+8 głosów
(postid: 316831) 
ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!

          Po torach jedzie wagon kolejki na jego drodze leży pięciu ludzi przywiązanych do szyn, możesz nacisnąć guzik, przestawić zwrotnicę i w ten sposób skierujesz wagon na inny tor. Ale na nowej drodze do szyn przywiązany jest jeden człowiek, wtedy to jego zabije wagonik. Naciśniesz guzik? Zapewne znacie ten myślowy eksperyment zaproponowany przez Philippę Foot, większość ludzi opowiada się za tym, że przycisnęłoby guzik, to logiczne. Zabić jedną osobę, zamiast pięciu. Choć decyzja ta jest bardzo trudna i żadna z opcji nie jest dobra, uratowanie tych pięciu osób wydaje się logiczne, człowiek przy jej podejmowaniu kieruje się zdrowym rozsądkiem.

Teraz drugi dylemat; mamy dokładnie taką samą sytuację, jednak teraz Ty jesteś na kładce nad torami, a obok Ciebie stoi jakiś grubas, jedyne co musisz zrobić to zepchnąć go na tory, on tym samym zatrzyma wagon i tym sposobem pięć ludzi ocaleje. Niby wybór ten sam-zabić jedną osobę, albo jedną, ale jednak nasz decyzja nie wydaje się taka prosta jak poprzednio. Jest tak dlatego, że odpowiada za to inny rejon klimatyczny naszego mózgu, ale nie o tym będzie ten post. Przywołałam tutaj te dwa słynne dylematy moralne, bo dokładnie to dostajemy w The 100, a wybory są różne. Czasami bohater zrzuca grubasa, czasem nie i ginie te pięć osób, a czasem grubas skacze sam. Mimo, iż The 100 powszechnie uznany jest za serial skierowany do raczej młodszej widowni i uważany za typową młodzieżówkę, kiedy głębiej wchodzimy w fabułę okazuje się, że wcale tak nie jest. Myślę, że pozory zostaną przełamane też w piątym sezonie, bo inaczej odbiera się serial o nastolatkach, a inaczej, kiedy są oni już dojrzałymi ludźmi. Mi serial zajeżdżał nastoletnią dramą tylko w sezonie pierwszym, później dojrzewał razem z naszymi bohaterami, a z tym wiązały się coraz trudniejsze decyzje. Zapraszam Was dzisiaj do poczytania o wyborach niewykonalnych, których musieli dokonać nasi ukochani bohaterowie i dalej z nimi żyć. 


         

         Na pierwszy ogień wrzucam motyw, który jest dosłownie sytuacją z wagonikami. Sezon czwarty, wszystkim grozi śmierć, a szansą na życie jest przeszczepienie sobie czarnej krwi, żeby to zrobić Abby, Clarke i spółka muszą napromieniować człowieka, który w końcu może zginąć. Tu mamy dosłownie przepisaną sytuację jak z wagonikami, bo wybór wydaje się prosty, warto poświęcić jedno życie, a nawet więcej, po to żeby ocalić cały gatunek ludzki, warto, warto! Zapewne tak odpowiedziałaby Abby, Clarke, Raven, Murphy i reszta. To pierwsza sytuacja z wagonikami, jeśli jednak to oni muszą napromieniować tego jednego człowieka, wybór wcale nie wydaje się taki prosty, wręcz przeciwnie jest niewykonalny. Abby ma ogromne wątpliwości, jednak się na to decyduje. Na pewno w podjęciu tej decyzji pomaga fakt, że Emori twierdzi, że bardzo ją skrzywdził i oni w to wierzą, sytuacja się zmienia, gdy grubas staje się złym człowiekiem, jakby to powiedzieć niegodnym ocalenie? Ale to nadal życie, odebrane życie. Uważacie, że Abby postąpiła dobrze promieniując tego człowieka? 


Przy tym motywie mamy jeszcze jedną sytuację, która mnie bardzo mocno uderzyła. Luna nie chciała by pobierano od niej więcej krwi. Nie zgadzała się na to. Miała dość i uważała, że oni i tak na to nie zasługują. Została zmuszona. Mimo, że się broniła, Roan ją uderzył, położył na stół, a Abby pobrała od niej to, czego potrzebowała, Clarke nie protestowała, sprzeciwiła się temu jedynie Raven. Pytanie, czy oni mieli do tego prawo, odebrali człowiekowi moc decydowanie o sobie samym, o własnym ciele. Myślicie, że w sytuacji, w której wszystkim na Ziemi groziła śmierć mieli prawo do tego, by ją zmusić? Pamiętacie jeszcze rozmowę między Mayą a Montym, przed Mount Weather? Po obejrzeniu sali żniw Maya mówi „Co mamy zrobić? Bez tego byśmy umarli” A Monty odpowiada: „Umrzeć” Ciekawa jestem jakie teraz zająłby stanowisko w tej sprawie. Jednym z wielu dylematów moralnych tego serialu jest pytanie, do czego można się posunąć by przetrwać? Czy zmuszenie Luny, pobieranie od niej krwi mimo jej sprzeciwu może być tutaj usprawiedliwione? Bo w końcu ile znaczy jedno życie w porównaniu do wszystkich, których można ocalić. Może nic, a może wszystko? Ale jakkolwiek bohaterowie by nie zadecydowali i tak postąpili by źle, w tej sytuacji nie było dobrego wyboru, prawda?           Dla przeciwwagi teraz dylemat moralny, który został rozwiązany w odwrotny sposób, ocalono grubasa, a na śmierć skazano te przysłowiowe pięć osób. Pamiętacie jak Bellamy i ekipa mieli z terytorium Azgedy przynieść maszynę, która filtrowała wodę? Gdy się po nią udali, okazało się, że ich przyjaciele zostali uwięzieni przez Ludzi Lodu i są ich niewolnikami. Musieli zadecydować, czy ich ratują, a mogli to zrobić jedynie przy pomocy zniszczeniu maszyny, czy zostawią ich i zabiorą maszynę, ratując przy tym więcej ludzi Skaikru. Decydujący głos należał do Ballamiego, a ten chyba po tym czego dokonał w sezonie trzecim zadecydował, cóż nielogicznie i postanowił, iż uratują ludzi, których ciemięży Azgeda, właśnie w ten sposób bohaterowie zmniejszyli ilość ocalałych do, o ironio tytułowej setki. Temu wyborowi trudno się jednak dziwić, fakt, był nielogiczny ze względu na to, że wiedząc o tym, iż i tak wszystkim grozi śmierć, ale jednak widząc to, co się tym ludziom działo, trudno było przejść obok tego obojętnie.Wiem, że wielu ta decyzja irytowała, bo pod pewnym względem była głupia, skazywała bowiem na śmierć. Ale czy ci ludzie nie zasługiwali na życie, na szansę? Pytanie pozostawiam Wam. 

Ale trzeba zaznaczyć, że to kolejny dylemat moralny, którego żadna strona nie jest dobra, bo jakkolwiek by nie zadecydowali i tak pozostawia to za sobą śmierć i ofiary.         Ostatni w tej serii, cofamy się do sezonu drugiego i wydania Finna. Ostatnio mam wrażenie, iż jego postać „odżyła” i dobrze, jest on bowiem pewnego rodzaju symbolem, ale tutaj jest właśnie tym grubasem (mataforycznie oczywiście, co by nie mówić o , to gruby on nie jest). Mamy jasną sytuację; wydanie jednego człowieka gwarantuje, zapobiegnięcie wojny, czyli brak śmierci setek ludzi i rozejm, co daje większą szansę na wygranie wojny i logicznym wydaje się wydanie Finna, szczególnie, że on zawinił, jest odpowiedzialny za śmierć ludzi z wioski, jestem ciekawa, czy gdyby był to inny człowiek, np. jakiś strażnik, gdyby Lexa zażądała wyadania kogoś innego, czy zdecydowano by o poświęceniu tej jednej osoby? Ale sprawa wygląda inaczej, Ziemianie chcą Finna, a Finn związany jest przede wszytskim z Clarke, która wydaje się już wtedy dowodzić. Clarke, Raven i Bellamy, a nawet Murphy nie zgadzają się na wyanie przyjaciela, wydaje mi się, że główny powód leży w tym, że tutaj w gre weszły uczucia, Raven kochała Finna, tak jak Clarke, ponadto obie miały poczucie winy. W końcu Finn sam decyduje się na oddanie w ręcę Ziemian, grubas skacze z własnej woli, nikt nie musi go popychać. Ale jednak co do samej decyzji widzimy, że ludzie z Arki byli stanowczo za wydaniem chłopaka, to zdrowy rozsądek, nie znali go. Jego przyjaciele zdecydowali by inaczej. Byli w stanie walczyć, narażać innych ludzi w imię jednego życia. Zobaczcie jak bardzo zmieniła się im wszystkim perspektywa, byli gotowi narażać życie wszystkich swoich ludzi, swoje dla jednego człowieka, a dwa sezony później byli gotowi te życie odebrać, byli gotowi odebrać człowiekowi prawo do decydowania o samym sobie.Ja myślę, że ogromny wpływ na te decyzje miało to, że Finn należał do ich ludzi, że był ich przyjacielem, czy to jednak nie jest przerażające? Jeżeli ktoś nie jest jednym z nas, możemy mu zrobić wszystko? 


     

     Jak Wy oceniacie decyzje bohaterów? Mi z ogromną trudnością przychodzi ocenianie tych wyborów. Choć muszę przyznać, ze akurat z tych wymienionych tutaj, wydaje mi się, że zdecydowałabym w większości inaczej, choć nikgy nie można być tego pewnym. Myślicie, że bohaterowie zadecydowali dobrze, rozumiecie ich decyzje? Popieracie je? 

Wiem, że w całym serialu są jeszcze trudniejsze wybory, których bohaterowie musieli dokonać, nie porywałam się na nie jednak w pierwszym poście z tej serii dlatego, że chcę też pokazać, że nie tylko Clarke była zmuszona do wyborów tragicznych. Ale na pewno temat "dźwigni" też poruszę. Tak jak i resztę tragicznych wyborów z jakimi mierzyły się postaci.

Który z tu wymienionych wyborów wydaje Wam się najtrudniejszy?


OCENA JAKOŚCI

Uważasz, że ocena jest nieuczciwa? Zgłoś to przyciskiem "zgłoś" na dole, a administracja portalu sprawdzi tą ocenę!
JAK MOGĘ ZAROBIĆ PUNKTY DLA FANDOMU Z TEGO POSTA / CO MOGĘ TERAZ ZROBIĆ?
Jaka jest Twoja reakcja?
0
OK
0
Super
0
Śmiech
0
Zdziwienie
0
Złość
0
Smutek
PUNKTACJA Z TEGO POSTA NIE JEST WLICZANA DO AKTUALNYCH AKCJI KONKURSOWYCH PORTALU ALE
Wciąż możesz go komentować, oceniać i brać udział w jego wyzwaniach, a być może zdecydujemy się go podbić i tym samym zaliczyć z niego punkty do aktualnych akcji serwisu - im większa w nim aktywność, tym większa szansa byśmy podjęli taką decyzję :)

Redaktor tego posta zarobił dotychczas 376 punktów za:

Jakość:20Popularność:281
Wsparcie:5Ocena i wartość ocen:8
Wyróżnienia/kary:0Komentarze i reakcje:30
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych dyskusji z napisanych w tym fandomie)
O CO CHODZI Z PUNKTAMI DLA REDAKTORÓW? ZA CO SIĘ JE ZARABIA?

Zaloguj się, aby zarabiać punkty z aktywności w postach !

Interesuje Cię ten serial? Bądź na bieżąco ! Dołącz do polecanej przez nas grupy fanowskiej o The 100 na Facebooku i poznaj innych fanów serialu !
Kliknij tutaj, aby dołączyć
Weronika z Setki Użytkownik 92,133 pkt
281 czytelników Wrz 11, 2017

Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta

Możesz wkleić bezpośredni link do grafiki / video aby umieścić ją w treści komentarza
Podpisz się (nick, imię etc.)
Prywatność: Twój adres email zostanie tylko wykorzystany do przesłania powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

2 Komentarzy

kaczka.dziwaczka Ekspert 32,682 pkt
Poruszyłaś chyba najtrudniejszy temat w całym serialu. Łatwo jest ocenić co jest słuszne kiedy stoi się z boku. Czasem serio mamy dylemat czy zrobić kanapkę z serem czy szynką a tam chodzi o ludzkie życie. Kim my jesteśmy żeby oceniać,że czyjeś życie jest mniej warte? Clarke i Bell muszą być takimi trochę bogami z przymusu. Na każda jedną sytuację można popatrzeć na tyle sposobów, od maszynisty przez dwójkę nad peronem aż po ludzi na szynach, z każdej pozycji inna decyzja wydaje się słuszna, czyli w gruncie rzeczy nie da się w żaden sposób wybrać słusznej decyzji. Łatwiej jest też przeciągnąć dźwignię niż po kolei, jeden po drugim poderżnąć komuś gardło. Podobno do zabijania można się przyzwyczaić, z perspektywy zwykłych ludzi wydaje się to całkowicie irracjonalne. Zupełnie inna jest też sytuacja kiedy zabijamy w obronie bliskich, tak jak zrobił Finn, nie myślimy, że zabijamy dziecko rodziców, rodziców dziecka, chcemy bronić naszych bliskich. A puenta będzie taka, że gdzie się nie odwrócisz, z tyłu zawsze będzie dupa.
+5 głosów
 
Najlepszy
Wrz 11, 2017
kaczka.dziwaczka Ekspert 32,682 pkt
Ps. Dodam, iż uważam, że ten post jest najlepszym jaki do tej pory przeczytałam na fandoms
Meryem Użytkownik 18,521 pkt
Niewątpliwie dla uratowania pięciu osób warto jest poświęcić jedną. To jest jedyna odpowiedz prawidłowa. Oczywiście, podjęcie takiej decyzji nie jest łatwe i tu nie chodzi o ocenienie czyje życie jest mniej warte a o stwierdzenie ,że więcej żyć jest ważniejsze niż jedno. Często sam człowiek odnośnie swojego życia podejmuję taką decyzję, na przykład podczas wojny czy trudnej wyprawy , prosząc swoich towarzyszy by go rannego pozostawili i sami się ratowali gdyż niesienie go naraża ich na niebezpieczeństwo.
+3 głosów
+2000
Wrz 18, 2017

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
142 osób na stronie
0 Użytkowników oraz 142 Gości
Dziś posty czytano : 8395 razy

Fandomy, do których należę

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, do których należysz i dołączać do nowych!

Fandomy, które obserwuję

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, które Cię interesują i obserwować nowe!

Zainteresowani tym postem

Liczba osób: 2

Największe fandomy

 1. Riverdale
  189 osób
 2. The 100
  138 osób
 3. Ananasy Sylwii
  134 osób
 4. Bambinos
  125 osób
 5. Bartek Lovers
  121 osób
 6. Supiwerki
  73 osób
 7. Arturonators
  71 osób
 8. Potterheads
  67 osób
 9. Shawn Mendes Army
  60 osób
 10. SikorskiSquad
  39 osób
 11. Domisiaki
  35 osób
 12. Once Upon A Time
  29 osób
 13. Pretty Little Liars
  25 osób
 14. Donaty Agaty
  25 osób
 15. Pamiętniki Wampirów
  20 osób
 16. Remonators
  16 osób
 17. GRY
  14 osób
 18. Misiaki Sysi
  12 osób
 19. Famous In Love
  11 osób
 20. Kluseczki Olgi
  10 osób
 21. Zosiaki
  6 osób
 22. Temorki
  5 osób
 23. FANDOMS YOUTUBE
  5 osób
 24. Sonbird Team
  5 osób
 25. Life Is Strange
  4 osób
 26. Dua Lipa
  4 osób
 27. The Good Place
  3 osób
 28. PC
  2 osób
 29. Nintendo
  2 osób
 30. Young Stars Festival
  1 osób
 1. Riverdale
  554431 punktów
 2. Young Stars Festival
  44892 punktów
 3. Bartek Lovers
  43529 punktów
 4. Potterheads
  39875 punktów
 5. Supiwerki
  39873 punktów
 6. The 100
  38852 punktów
 7. SikorskiSquad
  32973 punktów
 8. Arturonators
  29760 punktów
 9. SERIALE
  25610 punktów
 10. GRY
  23088 punktów
 11. Life Is Strange
  22090 punktów
 12. Famous In Love
  21950 punktów
 13. FILMY/SERIALE/TV
  20166 punktów
 14. Domisiaki
  18358 punktów
 15. Once Upon A Time
  17623 punktów
 16. Ania, nie Anna
  17345 punktów
 17. Ananasy Sylwii
  17195 punktów
 18. Pretty Little Liars
  13119 punktów
 19. YOUNG STARS
  12872 punktów
 20. Shawn Mendes Army
  12673 punktów
 21. Forza
  11262 punktów
 22. Sonbird Team
  10835 punktów
 23. Remonators
  10206 punktów
 24. Eurowizja
  10102 punktów
 25. GWIAZDY YOUNG STARS
  9280 punktów
 26. Dua Lipa
  7966 punktów
 27. TALENTY
  6455 punktów
 28. MUZYKA
  6414 punktów
 29. Playstation VR
  6145 punktów
 30. FILMY
  5732 punktów
 31. Nintendo
  5305 punktów
 32. Pamiętniki Wampirów
  5043 punktów
 33. Detroit
  4985 punktów
 34. Tomb Raider
  4926 punktów
 35. KSIĄŻKI
  4597 punktów
 36. INNE
  4589 punktów
 37. Stranger Things
  4545 punktów
 38. Progress Armia
  4282 punktów
 39. The Originals
  4232 punktów
 40. Misiaki Sysi
  4178 punktów
 41. 13 Reasons Why
  3969 punktów
 42. Bambinos
  3820 punktów
 43. Young Stars News
  3222 punktów
 44. Sport
  2850 punktów
 45. K-Pop
  2740 punktów
 46. American Horror Story
  2599 punktów
 47. God Of War
  2530 punktów
 48. YOUTUBE
  2256 punktów
 49. Kortezjanie
  2115 punktów
 50. Puthinators
  1934 punktów
 51. Sony Playstation
  1645 punktów
 52. Przygodowe
  1150 punktów
 53. MMers
  906 punktów
 54. Temorki
  849 punktów
 55. FPS
  834 punktów
 56. Team Rieger
  783 punktów
 57. R5Family
  609 punktów
 58. PC
  530 punktów
 59. Kluseczki Olgi
  512 punktów
 60. Arianators
  494 punktów
 61. Uncharted
  478 punktów
 62. Zosiaki
  402 punktów
 63. LUDZIE
  395 punktów
 64. Directioners
  316 punktów
 65. FANDOMS TALENTS
  288 punktów
 66. Soy Luna
  288 punktów
 67. #talentobranie
  282 punktów
 68. 5SOSFam
  247 punktów
 69. Akcja & Przygoda
  220 punktów
 70. PROJEKT FANDOMS
  176 punktów
 71. Beautilles
  145 punktów
 72. The Good Place
  144 punktów
 73. Selenators
  131 punktów
 74. Donaty Agaty
  102 punktów
 75. Orlandonators
  98 punktów
 76. Strzelanki
  98 punktów
 77. Podróże
  85 punktów
 78. Swifties
  58 punktów
 79. Far Cry
  46 punktów
 80. Wyścigi
  45 punktów
 1. Potterheads
  985 punktów
 2. FILMY
  350 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  350 punktów
 1. Potterheads
  13365 punktów
 2. The 100
  9393 punktów
 3. SERIALE
  4034 punktów
 4. FILMY/SERIALE/TV
  3861 punktów
 5. Riverdale
  3736 punktów
 6. YOUNG STARS
  2137 punktów
 7. Young Stars Festival
  1408 punktów
 8. Bartek Lovers
  1369 punktów
 9. SikorskiSquad
  881 punktów
 10. Ananasy Sylwii
  865 punktów
 11. Once Upon A Time
  519 punktów
 12. Pretty Little Liars
  491 punktów
 13. FILMY
  352 punktów
 14. Life Is Strange
  349 punktów
 15. Domisiaki
  338 punktów
 16. GRY
  327 punktów
 17. Remonators
  218 punktów
 18. Arturonators
  212 punktów
 19. MUZYKA
  170 punktów
 20. Supiwerki
  137 punktów
 21. Bambinos
  65 punktów
 22. Shawn Mendes Army
  42 punktów
 23. Sonbird Team
  33 punktów
 24. TALENTY
  32 punktów
 25. INNE
  28 punktów
 26. Pamiętniki Wampirów
  27 punktów
 27. KSIĄŻKI
  21 punktów
 28. Stranger Things
  21 punktów
 29. Dua Lipa
  16 punktów
 30. Young Stars News
  16 punktów
 31. Ania, nie Anna
  13 punktów
 32. Eurowizja
  12 punktów
 33. The Originals
  12 punktów
 34. Nintendo
  11 punktów
 35. Famous In Love
  10 punktów
 36. Sport
  10 punktów
 37. God Of War
  8 punktów
 38. Detroit
  6 punktów
 39. 13 Reasons Why
  5 punktów
 40. YOUTUBE
  4 punktów
 41. Arianators
  3 punktów
 42. LUDZIE
  2 punktów
 43. Progress Armia
  2 punktów
 44. Misiaki Sysi
  1 punktów
 45. Playstation VR
  1 punktów
 1. Potterheads
  37555 punktów
 2. Riverdale
  4469 punktów
 3. Ananasy Sylwii
  3072 punktów
 4. Pretty Little Liars
  2607 punktów
 5. Shawn Mendes Army
  2191 punktów
 6. The 100
  1649 punktów
 7. Bartek Lovers
  1586 punktów
 8. Sonbird Team
  1486 punktów
 9. Once Upon A Time
  1216 punktów
 10. Dua Lipa
  1047 punktów
 11. The Originals
  989 punktów
 12. Soy Luna
  986 punktów
 13. Bambinos
  918 punktów
 14. K-Pop
  902 punktów
 15. Supiwerki
  851 punktów
Kontakt Post