+2 głosów
Kilka słów od autora:
Prawdziwa perełka i wielka niespodzianka. Sprawdźcie recenzję i od razu kupujcie tą grę. Nie pożałujecie - dowód w tej recenzji!
(postid: 332902) 
ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!

Gram od kilkunastu lat - w obliczu takiego stażu gracza, momenty, gdy jakaś gra zaskoczy mnie pomysłem na siebie zdarzają się niestety rzadko, ale gdy tak się stanie - wsiąkam bez reszty. Poznajcie jedną z takich produkcji, której sukcesu w dodatku nikt się nie spodziewał!

Były sobie takie gry...


Dawno, dawno temu w salonach gier (i miejscowościach wypoczynkowych na wakacjach :) ) królowały wszelkiego rodzaju flippery. Ten typ rozrywki lata świetności ma już za sobą, choć dalej wychodzą gry tego typu - ze świetnym Pinball FX, którą możemy rozegrać w VR na czele.


Zapomnianym nieco gatunkiem stały się też wszelkiej maści platformówki, które dziś w szczególności królują na Nintendo Switch, choć mechaniki z gier tego typu wplatane są często do szeroko pojętych gier action-adventure (na szczęście). Mimo wszystko, gier tego rodzaju w mojej opinii wciąż brakuje, w szczególności kontynuacji serii lub nowych IP - na rynku pojawiają się głównie remastery najlepszych platformówek sprzed lat.


A co, jeśli byśmy połączyli te dwa nieco “zapomniane” gatunki w jeden? Dziwne - pomyślicie. Też tak myślałem, dopóki nie zagrałem w Yoku’s Island Express!

Flipper, który zmienia wszystko!


W grze poruszamy się maleńką postacią - chrząszczem-listonoszem, którego zadaniem jest dostarczyć rozmaite przesyłki mieszkańcom świata gry - uroczej, mocno zróżnicowanej wyspy, której konstrukcja kojarzy się z formułą tzw. metroidvanii . Jest tylko jedno, bardzo konkretne ale - chrząszcz nie umie skakać, natomiast przez cały czas towarzyszy mu kula, dzięki której przedostaje się do coraz to ciekawszych krain. Poruszanie odbywa się wówczas zupełnie jak we...flipperach. Korzystamy zatem z bumperów, wyrzutni, odbijaczy i masy innych, doskonale znanych z tego gatunku elementów, którego nie powstydziłby się nawet bardzo skomplikowany stół.


Nawet jeśli brzmi to dziwnie, zagrajcie, a zrozumiecie, że w tym szaleństwie jest metoda! W grze standardowo poruszamy się po prostu analogami (na konsoli), natomiast jeśli zechcemy przedostać się wyżej, korzystamy z mechaniki flipperów i… efekt jest naprawdę genialny! Gra zyskuje przez to mnóstwo na dynamice, a jeśli dołożymy do tego masę (naprawdę mnóstwo!) zadań, które zlecać nam będą mieszkańcy wyspy (a te są naprawdę zróżnicowane), dostajemy bardzo dobrą grę wartą poświęcenia kilku wieczorów. Standardowy wątek ukończycie w około 10 godzin (co i tak jest świetnym wynikiem), ale jeśli zechcecie wymaksować ten tytuł (a niektóre zadania są naprawdę całkiem złożone i znalezienie na nie rozwiązania nie należy do najłatwiejszych), spodziewajcie się jeszcze wielu dodatkowych godzin, które z Yoku’s Island Express spędzicie.

Urzekający i piękny świat gry


Wielka w tym zasługa genialnego świata gry. Wyspa jest bardzo duża . Duża do tego stopnia, że gdyby nie odblokowywany w dość dalekim etapie gry system szybkiej podróży między kolejnymi strefami, poruszanie się po nim mogłoby stać się problemem w kontekście ewentualnego nużącego backtrackingu. Na szczęście twórcy stanęli na wysokości zadania, i nie dość, że podczas gry regularnie uzyskujemy nowe możliwości dostania się w dane miejsca, to jeszcze konstrukcja świata naprawdę budzi szacunek.


Wyspa podzielona jest na kilkanaście (naliczyłem ich około 20!) naprawdę zróżnicowanych, pięknie przygotowanych wizualnie obszarów, które drastycznie różnią się kolorystyką oraz nowymi typami przeszkadzajek i mechanik flipperowych. Ba, niektóre są naprawdę złożone, a dostanie się w konkretne miejsce piłeczką (o tak, będziecie czasem nieźle się gimnastykować szukając złotego miejsca, kiedy należy uderzyć bumperem w kulkę… ;) ) może solidnie dać w kość. 


ystem podróży w kolejnych strefach na wyspie pomyślany jest świetnie (lewy bumper kieruje nas do jakiejś strefy w lewo, podczas gdy prawy - w prawo, zatem jest pod tym względem w pełni intuicyjnie) ale to design poszczególnych plansz i “stołów flipperowych” (w grze występują takie strefy nastawione na czysto flipperową zabawę) robi tu prawdziwą robotę. Plansze niekiedy są naprawdę nieźle pokręcone, a gdy zorientujemy się jak świetnie łączy się każda z nich i ile nowych odnóg możemy odkryć … nieraz będziecie zdumieni kreatywnością twórców. Spójrzcie po prostu na screeny - choć nie oddadzą Wam one kunsztu każdej z miejscówek, to jednak dają pewne wyobrażenie konstrukcji tego genialnego świata.

Mnóstwo do zrobienia


W grze naszym zadaniem jest przywrócić aktywność swoistego bóstwa, które zapewnia ład i porządek  na wyspie. Oczywiście, jak w takich sytuacjach bywa, coś poszło nie tak i ten “raj na ziemi” spotkała masa problemów - wiele dróg/przejść w strefach jest zablokowanych, postaci w grze spotkały osobiste tragedie, nie brakuje też bossów, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć. Wielkim plusem gry jest nie tylko zróznicowane miejscówek i konstrukcja świata, ale też pomysły w kontekście misji, jakie przyjdzie nam wykonać. Pod tym względem zaciera się różnica między wątkiem głównym jak i pobocznymi (których swoją drogą jest zatrzęsienie!) , co stanowi istotną rekomendację tej cechy gry. Będziemy ratować z opresji, rozwiązywać liczne zagadki logiczne (ale bez przeginki jeśli chodzi o stopień trudności), pokonywać zręcznościowe etapy (wspinanie na najwyższy szczyt w grze poprzez balansowanie na “linach” to solidna dawka platformówkowej zabawy, a jest tego więcej!) oraz - przede wszystkim - dostarczać przesyłki do różnych osób/zwierząt na wyspie.


...ale żeby dostarczyć przesyłkę, trzeba zazwyczaj przedostać się z punktu A do punktu B, a po drodze na pewno traficie na zalane pomieszczenia (których nie pokonacie nie umiejąc np. nurkować), zablokowane drzwi czy też dziwne elementy, z których nie potraficie skorzystać by dostać się na widoczną platfomę. Tym sposobem dotarliśmy do jeszcze jednego (tak, to naprawdę świetna gra!) argumentu przemawiającego za tą produkcją.

Nowe umiejętności


W grze występuje też system rozwoju postaci - nie mówimy tu co prawda o mechanice RPG (i dobrze, co za dużo to niezdrowo!) , raczej o zdobywaniu nowych umiejętności w miarę postępów w grze. Z czasem będziecie potrafić balansować, nurkować, pluć, korzystać z tuneli, różnego typu wyrzutni, trampolin i wielu innych rzeczy. Umiejętności te odblokujemy w miarę postów w fabule oraz kończenia kolejnych zadań od naszych zleceniodawców, ale także kupując je za owoce, które zbieramy w świecie gry. Niektóre przedmioty i umiejętności znajdziecie też w skrzyniach i innych miejscach poukrywanych w poszczególnych miejscówkach - niektóre schowane są naprawdę dobrze i nieźle się napocicie by je zdobyć… :)

Prawdziwa perełka za niewielkie pieniądze


Można by pisać i pisać, ale… po prostu kupcie tą grę. Kosztuje mniej niż 100 zł (a bywają i promocje, w których wyrwiecie ją za około 50!), a daje tyle gameplayu, że aż dziw bierze jak to możliwe, że taka perełka nam się trafiła. Prawdziwa niespodzianka - długa, piękna, rozbudowana i naprawdę mega satysfakcjonująca. To gra typu “easy to learn, hard to master”, co też powinno skłonić oba typy graczy do spróbowania tej produkcji. W dodatku całość wygląda jak najlepsze gry z Nintendo Switch, co dla fanów tego rodzaju produkcji posiadających PS4/XONE/PC będzie stanowić dodatkowy argument do zakupu.

Jeden minus


Liczę na powstanie kolejnej części, a po licznych świetnych ocenach dziennikarzy w światowych serwisach, bardzo wierzę, że nie tylko ja chciałbym tej kontynuacji. Jeszcze dłuższej, jeszcze piękniejszej i jeszcze ciekawszej… i koniecznie z polską wersją językową! Dialogów w grze jest całkiem sporo, młodszy gracz może mieć problem ze zrozumieniem bardziej skomplikowanych zadań.

Werdykt


To właśnie takie momenty jako gracza, cieszą mnie najbardziej. Gry AAA są oczywiście świetne, zapewniają masę zabawy i doskonałą rozrywkę, często będące ucztą dla oczu… ale takie perełki jak Yoku’s Island Express to ukoronowanie pomysłowości, chęci i po prostu świetnego wykonania twórców. Twórcy ze studia Villa Gorilla wykonali kawał genialnej roboty, którzy zasługują na wsparcie - tak graczy jak i wydawców. Jeśli lubicie platformówki, wyzwania, czasem trochę pomyśleć i przy tym wszystkim po prostu świetnie się bawić - zakup tej gry jest dla Was obowiązkowy!


PLUSY:
- genialny, kreatywnie wymyślony i bardzo zróznicowany świat
- nowe umiejętności, które znacząco wpływają na rozbudowanie gameplayu
- mnóstwo misji, zadań i wyzwań dla gracza
- piękna, ręcznie rysowana grafika urzeka od początku do końca
- niekiedy solidne, zręcznościowe wyzwania ucieszą hardcorowych graczy...

MINUSY:
- ...ale niektóre momenty w grze, nawet w trakcie głównej osi fabularnej mogą stanowić niezłe wyzwanie dla mniej wprawionych graczy
- mogłaby być trochę dłuższa…
- brak polskiej wersji językowej


Gra dostępna na: PS4, Xbox One, PC oraz Nintendo Switch

Wydawca w Polsce: Cenega


Ocena: 9 / 10


Recenzja powstała na bazie gry na konsoli PlayStation 4 w podstawowej wersji


OCENA JAKOŚCI

Ten post jest POLECANY na głównej i jego autor zarabia. Administratorzy i eksperci (1) ocenili go na: 4,400 punktów
Uważasz, że ocena jest nieuczciwa? Zgłoś to przyciskiem "zgłoś" na dole, a administracja portalu sprawdzi tą ocenę!
JAK MOGĘ ZAROBIĆ PUNKTY DLA FANDOMU Z TEGO POSTA / CO MOGĘ TERAZ ZROBIĆ?
Jaka jest Twoja reakcja?
1
OK
0
Super
0
Śmiech
0
Zdziwienie
0
Złość
0
Smutek
PUNKTACJA Z TEGO POSTA JEST WLICZANA DO AKTUALNYCH AKCJI KONKURSOWYCH PORTALU!
Komentuj, oceniaj, bierz udział w jego wyzwaniach - punkty z niego są wliczane - powodzenia :)

Redaktor tego posta zarobił dotychczas 4762 punktów za:

Jakość:4420Popularność:331
Wsparcie:0Ocena i wartość ocen:2
Wyróżnienia/kary:0Komentarze i reakcje:1
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych dyskusji z napisanych w tym fandomie)
O CO CHODZI Z PUNKTAMI DLA REDAKTORÓW? ZA CO SIĘ JE ZARABIA?

Zaloguj się, aby zarabiać punkty z aktywności w postach !

Piotr Baranowski Zarząd 1,131,660 pkt
331 czytelników Wrz 18, 2018

Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta

Możesz wkleić bezpośredni link do grafiki / video aby umieścić ją w treści komentarza
Podpisz się (nick, imię etc.)
Prywatność: Twój adres email zostanie tylko wykorzystany do przesłania powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
183 osób na stronie
0 Użytkowników oraz 183 Gości
Dziś posty czytano : 16144 razy

Fandomy, do których należę

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, do których należysz i dołączać do nowych!

Fandomy, które obserwuję

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, które Cię interesują i obserwować nowe!

Zainteresowani tym postem

Liczba osób: 1

Największe fandomy

 1. Riverdale
  189 osób
 2. The 100
  138 osób
 3. Ananasy Sylwii
  134 osób
 4. Bambinos
  125 osób
 5. Bartek Lovers
  121 osób
 6. Supiwerki
  73 osób
 7. Arturonators
  71 osób
 8. Potterheads
  67 osób
 9. Shawn Mendes Army
  60 osób
 10. SikorskiSquad
  39 osób
 11. Domisiaki
  35 osób
 12. Once Upon A Time
  29 osób
 13. Pretty Little Liars
  25 osób
 14. Donaty Agaty
  25 osób
 15. Pamiętniki Wampirów
  20 osób
 16. Remonators
  16 osób
 17. GRY
  14 osób
 18. Misiaki Sysi
  12 osób
 19. Famous In Love
  11 osób
 20. Kluseczki Olgi
  10 osób
 21. Zosiaki
  6 osób
 22. Temorki
  5 osób
 23. FANDOMS YOUTUBE
  5 osób
 24. Sonbird Team
  5 osób
 25. Life Is Strange
  4 osób
 26. Dua Lipa
  4 osób
 27. The Good Place
  3 osób
 28. PC
  2 osób
 29. Nintendo
  2 osób
 30. Young Stars Festival
  1 osób
 1. Riverdale
  553360 punktów
 2. Young Stars Festival
  44834 punktów
 3. Bartek Lovers
  43482 punktów
 4. Potterheads
  39808 punktów
 5. Supiwerki
  39800 punktów
 6. The 100
  38774 punktów
 7. SikorskiSquad
  32842 punktów
 8. Arturonators
  29681 punktów
 9. SERIALE
  25576 punktów
 10. GRY
  23046 punktów
 11. Life Is Strange
  22032 punktów
 12. Famous In Love
  21825 punktów
 13. FILMY/SERIALE/TV
  20159 punktów
 14. Domisiaki
  18335 punktów
 15. Once Upon A Time
  17552 punktów
 16. Ania, nie Anna
  17329 punktów
 17. Ananasy Sylwii
  17150 punktów
 18. Pretty Little Liars
  13100 punktów
 19. YOUNG STARS
  12870 punktów
 20. Shawn Mendes Army
  12662 punktów
 21. Forza
  11100 punktów
 22. Sonbird Team
  10828 punktów
 23. Remonators
  10172 punktów
 24. Eurowizja
  10080 punktów
 25. GWIAZDY YOUNG STARS
  9277 punktów
 26. Dua Lipa
  7957 punktów
 27. TALENTY
  6449 punktów
 28. MUZYKA
  6396 punktów
 29. Playstation VR
  6136 punktów
 30. FILMY
  5721 punktów
 31. Nintendo
  5298 punktów
 32. Pamiętniki Wampirów
  5008 punktów
 33. Detroit
  4981 punktów
 34. Tomb Raider
  4923 punktów
 35. KSIĄŻKI
  4592 punktów
 36. INNE
  4588 punktów
 37. Stranger Things
  4514 punktów
 38. Progress Armia
  4280 punktów
 39. The Originals
  4228 punktów
 40. Misiaki Sysi
  4164 punktów
 41. 13 Reasons Why
  3964 punktów
 42. Bambinos
  3779 punktów
 43. Young Stars News
  3212 punktów
 44. Sport
  2832 punktów
 45. K-Pop
  2737 punktów
 46. American Horror Story
  2596 punktów
 47. God Of War
  2525 punktów
 48. YOUTUBE
  2243 punktów
 49. Kortezjanie
  2114 punktów
 50. Puthinators
  1933 punktów
 51. Sony Playstation
  1625 punktów
 52. Przygodowe
  1150 punktów
 53. MMers
  901 punktów
 54. Temorki
  848 punktów
 55. FPS
  827 punktów
 56. Team Rieger
  781 punktów
 57. R5Family
  601 punktów
 58. PC
  526 punktów
 59. Kluseczki Olgi
  504 punktów
 60. Arianators
  486 punktów
 61. Uncharted
  477 punktów
 62. LUDZIE
  386 punktów
 63. Zosiaki
  377 punktów
 64. Directioners
  312 punktów
 65. FANDOMS TALENTS
  284 punktów
 66. Soy Luna
  284 punktów
 67. #talentobranie
  282 punktów
 68. 5SOSFam
  240 punktów
 69. Akcja & Przygoda
  220 punktów
 70. PROJEKT FANDOMS
  175 punktów
 71. Beautilles
  144 punktów
 72. The Good Place
  143 punktów
 73. Selenators
  128 punktów
 74. Donaty Agaty
  100 punktów
 75. Strzelanki
  98 punktów
 76. Orlandonators
  94 punktów
 77. Podróże
  84 punktów
 78. Swifties
  57 punktów
 79. Far Cry
  45 punktów
 80. Wyścigi
  45 punktów
 1. Potterheads
  975 punktów
 2. FILMY
  350 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  350 punktów
 1. Potterheads
  13365 punktów
 2. The 100
  9393 punktów
 3. SERIALE
  4034 punktów
 4. FILMY/SERIALE/TV
  3861 punktów
 5. Riverdale
  3736 punktów
 6. YOUNG STARS
  2137 punktów
 7. Young Stars Festival
  1408 punktów
 8. Bartek Lovers
  1369 punktów
 9. SikorskiSquad
  881 punktów
 10. Ananasy Sylwii
  865 punktów
 11. Once Upon A Time
  519 punktów
 12. Pretty Little Liars
  491 punktów
 13. FILMY
  352 punktów
 14. Life Is Strange
  349 punktów
 15. Domisiaki
  338 punktów
 16. GRY
  327 punktów
 17. Remonators
  218 punktów
 18. Arturonators
  212 punktów
 19. MUZYKA
  170 punktów
 20. Supiwerki
  137 punktów
 21. Bambinos
  65 punktów
 22. Shawn Mendes Army
  42 punktów
 23. Sonbird Team
  33 punktów
 24. TALENTY
  32 punktów
 25. INNE
  28 punktów
 26. Pamiętniki Wampirów
  27 punktów
 27. KSIĄŻKI
  21 punktów
 28. Stranger Things
  21 punktów
 29. Dua Lipa
  16 punktów
 30. Young Stars News
  16 punktów
 31. Ania, nie Anna
  13 punktów
 32. Eurowizja
  12 punktów
 33. The Originals
  12 punktów
 34. Nintendo
  11 punktów
 35. Famous In Love
  10 punktów
 36. Sport
  10 punktów
 37. God Of War
  8 punktów
 38. Detroit
  6 punktów
 39. 13 Reasons Why
  5 punktów
 40. YOUTUBE
  4 punktów
 41. Arianators
  3 punktów
 42. LUDZIE
  2 punktów
 43. Progress Armia
  2 punktów
 44. Misiaki Sysi
  1 punktów
 45. Playstation VR
  1 punktów
 1. Potterheads
  37555 punktów
 2. Riverdale
  4469 punktów
 3. Ananasy Sylwii
  3072 punktów
 4. Pretty Little Liars
  2607 punktów
 5. Shawn Mendes Army
  2191 punktów
 6. The 100
  1649 punktów
 7. Bartek Lovers
  1586 punktów
 8. Sonbird Team
  1486 punktów
 9. Once Upon A Time
  1216 punktów
 10. Dua Lipa
  1047 punktów
 11. The Originals
  989 punktów
 12. Soy Luna
  986 punktów
 13. Bambinos
  918 punktów
 14. K-Pop
  902 punktów
 15. Supiwerki
  851 punktów
Kontakt Post