0 głosów
(postid: 333812) 
ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!

Miasteczko Twin Peaks. Pytając serialowych maniaków o produkcje podobne do Riverdale, istnieje duża szansa, że właśnie taką uzyskamy odpowiedź. Dlaczego? Czy ,,Riverdale", oprócz Archie Comics, zostało również zainspirowane serialem z lat dziewięćdziesiątych? Jakie są podobieństwa? I czy rzeczywiście warto się z nim zapoznać?

Tragedia nad rzeką

Rankiem 24 lutego, w tytułowym miasteczku Twin Peaks, drwal Pete Martell odnajduje na brzegu rzeki nagie ciało ciasno owinięte przezroczystą folią, które przez funkcjonariuszy przybywających na domniemane miejsce zbrodni zostaje zidentyfikowane jako zwłoki licealistki, Laury Palmer. Wiadomość o jej śmierci błyskawicznie roznosi się wśród mieszkańców miasteczka, a sprawa morderstwa staje się osią główną serialu i celem napędzającym fabułę. Brzmi znajomo?

Miasteczko Twin Peaks a Riverdale - historie miast splamionych zbrodnią

Zanim przyjrzymy się dokładniej powiązaniom między tymi dwoma produkcjami, warto by nieco przedstawić pierwszą z nich, dla tych, którym jest obca. 

,,Miasteczko Twin Peaks" to amerykański serial stworzony przez Davida Lyncha i Marka Forsta, opowiadający o śledztwie agenta Dalea Coopera w sprawie morderstwa uczennicy liceum, Laury Palmer. Serial po raz pierwszy pojawił się na ekranach na początku lat dziewięćdziesiątych i już podczas pierwszej emisji zyskał grono oddanych fanów i uznanie krytyków. 


  Ciężko odmówić twórcom ,,Riverdale" podobieństw i licznych nawiązań do ,,Miasteczka Twin Peaks". Najbardziej oczywistą zgodnością, która rzuca nam się w oczy już w pierwszych odcinkach obu seriali, jest fakt, że zarówno fabuła ,,Miasteczka...", jak i pierwszego sezonu ,,Riverdale" kręci się wokół tajemniczej śmierci nastolatka, którego ciało odnaleziono na brzegu rzeki. Mroczna zbrodnia zaburza sielankowy porządek miasta, a śledztwo ujawnia mroczne, niekiedy mrożące krew w żyłach sekrety, od lat skrywane przez na pozór zwyczajnych, a nawet wzorowych mieszkańców. Dodatkowo w obu produkcjach pojawia się motyw bogatej rodziny zamieszanej w morderstwo i handel narkotykami oraz popularnego baru, chętnie odwiedzanego przez mieszkańców miasteczka.

Laura Palmer a Betty Cooper - czyli o tym, jak cienka jest granica między złem a dobrem (i jak łatwo się zaciera)

Mówiąc o podobieństwach między tymi produkcjami, warto by wspomnieć o powiązaniach między Laurą Palmer a Betty Cooper. Obie z początku wydają się jedynie przykładnymi uczennicami z dobrych domów, niewiele różniącymi się od swoich rówieśników. Dopiero z biegiem czasu i rozwojem fabuły poznajemy ciemne strony ich charakterów, dowiadujemy się, że właściwie od początku borykały się z dualizmem własnych osobowości. Ciemną stronę Betty w pełnej okazałości widzimy podczas sceny z Chuckiem Claytonem w jacuzzi, a Laury... Cóż, tego nie da się opisać, to trzeba po prostu zobaczyć.

Miasteczka i ich mroczne kreacje

Gdy pierwszy raz oglądałam ,,Riverdale", od razu zwróciłam uwagę na tabliczkę, witającą przejezdnych tytułem ,,Welcome to Riverdale" i górzystym krajobrazem w tle. Sama Madchen Amick, wcielająca się w Alice Cooper w Riverdale i Shelly Johnson w Twin Peaks, w wywiadzie dla FANDOM, przyznała, że atmosferę podobną do tej, która towarzyszyła jej roli w produkcji z lat dziewięćdziesiątych poczuła dopiero, gdy ujrzała ową tabliczkę, tym razem z nazwą innego miasta, w nieco innym wykonaniu.  

Ponadto, pomimo tego, że oba miasta są jedynie wytworami wyobraźni twórców, to samo Riverdale ma w sobie wiele cech, które równie dobrze można by przypisać Twin Peaks. Ciemne zaułki, przybrane wysokimi sosnami, szumiąca rzeka, która staje się świadkiem tragicznego przestępstwa i gęsta mgła wisząca w powietrzu podczas chłodnych, mrocznych wieczorów. Dzięki takim obrazom, na ekranie dominują głównie brudne, ciemne barwy, oddające charakter miasta zbrukanego zbrodnią.

Czy tak ma być? - czyli co sądzą twórcy

Chociaż twórcy Riverdale jednoznacznie nie potwierdzili, że inspiracje, oprócz Archie Comics, czerpali także z ,,Miasteczka Twin Peaks", wiemy, że nie czują się urażeni takimi porównaniami.  Sami producenci serialu nie trzymają w tajemnicy tego, że dzieło Lyncha mogło mieć wpływ na ,,Riverdale", a wręcz otwarcie i bez wstydu się do tego przyznają. Roberto Aguirre-Sacasa, zaangażowany w produkcję ,,Riverdale", w jednym z wywiadów, udzielonych dla Collider, zapytany, jak się czuje z tym, że produkcji często wytyka się podobieństwa do ,,Miasteczka Twin Peaks", wyznał:


,,Nie staramy się tego ukryć, ani nie wstydzimy się tego wpływu. To (Twin Peaks) jeden z moich ulubionych seriali, Sarah Schetcher, jedna z producentek wykonawczych (Riverdale) również go uwielbia."  Żartobliwie dodał też, że ,,Wszystkie drogi Riverdale prowadzą do Twin Peaks", z czego możemy wnioskować, że takie teorie i porównania nie urażają twórców ,,Riverdale", a nawet odbierane są przez nich pozytywnie. 

Czy warto?

,,Miasteczko Twin Peaks" to kultowy serial, przez wielu krytyków obrzucany mianem arcydzieła. Fenomenalna gra aktorska, muzyka wprowadzająca odbiorcę w stan hipnotycznej monotonii, kazuistyczna tajemnica i wielowymiarowość postaci jest tym, co najbardziej w nim cenimy. Należy jednak pamiętać, że pomimo wielu podobieństw, istnieją także różnice, które w wielu przypadkach mogą okazać się decydujące i wcale nie muszą (chociaż mogą) automatycznie przypaść do gustu fanom ,,Riverdale". W ,,Miasteczku Twin Peaks" atmosfera jest dość specyficzna, momentami bywa posępna, akcja dzieje się powoli, a sam serial ma w sobie pierwiastek surrealizmu, wówczas gdy ,,Riverdale" utrzymuje klimat bliższy odbiorcom czasów współczesnych, a akcja, pomimo niewyjaśnionych tajemnic i zagadek, zachowuje swoją przejrzystość. Różnicę między tymi produkcjami niezwykle trafnie uchwyciła Madchen Amick w swoim wywiadzie dla FANDOM:


 ,,Nie widziałam tego połączenia, gdy po raz pierwszy go (scenariusz) przeczytałam, ani nawet, gdy już nagrywaliśmy. [...] Ale kiedy krytycy zaczęli wytykać podobieństwa, połączyłam to w całość i stwierdziłam ,,Hej, rzeczywiście, macie rację". Przykładny uczeń zostaje znaleziony martwy, poznajemy sekrety miasta poprzez śledztwo w sprawie morderstwa. To wszystko jest podobne. Tym, co je różni, jest rytm. W Twin Peaks wszystko dzieje się wolno, niemal nieznośnie wolno, natomiast w Riverdale akcja ma szybkie, określone tempo i właśnie to jest dla mnie największą różnicą."Podsumowując, między ,,Riverdale" a ,,Miasteczkiem Twin Peaks" istnieje zarówno wiele podobieństw, jak i różnic. Osobiście, jako ogromna fanka Twin Peaks, uważam, że warto się z nim zapoznać, przynajmniej z kilkoma odcinkami. Jeśli nie przypadnie Ci to gustu, to będziesz wiedział, czego w przyszłości unikać, a jeśli tak - będziesz miał co oglądać w przerwach między emisjami kolejnych odcinków ,,Riverdale". A patrząc na grafik przerw w emisji, czasu zdecydowanie nie braknie...


OCENA JAKOŚCI

Ten post nie jest polecany na głównej, ilość punktów za post jest ograniczona. Oceniać posty mogą tylko Administratorzy i Eksperci danego fandomu. Jesteś wśród nich? Oceń ten post !
Uważasz, że ocena jest nieuczciwa? Zgłoś to przyciskiem "zgłoś" na dole, a administracja portalu sprawdzi tą ocenę!
JAK MOGĘ ZAROBIĆ PUNKTY DLA FANDOMU Z TEGO POSTA / CO MOGĘ TERAZ ZROBIĆ?
Jaka jest Twoja reakcja?
0
OK
4
Super
0
Śmiech
0
Zdziwienie
0
Złość
0
Smutek
PUNKTACJA Z TEGO POSTA JEST WLICZANA DO AKTUALNYCH AKCJI KONKURSOWYCH PORTALU!
Komentuj, oceniaj, bierz udział w jego wyzwaniach - punkty z niego są wliczane - powodzenia :)

Redaktor tego posta zarobił dotychczas 323 punktów za:

Jakość:20Popularność:289
Wsparcie:0Ocena i wartość ocen:0
Wyróżnienia/kary:0Komentarze i reakcje:14
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych dyskusji z napisanych w tym fandomie)
O CO CHODZI Z PUNKTAMI DLA REDAKTORÓW? ZA CO SIĘ JE ZARABIA?

Zaloguj się, aby zarabiać punkty z aktywności w postach !

Interesuje Cię ten serial? Bądź na bieżąco ! Dołącz do polecanej przez nas grupy fanowskiej o Riverdale na Facebooku i poznaj innych fanów serialu !
Kliknij tutaj, aby dołączyć
Claudette VIP 4,607 pkt
289 czytelników Gru 2, 2018

Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta

Możesz wkleić bezpośredni link do grafiki / video aby umieścić ją w treści komentarza
Podpisz się (nick, imię etc.)
Prywatność: Twój adres email zostanie tylko wykorzystany do przesłania powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

1 Komentarz

Kamilkaxx Ekspert 38,167 pkt
Bardzo fajny post! Osobiście bardzo spodobało mi się Miasteczko Twin Peaks:)
+1 głos
Gru 4, 2018

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
128 osób na stronie
1 Użytkowników oraz 127 Gości
Użytkownicy aktualnie na stronie
Dziś posty czytano : 12594 razy

Fandomy, do których należę

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, do których należysz i dołączać do nowych!

Fandomy, które obserwuję

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, które Cię interesują i obserwować nowe!

Zainteresowani tym postem

Liczba osób: 0

Największe fandomy

 1. Riverdale
  157 osób
 2. Ananasy Sylwii
  130 osób
 3. The 100
  125 osób
 4. Bambinos
  124 osób
 5. Bartek Lovers
  118 osób
 6. Supiwerki
  73 osób
 7. Arturonators
  67 osób
 8. Shawn Mendes Army
  47 osób
 9. SikorskiSquad
  39 osób
 10. Domisiaki
  36 osób
 11. Once Upon A Time
  28 osób
 12. Donaty Agaty
  25 osób
 13. Pretty Little Liars
  24 osób
 14. Pamiętniki Wampirów
  19 osób
 15. Remonators
  16 osób
 16. Misiaki Sysi
  13 osób
 17. Famous In Love
  11 osób
 18. Kluseczki Olgi
  10 osób
 19. GRY
  7 osób
 20. Temorki
  5 osób
 21. FANDOMS YOUTUBE
  5 osób
 22. Dua Lipa
  4 osób
 23. Life Is Strange
  3 osób
 24. The Good Place
  3 osób
 25. PC
  2 osób
 26. Nintendo
  2 osób
 1. Riverdale
  492096 punktów
 2. Bartek Lovers
  40004 punktów
 3. Supiwerki
  38155 punktów
 4. The 100
  35023 punktów
 5. SikorskiSquad
  31927 punktów
 6. Young Stars Festival
  27570 punktów
 7. SERIALE
  24218 punktów
 8. GRY
  22034 punktów
 9. Life Is Strange
  20529 punktów
 10. Arturonators
  19339 punktów
 11. Domisiaki
  17757 punktów
 12. Ania, nie Anna
  17161 punktów
 13. FILMY/SERIALE/TV
  17082 punktów
 14. Famous In Love
  16815 punktów
 15. Once Upon A Time
  15843 punktów
 16. Ananasy Sylwii
  15773 punktów
 17. Shawn Mendes Army
  12295 punktów
 18. YOUNG STARS
  12031 punktów
 19. Pretty Little Liars
  11816 punktów
 20. Remonators
  9876 punktów
 21. Eurowizja
  9604 punktów
 22. GWIAZDY YOUNG STARS
  8751 punktów
 23. Dua Lipa
  7765 punktów
 24. Forza
  6382 punktów
 25. TALENTY
  6235 punktów
 26. Playstation VR
  5981 punktów
 27. MUZYKA
  5315 punktów
 28. Nintendo
  5108 punktów
 29. Detroit
  4927 punktów
 30. Tomb Raider
  4864 punktów
 31. INNE
  4489 punktów
 32. KSIĄŻKI
  4466 punktów
 33. Progress Armia
  4238 punktów
 34. The Originals
  4154 punktów
 35. Pamiętniki Wampirów
  4093 punktów
 36. Misiaki Sysi
  3922 punktów
 37. 13 Reasons Why
  3773 punktów
 38. Stranger Things
  3180 punktów
 39. K-Pop
  2666 punktów
 40. Bambinos
  2641 punktów
 41. Young Stars News
  2611 punktów
 42. American Horror Story
  2517 punktów
 43. God Of War
  2474 punktów
 44. FILMY
  2470 punktów
 45. Sport
  2378 punktów
 46. Kortezjanie
  2070 punktów
 47. Puthinators
  1908 punktów
 48. Sony Playstation
  1296 punktów
 49. Przygodowe
  1150 punktów
 50. Temorki
  833 punktów
 51. FPS
  700 punktów
 52. Team Rieger
  652 punktów
 53. MMers
  593 punktów
 54. PC
  487 punktów
 55. Uncharted
  475 punktów
 56. Kluseczki Olgi
  438 punktów
 57. YOUTUBE
  409 punktów
 58. R5Family
  372 punktów
 59. Arianators
  323 punktów
 60. #talentobranie
  263 punktów
 61. LUDZIE
  228 punktów
 62. Akcja & Przygoda
  220 punktów
 63. FANDOMS TALENTS
  220 punktów
 64. Soy Luna
  216 punktów
 65. Directioners
  204 punktów
 66. PROJEKT FANDOMS
  171 punktów
 67. 5SOSFam
  131 punktów
 68. The Good Place
  116 punktów
 69. Beautilles
  98 punktów
 70. Strzelanki
  93 punktów
 71. Selenators
  89 punktów
 72. Donaty Agaty
  86 punktów
 73. Podróże
  63 punktów
 74. Orlandonators
  58 punktów
 75. Wyścigi
  45 punktów
 76. Swifties
  32 punktów
 77. Far Cry
  28 punktów
 1. Potterheads
  280 punktów
 2. FILMY
  50 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  50 punktów
 1. The 100
  9393 punktów
 2. SERIALE
  5528 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  5009 punktów
 4. Riverdale
  3733 punktów
 5. YOUNG STARS
  2723 punktów
 6. Young Stars Festival
  1442 punktów
 7. Bartek Lovers
  1408 punktów
 8. SikorskiSquad
  881 punktów
 9. Ananasy Sylwii
  865 punktów
 10. Once Upon A Time
  518 punktów
 11. Domisiaki
  338 punktów
 12. Remonators
  218 punktów
 13. Supiwerki
  137 punktów
 14. MUZYKA
  134 punktów
 15. Arturonators
  106 punktów
 16. Bambinos
  94 punktów
 17. Pretty Little Liars
  41 punktów
 18. Shawn Mendes Army
  41 punktów
 19. TALENTY
  32 punktów
 20. GRY
  27 punktów
 21. Pamiętniki Wampirów
  27 punktów
 22. INNE
  26 punktów
 23. KSIĄŻKI
  21 punktów
 24. Stranger Things
  21 punktów
 25. Dua Lipa
  16 punktów
 26. Young Stars News
  16 punktów
 27. Ania, nie Anna
  14 punktów
 28. Eurowizja
  12 punktów
 29. The Originals
  12 punktów
 30. FILMY
  11 punktów
 31. Nintendo
  11 punktów
 32. Famous In Love
  10 punktów
 33. Sport
  10 punktów
 34. God Of War
  8 punktów
 35. Detroit
  6 punktów
 36. Life Is Strange
  6 punktów
 37. 13 Reasons Why
  5 punktów
 38. Arianators
  3 punktów
 39. LUDZIE
  2 punktów
 40. Progress Armia
  2 punktów
 41. Misiaki Sysi
  1 punktów
 42. Playstation VR
  1 punktów
 1. Ananasy Sylwii
  3072 punktów
 2. Riverdale
  2769 punktów
 3. Pretty Little Liars
  2607 punktów
 4. Shawn Mendes Army
  2114 punktów
 5. Bartek Lovers
  1425 punktów
 6. The 100
  1339 punktów
 7. Once Upon A Time
  1216 punktów
 8. Dua Lipa
  1047 punktów
 9. The Originals
  989 punktów
 10. Soy Luna
  986 punktów
 11. Bambinos
  918 punktów
 12. K-Pop
  902 punktów
 13. Supiwerki
  645 punktów
Kontakt Post