+8 głosów
(postid: 319046) 
ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!

Chcesz wiedzieć co Domisiaki uwielbiają czytać? Jeśli tak musisz koniecznie przeczytać tego posta!

ANNA JOPEK przedstawia nam WALKIRIE

"Z książką Paula Coelho pt. "Walkirie" miałam styczność jakieś dwa tygodnie temu. 

Została mi ona polecona przez moją przyjaciółkę. Wcześniej bałam się sięgnąć po jego książki gdyż nie do końca byłam przekonana do tematyki jego utworów. Książka opowiada o losach Paula i jego żony Chris. Paulo kolejny raz próbuje odnaleźć sens życia, znaleźć swoje miejsce na ziemi.Z tego powodu wyrusza w 40 dniową wedrówkę na pustynię. Jego żona choć na początku nie za bardzo jest przekonana co do słuszności wyprawy z czasem zmienia zdanie i wspiera męża w jego decyzji. Jej mąż jest magiem studiuje sztuki magiczne wierzy w magię. Natomiast Chris jest osobą wierzącą. Podczas podróży zmienia swój punkt widzenia i chce tak jak jej mąż poznać swojego anioła. Zaczyna dostrzegać zmiany jakie w jej życiu nastąpiły po pobieraniu nauk od męża.W książce pojawiają się również tytułowe walkirie. Mają one pomóc Paulowi i Chris w odnalezieniu swoich aniołów. Walkiria Walhalla. Stara się zniechęcić Chris mało tego uwodzi jej męża na jej oczach. Jej sposób pomocy budzi często wątpliwości. Czy jej metody pomogą i czy Paulo spotkał anioła musicie się dowiedzieć sami. sięgając po książkę.Zaczynając czytać miałam mieszane uczucia. Jak wiemy Paulo Coelho w swoich książkach zawiera tematykę religijną. Jest ona ciężka. I nie jest to do końca tematyka, którą lubię czytać. Autor posługuje się też często trudnym słownictwem. Jednak z kolejnymi stronami wciągałam się w książke coraz bardziej. I nim się obejrzałam miałam ją już skończoną.Co mi się w niej podobało. Dała mi wiele do myślenia. Zdałam sobie sprawę jak wiele można zobaczyć w otaczającym mnie świecie jeśli dam sobie taka możliwość i szansę. Urzekła mnie sama droga Paula i Chris w odnalezieniu anioła. Oddanie żony do męża było cudownie pokazane. Paulo moim zdaniem w mistrzowski sposób ukazał poszczególne etapy drogi duchowej bohaterów i ich zmianę. Mimo moich obaw jestem zachwycona,że przeczytałam tę książkę. Zmieniła moje nastawienie do świata oraz mój stosunek do samego autora. Jestem pewna, że sięgnę jeszcze nie raz po książki Paula Coelho. Wam mogę ja serdecznie polecić. Ja w momencie jej czytania miałam zastój od pół roku nie mogłam znaleźć żadnej książki, która by mnie zainteresowała. Dzięki niej na nowo odkryłam radość z czytania. Bardzo mocno polecam przeczytać tą książkę." Po tym krótkim streszczeniu/recenzji Anii przeczytałbym tą książkę. Ale powiem wam szczerze że nie jest w moim typie i trudno by mi ją się czytało. 

Moja ocena to 5.5/10

Streszczenie Marceliny Dyszy książki Uratuj mnie

"Mam kilka ulubionych książek. Jedną z nich jest książka Anny Bellon „Uratuj mnie”. Opowiada o życiu nastolatki, która pogrążyła się w żałobie i zerwała kontakt ze wszystkimi przyjaciółmi ponieważ zginął jej brat. Przedstawia także życie nastolatka który marzy uwolnić się od toksycznego ojca. Ucieczką od bólu jest dla nich pogrążenie się w muzyce. Książkę bardzo polecam, jest bardzo prawdziwa z wątkami miłosnymi i przedstawia realne problemy nastolatków."Powiem tak, krótko napisałaś ale bardzo mnie zainteresowałaś tą książką. Jest bardzo ale to bardzo w moim typie przy okazji bardzo polecam książkę pt.   "Pamiętnik Narkomanki" autorstwa Barbary Rosiek. 

Moja ocena to 9/10 

Miłość za wszelką cenę to właśnie tą książkę przeczytała Dominika Bukowska! Zobaczcie co o niej sądzi

"Moją ulubioną książką jest thriller psychologiczny ,,Miłość za wszelką cenę" autorstwa Loisy Reid. Książka opowiada o losach nastoletniej Audrey, jej sąsiedzie Leo i jej młodszym bracie Peterowi. Audrey od kilku lat cierpi na depresję. W końcu przeprowadza sie z matką i bratem do małego miasta. Tam poznaje Leo - syna kobiety mieszkającej w Londynie. Chłopak tez cierpiał na chorobę psychiczną. Audrey zaczyna nowe życie. Zaczyna chodzić do szkoły brać leki a nawet chodzi z matką do psychologa. Wszystko super? Niezupełnie. Miłość zaczyna prowadzić dziewczynę na prostą a tymczasem największym wrogiem dziewczyny NADAL jest depresja. Audrey tnie się co nie uchodzi uwadze jej opiekuńczej matki. Ta od razu zabiera ją do szpitala. Po powrocie ze szpitala wszystko zaczyna nabierać rozpędu.. Leo i Audrey zostają parą co.. nie do końca podoba sie matce dziewczyny. Do dziewczyny pewnej nocy wraca TO COŚ. Rodzicielka chce ją pozbawić całkowitemu wymazaniu pamięci... czym okazało sie TO COŚ? Jak potoczy sie los Audrey i Leo? Czy depresja przegra z miłością? Musisz przeczytać 😉 Dlaczego to moja ulubiona książka? Opisuje coś co jest bardzo blisko mojemu sercu. Każdy z nas miał moment zwątpienia w sens życia. Audrey miała takich wiele.. zupełnie jak ja. W stu procentach utożsamiam się z jej postacią. Ta książka to opowieść inna niż wszystkie. Sama fabuła wciąga. (Czytałam ją od 12 w nocy do 6 rano ) Może i historia wydawać się banalna ale osobiście mnie zakończenie zszokowało na tyle, ze godzinę patrzyłam w sufit i myślałam ciągle - To koniec? Myślę, ze dobrze zrobiony film Miłość za wszelką cenę byłby NIEZIEMSKI! Polecam wam z całego serca przeczytać tą książkę."Zaintrygowałaś mnie tym krótki streszczeniem tej książki. Jak sama napisałaś fabuła mocno wciąga. Spróbuje ją przeczytać ale nie obiecuję, nie jest całkiem w moim typie.

Moja ocena too 6.5/10

Magda Mianowska przekonuje nas do książki Ponad Wszystko

"Moją ulubioną książką jest "Ponad Wszystko" Nicoli Yoon. Jest to książka o siedemnastoletniej dziewczynie,która ma alergię na cały świat. Nie wychodzi z domu ma nauczanie indywidualne. Wszystko się zmienia kiedy poznaje chłopaka z sąsiedztwa. To moc wielu wrażeń jakie opisuje autorka tego bestselleru. Polecam bardzo serdecznie !❤️"Widzę że książka warta przeczytania. Mało napisałaś nasza kochana Madziuuu. Ale powiem wam tak że już czytałem i także mega polecam!!

Moja ocena 7/10

Wiktoria Kocanowska opowie nam o Dziewczynie z Drużyny

"Miranda Kenneally "Dziewczyna z drużyny". Główną bohaterką tej książki jest Jordan Woods, która jest inna niż większość dziewczyn. Nie interesują ją związki, a każdego chłopaka traktuje jedynie jako kumpla. Liczy się tylko i wyłącznie futbol do czasu... Pewnego dnia zarówno w szkole jak i drużynie pojawia się nowy uczeń, jest odrobinę lepszy w tym sporcie niż Jordan, w dodatku na jego widok dziewczynie miękną kolana. Jak potoczy się historia? Tego można dowiedzieć się tylko dzięki przeczytaniu tej książki, ja osobiście ją polecam między innymi dlatego, że jest o miłości a tą tematykę czytam najchętniej, ale również dlatego, że jest o spełnianiu marzeń, bohaterka mimo przeszkód i bólu dąży do tego."Ooooł bardzo ale to bardzo mnie zachęciłaś mnie do tej książki. Uwielbiam takie tematy (haha) gdzie coś się dzieje do tego jeszcze o nastolatkach to już w ogóle. Książka godna polecenia!

Moja ocena to 8.5/10 

Alicja Lewowska zachęca do przeczytania Co ze mnie zostało!

"Kat Zhang ,,Co ze mnie zostało". ,,Co ze mnie zostało" to historia osadzona w świecie, w którym każdy człowiek ma dwie dusze. Po kilku latach jedna z nich ustępuje drugiej a ta przejmuje całkowitą kontrolę nad ciałem. Jednak dwie siostry - Eva i Addie są hybrydami, które jako nastolatki wciąż dzielą ciało. Gdy ich tajemnica wychodzi na jaw trafiają do szpitala, w którym jedna z dusz ma zostać uśpiona. Poznają tam inne hybrydy i razem starają się uciec z ośrodka."Takie właśnie książki uwielbiam. Chociaż krótkie STRESZCZENIE ale zawarłaś przekonywujące wydarzenia z tej książki. Na pewno polecę znajomym!

Moja ocena to 8/10

Zawszę stanę przy Tobie właśnie ta książka podbiła serce Pauliny Korejke!

"GAYLE FORMAN "Zawsze stanę przy Tobie". Bardzo polubiłam książkę pt: "Zawsze stanę przy tobie". Jest to obyczajowa książka i może nie wszystkim się podobać, ale mi skradła serce. Ma wspaniały przekaz i jest kierowoną do młodzieży. Każdy z nas przeżywa okres buntu oraz rodzice nas nie rozumieją. Bohaterka książki Brit boryka się z tymi problemami. Niestety, nigdy nie zrozumiała dlaczego ojciec oddał ją do Red Rocka, ośrodka terapeutycznego. Wymykała się z domu, żeby grać koncerty ze swoim zespołem, ale praktycznie oprócz tego nic nie robiła złego. Odkąd trafia do tego ośrodka, jej życie diametralnie zmienia się. Terapeutki nie mają w ogóle klasyfikacji. Znęcają się psychicznie na swoich uczniach. Nagradzane jest donoszenie na koleżanki. Na szczęście Brit poznaje swoją paczkę przyjaciółek, dzięki którym zachowuje rozsądek. Razem spotykają się potajemnie, by wymyśleć coś, żeby wydostać się z tego ośrodka. Jak potoczą się jej losy? Czy jej ojciec w końcu zrozumie co takiego zrobił? Czytajcie, a jestem pewna, że wciągniecie się w nią tak samo jak i ja!"Po tym krótkim ale treściwym streszczeniu można wywnioskować że książka jest wspaniała ale jakoś do mnie nie przemawia. Po prostu jakoś mi ta książka "nie leży". Ale przypuszczam że mojej koleżance na pewno przypadnie do gustu polecę jej tą książkę.

Moja ocena to 5.5/10

Wiktoria Mączkowska przedstawia nam Hanne Baker w książce

13 powodów autorstwa Asher Jay. Opowiada o dziewczynie która popełniła samobójstwo przez osoby z jej szkoły a dokładnie przez ich zachowania. Pewnego razu jej kolega z klasy Clay gdy wracał do domu przed drzwiami znalazł paczkę, ale nie spodziewała się że znajdzie tam kasety. Należały one do dziewczyny która popełniła to samobójstwo, nazywała się Hannah. Na kasetach nagrała powody swojej śmierci a dokładniej sytuacje w których „powody” (osoby z jej szkoły) brały udział, co doprowadziło do śmierci nastolatki. Historii było 13 i każda należała do innej osoby… Jesteś ciekawy co wydarzyło się dalej ? To zapraszam do przeczytania tej ciekawej książki !Nic dodać nic ująć. Zgaduje że na pewno oglądaliście a nie czytaliście. Przyznam sie sam że też nie czytałem. Ale postanawiam to przeczytac jak wiemy w filmach/serialach jest tylko połowa książki. 

Moja ocena to 9/10


Przekonywuję was do przeczytani tego wspaniałego Pamiętnika Narkomanki

Chciałbym was zaprosić do przeczytania "Pamiętnika Narkomanki" autorstwa Barbary Rosiek. Jest to pamiętnik narkomanki która z pilnej uczennicy i wzorowego dziecka powoli zmienia się w narkomankę w wieku! Wszystko się zaczyna w wiosnę nasza główna bohaterka pragnęła zmiany więc ją dostała, poszła na pierwsze wagary. Wtedy pierwszy raz wzięła narkotyki i była to morfina, dostała zastrzyk od nieznajomych, na początku nie wiedziała co to jest, wróciła do domu i wszystko sie zaczyna. Zaczęła się kłócić z rodzicami, uciekać coraz częściej ze szkoły po to aby tylko ćpać. Odcina się od świata realistycznego, wszystko ją drażniło aż w końcu zaczęło się. Tak jak każdy narkoman mówiła że ona w każdej chwili może z tym skończyć ale jednak tego nie robiła, jak ona to mówiła "po narkotykach jest super". 

Pamiętajcie że trzeba się martwić o osoby które są skryte w sobie i nie zawierają znajomości bo ona są najbardziej podatne na takie sytuacje. 


Tym akcentem kończymy posta. 

Dziękuję za przeczytanie mam nadzieje że wytrwaliście do końca. 

Zachęcam do zostawienia lapki w góre oraz do skomentowania


Poniżej znajduje się ankieta w której odpowiadacie na pytanie: Która książka wam sie najbardziej spodobała po tych krótkich streszczeniach?


Do tego posta dodana została ankieta - Wybierz opcję:
WALKIRIE (1 głos, 7%)
URATUJ MNIE (0 głosów)
PONAD WSZYSTKO (0 głosów)
MIŁOŚĆ ZA WSZELKĄ CENĘ (0 głosów)
ZAWSZE STANE PRZY TOBIE (3 głosów, 21%)
CO ZE MNIE ZOSTAŁO (0 głosów)
DZIEWCZYNA Z DRUŻYNY (1 głos, 7%)
PAMIĘTNIK NARKOMANKI (4 głosów, 29%)
13 POWODÓW (5 głosów, 36%)

OCENA JAKOŚCI

Uważasz, że ocena jest nieuczciwa? Zgłoś to przyciskiem "zgłoś" na dole, a administracja portalu sprawdzi tą ocenę!
JAK MOGĘ ZAROBIĆ PUNKTY DLA FANDOMU Z TEGO POSTA / CO MOGĘ TERAZ ZROBIĆ?
Jaka jest Twoja reakcja?
0
OK
2
Super
0
Śmiech
0
Zdziwienie
0
Złość
0
Smutek
PUNKTACJA Z TEGO POSTA NIE JEST WLICZANA DO AKTUALNYCH AKCJI KONKURSOWYCH PORTALU ALE
Wciąż możesz go komentować, oceniać i brać udział w jego wyzwaniach, a być może zdecydujemy się go podbić i tym samym zaliczyć z niego punkty do aktualnych akcji serwisu - im większa w nim aktywność, tym większa szansa byśmy podjęli taką decyzję :)

Redaktor tego posta zarobił dotychczas 358 punktów za:

Jakość:20Popularność:193
Wsparcie:53Ocena i wartość ocen:8
Wyróżnienia/kary:0Komentarze i reakcje:52
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych dyskusji z napisanych w tym fandomie)
O CO CHODZI Z PUNKTAMI DLA REDAKTORÓW? ZA CO SIĘ JE ZARABIA?

Zaloguj się, aby zarabiać punkty z aktywności w postach !

Dominika Sozańska
Klaudiusz Kebadiusz Użytkownik 62,176 pkt
193 czytelników Wrz 20, 2017

Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta

Możesz wkleić bezpośredni link do grafiki / video aby umieścić ją w treści komentarza
Podpisz się (nick, imię etc.)
Prywatność: Twój adres email zostanie tylko wykorzystany do przesłania powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

5 Komentarzy

Anna Jopek Fan 146,937 pkt
Me post dziękuje, że mogłam wziąść w nim udział. Przy znam ze poza moja nie czytałam innych ale z pewnością to nadrobić. Każdy ma inny gust  i każdemu z nas podoba się inny rodzaj książki
+5 głosów
 
Najlepszy
Wrz 20, 2017
Dominisia Użytkownik 38,264 pkt
Jestem w trakcie poszukiwania nowych książek do czytania ❤ to wspaniały post dla mnie
+5 głosów
Wrz 20, 2017
Paulina Korejke 3 Fan 647,182 pkt
Dzięki, że mogłam pomóc! Super wyszedł post
+5 głosów
Wrz 20, 2017
V-lovers1 Użytkownik 39,536 pkt
Heh dziękuje za polecenie książek, które warto przeczytać. Po tych recenzjach z pewnością zabiorę się za 13rw ( chociaż lekko się boje różnicy miedy książką a serialem) oraz Ponad Wszysto :D Świetny post ^^
+2 głosów
Wrz 21, 2017
DominikaK Użytkownik 736 pkt
Super <3
+1 głos
Wrz 22, 2017

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
260 osób na stronie
0 Użytkowników oraz 260 Gości
Dziś posty czytano : 33881 razy

Fandomy, do których należę

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, do których należysz i dołączać do nowych!

Fandomy, które obserwuję

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, które Cię interesują i obserwować nowe!

Zainteresowani tym postem

Liczba osób: 2

Największe fandomy

 1. Riverdale
  157 osób
 2. Ananasy Sylwii
  130 osób
 3. The 100
  125 osób
 4. Bambinos
  124 osób
 5. Bartek Lovers
  112 osób
 6. Supiwerki
  73 osób
 7. Arturonators
  67 osób
 8. Shawn Mendes Army
  47 osób
 9. SikorskiSquad
  39 osób
 10. Domisiaki
  34 osób
 11. Once Upon A Time
  28 osób
 12. Donaty Agaty
  25 osób
 13. Pretty Little Liars
  24 osób
 14. Pamiętniki Wampirów
  19 osób
 15. Remonators
  16 osób
 16. Misiaki Sysi
  13 osób
 17. Famous In Love
  11 osób
 18. Kluseczki Olgi
  10 osób
 19. GRY
  7 osób
 20. Temorki
  5 osób
 21. FANDOMS YOUTUBE
  5 osób
 22. Dua Lipa
  4 osób
 23. Life Is Strange
  3 osób
 24. The Good Place
  3 osób
 25. PC
  2 osób
 26. Nintendo
  2 osób
 1. Riverdale
  490938 punktów
 2. Bartek Lovers
  39983 punktów
 3. Supiwerki
  38135 punktów
 4. The 100
  34979 punktów
 5. SikorskiSquad
  31921 punktów
 6. Young Stars Festival
  27420 punktów
 7. SERIALE
  24204 punktów
 8. GRY
  22026 punktów
 9. Life Is Strange
  20513 punktów
 10. Arturonators
  19251 punktów
 11. Domisiaki
  17746 punktów
 12. Ania, nie Anna
  17159 punktów
 13. FILMY/SERIALE/TV
  17082 punktów
 14. Famous In Love
  16721 punktów
 15. Once Upon A Time
  15818 punktów
 16. Ananasy Sylwii
  15757 punktów
 17. Shawn Mendes Army
  12292 punktów
 18. YOUNG STARS
  11986 punktów
 19. Pretty Little Liars
  11794 punktów
 20. Remonators
  9871 punktów
 21. Eurowizja
  9600 punktów
 22. GWIAZDY YOUNG STARS
  8726 punktów
 23. Dua Lipa
  7763 punktów
 24. Forza
  6333 punktów
 25. TALENTY
  6230 punktów
 26. Playstation VR
  5978 punktów
 27. MUZYKA
  5340 punktów
 28. Nintendo
  5106 punktów
 29. Detroit
  4926 punktów
 30. Tomb Raider
  4864 punktów
 31. INNE
  4487 punktów
 32. KSIĄŻKI
  4466 punktów
 33. Progress Armia
  4238 punktów
 34. The Originals
  4151 punktów
 35. Pamiętniki Wampirów
  4079 punktów
 36. Misiaki Sysi
  3917 punktów
 37. 13 Reasons Why
  3768 punktów
 38. Stranger Things
  3179 punktów
 39. K-Pop
  2665 punktów
 40. Bambinos
  2637 punktów
 41. Young Stars News
  2604 punktów
 42. American Horror Story
  2517 punktów
 43. God Of War
  2474 punktów
 44. FILMY
  2461 punktów
 45. Sport
  2373 punktów
 46. Kortezjanie
  2070 punktów
 47. Puthinators
  1908 punktów
 48. Sony Playstation
  1293 punktów
 49. Przygodowe
  1150 punktów
 50. Temorki
  833 punktów
 51. FPS
  697 punktów
 52. Team Rieger
  651 punktów
 53. MMers
  589 punktów
 54. PC
  487 punktów
 55. Uncharted
  475 punktów
 56. Kluseczki Olgi
  436 punktów
 57. YOUTUBE
  408 punktów
 58. R5Family
  368 punktów
 59. Arianators
  322 punktów
 60. #talentobranie
  261 punktów
 61. LUDZIE
  228 punktów
 62. Akcja & Przygoda
  220 punktów
 63. FANDOMS TALENTS
  220 punktów
 64. Soy Luna
  216 punktów
 65. Directioners
  201 punktów
 66. PROJEKT FANDOMS
  171 punktów
 67. 5SOSFam
  131 punktów
 68. The Good Place
  115 punktów
 69. Beautilles
  98 punktów
 70. Strzelanki
  93 punktów
 71. Selenators
  89 punktów
 72. Donaty Agaty
  86 punktów
 73. Podróże
  63 punktów
 74. Orlandonators
  58 punktów
 75. Wyścigi
  45 punktów
 76. Swifties
  30 punktów
 77. Far Cry
  28 punktów
 1. Potterheads
  280 punktów
 2. FILMY
  50 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  50 punktów
 1. The 100
  9393 punktów
 2. SERIALE
  5528 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  5009 punktów
 4. Riverdale
  3733 punktów
 5. YOUNG STARS
  2721 punktów
 6. Young Stars Festival
  1460 punktów
 7. Bartek Lovers
  1408 punktów
 8. SikorskiSquad
  881 punktów
 9. Ananasy Sylwii
  865 punktów
 10. Once Upon A Time
  518 punktów
 11. Domisiaki
  338 punktów
 12. Remonators
  218 punktów
 13. Supiwerki
  137 punktów
 14. MUZYKA
  134 punktów
 15. Arturonators
  100 punktów
 16. Bambinos
  94 punktów
 17. Pretty Little Liars
  41 punktów
 18. Shawn Mendes Army
  41 punktów
 19. TALENTY
  32 punktów
 20. GRY
  27 punktów
 21. Pamiętniki Wampirów
  27 punktów
 22. INNE
  26 punktów
 23. KSIĄŻKI
  21 punktów
 24. Stranger Things
  21 punktów
 25. Dua Lipa
  16 punktów
 26. Young Stars News
  16 punktów
 27. Ania, nie Anna
  14 punktów
 28. Eurowizja
  12 punktów
 29. The Originals
  12 punktów
 30. FILMY
  11 punktów
 31. Nintendo
  11 punktów
 32. Famous In Love
  10 punktów
 33. Sport
  10 punktów
 34. God Of War
  8 punktów
 35. Detroit
  6 punktów
 36. Life Is Strange
  6 punktów
 37. 13 Reasons Why
  5 punktów
 38. Arianators
  3 punktów
 39. LUDZIE
  2 punktów
 40. Progress Armia
  2 punktów
 41. Misiaki Sysi
  1 punktów
 42. Playstation VR
  1 punktów
 1. Ananasy Sylwii
  3072 punktów
 2. Riverdale
  2769 punktów
 3. Pretty Little Liars
  2607 punktów
 4. Shawn Mendes Army
  2114 punktów
 5. Bartek Lovers
  1425 punktów
 6. The 100
  1339 punktów
 7. Once Upon A Time
  1216 punktów
 8. Dua Lipa
  1047 punktów
 9. The Originals
  989 punktów
 10. Soy Luna
  986 punktów
 11. Bambinos
  918 punktów
 12. K-Pop
  902 punktów
 13. Supiwerki
  645 punktów
Kontakt Post