0 głosów
(postid: 333812) 
ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!

Miasteczko Twin Peaks. Pytając serialowych maniaków o produkcje podobne do Riverdale, istnieje duża szansa, że właśnie taką uzyskamy odpowiedź. Dlaczego? Czy ,,Riverdale", oprócz Archie Comics, zostało również zainspirowane serialem z lat dziewięćdziesiątych? Jakie są podobieństwa? I czy rzeczywiście warto się z nim zapoznać?

Tragedia nad rzeką

Rankiem 24 lutego, w tytułowym miasteczku Twin Peaks, drwal Pete Martell odnajduje na brzegu rzeki nagie ciało ciasno owinięte przezroczystą folią, które przez funkcjonariuszy przybywających na domniemane miejsce zbrodni zostaje zidentyfikowane jako zwłoki licealistki, Laury Palmer. Wiadomość o jej śmierci błyskawicznie roznosi się wśród mieszkańców miasteczka, a sprawa morderstwa staje się osią główną serialu i celem napędzającym fabułę. Brzmi znajomo?

Miasteczko Twin Peaks a Riverdale - historie miast splamionych zbrodnią

Zanim przyjrzymy się dokładniej powiązaniom między tymi dwoma produkcjami, warto by nieco przedstawić pierwszą z nich, dla tych, którym jest obca. 

,,Miasteczko Twin Peaks" to amerykański serial stworzony przez Davida Lyncha i Marka Forsta, opowiadający o śledztwie agenta Dalea Coopera w sprawie morderstwa uczennicy liceum, Laury Palmer. Serial po raz pierwszy pojawił się na ekranach na początku lat dziewięćdziesiątych i już podczas pierwszej emisji zyskał grono oddanych fanów i uznanie krytyków. 


  Ciężko odmówić twórcom ,,Riverdale" podobieństw i licznych nawiązań do ,,Miasteczka Twin Peaks". Najbardziej oczywistą zgodnością, która rzuca nam się w oczy już w pierwszych odcinkach obu seriali, jest fakt, że zarówno fabuła ,,Miasteczka...", jak i pierwszego sezonu ,,Riverdale" kręci się wokół tajemniczej śmierci nastolatka, którego ciało odnaleziono na brzegu rzeki. Mroczna zbrodnia zaburza sielankowy porządek miasta, a śledztwo ujawnia mroczne, niekiedy mrożące krew w żyłach sekrety, od lat skrywane przez na pozór zwyczajnych, a nawet wzorowych mieszkańców. Dodatkowo w obu produkcjach pojawia się motyw bogatej rodziny zamieszanej w morderstwo i handel narkotykami oraz popularnego baru, chętnie odwiedzanego przez mieszkańców miasteczka.

Laura Palmer a Betty Cooper - czyli o tym, jak cienka jest granica między złem a dobrem (i jak łatwo się zaciera)

Mówiąc o podobieństwach między tymi produkcjami, warto by wspomnieć o powiązaniach między Laurą Palmer a Betty Cooper. Obie z początku wydają się jedynie przykładnymi uczennicami z dobrych domów, niewiele różniącymi się od swoich rówieśników. Dopiero z biegiem czasu i rozwojem fabuły poznajemy ciemne strony ich charakterów, dowiadujemy się, że właściwie od początku borykały się z dualizmem własnych osobowości. Ciemną stronę Betty w pełnej okazałości widzimy podczas sceny z Chuckiem Claytonem w jacuzzi, a Laury... Cóż, tego nie da się opisać, to trzeba po prostu zobaczyć.

Miasteczka i ich mroczne kreacje

Gdy pierwszy raz oglądałam ,,Riverdale", od razu zwróciłam uwagę na tabliczkę, witającą przejezdnych tytułem ,,Welcome to Riverdale" i górzystym krajobrazem w tle. Sama Madchen Amick, wcielająca się w Alice Cooper w Riverdale i Shelly Johnson w Twin Peaks, w wywiadzie dla FANDOM, przyznała, że atmosferę podobną do tej, która towarzyszyła jej roli w produkcji z lat dziewięćdziesiątych poczuła dopiero, gdy ujrzała ową tabliczkę, tym razem z nazwą innego miasta, w nieco innym wykonaniu.  

Ponadto, pomimo tego, że oba miasta są jedynie wytworami wyobraźni twórców, to samo Riverdale ma w sobie wiele cech, które równie dobrze można by przypisać Twin Peaks. Ciemne zaułki, przybrane wysokimi sosnami, szumiąca rzeka, która staje się świadkiem tragicznego przestępstwa i gęsta mgła wisząca w powietrzu podczas chłodnych, mrocznych wieczorów. Dzięki takim obrazom, na ekranie dominują głównie brudne, ciemne barwy, oddające charakter miasta zbrukanego zbrodnią.

Czy tak ma być? - czyli co sądzą twórcy

Chociaż twórcy Riverdale jednoznacznie nie potwierdzili, że inspiracje, oprócz Archie Comics, czerpali także z ,,Miasteczka Twin Peaks", wiemy, że nie czują się urażeni takimi porównaniami.  Sami producenci serialu nie trzymają w tajemnicy tego, że dzieło Lyncha mogło mieć wpływ na ,,Riverdale", a wręcz otwarcie i bez wstydu się do tego przyznają. Roberto Aguirre-Sacasa, zaangażowany w produkcję ,,Riverdale", w jednym z wywiadów, udzielonych dla Collider, zapytany, jak się czuje z tym, że produkcji często wytyka się podobieństwa do ,,Miasteczka Twin Peaks", wyznał:


,,Nie staramy się tego ukryć, ani nie wstydzimy się tego wpływu. To (Twin Peaks) jeden z moich ulubionych seriali, Sarah Schetcher, jedna z producentek wykonawczych (Riverdale) również go uwielbia."  Żartobliwie dodał też, że ,,Wszystkie drogi Riverdale prowadzą do Twin Peaks", z czego możemy wnioskować, że takie teorie i porównania nie urażają twórców ,,Riverdale", a nawet odbierane są przez nich pozytywnie. 

Czy warto?

,,Miasteczko Twin Peaks" to kultowy serial, przez wielu krytyków obrzucany mianem arcydzieła. Fenomenalna gra aktorska, muzyka wprowadzająca odbiorcę w stan hipnotycznej monotonii, kazuistyczna tajemnica i wielowymiarowość postaci jest tym, co najbardziej w nim cenimy. Należy jednak pamiętać, że pomimo wielu podobieństw, istnieją także różnice, które w wielu przypadkach mogą okazać się decydujące i wcale nie muszą (chociaż mogą) automatycznie przypaść do gustu fanom ,,Riverdale". W ,,Miasteczku Twin Peaks" atmosfera jest dość specyficzna, momentami bywa posępna, akcja dzieje się powoli, a sam serial ma w sobie pierwiastek surrealizmu, wówczas gdy ,,Riverdale" utrzymuje klimat bliższy odbiorcom czasów współczesnych, a akcja, pomimo niewyjaśnionych tajemnic i zagadek, zachowuje swoją przejrzystość. Różnicę między tymi produkcjami niezwykle trafnie uchwyciła Madchen Amick w swoim wywiadzie dla FANDOM:


 ,,Nie widziałam tego połączenia, gdy po raz pierwszy go (scenariusz) przeczytałam, ani nawet, gdy już nagrywaliśmy. [...] Ale kiedy krytycy zaczęli wytykać podobieństwa, połączyłam to w całość i stwierdziłam ,,Hej, rzeczywiście, macie rację". Przykładny uczeń zostaje znaleziony martwy, poznajemy sekrety miasta poprzez śledztwo w sprawie morderstwa. To wszystko jest podobne. Tym, co je różni, jest rytm. W Twin Peaks wszystko dzieje się wolno, niemal nieznośnie wolno, natomiast w Riverdale akcja ma szybkie, określone tempo i właśnie to jest dla mnie największą różnicą."Podsumowując, między ,,Riverdale" a ,,Miasteczkiem Twin Peaks" istnieje zarówno wiele podobieństw, jak i różnic. Osobiście, jako ogromna fanka Twin Peaks, uważam, że warto się z nim zapoznać, przynajmniej z kilkoma odcinkami. Jeśli nie przypadnie Ci to gustu, to będziesz wiedział, czego w przyszłości unikać, a jeśli tak - będziesz miał co oglądać w przerwach między emisjami kolejnych odcinków ,,Riverdale". A patrząc na grafik przerw w emisji, czasu zdecydowanie nie braknie...


OCENA JAKOŚCI

Ten post nie jest polecany na głównej, ilość punktów za post jest ograniczona. Oceniać posty mogą tylko Administratorzy i Eksperci danego fandomu. Jesteś wśród nich? Oceń ten post !
Uważasz, że ocena jest nieuczciwa? Zgłoś to przyciskiem "zgłoś" na dole, a administracja portalu sprawdzi tą ocenę!
JAK MOGĘ ZAROBIĆ PUNKTY DLA FANDOMU Z TEGO POSTA / CO MOGĘ TERAZ ZROBIĆ?
Jaka jest Twoja reakcja?
0
OK
4
Super
0
Śmiech
0
Zdziwienie
0
Złość
0
Smutek
PUNKTACJA Z TEGO POSTA JEST WLICZANA DO AKTUALNYCH AKCJI KONKURSOWYCH PORTALU!
Komentuj, oceniaj, bierz udział w jego wyzwaniach - punkty z niego są wliczane - powodzenia :)

Redaktor tego posta zarobił dotychczas 380 punktów za:

Jakość:20Popularność:346
Wsparcie:0Ocena i wartość ocen:0
Wyróżnienia/kary:0Komentarze i reakcje:14
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych dyskusji z napisanych w tym fandomie)
O CO CHODZI Z PUNKTAMI DLA REDAKTORÓW? ZA CO SIĘ JE ZARABIA?

Zaloguj się, aby zarabiać punkty z aktywności w postach !

Interesuje Cię ten serial? Bądź na bieżąco ! Dołącz do polecanej przez nas grupy fanowskiej o Riverdale na Facebooku i poznaj innych fanów serialu !
Kliknij tutaj, aby dołączyć
Claudette VIP 4,607 pkt
346 czytelników Gru 2, 2018

Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta

Możesz wkleić bezpośredni link do grafiki / video aby umieścić ją w treści komentarza
Podpisz się (nick, imię etc.)
Prywatność: Twój adres email zostanie tylko wykorzystany do przesłania powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

1 Komentarz

Kamilkaxx Ekspert 39,048 pkt
Bardzo fajny post! Osobiście bardzo spodobało mi się Miasteczko Twin Peaks:)
+1 głos
Gru 4, 2018

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
58 osób na stronie
0 Użytkowników oraz 58 Gości
Dziś posty czytano : 1657 razy

Fandomy, do których należę

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, do których należysz i dołączać do nowych!

Fandomy, które obserwuję

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, które Cię interesują i obserwować nowe!

Zainteresowani tym postem

Liczba osób: 0

Największe fandomy

 1. Riverdale
  157 osób
 2. Ananasy Sylwii
  134 osób
 3. The 100
  131 osób
 4. Bambinos
  125 osób
 5. Bartek Lovers
  121 osób
 6. Supiwerki
  73 osób
 7. Arturonators
  67 osób
 8. Potterheads
  67 osób
 9. Shawn Mendes Army
  60 osób
 10. SikorskiSquad
  39 osób
 11. Domisiaki
  35 osób
 12. Once Upon A Time
  28 osób
 13. Pretty Little Liars
  25 osób
 14. Donaty Agaty
  25 osób
 15. Pamiętniki Wampirów
  20 osób
 16. Remonators
  16 osób
 17. Misiaki Sysi
  12 osób
 18. GRY
  11 osób
 19. Famous In Love
  11 osób
 20. Kluseczki Olgi
  10 osób
 21. Temorki
  5 osób
 22. FANDOMS YOUTUBE
  5 osób
 23. Sonbird Team
  5 osób
 24. Dua Lipa
  4 osób
 25. Life Is Strange
  3 osób
 26. The Good Place
  3 osób
 27. PC
  2 osób
 28. Nintendo
  2 osób
 29. Young Stars Festival
  1 osób
 30. Zosiaki
  1 osób
 1. Riverdale
  510281 punktów
 2. Young Stars Festival
  43021 punktów
 3. Bartek Lovers
  42655 punktów
 4. Potterheads
  38899 punktów
 5. Supiwerki
  38707 punktów
 6. The 100
  36073 punktów
 7. SikorskiSquad
  32133 punktów
 8. SERIALE
  24667 punktów
 9. GRY
  22376 punktów
 10. Life Is Strange
  20974 punktów
 11. Arturonators
  20423 punktów
 12. FILMY/SERIALE/TV
  19925 punktów
 13. Famous In Love
  18188 punktów
 14. Domisiaki
  17996 punktów
 15. Ania, nie Anna
  17243 punktów
 16. Once Upon A Time
  16431 punktów
 17. Ananasy Sylwii
  16159 punktów
 18. YOUNG STARS
  12489 punktów
 19. Shawn Mendes Army
  12437 punktów
 20. Pretty Little Liars
  12323 punktów
 21. Sonbird Team
  10785 punktów
 22. Remonators
  10086 punktów
 23. Eurowizja
  9753 punktów
 24. GWIAZDY YOUNG STARS
  8959 punktów
 25. Dua Lipa
  7832 punktów
 26. Forza
  7716 punktów
 27. TALENTY
  6332 punktów
 28. MUZYKA
  6076 punktów
 29. Playstation VR
  6033 punktów
 30. FILMY
  5366 punktów
 31. Nintendo
  5170 punktów
 32. Detroit
  4940 punktów
 33. Tomb Raider
  4884 punktów
 34. KSIĄŻKI
  4554 punktów
 35. INNE
  4534 punktów
 36. Pamiętniki Wampirów
  4444 punktów
 37. Progress Armia
  4255 punktów
 38. The Originals
  4181 punktów
 39. Misiaki Sysi
  4004 punktów
 40. 13 Reasons Why
  3841 punktów
 41. Stranger Things
  3393 punktów
 42. Bambinos
  3203 punktów
 43. Young Stars News
  2836 punktów
 44. K-Pop
  2690 punktów
 45. American Horror Story
  2543 punktów
 46. Sport
  2518 punktów
 47. God Of War
  2494 punktów
 48. Kortezjanie
  2087 punktów
 49. YOUTUBE
  2009 punktów
 50. Puthinators
  1915 punktów
 51. Sony Playstation
  1455 punktów
 52. Przygodowe
  1150 punktów
 53. Temorki
  840 punktów
 54. FPS
  752 punktów
 55. MMers
  711 punktów
 56. Team Rieger
  704 punktów
 57. PC
  494 punktów
 58. Uncharted
  476 punktów
 59. Kluseczki Olgi
  462 punktów
 60. R5Family
  438 punktów
 61. Arianators
  427 punktów
 62. LUDZIE
  318 punktów
 63. #talentobranie
  276 punktów
 64. FANDOMS TALENTS
  251 punktów
 65. Directioners
  242 punktów
 66. Soy Luna
  237 punktów
 67. Akcja & Przygoda
  220 punktów
 68. PROJEKT FANDOMS
  172 punktów
 69. 5SOSFam
  167 punktów
 70. The Good Place
  127 punktów
 71. Beautilles
  110 punktów
 72. Selenators
  101 punktów
 73. Strzelanki
  94 punktów
 74. Donaty Agaty
  93 punktów
 75. Zosiaki
  79 punktów
 76. Podróże
  73 punktów
 77. Orlandonators
  68 punktów
 78. Wyścigi
  45 punktów
 79. Swifties
  39 punktów
 80. Far Cry
  36 punktów
 1. Potterheads
  756 punktów
 2. FILMY
  350 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  350 punktów
 1. Potterheads
  13365 punktów
 2. The 100
  9393 punktów
 3. SERIALE
  4632 punktów
 4. FILMY/SERIALE/TV
  4459 punktów
 5. Riverdale
  3735 punktów
 6. YOUNG STARS
  2132 punktów
 7. Young Stars Festival
  1420 punktów
 8. Bartek Lovers
  1369 punktów
 9. SikorskiSquad
  881 punktów
 10. Ananasy Sylwii
  865 punktów
 11. Once Upon A Time
  518 punktów
 12. Pretty Little Liars
  491 punktów
 13. FILMY
  352 punktów
 14. Life Is Strange
  349 punktów
 15. Domisiaki
  338 punktów
 16. GRY
  327 punktów
 17. Arturonators
  226 punktów
 18. Remonators
  218 punktów
 19. MUZYKA
  170 punktów
 20. Supiwerki
  137 punktów
 21. Bambinos
  65 punktów
 22. Shawn Mendes Army
  42 punktów
 23. Sonbird Team
  33 punktów
 24. TALENTY
  32 punktów
 25. INNE
  28 punktów
 26. Pamiętniki Wampirów
  27 punktów
 27. KSIĄŻKI
  21 punktów
 28. Stranger Things
  21 punktów
 29. Dua Lipa
  16 punktów
 30. Young Stars News
  16 punktów
 31. Ania, nie Anna
  13 punktów
 32. Eurowizja
  12 punktów
 33. The Originals
  12 punktów
 34. Nintendo
  11 punktów
 35. Famous In Love
  10 punktów
 36. Sport
  10 punktów
 37. God Of War
  8 punktów
 38. Detroit
  6 punktów
 39. 13 Reasons Why
  5 punktów
 40. YOUTUBE
  4 punktów
 41. Arianators
  3 punktów
 42. LUDZIE
  2 punktów
 43. Progress Armia
  2 punktów
 44. Misiaki Sysi
  1 punktów
 45. Playstation VR
  1 punktów
 1. Potterheads
  37507 punktów
 2. Riverdale
  3956 punktów
 3. Ananasy Sylwii
  3072 punktów
 4. Pretty Little Liars
  2607 punktów
 5. Shawn Mendes Army
  2191 punktów
 6. The 100
  1649 punktów
 7. Bartek Lovers
  1586 punktów
 8. Sonbird Team
  1486 punktów
 9. Once Upon A Time
  1216 punktów
 10. Dua Lipa
  1047 punktów
 11. The Originals
  989 punktów
 12. Soy Luna
  986 punktów
 13. Bambinos
  918 punktów
 14. K-Pop
  902 punktów
 15. Supiwerki
  851 punktów
Kontakt Post