+30 głosów
(postid: 257303) 
ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!

Osmański Sułtanat zdecydowanie nie był łatwym kawałkiem chleba. Przygotowałam dla Was galerię wybranych, "ciekawych" Sułtanów i co za tym idzie - "ciekawostek" od których dostaniecie "gęsiej skórki". W nawiasie podałam okres panowania sułtanów.

Mehmed II Zdobywca (1444-1446 i 1451-1481)

Źródła historyczne podają, że Mehmed II nie przepadał za kobietami i przedkładał politykę nad haremowe plotki. Historiografia wskazuje również niedwuznacznie, że nie stronił od mężczyzn. Miał jedną wielką słabość – swój pałacowy ogródek. Podobno zajmował się nim tylko on i nikomu nie pozwalał się do niego zbliżać. Opieka nad wyhodowanymi przez siebie samego roślinami dawała mu ogromną satysfakcję. Na grobowcu Mehmeda umieszczony został (z jego własnego rozkazu) napis: „Zamierzałem podbić Rodos i podporządkować sobie Italię”.

Bajazyd II (1481 - 1512)

Miał 10 żon. 3 lipca 1503 r. Leonardo da Vinci wysłał do niego list, oferując mu swoje usługi inżynierskie. Oferował mu min. zbudowanie mostu w Konstantynopolu.

Selim I Groźny (1512 - 1520)

Zasłynął z niezwykłego okrucieństwa, a zarazem talentu militarnego. Objął władzę po obaleniu swego ojca (którego później kazał otruć) i zabiciu swoich braci. Powiększył Imperium Osmańskie trzykrotnie. Był jednym z najlepszych władców imperium. Panował zaledwie 8 lat i zmarł najprawdopodobniej na raka.

Sulejman Wspaniały (1520 – 1566)

Pisał liczne erotyki i listy miłosne adresowane do Hurrem. W Turcji znany jako kannuni, czyli prawodawca, gdyż ujednolicił i uporządkował prawo dla imperium. Zmarł w 1566 roku podczas oblężenia Szigetváru, w trakcie wyprawy na Węgry. Jego śmierć tajono przed żołnierzami przez czterdzieści dni.

Selim II zwany Mest, Selim Pijak (1566 – 1574)

Najmniej zdolny z rodzeństwa. Alkoholik i kobieciarz. Teoria na temat jego śmierci mówi, że goniąc po pijanemu nałożnicę przewrócił się w łaźni (tur. hammamie) i uderzył głową o podłogę.

Murad III (1574 – 1595)

Prawdopodobnie miał ponad setkę potomstwa, lecz większość nie dożyła nawet do końca jego panowania.

Mehmed III (1595 - 1603)

Zaraz po objęciu tronu postanowił zabić 19 swoich braci.

Ahmed I (1603 - 1617)

W okresie jego panowania w imperium osmańskim zaczęto używać tytoniu. Zmarł na tyfus.

Mustafa I Szalony (1617 - 1618 i 1622 - 1623)

Niedorozwinięty umysłowo lub chory psychicznie, za Ahmeda I kilkanaście lat spędził w areszcie domowym, pozostawał pod wpływem politycznym kliki dworskiej.

Osman II (1618 – 1622)

Sułtan zginął uduszony w czasie przewrotu pałacowego, dokonanego przez rozwścieczoną gwardię janczarską.

Murad IV (1623 - 1640)

Zakazał (pod groźbą kary śmierci) palenia tytoniu, spożywania alkoholu i kawy (choć sam był alkoholikiem). Władca zmarł z powodu marskości wątroby.

Ibrahim I (1640 - 1648)

Charakteryzowała go wysoka skłonność do okrucieństwa i wyuzdania seksualnego. Miał problemy psychiczne. Ponoć, gdy się nudził chodził nad Bosfor i „karmił” rybki monetami ze skarbca. Dopuszczał się gwałtów na dziewicach sprowadzanych z jego rozkazu do pałacowego ogrodu, po czym na skutek zakochania się w "Kostce Cukru" (nazywanej tak przez niego korpulentnej kochance) kazał wymordować liczący 280 kobiet harem w celu uśmierzenia zazdrości swej konkubiny. Związane w worku ofiary utopiono w rzece. Brutalność i niezrównoważenie psychiczne Ibrahima I przyczyniły się do jego obalenia, gdy jedyna ocalała z pogromu nałożnica zrelacjonowała występek władcy tureckiemu ludowi. Utraciwszy władzę, Ibrahim I został zamknięty w klatce, a następnie zgładzony poprzez tradycyjne wówczas uduszenie cięciwą z łuku.

Mehmed IV (1648 - 1687)

Niepowodzenia i klęski wojskowe doprowadziły do rewolty wojskowej, obalenia sułtana w 1687 r. i uwięzienia go w Edirne. Szybko został uduszony przez janczarów.

Sulejman II ( 1687 - 1691)

Popełnił samobójstwo.

Ahmed III (1703 - 1730)

Został obalony w wyniku przewrotu pałacowego janczarów.

Osman III (1754 - 1757)

Zanim został sułtanem, całe swoje życie spędził zamknięty w kafesie. Było to specjalne pomieszczenie w pałacu, gdzie następców tronu trzymano pod strażą. Efektem pobytu w kafes były dziwaczne zwyczaje i zachowanie sułtana. Na przykład nie lubił muzyki i wygnał wszystkich muzyków, a także nie znosił towarzystwa kobiet.

Abdülhamid I (1774 - 1789)

http://fandoms.pl/king-include/buzzupload/800px-abdülhamid_i_by_john_young-4082298092.jpg

Zasłynął w Europie wielkim zwycięstwem nad cesarzem Józefem II w bitwie pod Karánsebes, w której nie stracił nawet jednego żołnierza.

Mahmud II (1808 - 1839)

Władca znany głównie z liberalnych poglądów i reform. Zlikwidował konserwatywnych janczarów, a później spahisów. Przeniósł się z pałacu Topkapi do nowo wybudowanego Dolamahce (którego budowa zrujnowała skarbiec państwa). Nakazał reformę ubioru z długich kaftanów i turbanów na mundury i fezy (czerwone czapki z frędzlem).

Abdülmecid I (1839 - 1861)

Miał 27 żon, lub więcej...

Abdülaziz (1867 - 1876)

Został zmuszony do abdykacji. W kilka dni później zginął śmiercią samobójczą.

Murad V (30 maja 1876-31 sierpnia 1876)

Po wiadomości o śmierci i potwierdzonych później pogłoskach o zamordowaniu odsuniętego od władzy kilka dni wcześniej AbdulAziza, Murad zemdlał, a po odzyskaniu przytomności wymiotował przez półtorej doby. Ze względu na załamanie nerwowe nie był w stanie pełnić funkcji i ogłosić przygotowanej już nowej konstytucji. Po 93 dniach panowania został obalony pod pretekstem choroby psychicznej i uwięziony w pałacu Çiragan, gdzie pozostał aż do śmierci.


OCENA JAKOŚCI

Uważasz, że ocena jest nieuczciwa? Zgłoś to przyciskiem "zgłoś" na dole, a administracja portalu sprawdzi tą ocenę!
JAK MOGĘ ZAROBIĆ PUNKTY DLA FANDOMU Z TEGO POSTA / CO MOGĘ TERAZ ZROBIĆ?
Jaka jest Twoja reakcja?
0
OK
0
Super
0
Śmiech
0
Zdziwienie
1
Złość
0
Smutek
PUNKTACJA Z TEGO POSTA NIE JEST WLICZANA DO AKTUALNYCH AKCJI KONKURSOWYCH PORTALU ALE
Wciąż możesz go komentować, oceniać i brać udział w jego wyzwaniach, a być może zdecydujemy się go podbić i tym samym zaliczyć z niego punkty do aktualnych akcji serwisu - im większa w nim aktywność, tym większa szansa byśmy podjęli taką decyzję :)

Redaktor tego posta zarobił dotychczas 14437 punktów za:

Jakość:20Popularność:12990
Wsparcie:81Ocena i wartość ocen:30
Wyróżnienia/kary:0Komentarze i reakcje:1191
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych dyskusji z napisanych w tym fandomie)
O CO CHODZI Z PUNKTAMI DLA REDAKTORÓW? ZA CO SIĘ JE ZARABIA?

Zaloguj się, aby zarabiać punkty z aktywności w postach !

Interesuje Cię ten serial? Bądź na bieżąco ! Dołącz do polecanej przez nas grupy fanowskiej o Wspaniałym Stuleciu (Kosem) na Facebooku i poznaj innych fanów serialu !
Kliknij tutaj, aby dołączyć
Valide Użytkownik 238,305 pkt
12,990 czytelników Lip 2, 2017

Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta

Możesz wkleić bezpośredni link do grafiki / video aby umieścić ją w treści komentarza
Podpisz się (nick, imię etc.)
Prywatność: Twój adres email zostanie tylko wykorzystany do przesłania powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

119 Komentarzy

szczerozlota Użytkownik 1,803 pkt
Dla mnie całkowicie niezrozumiałą tradycją jest posiadanie wielu żon i jak największej ilości dzieci, właściwie synów. Może nawet nie żon, bo to jeszcze da się zrozumieć, ale po co płodzić masowo dzieci, które potem się zabija albo które zabijają się nawzajem, bo władca może być tylko jeden. Tradycja zabijania braci/synów sułtana, który objął tron jest wg mnie największym barbarzyństwem. Jeśli koniecznie chcieli mieć wiele żon czy nałożnic to trudno tylko po co masowo rodzić dzieci, to nie jakiś zaklad produkcyjny. Nic dziwnego, że mieszało im się w głowach. Nasi mężczyźni często nie mogą sobie poradzić z jedną kobietą, a co miał powiedzieć taki sułtan:)))
+20 głosów
Lip 2, 2017
Baisa Użytkownik 1,932 pkt
Dzięki takiemu działaniu dynastia Osmanów nie wygasła przez kilkaset lat.  Nasze dynastie Piastow, Jagiellonów skończyły się, bo brak było legalnych potomków. Nie wiem, czy większym barbarzyństwem nie były wojny   o tron w europie  Zamiast  armii wyrzynano kilku shehzade i z głowy.
Malwina Lipska Użytkownik 20 pkt
Historia osmańskich padyszachów jest rozmaita i czasami bardzo zaskokująca ☺☺
+19 głosów
Lip 2, 2017
Solace Użytkownik 20 pkt
Pomimo tego, że to serial i wiele wątków zostało pominiętych oraz sporo dodanych, to i tak trzeba przyznać, że  Wspaniałe Stulecie, jak i WS Kosem to jedne z najlepszych produkcji.
+19 głosów
Lip 2, 2017
nacia133911 Użytkownik 9,762 pkt
ciekawe... troche historii
+17 głosów
Lip 2, 2017
nacia133911 Użytkownik 9,762 pkt
bardzo ciekawe informacje
+16 głosów
Lip 3, 2017
Mczaki212 Użytkownik 865 pkt
Najbardziej szanuję i podziwiam Mehmeda Zdobywcę.
+16 głosów
Lip 3, 2017
jurasia Użytkownik 17 pkt
Państwo osmanów rozkwitło za panowania Sulejmana Wspaniałego.  Był on bardzo mądrym człowiekiem, szanował swoich poddanych, dbał o morale armii, dążył do wyznaczonych sobie celów. Kiedy było potrzeba, a i owszem karał, odbierał życie, pouczał. Jego harem był wielki i bogaty. Szkoda tylko że kobiety do niego należące często działały na swoją korzyść stawając przeciwko innym nałożnicom .  Ale co się dziwić, przy tak okrutnych tradycjach, chyba każda normalna matka pragnęła by ochronić własne dzieci. Film pokazał nam świat, którego nie znaliśmy. Całkiem inne tradycje i obyczaje.  Ukazał sułtanów w różnych odsłonach. Zafascynował nas swoją kulturą. Obejrzałam i poczytałam o wielu sułtanach,  ale najbardziej w pamięci mam dostojnego SulejmanaWspaniałego.
+16 głosów
Lip 3, 2017
pransesN Użytkownik 2,078 pkt
Bardzo dużo ciekawych informacji. Wielka szkoda, iż Wspaniałe Stulecie objęło panowanie tylko niektórych sułtanów. Losy Padyszachów były śledzone przez miliony ludzi na świecie, więc nie rozumiem dlaczego TIMS nie zdecydowało się na kontynuację nagrywania programu. Chętnie obejrzałabym produkcję o losach na przykład Selima (pijaka) oraz Nurbanu - jednej z najpotężniejszych kobiet w trakcie sułtanatu.
+15 głosów
Lip 3, 2017
anetakarmela Użytkownik 2,019 pkt
Bardzo ciekawy artykuł. Moim ulubionym Sułtanem był jednak Sulejman.
+15 głosów
Lip 3, 2017
Sah Huban Sultan Użytkownik 3,173 pkt
Najlepszymi sułtanki ery osmańskiej ( moim zdaniem) byli: Mehmed Zdobywca bo zdobył Konstatynopol , Selim Groźny był okrutny Ale za to powiększył terytorium państwa , Sulejman Wspaniały wprowadził porządek w kraju  moi zdaniem reszta sułtanów to albo było alkoholicy lub tylko zajmowali się przyjemnościami które dawał pałac lub było chorzy psychicznie i państwem zajmowały się kobiety
+15 głosów
Lip 3, 2017
mloda34 Użytkownik 3,432 pkt
Bardzo interesujący post.Tak powinna wyglądać lekcja historii :P
+10 głosów
Lip 8, 2017
Nemo Użytkownik 10,939 pkt
Taki ciekawy post a zagubił się gdzieś w czeluściach
+10 głosów
Lip 8, 2017
anonim Użytkownik
Jak to Murad IV powiedzial w serialu... Sultanat to wyróznienie ale i przekleństwo.... Jedno jest pewne.... Sultanat nie jest dla słabych ludzi...
+9 głosów
Lip 6, 2017
jowis Użytkownik 1,426 pkt
Świetny post, kolejna ciekawa lekcja historii, wspaniały temat na pracę magisterską lub doktorat :)
+9 głosów
Lip 6, 2017
wiktoria334 Użytkownik 321 pkt
Całkiem ciekawy post ;)
+9 głosów
Lip 8, 2017
Nemo Użytkownik 10,939 pkt
Osmanowie nie byli Turkami a Osmanami. Ród dziedziczyło się po ojcu. Prawdą jest ,że dzięki nałożnicom ,które rodziły kolejnych Osmanów było coraz mniej krwi Osmana w Osmanie. Nałożnice były różnej narodowości przywożone z podbitych krajów. Jeśli chodzi o Imperium Osmańskie to też tam nie żyli tylko Turcy. Osmanie podbijając kolejne kraje pozwalali w swoim Imperium żyć ludziom z podbitych krajów . Żyć i nawet wyznawać swoją religię byleby tylko płacili podatki,które co prawda były wyższe od podatków ściąganych od Turków.
+9 głosów
Lip 8, 2017
Gevherhan S. Użytkownik 1,176 pkt
Sultanat nie należał do lekkich obowiązków, musieli dobrze kombinować by nie stracić tronu i w oczach ludu...
+6 głosów
Lip 9, 2017
Ayla Sułtanka Użytkownik 9,049 pkt
Poczet okrutników.
+2 głosów
Sie 30, 2017
Klarciocha Użytkownik 577,386 pkt
<<33
–2 głosów
Lip 2, 2017
Nemo Użytkownik 10,939 pkt
ano tak,już to jej kiedyś mówiłam

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
145 osób na stronie
0 Użytkowników oraz 145 Gości
Dziś posty czytano : 6311 razy

Fandomy, do których należę

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, do których należysz i dołączać do nowych!

Fandomy, które obserwuję

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, które Cię interesują i obserwować nowe!

Zainteresowani tym postem

Liczba osób: 29

Największe fandomy

 1. Riverdale
  189 osób
 2. The 100
  138 osób
 3. Ananasy Sylwii
  134 osób
 4. Bambinos
  125 osób
 5. Bartek Lovers
  121 osób
 6. Supiwerki
  73 osób
 7. Arturonators
  71 osób
 8. Potterheads
  67 osób
 9. Shawn Mendes Army
  60 osób
 10. SikorskiSquad
  39 osób
 11. Domisiaki
  35 osób
 12. Once Upon A Time
  29 osób
 13. Pretty Little Liars
  25 osób
 14. Donaty Agaty
  25 osób
 15. Pamiętniki Wampirów
  20 osób
 16. Remonators
  16 osób
 17. GRY
  14 osób
 18. Misiaki Sysi
  12 osób
 19. Famous In Love
  11 osób
 20. Kluseczki Olgi
  10 osób
 21. Zosiaki
  6 osób
 22. Temorki
  5 osób
 23. FANDOMS YOUTUBE
  5 osób
 24. Sonbird Team
  5 osób
 25. Life Is Strange
  4 osób
 26. Dua Lipa
  4 osób
 27. The Good Place
  3 osób
 28. PC
  2 osób
 29. Nintendo
  2 osób
 30. Young Stars Festival
  1 osób
 1. Riverdale
  553507 punktów
 2. Young Stars Festival
  44839 punktów
 3. Bartek Lovers
  43488 punktów
 4. Potterheads
  39812 punktów
 5. Supiwerki
  39807 punktów
 6. The 100
  38783 punktów
 7. SikorskiSquad
  32847 punktów
 8. Arturonators
  29689 punktów
 9. SERIALE
  25577 punktów
 10. GRY
  23048 punktów
 11. Life Is Strange
  22042 punktów
 12. Famous In Love
  21837 punktów
 13. FILMY/SERIALE/TV
  20160 punktów
 14. Domisiaki
  18337 punktów
 15. Once Upon A Time
  17562 punktów
 16. Ania, nie Anna
  17329 punktów
 17. Ananasy Sylwii
  17156 punktów
 18. Pretty Little Liars
  13100 punktów
 19. YOUNG STARS
  12870 punktów
 20. Shawn Mendes Army
  12664 punktów
 21. Forza
  11113 punktów
 22. Sonbird Team
  10830 punktów
 23. Remonators
  10178 punktów
 24. Eurowizja
  10083 punktów
 25. GWIAZDY YOUNG STARS
  9279 punktów
 26. Dua Lipa
  7957 punktów
 27. TALENTY
  6450 punktów
 28. MUZYKA
  6399 punktów
 29. Playstation VR
  6137 punktów
 30. FILMY
  5724 punktów
 31. Nintendo
  5299 punktów
 32. Pamiętniki Wampirów
  5009 punktów
 33. Detroit
  4982 punktów
 34. Tomb Raider
  4923 punktów
 35. KSIĄŻKI
  4592 punktów
 36. INNE
  4588 punktów
 37. Stranger Things
  4519 punktów
 38. Progress Armia
  4280 punktów
 39. The Originals
  4228 punktów
 40. Misiaki Sysi
  4165 punktów
 41. 13 Reasons Why
  3965 punktów
 42. Bambinos
  3785 punktów
 43. Young Stars News
  3214 punktów
 44. Sport
  2832 punktów
 45. K-Pop
  2737 punktów
 46. American Horror Story
  2596 punktów
 47. God Of War
  2525 punktów
 48. YOUTUBE
  2246 punktów
 49. Kortezjanie
  2114 punktów
 50. Puthinators
  1933 punktów
 51. Sony Playstation
  1625 punktów
 52. Przygodowe
  1150 punktów
 53. MMers
  901 punktów
 54. Temorki
  848 punktów
 55. FPS
  828 punktów
 56. Team Rieger
  781 punktów
 57. R5Family
  602 punktów
 58. PC
  527 punktów
 59. Kluseczki Olgi
  504 punktów
 60. Arianators
  487 punktów
 61. Uncharted
  477 punktów
 62. LUDZIE
  386 punktów
 63. Zosiaki
  379 punktów
 64. Directioners
  313 punktów
 65. FANDOMS TALENTS
  284 punktów
 66. Soy Luna
  284 punktów
 67. #talentobranie
  282 punktów
 68. 5SOSFam
  240 punktów
 69. Akcja & Przygoda
  220 punktów
 70. PROJEKT FANDOMS
  175 punktów
 71. Beautilles
  144 punktów
 72. The Good Place
  143 punktów
 73. Selenators
  128 punktów
 74. Donaty Agaty
  100 punktów
 75. Strzelanki
  98 punktów
 76. Orlandonators
  94 punktów
 77. Podróże
  84 punktów
 78. Swifties
  57 punktów
 79. Far Cry
  45 punktów
 80. Wyścigi
  45 punktów
 1. Potterheads
  976 punktów
 2. FILMY
  350 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  350 punktów
 1. Potterheads
  13365 punktów
 2. The 100
  9393 punktów
 3. SERIALE
  4034 punktów
 4. FILMY/SERIALE/TV
  3861 punktów
 5. Riverdale
  3736 punktów
 6. YOUNG STARS
  2137 punktów
 7. Young Stars Festival
  1408 punktów
 8. Bartek Lovers
  1369 punktów
 9. SikorskiSquad
  881 punktów
 10. Ananasy Sylwii
  865 punktów
 11. Once Upon A Time
  519 punktów
 12. Pretty Little Liars
  491 punktów
 13. FILMY
  352 punktów
 14. Life Is Strange
  349 punktów
 15. Domisiaki
  338 punktów
 16. GRY
  327 punktów
 17. Remonators
  218 punktów
 18. Arturonators
  212 punktów
 19. MUZYKA
  170 punktów
 20. Supiwerki
  137 punktów
 21. Bambinos
  65 punktów
 22. Shawn Mendes Army
  42 punktów
 23. Sonbird Team
  33 punktów
 24. TALENTY
  32 punktów
 25. INNE
  28 punktów
 26. Pamiętniki Wampirów
  27 punktów
 27. KSIĄŻKI
  21 punktów
 28. Stranger Things
  21 punktów
 29. Dua Lipa
  16 punktów
 30. Young Stars News
  16 punktów
 31. Ania, nie Anna
  13 punktów
 32. Eurowizja
  12 punktów
 33. The Originals
  12 punktów
 34. Nintendo
  11 punktów
 35. Famous In Love
  10 punktów
 36. Sport
  10 punktów
 37. God Of War
  8 punktów
 38. Detroit
  6 punktów
 39. 13 Reasons Why
  5 punktów
 40. YOUTUBE
  4 punktów
 41. Arianators
  3 punktów
 42. LUDZIE
  2 punktów
 43. Progress Armia
  2 punktów
 44. Misiaki Sysi
  1 punktów
 45. Playstation VR
  1 punktów
 1. Potterheads
  37555 punktów
 2. Riverdale
  4469 punktów
 3. Ananasy Sylwii
  3072 punktów
 4. Pretty Little Liars
  2607 punktów
 5. Shawn Mendes Army
  2191 punktów
 6. The 100
  1649 punktów
 7. Bartek Lovers
  1586 punktów
 8. Sonbird Team
  1486 punktów
 9. Once Upon A Time
  1216 punktów
 10. Dua Lipa
  1047 punktów
 11. The Originals
  989 punktów
 12. Soy Luna
  986 punktów
 13. Bambinos
  918 punktów
 14. K-Pop
  902 punktów
 15. Supiwerki
  851 punktów
Kontakt Post