ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!
Większość z was gdy czyta wiersze w szkołach uważa je za nudne i bez sensu. Jednak jak przyjrzymy się im dokładniej możemy dostrzec w nich nutkę zaintrygowania. Przedstawię wam moją opinię do moich ulubionych wierszy.
Czesław Miłosz - Zaklęcie
Wiersz Miłosza wydaje się być hymnem na cześć rozumu a tym samym hołdem złożonym człowieczeństwu. Ludzki rozum ukazany jest tam jako coś "niezwyciężonego", coś co pozwala nam odróżnić dobro od zła, prawdę od kłamstwa, szlachetność od podłości; coś co pozwala ciągle odkrywać świat i traktować ludzi jako sobie równych. Obraz trzeba jednak widzieć w kontekście samego tytułu wiersza - przecież gdyby rzeczywiście było tak, jak przedstawia się to w kolejnych jego linijkach, nie potrzebne byłoby samo zaklęcie. Na co dzień świat nie wygląda tak idealnie, a "wrogowie" rozumu miewają się całkiem dobrze - zdaje się przewrotnie sugerować poeta.
Ignacy Krasicki - Człowiek i Zwierz
Tekst Krasickiego jest typowym przykładem satyry, a więc utworu, którego celem jest prześmiewcze ukazanie jakichś zjawisk lub postaw, a przez to skrytykowanie ich z myślą o poprawie sytuacji. Tutaj przedmiotem satyry jest sam człowiek, nieco prowokacyjnie porównany ze zwierzętami, czyli istotami niższymi; przy czym porównanie to nie wypada na jego korzyść. Krasicki w swojej satyrze krytykuje zachowanie człowieka oraz jego głupotę. Uważa, że nie tak stworzyła nas stworzyła natura. Nie stworzyła nas na ludzi, którzy wiedząc co robią, robili źle. Mówi nam, że zwierzęta są od nas mądrzejsze, ponieważ robią to, co im natura dała - posługują się instynktem, a ludzie nie wykorzystują do końca tego, że mają rozum.
Adam Naruszewicz - Balon
Naruszewicz przedstawia lot balonem jako coś niezwykłego. Jest zachwycony rozwojem cywilizacji oraz triumfem ludzkiego rozumu nad naturą. Naruszewicz najbardziej jest zachwycony człowiekiem i tym, że mógł stworzyć coś takiego. Z perspektywy balonu każdy wygląda jak "plemię robaczków". Wisła wygląda stamtąd jak strumyk z kropel wody, który ledwo się sączy na padole. Innymi słowy wszystko z perspektywy balonu wygląda jak coś małego i błahego. Tekst nawiązuje także do mitu o Ikarze zaznaczając, że człowiek ze swoimi możliwościami dawno przewyższył Ikara. On poniósł klęskę swoim lotem, a człowiek z jego wynalazkami "zwalczył natury prawa".
Henryk Sienkiewicz - Latarnik
Nowela ta powstała na początku lat 80 XIX wieku. W tekście tym autor nawiązał do zasłyszanej przez niego za oceanem historii pewnego Polaka, który jako emigrant zapłacił ogromną cenę za swoje przywiązanie do Polskości. Sięgnięcie przez Sienkiewicza po taki właśnie temat miało szczególne znaczenie w czasie, kiedy polacy ponownie, tym razem po klęsce powstania styczniowego, stawali się ofiarą ostrych represji ze strony zaborów. Skawiński (główny bohater) był człowiekiem bardzo uczciwym. Nigdy nikogo nie oszukał, tak jak inni oszukiwali jego. W każdej jego pracy sumiennie wypełniał swoje obowiązki bez próby jakiegokolwiek oszustwa.