0 głosów
(postid: 333812) 
ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!

Miasteczko Twin Peaks. Pytając serialowych maniaków o produkcje podobne do Riverdale, istnieje duża szansa, że właśnie taką uzyskamy odpowiedź. Dlaczego? Czy ,,Riverdale", oprócz Archie Comics, zostało również zainspirowane serialem z lat dziewięćdziesiątych? Jakie są podobieństwa? I czy rzeczywiście warto się z nim zapoznać?

Tragedia nad rzeką

Rankiem 24 lutego, w tytułowym miasteczku Twin Peaks, drwal Pete Martell odnajduje na brzegu rzeki nagie ciało ciasno owinięte przezroczystą folią, które przez funkcjonariuszy przybywających na domniemane miejsce zbrodni zostaje zidentyfikowane jako zwłoki licealistki, Laury Palmer. Wiadomość o jej śmierci błyskawicznie roznosi się wśród mieszkańców miasteczka, a sprawa morderstwa staje się osią główną serialu i celem napędzającym fabułę. Brzmi znajomo?

Miasteczko Twin Peaks a Riverdale - historie miast splamionych zbrodnią

Zanim przyjrzymy się dokładniej powiązaniom między tymi dwoma produkcjami, warto by nieco przedstawić pierwszą z nich, dla tych, którym jest obca. 

,,Miasteczko Twin Peaks" to amerykański serial stworzony przez Davida Lyncha i Marka Forsta, opowiadający o śledztwie agenta Dalea Coopera w sprawie morderstwa uczennicy liceum, Laury Palmer. Serial po raz pierwszy pojawił się na ekranach na początku lat dziewięćdziesiątych i już podczas pierwszej emisji zyskał grono oddanych fanów i uznanie krytyków. 


  Ciężko odmówić twórcom ,,Riverdale" podobieństw i licznych nawiązań do ,,Miasteczka Twin Peaks". Najbardziej oczywistą zgodnością, która rzuca nam się w oczy już w pierwszych odcinkach obu seriali, jest fakt, że zarówno fabuła ,,Miasteczka...", jak i pierwszego sezonu ,,Riverdale" kręci się wokół tajemniczej śmierci nastolatka, którego ciało odnaleziono na brzegu rzeki. Mroczna zbrodnia zaburza sielankowy porządek miasta, a śledztwo ujawnia mroczne, niekiedy mrożące krew w żyłach sekrety, od lat skrywane przez na pozór zwyczajnych, a nawet wzorowych mieszkańców. Dodatkowo w obu produkcjach pojawia się motyw bogatej rodziny zamieszanej w morderstwo i handel narkotykami oraz popularnego baru, chętnie odwiedzanego przez mieszkańców miasteczka.

Laura Palmer a Betty Cooper - czyli o tym, jak cienka jest granica między złem a dobrem (i jak łatwo się zaciera)

Mówiąc o podobieństwach między tymi produkcjami, warto by wspomnieć o powiązaniach między Laurą Palmer a Betty Cooper. Obie z początku wydają się jedynie przykładnymi uczennicami z dobrych domów, niewiele różniącymi się od swoich rówieśników. Dopiero z biegiem czasu i rozwojem fabuły poznajemy ciemne strony ich charakterów, dowiadujemy się, że właściwie od początku borykały się z dualizmem własnych osobowości. Ciemną stronę Betty w pełnej okazałości widzimy podczas sceny z Chuckiem Claytonem w jacuzzi, a Laury... Cóż, tego nie da się opisać, to trzeba po prostu zobaczyć.

Miasteczka i ich mroczne kreacje

Gdy pierwszy raz oglądałam ,,Riverdale", od razu zwróciłam uwagę na tabliczkę, witającą przejezdnych tytułem ,,Welcome to Riverdale" i górzystym krajobrazem w tle. Sama Madchen Amick, wcielająca się w Alice Cooper w Riverdale i Shelly Johnson w Twin Peaks, w wywiadzie dla FANDOM, przyznała, że atmosferę podobną do tej, która towarzyszyła jej roli w produkcji z lat dziewięćdziesiątych poczuła dopiero, gdy ujrzała ową tabliczkę, tym razem z nazwą innego miasta, w nieco innym wykonaniu.  

Ponadto, pomimo tego, że oba miasta są jedynie wytworami wyobraźni twórców, to samo Riverdale ma w sobie wiele cech, które równie dobrze można by przypisać Twin Peaks. Ciemne zaułki, przybrane wysokimi sosnami, szumiąca rzeka, która staje się świadkiem tragicznego przestępstwa i gęsta mgła wisząca w powietrzu podczas chłodnych, mrocznych wieczorów. Dzięki takim obrazom, na ekranie dominują głównie brudne, ciemne barwy, oddające charakter miasta zbrukanego zbrodnią.

Czy tak ma być? - czyli co sądzą twórcy

Chociaż twórcy Riverdale jednoznacznie nie potwierdzili, że inspiracje, oprócz Archie Comics, czerpali także z ,,Miasteczka Twin Peaks", wiemy, że nie czują się urażeni takimi porównaniami.  Sami producenci serialu nie trzymają w tajemnicy tego, że dzieło Lyncha mogło mieć wpływ na ,,Riverdale", a wręcz otwarcie i bez wstydu się do tego przyznają. Roberto Aguirre-Sacasa, zaangażowany w produkcję ,,Riverdale", w jednym z wywiadów, udzielonych dla Collider, zapytany, jak się czuje z tym, że produkcji często wytyka się podobieństwa do ,,Miasteczka Twin Peaks", wyznał:


,,Nie staramy się tego ukryć, ani nie wstydzimy się tego wpływu. To (Twin Peaks) jeden z moich ulubionych seriali, Sarah Schetcher, jedna z producentek wykonawczych (Riverdale) również go uwielbia."  Żartobliwie dodał też, że ,,Wszystkie drogi Riverdale prowadzą do Twin Peaks", z czego możemy wnioskować, że takie teorie i porównania nie urażają twórców ,,Riverdale", a nawet odbierane są przez nich pozytywnie. 

Czy warto?

,,Miasteczko Twin Peaks" to kultowy serial, przez wielu krytyków obrzucany mianem arcydzieła. Fenomenalna gra aktorska, muzyka wprowadzająca odbiorcę w stan hipnotycznej monotonii, kazuistyczna tajemnica i wielowymiarowość postaci jest tym, co najbardziej w nim cenimy. Należy jednak pamiętać, że pomimo wielu podobieństw, istnieją także różnice, które w wielu przypadkach mogą okazać się decydujące i wcale nie muszą (chociaż mogą) automatycznie przypaść do gustu fanom ,,Riverdale". W ,,Miasteczku Twin Peaks" atmosfera jest dość specyficzna, momentami bywa posępna, akcja dzieje się powoli, a sam serial ma w sobie pierwiastek surrealizmu, wówczas gdy ,,Riverdale" utrzymuje klimat bliższy odbiorcom czasów współczesnych, a akcja, pomimo niewyjaśnionych tajemnic i zagadek, zachowuje swoją przejrzystość. Różnicę między tymi produkcjami niezwykle trafnie uchwyciła Madchen Amick w swoim wywiadzie dla FANDOM:


 ,,Nie widziałam tego połączenia, gdy po raz pierwszy go (scenariusz) przeczytałam, ani nawet, gdy już nagrywaliśmy. [...] Ale kiedy krytycy zaczęli wytykać podobieństwa, połączyłam to w całość i stwierdziłam ,,Hej, rzeczywiście, macie rację". Przykładny uczeń zostaje znaleziony martwy, poznajemy sekrety miasta poprzez śledztwo w sprawie morderstwa. To wszystko jest podobne. Tym, co je różni, jest rytm. W Twin Peaks wszystko dzieje się wolno, niemal nieznośnie wolno, natomiast w Riverdale akcja ma szybkie, określone tempo i właśnie to jest dla mnie największą różnicą."Podsumowując, między ,,Riverdale" a ,,Miasteczkiem Twin Peaks" istnieje zarówno wiele podobieństw, jak i różnic. Osobiście, jako ogromna fanka Twin Peaks, uważam, że warto się z nim zapoznać, przynajmniej z kilkoma odcinkami. Jeśli nie przypadnie Ci to gustu, to będziesz wiedział, czego w przyszłości unikać, a jeśli tak - będziesz miał co oglądać w przerwach między emisjami kolejnych odcinków ,,Riverdale". A patrząc na grafik przerw w emisji, czasu zdecydowanie nie braknie...


OCENA JAKOŚCI

Ten post nie jest polecany na głównej, ilość punktów za post jest ograniczona. Oceniać posty mogą tylko Administratorzy i Eksperci danego fandomu. Jesteś wśród nich? Oceń ten post !
Uważasz, że ocena jest nieuczciwa? Zgłoś to przyciskiem "zgłoś" na dole, a administracja portalu sprawdzi tą ocenę!
JAK MOGĘ ZAROBIĆ PUNKTY DLA FANDOMU Z TEGO POSTA / CO MOGĘ TERAZ ZROBIĆ?
Jaka jest Twoja reakcja?
0
OK
4
Super
0
Śmiech
0
Zdziwienie
0
Złość
0
Smutek
PUNKTACJA Z TEGO POSTA JEST WLICZANA DO AKTUALNYCH AKCJI KONKURSOWYCH PORTALU!
Komentuj, oceniaj, bierz udział w jego wyzwaniach - punkty z niego są wliczane - powodzenia :)

Redaktor tego posta zarobił dotychczas 516 punktów za:

Jakość:20Popularność:482
Wsparcie:0Ocena i wartość ocen:0
Wyróżnienia/kary:0Komentarze i reakcje:14
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych dyskusji z napisanych w tym fandomie)
O CO CHODZI Z PUNKTAMI DLA REDAKTORÓW? ZA CO SIĘ JE ZARABIA?

Zaloguj się, aby zarabiać punkty z aktywności w postach !

Interesuje Cię ten serial? Bądź na bieżąco ! Dołącz do polecanej przez nas grupy fanowskiej o Riverdale na Facebooku i poznaj innych fanów serialu !
Kliknij tutaj, aby dołączyć
Claudette VIP 5,034 pkt
482 czytelników Gru 2, 2018

Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta

Możesz wkleić bezpośredni link do grafiki / video aby umieścić ją w treści komentarza
Podpisz się (nick, imię etc.)
Prywatność: Twój adres email zostanie tylko wykorzystany do przesłania powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

1 Komentarz

Kamilkaxx Ekspert 40,878 pkt
Bardzo fajny post! Osobiście bardzo spodobało mi się Miasteczko Twin Peaks:)
+1 głos
Gru 4, 2018

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
204 osób na stronie
0 Użytkowników oraz 204 Gości
Dziś posty czytano : 15253 razy

Fandomy, do których należę

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, do których należysz i dołączać do nowych!

Fandomy, które obserwuję

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, które Cię interesują i obserwować nowe!

Zainteresowani tym postem

Liczba osób: 0

Największe fandomy

 1. Riverdale
  189 osób
 2. The 100
  138 osób
 3. Ananasy Sylwii
  134 osób
 4. Bambinos
  125 osób
 5. Bartek Lovers
  121 osób
 6. Supiwerki
  73 osób
 7. Arturonators
  71 osób
 8. Potterheads
  67 osób
 9. Shawn Mendes Army
  60 osób
 10. SikorskiSquad
  39 osób
 11. Domisiaki
  35 osób
 12. Once Upon A Time
  29 osób
 13. Pretty Little Liars
  25 osób
 14. Donaty Agaty
  25 osób
 15. Pamiętniki Wampirów
  20 osób
 16. Remonators
  16 osób
 17. GRY
  14 osób
 18. Misiaki Sysi
  12 osób
 19. Famous In Love
  11 osób
 20. Kluseczki Olgi
  10 osób
 21. Zosiaki
  6 osób
 22. Temorki
  5 osób
 23. FANDOMS YOUTUBE
  5 osób
 24. Sonbird Team
  5 osób
 25. Life Is Strange
  4 osób
 26. Dua Lipa
  4 osób
 27. The Good Place
  3 osób
 28. PC
  2 osób
 29. Nintendo
  2 osób
 30. Young Stars Festival
  1 osób
 1. Riverdale
  559065 punktów
 2. Young Stars Festival
  45087 punktów
 3. Bartek Lovers
  43691 punktów
 4. Supiwerki
  40136 punktów
 5. Potterheads
  40135 punktów
 6. The 100
  39086 punktów
 7. SikorskiSquad
  33866 punktów
 8. Arturonators
  30064 punktów
 9. SERIALE
  25697 punktów
 10. GRY
  23234 punktów
 11. Life Is Strange
  22260 punktów
 12. Famous In Love
  22249 punktów
 13. FILMY/SERIALE/TV
  20183 punktów
 14. Domisiaki
  18477 punktów
 15. Once Upon A Time
  17815 punktów
 16. Ania, nie Anna
  17381 punktów
 17. Ananasy Sylwii
  17380 punktów
 18. Pretty Little Liars
  13209 punktów
 19. YOUNG STARS
  12906 punktów
 20. Shawn Mendes Army
  12721 punktów
 21. Forza
  11917 punktów
 22. Sonbird Team
  10858 punktów
 23. Remonators
  10273 punktów
 24. Eurowizja
  10178 punktów
 25. GWIAZDY YOUNG STARS
  9293 punktów
 26. Dua Lipa
  7998 punktów
 27. TALENTY
  6486 punktów
 28. MUZYKA
  6455 punktów
 29. Playstation VR
  6183 punktów
 30. FILMY
  5777 punktów
 31. Nintendo
  5338 punktów
 32. Pamiętniki Wampirów
  5148 punktów
 33. Detroit
  4993 punktów
 34. Tomb Raider
  4941 punktów
 35. Stranger Things
  4665 punktów
 36. KSIĄŻKI
  4617 punktów
 37. INNE
  4606 punktów
 38. Progress Armia
  4289 punktów
 39. The Originals
  4238 punktów
 40. Misiaki Sysi
  4232 punktów
 41. 13 Reasons Why
  4001 punktów
 42. Bambinos
  3902 punktów
 43. Young Stars News
  3272 punktów
 44. Sport
  2899 punktów
 45. K-Pop
  2750 punktów
 46. American Horror Story
  2606 punktów
 47. God Of War
  2549 punktów
 48. YOUTUBE
  2282 punktów
 49. Kortezjanie
  2121 punktów
 50. Puthinators
  1940 punktów
 51. Sony Playstation
  1723 punktów
 52. Przygodowe
  1150 punktów
 53. MMers
  933 punktów
 54. FPS
  862 punktów
 55. Temorki
  855 punktów
 56. Team Rieger
  799 punktów
 57. R5Family
  635 punktów
 58. PC
  537 punktów
 59. Kluseczki Olgi
  528 punktów
 60. Arianators
  521 punktów
 61. Uncharted
  482 punktów
 62. Zosiaki
  475 punktów
 63. LUDZIE
  423 punktów
 64. Directioners
  326 punktów
 65. FANDOMS TALENTS
  296 punktów
 66. Soy Luna
  296 punktów
 67. #talentobranie
  288 punktów
 68. 5SOSFam
  258 punktów
 69. Akcja & Przygoda
  220 punktów
 70. PROJEKT FANDOMS
  178 punktów
 71. Beautilles
  152 punktów
 72. The Good Place
  148 punktów
 73. Selenators
  137 punktów
 74. Strzelanki
  105 punktów
 75. Donaty Agaty
  104 punktów
 76. Orlandonators
  102 punktów
 77. Podróże
  89 punktów
 78. Swifties
  71 punktów
 79. Far Cry
  51 punktów
 80. Wyścigi
  45 punktów
 1. Potterheads
  1050 punktów
 2. FILMY
  350 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  350 punktów
 1. Potterheads
  13365 punktów
 2. The 100
  9393 punktów
 3. SERIALE
  4034 punktów
 4. FILMY/SERIALE/TV
  3861 punktów
 5. Riverdale
  3736 punktów
 6. YOUNG STARS
  2137 punktów
 7. Young Stars Festival
  1408 punktów
 8. Bartek Lovers
  1369 punktów
 9. SikorskiSquad
  881 punktów
 10. Ananasy Sylwii
  865 punktów
 11. Once Upon A Time
  519 punktów
 12. Pretty Little Liars
  491 punktów
 13. FILMY
  352 punktów
 14. Life Is Strange
  349 punktów
 15. Domisiaki
  338 punktów
 16. GRY
  327 punktów
 17. Remonators
  218 punktów
 18. Arturonators
  212 punktów
 19. MUZYKA
  170 punktów
 20. Supiwerki
  137 punktów
 21. Bambinos
  65 punktów
 22. Shawn Mendes Army
  42 punktów
 23. Sonbird Team
  33 punktów
 24. TALENTY
  32 punktów
 25. INNE
  28 punktów
 26. Pamiętniki Wampirów
  27 punktów
 27. KSIĄŻKI
  21 punktów
 28. Stranger Things
  21 punktów
 29. Dua Lipa
  16 punktów
 30. Young Stars News
  16 punktów
 31. Ania, nie Anna
  13 punktów
 32. Eurowizja
  12 punktów
 33. The Originals
  12 punktów
 34. Nintendo
  11 punktów
 35. Famous In Love
  10 punktów
 36. Sport
  10 punktów
 37. God Of War
  8 punktów
 38. Detroit
  6 punktów
 39. 13 Reasons Why
  5 punktów
 40. YOUTUBE
  4 punktów
 41. Arianators
  3 punktów
 42. LUDZIE
  2 punktów
 43. Progress Armia
  2 punktów
 44. Misiaki Sysi
  1 punktów
 45. Playstation VR
  1 punktów
 1. Potterheads
  37555 punktów
 2. Riverdale
  4469 punktów
 3. Ananasy Sylwii
  3072 punktów
 4. Pretty Little Liars
  2607 punktów
 5. Shawn Mendes Army
  2191 punktów
 6. The 100
  1649 punktów
 7. Bartek Lovers
  1586 punktów
 8. Sonbird Team
  1486 punktów
 9. Once Upon A Time
  1216 punktów
 10. Dua Lipa
  1047 punktów
 11. The Originals
  989 punktów
 12. Soy Luna
  986 punktów
 13. Bambinos
  918 punktów
 14. K-Pop
  902 punktów
 15. Supiwerki
  851 punktów
Kontakt Post