+1 głos
Kilka słów od autora:
Wspaniała gra - jeśli chcecie wiedzieć dlaczego, po prostu przeczytajcie...a jeśli macie PS4 - lećcie do sklepu po swoją kopię. Dlaczego? Sprawdźcie tą recenzję :-)
(postid: 332841) 
ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!

Najnowsza gra studia Quantic Dream jest na rynku i dziś polecam Wam przyjrzeć się jej, jeśli jeszcze przypadkiem nie graliście. Jak bardzo warto? Odpowiedź znajdziecie w tej recenzji!

Deja-vu


Gdy jakiś czas temu zobaczyłem zapowiedź doskonałego Heavy Raina na targach E3, dosłownie oniemiałem z wrażenia. Przygoda, która wnosi do tego gatunku mnóstwo świeżości, liczne opcje zakończenia fabuły, niemal interaktywne quick-time-eventy oraz wybory, które naprawdę wpływają na to, jak potoczy się historia. Wszystko to brzmiało rewelacyjnie a po trailerze okazało się, że gra może przekroczyć niemałe przecież oczekiwania. Scena w motelu zaskakiwała rozmachem, naturalnością oraz genialną sceną walki z oprychem. Zostałem kupiony...i tak pozostało do chwili zobaczenia napisów końcowych już pełnej wersji gry. 


Czemu zacząłem swoją recenzję od opisu wrażeń z gry mającej tyle lat na karku? Przyczyna jest bardzo prosta: poczułem swoiste deja-vu, bowiem z Detroit moja historia wyglądała identycznie. Wielkie oczekiwania, jeszcze lepszy trailer i… jeszcze większe oczekiwania na sequel po ukończeniu przygody z pełnej wersji, który jednak może się nigdy nie wydarzyć. Jest aż tak dobrze?

3 historie, jedna gra


Zacznijmy od początku. W grze sterujemy 3 różnymi postaciami - androidami, które oferują nieco odmienny styl rozgrywki. Kara to pomoc domowa, która w pewnych okolicznościach przejmuje opiekę nad małą dziewczynką, Marcus jest prywatną pomocą starszego pana, który w wyniku przebiegu fabuły staje na czele buntu androidów, natomiast Connor to android-policjant działający z policją w “jedynej słusznej sprawie” dzięki istotnemu udziałowi w pewnym śledztwie… 


Wszystkie 3 postacie łączy jedna kwestia - w odpowiednim momencie mogą się “zepsuć”, stając się tzw. defektami, buntując się jednocześnie przeciwko zasadom, jakie niby określały obecność androidów i ich wykorzystanie w ludzkim świecie. Tak, to właśnie o defekty chodzi w całej fabule Detroit i uwierzcie - historia jest po prostu świetna, daje mnóstwo do myślenia i… wierzę, naprawdę, że temat ten będzie przez Davida Cage’a w kolejnej grze kontynuowany. Wykreowany świat robi wielkie wrażenie, całość jest spójna i w przeciwieństwie do poprzednich gier Quantic Dream, mniej tutaj dziur fabularnych (choć nie można powiedzieć, że ich nie ma). Nie sposób odnieść wrażenia, że pewne wątki mogłyby zostać rozwinięte, jednak długość gry cieszy - przejście w normalnym tempie zajmie Wam około 12 godzin i w tym czasie podejmiecie naprawdę dużo decyzji.

Mnogość decyzji i ich konsekwencje


Decyzje, ich mnogość i konsekwencje - to wszystko w Detroit robi wielkie wrażenie i widzimy naprawdę spory progres względem Heavy Raina czy też Beyond (swoją drogą, ta druga jest bardzo niedocenioną produkcją studia). Ilość decyzji budzi prawdziwy respect, podobnie jak drzewko rozwoju fabuły w każdym z rozdziałów. Już pierwsze dają nam jasno do zrozumienia, że warto przynajmniej parę razy przejść dany fragment gry i sprawdzić co się stanie, gdy postąpimy inaczej… ale to, co dzieje się później potrafi wręcz przytłoczyć - niekiedy nawet na największym oddaleniu widoku nie jesteśmy w stanie zobaczyć pełnego drzewka konsekwencji naszych działań - obłęd. Decyzje te wcale nie są byle jakie, czasami mogą spowodować, że nawet...utracimy postać! Są też mniej drastyczne konsekwencje naszych działań, za to bardzo rajcujące, gdy przykładowo w wyniku pewnego wyboru rozpoczniemy kolejny rozdział w innej miejscówce. 


Bardzo istotne są też wszelkie nasze rozmowy z postaciami w grze, niekiedy to, co komuś odpowiemy drastycznie wpływa nie tylko na to, co stanie się za chwilę ale też wiele rozdziałów później. Tak naprawdę przez wszystkie nasze wybory opcji dialogowych i zachowań sprawiamy, że dana postać mniej lub bardziej nas lubi bądź też ufa, zatem konsekwencje naszych poczynań tworzymy długofalowo, co daje prawdziwe wrażenie, że mamy na coś wpływ… i poniekąd tak naprawdę jest. Jeśli jednak przez całą grę będziecie zachwyceni ile tu się dzieje, to ostatnie kilka rozdziałów sprawi, że poczujecie się jakbyście dostali obuchem w łeb;) Gra pod koniec dosłownie eksploduje pomysłami, rozwiązaniami i w efekcie zostawia po sobie rewelacyjne wrażenie, po którym bardzo mamy ochotę na więcej…

Graficzny majstersztyk


Wszystko to okraszone jest piękną, naprawdę dającą radę grafiką, także na podstawowym modelu konsoli. Przepiękna gra świateł i cieni, nasycone kolory w bardzo kolorowym świecie (choć wnętrza robią nie mniejsze wrażenie), wysokiej jakości tekstury, mimika twarzy, szczegółowość otoczenia i kolejnych miejscówek… Detroit zdecydowanie ma prawo się podobać - to zdecydowanie jedna z najładniejszych gier na PS4 a w swoim gatunku - bezkonkurencyjnie najpiękniejsza. Co ważne, każda - dosłownie - miejscówka urzeka pomysłami, ciekawym światem przedstawionym i detalami. Nawet zwykła wydaje się “gazetka” pozwalająca bardziej poznać uniwersum i się w nie wkręcić, zrobiona jest w bardzo ciekawy, dopracowany sposób, całkowicie spójny z wszystkim tym, co widzimy na ekranie. 


Podoba mi się też bardzo HUD - sposób w jaki dowiadujemy się o kolejnych zadaniach w postaci wtopionych instrukcji w otoczenie to nie nowość, jednak do świata w okolicznościach Detroit przyszłości pasuje wręcz idealnie. Pięknie prezentuje się też “drzewko” wyborów widoczne po każdej misji, po którym widzimy ile twórcy włożyli wysiłku w każdą ze scen, których liczba kilkudziesięciu bardzo cieszy.

NIE samograj


Zróżnicowanie misji to jedno, ale cieszy też zróżnicowanie elementów gameplayowych, bowiem Detroit to nie jest tylko symulator chodzenia. W grze napotykamy co rusz na inne elementy i działania, które z czasem są coraz bardziej rozbudowywane. Niektóre z “minigier” są na tyle świetne, że chciałoby się, by wystąpiły jeszcze wielokrotnie w trakcie fabuły, na czele z powalającą i zapadającą w pamięci koncówką, które nie powstydziłyby się nawet rozbudowane, taktyczne gry akcji. Detroit to zdecydowanie więcej gry w konwencji interaktywnego filmu niż w jakiejkolwiek poprzedniej grze tego studia. Ba, to zdecydowanie najlepsza gra Quantic Dream w historii.

...i nie jest zbyt łatwo


Najlepsza fabuła, najlepsze elementy gameplayowe, mnogość rozwiązań fabularnych, piękna grafika, świetne postaci, uniwersum oraz pieczołowitość tego, co widzimy na ekranie - wszelkie szczegóły i smaczki , które napotykamy co chwilę w grze urzeka i sprawia, że czas spędzony z Detroit pamiętamy jeszcze na długo po tym, gdy zobaczymy napisy końcowe. Naprawdę warto dać grze szansę kilkukrotnie, bowiem niekiedy zmiany w przebiegu fabuły bywają na tyle duże, że przyjdzie nam zobaczyć pewne sceny z zupełnie innej perspektywy bądź też nawet znajdziemy się w zupełnie innych miejscach, mając do czynienia z nowymi wyzwaniami. Dotarcie do niektórych z nich jest w dodatku naprawdę trudne i stanowią wyzwanie samo w sobie za co chwała twórcom, że nie dali wszystkiego nam “na tacy” i pozwolili wykazać się także bardziej hardcore’owym graczom.

Gra kompletna, warta swojej nawet premierowej ceny


Kupujcie bez zastanowienia, bo choć chciałoby się pewnych wątków więcej i niektóre wydają się nie rozwinięte na tyle na ile być powinny, to Detroit jest grą absolutnie kompletną i wartą swojej, nawet premierowej ceny. Rozgrywka jest długa, satysfakcjonująca i pozwalająca na wielokrotne przechodzenie nie tylko całej gry, ale także konkretnych rozdziałów, a nawet ich fragmentów, by później - niemal jak w Life is Strange - zdecydować, czy chcemy podążyć nową ścieżką fabularną, czy zostajemy na poprzedniej. 


Brzmi świetnie? Tak samo świetnie się gra, i równie świetnie wygląda, a także brzmi - muzyka w grze czasem nastraja, czasem rozgrzewa do walki a innym razem porusza bądź po prostu przyjemnie towarzyszy. Dubbing polski wypadł bardzo dobrze, cieszmy się, że mamy szansę byśmy mogli grać w światowe hity słysząc ojczysty język, a nie tylko czytając napisy - to naprawdę robi różnicę i sprawia, że gra się znacznie bardziej płynnie.

Podsumowując...

Polecam Detroit każdemu, kto ma ochotę zagrać w grę, która nie tylko zapewni doskonałą rozrywkę (zarówno dla grającego jak i oglądającego), ale także skłoni do myślenia. Czy taka czeka nas przyszłość? Co stanie się, gdy Androidy pojawią się w naszym życiu codziennym? Czy mogą być i zachowywać się jak prawdziwi ludzie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie grając w tę grę. Doskonały exclusive na PS4 i jedna z najlepszych przygodowych gier w historii. Będziemy o niej pamiętać i stanie się wyznacznikiem oraz wzorem dla twórców chcących stworzyć kolejne produkcje tego typu.


PLUSY:
- rewelacyjny, spójny świat
- wspaniała grafika
- ogrom wyborów i konsekwencje w wyniku ich podjęcia
- bardzo ciekawe postacie oraz różnorodność gameplayu
- długość gry

MINUSY:
- niektóre wątki mogłyby być bardziej rozbudowane
- zakończenie, które może utrudnić powstanie sequela

OCENA: 9.1 / 10


Recenzja powstała na bazie egzemplarza gry dostarczonego przez PlayStation Polska na podstawowym modelu PlayStation 4. Wszystkie screeny pochodzą z właściwej gry i zostały wykonane podczas gry.


OCENA JAKOŚCI

Ten post jest POLECANY na głównej i jego autor zarabia. Administratorzy i eksperci (1) ocenili go na: 4,000 punktów
Uważasz, że ocena jest nieuczciwa? Zgłoś to przyciskiem "zgłoś" na dole, a administracja portalu sprawdzi tą ocenę!
JAK MOGĘ ZAROBIĆ PUNKTY DLA FANDOMU Z TEGO POSTA / CO MOGĘ TERAZ ZROBIĆ?
Jaka jest Twoja reakcja?
0
OK
2
Super
0
Śmiech
0
Zdziwienie
0
Złość
0
Smutek
PUNKTACJA Z TEGO POSTA JEST WLICZANA DO AKTUALNYCH AKCJI KONKURSOWYCH PORTALU!
Komentuj, oceniaj, bierz udział w jego wyzwaniach - punkty z niego są wliczane - powodzenia :)

Redaktor tego posta zarobił dotychczas 4708 punktów za:

Jakość:4020Popularność:671
Wsparcie:0Ocena i wartość ocen:4
Wyróżnienia/kary:0Komentarze i reakcje:12
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych dyskusji z napisanych w tym fandomie)
O CO CHODZI Z PUNKTAMI DLA REDAKTORÓW? ZA CO SIĘ JE ZARABIA?

Zaloguj się, aby zarabiać punkty z aktywności w postach !

Piotr Baranowski Zarząd 1,245,041 pkt
671 czytelników Wrz 7, 2018

Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta

Możesz wkleić bezpośredni link do grafiki / video aby umieścić ją w treści komentarza
Podpisz się (nick, imię etc.)
Prywatność: Twój adres email zostanie tylko wykorzystany do przesłania powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

1 Komentarz

Badyl Załoga
Bardzo się cieszę, że ten gatunek gier zmierza w te lepszą stronę :) Dużo wyborów, CIEKAWE postaci, no i to co nigdy nie zawodzi u Pana Cage'a czyli historia <3 Trzymam kciuki za następne produkcje!
+1 głos
Wrz 7, 2018

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
101 osób na stronie
0 Użytkowników oraz 101 Gości
Dziś posty czytano : 4390 razy

Fandomy, do których należę

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, do których należysz i dołączać do nowych!

Fandomy, które obserwuję

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, które Cię interesują i obserwować nowe!

Zainteresowani tym postem

Liczba osób: 0

 1. emilkagraczyk
  4123 punktów
 2. Oliwia Płaczkiewicz
  484 punktów
 3. Mateusz Noga
  402 punktów
 4. GosiaDAISY
  2 punktów

Największe fandomy

 1. Riverdale
  157 osób
 2. Ananasy Sylwii
  130 osób
 3. Bambinos
  125 osób
 4. The 100
  125 osób
 5. Bartek Lovers
  118 osób
 6. Supiwerki
  73 osób
 7. Arturonators
  67 osób
 8. Shawn Mendes Army
  47 osób
 9. SikorskiSquad
  39 osób
 10. Domisiaki
  36 osób
 11. Once Upon A Time
  28 osób
 12. Donaty Agaty
  25 osób
 13. Pretty Little Liars
  24 osób
 14. Pamiętniki Wampirów
  19 osób
 15. Remonators
  16 osób
 16. Misiaki Sysi
  13 osób
 17. Famous In Love
  11 osób
 18. Kluseczki Olgi
  10 osób
 19. GRY
  8 osób
 20. Temorki
  5 osób
 21. FANDOMS YOUTUBE
  5 osób
 22. Dua Lipa
  4 osób
 23. Sonbird Team
  4 osób
 24. Life Is Strange
  3 osób
 25. The Good Place
  3 osób
 26. PC
  2 osób
 27. Nintendo
  2 osób
 1. Riverdale
  494522 punktów
 2. Bartek Lovers
  40055 punktów
 3. Supiwerki
  38203 punktów
 4. The 100
  35119 punktów
 5. SikorskiSquad
  31953 punktów
 6. Young Stars Festival
  27713 punktów
 7. SERIALE
  24248 punktów
 8. GRY
  22069 punktów
 9. Life Is Strange
  20565 punktów
 10. Arturonators
  19373 punktów
 11. Domisiaki
  17782 punktów
 12. Ania, nie Anna
  17166 punktów
 13. FILMY/SERIALE/TV
  17105 punktów
 14. Famous In Love
  16960 punktów
 15. Once Upon A Time
  15886 punktów
 16. Ananasy Sylwii
  15825 punktów
 17. Shawn Mendes Army
  12308 punktów
 18. YOUNG STARS
  12072 punktów
 19. Pretty Little Liars
  11867 punktów
 20. Remonators
  9898 punktów
 21. Eurowizja
  9613 punktów
 22. GWIAZDY YOUNG STARS
  8773 punktów
 23. Dua Lipa
  7769 punktów
 24. Forza
  6509 punktów
 25. TALENTY
  6257 punktów
 26. Playstation VR
  5989 punktów
 27. MUZYKA
  5365 punktów
 28. Nintendo
  5110 punktów
 29. Detroit
  4929 punktów
 30. Tomb Raider
  4865 punktów
 31. INNE
  4496 punktów
 32. KSIĄŻKI
  4466 punktów
 33. Progress Armia
  4241 punktów
 34. The Originals
  4154 punktów
 35. Sonbird Team
  4136 punktów
 36. Pamiętniki Wampirów
  4121 punktów
 37. Misiaki Sysi
  3937 punktów
 38. 13 Reasons Why
  3779 punktów
 39. Stranger Things
  3192 punktów
 40. Potterheads
  3046 punktów
 41. K-Pop
  2667 punktów
 42. Young Stars News
  2655 punktów
 43. Bambinos
  2649 punktów
 44. American Horror Story
  2519 punktów
 45. FILMY
  2507 punktów
 46. God Of War
  2477 punktów
 47. Sport
  2383 punktów
 48. Kortezjanie
  2072 punktów
 49. Puthinators
  1909 punktów
 50. Sony Playstation
  1313 punktów
 51. Przygodowe
  1150 punktów
 52. Temorki
  833 punktów
 53. FPS
  706 punktów
 54. Team Rieger
  659 punktów
 55. MMers
  606 punktów
 56. PC
  487 punktów
 57. Uncharted
  475 punktów
 58. Kluseczki Olgi
  440 punktów
 59. YOUTUBE
  414 punktów
 60. R5Family
  377 punktów
 61. Arianators
  326 punktów
 62. #talentobranie
  263 punktów
 63. LUDZIE
  231 punktów
 64. FANDOMS TALENTS
  223 punktów
 65. Akcja & Przygoda
  220 punktów
 66. Soy Luna
  220 punktów
 67. Directioners
  204 punktów
 68. PROJEKT FANDOMS
  171 punktów
 69. 5SOSFam
  132 punktów
 70. The Good Place
  119 punktów
 71. Beautilles
  102 punktów
 72. Strzelanki
  94 punktów
 73. Selenators
  90 punktów
 74. Donaty Agaty
  86 punktów
 75. Podróże
  64 punktów
 76. Orlandonators
  58 punktów
 77. Wyścigi
  45 punktów
 78. Swifties
  33 punktów
 79. Far Cry
  31 punktów
 1. Potterheads
  283 punktów
 2. FILMY
  50 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  50 punktów
 1. The 100
  9393 punktów
 2. SERIALE
  5528 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  5009 punktów
 4. Riverdale
  3733 punktów
 5. YOUNG STARS
  2723 punktów
 6. Young Stars Festival
  1442 punktów
 7. Bartek Lovers
  1408 punktów
 8. SikorskiSquad
  881 punktów
 9. Ananasy Sylwii
  865 punktów
 10. Once Upon A Time
  518 punktów
 11. Domisiaki
  338 punktów
 12. Remonators
  218 punktów
 13. MUZYKA
  158 punktów
 14. Supiwerki
  137 punktów
 15. Arturonators
  106 punktów
 16. Bambinos
  94 punktów
 17. Pretty Little Liars
  41 punktów
 18. Shawn Mendes Army
  41 punktów
 19. TALENTY
  32 punktów
 20. GRY
  27 punktów
 21. Pamiętniki Wampirów
  27 punktów
 22. INNE
  26 punktów
 23. Sonbird Team
  25 punktów
 24. KSIĄŻKI
  21 punktów
 25. Stranger Things
  21 punktów
 26. Dua Lipa
  16 punktów
 27. Young Stars News
  16 punktów
 28. Ania, nie Anna
  14 punktów
 29. Eurowizja
  12 punktów
 30. The Originals
  12 punktów
 31. FILMY
  11 punktów
 32. Nintendo
  11 punktów
 33. Famous In Love
  10 punktów
 34. Sport
  10 punktów
 35. God Of War
  8 punktów
 36. Detroit
  6 punktów
 37. Life Is Strange
  6 punktów
 38. 13 Reasons Why
  5 punktów
 39. Arianators
  3 punktów
 40. LUDZIE
  2 punktów
 41. Progress Armia
  2 punktów
 42. Misiaki Sysi
  1 punktów
 43. Playstation VR
  1 punktów
 1. Ananasy Sylwii
  3072 punktów
 2. Riverdale
  2769 punktów
 3. Pretty Little Liars
  2607 punktów
 4. Shawn Mendes Army
  2114 punktów
 5. Bartek Lovers
  1425 punktów
 6. The 100
  1339 punktów
 7. Once Upon A Time
  1216 punktów
 8. Dua Lipa
  1047 punktów
 9. The Originals
  989 punktów
 10. Sonbird Team
  987 punktów
 11. Soy Luna
  986 punktów
 12. Bambinos
  918 punktów
 13. K-Pop
  902 punktów
 14. Supiwerki
  645 punktów
Kontakt Post