0 głosów
Kilka słów od autora:
Sprawdź dlaczego warto sięgnąć po nową produkcję od Santa Monica Studio!
(postid: 329312) 
ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!

Jak zapewne wiecie, nowa odsłona God of War różni się zupełnie od poprzednich części. Tym razem autorzy postanowili spróbować czegoś całkowicie nowego. Klasyczna rozgrywka hacknslash została zamieniona na tę znaną z gier typu Soulslike! Kratos w swoich rękach, zamiast dobrze wszystkim znanych Ostrzy Chaosu, dzierży teraz potężny topór. Do przygód niegdyś samotnego spartiaty dołącza jego syn, z którym dane mu będzie odkrywać nowe ziemie surowych, nordyckich krain! Dużo wielkich zmian! Ale jak wypada NOWY pod praktycznie każdym względem GoW? Zapraszam do Recenzji!

Na Początku był CHAOS... Na Olimpie

Jak dobrze wiemy, Kratos nie litował się nad żadnym z greckich bogów. Każdy, kto go spotkał, musiał, prędzej czy później, poczuć gniew ducha sparty. Po znacznym ,,przystrzyżeniu helleńskiego panteonu, nasz bohater udaje się do krajów nordyckich. Nie znamy dokładnie powodu, dla którego obiera on właśnie taki kierunek, ale wiemy, że udaje mu się tam zadomowić i założyć rodzinę.

Przygoda rozpoczyna się  niedługo po śmierci żony protagonisty. Więź, która ich łączyła była naprawdę silnym uczuciem. Bóg wojny sam teraz musi zajmować się swoim synem - Atreusem. Jak możecie się domyślić, jest to jedna z najcięższych misji, których doświadczył, ponieważ do tej pory Kratos nie spędzał z nim wiele czasu. Wedle woli matki, muszą oni teraz przetransportować jej szczątki na szczyt góry. Zadanie wydaje się łatwe, jednak tylko z początku. Wraz z postępem wędrówki, ojciec i syn narażani będą na coraz większe niebezpieczeństwa w postaci zabójczych przeciwników czy skomplikowanych zagadek.

Trudy ojcostwa

Najważniejszym elementem pojawiającym się w nowej części God of War jest zdecydowanie relacja Kratosa i jego syna
Młody Arteus jest kilkunastoletnim, porywczym chłopcem. Każdym swoim czynem stara się sprostać wymaganiom stawianym przez surowego i bardzo wymagającego ojca. Odnalezienie się przez niego w nowych realiach jest bardzo trudne, ponieważ do tej pory większość czasu spędzał z matką na 
pomaganiu jej w obowiązkach domowych, nauce strzelania z łuku, polowaniu, lub po prostu zabawie. Teraz, aby przetrwać, chłopak musi walczyć, zabijać i bardzo dokładnie wykonywać polecenia wydawane przez Kratosa.

Podobnie do wyglądu gry, postać głównego bohatera przeszła znaczącą przemianę. Niegdyś porywczy, lekkomyślny oraz szargany emocjami spartiata, stał się odpowiedzialnym, rozważnym i spokojnym mężczyzną. Kratos dojrzał i nie ma co do tego wątpliwości, wraz z wiekiem zyskał dużo mądrości oraz empatii. W jego zachowaniu dalej możemy dopatrzeć się pewnych podobieństw, lecz są one sukcesywnie tłumione.

To właśnie historia tej dwójki będzie najlepszym aspektem w całej grze. Historia, która może nie zaczyna się zbyt dobrze, daje nam lepiej poznać bohaterów. Kratos i Atreus tworzą swego rodzaju kontrast, jednak gdyby zabrało któregoś z nich, cała podróż z góry byłaby skazana na porażkę.

Czy to jeszcze God of War?

Jak już wspomniałem na początku, autorzy wprowadzili dużo zmian do gry. 

Pierwsza nowość jaką  możemy zobaczyć to sam gameplay. Do tej pory God of War cechował się dużą ilością widowiskowych ujęć kamery, zamętu na ekranie, ogromnej ilości przeciwników, z którymi w momencie byliśmy w stanie się rozprawić za pomocą Ostrzy Chaosu oraz niezbyt wymagającej, pod względem taktyki, rozgrywki. Wszystkie te elementy były swego rodzaju wizytówką serii.
Były, ponieważ teraz WSZYSTKO wygląda inaczej. Kamera jest statyczna i podąża za naszym bohaterem, przypominając tę z The Last of Us. I byłem bardzo miło zaskoczony, gdy po kilkunastu minutach gry stwierdziłem ,,Hej, to naprawdę działa!. Osoby, które pokochały GoWa właśnie za widowiskową kamerę nie będą do końca usatysfakcjonowane. Nie mniej jednak, warto zaryzykować i otworzyć się na zupełnie nowe doznania! 


A teraz chyba najważniejsza zmiana - system walki. Jak mogliśmy słyszeć w wywiadach z twórcami, inspirowali się oni w tej materii grami Soulslike. Czy zatem nie zrobił się z tego kolejny trudny tytuł, tylko dla wyjadaczy? Na szczęście nie! Owszem, widać podniesiony poziom trudności, lecz możemy dostosować go dzięki wybraniu odpowiedniej opcji. 
Jasne, nie pomachamy już na oślep naszymi ostrzami na łańcuchu i taktyka ,,uderzaj w każdy przycisk na padzie - może wyjdzie również na nic nam się tu nie zda. Tym razem niektóre walki będziemy musieli powtarzać kilka razy i niejednokrotnie zastanawiać się, jak pokonać przeciwnika. Mnie osobiście taka zmiana bardzo odpowiada, jednak zaznaczam ponownie, że prawdopodobnie nie zyska aprobaty wszystkich graczy. Przez pierwsze kilka godzin bardzo ciężko jest przestawić się na nowe sterowanie, bowiem teraz ataki zostały przypisane pod przyciski R1 i R2, odpowiednio dla lekkiego i silnego uderzenia. Również nasz bohater jest ,,cięższy niż za swojej młodości i każdy unik, który wykonuje, nie jest już tak szybki i daleki. 
Do Walki posłuży nam teraz magiczny topór - Lewiatan. Używanie tego oręża do rozcinania przeciwników daje ogromną satysfakcję. Dodatkowo mamy możliwość rzucania naszą siekierką, która jest w stanie zamrażać trafiony obiekt. Gdy chcemy utrzymać ten efekt, wiąże się to z przymusem pozostawienia naszego oręża w miejscu wbicia. Jesteśmy wtedy skazani na walkę gołymi rękami, co nie oznacza jednak, że nasze szanse w batalii znacznie się zmniejszają. Walka Lewiatanem jest niesamowicie satysfakcjonująca! 
Ogrywając ten tytuł, musimy się również liczyć z dużą ilością elementów RPG zalewających nas z każdej strony. Przeciwnicy nad swoimi głowami będą mieli numerek oznaczający ich poziom oraz pasek życia. Bardzo często spotkamy wrogów, których pokonanie na danym etapie rozgrywki będzie tak trudne, że odpowiednim rozwiązaniem będzie dopakować się i wrócić do nich później. 

Jeżeli chodzi o naszą postać, to oprócz możliwości ulepszania broni poprzez dodawanie różnych run, możemy wytwarzać u kowali pancerze, karwasze i inne elementy ekwipunku, otrzymujemy dostęp do mapy, na której mamy masę różnych znaczników ułatwiających nam odnalezienie się w nordyckich krainach. Każda zakończona przez nas aktywność zostaje zwieńczona odpowiednią nagrodą w postaci punktów doświadczenia. Dzięki nim możemy rozwijać umiejętności Kratosa. Możemy na przykład nauczyć się nowego rzutu toporem, który zada dodatkowe obrażenia od mrozu, możemy poznać nowe kombinacje ciosów, które wykonamy przy użyciu topora, tarczy lub pięści. Przy tym co tutaj dostajemy, rozwój postaci z poprzednich części wygląda jak wersja DEMO.

Mnogość i różnorodność elementów rozwoju postaci może z początku przerażać, z czasem zauważamy jednak, że bez odpowiednio dobranego ekwipunku, ulepszonych umiejętności walki, czy dodatkowych run, nie będziemy mogli sobie poradzić. 

Jedna rzecz została jednak niezmieniona

Klimat! Do pierwszej walki z bossem, czyli przez jakieś kilkadziesiąt minut, myślimy sobie: czemu ta gra właściwie nosi taki sam tytuł jak poprzednie części?. Jednak gdy tylko napotkamy pierwszego trudniejszego przeciwnika, wszyscy doświadczeni gracze przypomną sobie dobre i bardzo dynamiczne pojedynki z greckimi bogami. Kratos ze swoimi przeciwnikami robi takie rzeczy, których nie powstydziłby się nawet najgorszy sadysta. Jednak tym razem klasyczne obijanie przeciwnika nie będzie przeplatane znanymi dobrze sekwencjami QTE lecz świetnymi cutscenkami

Boski świat, boska grafika

Świat przedstawiony w grze jest bardzo spójny i świetnie oddaje ducha surowych nordyckich krain. Nie raz naszym oczom ukaże się malownicze pasmo owianych śniegiem gór, rozległy i dziki las zamieszkały przez różne stworzenia, czy rozległe, równie niebezpieczne, co ciemne, morze, które będziemy mogli przemierzyć razem z naszym synem w łódce.
Jeżeli chodzi o to, jak gra wygląda i ,,chodzi, to napisanie, że jest idealnie nie oddaje w pełni tego, co widzimy na ekranie. Wszystko jest takie ładne, płynne, że samo chodzenie od jednego punktu do drugiego sprawia bardzo dużo przyjemności. Każdy ruch Kratosa jest pewny i silny, podobnie jak inne elementy gry

Dodatkowo gra daje nam możliwość wybrania preferowanych ustawień graficznych. Możemy zadecydować, czy wolimy, aby gra chodziła w wyższej rozdzielczości (4k) kosztem płynności lub też, aby grafika była wyświetlana w FULL HD, w wyższej ilości klatek na sekundę.
Również podniosła, ujmująca muzyka potęguje doznania z oglądania brutalnych ataków kończących wykonywanych na przeciwnikach. Stanowi ona świetne połączenie klasycznych dźwięków znanych z poprzednich części ze świetną otoczką skandynawskich brzmień.

Czy średnia ocen rzędu 9,5/10 jest słuszna?

Zdecydowanie tak!! Tym razem hype wokół gry okazał się jak najbardziej uzasadniony! God of War to naprawdę solidna pozycja i do tej pory, najlepszy tytuł jaki miałem okazję ogrywać na nowej generacji konsol. Czy zasługuje na miano ,,najlepszej? Na to pytanie musicie odpowiedzieć już sobie sami. Ja osobiście nie widzę godnego konkurenta dla naszego Boga Wojny, ale jest to moje własne zdanie.
Gra chodzi bardzo dobrze, brak tu jakichkolwiek gliczy/błędów, klimat jest po prostu nie do opisania, muzyka, grafika i przedstawiona historia godne są najlepszych produkcji filmowych. 


Myślę, że ocena 9,5/10 jest odpowiednią dla tego tytułu. Dlaczego nie 10/10? jak to mówią, nie ma rzeczy idealnych, w grze występują niestety sporadyczne spadki klatek oraz kilka drobniejszych niedogodności, stad taka nota. Jednak myślę, że kolejna część zasłuży juz na miano idealnej.


Jeżeli chcecie dowiedzieć się nieco więcej o tej produkcji to zapraszam Was również do video-recenzjiGrę do recenzji dostarczył polski odział SONY, za co serdecznie dziękujemy! Recenzja powstała w oparciu o wersję na konsolę PlayStation 4 Pro. Wszystkie screeny pochodzą bezpośrednio z gry i zostały przechwycone za pomocą konsoli (nie oddają one jednak w pełni wyglądu gry z powodu kompresji).


OCENA JAKOŚCI

Ten post jest POLECANY na głównej i jego autor zarabia. Administratorzy i eksperci (2) ocenili go na: 3,300 punktów
Uważasz, że ocena jest nieuczciwa? Zgłoś to przyciskiem "zgłoś" na dole, a administracja portalu sprawdzi tą ocenę!
JAK MOGĘ ZAROBIĆ PUNKTY DLA FANDOMU Z TEGO POSTA / CO MOGĘ TERAZ ZROBIĆ?
Jaka jest Twoja reakcja?
0
OK
4
Super
0
Śmiech
0
Zdziwienie
0
Złość
0
Smutek
PUNKTACJA Z TEGO POSTA NIE JEST WLICZANA DO AKTUALNYCH AKCJI KONKURSOWYCH PORTALU ALE
Wciąż możesz go komentować, oceniać i brać udział w jego wyzwaniach, a być może zdecydujemy się go podbić i tym samym zaliczyć z niego punkty do aktualnych akcji serwisu - im większa w nim aktywność, tym większa szansa byśmy podjęli taką decyzję :)

Redaktor tego posta zarobił dotychczas 7696 punktów za:

Jakość:3320Popularność:4342
Wsparcie:0Ocena i wartość ocen:0
Wyróżnienia/kary:0Komentarze i reakcje:34
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych dyskusji z napisanych w tym fandomie)
O CO CHODZI Z PUNKTAMI DLA REDAKTORÓW? ZA CO SIĘ JE ZARABIA?

Zaloguj się, aby zarabiać punkty z aktywności w postach !

Badyl Załoga
4,342 czytelników Kwi 30, 2018

Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta

Możesz wkleić bezpośredni link do grafiki / video aby umieścić ją w treści komentarza
Podpisz się (nick, imię etc.)
Prywatność: Twój adres email zostanie tylko wykorzystany do przesłania powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

2 Komentarzy

k97 Użytkownik
Mega profesjonalna recenzja!
+1 głos
Maj 1, 2018
Panna Muriel Użytkownik 6,719 pkt
OPCJA WYZWANIA
Pamiętam jak pogrywałam z bratem w GoW na PS2 :D Tak jak rozwalanie przeciwników dawało satysfakcję, tak nie potrafiłam Kratosa jako postaci. Bez względu co go motywowało do robienia sieczki z wrogów, pozostawał dla mnie tylko dużym, wściekłym Spartaninem. Miło słyszeć, że w nowej części bohater stał się bardziej dojrzały i sympatyczniejszy. Jeśli miałaby kupić God of War najpewniej kupiłabym go dla rozbudowanego systemu ulepszania broni i rozwoju umiejętności postaci. Gra się przyjemniej, kiedy widzi się, że bohater czegoś się uczy, staje się silniejszy w miarę przechodzenia gry. Ponadto wielbię nordyckie klimaty i ciekawą fabułę. Zdaje się, że twórcy po tym względem mocno się postarali.
Recenzja solidnie przygotowana, napisana lekkim stylem.  Zostały niej ujęte najważniejsze kwestie i informacje, tak więc nie mam się do czego przyczepić.
+1 głos
Maj 4, 2018
Badyl Załoga
Gra jest świetna, niemal idealna :) jeżeli tylko masz PS4 to nie czekaj i leć do sklepu ;)
Bardzo się cieszę, że recenzja się spodobała!

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
175 osób na stronie
1 Użytkowników oraz 174 Gości
Użytkownicy aktualnie na stronie
Dziś posty czytano : 13744 razy

Fandomy, do których należę

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, do których należysz i dołączać do nowych!

Fandomy, które obserwuję

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, które Cię interesują i obserwować nowe!

Zainteresowani tym postem

Liczba osób: 1

Największe fandomy

 1. Riverdale
  157 osób
 2. Ananasy Sylwii
  134 osób
 3. The 100
  131 osób
 4. Bambinos
  125 osób
 5. Bartek Lovers
  121 osób
 6. Supiwerki
  73 osób
 7. Arturonators
  69 osób
 8. Potterheads
  67 osób
 9. Shawn Mendes Army
  60 osób
 10. SikorskiSquad
  39 osób
 11. Domisiaki
  35 osób
 12. Once Upon A Time
  28 osób
 13. Pretty Little Liars
  25 osób
 14. Donaty Agaty
  25 osób
 15. Pamiętniki Wampirów
  20 osób
 16. Remonators
  16 osób
 17. GRY
  13 osób
 18. Misiaki Sysi
  12 osób
 19. Famous In Love
  11 osób
 20. Kluseczki Olgi
  10 osób
 21. Temorki
  5 osób
 22. FANDOMS YOUTUBE
  5 osób
 23. Sonbird Team
  5 osób
 24. Dua Lipa
  4 osób
 25. Zosiaki
  4 osób
 26. Life Is Strange
  3 osób
 27. The Good Place
  3 osób
 28. PC
  2 osób
 29. Nintendo
  2 osób
 30. Young Stars Festival
  1 osób
Kontakt Post