+1 głos
Kilka słów od autora:
Koniec trylogii "nowego Tomb Raidera". Dla fanów przygodowych gier akcji jest to gra, której nie powinniście ominąć :)
(postid: 333365) 
ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!

Wielka podróż dobiega końca. Wielka, bo jednak naprawdę świetnie przygotowana od samego początku. Trylogia “nowego” Tomb Raidera to wspaniała seria produkcji dla fanów przygodowych gier akcji. Eksploracja połączona ze strzelaniem i elementami logicznych zagadek - tego możecie się spodziewać po każdej grze z serii Tomb Raider w nowym wydaniu i nie inaczej jest tym razem… Określenie jednak, że dostajemy “kolejnego Tomb Raidera” byłoby dość sporym niedopowiedzeniem...

Geneza

Shadow of the Tomb Raider to trzecia, ostatnia część trylogii, której osią fabularną jest nieustanny “wyścig” Lary Croft z organizacją zwaną “Trójcą”. Pierwsza część została uznana za wspaniałą grę, dla wielu taką, która spokojnie może stawać w szranki z drugim wielkim przedstawicielem gatunku - serią Uncharted. Rise of The Tomb Raider przeniosła akcję w zupełnie nową miejscówkę, w mojej opinii świetną i równie dobrze przez twórców wykorzystaną - świetnie się bawiłem z tą grą. Shadow of The Tomb Raider totalnie zmienia rejon przygody - z gór trafiamy w sam środek południowoamerykańskiej dżungli i...zaliczamy solidny ruch w przeszłość.

To samo, ale jednak inaczej

Nie znaczy to oczywiście, że poziom produkcji spadł, ale nie sposób nie zauważyć, że “Shadow…” stanowi solidny ukłon w stosunku do fanów serii, a dokładnie jej pierwszych odsłon. Przemierzając kolejne etapy najnowszej odsłony Lary miałem czasem wrażenie, że gram w “jedynkę” - tak, tą z 1996 roku, oczywiście w odpowiednio odpicowanej oprawie. Gra stawia tym razem na dużą porcję dość klaustrofobicznych obszarów do przemierzenia (choć momenty z przestrzeniami zapierającymi dech w piersiach także się zdarzają) , które stanowią główne mięsko w grze. To zdecydowanie najbardziej mroczna i chyba najtrudniejsza część w najnowszej trylogii TR. Najtrudniejsza nie z powodu walk, ale dużej porcji elementów zręcznościowych , z którymi przyjdzie nam się zmierzyć.

Krok w dobrą stronę - nadal strzelamy, ale także dużo skaczemy i główkujemy

Dość mocno krytykowanym elementem w nowej trylogii Tomb Raidera jest duże nastawienie na strzelanie oraz wszelkie elementy akcji, które przywodzą na myśl świetne Uncharted. Fani, którzy zagrywali się w poprzednie części narzekali nieraz na zbytnie “unowocześnienie” serii, która dość mocno ograniczyła eksplorację, bądź obniżyła jej wartość względem strzelanin. Osobiście jestem zdania, że były to narzekania trochę na wyrost, choć z drugiej strony przyznać trzeba, że momentami developerzy przegięli nie tyle z ilością, ile intensywnością - zbyt dużą ilością fal przeciwników, które momentami już trochę frustrowały. Niewiele zmieniło się w tej materii w “Rise…” , choć ciekawych akcji w grze nie opartych na walce nie brakowało, głównie za sprawą ciekawych, z rozmachem przygotowanych miejscówek oraz znacznie większym zaangażowaniem w przygotowanie grobowców - te bowiem w pierwszej części gry były dość prostymi “popierdółkami”, które skrytykowali fani główkowania. 


W “Rise” w tej materii twórcy poszli o krok dalej, dzięki czemu ciekawych zagadek nie brakowało… ale dopiero najnowsza przygoda Lary w tej kwestii wypada tak, jak powinno być od początku. To jednak nie jedyny powód i przyczyna, która sprawia, że nowy TR jest grą inną niż poprzednie w trylogii. Okej, fragmenty logicznych zagadek w trakcie przebiegu głównej osi fabularnej stanowią “rozsądne wyzwanie” , ale te, które przyjdzie nam rozwiązywać chcąc ukończyć kolejne grobowce, mogą być ciężkim zadaniem. Dla wprawionych w boju przygotowano nawet trudny stopień trudności wyzwań logicznych, jednak nawet na “normalu” będziecie naprawdę usatysfakcjonowani z ich pokonania.


W Shadow strzelania jest o wiele mniej niż w Rise i pierwszej przygodzie, a nawet jeśli to się pojawia, możemy być pewni, że za niedługo przyjdzie nam spędzić podobny czas na innej formie gry. OK, końcówka gry to znów spore wyzwanie rodem z pełnoprawnej gry akcji, ale tak w Tomb Raiderach (w tej trylogii) było zawsze i nie ma sensu się dłużej na tym rozwodzić... ale jeżeli już o zakończeniu mówimy to znów jest epicko, z rozmachem i po prostu czuć, że zbliżamy się do końca tej wielkiej przygody - nie tylko pod względem nagromadzenia elementów strzelankowych, ale także wykręconych akcji zręcznościowych.

Rozbudowane sekcje zręcznościowe nie są może aż takim wyzwaniem jak początkowe Tomb Raidery z lat 90-tych ale i tak nie jest już tak prosto, szczególnie na poziomie trudności, który ukrywa nam jasną ścieżkę, którą musimy podążać. Nadal nie jest łatwo “spaść” , ale już trudniej wówczas zorientować się gdzie się chwycić, by znaleźć się np. po drugiej stronie wielkiej przepaści. I choć wyczyny, które niekiedy Lara ogarnia są kompletnie nierealne w rzeczywistości, to jednak sekcje platformowe cieszą, podobnie jak ich rozmach oraz długość. Możecie być pewni, że w nowym Tomb Raiderze poskakacie częściej niż w poprzednich częściach, wrażenie robi też wertykalność świata gry.

...i dużo pływamy

Grając w “Shadow…” początkowe etapy nie wciągnęły mnie specjalnie, znużyła mnie też nieco monotonia miejsc, które przychodzi nam odwiedzić. Wiele wskazywało nawet, że ta część będzie najsłabszą w trylogii. Warto jednak dać szansę się grze rozkręcić, bowiem już 2 godziny później opinia zmieniła się drastycznie, ale tutaj w grę bardziej wszedł elementem nostalgiczny, dzięki czemu grę zacząłem odbierać zupełnie inaczej niż z początku. W nowym Tomb Raiderze przyjdzie Wam bardzo dużo pływać i nurkować. Jeśli pamiętacie liczne baseny z wodą w pierwszej przygodzie Lary z ‘96 roku, z pewnością wiecie o czym mówię. Przemierzając duże podwodne strefy i bardzo często zanurzając się pod wodę nie sposób odnieść wrażenia, że twórcy dość mocno mogli inspirować się tym, za co Larę gracze pokochali. Ciekawe, złożone miejscówki na różnych wysokościach i głębokościach, które samo przemierzanie staje się wyzwaniem, a nie tylko to, co nas w nich spotyka - to zdecydowana zaleta najnowszej przygody Lary, która jednak może okazać się wadą dla mniej wprawionych graczy przyzwyczajonych do tego, że światy w takich grach “przechodzą się same”.

Gdy nie ma broni, trzeba się skradać

Jeśli narzekaliście na dużą ilość strzelania w poprzednich częściach gry, tutaj strzelanin jest znacznie mniej...choć nie oznacza to, że zmniejszyła się ilość wrogów. Choć “jaskinie ze stworami rodem z horrorów” kipią od wrogów (i one najbardziej przypominają właśnie dynamikę starć z poprzednich gier z serii), to jednak fragmenty rywalizacji z Trójcą nie zawsze oznaczają strzelanie. W “Shadow…” istotnym elementem jest też skradanie oraz zabijanie po cichu (np. z łuku). Twórcy dość mocno postawili na cichą infiltrację a w niektórych fragmentach gry wręcz nie posiadamy żadnej broni a jedyną szansą na pokonanie przeciwników jest po prostu zachodzenie ich od tyłu, skrywanie się za przeszkodami, ukrywanie w roślinności czy też korzystanie z opcji obsmarowania się błotem. Fragmenty skradankowe należą jednak do zdecydowanie bardziej wymagających momentów w grze, których bez odpowiedniego zaplanowania działań i rozpoznania “areny” możecie nie zdołać. Wracamy więc do punktu wyjścia - to najtrudniejsza część serii, a strzelaniny, które w “Rise” drastycznie podnosiły poprzeczkę w kontekście trudności gry, w “Shadow” sprawiają wrażenie wręcz dynamicznych przerywników między bardziej wymagającą eksploracją , logicznymi zagadkami czy właśnie skradaniem i ubijaniem po cichu rywali. 

RPG? a po co?

Zdziwiło mnie, że w tej części niemal wciąż Lara mówiła do mnie, że “więcej nie uniesie” mając na myśli różnego rodzaju surowce, na które nieustannie się natykamy. Mam wrażenie, że ten element gry choć ma sprawić, że poczujemy się trochę jak w RPGu, nie do końca spełnia swoje zadanie. Kolejne upgrade’y broni czy samej Lary wykonujemy raczej nie patrząc na to ile “szyszek sosny” posiadamy i takie zróżnicowanie skór różnych zwierząt czy ich owoców roślin jest w TR moim zdaniem niepotrzebne. Pomysł pojawił się chociażby w serii Far Cry, zdecydowano się na jego uwzględnienie w przygodach Lary ale w mojej opinii stanowi to tylko niepotrzebny dodatek. Szczególnie doskwiera to w tej części gry, gdy dosłownie na każdym kroku dowiadujemy się, że mamy wszystkiego za dużo i nic więcej Lara już ze sobą nie zabierze.

Piękna gra

Dżungla nigdy nie była tak piękna i jeśli myśleliście swego czasu, że ta w pierwszej części Uncharted powalała jakością...to nowy Tomb Raider pod tym względem Was totalnie zauroczy. Nagromadzenie wszelkiej maści roślinności robi naprawdę ogromne wrażenie, podobnie jak piękna gra świateł i cieni oraz różne pory doby, w których przychodzi nam przemierzać świat. Szczególnie zauroczony byłem wodą (ach, ten błękitne, czasem seledynowe baseny…), ale ogólnie pod względem grafiki jest to wspaniała produkcja. Ostre tekstury i bogate otoczenie potrafi zachwycić, błoto sprawia wrażenie jak prawdziwe a słońce niekiedy oślepia tak bardzo, że aż chce się przystanąć i zrobić screena (co zresztą zawsze robiłem ;) ). 


Wrażenie robią też przestrzenie, gdy przychodzi nam stanąć na skraju urwiska a przed nami roztacza się ogromna panorama terenów, które przemierzamy. NIe gorzej wypadają też obszary “korytarzowe”, podobnie jak ich design - momentami jest naprawdę mrocznie, jakbyśmy grali w Residenta 7 a nie Tomb Raidera. Gdy z takich miejsc wydostajemy się w końcu na “powierzchnię” i bujną dżunglę aż chce się westchnąć. Kontrasty w nowym Tomb Raiderze naprawdę dają po gałach i choć mnie osobiście bardziej urzekł świat “Rise…”, to temu z Shadow odmówić uroku nie można. 


Na początku może Was nieco zrazić pewna powtarzalność (no, w końcu dżungla to dżungla), jednak po paru godzinach jest już dużo lepiej. Chciałoby się jednak, żeby Tomb Raider zaserwował nam większą różnorodność świata, który będziemy przemierzać. Może nowa trylogia zapewni nam przykładowo rozmach podobny do serii Uncharted w tej materii? Albo nawet pierwszych Tomb Raiderów, gdy w jednej części widzieliśmy śnieg, pustynię, dżunglę czy miasta? To mógłby być ciekawy krok w kontekście kreowania nowego uniwersum tej marki.

Podsumowując...

Ostatecznie Tomb Raider to kawał świetnego kodu i po prostu godna kontynuacja wieńczącą całą trylogię. Otrzymaliśmy w pełni zdubbingowaną (swoją drogą, bardzo dobrze) grę, która zapewnia mnóstwo rozrywki (jest to najdłuższa część serii), odpowiednie jej zróżnicowanie, spore wyzwanie oraz po prostu dużo radości z przemierzania kolejnych terenów i działań popychających fabułę do przodu. I choć historia mnie nie zachwyciła i daleko jej to filmowych topowych scenariuszy, to jednak stanowiła dobre tło do toczących się na ekranie zdarzeń i przyjemny dodatek. W Tomb Raidera warto grać jednak dla samego gameplayu - sprawdzone mechaniki cieszą tak samo jak w dwóch poprzednich częściach, a większe nastawienie na eksplorację, zręczność i cichą infiltrację zapewnia odpowiednią porcję nowości, których możemy oczekiwań od nowej przygody, by nie uznać jej za “to samo tylko w innym miejscu świata”. Jeśli tak podejdziecie do nowego Tomb Raidera, będziecie bawić się świetnie.

Co dalej z tą serią?

Nasuwa się teraz pytanie - co dalej z Tomb Raiderem? Po “Rise” wiedzieliśmy, że kontynuacja nadejdzie, a teraz? Pozostaje czekać na zapowiedzi, ale nie sposób nie zauważyć, że obie istotne serie (i główni przedstawiciele tego gatunku) zakończyły się niemal w tym samym momencie. Sony zaeksperymentowało z dobrze przyjętym spin-offem Uncharted, ale to zamknięta już historia a Uncharted 5 raczej nie uświadczymy. Rok (?) później zakończono też historię “nowej” Lary Croft. Jest więc miejsce na nowe IP i/lub kontynuację tych marek. Cokolwiek się nie stanie, w te gry po prostu świetnie się gra, dlatego wierzę, że nie będziemy musieli zbyt długo czekać na nową produkcję w tym gatunku.

Werdykt

PLUSY:
- sprawdzone i zróżnicowane mechaniki gameplayu, które nieustannie bawią
- większe wyzwania zręcznościowe i ciekawe zagadki
- cicha infiltracja choć trudna, to cieszy
- piękna grafika
- uhonorowanie dla nostalgicznych graczy tęskniących za gameplayem z pierwszych tomb raiderów

MINUSY:
- początkowe godziny mogą zniechęcać do dalszej zabawy
- miejscówki mogłyby być nieco bardziej zróżnicowane (choć to może być kwestia gustu)
- fabularnie topowy scenariusz to nie jest

OCENA: 8.4/10


Za grę do recenzji dziękujemy firmie Cenega. Recenzja została oparta o grę na konsoli PlayStation 4 w wersji standardowej. Screeny pochodzą z własnego gameplayu.


OCENA JAKOŚCI

Ten post jest POLECANY na głównej i jego autor zarabia. Administratorzy i eksperci (1) ocenili go na: 3,400 punktów
Uważasz, że ocena jest nieuczciwa? Zgłoś to przyciskiem "zgłoś" na dole, a administracja portalu sprawdzi tą ocenę!
JAK MOGĘ ZAROBIĆ PUNKTY DLA FANDOMU Z TEGO POSTA / CO MOGĘ TERAZ ZROBIĆ?
Jaka jest Twoja reakcja?
0
OK
0
Super
0
Śmiech
0
Zdziwienie
0
Złość
0
Smutek
PUNKTACJA Z TEGO POSTA JEST WLICZANA DO AKTUALNYCH AKCJI KONKURSOWYCH PORTALU!
Komentuj, oceniaj, bierz udział w jego wyzwaniach - punkty z niego są wliczane - powodzenia :)

Redaktor tej dyskusji zarobił dotychczas 3998 punktów za:

Jakość:3420Popularność:573
Wsparcie:0Ocena i wartość ocen:1
Wyróżnienia/kary:0Komentarze i reakcje:0
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych dyskusji z napisanych w tym fandomie)
O CO CHODZI Z PUNKTAMI DLA REDAKTORÓW? ZA CO SIĘ JE ZARABIA?

Zaloguj się, aby zarabiać punkty z aktywności w postach !

Piotr Baranowski Zarząd 1,233,163 pkt
573 czytelników Paz 25, 2018

Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta

Możesz wkleić bezpośredni link do grafiki / video aby umieścić ją w treści komentarza
Podpisz się (nick, imię etc.)
Prywatność: Twój adres email zostanie tylko wykorzystany do przesłania powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
308 osób na stronie
1 Użytkowników oraz 307 Gości
Użytkownicy aktualnie na stronie
Dziś posty czytano : 42174 razy

Fandomy, do których należę

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, do których należysz i dołączać do nowych!

Fandomy, które obserwuję

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, które Cię interesują i obserwować nowe!

Zainteresowani tym postem

Liczba osób: 0

Największe fandomy

 1. Riverdale
  152 osób
 2. Ananasy Sylwii
  128 osób
 3. The 100
  123 osób
 4. Bambinos
  119 osób
 5. Bartek Lovers
  112 osób
 6. Supiwerki
  73 osób
 7. Arturonators
  65 osób
 8. Shawn Mendes Army
  47 osób
 9. SikorskiSquad
  37 osób
 10. Domisiaki
  33 osób
 11. Once Upon A Time
  28 osób
 12. Donaty Agaty
  25 osób
 13. Pretty Little Liars
  24 osób
 14. Remonators
  15 osób
 15. Misiaki Sysi
  13 osób
 16. Pamiętniki Wampirów
  13 osób
 17. Famous In Love
  11 osób
 18. Kluseczki Olgi
  10 osób
 19. GRY
  6 osób
 20. Temorki
  5 osób
 21. FANDOMS YOUTUBE
  5 osób
 22. Dua Lipa
  4 osób
 23. Life Is Strange
  3 osób
 24. The Good Place
  3 osób
 25. PC
  2 osób
 26. Nintendo
  1 osób
 1. Riverdale
  475077 punktów
 2. Bartek Lovers
  39723 punktów
 3. Supiwerki
  37867 punktów
 4. The 100
  34436 punktów
 5. SikorskiSquad
  31762 punktów
 6. Young Stars Festival
  27340 punktów
 7. SERIALE
  23384 punktów
 8. GRY
  21754 punktów
 9. Arturonators
  18111 punktów
 10. Life Is Strange
  17809 punktów
 11. Domisiaki
  17481 punktów
 12. Ania, nie Anna
  17136 punktów
 13. FILMY/SERIALE/TV
  16443 punktów
 14. Famous In Love
  15800 punktów
 15. Ananasy Sylwii
  15516 punktów
 16. Once Upon A Time
  13552 punktów
 17. Bambinos
  12383 punktów
 18. Shawn Mendes Army
  12202 punktów
 19. YOUNG STARS
  11729 punktów
 20. Pretty Little Liars
  11438 punktów
 21. Remonators
  9734 punktów
 22. Eurowizja
  9531 punktów
 23. GWIAZDY YOUNG STARS
  8474 punktów
 24. Dua Lipa
  7663 punktów
 25. TALENTY
  6074 punktów
 26. Playstation VR
  5951 punktów
 27. Forza
  5657 punktów
 28. MUZYKA
  5196 punktów
 29. Nintendo
  5075 punktów
 30. Detroit
  4916 punktów
 31. Tomb Raider
  4855 punktów
 32. INNE
  4463 punktów
 33. KSIĄŻKI
  4456 punktów
 34. Progress Armia
  4229 punktów
 35. The Originals
  4135 punktów
 36. Pamiętniki Wampirów
  3904 punktów
 37. Misiaki Sysi
  3852 punktów
 38. 13 Reasons Why
  3726 punktów
 39. Stranger Things
  3107 punktów
 40. K-Pop
  2659 punktów
 41. American Horror Story
  2508 punktów
 42. Young Stars News
  2500 punktów
 43. God Of War
  2458 punktów
 44. FILMY
  2367 punktów
 45. Sport
  2324 punktów
 46. Puthinators
  1903 punktów
 47. Sony Playstation
  1206 punktów
 48. Przygodowe
  1080 punktów
 49. Temorki
  830 punktów
 50. FPS
  659 punktów
 51. Team Rieger
  629 punktów
 52. MMers
  526 punktów
 53. PC
  480 punktów
 54. Uncharted
  474 punktów
 55. Kluseczki Olgi
  422 punktów
 56. YOUTUBE
  393 punktów
 57. R5Family
  324 punktów
 58. Arianators
  306 punktów
 59. Akcja & Przygoda
  220 punktów
 60. #talentobranie
  215 punktów
 61. LUDZIE
  214 punktów
 62. Soy Luna
  207 punktów
 63. Directioners
  184 punktów
 64. FANDOMS TALENTS
  180 punktów
 65. PROJEKT FANDOMS
  143 punktów
 66. 5SOSFam
  113 punktów
 67. The Good Place
  107 punktów
 68. Beautilles
  91 punktów
 69. Donaty Agaty
  81 punktów
 70. Selenators
  81 punktów
 71. Strzelanki
  71 punktów
 72. Podróże
  57 punktów
 73. Orlandonators
  52 punktów
 74. Wyścigi
  45 punktów
 75. Far Cry
  25 punktów
 1. Potterheads
  254 punktów
 2. FILMY
  50 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  50 punktów
 1. The 100
  9393 punktów
 2. SERIALE
  5535 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  5009 punktów
 4. Riverdale
  3733 punktów
 5. YOUNG STARS
  2709 punktów
 6. Young Stars Festival
  1460 punktów
 7. Bartek Lovers
  1408 punktów
 8. SikorskiSquad
  881 punktów
 9. Ananasy Sylwii
  865 punktów
 10. Once Upon A Time
  518 punktów
 11. Domisiaki
  338 punktów
 12. Remonators
  218 punktów
 13. MUZYKA
  145 punktów
 14. Supiwerki
  137 punktów
 15. Arturonators
  88 punktów
 16. Bambinos
  46 punktów
 17. Pretty Little Liars
  41 punktów
 18. Shawn Mendes Army
  41 punktów
 19. TALENTY
  32 punktów
 20. GRY
  27 punktów
 21. Pamiętniki Wampirów
  27 punktów
 22. INNE
  26 punktów
 23. KSIĄŻKI
  21 punktów
 24. Stranger Things
  21 punktów
 25. Dua Lipa
  16 punktów
 26. Young Stars News
  16 punktów
 27. Ania, nie Anna
  14 punktów
 28. Eurowizja
  12 punktów
 29. The Originals
  12 punktów
 30. FILMY
  11 punktów
 31. Nintendo
  11 punktów
 32. Famous In Love
  10 punktów
 33. Sport
  10 punktów
 34. God Of War
  8 punktów
 35. Detroit
  6 punktów
 36. Life Is Strange
  6 punktów
 37. 13 Reasons Why
  5 punktów
 38. Arianators
  3 punktów
 39. LUDZIE
  2 punktów
 40. Progress Armia
  2 punktów
 41. Misiaki Sysi
  1 punktów
 42. Playstation VR
  1 punktów
 1. Ananasy Sylwii
  3072 punktów
 2. Riverdale
  2699 punktów
 3. Pretty Little Liars
  2607 punktów
 4. Shawn Mendes Army
  2114 punktów
 5. Bartek Lovers
  1425 punktów
 6. The 100
  1339 punktów
 7. Once Upon A Time
  1216 punktów
 8. Dua Lipa
  1047 punktów
 9. The Originals
  989 punktów
 10. Soy Luna
  986 punktów
 11. Bambinos
  918 punktów
 12. K-Pop
  902 punktów
 13. Supiwerki
  645 punktów
Kontakt Post