0 głosów
Kilka słów od autora:
Sprawdź dlaczego warto sięgnąć po nową produkcję od Santa Monica Studio!
(postid: 329312) 
ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!

Jak zapewne wiecie, nowa odsłona God of War różni się zupełnie od poprzednich części. Tym razem autorzy postanowili spróbować czegoś całkowicie nowego. Klasyczna rozgrywka hacknslash została zamieniona na tę znaną z gier typu Soulslike! Kratos w swoich rękach, zamiast dobrze wszystkim znanych Ostrzy Chaosu, dzierży teraz potężny topór. Do przygód niegdyś samotnego spartiaty dołącza jego syn, z którym dane mu będzie odkrywać nowe ziemie surowych, nordyckich krain! Dużo wielkich zmian! Ale jak wypada NOWY pod praktycznie każdym względem GoW? Zapraszam do Recenzji!

Na Początku był CHAOS... Na Olimpie

Jak dobrze wiemy, Kratos nie litował się nad żadnym z greckich bogów. Każdy, kto go spotkał, musiał, prędzej czy później, poczuć gniew ducha sparty. Po znacznym ,,przystrzyżeniu helleńskiego panteonu, nasz bohater udaje się do krajów nordyckich. Nie znamy dokładnie powodu, dla którego obiera on właśnie taki kierunek, ale wiemy, że udaje mu się tam zadomowić i założyć rodzinę.

Przygoda rozpoczyna się  niedługo po śmierci żony protagonisty. Więź, która ich łączyła była naprawdę silnym uczuciem. Bóg wojny sam teraz musi zajmować się swoim synem - Atreusem. Jak możecie się domyślić, jest to jedna z najcięższych misji, których doświadczył, ponieważ do tej pory Kratos nie spędzał z nim wiele czasu. Wedle woli matki, muszą oni teraz przetransportować jej szczątki na szczyt góry. Zadanie wydaje się łatwe, jednak tylko z początku. Wraz z postępem wędrówki, ojciec i syn narażani będą na coraz większe niebezpieczeństwa w postaci zabójczych przeciwników czy skomplikowanych zagadek.

Trudy ojcostwa

Najważniejszym elementem pojawiającym się w nowej części God of War jest zdecydowanie relacja Kratosa i jego syna
Młody Arteus jest kilkunastoletnim, porywczym chłopcem. Każdym swoim czynem stara się sprostać wymaganiom stawianym przez surowego i bardzo wymagającego ojca. Odnalezienie się przez niego w nowych realiach jest bardzo trudne, ponieważ do tej pory większość czasu spędzał z matką na 
pomaganiu jej w obowiązkach domowych, nauce strzelania z łuku, polowaniu, lub po prostu zabawie. Teraz, aby przetrwać, chłopak musi walczyć, zabijać i bardzo dokładnie wykonywać polecenia wydawane przez Kratosa.

Podobnie do wyglądu gry, postać głównego bohatera przeszła znaczącą przemianę. Niegdyś porywczy, lekkomyślny oraz szargany emocjami spartiata, stał się odpowiedzialnym, rozważnym i spokojnym mężczyzną. Kratos dojrzał i nie ma co do tego wątpliwości, wraz z wiekiem zyskał dużo mądrości oraz empatii. W jego zachowaniu dalej możemy dopatrzeć się pewnych podobieństw, lecz są one sukcesywnie tłumione.

To właśnie historia tej dwójki będzie najlepszym aspektem w całej grze. Historia, która może nie zaczyna się zbyt dobrze, daje nam lepiej poznać bohaterów. Kratos i Atreus tworzą swego rodzaju kontrast, jednak gdyby zabrało któregoś z nich, cała podróż z góry byłaby skazana na porażkę.

Czy to jeszcze God of War?

Jak już wspomniałem na początku, autorzy wprowadzili dużo zmian do gry. 

Pierwsza nowość jaką  możemy zobaczyć to sam gameplay. Do tej pory God of War cechował się dużą ilością widowiskowych ujęć kamery, zamętu na ekranie, ogromnej ilości przeciwników, z którymi w momencie byliśmy w stanie się rozprawić za pomocą Ostrzy Chaosu oraz niezbyt wymagającej, pod względem taktyki, rozgrywki. Wszystkie te elementy były swego rodzaju wizytówką serii.
Były, ponieważ teraz WSZYSTKO wygląda inaczej. Kamera jest statyczna i podąża za naszym bohaterem, przypominając tę z The Last of Us. I byłem bardzo miło zaskoczony, gdy po kilkunastu minutach gry stwierdziłem ,,Hej, to naprawdę działa!. Osoby, które pokochały GoWa właśnie za widowiskową kamerę nie będą do końca usatysfakcjonowane. Nie mniej jednak, warto zaryzykować i otworzyć się na zupełnie nowe doznania! 


A teraz chyba najważniejsza zmiana - system walki. Jak mogliśmy słyszeć w wywiadach z twórcami, inspirowali się oni w tej materii grami Soulslike. Czy zatem nie zrobił się z tego kolejny trudny tytuł, tylko dla wyjadaczy? Na szczęście nie! Owszem, widać podniesiony poziom trudności, lecz możemy dostosować go dzięki wybraniu odpowiedniej opcji. 
Jasne, nie pomachamy już na oślep naszymi ostrzami na łańcuchu i taktyka ,,uderzaj w każdy przycisk na padzie - może wyjdzie również na nic nam się tu nie zda. Tym razem niektóre walki będziemy musieli powtarzać kilka razy i niejednokrotnie zastanawiać się, jak pokonać przeciwnika. Mnie osobiście taka zmiana bardzo odpowiada, jednak zaznaczam ponownie, że prawdopodobnie nie zyska aprobaty wszystkich graczy. Przez pierwsze kilka godzin bardzo ciężko jest przestawić się na nowe sterowanie, bowiem teraz ataki zostały przypisane pod przyciski R1 i R2, odpowiednio dla lekkiego i silnego uderzenia. Również nasz bohater jest ,,cięższy niż za swojej młodości i każdy unik, który wykonuje, nie jest już tak szybki i daleki. 
Do Walki posłuży nam teraz magiczny topór - Lewiatan. Używanie tego oręża do rozcinania przeciwników daje ogromną satysfakcję. Dodatkowo mamy możliwość rzucania naszą siekierką, która jest w stanie zamrażać trafiony obiekt. Gdy chcemy utrzymać ten efekt, wiąże się to z przymusem pozostawienia naszego oręża w miejscu wbicia. Jesteśmy wtedy skazani na walkę gołymi rękami, co nie oznacza jednak, że nasze szanse w batalii znacznie się zmniejszają. Walka Lewiatanem jest niesamowicie satysfakcjonująca! 
Ogrywając ten tytuł, musimy się również liczyć z dużą ilością elementów RPG zalewających nas z każdej strony. Przeciwnicy nad swoimi głowami będą mieli numerek oznaczający ich poziom oraz pasek życia. Bardzo często spotkamy wrogów, których pokonanie na danym etapie rozgrywki będzie tak trudne, że odpowiednim rozwiązaniem będzie dopakować się i wrócić do nich później. 

Jeżeli chodzi o naszą postać, to oprócz możliwości ulepszania broni poprzez dodawanie różnych run, możemy wytwarzać u kowali pancerze, karwasze i inne elementy ekwipunku, otrzymujemy dostęp do mapy, na której mamy masę różnych znaczników ułatwiających nam odnalezienie się w nordyckich krainach. Każda zakończona przez nas aktywność zostaje zwieńczona odpowiednią nagrodą w postaci punktów doświadczenia. Dzięki nim możemy rozwijać umiejętności Kratosa. Możemy na przykład nauczyć się nowego rzutu toporem, który zada dodatkowe obrażenia od mrozu, możemy poznać nowe kombinacje ciosów, które wykonamy przy użyciu topora, tarczy lub pięści. Przy tym co tutaj dostajemy, rozwój postaci z poprzednich części wygląda jak wersja DEMO.

Mnogość i różnorodność elementów rozwoju postaci może z początku przerażać, z czasem zauważamy jednak, że bez odpowiednio dobranego ekwipunku, ulepszonych umiejętności walki, czy dodatkowych run, nie będziemy mogli sobie poradzić. 

Jedna rzecz została jednak niezmieniona

Klimat! Do pierwszej walki z bossem, czyli przez jakieś kilkadziesiąt minut, myślimy sobie: czemu ta gra właściwie nosi taki sam tytuł jak poprzednie części?. Jednak gdy tylko napotkamy pierwszego trudniejszego przeciwnika, wszyscy doświadczeni gracze przypomną sobie dobre i bardzo dynamiczne pojedynki z greckimi bogami. Kratos ze swoimi przeciwnikami robi takie rzeczy, których nie powstydziłby się nawet najgorszy sadysta. Jednak tym razem klasyczne obijanie przeciwnika nie będzie przeplatane znanymi dobrze sekwencjami QTE lecz świetnymi cutscenkami

Boski świat, boska grafika

Świat przedstawiony w grze jest bardzo spójny i świetnie oddaje ducha surowych nordyckich krain. Nie raz naszym oczom ukaże się malownicze pasmo owianych śniegiem gór, rozległy i dziki las zamieszkały przez różne stworzenia, czy rozległe, równie niebezpieczne, co ciemne, morze, które będziemy mogli przemierzyć razem z naszym synem w łódce.
Jeżeli chodzi o to, jak gra wygląda i ,,chodzi, to napisanie, że jest idealnie nie oddaje w pełni tego, co widzimy na ekranie. Wszystko jest takie ładne, płynne, że samo chodzenie od jednego punktu do drugiego sprawia bardzo dużo przyjemności. Każdy ruch Kratosa jest pewny i silny, podobnie jak inne elementy gry

Dodatkowo gra daje nam możliwość wybrania preferowanych ustawień graficznych. Możemy zadecydować, czy wolimy, aby gra chodziła w wyższej rozdzielczości (4k) kosztem płynności lub też, aby grafika była wyświetlana w FULL HD, w wyższej ilości klatek na sekundę.
Również podniosła, ujmująca muzyka potęguje doznania z oglądania brutalnych ataków kończących wykonywanych na przeciwnikach. Stanowi ona świetne połączenie klasycznych dźwięków znanych z poprzednich części ze świetną otoczką skandynawskich brzmień.

Czy średnia ocen rzędu 9,5/10 jest słuszna?

Zdecydowanie tak!! Tym razem hype wokół gry okazał się jak najbardziej uzasadniony! God of War to naprawdę solidna pozycja i do tej pory, najlepszy tytuł jaki miałem okazję ogrywać na nowej generacji konsol. Czy zasługuje na miano ,,najlepszej? Na to pytanie musicie odpowiedzieć już sobie sami. Ja osobiście nie widzę godnego konkurenta dla naszego Boga Wojny, ale jest to moje własne zdanie.
Gra chodzi bardzo dobrze, brak tu jakichkolwiek gliczy/błędów, klimat jest po prostu nie do opisania, muzyka, grafika i przedstawiona historia godne są najlepszych produkcji filmowych. 


Myślę, że ocena 9,5/10 jest odpowiednią dla tego tytułu. Dlaczego nie 10/10? jak to mówią, nie ma rzeczy idealnych, w grze występują niestety sporadyczne spadki klatek oraz kilka drobniejszych niedogodności, stad taka nota. Jednak myślę, że kolejna część zasłuży juz na miano idealnej.


Jeżeli chcecie dowiedzieć się nieco więcej o tej produkcji to zapraszam Was również do video-recenzjiGrę do recenzji dostarczył polski odział SONY, za co serdecznie dziękujemy! Recenzja powstała w oparciu o wersję na konsolę PlayStation 4 Pro. Wszystkie screeny pochodzą bezpośrednio z gry i zostały przechwycone za pomocą konsoli (nie oddają one jednak w pełni wyglądu gry z powodu kompresji).


OCENA JAKOŚCI

Ten post jest POLECANY na głównej i jego autor zarabia. Administratorzy i eksperci (2) ocenili go na: 3,300 punktów
Uważasz, że ocena jest nieuczciwa? Zgłoś to przyciskiem "zgłoś" na dole, a administracja portalu sprawdzi tą ocenę!
JAK MOGĘ ZAROBIĆ PUNKTY DLA FANDOMU Z TEGO POSTA / CO MOGĘ TERAZ ZROBIĆ?
Jaka jest Twoja reakcja?
0
OK
4
Super
0
Śmiech
0
Zdziwienie
0
Złość
0
Smutek
PUNKTACJA Z TEGO POSTA NIE JEST WLICZANA DO AKTUALNYCH AKCJI KONKURSOWYCH PORTALU ALE
Wciąż możesz go komentować, oceniać i brać udział w jego wyzwaniach, a być może zdecydujemy się go podbić i tym samym zaliczyć z niego punkty do aktualnych akcji serwisu - im większa w nim aktywność, tym większa szansa byśmy podjęli taką decyzję :)

Redaktor tego posta zarobił dotychczas 7678 punktów za:

Jakość:3320Popularność:4324
Wsparcie:0Ocena i wartość ocen:0
Wyróżnienia/kary:0Komentarze i reakcje:34
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych dyskusji z napisanych w tym fandomie)
O CO CHODZI Z PUNKTAMI DLA REDAKTORÓW? ZA CO SIĘ JE ZARABIA?

Zaloguj się, aby zarabiać punkty z aktywności w postach !

Badyl Załoga
4,324 czytelników Kwi 30, 2018

Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta

Możesz wkleić bezpośredni link do grafiki / video aby umieścić ją w treści komentarza
Podpisz się (nick, imię etc.)
Prywatność: Twój adres email zostanie tylko wykorzystany do przesłania powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

2 Komentarzy

k97 Użytkownik
Mega profesjonalna recenzja!
+1 głos
Maj 1, 2018
Panna Muriel Użytkownik 6,653 pkt
OPCJA WYZWANIA
Pamiętam jak pogrywałam z bratem w GoW na PS2 :D Tak jak rozwalanie przeciwników dawało satysfakcję, tak nie potrafiłam Kratosa jako postaci. Bez względu co go motywowało do robienia sieczki z wrogów, pozostawał dla mnie tylko dużym, wściekłym Spartaninem. Miło słyszeć, że w nowej części bohater stał się bardziej dojrzały i sympatyczniejszy. Jeśli miałaby kupić God of War najpewniej kupiłabym go dla rozbudowanego systemu ulepszania broni i rozwoju umiejętności postaci. Gra się przyjemniej, kiedy widzi się, że bohater czegoś się uczy, staje się silniejszy w miarę przechodzenia gry. Ponadto wielbię nordyckie klimaty i ciekawą fabułę. Zdaje się, że twórcy po tym względem mocno się postarali.
Recenzja solidnie przygotowana, napisana lekkim stylem.  Zostały niej ujęte najważniejsze kwestie i informacje, tak więc nie mam się do czego przyczepić.
+1 głos
Maj 4, 2018
Badyl Załoga
Gra jest świetna, niemal idealna :) jeżeli tylko masz PS4 to nie czekaj i leć do sklepu ;)
Bardzo się cieszę, że recenzja się spodobała!

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
191 osób na stronie
1 Użytkowników oraz 190 Gości
Użytkownicy aktualnie na stronie
Dziś posty czytano : 12205 razy

Fandomy, do których należę

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, do których należysz i dołączać do nowych!

Fandomy, które obserwuję

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, które Cię interesują i obserwować nowe!

Zainteresowani tym postem

Liczba osób: 1

Największe fandomy

 1. Riverdale
  157 osób
 2. Ananasy Sylwii
  130 osób
 3. The 100
  125 osób
 4. Bambinos
  124 osób
 5. Bartek Lovers
  112 osób
 6. Supiwerki
  73 osób
 7. Arturonators
  67 osób
 8. Shawn Mendes Army
  47 osób
 9. SikorskiSquad
  39 osób
 10. Domisiaki
  34 osób
 11. Once Upon A Time
  28 osób
 12. Donaty Agaty
  25 osób
 13. Pretty Little Liars
  24 osób
 14. Pamiętniki Wampirów
  19 osób
 15. Remonators
  16 osób
 16. Misiaki Sysi
  13 osób
 17. Famous In Love
  11 osób
 18. Kluseczki Olgi
  10 osób
 19. GRY
  7 osób
 20. Temorki
  5 osób
 21. FANDOMS YOUTUBE
  5 osób
 22. Dua Lipa
  4 osób
 23. Life Is Strange
  3 osób
 24. The Good Place
  3 osób
 25. PC
  2 osób
 26. Nintendo
  2 osób
 1. Riverdale
  491081 punktów
 2. Bartek Lovers
  39992 punktów
 3. Supiwerki
  38142 punktów
 4. The 100
  34982 punktów
 5. SikorskiSquad
  31923 punktów
 6. Young Stars Festival
  27421 punktów
 7. SERIALE
  24207 punktów
 8. GRY
  22027 punktów
 9. Life Is Strange
  20516 punktów
 10. Arturonators
  19256 punktów
 11. Domisiaki
  17746 punktów
 12. Ania, nie Anna
  17159 punktów
 13. FILMY/SERIALE/TV
  17082 punktów
 14. Famous In Love
  16729 punktów
 15. Once Upon A Time
  15820 punktów
 16. Ananasy Sylwii
  15763 punktów
 17. Shawn Mendes Army
  12292 punktów
 18. YOUNG STARS
  11986 punktów
 19. Pretty Little Liars
  11798 punktów
 20. Remonators
  9874 punktów
 21. Eurowizja
  9602 punktów
 22. GWIAZDY YOUNG STARS
  8726 punktów
 23. Dua Lipa
  7763 punktów
 24. Forza
  6341 punktów
 25. TALENTY
  6232 punktów
 26. Playstation VR
  5978 punktów
 27. MUZYKA
  5340 punktów
 28. Nintendo
  5106 punktów
 29. Detroit
  4926 punktów
 30. Tomb Raider
  4864 punktów
 31. INNE
  4488 punktów
 32. KSIĄŻKI
  4466 punktów
 33. Progress Armia
  4238 punktów
 34. The Originals
  4151 punktów
 35. Pamiętniki Wampirów
  4082 punktów
 36. Misiaki Sysi
  3917 punktów
 37. 13 Reasons Why
  3768 punktów
 38. Stranger Things
  3179 punktów
 39. K-Pop
  2665 punktów
 40. Bambinos
  2638 punktów
 41. Young Stars News
  2605 punktów
 42. American Horror Story
  2517 punktów
 43. God Of War
  2474 punktów
 44. FILMY
  2464 punktów
 45. Sport
  2374 punktów
 46. Kortezjanie
  2070 punktów
 47. Puthinators
  1908 punktów
 48. Sony Playstation
  1294 punktów
 49. Przygodowe
  1150 punktów
 50. Temorki
  833 punktów
 51. FPS
  698 punktów
 52. Team Rieger
  652 punktów
 53. MMers
  591 punktów
 54. PC
  487 punktów
 55. Uncharted
  475 punktów
 56. Kluseczki Olgi
  437 punktów
 57. YOUTUBE
  409 punktów
 58. R5Family
  369 punktów
 59. Arianators
  322 punktów
 60. #talentobranie
  261 punktów
 61. LUDZIE
  228 punktów
 62. Akcja & Przygoda
  220 punktów
 63. FANDOMS TALENTS
  220 punktów
 64. Soy Luna
  216 punktów
 65. Directioners
  201 punktów
 66. PROJEKT FANDOMS
  171 punktów
 67. 5SOSFam
  131 punktów
 68. The Good Place
  116 punktów
 69. Beautilles
  98 punktów
 70. Strzelanki
  93 punktów
 71. Selenators
  89 punktów
 72. Donaty Agaty
  86 punktów
 73. Podróże
  63 punktów
 74. Orlandonators
  58 punktów
 75. Wyścigi
  45 punktów
 76. Swifties
  30 punktów
 77. Far Cry
  28 punktów
 1. Potterheads
  280 punktów
 2. FILMY
  50 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  50 punktów
 1. The 100
  9393 punktów
 2. SERIALE
  5528 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  5009 punktów
 4. Riverdale
  3733 punktów
 5. YOUNG STARS
  2721 punktów
 6. Young Stars Festival
  1460 punktów
 7. Bartek Lovers
  1408 punktów
 8. SikorskiSquad
  881 punktów
 9. Ananasy Sylwii
  865 punktów
 10. Once Upon A Time
  518 punktów
 11. Domisiaki
  338 punktów
 12. Remonators
  218 punktów
 13. Supiwerki
  137 punktów
 14. MUZYKA
  134 punktów
 15. Arturonators
  100 punktów
 16. Bambinos
  94 punktów
 17. Pretty Little Liars
  41 punktów
 18. Shawn Mendes Army
  41 punktów
 19. TALENTY
  32 punktów
 20. GRY
  27 punktów
 21. Pamiętniki Wampirów
  27 punktów
 22. INNE
  26 punktów
 23. KSIĄŻKI
  21 punktów
 24. Stranger Things
  21 punktów
 25. Dua Lipa
  16 punktów
 26. Young Stars News
  16 punktów
 27. Ania, nie Anna
  14 punktów
 28. Eurowizja
  12 punktów
 29. The Originals
  12 punktów
 30. FILMY
  11 punktów
 31. Nintendo
  11 punktów
 32. Famous In Love
  10 punktów
 33. Sport
  10 punktów
 34. God Of War
  8 punktów
 35. Detroit
  6 punktów
 36. Life Is Strange
  6 punktów
 37. 13 Reasons Why
  5 punktów
 38. Arianators
  3 punktów
 39. LUDZIE
  2 punktów
 40. Progress Armia
  2 punktów
 41. Misiaki Sysi
  1 punktów
 42. Playstation VR
  1 punktów
 1. Ananasy Sylwii
  3072 punktów
 2. Riverdale
  2769 punktów
 3. Pretty Little Liars
  2607 punktów
 4. Shawn Mendes Army
  2114 punktów
 5. Bartek Lovers
  1425 punktów
 6. The 100
  1339 punktów
 7. Once Upon A Time
  1216 punktów
 8. Dua Lipa
  1047 punktów
 9. The Originals
  989 punktów
 10. Soy Luna
  986 punktów
 11. Bambinos
  918 punktów
 12. K-Pop
  902 punktów
 13. Supiwerki
  645 punktów
Kontakt Post