0 głosów
(postid: 333812) 
ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!

Miasteczko Twin Peaks. Pytając serialowych maniaków o produkcje podobne do Riverdale, istnieje duża szansa, że właśnie taką uzyskamy odpowiedź. Dlaczego? Czy ,,Riverdale", oprócz Archie Comics, zostało również zainspirowane serialem z lat dziewięćdziesiątych? Jakie są podobieństwa? I czy rzeczywiście warto się z nim zapoznać?

Tragedia nad rzeką

Rankiem 24 lutego, w tytułowym miasteczku Twin Peaks, drwal Pete Martell odnajduje na brzegu rzeki nagie ciało ciasno owinięte przezroczystą folią, które przez funkcjonariuszy przybywających na domniemane miejsce zbrodni zostaje zidentyfikowane jako zwłoki licealistki, Laury Palmer. Wiadomość o jej śmierci błyskawicznie roznosi się wśród mieszkańców miasteczka, a sprawa morderstwa staje się osią główną serialu i celem napędzającym fabułę. Brzmi znajomo?

Miasteczko Twin Peaks a Riverdale - historie miast splamionych zbrodnią

Zanim przyjrzymy się dokładniej powiązaniom między tymi dwoma produkcjami, warto by nieco przedstawić pierwszą z nich, dla tych, którym jest obca. 

,,Miasteczko Twin Peaks" to amerykański serial stworzony przez Davida Lyncha i Marka Forsta, opowiadający o śledztwie agenta Dalea Coopera w sprawie morderstwa uczennicy liceum, Laury Palmer. Serial po raz pierwszy pojawił się na ekranach na początku lat dziewięćdziesiątych i już podczas pierwszej emisji zyskał grono oddanych fanów i uznanie krytyków. 


  Ciężko odmówić twórcom ,,Riverdale" podobieństw i licznych nawiązań do ,,Miasteczka Twin Peaks". Najbardziej oczywistą zgodnością, która rzuca nam się w oczy już w pierwszych odcinkach obu seriali, jest fakt, że zarówno fabuła ,,Miasteczka...", jak i pierwszego sezonu ,,Riverdale" kręci się wokół tajemniczej śmierci nastolatka, którego ciało odnaleziono na brzegu rzeki. Mroczna zbrodnia zaburza sielankowy porządek miasta, a śledztwo ujawnia mroczne, niekiedy mrożące krew w żyłach sekrety, od lat skrywane przez na pozór zwyczajnych, a nawet wzorowych mieszkańców. Dodatkowo w obu produkcjach pojawia się motyw bogatej rodziny zamieszanej w morderstwo i handel narkotykami oraz popularnego baru, chętnie odwiedzanego przez mieszkańców miasteczka.

Laura Palmer a Betty Cooper - czyli o tym, jak cienka jest granica między złem a dobrem (i jak łatwo się zaciera)

Mówiąc o podobieństwach między tymi produkcjami, warto by wspomnieć o powiązaniach między Laurą Palmer a Betty Cooper. Obie z początku wydają się jedynie przykładnymi uczennicami z dobrych domów, niewiele różniącymi się od swoich rówieśników. Dopiero z biegiem czasu i rozwojem fabuły poznajemy ciemne strony ich charakterów, dowiadujemy się, że właściwie od początku borykały się z dualizmem własnych osobowości. Ciemną stronę Betty w pełnej okazałości widzimy podczas sceny z Chuckiem Claytonem w jacuzzi, a Laury... Cóż, tego nie da się opisać, to trzeba po prostu zobaczyć.

Miasteczka i ich mroczne kreacje

Gdy pierwszy raz oglądałam ,,Riverdale", od razu zwróciłam uwagę na tabliczkę, witającą przejezdnych tytułem ,,Welcome to Riverdale" i górzystym krajobrazem w tle. Sama Madchen Amick, wcielająca się w Alice Cooper w Riverdale i Shelly Johnson w Twin Peaks, w wywiadzie dla FANDOM, przyznała, że atmosferę podobną do tej, która towarzyszyła jej roli w produkcji z lat dziewięćdziesiątych poczuła dopiero, gdy ujrzała ową tabliczkę, tym razem z nazwą innego miasta, w nieco innym wykonaniu.  

Ponadto, pomimo tego, że oba miasta są jedynie wytworami wyobraźni twórców, to samo Riverdale ma w sobie wiele cech, które równie dobrze można by przypisać Twin Peaks. Ciemne zaułki, przybrane wysokimi sosnami, szumiąca rzeka, która staje się świadkiem tragicznego przestępstwa i gęsta mgła wisząca w powietrzu podczas chłodnych, mrocznych wieczorów. Dzięki takim obrazom, na ekranie dominują głównie brudne, ciemne barwy, oddające charakter miasta zbrukanego zbrodnią.

Czy tak ma być? - czyli co sądzą twórcy

Chociaż twórcy Riverdale jednoznacznie nie potwierdzili, że inspiracje, oprócz Archie Comics, czerpali także z ,,Miasteczka Twin Peaks", wiemy, że nie czują się urażeni takimi porównaniami.  Sami producenci serialu nie trzymają w tajemnicy tego, że dzieło Lyncha mogło mieć wpływ na ,,Riverdale", a wręcz otwarcie i bez wstydu się do tego przyznają. Roberto Aguirre-Sacasa, zaangażowany w produkcję ,,Riverdale", w jednym z wywiadów, udzielonych dla Collider, zapytany, jak się czuje z tym, że produkcji często wytyka się podobieństwa do ,,Miasteczka Twin Peaks", wyznał:


,,Nie staramy się tego ukryć, ani nie wstydzimy się tego wpływu. To (Twin Peaks) jeden z moich ulubionych seriali, Sarah Schetcher, jedna z producentek wykonawczych (Riverdale) również go uwielbia."  Żartobliwie dodał też, że ,,Wszystkie drogi Riverdale prowadzą do Twin Peaks", z czego możemy wnioskować, że takie teorie i porównania nie urażają twórców ,,Riverdale", a nawet odbierane są przez nich pozytywnie. 

Czy warto?

,,Miasteczko Twin Peaks" to kultowy serial, przez wielu krytyków obrzucany mianem arcydzieła. Fenomenalna gra aktorska, muzyka wprowadzająca odbiorcę w stan hipnotycznej monotonii, kazuistyczna tajemnica i wielowymiarowość postaci jest tym, co najbardziej w nim cenimy. Należy jednak pamiętać, że pomimo wielu podobieństw, istnieją także różnice, które w wielu przypadkach mogą okazać się decydujące i wcale nie muszą (chociaż mogą) automatycznie przypaść do gustu fanom ,,Riverdale". W ,,Miasteczku Twin Peaks" atmosfera jest dość specyficzna, momentami bywa posępna, akcja dzieje się powoli, a sam serial ma w sobie pierwiastek surrealizmu, wówczas gdy ,,Riverdale" utrzymuje klimat bliższy odbiorcom czasów współczesnych, a akcja, pomimo niewyjaśnionych tajemnic i zagadek, zachowuje swoją przejrzystość. Różnicę między tymi produkcjami niezwykle trafnie uchwyciła Madchen Amick w swoim wywiadzie dla FANDOM:


 ,,Nie widziałam tego połączenia, gdy po raz pierwszy go (scenariusz) przeczytałam, ani nawet, gdy już nagrywaliśmy. [...] Ale kiedy krytycy zaczęli wytykać podobieństwa, połączyłam to w całość i stwierdziłam ,,Hej, rzeczywiście, macie rację". Przykładny uczeń zostaje znaleziony martwy, poznajemy sekrety miasta poprzez śledztwo w sprawie morderstwa. To wszystko jest podobne. Tym, co je różni, jest rytm. W Twin Peaks wszystko dzieje się wolno, niemal nieznośnie wolno, natomiast w Riverdale akcja ma szybkie, określone tempo i właśnie to jest dla mnie największą różnicą."Podsumowując, między ,,Riverdale" a ,,Miasteczkiem Twin Peaks" istnieje zarówno wiele podobieństw, jak i różnic. Osobiście, jako ogromna fanka Twin Peaks, uważam, że warto się z nim zapoznać, przynajmniej z kilkoma odcinkami. Jeśli nie przypadnie Ci to gustu, to będziesz wiedział, czego w przyszłości unikać, a jeśli tak - będziesz miał co oglądać w przerwach między emisjami kolejnych odcinków ,,Riverdale". A patrząc na grafik przerw w emisji, czasu zdecydowanie nie braknie...


OCENA JAKOŚCI

Ten post nie jest polecany na głównej, ilość punktów za post jest ograniczona. Oceniać posty mogą tylko Administratorzy i Eksperci danego fandomu. Jesteś wśród nich? Oceń ten post !
Uważasz, że ocena jest nieuczciwa? Zgłoś to przyciskiem "zgłoś" na dole, a administracja portalu sprawdzi tą ocenę!
JAK MOGĘ ZAROBIĆ PUNKTY DLA FANDOMU Z TEGO POSTA / CO MOGĘ TERAZ ZROBIĆ?
Jaka jest Twoja reakcja?
0
OK
4
Super
0
Śmiech
0
Zdziwienie
0
Złość
0
Smutek
PUNKTACJA Z TEGO POSTA JEST WLICZANA DO AKTUALNYCH AKCJI KONKURSOWYCH PORTALU!
Komentuj, oceniaj, bierz udział w jego wyzwaniach - punkty z niego są wliczane - powodzenia :)

Redaktor tego posta zarobił dotychczas 478 punktów za:

Jakość:20Popularność:444
Wsparcie:0Ocena i wartość ocen:0
Wyróżnienia/kary:0Komentarze i reakcje:14
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych dyskusji z napisanych w tym fandomie)
O CO CHODZI Z PUNKTAMI DLA REDAKTORÓW? ZA CO SIĘ JE ZARABIA?

Zaloguj się, aby zarabiać punkty z aktywności w postach !

Interesuje Cię ten serial? Bądź na bieżąco ! Dołącz do polecanej przez nas grupy fanowskiej o Riverdale na Facebooku i poznaj innych fanów serialu !
Kliknij tutaj, aby dołączyć
Claudette VIP 5,034 pkt
444 czytelników Gru 2, 2018

Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta

Możesz wkleić bezpośredni link do grafiki / video aby umieścić ją w treści komentarza
Podpisz się (nick, imię etc.)
Prywatność: Twój adres email zostanie tylko wykorzystany do przesłania powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

1 Komentarz

Kamilkaxx Ekspert 40,878 pkt
Bardzo fajny post! Osobiście bardzo spodobało mi się Miasteczko Twin Peaks:)
+1 głos
Gru 4, 2018

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
115 osób na stronie
0 Użytkowników oraz 115 Gości
Dziś posty czytano : 3265 razy

Fandomy, do których należę

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, do których należysz i dołączać do nowych!

Fandomy, które obserwuję

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, które Cię interesują i obserwować nowe!

Zainteresowani tym postem

Liczba osób: 0

Największe fandomy

 1. Riverdale
  189 osób
 2. The 100
  138 osób
 3. Ananasy Sylwii
  134 osób
 4. Bambinos
  125 osób
 5. Bartek Lovers
  121 osób
 6. Supiwerki
  73 osób
 7. Arturonators
  71 osób
 8. Potterheads
  67 osób
 9. Shawn Mendes Army
  60 osób
 10. SikorskiSquad
  39 osób
 11. Domisiaki
  35 osób
 12. Once Upon A Time
  29 osób
 13. Pretty Little Liars
  25 osób
 14. Donaty Agaty
  25 osób
 15. Pamiętniki Wampirów
  20 osób
 16. Remonators
  16 osób
 17. GRY
  14 osób
 18. Misiaki Sysi
  12 osób
 19. Famous In Love
  11 osób
 20. Kluseczki Olgi
  10 osób
 21. Zosiaki
  6 osób
 22. Temorki
  5 osób
 23. FANDOMS YOUTUBE
  5 osób
 24. Sonbird Team
  5 osób
 25. Life Is Strange
  4 osób
 26. Dua Lipa
  4 osób
 27. The Good Place
  3 osób
 28. PC
  2 osób
 29. Nintendo
  2 osób
 30. Young Stars Festival
  1 osób
Kontakt Post