+1 głos
Kilka słów od autora:
Święto Zmarłych już za nami. Podobnie Halloween. Dla jednych był to czas zadumy i wspominania zmarłych, dla drugich okazja do wskoczenia w straszny kostium i zdobycia garści cukierków. Niezależnie od tego czy wolicie tradycyjne obchody święta czy fascynuje was Halloween, Nawiedzony Dom na Wzgórzu będzie serialem w sam
(postid: 333536) 
ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!

Hill House, dom niepoczytalny stał samotnie u podnóża gór skrywając wielki mrok. Gdy wprowadzała się do niego moja rodzina miał już sto lat, może przetrwać drugie tyle. Ściany w jego wnętrzu były pionowe, mury równo ułożone, a podłogi mocne. Drewno i cegły składające się na Hill House były pogrążone w ciszy. Cokolwiek tam bytowało robiło to samotnie.


Tymi oto słowami rozpoczyna się nowy serial Netflixa o nawiedzonym domu zwanym Hill House. Powstał on na podstawie powieści z lat pięćdziesiątych o tym samym tytule. Do dzisiaj książka Shirley Jackson uważana jest za jeden z najlepszych horrorów dwudziestego wieku. Doczekała się dwóch adaptacji filmowych oraz paru sztuk teatralnych. Wreszcie po latach przyszła pora na serial. Za reżyserię i scenariusz zabrał się Mike Flanagan, który wcześniej zasiadał  między innymi na reżyserskim stołku Gry Geralda będącej adaptacją powieści Stephena Kinga. Film został całkiem dobrze przyjęty. Jest także do obejrzenia na platformie Netflixa. A czy z formą serialu poradził obie równie dobrze? O tym zaraz się przekonamy.

Małżeństwo Crainów wprowadza się wraz z piątką dzieci:Stevenem, Shirley, Theodorą, Lukiem i Nell do dużego, starego domu Hill House. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że wkrótce potem mała Nell zaczyna skarżyć się na odwiedzającą ją nocami Panią Z Krzywą Szyją, jej brat - bliźniak Luke opowiadać o przyjaciółce z lasu, urocze kocięta znalezione przez Shirley z dnia na dzień umierają, zaś ich matka Olivia miewać bóle głowy i epizody z lunatykowaniem. W miarę upływu czasu rodzina staje się świadkiem coraz dziwniejszych i bardziej przerażających zdarzeń, aż do kulminacyjnego momentu, w którym ojciec rodziny oraz dzieci w pośpiechu uciekają z domu w samym środku nocy. Owej nocy w niejasnych okolicznościach Olivia traci życie. Oficjalne źródła uznają za przyczynę jej śmierci samobójstwo, lecz czy kobieta rzeczywiście odebrała sobie życie? To pytanie pozostaje tajemnicą, bo głowa rodziny Hugh Crain unika odpowiedzi na pytanie, co naprawdę wydarzyło się w Hill House tamtej pamiętnej nocy.

Mija dwadzieścia sześć lat. Dzieci Crainów są już dorosłe. Lepiej lub gorzej ułożyły sobie życie. Na każdym z nich nawiedzony dom odcisnął w jakiś sposób swoje piętno. Steven zajmuje się tropieniem zjawisk paranormalnych i pisaniem książek o nawiedzonych miejscach, Shirley prowadzi zakład pogrzebowy, Theodore pracuje jako psycholog dziecięcy, Luke tuła się po ośrodkach odwykowych, a Nell próbuje pozbierać się po śmierci męża. Wydaje się, że rodzeństwo chce zapomnieć o Hill House, jednak zło zamieszkujące Hill House nie chce zapomnieć o nich. Po dwudziestu sześciu latach opuszczony dom decyduje się upomnieć o naszych bohaterów. 

Crainowie będą musieli zmierzyć się  nie tylko z demonami przeszłości, a także własnymi słabościami, problemami, poczuciem winy. Przekonają się również, że granica między światem żywych, a umarłych bywa bardzo cienka.

Mylą się jednak ci, którzy sądzą, że fabuła serialu kręci się wyłącznie wokół nawiedzonego domu. Równie ważną, jeśli nie ważniejszą rolę odgrywają relacje łączące członków rodziny Crainów. Szybko przekonujemy się, że nie tworzą oni idealnej rodziny. Jest wręcz odwrotnie. Przez te wszystkie lata znacznie się od siebie oddalili. Dzielą ich kłótnie, nieporozumienia, wypowiedziane w gniewie słowa, wzajemne pretensje i ukryty żal. Wątek rodziny po trudnych przejściach oraz stosunki panujące pomiędzy jej członkami ukazane są na tyle dobrze, by wciągnąć nas, zachęcić do pilnego śledzenia i wyczekiwania w napięciu, jak to się wszystko dalej potoczy. Pod tymi względami serial jest nie tylko horrorem, ale historią rodzinnego dramatu.

The Haunting of Hill House, przetłumaczone jako Nawiedzony Dom na Wzgórzu potrafi porządnie nastraszyć, ale nie jest to straszenie polegające na tym, że z ciemnego kąta wyskoczy maszkara i będzie uganiać się za wybranym bohaterem. Nie ma też co liczyć na hektolitry krwi i drastyczne sceny rodem z horrorów gore. Twórca serialu wie, że istnieje coś bardziej przerażającego od szczerzących kły potworów. Tym czymś są te najbardziej pierwotne ludzkie lęki jak chociażby lęk przed ciemnością i nieznanym. Przypomnijmy sobie; ilu z nas jako dzieci bało się spać przy zgaszonym świetle? Ciemny pokój zmienia perspektywę spostrzegania wielu rzeczy. Znajome przedmioty nabierają innych, niekiedy wręcz upiornych kształtów,  natomiast w różnych zakamarkach czai się coś groźnego. Na tym głównie polega budowanie grozy w Nawiedzonym Domu na Wzgórzu. Na odpowiednim operowaniu światłem, dźwiękiem i nastrojem przy poszczególnych scenach, dzięki czemu w pewnym napięciu czekamy na ten kluczowy moment, w którym pojawia się duch, bądź dzieje się coś, czego nie da się w żaden logiczny sposób wytłumaczyć. Nie jest to nic nowego ani odkrywczego wśród horrorów, jednak reżyser udowadnia nam, że umie świetnie posługiwać się tymi znanymi środkami.

Należy wspomnieć o dwóch innych ciekawych zabiegach, które stosuje się w tym serialu. Pierwszy polega na wprowadzeniu w każdym odcinku retrospekcji.O co dokładnie chodzi? Otóż akcja rozgrywa się w dwóch ramach czasowych. Teraźniejszości i przeszłości. Teraźniejszość pokazuje poczynania bohaterów jako dorosłych ludzi, z kolei przeszłość cofa nas do czasów, gdy byli jeszcze dziećmi i mieszkali w Hill House. Jest to na tyle ważne, że zdarzenia z przeszłości dość często mają wpływ na decyzje i motywacje postaci, skłaniają je do takiej, a nie innej reakcji. Przenikanie akcji z jednej ramy czasowej do drugiej odbywa się w płynny, sensowny sposób. Zbita w teraźniejszości szklanka staje się okazją do cofnięcia się w czasie i ukazania podobnego zdarzenia w przeszłości. Nie musimy obawiać się, że przez te skoki czasowe zupełnie pogubimy się w fabule.  

Drugi ciekawy zabieg sprowadza się do tego, że każdy odcinek jest poświęcony innemu bohaterowi. Obserwujemy akcję z jego punktu widzenia, z jego punktu widzenia odbieramy otoczenie. W jednym odcinku mamy okazję poznać bliżej postać Stevena, w następnym Shirley, a w następnym Nell. Zdarza się, że wydarzenia widziane w poprzednim odcinku powtarzają się w kolejnym. Różnica polega na tym, że te powtarzające się sceny zostają ukazane z perspektywy innego bohatera. To pozwala serialowi podjąć z nami swoistą grę pozorów. Chociażby taki Luke z punktu widzenia Shirley czy Stevena to narkoman, oszust i życiowy przegraniec, lecz kiedy docieramy do odcinka poświęconego Luke’owi, zaczynamy lepiej go rozumieć i może nawet jesteśmy skłonni odbierać go jako pozytywnego bohatera. W Nawiedzonym Domu na Wzgórzu niczego nie jesteśmy tak do końca pewni. Pierwsze wrażenie nie raz jest mylne.

Czas powiedzieć coś o obsadzie aktorskiej. Pojawiają się w niej aktorzy z mniejszym lub większym dorobkiem. Fani Gry o Tron rozpoznają Michiela Huismana (dorosły Steven Crain) z roli Daario Naharisa. Carla Cugino (OliviaCrain) pracuje z reżyserem serialu po raz drugi, wcześniej otrzymała główną rolę w jego Grze Geralda.Ponadto znana jest z roli w trzech częściach Małych Agentach. Elizabeth Reaser  (Shirley Crain) dała się poznać jako Esme Cullen w Sadze Zmierzch. Jak widać nie brakuje znanych twarzy. Może nie są to aktualnie najbardziej rozchwytywani aktorzy pod słońcem,ale też nie są nikomu nieznanymi osobami. Z dziecięcych aktorów największym doświadczeniem aktorskim mogłyby pochwalić się Lulu Wilson (mała Shirley Crain) i McKenna Grace (mała Theodora Crain). Zaskakujące jest to, że młodsi aktorzy wypadli nieco lepiej od swoich starszych kolegów po fachu. Wydają się bardziej naturalni i przekonujący w swoich rolach. Gra aktorska dorosłych nie jest jakaś tragedią, ale nie można też powiedzieć z czystym sumieniem, że któryś z dorosłych aktorów wybitnie się na tym tle wyróżnia. Trochę szkoda, bo odgrywani przez nich bohaterowie są intrygujący i posiadają spory potencjał.

Dla kogo  jest więc Nawiedzony Dom na Wzgórzu? Dla każdego, kto lubi się bać, a jednocześnie wymaga od horrorów czegoś więcej niż spływającej po ścianie krwi, wrzeszczących na okrągło ze strachu bohaterów, czyhających się w piwnicy potworów czy dziurawej fabuły. Oczekuje bardziej rozbudowanych wątków i ciekawych postaci. Serial pod tymi względem jest miłym zaskoczeniem. Na tyle miłym, by przekonać do pozostania przy nim na dłużej i odkrycia wszystkich tajemnic Hill House.


OCENA JAKOŚCI

Ten post jest POLECANY na głównej. Oceniać posty mogą tylko Administratorzy i Eksperci danego fandomu. Jesteś wśród nich? Oceń ten post !
Uważasz, że ocena jest nieuczciwa? Zgłoś to przyciskiem "zgłoś" na dole, a administracja portalu sprawdzi tą ocenę!
JAK MOGĘ ZAROBIĆ PUNKTY DLA FANDOMU Z TEGO POSTA / CO MOGĘ TERAZ ZROBIĆ?
Jaka jest Twoja reakcja?
0
OK
1
Super
0
Śmiech
0
Zdziwienie
0
Złość
0
Smutek
PUNKTACJA Z TEGO POSTA JEST WLICZANA DO AKTUALNYCH AKCJI KONKURSOWYCH PORTALU!
Komentuj, oceniaj, bierz udział w jego wyzwaniach - punkty z niego są wliczane - powodzenia :)

Redaktor tego posta zarobił dotychczas 230 punktów za:

Jakość:20Popularność:204
Wsparcie:0Ocena i wartość ocen:1
Wyróżnienia/kary:0Komentarze i reakcje:1
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych dyskusji z napisanych w tym fandomie)
O CO CHODZI Z PUNKTAMI DLA REDAKTORÓW? ZA CO SIĘ JE ZARABIA?

Zaloguj się, aby zarabiać punkty z aktywności w postach !

Seriale
Panna Muriel Użytkownik 6,933 pkt
204 czytelników Lut 1

Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta

Możesz wkleić bezpośredni link do grafiki / video aby umieścić ją w treści komentarza
Podpisz się (nick, imię etc.)
Prywatność: Twój adres email zostanie tylko wykorzystany do przesłania powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
163 osób na stronie
0 Użytkowników oraz 163 Gości
Dziś posty czytano : 13856 razy

Fandomy, do których należę

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, do których należysz i dołączać do nowych!

Fandomy, które obserwuję

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, które Cię interesują i obserwować nowe!

Zainteresowani tym postem

Liczba osób: 1

Największe fandomy

 1. Riverdale
  189 osób
 2. The 100
  138 osób
 3. Ananasy Sylwii
  134 osób
 4. Bambinos
  125 osób
 5. Bartek Lovers
  121 osób
 6. Supiwerki
  73 osób
 7. Arturonators
  71 osób
 8. Potterheads
  67 osób
 9. Shawn Mendes Army
  60 osób
 10. SikorskiSquad
  39 osób
 11. Domisiaki
  35 osób
 12. Once Upon A Time
  29 osób
 13. Pretty Little Liars
  25 osób
 14. Donaty Agaty
  25 osób
 15. Pamiętniki Wampirów
  20 osób
 16. Remonators
  16 osób
 17. GRY
  14 osób
 18. Misiaki Sysi
  12 osób
 19. Famous In Love
  11 osób
 20. Kluseczki Olgi
  10 osób
 21. Zosiaki
  6 osób
 22. Temorki
  5 osób
 23. FANDOMS YOUTUBE
  5 osób
 24. Sonbird Team
  5 osób
 25. Life Is Strange
  4 osób
 26. Dua Lipa
  4 osób
 27. The Good Place
  3 osób
 28. PC
  2 osób
 29. Nintendo
  2 osób
 30. Young Stars Festival
  1 osób
 1. Riverdale
  559048 punktów
 2. Young Stars Festival
  45087 punktów
 3. Bartek Lovers
  43691 punktów
 4. Supiwerki
  40136 punktów
 5. Potterheads
  40135 punktów
 6. The 100
  39085 punktów
 7. SikorskiSquad
  33865 punktów
 8. Arturonators
  30064 punktów
 9. SERIALE
  25697 punktów
 10. GRY
  23234 punktów
 11. Life Is Strange
  22260 punktów
 12. Famous In Love
  22249 punktów
 13. FILMY/SERIALE/TV
  20183 punktów
 14. Domisiaki
  18477 punktów
 15. Once Upon A Time
  17814 punktów
 16. Ania, nie Anna
  17381 punktów
 17. Ananasy Sylwii
  17380 punktów
 18. Pretty Little Liars
  13209 punktów
 19. YOUNG STARS
  12906 punktów
 20. Shawn Mendes Army
  12721 punktów
 21. Forza
  11914 punktów
 22. Sonbird Team
  10858 punktów
 23. Remonators
  10273 punktów
 24. Eurowizja
  10178 punktów
 25. GWIAZDY YOUNG STARS
  9293 punktów
 26. Dua Lipa
  7998 punktów
 27. TALENTY
  6486 punktów
 28. MUZYKA
  6455 punktów
 29. Playstation VR
  6183 punktów
 30. FILMY
  5777 punktów
 31. Nintendo
  5338 punktów
 32. Pamiętniki Wampirów
  5148 punktów
 33. Detroit
  4993 punktów
 34. Tomb Raider
  4941 punktów
 35. Stranger Things
  4665 punktów
 36. KSIĄŻKI
  4617 punktów
 37. INNE
  4606 punktów
 38. Progress Armia
  4289 punktów
 39. The Originals
  4238 punktów
 40. Misiaki Sysi
  4232 punktów
 41. 13 Reasons Why
  4001 punktów
 42. Bambinos
  3902 punktów
 43. Young Stars News
  3272 punktów
 44. Sport
  2899 punktów
 45. K-Pop
  2750 punktów
 46. American Horror Story
  2606 punktów
 47. God Of War
  2549 punktów
 48. YOUTUBE
  2282 punktów
 49. Kortezjanie
  2121 punktów
 50. Puthinators
  1940 punktów
 51. Sony Playstation
  1723 punktów
 52. Przygodowe
  1150 punktów
 53. MMers
  933 punktów
 54. FPS
  862 punktów
 55. Temorki
  855 punktów
 56. Team Rieger
  799 punktów
 57. R5Family
  635 punktów
 58. PC
  537 punktów
 59. Kluseczki Olgi
  528 punktów
 60. Arianators
  521 punktów
 61. Uncharted
  482 punktów
 62. Zosiaki
  474 punktów
 63. LUDZIE
  423 punktów
 64. Directioners
  325 punktów
 65. FANDOMS TALENTS
  296 punktów
 66. Soy Luna
  296 punktów
 67. #talentobranie
  288 punktów
 68. 5SOSFam
  258 punktów
 69. Akcja & Przygoda
  220 punktów
 70. PROJEKT FANDOMS
  178 punktów
 71. Beautilles
  152 punktów
 72. The Good Place
  148 punktów
 73. Selenators
  137 punktów
 74. Strzelanki
  105 punktów
 75. Donaty Agaty
  104 punktów
 76. Orlandonators
  102 punktów
 77. Podróże
  89 punktów
 78. Swifties
  71 punktów
 79. Far Cry
  51 punktów
 80. Wyścigi
  45 punktów
 1. Potterheads
  1050 punktów
 2. FILMY
  350 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  350 punktów
 1. Potterheads
  13365 punktów
 2. The 100
  9393 punktów
 3. SERIALE
  4034 punktów
 4. FILMY/SERIALE/TV
  3861 punktów
 5. Riverdale
  3736 punktów
 6. YOUNG STARS
  2137 punktów
 7. Young Stars Festival
  1408 punktów
 8. Bartek Lovers
  1369 punktów
 9. SikorskiSquad
  881 punktów
 10. Ananasy Sylwii
  865 punktów
 11. Once Upon A Time
  519 punktów
 12. Pretty Little Liars
  491 punktów
 13. FILMY
  352 punktów
 14. Life Is Strange
  349 punktów
 15. Domisiaki
  338 punktów
 16. GRY
  327 punktów
 17. Remonators
  218 punktów
 18. Arturonators
  212 punktów
 19. MUZYKA
  170 punktów
 20. Supiwerki
  137 punktów
 21. Bambinos
  65 punktów
 22. Shawn Mendes Army
  42 punktów
 23. Sonbird Team
  33 punktów
 24. TALENTY
  32 punktów
 25. INNE
  28 punktów
 26. Pamiętniki Wampirów
  27 punktów
 27. KSIĄŻKI
  21 punktów
 28. Stranger Things
  21 punktów
 29. Dua Lipa
  16 punktów
 30. Young Stars News
  16 punktów
 31. Ania, nie Anna
  13 punktów
 32. Eurowizja
  12 punktów
 33. The Originals
  12 punktów
 34. Nintendo
  11 punktów
 35. Famous In Love
  10 punktów
 36. Sport
  10 punktów
 37. God Of War
  8 punktów
 38. Detroit
  6 punktów
 39. 13 Reasons Why
  5 punktów
 40. YOUTUBE
  4 punktów
 41. Arianators
  3 punktów
 42. LUDZIE
  2 punktów
 43. Progress Armia
  2 punktów
 44. Misiaki Sysi
  1 punktów
 45. Playstation VR
  1 punktów
 1. Potterheads
  37555 punktów
 2. Riverdale
  4469 punktów
 3. Ananasy Sylwii
  3072 punktów
 4. Pretty Little Liars
  2607 punktów
 5. Shawn Mendes Army
  2191 punktów
 6. The 100
  1649 punktów
 7. Bartek Lovers
  1586 punktów
 8. Sonbird Team
  1486 punktów
 9. Once Upon A Time
  1216 punktów
 10. Dua Lipa
  1047 punktów
 11. The Originals
  989 punktów
 12. Soy Luna
  986 punktów
 13. Bambinos
  918 punktów
 14. K-Pop
  902 punktów
 15. Supiwerki
  851 punktów
Kontakt Post