0 głosów
Kilka słów od autora:
Sprawdź dlaczego warto sięgnąć po nową produkcję od Santa Monica Studio!
(postid: 329312) 
ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!

Jak zapewne wiecie, nowa odsłona God of War różni się zupełnie od poprzednich części. Tym razem autorzy postanowili spróbować czegoś całkowicie nowego. Klasyczna rozgrywka hacknslash została zamieniona na tę znaną z gier typu Soulslike! Kratos w swoich rękach, zamiast dobrze wszystkim znanych Ostrzy Chaosu, dzierży teraz potężny topór. Do przygód niegdyś samotnego spartiaty dołącza jego syn, z którym dane mu będzie odkrywać nowe ziemie surowych, nordyckich krain! Dużo wielkich zmian! Ale jak wypada NOWY pod praktycznie każdym względem GoW? Zapraszam do Recenzji!

Na Początku był CHAOS... Na Olimpie

Jak dobrze wiemy, Kratos nie litował się nad żadnym z greckich bogów. Każdy, kto go spotkał, musiał, prędzej czy później, poczuć gniew ducha sparty. Po znacznym ,,przystrzyżeniu helleńskiego panteonu, nasz bohater udaje się do krajów nordyckich. Nie znamy dokładnie powodu, dla którego obiera on właśnie taki kierunek, ale wiemy, że udaje mu się tam zadomowić i założyć rodzinę.

Przygoda rozpoczyna się  niedługo po śmierci żony protagonisty. Więź, która ich łączyła była naprawdę silnym uczuciem. Bóg wojny sam teraz musi zajmować się swoim synem - Atreusem. Jak możecie się domyślić, jest to jedna z najcięższych misji, których doświadczył, ponieważ do tej pory Kratos nie spędzał z nim wiele czasu. Wedle woli matki, muszą oni teraz przetransportować jej szczątki na szczyt góry. Zadanie wydaje się łatwe, jednak tylko z początku. Wraz z postępem wędrówki, ojciec i syn narażani będą na coraz większe niebezpieczeństwa w postaci zabójczych przeciwników czy skomplikowanych zagadek.

Trudy ojcostwa

Najważniejszym elementem pojawiającym się w nowej części God of War jest zdecydowanie relacja Kratosa i jego syna
Młody Arteus jest kilkunastoletnim, porywczym chłopcem. Każdym swoim czynem stara się sprostać wymaganiom stawianym przez surowego i bardzo wymagającego ojca. Odnalezienie się przez niego w nowych realiach jest bardzo trudne, ponieważ do tej pory większość czasu spędzał z matką na 
pomaganiu jej w obowiązkach domowych, nauce strzelania z łuku, polowaniu, lub po prostu zabawie. Teraz, aby przetrwać, chłopak musi walczyć, zabijać i bardzo dokładnie wykonywać polecenia wydawane przez Kratosa.

Podobnie do wyglądu gry, postać głównego bohatera przeszła znaczącą przemianę. Niegdyś porywczy, lekkomyślny oraz szargany emocjami spartiata, stał się odpowiedzialnym, rozważnym i spokojnym mężczyzną. Kratos dojrzał i nie ma co do tego wątpliwości, wraz z wiekiem zyskał dużo mądrości oraz empatii. W jego zachowaniu dalej możemy dopatrzeć się pewnych podobieństw, lecz są one sukcesywnie tłumione.

To właśnie historia tej dwójki będzie najlepszym aspektem w całej grze. Historia, która może nie zaczyna się zbyt dobrze, daje nam lepiej poznać bohaterów. Kratos i Atreus tworzą swego rodzaju kontrast, jednak gdyby zabrało któregoś z nich, cała podróż z góry byłaby skazana na porażkę.

Czy to jeszcze God of War?

Jak już wspomniałem na początku, autorzy wprowadzili dużo zmian do gry. 

Pierwsza nowość jaką  możemy zobaczyć to sam gameplay. Do tej pory God of War cechował się dużą ilością widowiskowych ujęć kamery, zamętu na ekranie, ogromnej ilości przeciwników, z którymi w momencie byliśmy w stanie się rozprawić za pomocą Ostrzy Chaosu oraz niezbyt wymagającej, pod względem taktyki, rozgrywki. Wszystkie te elementy były swego rodzaju wizytówką serii.
Były, ponieważ teraz WSZYSTKO wygląda inaczej. Kamera jest statyczna i podąża za naszym bohaterem, przypominając tę z The Last of Us. I byłem bardzo miło zaskoczony, gdy po kilkunastu minutach gry stwierdziłem ,,Hej, to naprawdę działa!. Osoby, które pokochały GoWa właśnie za widowiskową kamerę nie będą do końca usatysfakcjonowane. Nie mniej jednak, warto zaryzykować i otworzyć się na zupełnie nowe doznania! 


A teraz chyba najważniejsza zmiana - system walki. Jak mogliśmy słyszeć w wywiadach z twórcami, inspirowali się oni w tej materii grami Soulslike. Czy zatem nie zrobił się z tego kolejny trudny tytuł, tylko dla wyjadaczy? Na szczęście nie! Owszem, widać podniesiony poziom trudności, lecz możemy dostosować go dzięki wybraniu odpowiedniej opcji. 
Jasne, nie pomachamy już na oślep naszymi ostrzami na łańcuchu i taktyka ,,uderzaj w każdy przycisk na padzie - może wyjdzie również na nic nam się tu nie zda. Tym razem niektóre walki będziemy musieli powtarzać kilka razy i niejednokrotnie zastanawiać się, jak pokonać przeciwnika. Mnie osobiście taka zmiana bardzo odpowiada, jednak zaznaczam ponownie, że prawdopodobnie nie zyska aprobaty wszystkich graczy. Przez pierwsze kilka godzin bardzo ciężko jest przestawić się na nowe sterowanie, bowiem teraz ataki zostały przypisane pod przyciski R1 i R2, odpowiednio dla lekkiego i silnego uderzenia. Również nasz bohater jest ,,cięższy niż za swojej młodości i każdy unik, który wykonuje, nie jest już tak szybki i daleki. 
Do Walki posłuży nam teraz magiczny topór - Lewiatan. Używanie tego oręża do rozcinania przeciwników daje ogromną satysfakcję. Dodatkowo mamy możliwość rzucania naszą siekierką, która jest w stanie zamrażać trafiony obiekt. Gdy chcemy utrzymać ten efekt, wiąże się to z przymusem pozostawienia naszego oręża w miejscu wbicia. Jesteśmy wtedy skazani na walkę gołymi rękami, co nie oznacza jednak, że nasze szanse w batalii znacznie się zmniejszają. Walka Lewiatanem jest niesamowicie satysfakcjonująca! 
Ogrywając ten tytuł, musimy się również liczyć z dużą ilością elementów RPG zalewających nas z każdej strony. Przeciwnicy nad swoimi głowami będą mieli numerek oznaczający ich poziom oraz pasek życia. Bardzo często spotkamy wrogów, których pokonanie na danym etapie rozgrywki będzie tak trudne, że odpowiednim rozwiązaniem będzie dopakować się i wrócić do nich później. 

Jeżeli chodzi o naszą postać, to oprócz możliwości ulepszania broni poprzez dodawanie różnych run, możemy wytwarzać u kowali pancerze, karwasze i inne elementy ekwipunku, otrzymujemy dostęp do mapy, na której mamy masę różnych znaczników ułatwiających nam odnalezienie się w nordyckich krainach. Każda zakończona przez nas aktywność zostaje zwieńczona odpowiednią nagrodą w postaci punktów doświadczenia. Dzięki nim możemy rozwijać umiejętności Kratosa. Możemy na przykład nauczyć się nowego rzutu toporem, który zada dodatkowe obrażenia od mrozu, możemy poznać nowe kombinacje ciosów, które wykonamy przy użyciu topora, tarczy lub pięści. Przy tym co tutaj dostajemy, rozwój postaci z poprzednich części wygląda jak wersja DEMO.

Mnogość i różnorodność elementów rozwoju postaci może z początku przerażać, z czasem zauważamy jednak, że bez odpowiednio dobranego ekwipunku, ulepszonych umiejętności walki, czy dodatkowych run, nie będziemy mogli sobie poradzić. 

Jedna rzecz została jednak niezmieniona

Klimat! Do pierwszej walki z bossem, czyli przez jakieś kilkadziesiąt minut, myślimy sobie: czemu ta gra właściwie nosi taki sam tytuł jak poprzednie części?. Jednak gdy tylko napotkamy pierwszego trudniejszego przeciwnika, wszyscy doświadczeni gracze przypomną sobie dobre i bardzo dynamiczne pojedynki z greckimi bogami. Kratos ze swoimi przeciwnikami robi takie rzeczy, których nie powstydziłby się nawet najgorszy sadysta. Jednak tym razem klasyczne obijanie przeciwnika nie będzie przeplatane znanymi dobrze sekwencjami QTE lecz świetnymi cutscenkami

Boski świat, boska grafika

Świat przedstawiony w grze jest bardzo spójny i świetnie oddaje ducha surowych nordyckich krain. Nie raz naszym oczom ukaże się malownicze pasmo owianych śniegiem gór, rozległy i dziki las zamieszkały przez różne stworzenia, czy rozległe, równie niebezpieczne, co ciemne, morze, które będziemy mogli przemierzyć razem z naszym synem w łódce.
Jeżeli chodzi o to, jak gra wygląda i ,,chodzi, to napisanie, że jest idealnie nie oddaje w pełni tego, co widzimy na ekranie. Wszystko jest takie ładne, płynne, że samo chodzenie od jednego punktu do drugiego sprawia bardzo dużo przyjemności. Każdy ruch Kratosa jest pewny i silny, podobnie jak inne elementy gry

Dodatkowo gra daje nam możliwość wybrania preferowanych ustawień graficznych. Możemy zadecydować, czy wolimy, aby gra chodziła w wyższej rozdzielczości (4k) kosztem płynności lub też, aby grafika była wyświetlana w FULL HD, w wyższej ilości klatek na sekundę.
Również podniosła, ujmująca muzyka potęguje doznania z oglądania brutalnych ataków kończących wykonywanych na przeciwnikach. Stanowi ona świetne połączenie klasycznych dźwięków znanych z poprzednich części ze świetną otoczką skandynawskich brzmień.

Czy średnia ocen rzędu 9,5/10 jest słuszna?

Zdecydowanie tak!! Tym razem hype wokół gry okazał się jak najbardziej uzasadniony! God of War to naprawdę solidna pozycja i do tej pory, najlepszy tytuł jaki miałem okazję ogrywać na nowej generacji konsol. Czy zasługuje na miano ,,najlepszej? Na to pytanie musicie odpowiedzieć już sobie sami. Ja osobiście nie widzę godnego konkurenta dla naszego Boga Wojny, ale jest to moje własne zdanie.
Gra chodzi bardzo dobrze, brak tu jakichkolwiek gliczy/błędów, klimat jest po prostu nie do opisania, muzyka, grafika i przedstawiona historia godne są najlepszych produkcji filmowych. 


Myślę, że ocena 9,5/10 jest odpowiednią dla tego tytułu. Dlaczego nie 10/10? jak to mówią, nie ma rzeczy idealnych, w grze występują niestety sporadyczne spadki klatek oraz kilka drobniejszych niedogodności, stad taka nota. Jednak myślę, że kolejna część zasłuży juz na miano idealnej.


Jeżeli chcecie dowiedzieć się nieco więcej o tej produkcji to zapraszam Was również do video-recenzjiGrę do recenzji dostarczył polski odział SONY, za co serdecznie dziękujemy! Recenzja powstała w oparciu o wersję na konsolę PlayStation 4 Pro. Wszystkie screeny pochodzą bezpośrednio z gry i zostały przechwycone za pomocą konsoli (nie oddają one jednak w pełni wyglądu gry z powodu kompresji).


OCENA JAKOŚCI

Ten post jest POLECANY na głównej i jego autor zarabia. Administratorzy i eksperci (2) ocenili go na: 3,300 punktów
Uważasz, że ocena jest nieuczciwa? Zgłoś to przyciskiem "zgłoś" na dole, a administracja portalu sprawdzi tą ocenę!
JAK MOGĘ ZAROBIĆ PUNKTY DLA FANDOMU Z TEGO POSTA / CO MOGĘ TERAZ ZROBIĆ?
Jaka jest Twoja reakcja?
0
OK
4
Super
0
Śmiech
0
Zdziwienie
0
Złość
0
Smutek
PUNKTACJA Z TEGO POSTA NIE JEST WLICZANA DO AKTUALNYCH AKCJI KONKURSOWYCH PORTALU ALE
Wciąż możesz go komentować, oceniać i brać udział w jego wyzwaniach, a być może zdecydujemy się go podbić i tym samym zaliczyć z niego punkty do aktualnych akcji serwisu - im większa w nim aktywność, tym większa szansa byśmy podjęli taką decyzję :)

Redaktor tego posta zarobił dotychczas 7726 punktów za:

Jakość:3320Popularność:4372
Wsparcie:0Ocena i wartość ocen:0
Wyróżnienia/kary:0Komentarze i reakcje:34
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych dyskusji z napisanych w tym fandomie)
O CO CHODZI Z PUNKTAMI DLA REDAKTORÓW? ZA CO SIĘ JE ZARABIA?

Zaloguj się, aby zarabiać punkty z aktywności w postach !

Badyl Załoga
4,372 czytelników Kwi 30, 2018

Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta

Możesz wkleić bezpośredni link do grafiki / video aby umieścić ją w treści komentarza
Podpisz się (nick, imię etc.)
Prywatność: Twój adres email zostanie tylko wykorzystany do przesłania powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

2 Komentarzy

k97 Użytkownik
Mega profesjonalna recenzja!
+1 głos
Maj 1, 2018
Panna Muriel Użytkownik 6,933 pkt
OPCJA WYZWANIA
Pamiętam jak pogrywałam z bratem w GoW na PS2 :D Tak jak rozwalanie przeciwników dawało satysfakcję, tak nie potrafiłam Kratosa jako postaci. Bez względu co go motywowało do robienia sieczki z wrogów, pozostawał dla mnie tylko dużym, wściekłym Spartaninem. Miło słyszeć, że w nowej części bohater stał się bardziej dojrzały i sympatyczniejszy. Jeśli miałaby kupić God of War najpewniej kupiłabym go dla rozbudowanego systemu ulepszania broni i rozwoju umiejętności postaci. Gra się przyjemniej, kiedy widzi się, że bohater czegoś się uczy, staje się silniejszy w miarę przechodzenia gry. Ponadto wielbię nordyckie klimaty i ciekawą fabułę. Zdaje się, że twórcy po tym względem mocno się postarali.
Recenzja solidnie przygotowana, napisana lekkim stylem.  Zostały niej ujęte najważniejsze kwestie i informacje, tak więc nie mam się do czego przyczepić.
+1 głos
Maj 4, 2018
Badyl Załoga
Gra jest świetna, niemal idealna :) jeżeli tylko masz PS4 to nie czekaj i leć do sklepu ;)
Bardzo się cieszę, że recenzja się spodobała!

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
154 osób na stronie
1 Użytkowników oraz 153 Gości
Użytkownicy aktualnie na stronie
Dziś posty czytano : 5671 razy

Fandomy, do których należę

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, do których należysz i dołączać do nowych!

Fandomy, które obserwuję

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, które Cię interesują i obserwować nowe!

Zainteresowani tym postem

Liczba osób: 1

Największe fandomy

 1. Riverdale
  189 osób
 2. The 100
  138 osób
 3. Ananasy Sylwii
  134 osób
 4. Bambinos
  125 osób
 5. Bartek Lovers
  121 osób
 6. Supiwerki
  73 osób
 7. Arturonators
  71 osób
 8. Potterheads
  67 osób
 9. Shawn Mendes Army
  60 osób
 10. SikorskiSquad
  39 osób
 11. Domisiaki
  35 osób
 12. Once Upon A Time
  29 osób
 13. Pretty Little Liars
  25 osób
 14. Donaty Agaty
  25 osób
 15. Pamiętniki Wampirów
  20 osób
 16. Remonators
  16 osób
 17. GRY
  14 osób
 18. Misiaki Sysi
  12 osób
 19. Famous In Love
  11 osób
 20. Kluseczki Olgi
  10 osób
 21. Zosiaki
  6 osób
 22. Temorki
  5 osób
 23. FANDOMS YOUTUBE
  5 osób
 24. Sonbird Team
  5 osób
 25. Life Is Strange
  4 osób
 26. Dua Lipa
  4 osób
 27. The Good Place
  3 osób
 28. PC
  2 osób
 29. Nintendo
  2 osób
 30. Young Stars Festival
  1 osób
 1. Riverdale
  558286 punktów
 2. Young Stars Festival
  45055 punktów
 3. Bartek Lovers
  43654 punktów
 4. Supiwerki
  40091 punktów
 5. Potterheads
  40079 punktów
 6. The 100
  39028 punktów
 7. SikorskiSquad
  33441 punktów
 8. Arturonators
  29998 punktów
 9. SERIALE
  25689 punktów
 10. GRY
  23217 punktów
 11. Life Is Strange
  22231 punktów
 12. Famous In Love
  22201 punktów
 13. FILMY/SERIALE/TV
  20181 punktów
 14. Domisiaki
  18454 punktów
 15. Once Upon A Time
  17780 punktów
 16. Ania, nie Anna
  17374 punktów
 17. Ananasy Sylwii
  17345 punktów
 18. Pretty Little Liars
  13189 punktów
 19. YOUNG STARS
  12904 punktów
 20. Shawn Mendes Army
  12715 punktów
 21. Forza
  11793 punktów
 22. Sonbird Team
  10854 punktów
 23. Remonators
  10260 punktów
 24. Eurowizja
  10164 punktów
 25. GWIAZDY YOUNG STARS
  9292 punktów
 26. Dua Lipa
  7988 punktów
 27. TALENTY
  6482 punktów
 28. MUZYKA
  6448 punktów
 29. Playstation VR
  6176 punktów
 30. FILMY
  5771 punktów
 31. Nintendo
  5332 punktów
 32. Pamiętniki Wampirów
  5135 punktów
 33. Detroit
  4991 punktów
 34. Tomb Raider
  4938 punktów
 35. Stranger Things
  4650 punktów
 36. KSIĄŻKI
  4613 punktów
 37. INNE
  4601 punktów
 38. Progress Armia
  4287 punktów
 39. The Originals
  4235 punktów
 40. Misiaki Sysi
  4223 punktów
 41. 13 Reasons Why
  3995 punktów
 42. Bambinos
  3884 punktów
 43. Young Stars News
  3263 punktów
 44. Sport
  2892 punktów
 45. K-Pop
  2749 punktów
 46. American Horror Story
  2604 punktów
 47. God Of War
  2546 punktów
 48. YOUTUBE
  2274 punktów
 49. Kortezjanie
  2119 punktów
 50. Puthinators
  1939 punktów
 51. Sony Playstation
  1703 punktów
 52. Przygodowe
  1150 punktów
 53. MMers
  930 punktów
 54. FPS
  857 punktów
 55. Temorki
  854 punktów
 56. Team Rieger
  797 punktów
 57. R5Family
  633 punktów
 58. PC
  535 punktów
 59. Kluseczki Olgi
  525 punktów
 60. Arianators
  514 punktów
 61. Uncharted
  481 punktów
 62. Zosiaki
  464 punktów
 63. LUDZIE
  415 punktów
 64. Directioners
  324 punktów
 65. FANDOMS TALENTS
  295 punktów
 66. Soy Luna
  295 punktów
 67. #talentobranie
  287 punktów
 68. 5SOSFam
  254 punktów
 69. Akcja & Przygoda
  220 punktów
 70. PROJEKT FANDOMS
  177 punktów
 71. Beautilles
  151 punktów
 72. The Good Place
  147 punktów
 73. Selenators
  135 punktów
 74. Donaty Agaty
  103 punktów
 75. Strzelanki
  102 punktów
 76. Orlandonators
  101 punktów
 77. Podróże
  87 punktów
 78. Swifties
  67 punktów
 79. Far Cry
  49 punktów
 80. Wyścigi
  45 punktów
 1. Potterheads
  1038 punktów
 2. FILMY
  350 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  350 punktów
 1. Potterheads
  13365 punktów
 2. The 100
  9393 punktów
 3. SERIALE
  4034 punktów
 4. FILMY/SERIALE/TV
  3861 punktów
 5. Riverdale
  3736 punktów
 6. YOUNG STARS
  2137 punktów
 7. Young Stars Festival
  1408 punktów
 8. Bartek Lovers
  1369 punktów
 9. SikorskiSquad
  881 punktów
 10. Ananasy Sylwii
  865 punktów
 11. Once Upon A Time
  519 punktów
 12. Pretty Little Liars
  491 punktów
 13. FILMY
  352 punktów
 14. Life Is Strange
  349 punktów
 15. Domisiaki
  338 punktów
 16. GRY
  327 punktów
 17. Remonators
  218 punktów
 18. Arturonators
  212 punktów
 19. MUZYKA
  170 punktów
 20. Supiwerki
  137 punktów
 21. Bambinos
  65 punktów
 22. Shawn Mendes Army
  42 punktów
 23. Sonbird Team
  33 punktów
 24. TALENTY
  32 punktów
 25. INNE
  28 punktów
 26. Pamiętniki Wampirów
  27 punktów
 27. KSIĄŻKI
  21 punktów
 28. Stranger Things
  21 punktów
 29. Dua Lipa
  16 punktów
 30. Young Stars News
  16 punktów
 31. Ania, nie Anna
  13 punktów
 32. Eurowizja
  12 punktów
 33. The Originals
  12 punktów
 34. Nintendo
  11 punktów
 35. Famous In Love
  10 punktów
 36. Sport
  10 punktów
 37. God Of War
  8 punktów
 38. Detroit
  6 punktów
 39. 13 Reasons Why
  5 punktów
 40. YOUTUBE
  4 punktów
 41. Arianators
  3 punktów
 42. LUDZIE
  2 punktów
 43. Progress Armia
  2 punktów
 44. Misiaki Sysi
  1 punktów
 45. Playstation VR
  1 punktów
 1. Potterheads
  37555 punktów
 2. Riverdale
  4469 punktów
 3. Ananasy Sylwii
  3072 punktów
 4. Pretty Little Liars
  2607 punktów
 5. Shawn Mendes Army
  2191 punktów
 6. The 100
  1649 punktów
 7. Bartek Lovers
  1586 punktów
 8. Sonbird Team
  1486 punktów
 9. Once Upon A Time
  1216 punktów
 10. Dua Lipa
  1047 punktów
 11. The Originals
  989 punktów
 12. Soy Luna
  986 punktów
 13. Bambinos
  918 punktów
 14. K-Pop
  902 punktów
 15. Supiwerki
  851 punktów
Kontakt Post