+1 głos
Kilka słów od autora:
Święto Zmarłych już za nami. Podobnie Halloween. Dla jednych był to czas zadumy i wspominania zmarłych, dla drugich okazja do wskoczenia w straszny kostium i zdobycia garści cukierków. Niezależnie od tego czy wolicie tradycyjne obchody święta czy fascynuje was Halloween, Nawiedzony Dom na Wzgórzu będzie serialem w sam
(postid: 333536) 
ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!

Hill House, dom niepoczytalny stał samotnie u podnóża gór skrywając wielki mrok. Gdy wprowadzała się do niego moja rodzina miał już sto lat, może przetrwać drugie tyle. Ściany w jego wnętrzu były pionowe, mury równo ułożone, a podłogi mocne. Drewno i cegły składające się na Hill House były pogrążone w ciszy. Cokolwiek tam bytowało robiło to samotnie.


Tymi oto słowami rozpoczyna się nowy serial Netflixa o nawiedzonym domu zwanym Hill House. Powstał on na podstawie powieści z lat pięćdziesiątych o tym samym tytule. Do dzisiaj książka Shirley Jackson uważana jest za jeden z najlepszych horrorów dwudziestego wieku. Doczekała się dwóch adaptacji filmowych oraz paru sztuk teatralnych. Wreszcie po latach przyszła pora na serial. Za reżyserię i scenariusz zabrał się Mike Flanagan, który wcześniej zasiadał  między innymi na stołku reżysera Gry Geralda na podstawie powieści Stephena Kinga. Film został całkiem dobrze przyjęty. Jest także do obejrzenia na platformie Netflixa. A czy z formą serialu poradził obie równie dobrze? Zaraz się przekonamy.

Małżeństwo Crainów wprowadza się wraz z piątką dzieci:Stevenem, Shirley, Theodorą, Lukiem i Nell do dużego, starego domu Hill House. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że wkrótce potem mała Nell zaczyna skarżyć się na odwiedzającą ją nocami Panią Z Krzywą Szyją, jej brat -bliźniak Luke opowiadać o przyjaciółce z lasu, urocze kocięta znalezione przez Shirley z dnia na dzień umierają, zaś ich matka Olivia częściej miewa bóle głowy i lunatykuje. W miarę upływu czasu rodzina staje się świadkiem coraz dziwniejszych i bardziej przerażających zdarzeń, aż do kulminacyjnego momentu, w którym ojciec rodziny oraz dzieci w pośpiechu uciekają z domu w samym środku nocy. Owej nocy w niejasnych okolicznościach tracą matkę. Oficjalne źródła uznają za przyczynę śmierci samobójstwo, lecz czy kobieta rzeczywiście odebrała sobie życie? To pytanie pozostaje tajemnicą, bo Hugh Crain unika odpowiedzi na pytanie, co naprawdę wydarzyło się w Hill House.

Mija dwadzieścia sześć lat. Dzieci Crainów są już dorosłe. Lepiej lub gorzej ułożyły sobie życie. Na każdym z nich nawiedzony dom odcisnął w jakiś sposób swoje piętno. Steven zajmuje się tropieniem zjawisk paranormalnych i pisaniem książek o nawiedzonych miejscach, Shirley prowadzi zakład pogrzebowy, Theodore pracuje jako psycholog dziecięcy, Luke tuła się po ośrodkach odwykowych, a Nell próbuje pozbierać się po śmierci męża. Wydaje się,że chcą zapomnieć o Hill House, jednak zło zamieszkujące Hill House wcale nie chce o nich zapomnieć. Po dwudziestu sześciu latach opuszczony dom decyduje się upomnieć o naszych bohaterów. 

Crainowie będą musieli zmierzyć się  nie tylko z demonami przeszłości, a także własnymi słabościami, problemami, poczuciem winy. Przekonają się również, że granica między światem żywych, a umarłych bywa bardzo cienka.

Mylą się jednak ci, którzy sądzą, że fabuła serialu kręci się wyłącznie wokół nawiedzonego domu. Równie ważną, jeśli nie ważniejszą rolę odgrywają relacje łączące członków rodziny Crainów. Szybko przekonujemy się, że nie tworzą oni idealnej rodziny. Jest wręcz odwrotnie. Przez te wszystkie lata znacznie się od siebie oddalili. Dzielą ich kłótnie, nieporozumienia, wypowiedziane w gniewie słowa,wzajemne pretensje i ukryty żal. Wątek rodziny po trudnych przejściach oraz same stosunki panujące pomiędzy jej członkami ukazane są na tyle dobrze, by wciągnąć nas, zachęcić do pilnego śledzenia i wyczekiwania w napięciu, jak to się wszystko dalej potoczy. Pod tymi względami serial jest nie tylko horrorem, ale historią rodzinnego dramatu.

The Haunting of Hill House, przetłumaczone jako Nawiedzony Dom na Wzgórzu potrafi porządnie nastraszyć, ale nie jest to straszenie polegające na tym, że z ciemnego kąta wyskoczy maszkara i będzie uganiać się za wybranym bohaterem. Nie ma też co liczyć na hektolitry krwi i drastyczne sceny rodem z horrorów gore. Twórca serialu wie, że istnieje coś bardziej przerażającego od szczerzących kły potworów. Tym czymś są te najbardziej pierwotne ludzkie lęki jak chociażby lęk przed ciemnością i nieznanym. Przypomnijmy sobie; ilu z nas jako dzieci bało się spać przy zgaszonym świetle? Ciemny pokój zmienia perspektywę spostrzegania wielu rzeczy. Znajome przedmioty nabierają innych, niekiedy wręcz upiornych kształtów,  natomiast w różnych zakamarkach czai się coś groźnego. Na tym głównie polega budowanie grozy w Nawiedzonym Domu na Wzgórzu. Na odpowiednim operowaniu światłem, dźwiękiem i nastrojem przy poszczególnych scenach, dzięki czemu w pewnym napięciu czekamy na ten kluczowy moment, w którym pojawia się duch, bądź dzieje się coś, czego nie da się w żaden logiczny sposób wytłumaczyć. Nie jest to nic nowego ani odkrywczego wśród horrorów, jednak reżyser udowadnia nam, że umie świetnie posługiwać się tymi znanymi środkami.

Należy wspomnieć o dwóch innych ciekawych zabiegach, które stosuje się w tym serialu. Pierwszy polega na wprowadzeniu w każdym odcinku retrospekcji.O co dokładnie chodzi? Otóż akcja rozgrywa się w dwóch ramach czasowych. Teraźniejszości i przeszłości. Teraźniejszość pokazuje poczynania bohaterów jako dorosłych ludzi, z kolei przeszłość cofa nas do czasów, gdy byli jeszcze dziećmi i  zamieszkiwali  w Hill House. Jest to na tyle ważne, że zdarzenia z przeszłości dość często mają wpływ na decyzje i motywacje postaci, skłaniają je do takiej, a nie innej reakcji. Przenikanie akcji z jednej ramy czasowej do drugiej odbywa się w płynny, sensowny sposób. Zbita w teraźniejszości szklanka staje się okazją do cofnięcia się w czasie i ukazania podobnego zdarzenia w przeszłości. Nie musimy obawiać się, że przez te skoki czasowe zupełnie pogubimy się w fabule.  

Drugi ciekawy zabieg sprowadza się do tego, że każdy odcinek jest poświęcony innemu bohaterowi. Obserwujemy akcję z jego punktu widzenia, z jego punktu widzenia odbieramy otoczenie. W jednym odcinku mamy okazję poznać bliżej postać Stevena, w następnym Shirley, a w następnym Nell. Zdarza się, że wydarzenie z poprzedniego odcinka powtarza się w kolejnym. Różnica polega na tym, że to powtarzające się wydarzenie zostaje ukazane już z perspektywy innego bohatera. To pozwala serialowi podjąć z nami swoistą grę pozorów.Chociażby taki Luke z punktu widzenia Shirley czy Stevena to narkoman, oszust i życiowy przegraniec, lecz kiedy docieramy do odcinka poświęconego Luke’owi, zaczynamy lepiej go rozumieć i może nawet jesteśmy skłonni odbierać go pozytywnie. W Nawiedzonym Domu na Wzgórzu niczego nie jesteśmy tak do końca pewni. Pierwsze wrażenie nie raz jest mylne.

Czas powiedzieć coś o obsadzie aktorskiej. Pojawiają się w niej aktorzy z mniejszym lub większym dorobkiem. Fani Gry o Tron rozpoznają Michiela Huismana (dorosły Steven Crain) z roli Daario Naharisa. Carla Cugino (OliviaCrain) pracuje z reżyserem serialu po raz drugi, wcześniej otrzymała główną rolę w jego Grze Geralda.Ponadto znana jest z roli w trzech częściach Małych Agentach. Elizabeth Reaser  (Shirley Crain) dała się poznać jako Esme Cullen w Sadze Zmierzch. Jak widać nie brakuje znanych twarzy. Może nie są to aktualnie najbardziej rozchwytywani aktorzy pod słońcem,ale też nie są nikomu nieznanymi osobami. Z dziecięcych aktorów największym doświadczeniem aktorskim mogłyby pochwalić się Lulu Wilson (mała Shirley Crain) i McKenna Grace (mała Theodora Crain). Zaskakujące jest to, że młodsi aktorzy wypadli nieco lepiej od swoich starszych kolegów po fachu. Wydają się bardziej naturalni i przekonujący w swoich rolach. Gra aktorska dorosłych nie jest jakaś tragedią, ale nie można też powiedzieć z czystym sumieniem, że któryś z dorosłych aktorów wybitnie się na tym tle wyróżnia. Trochę szkoda, bo odgrywani przez nich bohaterowie są intrygujący i posiadają spory potencjał.

Dla kogo  jest więc Nawiedzony Dom na Wzgórzu? Dla każdego, kto lubi się bać, a jednocześnie wymaga od horrorów czegoś więcej niż spływającej po ścianie krwi, wrzeszczących na okrągło ze strachu bohaterów, czyhających się w piwnicy potworów czy dziurawej fabuły. Oczekuje bardziej rozbudowanych wątków i ciekawych bohaterów. Serial pod tymi względem jest miłym zaskoczeniem. Na tyle miłym, by przekonać do pozostania przy nim na dłużej i odkrycia wszystkich tajemnic Hill House.


OCENA JAKOŚCI

Ten post jest POLECANY na głównej. Oceniać posty mogą tylko Administratorzy i Eksperci danego fandomu. Jesteś wśród nich? Oceń ten post !
Uważasz, że ocena jest nieuczciwa? Zgłoś to przyciskiem "zgłoś" na dole, a administracja portalu sprawdzi tą ocenę!
JAK MOGĘ ZAROBIĆ PUNKTY DLA FANDOMU Z TEGO POSTA / CO MOGĘ TERAZ ZROBIĆ?
Jaka jest Twoja reakcja?
0
OK
0
Super
0
Śmiech
0
Zdziwienie
0
Złość
0
Smutek
PUNKTACJA Z TEGO POSTA JEST WLICZANA DO AKTUALNYCH AKCJI KONKURSOWYCH PORTALU!
Komentuj, oceniaj, bierz udział w jego wyzwaniach - punkty z niego są wliczane - powodzenia :)

Redaktor tego posta zarobił dotychczas 63 punktów za:

Jakość:20Popularność:38
Wsparcie:0Ocena i wartość ocen:1
Wyróżnienia/kary:0Komentarze i reakcje:0
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych dyskusji z napisanych w tym fandomie)
O CO CHODZI Z PUNKTAMI DLA REDAKTORÓW? ZA CO SIĘ JE ZARABIA?

Zaloguj się, aby zarabiać punkty z aktywności w postach !

Seriale
Panna Muriel Użytkownik 6,653 pkt
38 czytelników Lut 1

Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta

Możesz wkleić bezpośredni link do grafiki / video aby umieścić ją w treści komentarza
Podpisz się (nick, imię etc.)
Prywatność: Twój adres email zostanie tylko wykorzystany do przesłania powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
123 osób na stronie
0 Użytkowników oraz 123 Gości
Dziś posty czytano : 2465 razy

Fandomy, do których należę

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, do których należysz i dołączać do nowych!

Fandomy, które obserwuję

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, które Cię interesują i obserwować nowe!

Zainteresowani tym postem

Liczba osób: 0

Największe fandomy

 1. Riverdale
  157 osób
 2. Ananasy Sylwii
  130 osób
 3. The 100
  125 osób
 4. Bambinos
  124 osób
 5. Bartek Lovers
  118 osób
 6. Supiwerki
  73 osób
 7. Arturonators
  67 osób
 8. Shawn Mendes Army
  47 osób
 9. SikorskiSquad
  39 osób
 10. Domisiaki
  36 osób
 11. Once Upon A Time
  28 osób
 12. Donaty Agaty
  25 osób
 13. Pretty Little Liars
  24 osób
 14. Pamiętniki Wampirów
  19 osób
 15. Remonators
  16 osób
 16. Misiaki Sysi
  13 osób
 17. Famous In Love
  11 osób
 18. Kluseczki Olgi
  10 osób
 19. GRY
  7 osób
 20. Temorki
  5 osób
 21. FANDOMS YOUTUBE
  5 osób
 22. Dua Lipa
  4 osób
 23. Life Is Strange
  3 osób
 24. The Good Place
  3 osób
 25. PC
  2 osób
 26. Nintendo
  2 osób
 27. Sonbird Team
  1 osób
 1. Riverdale
  493547 punktów
 2. Bartek Lovers
  40035 punktów
 3. Supiwerki
  38186 punktów
 4. The 100
  35080 punktów
 5. SikorskiSquad
  31947 punktów
 6. Young Stars Festival
  27657 punktów
 7. SERIALE
  24240 punktów
 8. GRY
  22059 punktów
 9. Life Is Strange
  20554 punktów
 10. Arturonators
  19364 punktów
 11. Domisiaki
  17776 punktów
 12. Ania, nie Anna
  17166 punktów
 13. FILMY/SERIALE/TV
  17084 punktów
 14. Famous In Love
  16912 punktów
 15. Once Upon A Time
  15874 punktów
 16. Ananasy Sylwii
  15805 punktów
 17. Shawn Mendes Army
  12304 punktów
 18. YOUNG STARS
  12071 punktów
 19. Pretty Little Liars
  11855 punktów
 20. Remonators
  9888 punktów
 21. Eurowizja
  9607 punktów
 22. GWIAZDY YOUNG STARS
  8773 punktów
 23. Dua Lipa
  7768 punktów
 24. Forza
  6445 punktów
 25. TALENTY
  6246 punktów
 26. Playstation VR
  5984 punktów
 27. MUZYKA
  5343 punktów
 28. Nintendo
  5108 punktów
 29. Detroit
  4928 punktów
 30. Tomb Raider
  4865 punktów
 31. INNE
  4492 punktów
 32. KSIĄŻKI
  4466 punktów
 33. Progress Armia
  4239 punktów
 34. The Originals
  4154 punktów
 35. Pamiętniki Wampirów
  4112 punktów
 36. Misiaki Sysi
  3935 punktów
 37. 13 Reasons Why
  3777 punktów
 38. Stranger Things
  3188 punktów
 39. K-Pop
  2667 punktów
 40. Bambinos
  2647 punktów
 41. Young Stars News
  2645 punktów
 42. American Horror Story
  2519 punktów
 43. FILMY
  2479 punktów
 44. God Of War
  2474 punktów
 45. Sport
  2382 punktów
 46. Kortezjanie
  2072 punktów
 47. Puthinators
  1908 punktów
 48. Sony Playstation
  1308 punktów
 49. Przygodowe
  1150 punktów
 50. Temorki
  833 punktów
 51. FPS
  704 punktów
 52. Team Rieger
  657 punktów
 53. MMers
  603 punktów
 54. PC
  487 punktów
 55. Uncharted
  475 punktów
 56. Kluseczki Olgi
  438 punktów
 57. YOUTUBE
  413 punktów
 58. R5Family
  377 punktów
 59. Arianators
  326 punktów
 60. #talentobranie
  263 punktów
 61. LUDZIE
  229 punktów
 62. FANDOMS TALENTS
  222 punktów
 63. Akcja & Przygoda
  220 punktów
 64. Soy Luna
  219 punktów
 65. Directioners
  204 punktów
 66. PROJEKT FANDOMS
  171 punktów
 67. 5SOSFam
  132 punktów
 68. The Good Place
  118 punktów
 69. Beautilles
  100 punktów
 70. Sonbird Team
  94 punktów
 71. Strzelanki
  93 punktów
 72. Selenators
  89 punktów
 73. Donaty Agaty
  86 punktów
 74. Podróże
  63 punktów
 75. Orlandonators
  58 punktów
 76. Wyścigi
  45 punktów
 77. Swifties
  32 punktów
 78. Far Cry
  31 punktów
 1. Potterheads
  283 punktów
 2. FILMY
  50 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  50 punktów
 1. The 100
  9393 punktów
 2. SERIALE
  5528 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  5009 punktów
 4. Riverdale
  3733 punktów
 5. YOUNG STARS
  2723 punktów
 6. Young Stars Festival
  1442 punktów
 7. Bartek Lovers
  1408 punktów
 8. SikorskiSquad
  881 punktów
 9. Ananasy Sylwii
  865 punktów
 10. Once Upon A Time
  518 punktów
 11. Domisiaki
  338 punktów
 12. Remonators
  218 punktów
 13. MUZYKA
  147 punktów
 14. Supiwerki
  137 punktów
 15. Arturonators
  106 punktów
 16. Bambinos
  94 punktów
 17. Pretty Little Liars
  41 punktów
 18. Shawn Mendes Army
  41 punktów
 19. TALENTY
  32 punktów
 20. GRY
  27 punktów
 21. Pamiętniki Wampirów
  27 punktów
 22. INNE
  26 punktów
 23. KSIĄŻKI
  21 punktów
 24. Stranger Things
  21 punktów
 25. Dua Lipa
  16 punktów
 26. Young Stars News
  16 punktów
 27. Ania, nie Anna
  14 punktów
 28. Sonbird Team
  14 punktów
 29. Eurowizja
  12 punktów
 30. The Originals
  12 punktów
 31. FILMY
  11 punktów
 32. Nintendo
  11 punktów
 33. Famous In Love
  10 punktów
 34. Sport
  10 punktów
 35. God Of War
  8 punktów
 36. Detroit
  6 punktów
 37. Life Is Strange
  6 punktów
 38. 13 Reasons Why
  5 punktów
 39. Arianators
  3 punktów
 40. LUDZIE
  2 punktów
 41. Progress Armia
  2 punktów
 42. Misiaki Sysi
  1 punktów
 43. Playstation VR
  1 punktów
 1. Ananasy Sylwii
  3072 punktów
 2. Riverdale
  2769 punktów
 3. Pretty Little Liars
  2607 punktów
 4. Shawn Mendes Army
  2114 punktów
 5. Bartek Lovers
  1425 punktów
 6. The 100
  1339 punktów
 7. Once Upon A Time
  1216 punktów
 8. Dua Lipa
  1047 punktów
 9. The Originals
  989 punktów
 10. Soy Luna
  986 punktów
 11. Bambinos
  918 punktów
 12. K-Pop
  902 punktów
 13. Supiwerki
  645 punktów
Kontakt Post