+8 głosów
(postid: 271329) 
ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!

"13 powodów"- to, co dla jednych jest przełomem, dla drugich słabym wykorzystaniem potencjału tematyki obranej przez serial. Zdania są bardzo podzielone. Dzisiaj poznacie moje na temat tej produkcji, a właściwie jej sezonu pierwszego.

Część Informacyjna

"13 reasons why" (z polską nazwą: "13 powodów") jest amerykańskim serialem, dramatem młodzieżowym. Został stworzony przez Briana Yorkeya, jest adaptacją książki o tym samym tytule z 2007 roku, autorstwa Jaya Ashera. Producentem tej produkcji jest Netflix, który udostępnił wszystkie 13 odcinków (plus odcinek bonusowy) 31 marca 2017 roku zarówno w USA, jak i w Polsce. Główne ole obsadzone są dwójką młodych osób- Katherine Langford w roli Hannah oraz Dylan Minnette jako postać Claya. 

Fabuła opiera się o samobójstwo uczęszczającej do szkoły średniej dziewczyny, Hannah Baker. Nie odchodzi ona jednak bez niczego- zostawia po sobie 13 kaset- tytułowe 13 powodów, które doprowadziły ją do stanu bezsilności i myśli o bezsensie, przez które odebrała sobie życie. Akcję śledzimy oczami Claya Jensena- przyjaciela, a wręcz niespełnionej miłości Hannah, który odsłuchuje te kasety i próbuje zrozumieć, pogodzić się z rzeczywistością. Każda kaseta jest specjalnie zaadresowana i o kimś opowiada, każda z kaset jest historią, które dodane do siebie, skumulowane okazały się za ciężkim brzemieniem dla głównej bohaterki.

Przechodząc do sedna...

Serial "13 powodów" podejmuje się problematyki zupełnie niełatwej, jaką jest samobójstwo. Motywem przewodnim są te powody- mimo tego, że niektóre mogą wydawać się bardziej błahe to każdy ma takie samo znaczenie. Można tutaj postawić pytanie- dlaczego mamy porównywać jakąś małą, pojedynczą rzecz do czegoś dużego, co ma właściwie wpływ na całe życie? Na pewno porównywać ich nie można, ale problematyka serialu ma ukazać, że każdy się liczy. Tutaj pojawia nam się coś takiego jak hierarchia problemów. Na czym ona właściwie polegała? Pokazywała to, że gdyby każda z tych rzeczy, każdy z tych powodów był jedynym to podmiot przewodni, jakim tu jest Hannah byłby w stanie je udźwignąć- z największym problemem można sobie poradzić, ale jest to na pewno trudniejsze, jeśli dochodzi do kumulacji. W serialu mamy również ukazany ciąg przyczynowo skutkowy- przez jedno, małe wysłane zdjęcie, ludzie zaczęli traktować tę młodą dziewczynę przedmiotowo, co skutków miało wiele. Czasem Hannah wydaje nam się tam osobą irytującą, traktującą wszystko zbyt poważnie. Tutaj jednak serial spełnia również swoją rolę- miał uświadomić, że samobójstwo nie jest żadnym rozwiązaniem i żadnym wyjściem, a Hannah nie była osobą idealną i nie przyjmowała pomocy, co daje nam obraz, że nie powinniśmy się z nią utożsamiać, nie powinniśmy jej przypominać, powinniśmy postąpić inaczej. Problematyka jest trudna, wręcz ciężka, ale serial poradził sobie z jej przedstawieniem i to w ciekawy, dobry do oglądania sposób.

W fabule oprócz losów Hannah, poznajemy każdą osobę z jej otoczenia i ich odbiór tego co się wydarzyło, co daje nam wiele zupełnie nowych historii do opowiedzenia.

W moim mniemaniu gra aktorska jest dobra, zwłaszcza w zważaniu na to, że aktorzy mieli do zagrania naprawdę trudne sceny. Kamera cały czas śledziła twarz Hannah więc jej mimika musiała być zawsze dopasowana do sytuacji i jak najbardziej była. 

Scenografii również nic zarzucić nie można- mamy w serialu sporo miejsc, w których "śledzimy" Hannah- szkołę, uroczą kawiarnię u Moneta, mieszkania bohaterów czy sklep rodziców bohaterki. Ciekawym bardzo posunięciem jest to, że podczas słuchania kaset dochodzi do "łączenia się" obrazu rzeczywistego z wyobrażeniem przeszłości. Clay "widzi" swoją przyjaciółkę oczami wyobraźni, jego umysł przywołuje ją bardzo rzeczywiście by oddać to, że on jednak przez długi czas nie może pogodzić się z jej śmiercią.

Serial jest również zaopatrzony w świetną oprawę muzyczną czy śpiewem Seleny Gomez, która jest również producentką serialu. 

Kolory, ujęcia i muzyka tworzą całość, która świetnie oddaje klimat serialu.

○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○○

Jako odbiorca serialu wciągamy się w opowieść, której odsłuchuje Clay doświadczając wielu uczuć. Tak samo jak postacie odczuwamy złość, gniew co do niesprawiedliwości niektórych sytuacji, wzruszamy się bądź zasmucamy, serial może doprowadzić do łez. Zmusza do refleksji, jak my zachowalibyśmy się w danej sytuacji, co gdybyśmy byli jednym z bohaterów? 

Co prawda na drugi sezon serialu jestem nastawiona sceptycznie, bo uważam, że to, co miało być do powiedzenia zostało już powiedziane, jednak mam nadzieję, że serial mnie pozytywnie zaskoczy, być może w nowej odsłonie, opowiadając kolejne historie.

OCENA JAKOŚCI

Uważasz, że ocena jest nieuczciwa? Zgłoś to przyciskiem "zgłoś" na dole, a administracja portalu sprawdzi tą ocenę!
JAK MOGĘ ZAROBIĆ PUNKTY DLA FANDOMU Z TEGO POSTA / CO MOGĘ TERAZ ZROBIĆ?
Jaka jest Twoja reakcja?
1
OK
1
Super
0
Śmiech
0
Zdziwienie
0
Złość
0
Smutek
PUNKTACJA Z TEGO POSTA NIE JEST WLICZANA DO AKTUALNYCH AKCJI KONKURSOWYCH PORTALU ALE
Wciąż możesz go komentować, oceniać i brać udział w jego wyzwaniach, a być może zdecydujemy się go podbić i tym samym zaliczyć z niego punkty do aktualnych akcji serwisu - im większa w nim aktywność, tym większa szansa byśmy podjęli taką decyzję :)

Redaktor tego posta zarobił dotychczas 960 punktów za:

Jakość:20Popularność:798
Wsparcie:0Ocena i wartość ocen:8
Wyróżnienia/kary:0Komentarze i reakcje:102
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych dyskusji z napisanych w tym fandomie)
O CO CHODZI Z PUNKTAMI DLA REDAKTORÓW? ZA CO SIĘ JE ZARABIA?

Zaloguj się, aby zarabiać punkty z aktywności w postach !

Interesuje Cię ten serial? Bądź na bieżąco ! Dołącz do polecanej przez nas grupy fanowskiej o 13 Reasons Why na Facebooku i poznaj innych fanów serialu !
Kliknij tutaj, aby dołączyć
Betty Cooper Użytkownik 8,278 pkt
798 czytelników Lip 19, 2017

Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta

Możesz wkleić bezpośredni link do grafiki / video aby umieścić ją w treści komentarza
Podpisz się (nick, imię etc.)
Prywatność: Twój adres email zostanie tylko wykorzystany do przesłania powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

10 Komentarzy

Fitz Użytkownik 3,550 pkt
Super recenzja :) Jak dla mnie niektóre odcinki się za długo ciągnęły i były po prostu nudne, ale ogólnie tematyka serialu i wykonanie i mi się spodobały. Nie wiem co sądzić o drugim sezonie, mam podobne zdanie jak ty.
+5 głosów
Lip 19, 2017
jestem_pegazem Użytkownik 49,575 pkt
Pomysł na zrobienie tego serialu był świetny i cieszę się, że Netflix podjął się tego zadania. Dobrze, że powstają seriale, które ukazują poważne problemy wśród ludzi młodych. Uważam, że serial jest dobry, nie należy do jednych z moich ulubionych, ale nie mogę powiedzieć, że jest zły. Na początku powiem szczerze, że serial troszkę mnie nudził, dla mnie akcja zaczyna się tak od 10/11 odcinka, dopiero wtedy ten serial mnie przekonał do siebie. Pewnie wiele osób uważało, że Hannah przesadza i sama tak uważałam dopóki nie skończyłam serialu. Ona chciała pokazać nawet te błahe powody, bo to one powoli zaszczepiały tę myśl w jej głowie, a później kiedy się skumulowały podjęła taką decyzję jaką podjęła. Jedynie zastanawiam się czemu Hannah nie zrobiła nic, kiedy Jessica była gwałcona. Nie wyobrażam sobie, żebym siedziała w szafie i nie reagowała na to co się dzieje. Nawet jeśli Bryce był silniejszy to jak dla mnie powinna chociaż spróbować to przerwać. Nie wiem jak inni, ale ja na pewno bym próbowała nie dopuścić do tego co się stało. Muzyka i scenografia bardzo mi się podobały. Co do drugiego sezonu, to wolałabym, żeby jednak się nie pojawiał, bo to zbędne przedłużanie. Czasami dobrze zostawić oglądającego z niewyjaśnionym do końca sprawami, aby każdy wymyślił im taki koniec jaki chce, ale to decyzja twórców. Mimo tego i tak obejrzę drugi sezon.
+3 głosów
Lip 19, 2017
Betty Cooper Użytkownik 8,278 pkt
Tutaj odpowiem na kwestię, dlaczego Hannah nic nie zrobiła w wypadku gwałtu na Jessice (jest to tłumaczone w "14" odcinku specjalnym, gdzie wypowiadają się aktorzy, producenci, psychologowie etc.). Kiedy ktoś doświadcza krzywdy w przeszłości, na traumatyczne przeżycia reaguje (z tego co się nie mylę) ucieczką, atakiem bądź przerwaniem tej sytuacji bądź znieruchomieniem. Niestety Hannah udzieliła się ta sama, trzecia, bierna opcja.
Tutaj chciałabym polecić ten odcinek specjalny, który tłumaczy wiele kwestii w serialu i zachowanie Hannah- obejrzałam go dopiero wczoraj właśnie na potrzeby tej recenzji.
jestem_pegazem Użytkownik 49,575 pkt
Tego odcinka nie oglądałam, aż do dzisiaj nie wiedziała, że on istnieje. Jak znajdę chwilę czasu to zapoznam się z nim.
beata_b99 Użytkownik 67,669 pkt
Seial był i dalej jest bardzo polecany przez wszystkich, dlatego też zdecydowałam się go obejrzeć. Powiem tak, spodziewałam się czegoś lepszego, ale mimo to ten serial mi się spodobał. Myślę, że wszyscy powinni go obejrzeć ze względu na problematykę jaką porusza. Skłonił mnie on do wielu przemyśleń i refleksji, zazwyczaj po obejrzeniu każdego z odcinków, długo myślałam nad znaczeniem każdego powodu samobójstwa Hannah. Niemniej jednak momentami odcinki były za bardzo przeciągnięte i zbyt nudne. Nieraz patrzyłam na zegarek i odliczałam do końca, nie mogłam się doczekać aż dana scena czy nawet cały odcinek dobiegnie końca. Ale mimo wszytsko cały serial oceniam pozytywnie, chociaż zastanawia mnie właśnie ten kolejny sezon, czy to aby na pewno jest konieczne i będzie miało sens.
+3 głosów
Lip 19, 2017
eriko_os Użytkownik 150 pkt
Serial jak cały jest świetny i na prawdę wart obejrzenia. Niektóre odcinki zwłaszcza te na początku i w środku były często strasznie nudne, jednak nie ukrywam, że serial bardzo grał na moich emocjach, a takie produkcje mega podziwiam. Nie wiem za bardzo czy drugi sezon jest tutaj potrzebny....wolałbym jakiś dłuższy odcinek specjalny wyjaśniający wszystkie wątki, niż rozciągać to na kolejny sezon. Mam jednak nadzieję, że się nie zawiodę na drugim sezonie i że akcja wciąż będzie się głównie skupiać na postaci Hannah, bo jednak jakby poszli z tematem trochę dalej, a jej postać zostałaby zamieciona w kąt, to tak trochę nie bardzo xd
+3 głosów
Lip 19, 2017
Betty Cooper Użytkownik 8,278 pkt
Odcinek specjalny jeden istnieje, nie wyjaśnia on niedopowiedzianych wątków może, ale tłumaczy niektóre czyny Hannah etc. Jest to odcinek "czternasty", w którym wypowiadają się psychologowie, aktorzy czy producenci.
Drugi sezon z tego co wiem ma się skupiać na innych postaciach, chodzą plotki, że ma być również znany pod inną nazwą, czyli nie będzie "13 powodów 2" tylko nowy tytuł i nowe wątki czy historie.
xxWhiteAngelxx Użytkownik 73 pkt
Serial zamierzam obejrzeć natomiast zastanawiam się czy nie lepiej będę najpierw przyczytać książkę. W końcu jeśli jej nie przeczytam a obejrzę serial to potem czytać książkę to już tak raczej słabo. Więc zanim serial obejrzę to trichę czasu jeszcze minie bo mam jeszcze kilka innych książek do przeczytania i 2 inne seriale do skończę ja a zwłaszcza 1  w którym jestem już na ostatnim sezonie
+3 głosów
Lip 20, 2017
Betty Cooper Użytkownik 8,278 pkt
Ja nie przeczytałam książki i trochę żałuję, a po obejrzeniu serialu jakoś mnie już tak bardzo nie ciągnie... Będę miała już wyrobione wyobrażenie o sytuacjach czy bohaterach, co zabiera przyjemność z książki. Racja, lepiej najpierw przeczytać, a dopiero później obejrzeć.
MalenaRatnerPL Użytkownik 338,566 pkt
Świetna recenzja, na pewno zachęca do obejrzenia serialu :D
+2 głosów
Lip 19, 2017
Paulina Korejke 3 Użytkownik 654,334 pkt
mam zamiar obejrzeć <3
+2 głosów
Lip 19, 2017
xvmbbh Użytkownik 49,701 pkt
Bardzo fajna recenzja. Mi osobiście serial się podobał, jednak nie wszystkie 'powody' były naprawdę sensowne i nie musiały w żadnym wypadku prowadzić do samobójstwa Hannah
+2 głosów
Lip 20, 2017
Martyna Matuszak Użytkownik 4,137 pkt
Planuje obejrzeć 13 powodów, bo jest coś w tym serialu, że mnie przyciąga.
+2 głosów
Lip 20, 2017
n_sliwinska Użytkownik 1,395 pkt
Piszesz świetne recenzje!
+2 głosów
Lip 21, 2017

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
198 osób na stronie
0 Użytkowników oraz 198 Gości
Dziś posty czytano : 15771 razy

Fandomy, do których należę

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, do których należysz i dołączać do nowych!

Fandomy, które obserwuję

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, które Cię interesują i obserwować nowe!

Zainteresowani tym postem

Liczba osób: 0

Największe fandomy

 1. Riverdale
  189 osób
 2. The 100
  138 osób
 3. Ananasy Sylwii
  134 osób
 4. Bambinos
  125 osób
 5. Bartek Lovers
  121 osób
 6. Supiwerki
  73 osób
 7. Arturonators
  71 osób
 8. Potterheads
  67 osób
 9. Shawn Mendes Army
  60 osób
 10. SikorskiSquad
  39 osób
 11. Domisiaki
  35 osób
 12. Once Upon A Time
  29 osób
 13. Pretty Little Liars
  25 osób
 14. Donaty Agaty
  25 osób
 15. Pamiętniki Wampirów
  20 osób
 16. Remonators
  16 osób
 17. GRY
  14 osób
 18. Misiaki Sysi
  12 osób
 19. Famous In Love
  11 osób
 20. Kluseczki Olgi
  10 osób
 21. Zosiaki
  6 osób
 22. Temorki
  5 osób
 23. FANDOMS YOUTUBE
  5 osób
 24. Sonbird Team
  5 osób
 25. Life Is Strange
  4 osób
 26. Dua Lipa
  4 osób
 27. The Good Place
  3 osób
 28. PC
  2 osób
 29. Nintendo
  2 osób
 30. Young Stars Festival
  1 osób
 1. Riverdale
  559227 punktów
 2. Young Stars Festival
  45103 punktów
 3. Bartek Lovers
  43697 punktów
 4. Potterheads
  40152 punktów
 5. Supiwerki
  40141 punktów
 6. The 100
  39095 punktów
 7. SikorskiSquad
  33870 punktów
 8. Arturonators
  30077 punktów
 9. SERIALE
  25698 punktów
 10. GRY
  23235 punktów
 11. Life Is Strange
  22261 punktów
 12. Famous In Love
  22255 punktów
 13. FILMY/SERIALE/TV
  20184 punktów
 14. Domisiaki
  18478 punktów
 15. Once Upon A Time
  17824 punktów
 16. Ania, nie Anna
  17384 punktów
 17. Ananasy Sylwii
  17381 punktów
 18. Pretty Little Liars
  13210 punktów
 19. YOUNG STARS
  12906 punktów
 20. Shawn Mendes Army
  12724 punktów
 21. Forza
  11944 punktów
 22. Sonbird Team
  10858 punktów
 23. Remonators
  10275 punktów
 24. Eurowizja
  10178 punktów
 25. GWIAZDY YOUNG STARS
  9293 punktów
 26. Dua Lipa
  7998 punktów
 27. TALENTY
  6487 punktów
 28. MUZYKA
  6455 punktów
 29. Playstation VR
  6183 punktów
 30. FILMY
  5778 punktów
 31. Nintendo
  5340 punktów
 32. Pamiętniki Wampirów
  5149 punktów
 33. Detroit
  4993 punktów
 34. Tomb Raider
  4941 punktów
 35. Stranger Things
  4668 punktów
 36. KSIĄŻKI
  4618 punktów
 37. INNE
  4607 punktów
 38. Progress Armia
  4289 punktów
 39. The Originals
  4238 punktów
 40. Misiaki Sysi
  4232 punktów
 41. 13 Reasons Why
  4001 punktów
 42. Bambinos
  3907 punktów
 43. Young Stars News
  3272 punktów
 44. Sport
  2900 punktów
 45. K-Pop
  2750 punktów
 46. American Horror Story
  2606 punktów
 47. God Of War
  2549 punktów
 48. YOUTUBE
  2284 punktów
 49. Kortezjanie
  2121 punktów
 50. Puthinators
  1940 punktów
 51. Sony Playstation
  1724 punktów
 52. Przygodowe
  1150 punktów
 53. MMers
  934 punktów
 54. FPS
  863 punktów
 55. Temorki
  855 punktów
 56. Team Rieger
  799 punktów
 57. R5Family
  635 punktów
 58. PC
  538 punktów
 59. Kluseczki Olgi
  528 punktów
 60. Arianators
  521 punktów
 61. Uncharted
  482 punktów
 62. Zosiaki
  482 punktów
 63. LUDZIE
  423 punktów
 64. Directioners
  327 punktów
 65. FANDOMS TALENTS
  297 punktów
 66. Soy Luna
  296 punktów
 67. #talentobranie
  288 punktów
 68. 5SOSFam
  260 punktów
 69. Akcja & Przygoda
  220 punktów
 70. PROJEKT FANDOMS
  178 punktów
 71. Beautilles
  152 punktów
 72. The Good Place
  148 punktów
 73. Selenators
  137 punktów
 74. Strzelanki
  105 punktów
 75. Donaty Agaty
  104 punktów
 76. Orlandonators
  102 punktów
 77. Podróże
  89 punktów
 78. Swifties
  72 punktów
 79. Far Cry
  51 punktów
 80. Wyścigi
  45 punktów
 1. Potterheads
  1051 punktów
 2. FILMY
  350 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  350 punktów
 1. Potterheads
  13365 punktów
 2. The 100
  9393 punktów
 3. SERIALE
  4034 punktów
 4. FILMY/SERIALE/TV
  3861 punktów
 5. Riverdale
  3736 punktów
 6. YOUNG STARS
  2137 punktów
 7. Young Stars Festival
  1408 punktów
 8. Bartek Lovers
  1369 punktów
 9. SikorskiSquad
  881 punktów
 10. Ananasy Sylwii
  865 punktów
 11. Once Upon A Time
  519 punktów
 12. Pretty Little Liars
  491 punktów
 13. FILMY
  352 punktów
 14. Life Is Strange
  349 punktów
 15. Domisiaki
  338 punktów
 16. GRY
  327 punktów
 17. Remonators
  218 punktów
 18. Arturonators
  212 punktów
 19. MUZYKA
  170 punktów
 20. Supiwerki
  137 punktów
 21. Bambinos
  65 punktów
 22. Shawn Mendes Army
  42 punktów
 23. Sonbird Team
  33 punktów
 24. TALENTY
  32 punktów
 25. INNE
  28 punktów
 26. Pamiętniki Wampirów
  27 punktów
 27. KSIĄŻKI
  21 punktów
 28. Stranger Things
  21 punktów
 29. Dua Lipa
  16 punktów
 30. Young Stars News
  16 punktów
 31. Ania, nie Anna
  13 punktów
 32. Eurowizja
  12 punktów
 33. The Originals
  12 punktów
 34. Nintendo
  11 punktów
 35. Famous In Love
  10 punktów
 36. Sport
  10 punktów
 37. God Of War
  8 punktów
 38. Detroit
  6 punktów
 39. 13 Reasons Why
  5 punktów
 40. YOUTUBE
  4 punktów
 41. Arianators
  3 punktów
 42. LUDZIE
  2 punktów
 43. Progress Armia
  2 punktów
 44. Misiaki Sysi
  1 punktów
 45. Playstation VR
  1 punktów
 1. Potterheads
  37555 punktów
 2. Riverdale
  4469 punktów
 3. Ananasy Sylwii
  3072 punktów
 4. Pretty Little Liars
  2607 punktów
 5. Shawn Mendes Army
  2191 punktów
 6. The 100
  1649 punktów
 7. Bartek Lovers
  1586 punktów
 8. Sonbird Team
  1486 punktów
 9. Once Upon A Time
  1216 punktów
 10. Dua Lipa
  1047 punktów
 11. The Originals
  989 punktów
 12. Soy Luna
  986 punktów
 13. Bambinos
  918 punktów
 14. K-Pop
  902 punktów
 15. Supiwerki
  851 punktów
Kontakt Post