+1 głos
Kilka słów od autora:
Dlaczego Cheryl próbowała odebrać sobie życie? Co ukształtowało Penelope, co sprawiło, że jest tak nieczuła na cierpienie córki? I przede wszystkim - kim właściwie są Penelope i Cheryl Blossom? ,,Jeśli oddychasz, to tylko dlatego, że ja daję ci powietrze", czyli o relacjach między matką a córką w Riverdale słów kilka.
(postid: 333935) 
ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!

Dlaczego Cheryl próbowała odebrać sobie życie? Co ukształtowało Penelope, co sprawiło, że jest tak nieczuła na cierpienie córki? I przede wszystkim - kim właściwie są Penelope i Cheryl Blossom? ,,Jeśli oddychasz, to tylko dlatego, że ja daję ci powietrze", czyli o relacjach między matką a córką w Riverdale słów kilka. 

Blossomowie - rodzina z piekła rodem

    Wszyscy możemy się zgodzić, że Riverdale jest dość osobliwym miastem, nawet jak na amerykańskie standardy. Ze świecą szukać tam rodziny, której spowita mrokiem przeszłość nie skrywałaby szokujących tajemnic i upiornych sekretów, czasem zagrażających nawet samym jej członkom. Klan Blossomów nie stanowi w tym przypadku żadnego wyjątku, wręcz przeciwnie - można by powiedzieć, że Blossomowie są swoistą kwintesencją tej charakterystycznej dla Riverdale zawiłości i rodzinnych dramatów.


  Fani ,,Riverdale" uwielbiają tworzyć własne teorie i przypuszczenia dotyczące zarówno przyszłości, jak i przeszłości bohaterów serialu. Niestety, drugi sezon nie pozostawił im wielkiego pola do popisu, jeśli chodzi o rodzinę Blossom - pomimo paru niepewności, ich wątek zdawał się być poniekąd zakończony, a obraz Blossomów wykreowany przez twórców rzetelny i ostateczny. Penelope miała nam się jawić w roli okrutnej matki, pozbawionej jakichkolwiek uczuć czy odruchów macierzyńskich, która wysyła córkę do domu dla trudnej młodzieży bez jej zgody, zmarły w pierwszym sezonie Clifford, jako do szpiku zepsuty psychopata, który w imię interesów potrafi posunąć się nawet do tak okrutnego czynu, jakim jest mordestwo własnego syna z zimną krwią, a Cheryl, jako bardzo niestabilna, momentami wredna, ale zarazem wrażliwa i zraniona nastolatka, łaknąca miłości, której nie otrzymuje od żadnego z rodziców. Dopiero czwarty odcinek trzeciego sezonu rzucił nieco inne światło na tę rodzinę, a przynajmniej niektórych jej członków. W jaki sposób? Zacznijmy od początku.

 

Studium w czerwieni, czyli o korzeniach Blossomów

Zanim zaczniemy na dobre mówić o tej istotnie mrocznej rodzinie, warto by zacząć od podstaw, bo przecież nie tylko te dzieje, które aktywnie rozgrywają się w serialu wraz z rozwojem fabuły są skomplikowane, podobnie jest z samymi korzeniami klanu. Żeby uniknąć gubienia się w tłumaczeniach, powyżej przedstawiam prosty wykres, przedstawiający ich pełne drzewo genealogiczne.


 O Blossomach można by pisać poematy, opisując zbrodnię Clifforda, której ofiarą jest jego jedyny syn, Jason, sojusz Claudiusa i Penelope, w wyniku którego najstarsza znana nam członkini rodu, Nana Rose, zostaje nieszczęśliwie podtruta, a następnie zepchnięta ze schodów, o zakazanym związku Jasona i Polly, jak i o połączeniach między Blossomami a Cooperami, którzy też, w istocie, należą do Blossomów. Jednak dziś skupię się głównie na tym, jak wizerunek tej rodziny uległ zmianie na przestrzeni wszystkich trzech sezonów, a pod lupę weźmiemy dwie najlepiej znane nam postacie - Penelope i Cheryl Blossom, a raczej ich dość burzliwą relację.Im bliżej krwią, tym łatwiej o krwotok

    Rude włosy, upodobanie do krwistej czerwieni i specyficzna osobowość, te cechy można by przypisać zarówno młodej, jak i starszej Blossom. Jednak Cheryl zapewne nie życzyłaby sobie bycia porównywaną do matki, w końcu już w pierwszym sezonie możemy zauważyć ogromny dystans między nimi, a jedynym, co okazuje się je łączyć, są wyłącznie więzy krwi. Zawiść, która w drugim sezonie rośnie coraz bardziej z odcinka na odcinek, prowadzi do gróźb, nawet rękoczynów, często tragicznych w skutkach. Ale nie wybiegajmy w przyszłość. 


  Penelope Blossom poznajemy jako zimną, dostojną kobietę, pozornie potrafiącą panować nad emocjami z zachowaniem mrożącej krew w żyłach precyzji. Na jej tle wrażliwość i niestabilność Cheryl, które tak naprawdę wychodzą na jaw dopiero pod koniec sezonu, wydają się wręcz karykaturalne. Już wtedy wiemy, że Cheryl od zawsze traktowana jest gorzej od swojego brata. Wielokrotnie ignorowana, lekceważona, niebrana pod uwagę w rodzinnych interesach czuje się odrzucona przez rodziców, a śmierć bliźniaka okazuje się jedynie dolaniem oliwy do ognia. Ziarnkiem ryżu, ostatecznie przechylającym szalę. Taki obrót wydarzeń prowadzi Cheryl do próby odebrania sobie życia, która dzięki interwencji młodej Lodge i reszty bohaterów, całe szczęście, kończy się niepowodzeniem. Mogłoby się wydawać, że tak drastyczna sytuacja pociągnie za sobą szereg zmian, w tym ocieplenie stosunków na linii Penelope/Cheryl, jednak nic bardziej mylnego - kobieta nie tylko nie stara się zrozumieć córki, ale i podejmuje działania, które w późniejszych odcinkach coraz bardziej negatywnie oddziałują na nastolatkę. Skąd jednak bierze się tak rażąca przepaść między nimi? Dlaczego między matką a córką nie jest możliwe wytworzenie się żadnej, choćby najcieńszej nici porozumienia?

Sekret rudych włosów

    Historię Penelope Blossom poznajemy dopiero w odcinku zatytułowanym jako ,,Podziemny krąg", czyli w czwartym odcinku trzeciego sezonu. To wtedy słyszymy ją po raz pierwszy, a przedstawia nam ją nie kto inny, jak młoda Penelope, jeszcze wtedy pełna wigoru i energii. Dowiadujemy się wówczas, że dziewczyna najmłodsze lata spędziła w Sierocińcu Sióstr Miłosierdzia, a wybawieniem dla niej była wizyta Blossomów, którzy zdecydowali się ją zaadoptować przez wzgląd na... Właśnie, przez wzgląd na jej rude włosy. Zaraz po opuszczeniu SOQM młoda Penelope zorientowała się, że adopcja ta nie była bezinteresownym zabiegiem, mającym za zadanie poprawić jakość życia osieroconej ośmiolatki, a transakcją, której skutkiem miało być wybranie odpowiedniej partnerki dla jednego z dwóch synów Blossomów, Clifforda. W trakcie monologu nastoletniej Penelope możemy zauważyć łzy w jej oczach, co wskazuje na to, że od początku nie była zadowolona z życia, które nakazano jej wieść, sama zresztą przyznaje, że każda sekunda spędzona poza murami Thornhill jest dla niej istnym wybawieniem. Już wtedy fanom powinna zapalić się pierwsza czerwona lampka. Bo przecież jak Penelope może być dobrą matką, skoro w nikim za młodu nie zdołała odnaleźć wzoru? 


 Osierocona w młodym wieku, wychowywana w miejscu, w którym do tej pory łamane są podstawowe prawa człowieka, a finalnie umieszczona w świecie, który został dla niej zaprojektowany jeszcze długo przed tym, jak do niego trafiła i to bez żadnej, najdrobniejszej konsultacji z nią samą nie miała szans prawidłowo się rozwinąć. Możemy się domyślać, że tak jak jej rówieśniczki, młoda Penelope również doświadczała drobnych zauroczeń, ale skoro od początku dane jej było poślubić Clifforda, to zapewne nakazywano jej tłumić w sobie te uczucia, będące być może jednym, być może ostatnim, co zostało jej z bycia normalną nastolatką.

    Jak więc Penelope może być dobrą, opiekuńczą matką dla swojej jedynej córki, skoro już od najmłodszych lat nie posiadała żadnej swobody, a w jej życiu od początku nie było miejsca na uczucia? Jak czułość może być dla niej zjawiskiem naturalnym, skoro możliwym jest, że tak naprawdę nigdy jej nie doświadczyła? Nie jest to wprawdzie usprawiedliwieniem sposobu, w jaki traktuje Cheryl, ale z pewnością może być jego wytłumaczeniem.

Kim jesteś, Penelope Blossom?

Osobiście uwielbiam postać Penelope Blossom. Jasne, jest koszmarną matką i zapewne jeszcze gorszą osobą, ale sądzę, że warto docenić character development, który być może nie odbywa się na oczach widza, ale twórcy wręcz podają nam go na tacy, serwując scenę, w której nastoletnia Penelope sama opowiada swoją historię od samego początku, otwierając przed nami drzwi, o których istnieniu nie mieliśmy wcześniej najmniejszego pojęcia, no i dając nowe pole do popisu osobom, które lubują się w serialowych teoriach. Ten odcinek rzucił zupełnie inne światło na jej postać, która do tej pory jawiła nam się jako pozbawiona skrupułów kobieta, nie tylko niepotrafiąca być dobrą matką, ale i nieprzejawiająca żadnych, choćby najmniejszych chęci, by się nią stać. Teraz jednak, znając jej historię, wiedząc, co tak naprawdę ją ukształtowało, możemy doszukiwać się w niej motywów jej obecnego zachowania, co według mnie jest esencją dobrego budowania postaci i jej więzi z odbiorcą.


 Te rozważania podsumuję jedną z moich ulubionych kwestii Cheryl, którą, notabene, wypowiedziała właśnie do Penelope:


,,Jeśli oddychasz, to tylko dlatego, że ja daję ci powietrze"Jakie jest Wasze stanowisko wobec Penelope i jej relacji z Cheryl? Jak oceniacie poczynania twórców względem charakteru starszej Blossom i czy myślicie, że między Cheryl a jej matką kiedykolwiek wykiełkuje jakikolwiek, przynajmniej najmniejszy zalążek porozumienia? A może macie jakieś teorie dotyczące zarówno tej dwójki, jak i całej rodziny Blossomów? Śmiało, dzielcie się wszystkim, co tylko przyjdzie Wam do głowy!


OCENA JAKOŚCI

Ten post jest POLECANY na głównej i jego autor zarabia. Administratorzy i eksperci (2) ocenili go na: 2,600 punktów
Uważasz, że ocena jest nieuczciwa? Zgłoś to przyciskiem "zgłoś" na dole, a administracja portalu sprawdzi tą ocenę!
JAK MOGĘ ZAROBIĆ PUNKTY DLA FANDOMU Z TEGO POSTA / CO MOGĘ TERAZ ZROBIĆ?
Jaka jest Twoja reakcja?
5
OK
26
Super
1
Śmiech
0
Zdziwienie
1
Złość
0
Smutek
PUNKTACJA Z TEGO POSTA JEST WLICZANA DO AKTUALNYCH AKCJI KONKURSOWYCH PORTALU!
Komentuj, oceniaj, bierz udział w jego wyzwaniach - punkty z niego są wliczane - powodzenia :)

Redaktor tej dyskusji zarobił dotychczas 4166 punktów za:

Jakość:2620Popularność:1488
Wsparcie:0Ocena i wartość ocen:1
Wyróżnienia/kary:0Komentarze i reakcje:53
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych dyskusji z napisanych w tym fandomie)
O CO CHODZI Z PUNKTAMI DLA REDAKTORÓW? ZA CO SIĘ JE ZARABIA?

Zaloguj się, aby zarabiać punkty z aktywności w postach !

Interesuje Cię ten serial? Bądź na bieżąco ! Dołącz do polecanej przez nas grupy fanowskiej o Riverdale na Facebooku i poznaj innych fanów serialu !
Kliknij tutaj, aby dołączyć
Claudette VIP 4,607 pkt
1,488 czytelników Gru 10, 2018

Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta

Możesz wkleić bezpośredni link do grafiki / video aby umieścić ją w treści komentarza
Podpisz się (nick, imię etc.)
Prywatność: Twój adres email zostanie tylko wykorzystany do przesłania powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

2 Komentarzy

Kamilkaxx Ekspert 35,249 pkt
Genialny post! Moim zdaniem rodzina Blossomów jest ciekawym tematem:)
+1 głos
Gru 9, 2018
Anjia Ekspert 84,299 pkt
Genialny post!!
0 głosów
Gru 14, 2018

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
190 osób na stronie
1 Użytkowników oraz 189 Gości
Użytkownicy aktualnie na stronie
Dziś posty czytano : 22877 razy

Fandomy, do których należę

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, do których należysz i dołączać do nowych!

Fandomy, które obserwuję

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, które Cię interesują i obserwować nowe!

Zainteresowani tym postem

Liczba osób: 2

Największe fandomy

 1. Riverdale
  152 osób
 2. Ananasy Sylwii
  128 osób
 3. The 100
  123 osób
 4. Bambinos
  119 osób
 5. Bartek Lovers
  112 osób
 6. Supiwerki
  67 osób
 7. Arturonators
  65 osób
 8. Shawn Mendes Army
  47 osób
 9. SikorskiSquad
  37 osób
 10. Domisiaki
  33 osób
 11. Once Upon A Time
  28 osób
 12. Donaty Agaty
  25 osób
 13. Pretty Little Liars
  24 osób
 14. Remonators
  15 osób
 15. Misiaki Sysi
  13 osób
 16. Pamiętniki Wampirów
  13 osób
 17. Famous In Love
  11 osób
 18. Kluseczki Olgi
  10 osób
 19. GRY
  6 osób
 20. Temorki
  5 osób
 21. FANDOMS YOUTUBE
  5 osób
 22. Dua Lipa
  4 osób
 23. Life Is Strange
  3 osób
 24. The Good Place
  3 osób
 25. PC
  2 osób
 26. Nintendo
  1 osób
 1. Riverdale
  473547 punktów
 2. Bartek Lovers
  39697 punktów
 3. Supiwerki
  37844 punktów
 4. The 100
  34395 punktów
 5. SikorskiSquad
  31750 punktów
 6. Young Stars Festival
  27326 punktów
 7. SERIALE
  23372 punktów
 8. GRY
  21730 punktów
 9. Arturonators
  18084 punktów
 10. Life Is Strange
  17775 punktów
 11. Domisiaki
  17476 punktów
 12. Ania, nie Anna
  17131 punktów
 13. FILMY/SERIALE/TV
  16443 punktów
 14. Famous In Love
  15752 punktów
 15. Ananasy Sylwii
  15487 punktów
 16. Once Upon A Time
  13533 punktów
 17. Bambinos
  12364 punktów
 18. Shawn Mendes Army
  12199 punktów
 19. YOUNG STARS
  11728 punktów
 20. Pretty Little Liars
  11398 punktów
 21. Remonators
  9723 punktów
 22. Eurowizja
  9527 punktów
 23. GWIAZDY YOUNG STARS
  8473 punktów
 24. Dua Lipa
  7660 punktów
 25. TALENTY
  6045 punktów
 26. Playstation VR
  5947 punktów
 27. Forza
  5601 punktów
 28. MUZYKA
  5189 punktów
 29. Nintendo
  5070 punktów
 30. Detroit
  4916 punktów
 31. Tomb Raider
  4854 punktów
 32. INNE
  4463 punktów
 33. KSIĄŻKI
  4454 punktów
 34. Progress Armia
  4228 punktów
 35. The Originals
  4132 punktów
 36. Pamiętniki Wampirów
  3887 punktów
 37. Misiaki Sysi
  3844 punktów
 38. 13 Reasons Why
  3724 punktów
 39. Stranger Things
  3101 punktów
 40. K-Pop
  2659 punktów
 41. American Horror Story
  2505 punktów
 42. Young Stars News
  2490 punktów
 43. God Of War
  2458 punktów
 44. FILMY
  2356 punktów
 45. Sport
  2312 punktów
 46. Puthinators
  1903 punktów
 47. Sony Playstation
  1205 punktów
 48. Przygodowe
  1080 punktów
 49. Temorki
  830 punktów
 50. FPS
  659 punktów
 51. Team Rieger
  628 punktów
 52. MMers
  514 punktów
 53. PC
  480 punktów
 54. Uncharted
  474 punktów
 55. Kluseczki Olgi
  421 punktów
 56. YOUTUBE
  391 punktów
 57. R5Family
  320 punktów
 58. Arianators
  306 punktów
 59. Akcja & Przygoda
  220 punktów
 60. #talentobranie
  214 punktów
 61. LUDZIE
  213 punktów
 62. Soy Luna
  206 punktów
 63. Directioners
  183 punktów
 64. FANDOMS TALENTS
  178 punktów
 65. PROJEKT FANDOMS
  143 punktów
 66. The Good Place
  106 punktów
 67. 5SOSFam
  104 punktów
 68. Beautilles
  91 punktów
 69. Donaty Agaty
  81 punktów
 70. Selenators
  80 punktów
 71. Strzelanki
  71 punktów
 72. Podróże
  56 punktów
 73. Orlandonators
  49 punktów
 74. Wyścigi
  45 punktów
 75. Far Cry
  25 punktów
 1. Potterheads
  254 punktów
 2. FILMY
  50 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  50 punktów
 1. The 100
  9393 punktów
 2. SERIALE
  5535 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  5009 punktów
 4. Riverdale
  3733 punktów
 5. YOUNG STARS
  2709 punktów
 6. Young Stars Festival
  1460 punktów
 7. Bartek Lovers
  1408 punktów
 8. SikorskiSquad
  881 punktów
 9. Ananasy Sylwii
  865 punktów
 10. Once Upon A Time
  518 punktów
 11. Domisiaki
  338 punktów
 12. Remonators
  218 punktów
 13. MUZYKA
  145 punktów
 14. Supiwerki
  137 punktów
 15. Arturonators
  88 punktów
 16. Bambinos
  46 punktów
 17. Pretty Little Liars
  41 punktów
 18. Shawn Mendes Army
  41 punktów
 19. TALENTY
  32 punktów
 20. GRY
  27 punktów
 21. Pamiętniki Wampirów
  27 punktów
 22. INNE
  26 punktów
 23. KSIĄŻKI
  21 punktów
 24. Stranger Things
  21 punktów
 25. Dua Lipa
  16 punktów
 26. Young Stars News
  16 punktów
 27. Ania, nie Anna
  14 punktów
 28. Eurowizja
  12 punktów
 29. The Originals
  12 punktów
 30. FILMY
  11 punktów
 31. Nintendo
  11 punktów
 32. Famous In Love
  10 punktów
 33. Sport
  10 punktów
 34. God Of War
  8 punktów
 35. Detroit
  6 punktów
 36. Life Is Strange
  6 punktów
 37. 13 Reasons Why
  5 punktów
 38. Arianators
  3 punktów
 39. LUDZIE
  2 punktów
 40. Progress Armia
  2 punktów
 41. Misiaki Sysi
  1 punktów
 42. Playstation VR
  1 punktów
 1. Ananasy Sylwii
  3072 punktów
 2. Riverdale
  2699 punktów
 3. Pretty Little Liars
  2607 punktów
 4. Shawn Mendes Army
  2114 punktów
 5. Bartek Lovers
  1425 punktów
 6. The 100
  1297 punktów
 7. Once Upon A Time
  1216 punktów
 8. Dua Lipa
  1047 punktów
 9. The Originals
  989 punktów
 10. Soy Luna
  986 punktów
 11. Bambinos
  918 punktów
 12. K-Pop
  902 punktów
 13. Supiwerki
  645 punktów
Kontakt Post