+26 głosów
(postid: 301362) 
ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!

Jest wśród nas wiele matek. Na pewno wiele razy utożsamiałyśmy się z serialowymi mamusiami. Wiadomo, że nie możemy porównywać się do matek przyszłych sułtanów. Ale czy na pewno? Czy za wszelką cenę nie chcemy, aby i nasze dzieci pięły się po poszczególnych życiowych szczeblach? Podejrzewam, że każda z nas matek, gotowa jest zrobić wszystko (nie umiałabym raczej zabić... chociaż?), aby naszym dzieciom było jak najlepiej.

A jak to widzimy w serialu. Obie bohaterki dzielą lata historii. Dlaczego robiły wszystko, aby ich synowie zasiedli na tronie? Czy wszystkie dzieci były jednakowo traktowane?

Hürrem. 

Co do niej mam sprzeczne uczucia. Wiemy o jej miłości do sułtana Sulejmana ale wydaje mi się że tę miłość wykorzystywała też dla swoich celów.Niedawno obejrzałam odcinek, w którym za wszelką cenę chce się pozbyć matki Mustafy, Mahidevran. Mustafa objął prowincję we władanie i Hürrem koniecznie chciała, aby wziął ze sobą matkę. I oczywiście toczyły o to wojnę. A przecież sama nie chciała wyjechać, gdy jej najstarszy syn Mehmed, również miał rządzić prowincją. Tłumaczę sobie, że pewnie nie chciała opuścić pozostałych dzieci. Ale czy na pewno? Może po prostu nie chciała oddać swojej władzy w haremie. A Mihrimah? Ukochana córeczka tatusia. Hürrem zmusiła córkę do niechcianego małżeństwa. Mihrimah miała być jej posłuszna, mimo że miała inne marzenia i cele. Hürrem również zabiła Mustafę, przez intrygę do której zmusiła również swoją córkę. Jej żądza władzy również poróżniła jej synów. Selim i Bayezid walczyli ze sobą już w dzieciństwie. Niby Hürrem chciała ich zawsze godzić, ale czy nie myślała już wówczas o tym, który z nich byłby najlepszym sułtanem. Kolejny syn - Cihangir, mój ulubiony bohater, również umarł przez intrygi Hürrem. A prawdziwym katem uczyniła Sulejmana, który zabił trzech synów. Mustafę, Bayezida i nie bezpośrednio Cihangira.


Jedni kochają Hürrem, drudzy wręcz przeciwnie. Ja staram się być pośrodku. Podobała mi się jej wola życia, samozaparcie w dążeniu do celu, ale nie za wszelką cenę.

Kösem.

W serialu Kösem przeżyła pięciu sułtanów, historycznie było ich sześciu. Ilość dzieci w serialu też jest inna niż w rzeczywistości. Ale zajmujemy się serialem. I mamy powtórkę z historii. Tak jak u Hürrem, żądza władzy chyba zaślepiła nam miłość matczyną. 

Nie twierdzę, że Kösem nie kochała swoich dzieci. Ale robiła to, moim zdaniem, dla zaspokojenia swoich, własnych ambicji. Ku temu przyczyniła się przedwczesna śmierć ojca jej dzieci - sułtana Ahmeda. Zdaję sobie sprawę, że pozostając sama, z małymi dziećmi musiała jakoś przetrwać w haremie. Toteż robiła wszystko, żeby jej dzieci były jak najwyżej, syn ma być sułtanem, nieważne który, w polu widzenia jest ich kilku. 

Doprowadziła do zagorzałej walki między dziećmi. 

Córki, Atike kontra Gevherhan, i synowie Murad kontra reszta braci. Ale twierdziła, że robiła to dla dobra imperium osmańskiego. 


Moim zdaniem w haremie rządziło prawo dżungli. Kto silniejszy, ten wygrywał. A miłość była gdzieś tam, na bocznym torze. Z własnego punktu widzenia nie wyobrażam sobie takiego życia. Ale one musiały tak postępować, aby po prostu przeżyć.


OCENA JAKOŚCI

Uważasz, że ocena jest nieuczciwa? Zgłoś to przyciskiem "zgłoś" na dole, a administracja portalu sprawdzi tą ocenę!
JAK MOGĘ ZAROBIĆ PUNKTY DLA FANDOMU Z TEGO POSTA / CO MOGĘ TERAZ ZROBIĆ?
Jaka jest Twoja reakcja?
0
OK
0
Super
0
Śmiech
0
Zdziwienie
0
Złość
0
Smutek
PUNKTACJA Z TEGO POSTA NIE JEST WLICZANA DO AKTUALNYCH AKCJI KONKURSOWYCH PORTALU ALE
Wciąż możesz go komentować, oceniać i brać udział w jego wyzwaniach, a być może zdecydujemy się go podbić i tym samym zaliczyć z niego punkty do aktualnych akcji serwisu - im większa w nim aktywność, tym większa szansa byśmy podjęli taką decyzję :)

Redaktor tego posta zarobił dotychczas 937 punktów za:

Jakość:20Popularność:483
Wsparcie:14Ocena i wartość ocen:26
Wyróżnienia/kary:0Komentarze i reakcje:290
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych dyskusji z napisanych w tym fandomie)
O CO CHODZI Z PUNKTAMI DLA REDAKTORÓW? ZA CO SIĘ JE ZARABIA?

Zaloguj się, aby zarabiać punkty z aktywności w postach !

Interesuje Cię ten serial? Bądź na bieżąco ! Dołącz do polecanej przez nas grupy fanowskiej o Wspaniałym Stuleciu (Kosem) na Facebooku i poznaj innych fanów serialu !
Kliknij tutaj, aby dołączyć
Iwona W. Użytkownik 150,412 pkt
483 czytelników Sie 15, 2017

Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta

Możesz wkleić bezpośredni link do grafiki / video aby umieścić ją w treści komentarza
Podpisz się (nick, imię etc.)
Prywatność: Twój adres email zostanie tylko wykorzystany do przesłania powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

26 Komentarzy

Sah Huban Sultan Użytkownik 3,173 pkt
Odnośnie wyzwania to trudno oceniać obie sułtanki. Hurrem zwykła niewolnica, która stała się sułtanką tak potężną, że rozpoczęła erę sułtanatu kobiet. Jak każda matka kochała swoje dzieci, walczyła o je przetrwanie, bo w tamtych czasach było trudne o nie. Jednak widzimy, że ie zawsze dbała o szczeście swoich pociech, a najbardziej chodzi mi tu o Mihrimah w serialu zakochana w Yahi efendim z którym się nie poukładało, matka zabroniła spotykania się z nim, za to oczywiście dla swoich wpływów korzysta z faktu, że ma córkę i wydaje ją za Rustema, żeby mieć zaufanego szpiega w dywanie. Odnośnie synów to nie widać takiego okrucieństwa. Przy Mehmedzie widać jednak to jak Hurrem nastawia go przeciwko Mustafie i ciągle powtarza mu władzy( w historii ona jak i Sulejman najbardziej kochali Mehmeda i bardzo mocna przeżyli jego przedwczesna smierć). We wspaniałym stuleciu jak Mehmed przejmuje władzę nad prowincją koronną zaczynaja się intrygi Mahidevran pod nieobecność Hurrem, wysyła swojego zaufanego człowieka i zaraża Mehmeda czarną ospą. W serialu jakoś nie przeżyła aż tak tej śmierci syna. Najbardziej przeżyła śmierć Cihangira. Następnie walki o tron pomiędzy odwiecznymi wrogami czyli Selim i Bayazyd. Najpierw matka wspiera Bayazyda, a potem Selima. Teraz przyszło czas na Kosem matka gromadki dzieci. Bezwzględna władzy, wydaje za mąż kilkuletnie córki, które nie weszły w okres dorastania. Jednak w serialu, mówie o części wpaniałe stulecie kosem, w której widać jak dba państwo, broni swoich dzieci za cene życia przedstawiono ją w wersji łagodniejszej. Jednak z czasem zaczyna intrygować i prowadzić wojny z Safiye jak i nie tylko, bo przecież, gdy Ahmeda umiera zaczyna się spór kogo posadzic na tronie, Kosem idzie na rękę Halime i pozwala zasiądź Mustafie na tronie, czego potem żałuję Halime nie wywiozuję się z umowy jaką poprzysięgły sobie. Zaczyna się pordercza walka o przetrwanie dla swoich dzieci.Potem gdy udaje się przejąć władzę Kosem sadzi swojego przybranego syna, ale on zabija swojego brata Mehmeda chociaż obiecał że go nie zabiję takie obiecanki cacanki, widać w odcinkach jak Kosem bardzo mocno przeżywa śmierć swojego pierwotnego syna, staje mur pomiędzy Kosem a o Osmanem. Dalej nie będę pisac bo każdy wie co się stało. Potem zasiada Murad, a Kosem staje się okropniejsza dla niej w jaki i przypadku panowania Murada i Ibrahima staje się najważniejsza władza, nie dopuszcza do niej Murada, który walczy o samowolę, Ibrahima to pozwoliła nawet zabić, no ale cóż nie miała wyboru, bo tak szalał, że masakra. Na koniec podsumowanie nie mogę wybrać która była lepszą matką, nie ma tez co oceniać, były inne czasy niż teraz. Niewolnice, póżniejsze sułtanki musiała wykazac się sprytem, żeby przetrwać w haremie. Każda modliła się o względy sułtana i żeby iść do jego alkowy, a jak zaszły w ciąże to marzyły, żeby urodził się chłopiec, a wtedy zostały by sułtankami.
+10 głosów
 
Najlepszy
Sie 15, 2017
Feride Użytkownik -2,558 pkt
Bardzo dobry post! Jednak bardzo smutno patrzy się, gdy taka matka sułtanka wykorzystuje zaufanie sułtana do niecnych gierek, aby posadzić syna na tronie, ale też to zapewniało im przeżycie. Nie wyobrażam sobie żeby w haremie kiedykolwiek był spokój i żadna z żon nie walczyłaby o życie...
+19 głosów
Sie 15, 2017
Kobieta Sulejmana Użytkownik 35,899 pkt
Wszędzie rządzi prawo dżungli :) a Hurrem stosowała sie do zasad wtedy kiedy jej to było na rękę, owszem chciała pozbyć się Mahidevran i to zrobiła, ale zgodnie z zasadami gdyby wyjechała do prowincji z Mehmetem musiałaby zostawić małe jeszcze książeta w seraju...zwłaszcza Gihangir był malutki...więc należy ją zrozumieć :)
+16 głosów
Sie 15, 2017
Martyna Diana Nowak Użytkownik 73,162 pkt
Czekałam za tym postem! Kiedyś oglądałam z mamą Wspaniałe Stulecie i pokochałam Hurrem. W tamtych czasach zdobywało się inaczej władze, niż dzisiaj dlatego niektore jej sposoby wydają się egoistyczne. Według mnie ona była doskonała matką, zachowywala sie dla swoich dzieci jak lwica - broniła ich i za wszelką cenę chciała sprawić, że będą one silne oraz że będą rządzić. Trzeba również spojrzeć na przeszłość Hurrem - przecież ta kobieta z niewolniczki stała się jedną z najwazniejszych i najbardziej zależnych kobiet w mocarstwie, co również trzeba podziwiać bo w tamtych czasach taka historia byla naprawdę niesamowita!
+16 głosów
Sie 15, 2017
Nemo Użytkownik 10,939 pkt
Bardzo mądrze piszesz. Nie można dzisiaj oceniać to co działo się kiedyś i w tamtych warunkach. Hirrem nigdy nie wystąpiła przeciw swoim dzieciom. Podejmował kroki by ich pogodzić ale nie ze szkodą dla któregokolwiek .
D. Użytkownik -13,158 pkt
Uważam, że Hurrem była lepszą matką, ponieważ nie pozwoliła zgładzić żadnego ze swoich synów.  Do końca walczyła, żeby Bayezid i Selim nie wymordowali się nawzajem i żeby Sulejman nie wydał na nich wyroku. Kosem najpierw chciała otruć Murada, a później pozwoliła zgładzić Ibrahima. Hurrem nie uchroniła Mehmeda, natomiast Kosem nie udało się uchronić żadnego syna- no może na parę lat Ibrahima. Co do relacji z córkami to znowu wygrywa Hurrem, bo mimo tego, że i Kosem i ruda przytłaczały swoje córki, to jednak Mihrimah wyrosła na silną kobietę, do końca oddaną matce. Gevheran nie dała psychicznie rady i popełniła samobójstwo, a Atike buntowała się przeciw matce, mimo iż nie do końca nazwałabym ją silną psychicznie. Wydaje mi się, że Hurrem naprawdę kochała swoje dzieci i mimo żądzy władzy walczyła o nie do końca, natomiast Kosem pozwoliła, aby żądza władzy opanowała ją bez reszty i na pewno na początku kochała swoje potomstwo, ale z czasem ta miłość przybladła i zeszła jakby na drugi plan.
+16 głosów
Sie 15, 2017
Ewa Wie Użytkownik -34,007 pkt
Nie jednokrotnie matki chcąc chronić swoje dzieci doprowadzały do ich zguby.
+15 głosów
Sie 15, 2017
Nemo Użytkownik 10,939 pkt
miłość matki to temat rzeka
+15 głosów
Sie 15, 2017
Wloszka Użytkownik 176,335 pkt
Niby milosc ale tak naprawde na koncu to wladza byla najwazniejsza.
bezwzgledne morderczyni.
+15 głosów
Sie 15, 2017
Nemo Użytkownik 10,939 pkt
Dla mnie nie było żadnej żądzy władzy ze strony Hurrem. Gdyby na tronie zasiadł Mustafa to losy jej synów stanęłyby pod znakiem zapytania. Czy żądza władzy w wypadku Kosem ją zaślepiła to też jest kwestia dyskusyjna. Turcy do dzisiaj ją cenią i twierdzą,że była dobrą władczynią dla Imperium. A żadnego swojego syna ,łącznie z Osmanem nie zabiła.
Przygotujcie się na to ,że mam zamiar zawalczyć o nagrodę i temat rozwinę w osobnym komentarzu
Drżyjcie narody.
+15 głosów
Sie 15, 2017
Sułtanka Atike Użytkownik 5,267 pkt
Trudno porównać Hurrem z Kosem, gdyż miały całkowicie inne życie. Hurrem żyła u boku Sulejmana i swoich dzieci, miała tylko jedno zadanie musiała o nie dbać i chronić. Kosem nie miała tego szczęścia, gdyż Ahmed młodo zmarł i nagle musiała myśleć o wszystkim ogromnym imperium i dzieciach... Książęta chciała chronić za wszelką ceną, każdego dnia walczyła o ich życie i jednocześnie była regentką państwa. Ciężko było zapewne Kosem wszystko pogodzić, mianowicie obdarzać dzieci miłością i spędzać z nim czas oraz zajmować się sprawami państwa... Moim zdaniem, Kosem kochała swoje dzieci tylko władza ja oślepiła, ale zawsze chciała jak najlepiej dla nich... Ciężko mi ocenić która była lepszą matka obie miały wady i zalety...
+14 głosów
Sie 15, 2017
Bernadetta Banaszkie Użytkownik 695 pkt
hm.... mi sie wydaje ze Hurrem mimo wszystko była lepszą matką.... chroniła swoje dzieci.
w scenach gdy np Sulejman kaze jej wypic jakas ampułke (hurrem myslala ze to trucizna) odpowiadala "powierzam ci moje dzieci, dbaj o nie". Na samym poczatku (gdy miala tylko mehmeta i mihrimah) byla wygnana, powiedziala Hatice by dbała o jej dzieci. Scena prostowania kregoslupa cichangira - płakała ze jeszcze jest maly... Do samego konca walczyla o dzieci. nawet gdy Selim i Bayazid walczyli miedzy soba - ta mimo choroby pedziła by ich rozdzielic.

Kosem byla dobra matką za czasow Ahmeda. Pozniej wladza jej uderzyla do glowy i dzieci byly jej tylko potrzebne by ta wladze utrzymac.
+12 głosów
Sie 15, 2017
Sylwia Kostka Użytkownik 60,106 pkt
Zgadzam się z wami całkowicie ale musicie zwrócić uwagę na jeszcze coś bardzo ważnego. Hurrem nie była matką Sułtana... Nigdy też nie była świadkiem tego jak jej dzieci występują przeciwko sobie i brat zabija brata...Nie doczekała momentu gdy na tronie zasiada jej syn, dlatego nie wiemy jaką by była matką, gdyby miała w ręku władzę tak absolutną, ani jak by postąpiła z Selimem- być może strąciłaby go z tronu i posadziła wnuczka a Nurbanu do Bosforu....  To bardzo prawdopodobne skoro interesowała ją polityka- nie ograniczała się do zarządzania Haremem. Dlatego do momentu, kiedy były matkami książąt ja uważam, że kochały swoje dzieci bezgranicznie i szły po trupach- dosłownie żeby nie dopuścić do ich śmierci. Potem bardzo prawdopodobne że i Hurrem miałaby na rękach krew Selima za to co zrobił bratu...
+11 głosów
Sie 15, 2017
Bernadetta Banaszkie Użytkownik 695 pkt
Hurrem chciala sie pozbyc Mahidevran bo byla swiadoma ze jezeli Mustafa zasiadzie na tronie to wybiją jej dzieci. Jesli nawet Mustafa by sie zlitowal to Mahidevran zrobiłaby to bez skrupułów - z nienawisci do Hurrem.
+11 głosów
Sie 15, 2017
Gevherhan S. Użytkownik 1,176 pkt
Też tak uważam
Klau Diaa Użytkownik 6,725 pkt
Biorąc pod uwagę fakt, iż kiedyś dla władzy ludzie byli w stanie poświęcić wszystko co mieli, to nie jestem w stanie określić która z nich była lepsza a która gorsza. Według mnie były sobie równe ale przyglądając się poszczególnym zachowaniom, cechom i władzą, każda z nich była inna. Hurrem miała 5 dzieci, od samego początku wykorzystywała je do swoich celów. Zmusiła córkę do małżeństwa, doprowadziła do śmierci synów. Kosem miała 12 dzieci( w serialu chyba o połowę mniej). Przyczyniła się do śmierci Mehmeda, knuła przeciwko Muradowi jak tylko przestał się jej słuchać, przez nią umarł Kasim, zabiła Ibrahima, i unieszczęśliwiła Gevherhan i Atike. Zarówno Roksolana jak i Mahpeyker na początku były dobre i kochały swoje dzieci, potem gdy zyskały większą władzę, dzieci nie były im już tak potrzebne, a zwłaszcza gdy nie były posłuszne. Każda z nich na swój sposób skrzywdziła każde dziecko. Niby tak kochały dzieci, ale czy na pewno? Czy matka zabiłaby własne dziecko, albo manipulowałaby nim jak chce? Wydaje mi się, że nie były one dobrymi matkami. Gdyby żyły w dzisiejszych czasach na pewno by tak było, ale kiedyś to nie dzieci się kochało a władzę i to władza była najważniejsza. Nic innego się nie liczyło. Nie wiem która z nich była gorsza. Nie mam dzieci, ale wiem, że trzeba być nieludzkim żeby skrzywdzić własne dziecko.
+10 głosów
Sie 15, 2017
Gosia Wu Użytkownik 1,360 pkt
Uważam, że Hurrem była lepszą matką. Możecie się ze mną nie zgodzić, owszem, ale popatrzcie na to z innej strony. Hurrem miała dużo dzieci, tak samo jak Kosem, lecz różnica polega na tym, że rudowłosa sułtanka nigdy nie faworyzowała swoich dzieci. Gdyby postępowała tak samo jak Kosem zabiłaby Selima aby Bajazyd zasiadł na tronie (jak wiadomo miał do tego większe predyspozycje), jednak tego nie zrobiła. Podarowała im przed śmiercią zbroje a za życia nie pozwalała na wzajemną nienawiść. Kosem gdy tylko zauważyła, że jej syn się od niej oddala (każdy gdy dorośnie chce decydować za siebie i podejmować własne decyzje) knuła za jego plecami i zwoływała tajne obrady. Trzeba jednak pamiętać, że sułtanki żyły w różnych czasach. Kosem musiała myśleć o władzy, a gdy jej syn dorósł tak bardzo się od niej uzależniła, że nie mogła jej oddać nawet synowi, co było przyczyną wrogości do własnych dzieci.
+9 głosów
Sie 15, 2017
Ewelina Krasowska Użytkownik 1,955 pkt
Porównując obie hmmm Hurrem była lepszą matką. Mimo wszystko.
+9 głosów
Sie 15, 2017
Berfu Użytkownik 31,245 pkt
W haremie obowiązywały zasady obozu koncentracyjnego. Doskonale odnalazła się w nim Kosem, bo miała lepszy start, a potem możliwości. Hurrem musiała być w cieniu Sulejmana. To ona jednak była lepszą matką. Bo nie musiała ich skazywać na śmierć.
+9 głosów
Sie 15, 2017
bibi11111 Użytkownik 1,554 pkt
Kazda matka swoje dzieci kocha kazda na swoj sposob sa zle i dobre matki ale tu akorat obie byly dobre kochaly swoje dzieci
+8 głosów
Sie 15, 2017
Sułtanka AA. Użytkownik 6,120 pkt
Dla mnie Hurrem zawsze patrzyła dobra dzieci i wybierała co dla nich lepsze nigdy do żadnego nie wysłała kata i nigdy dla władzy nie pomyślała o tym żeby zabić któreś z dzieci, Kosem niestety tak :(
+8 głosów
Sie 15, 2017
Sultan I. Użytkownik 43,205 pkt
Ja bym bardziej posądzał o brak miłości Kosem, a nie Hurrem... Ta pierwsza, dążyła po trupach do władzy... A Hurrem, na tym nie zależało...
+8 głosów
Sie 15, 2017
Siostra Sulejmana Użytkownik 13,641 pkt
Kosem sama wydała wyrok smierci na  Ibrahima,stała obok gdy kaci wykonywali jej wyrok..
to chyba najokrutniejsze co mogła zrobic jako matka...
+8 głosów
Sie 15, 2017
Gevherhan S. Użytkownik 1,176 pkt
Moim skromnym zdaniem lepsza byla Hurrem! Mimo że miała lżej od Kosem która musiała sobie radzić bez Ahmeda... Kochała Sulejmana, bezwarunkowo! Dzieci również  (pamietam jak im śpiewała te kołysanki...).Owszem byla żadna władzy ale ja uważam że to z obrony dzieci przed synem mahidevran. Gdyby Mustafa został sultanem to Hurrem i jej dzieci straciliby życie. Za jej czasow prawo było inne(bratobojstwo) a  po śmierci Ahmeda Kosem je zmieniła. U Hurrem zauważyłam jaką miłością darzyla swoje dzieci, przede wszystkim u Cihangira... Chronila ich ze wszystkich sił. Zawsze znalazla sposób by ich porozumieć, spouczala ich za każdym razem. Szkoda tylko ze nie dozyla chwili by stac się Sultanka Matka. Miała by większy wpływ na Bayazida i Selima. Los braci nie byl by taki jaki był....
+7 głosów
Sie 15, 2017
Turna Użytkownik 1,336 pkt
Jak by tak porównać obie sułtana to według mnie to taka prawdziwa matka była Hurrem. Ona chyba najbardziej kochała swoje dzieci. Uczyła ich szacunku do osób starszych, pokazała to gdy kazała przeprosić Mahidewran lub ojca za swoje nieposluszenstwo no i żadnego dziecka nie zabiła dla władzy jak Kosem, której władza za bardzo uderzyła do głowy i dla niej zrobilaby i zrobiła wszystko i marnie zginęła. A Hurrem umarła w ramionach ukochanego przy wsparciu i miłości swoich bliskich
+7 głosów
Sie 15, 2017
An Użytkownik -3,619 pkt
Sądzę, że obie Sułtanki darzyły prawdziwą, ale też nie bezinteresowną miłością.
+7 głosów
Sie 15, 2017
agat.pe Użytkownik 18,194 pkt
W tych intrygach Hurrem pomagały także jej dzieci... Co do Kosem władza tak uderzyła jej do głowy, że po kolei poświęcała swoich synów (którym tak obiecywała, że będzie ich bronić choćby za cenę własnego życia) a nawet chciała poświęcić wnuka mówiąc nie ten to następny zasiądzie na tronie...
+6 głosów
Sie 16, 2017
Nemo Użytkownik 10,939 pkt
Tak jak piszesz obie żyły w innych warunkach i trudno je porównywać. Hurrem miała wsparcie Sulejmana i nie musiała przeżywać sytuacji kiedy któryś z jej synów zasiadł na tronie.
Kosem pozostała sama z gromadką dzieci po śmierci Ahmeda i musiała podejmować decyzję nie tylko dla dobra swoich dzieci ale też dla dobra Imperium. Musiała zmagać się z intrygami i buntami w państwie.
Moim zdaniem obie kochały swoje dzieci i nie zrobiły nic co mogło im zaszkodzić.
Hurrem była zawiedziona faktem urodzenia się córki i przez pewien czas nie mogła jej zaakceptować ale w końcu to zrobiła. Trudno się dziwić jej postawie bo narodziny syna w tamtych realiach dawały jej mocną pozycję a konkurencji przecież nie brakowało. Wszystkich synów traktowała równo i starała się im okazywać miłość i wsparcie. Wkraczała między nich gdy wybuchały konflikty. Znamienne jest to ,że podarowała im tarcze a nie miecze. Chciała tym dać do zrozumienia,że nie powinni siebie atakować a najwyżej bronić się. Czyli wpajała im miłość braterską.Do śmierci Mustafy dążyła tylko i wyłącznie po to by uchronić swoich synów bo jak powiedziała jedyną jego winą jest ,że ma niewłaściwą matkę.
Kosem chroniła swoje dzieci cały czas. Pokazywała im swą miłość. Nawet Osmana ,który nie był jej synem wychowywała jak swego co budziło zazdrość wśród innych synów.Broniła synów jak lwica przed Mustafą i jego matką ale musiała też bronić przed nimi samymi. Wtedy gdy Osman zasiadł na tronie musiała pozostałych bronić przed nim. Gdy Murad został Padyszachem musiała bronić przed nim. Jej miłość została wystawiona na ciężką próbę, ale broniła ich do końca. Zgodziła się na obalenie Osmana ale to nie ona wydała na niego wyrok śmierci. Zgodziła się na pozbawienie tronu Murada bo jego decyzję zagrażały Imperium, ciągłości dynastii i w końcu jej pozostałym synom ,ale to nie ona wydała wyrok śmierci. W końcu zgodziła się na detronizację Ibrahima bo jego rządy destabilizowały państwo . W tym wypadku też nie ona wydała wyrok śmierci a tylko na niego przystała bo nie było innego wyjścia. Chwytająca za serce jest scena gdy przyszła do Ibrahima by go ostatni raz przytulić i pocieszyć. Gdyby nie został uśmiercony to jaki los by go czekał w tym zamknięciu,nawet gdyby go przenieśli z tego lochu do bardziej luksusowej klatki?
Tak więc jak było już powiedziane,trudno powiedzieć ,która miłość była większa.
Kosem na pewno trudniejsza.
+5 głosów
+3000
Sie 17, 2017
Nemo Użytkownik 10,939 pkt
Nisko się kłaniam i dziękuję. Ładnie wygląda ten stempelek na komentarzu. Tak radośnie bo zielono. A przy okazji pragnę pozdrowić wszystkie koleżanki i kolegów  z WS

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
146 osób na stronie
0 Użytkowników oraz 146 Gości
Dziś posty czytano : 3208 razy

Fandomy, do których należę

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, do których należysz i dołączać do nowych!

Fandomy, które obserwuję

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, które Cię interesują i obserwować nowe!

Zainteresowani tym postem

Liczba osób: 3

Największe fandomy

 1. Riverdale
  189 osób
 2. The 100
  138 osób
 3. Ananasy Sylwii
  134 osób
 4. Bambinos
  125 osób
 5. Bartek Lovers
  121 osób
 6. Supiwerki
  73 osób
 7. Arturonators
  71 osób
 8. Potterheads
  67 osób
 9. Shawn Mendes Army
  60 osób
 10. SikorskiSquad
  39 osób
 11. Domisiaki
  35 osób
 12. Once Upon A Time
  29 osób
 13. Pretty Little Liars
  25 osób
 14. Donaty Agaty
  25 osób
 15. Pamiętniki Wampirów
  20 osób
 16. Remonators
  16 osób
 17. GRY
  14 osób
 18. Misiaki Sysi
  12 osób
 19. Famous In Love
  11 osób
 20. Kluseczki Olgi
  10 osób
 21. Zosiaki
  6 osób
 22. Temorki
  5 osób
 23. FANDOMS YOUTUBE
  5 osób
 24. Sonbird Team
  5 osób
 25. Life Is Strange
  4 osób
 26. Dua Lipa
  4 osób
 27. The Good Place
  3 osób
 28. PC
  2 osób
 29. Nintendo
  2 osób
 30. Young Stars Festival
  1 osób
 1. Riverdale
  559104 punktów
 2. Young Stars Festival
  45096 punktów
 3. Bartek Lovers
  43694 punktów
 4. Potterheads
  40146 punktów
 5. Supiwerki
  40141 punktów
 6. The 100
  39089 punktów
 7. SikorskiSquad
  33867 punktów
 8. Arturonators
  30070 punktów
 9. SERIALE
  25698 punktów
 10. GRY
  23235 punktów
 11. Life Is Strange
  22261 punktów
 12. Famous In Love
  22251 punktów
 13. FILMY/SERIALE/TV
  20183 punktów
 14. Domisiaki
  18478 punktów
 15. Once Upon A Time
  17818 punktów
 16. Ania, nie Anna
  17382 punktów
 17. Ananasy Sylwii
  17380 punktów
 18. Pretty Little Liars
  13210 punktów
 19. YOUNG STARS
  12906 punktów
 20. Shawn Mendes Army
  12723 punktów
 21. Forza
  11921 punktów
 22. Sonbird Team
  10858 punktów
 23. Remonators
  10275 punktów
 24. Eurowizja
  10178 punktów
 25. GWIAZDY YOUNG STARS
  9293 punktów
 26. Dua Lipa
  7998 punktów
 27. TALENTY
  6486 punktów
 28. MUZYKA
  6455 punktów
 29. Playstation VR
  6183 punktów
 30. FILMY
  5777 punktów
 31. Nintendo
  5338 punktów
 32. Pamiętniki Wampirów
  5148 punktów
 33. Detroit
  4993 punktów
 34. Tomb Raider
  4941 punktów
 35. Stranger Things
  4666 punktów
 36. KSIĄŻKI
  4618 punktów
 37. INNE
  4607 punktów
 38. Progress Armia
  4289 punktów
 39. The Originals
  4238 punktów
 40. Misiaki Sysi
  4232 punktów
 41. 13 Reasons Why
  4001 punktów
 42. Bambinos
  3907 punktów
 43. Young Stars News
  3272 punktów
 44. Sport
  2899 punktów
 45. K-Pop
  2750 punktów
 46. American Horror Story
  2606 punktów
 47. God Of War
  2549 punktów
 48. YOUTUBE
  2284 punktów
 49. Kortezjanie
  2121 punktów
 50. Puthinators
  1940 punktów
 51. Sony Playstation
  1723 punktów
 52. Przygodowe
  1150 punktów
 53. MMers
  934 punktów
 54. FPS
  863 punktów
 55. Temorki
  855 punktów
 56. Team Rieger
  799 punktów
 57. R5Family
  635 punktów
 58. PC
  538 punktów
 59. Kluseczki Olgi
  528 punktów
 60. Arianators
  521 punktów
 61. Uncharted
  482 punktów
 62. Zosiaki
  481 punktów
 63. LUDZIE
  423 punktów
 64. Directioners
  326 punktów
 65. FANDOMS TALENTS
  296 punktów
 66. Soy Luna
  296 punktów
 67. #talentobranie
  288 punktów
 68. 5SOSFam
  259 punktów
 69. Akcja & Przygoda
  220 punktów
 70. PROJEKT FANDOMS
  178 punktów
 71. Beautilles
  152 punktów
 72. The Good Place
  148 punktów
 73. Selenators
  137 punktów
 74. Strzelanki
  105 punktów
 75. Donaty Agaty
  104 punktów
 76. Orlandonators
  102 punktów
 77. Podróże
  89 punktów
 78. Swifties
  72 punktów
 79. Far Cry
  51 punktów
 80. Wyścigi
  45 punktów
 1. Potterheads
  1050 punktów
 2. FILMY
  350 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  350 punktów
 1. Potterheads
  13365 punktów
 2. The 100
  9393 punktów
 3. SERIALE
  4034 punktów
 4. FILMY/SERIALE/TV
  3861 punktów
 5. Riverdale
  3736 punktów
 6. YOUNG STARS
  2137 punktów
 7. Young Stars Festival
  1408 punktów
 8. Bartek Lovers
  1369 punktów
 9. SikorskiSquad
  881 punktów
 10. Ananasy Sylwii
  865 punktów
 11. Once Upon A Time
  519 punktów
 12. Pretty Little Liars
  491 punktów
 13. FILMY
  352 punktów
 14. Life Is Strange
  349 punktów
 15. Domisiaki
  338 punktów
 16. GRY
  327 punktów
 17. Remonators
  218 punktów
 18. Arturonators
  212 punktów
 19. MUZYKA
  170 punktów
 20. Supiwerki
  137 punktów
 21. Bambinos
  65 punktów
 22. Shawn Mendes Army
  42 punktów
 23. Sonbird Team
  33 punktów
 24. TALENTY
  32 punktów
 25. INNE
  28 punktów
 26. Pamiętniki Wampirów
  27 punktów
 27. KSIĄŻKI
  21 punktów
 28. Stranger Things
  21 punktów
 29. Dua Lipa
  16 punktów
 30. Young Stars News
  16 punktów
 31. Ania, nie Anna
  13 punktów
 32. Eurowizja
  12 punktów
 33. The Originals
  12 punktów
 34. Nintendo
  11 punktów
 35. Famous In Love
  10 punktów
 36. Sport
  10 punktów
 37. God Of War
  8 punktów
 38. Detroit
  6 punktów
 39. 13 Reasons Why
  5 punktów
 40. YOUTUBE
  4 punktów
 41. Arianators
  3 punktów
 42. LUDZIE
  2 punktów
 43. Progress Armia
  2 punktów
 44. Misiaki Sysi
  1 punktów
 45. Playstation VR
  1 punktów
 1. Potterheads
  37555 punktów
 2. Riverdale
  4469 punktów
 3. Ananasy Sylwii
  3072 punktów
 4. Pretty Little Liars
  2607 punktów
 5. Shawn Mendes Army
  2191 punktów
 6. The 100
  1649 punktów
 7. Bartek Lovers
  1586 punktów
 8. Sonbird Team
  1486 punktów
 9. Once Upon A Time
  1216 punktów
 10. Dua Lipa
  1047 punktów
 11. The Originals
  989 punktów
 12. Soy Luna
  986 punktów
 13. Bambinos
  918 punktów
 14. K-Pop
  902 punktów
 15. Supiwerki
  851 punktów
Kontakt Post