+2 głosów
Kilka słów od autora:
Dlaczego Cheryl próbowała odebrać sobie życie? Co ukształtowało Penelope, co sprawiło, że jest tak nieczuła na cierpienie córki? I przede wszystkim - kim właściwie są Penelope i Cheryl Blossom? ,,Jeśli oddychasz, to tylko dlatego, że ja daję ci powietrze", czyli o relacjach między matką a córką w Riverdale słów kilka.
(postid: 333935) 
ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!

Dlaczego Cheryl próbowała odebrać sobie życie? Co ukształtowało Penelope, co sprawiło, że jest tak nieczuła na cierpienie córki? I przede wszystkim - kim właściwie są Penelope i Cheryl Blossom? ,,Jeśli oddychasz, to tylko dlatego, że ja daję ci powietrze", czyli o relacjach między matką a córką w Riverdale słów kilka. 

Blossomowie - rodzina z piekła rodem

    Wszyscy możemy się zgodzić, że Riverdale jest dość osobliwym miastem, nawet jak na amerykańskie standardy. Ze świecą szukać tam rodziny, której spowita mrokiem przeszłość nie skrywałaby szokujących tajemnic i upiornych sekretów, czasem zagrażających nawet samym jej członkom. Klan Blossomów nie stanowi w tym przypadku żadnego wyjątku, wręcz przeciwnie - można by powiedzieć, że Blossomowie są swoistą kwintesencją tej charakterystycznej dla Riverdale zawiłości i rodzinnych dramatów.


  Fani ,,Riverdale" uwielbiają tworzyć własne teorie i przypuszczenia dotyczące zarówno przyszłości, jak i przeszłości bohaterów serialu. Niestety, drugi sezon nie pozostawił im wielkiego pola do popisu, jeśli chodzi o rodzinę Blossom - pomimo paru niepewności, ich wątek zdawał się być poniekąd zakończony, a obraz Blossomów wykreowany przez twórców rzetelny i ostateczny. Penelope miała nam się jawić w roli okrutnej matki, pozbawionej jakichkolwiek uczuć czy odruchów macierzyńskich, która wysyła córkę do domu dla trudnej młodzieży bez jej zgody, zmarły w pierwszym sezonie Clifford, jako do szpiku zepsuty psychopata, który w imię interesów potrafi posunąć się nawet do tak okrutnego czynu, jakim jest mordestwo własnego syna z zimną krwią, a Cheryl, jako bardzo niestabilna, momentami wredna, ale zarazem wrażliwa i zraniona nastolatka, łaknąca miłości, której nie otrzymuje od żadnego z rodziców. Dopiero czwarty odcinek trzeciego sezonu rzucił nieco inne światło na tę rodzinę, a przynajmniej niektórych jej członków. W jaki sposób? Zacznijmy od początku.

 

Studium w czerwieni, czyli o korzeniach Blossomów

Zanim zaczniemy na dobre mówić o tej istotnie mrocznej rodzinie, warto by zacząć od podstaw, bo przecież nie tylko te dzieje, które aktywnie rozgrywają się w serialu wraz z rozwojem fabuły są skomplikowane, podobnie jest z samymi korzeniami klanu. Żeby uniknąć gubienia się w tłumaczeniach, powyżej przedstawiam prosty wykres, przedstawiający ich pełne drzewo genealogiczne.


 O Blossomach można by pisać poematy, opisując zbrodnię Clifforda, której ofiarą jest jego jedyny syn, Jason, sojusz Claudiusa i Penelope, w wyniku którego najstarsza znana nam członkini rodu, Nana Rose, zostaje nieszczęśliwie podtruta, a następnie zepchnięta ze schodów, o zakazanym związku Jasona i Polly, jak i o połączeniach między Blossomami a Cooperami, którzy też, w istocie, należą do Blossomów. Jednak dziś skupię się głównie na tym, jak wizerunek tej rodziny uległ zmianie na przestrzeni wszystkich trzech sezonów, a pod lupę weźmiemy dwie najlepiej znane nam postacie - Penelope i Cheryl Blossom, a raczej ich dość burzliwą relację.Im bliżej krwią, tym łatwiej o krwotok

    Rude włosy, upodobanie do krwistej czerwieni i specyficzna osobowość, te cechy można by przypisać zarówno młodej, jak i starszej Blossom. Jednak Cheryl zapewne nie życzyłaby sobie bycia porównywaną do matki, w końcu już w pierwszym sezonie możemy zauważyć ogromny dystans między nimi, a jedynym, co okazuje się je łączyć, są wyłącznie więzy krwi. Zawiść, która w drugim sezonie rośnie coraz bardziej z odcinka na odcinek, prowadzi do gróźb, nawet rękoczynów, często tragicznych w skutkach. Ale nie wybiegajmy w przyszłość. 


  Penelope Blossom poznajemy jako zimną, dostojną kobietę, pozornie potrafiącą panować nad emocjami z zachowaniem mrożącej krew w żyłach precyzji. Na jej tle wrażliwość i niestabilność Cheryl, które tak naprawdę wychodzą na jaw dopiero pod koniec sezonu, wydają się wręcz karykaturalne. Już wtedy wiemy, że Cheryl od zawsze traktowana jest gorzej od swojego brata. Wielokrotnie ignorowana, lekceważona, niebrana pod uwagę w rodzinnych interesach czuje się odrzucona przez rodziców, a śmierć bliźniaka okazuje się jedynie dolaniem oliwy do ognia. Ziarnkiem ryżu, ostatecznie przechylającym szalę. Taki obrót wydarzeń prowadzi Cheryl do próby odebrania sobie życia, która dzięki interwencji młodej Lodge i reszty bohaterów, całe szczęście, kończy się niepowodzeniem. Mogłoby się wydawać, że tak drastyczna sytuacja pociągnie za sobą szereg zmian, w tym ocieplenie stosunków na linii Penelope/Cheryl, jednak nic bardziej mylnego - kobieta nie tylko nie stara się zrozumieć córki, ale i podejmuje działania, które w późniejszych odcinkach coraz bardziej negatywnie oddziałują na nastolatkę. Skąd jednak bierze się tak rażąca przepaść między nimi? Dlaczego między matką a córką nie jest możliwe wytworzenie się żadnej, choćby najcieńszej nici porozumienia?

Sekret rudych włosów

    Historię Penelope Blossom poznajemy dopiero w odcinku zatytułowanym jako ,,Podziemny krąg", czyli w czwartym odcinku trzeciego sezonu. To wtedy słyszymy ją po raz pierwszy, a przedstawia nam ją nie kto inny, jak młoda Penelope, jeszcze wtedy pełna wigoru i energii. Dowiadujemy się wówczas, że dziewczyna najmłodsze lata spędziła w Sierocińcu Sióstr Miłosierdzia, a wybawieniem dla niej była wizyta Blossomów, którzy zdecydowali się ją zaadoptować przez wzgląd na... Właśnie, przez wzgląd na jej rude włosy. Zaraz po opuszczeniu SOQM młoda Penelope zorientowała się, że adopcja ta nie była bezinteresownym zabiegiem, mającym za zadanie poprawić jakość życia osieroconej ośmiolatki, a transakcją, której skutkiem miało być wybranie odpowiedniej partnerki dla jednego z dwóch synów Blossomów, Clifforda. W trakcie monologu nastoletniej Penelope możemy zauważyć łzy w jej oczach, co wskazuje na to, że od początku nie była zadowolona z życia, które nakazano jej wieść, sama zresztą przyznaje, że każda sekunda spędzona poza murami Thornhill jest dla niej istnym wybawieniem. Już wtedy fanom powinna zapalić się pierwsza czerwona lampka. Bo przecież jak Penelope może być dobrą matką, skoro w nikim za młodu nie zdołała odnaleźć wzoru? 


 Osierocona w młodym wieku, wychowywana w miejscu, w którym do tej pory łamane są podstawowe prawa człowieka, a finalnie umieszczona w świecie, który został dla niej zaprojektowany jeszcze długo przed tym, jak do niego trafiła i to bez żadnej, najdrobniejszej konsultacji z nią samą nie miała szans prawidłowo się rozwinąć. Możemy się domyślać, że tak jak jej rówieśniczki, młoda Penelope również doświadczała drobnych zauroczeń, ale skoro od początku dane jej było poślubić Clifforda, to zapewne nakazywano jej tłumić w sobie te uczucia, będące być może jednym, być może ostatnim, co zostało jej z bycia normalną nastolatką.

    Jak więc Penelope może być dobrą, opiekuńczą matką dla swojej jedynej córki, skoro już od najmłodszych lat nie posiadała żadnej swobody, a w jej życiu od początku nie było miejsca na uczucia? Jak czułość może być dla niej zjawiskiem naturalnym, skoro możliwym jest, że tak naprawdę nigdy jej nie doświadczyła? Nie jest to wprawdzie usprawiedliwieniem sposobu, w jaki traktuje Cheryl, ale z pewnością może być jego wytłumaczeniem.

Kim jesteś, Penelope Blossom?

Osobiście uwielbiam postać Penelope Blossom. Jasne, jest koszmarną matką i zapewne jeszcze gorszą osobą, ale sądzę, że warto docenić character development, który być może nie odbywa się na oczach widza, ale twórcy wręcz podają nam go na tacy, serwując scenę, w której nastoletnia Penelope sama opowiada swoją historię od samego początku, otwierając przed nami drzwi, o których istnieniu nie mieliśmy wcześniej najmniejszego pojęcia, no i dając nowe pole do popisu osobom, które lubują się w serialowych teoriach. Ten odcinek rzucił zupełnie inne światło na jej postać, która do tej pory jawiła nam się jako pozbawiona skrupułów kobieta, nie tylko niepotrafiąca być dobrą matką, ale i nieprzejawiająca żadnych, choćby najmniejszych chęci, by się nią stać. Teraz jednak, znając jej historię, wiedząc, co tak naprawdę ją ukształtowało, możemy doszukiwać się w niej motywów jej obecnego zachowania, co według mnie jest esencją dobrego budowania postaci i jej więzi z odbiorcą.


 Te rozważania podsumuję jedną z moich ulubionych kwestii Cheryl, którą, notabene, wypowiedziała właśnie do Penelope:


,,Jeśli oddychasz, to tylko dlatego, że ja daję ci powietrze"Jakie jest Wasze stanowisko wobec Penelope i jej relacji z Cheryl? Jak oceniacie poczynania twórców względem charakteru starszej Blossom i czy myślicie, że między Cheryl a jej matką kiedykolwiek wykiełkuje jakikolwiek, przynajmniej najmniejszy zalążek porozumienia? A może macie jakieś teorie dotyczące zarówno tej dwójki, jak i całej rodziny Blossomów? Śmiało, dzielcie się wszystkim, co tylko przyjdzie Wam do głowy!


OCENA JAKOŚCI

Ten post jest POLECANY na głównej i jego autor zarabia. Administratorzy i eksperci (2) ocenili go na: 2,600 punktów
Uważasz, że ocena jest nieuczciwa? Zgłoś to przyciskiem "zgłoś" na dole, a administracja portalu sprawdzi tą ocenę!
JAK MOGĘ ZAROBIĆ PUNKTY DLA FANDOMU Z TEGO POSTA / CO MOGĘ TERAZ ZROBIĆ?
Jaka jest Twoja reakcja?
6
OK
31
Super
1
Śmiech
0
Zdziwienie
1
Złość
0
Smutek
PUNKTACJA Z TEGO POSTA JEST WLICZANA DO AKTUALNYCH AKCJI KONKURSOWYCH PORTALU!
Komentuj, oceniaj, bierz udział w jego wyzwaniach - punkty z niego są wliczane - powodzenia :)

Redaktor tego posta zarobił dotychczas 4710 punktów za:

Jakość:2620Popularność:2021
Wsparcie:0Ocena i wartość ocen:2
Wyróżnienia/kary:0Komentarze i reakcje:59
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych dyskusji z napisanych w tym fandomie)
O CO CHODZI Z PUNKTAMI DLA REDAKTORÓW? ZA CO SIĘ JE ZARABIA?

Zaloguj się, aby zarabiać punkty z aktywności w postach !

Interesuje Cię ten serial? Bądź na bieżąco ! Dołącz do polecanej przez nas grupy fanowskiej o Riverdale na Facebooku i poznaj innych fanów serialu !
Kliknij tutaj, aby dołączyć
Claudette VIP 5,034 pkt
2,021 czytelników Gru 10, 2018

Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta

Możesz wkleić bezpośredni link do grafiki / video aby umieścić ją w treści komentarza
Podpisz się (nick, imię etc.)
Prywatność: Twój adres email zostanie tylko wykorzystany do przesłania powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

2 Komentarzy

Kamilkaxx Ekspert 40,878 pkt
Genialny post! Moim zdaniem rodzina Blossomów jest ciekawym tematem:)
+1 głos
Gru 9, 2018
Anjia Ekspert 89,497 pkt
Genialny post!!
0 głosów
Gru 14, 2018

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
339 osób na stronie
0 Użytkowników oraz 339 Gości
Dziś posty czytano : 12018 razy

Fandomy, do których należę

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, do których należysz i dołączać do nowych!

Fandomy, które obserwuję

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, które Cię interesują i obserwować nowe!

Zainteresowani tym postem

Liczba osób: 3

Największe fandomy

 1. Riverdale
  189 osób
 2. The 100
  138 osób
 3. Ananasy Sylwii
  134 osób
 4. Bambinos
  125 osób
 5. Bartek Lovers
  121 osób
 6. Supiwerki
  73 osób
 7. Arturonators
  71 osób
 8. Potterheads
  67 osób
 9. Shawn Mendes Army
  60 osób
 10. SikorskiSquad
  39 osób
 11. Domisiaki
  35 osób
 12. Once Upon A Time
  29 osób
 13. Pretty Little Liars
  25 osób
 14. Donaty Agaty
  25 osób
 15. Pamiętniki Wampirów
  20 osób
 16. Remonators
  16 osób
 17. GRY
  14 osób
 18. Misiaki Sysi
  12 osób
 19. Famous In Love
  11 osób
 20. Kluseczki Olgi
  10 osób
 21. Zosiaki
  6 osób
 22. Temorki
  5 osób
 23. FANDOMS YOUTUBE
  5 osób
 24. Sonbird Team
  5 osób
 25. Life Is Strange
  4 osób
 26. Dua Lipa
  4 osób
 27. The Good Place
  3 osób
 28. PC
  2 osób
 29. Nintendo
  2 osób
 30. Young Stars Festival
  1 osób
 1. Riverdale
  563222 punktów
 2. Young Stars Festival
  45226 punktów
 3. Bartek Lovers
  43829 punktów
 4. Potterheads
  40358 punktów
 5. Supiwerki
  40314 punktów
 6. The 100
  39241 punktów
 7. SikorskiSquad
  34370 punktów
 8. Arturonators
  30305 punktów
 9. SERIALE
  25768 punktów
 10. GRY
  23347 punktów
 11. Famous In Love
  22453 punktów
 12. Life Is Strange
  22379 punktów
 13. FILMY/SERIALE/TV
  20193 punktów
 14. Domisiaki
  18539 punktów
 15. Once Upon A Time
  17989 punktów
 16. Ananasy Sylwii
  17534 punktów
 17. Ania, nie Anna
  17403 punktów
 18. Pretty Little Liars
  13266 punktów
 19. YOUNG STARS
  12909 punktów
 20. Shawn Mendes Army
  12765 punktów
 21. Forza
  12561 punktów
 22. Sonbird Team
  10875 punktów
 23. Remonators
  10344 punktów
 24. Eurowizja
  10225 punktów
 25. GWIAZDY YOUNG STARS
  9297 punktów
 26. Dua Lipa
  8021 punktów
 27. TALENTY
  6507 punktów
 28. MUZYKA
  6477 punktów
 29. Playstation VR
  6208 punktów
 30. FILMY
  5796 punktów
 31. Nintendo
  5367 punktów
 32. Pamiętniki Wampirów
  5234 punktów
 33. Detroit
  5003 punktów
 34. Tomb Raider
  4948 punktów
 35. Stranger Things
  4720 punktów
 36. KSIĄŻKI
  4629 punktów
 37. INNE
  4622 punktów
 38. Progress Armia
  4295 punktów
 39. Misiaki Sysi
  4255 punktów
 40. The Originals
  4245 punktów
 41. 13 Reasons Why
  4034 punktów
 42. Bambinos
  3967 punktów
 43. Young Stars News
  3309 punktów
 44. Sport
  2939 punktów
 45. K-Pop
  2760 punktów
 46. American Horror Story
  2613 punktów
 47. God Of War
  2563 punktów
 48. YOUTUBE
  2316 punktów
 49. Kortezjanie
  2125 punktów
 50. Puthinators
  1943 punktów
 51. Sony Playstation
  1775 punktów
 52. Przygodowe
  1150 punktów
 53. MMers
  949 punktów
 54. FPS
  877 punktów
 55. Temorki
  857 punktów
 56. Team Rieger
  806 punktów
 57. R5Family
  648 punktów
 58. PC
  550 punktów
 59. Kluseczki Olgi
  543 punktów
 60. Arianators
  542 punktów
 61. Zosiaki
  516 punktów
 62. Uncharted
  485 punktów
 63. LUDZIE
  440 punktów
 64. Directioners
  337 punktów
 65. FANDOMS TALENTS
  304 punktów
 66. Soy Luna
  304 punktów
 67. #talentobranie
  291 punktów
 68. 5SOSFam
  271 punktów
 69. Akcja & Przygoda
  220 punktów
 70. PROJEKT FANDOMS
  180 punktów
 71. Beautilles
  160 punktów
 72. The Good Place
  151 punktów
 73. Selenators
  141 punktów
 74. Strzelanki
  109 punktów
 75. Donaty Agaty
  108 punktów
 76. Orlandonators
  105 punktów
 77. Podróże
  93 punktów
 78. Swifties
  77 punktów
 79. Far Cry
  55 punktów
 80. Wyścigi
  45 punktów
 1. Potterheads
  1102 punktów
 2. FILMY
  350 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  350 punktów
 1. Potterheads
  13365 punktów
 2. The 100
  9393 punktów
 3. SERIALE
  4034 punktów
 4. FILMY/SERIALE/TV
  3861 punktów
 5. Riverdale
  3736 punktów
 6. YOUNG STARS
  2137 punktów
 7. Young Stars Festival
  1408 punktów
 8. Bartek Lovers
  1369 punktów
 9. SikorskiSquad
  881 punktów
 10. Ananasy Sylwii
  865 punktów
 11. Once Upon A Time
  519 punktów
 12. Pretty Little Liars
  491 punktów
 13. FILMY
  352 punktów
 14. Life Is Strange
  349 punktów
 15. Domisiaki
  338 punktów
 16. GRY
  327 punktów
 17. Remonators
  218 punktów
 18. Arturonators
  212 punktów
 19. MUZYKA
  170 punktów
 20. Supiwerki
  137 punktów
 21. Bambinos
  65 punktów
 22. Shawn Mendes Army
  42 punktów
 23. Sonbird Team
  33 punktów
 24. TALENTY
  32 punktów
 25. INNE
  28 punktów
 26. Pamiętniki Wampirów
  27 punktów
 27. KSIĄŻKI
  21 punktów
 28. Stranger Things
  21 punktów
 29. Dua Lipa
  16 punktów
 30. Young Stars News
  16 punktów
 31. Ania, nie Anna
  13 punktów
 32. Eurowizja
  12 punktów
 33. The Originals
  12 punktów
 34. Nintendo
  11 punktów
 35. Famous In Love
  10 punktów
 36. Sport
  10 punktów
 37. God Of War
  8 punktów
 38. Detroit
  6 punktów
 39. 13 Reasons Why
  5 punktów
 40. YOUTUBE
  4 punktów
 41. Arianators
  3 punktów
 42. LUDZIE
  2 punktów
 43. Progress Armia
  2 punktów
 44. Misiaki Sysi
  1 punktów
 45. Playstation VR
  1 punktów
 1. Potterheads
  37555 punktów
 2. Riverdale
  4469 punktów
 3. Ananasy Sylwii
  3072 punktów
 4. Pretty Little Liars
  2607 punktów
 5. Shawn Mendes Army
  2191 punktów
 6. The 100
  1649 punktów
 7. Bartek Lovers
  1586 punktów
 8. Sonbird Team
  1486 punktów
 9. Once Upon A Time
  1216 punktów
 10. Dua Lipa
  1047 punktów
 11. The Originals
  989 punktów
 12. Soy Luna
  986 punktów
 13. Bambinos
  918 punktów
 14. K-Pop
  902 punktów
 15. Supiwerki
  851 punktów
Kontakt Post