+2 głosów
Kilka słów od autora:
Jedno z największych moich zaskoczeń ostatnich lat. Całkiem prywatnie, choć także o zawodowych sprawach. Mój pierwszy raz z Kortezem - na pewno nie ostatni!
(postid: 334209) 
ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!

To miał być zwykły koncert, na który wybrałem się z myślą - okej, zobaczę coś nowego, innego, niż słucham na co dzień. Właściwie to nie do końca - bo po godzinach w moich słuchawkach rozbrzmiewają nieraz klimaty Vangelisa, Oldfielda, Jarre’a czy Pink Floydów. Lubię wychilloutować się przy muzyce, jednak na koncert Korteza jechałem z zupełnie innym nastawieniem.

Zero wiedzy, minimum przygotowania

Alternatywa to dotychczas gatunek przeze mnie pomijany. Na co dzień - mainstreamowiec, członek teamu My Music odpowiedzialny za poszukiwanie talentów i różne A&R’owe projekty, a obecnie także bezpośrednio zajmujący się wdrażaniem nowych singli na rynek przez nasz autorski projekt Fandoms Talents - ale wciąż, mainstreamowo. Wydawałoby się - nic z tego nie będzie. Posłucham, jednym uchem wleci - drugim wyleci, nie moja bajka. Przecież na co dzień nie mam z taką muzyką nic wspólnego. W samochodzie ESKA, RMF, ew. Złote Przeboje. Trójka? Rzadkość, może przypadkiem.


Do Bydgoszczy jechałem z minimalną wiedzą o Artyście, kompletnie nieświadowy tego, co się wydarzy. Ot, kilka piosenek w radiu, Spotify, Youtube oraz garść całkiem szczegółowej, przepełnionej pasją wiedzy od prawdziwej Fanki, której nie byłem w stanie wystarczająco szybko chłonąć bez zrozumienia...o co tu tak naprawdę chodzi. Niewiele, jak na koncert na który zmierzam 200 km w ciemno. Zaryzykowałem po wysłuchaniu kilku ciekawych singli oraz zaskakująco minimalistycznych klipów i czysto osobistych argumentów. W sumie słyszałem sporo piosenek, ale wiele z nich mi gdzieś po drodze “uciekło” z głowy.

Atak

Przyszedł jednak moment, gdy się zaczęło… i to był szok. Urzekający "Pierwszy", doskonały, torpedujący "Jesteś", rozpływający "Dobry Moment"... Niesamowite, czyste brzmienie każdego instrumentu. Świetny zespół, który dokonywał rzeczy naprawdę doskonałych - mnogość brzmień to coś, co zaskoczyło mnie na “dobry wieczór” ...i w tym zaskoczeniu tkwiłem do samego końca.


Kortez. Człowiek, doświadczony przez życie… i Artysta. Przez duże “A”. Emocje słyszalne w każdym takcie. Nie nazwałbym ich “smutnymi”, a raczej skłaniającymi do refleksji. Siedzisz na tym koncercie i autentycznie - zanikasz. Wszystkie sprawy codzienne umykają gdzieś daleko - nie następuje to wcale stopniowo, a drastycznie. To strzał, po którym nie potrafiłem się podnieść. Po pierwszej piosence moje zainteresowanie tym, co się wydarzy wzrosło ogromnie… tak, że nawet nie wiem kiedy - dobiegło wszystko końca.

Zespół

Niesamowity spektakl światła i dźwięku - tak nazwałbym Kortezowy koncert. Idealnie połączone, nierzadko skomplikowane serie świateł, całkowicie zsynchronizowane z instrumentami. Złożone, rewelacyjnie wyprodukowane aranże pełne interesujących przejść, zmian klimatów, tempa, instrumentów… każda z piosenek sprawiała wrażenie zamkniętej przygody. Nie mogłem wyjść z podziwu jak bogate instrumentarium zaprezentowano w ciągu tych blisko 2 godzin. 5 osób, w tym 4 nie muzyków, a magików na scenie, którzy dbali o każdy dźwięk. Trudne sekcje perkusyjne, genialne gitarowe solówki i ogromnie zróżnicowane brzmienia klawiszowców. Żeby to zrozumieć, nie trzeba mieć wiedzy muzycznej, bo w tym wypadku praktyka wymyka się teorii... trzeba to po prostu przeżyć.Kortez

Wróćmy jednak do Artysty. Tak zwyczajnego, a jednocześnie ogromnie zdolnego, a przy tym - przede wszystkim - Autentycznego. To słowo klucz, które sprawiło, że ten koncert docierał do nas wszystkich tak bardzo, do środka. Trochę grania na gitarze, więcej pianina, które potęgowało nieraz atmosferę i wokal. Męski maksymalnie, a jednak totalnie romantyczny, czasem pełny rozpaczy, smutku, niekiedy zwątpienia albo zastanowienia nad tym, co się dzieje, jak żyjemy. Kortezowy klimat nie jest tylko dla kobiet, bo przecież my - faceci, też mamy uczucia i też wiele w życiu przeżywamy...ale z pewnością inaczej odbieramy to, co Kortez tworzy i jak prezentuje się z tym na scenie. A przynajmniej tak się wydaje, bo to czysto pozorne różnice, które wydarzenia takie jak te zacierają do poziomu niemal niewidocznego.


To nie pop, gdy wyznacznikiem umiejętności bywa często to, czy Artysta śpiewa czysto, czy może fałszuje. Czy frazuje, a może tylko odśpiewuje. Tutaj słyszymy Artystę w różnych wersjach… i każda z nich ma swój sens. Słyszymy więc czasami przepiękne wokale czyste jak łza, do których po prostu nie sposób się przyczepić. Niekiedy jednak bywa niedbale, czasem pół głosem-pół mową, albo zupełnie, tylko teoretycznie - na niepoprawnych wysokościach. Kortez w swojej muzyce stosuje niekiedy zabiegi, które storpedowałyby radiowy singiel a "znawca" w talent show stwierdził : "nie umiesz śpiewać, jesteś przeciętny, dużo pracy przed Tobą..."… a tutaj wszystko pasuje, jak ulał. To robi wrażenie - doskonałość, z jaką Artysta porusza się po dźwiękach, czasami bawiąc się ze słuchaczem, który w pewnym momencie zatraca się całkowicie, wchłaniając w siebie jak gąbka to, co słyszy...a słyszy - po prostu - faceta, który przeżywa to, co śpiewa. To właśnie te wokalne zabiegi uświadamiają nam Kortezową muzykę lepiej melodia czy tekst - potrafią tak naprawdę nieliczni i tylko ci piekielnie muzykalni. Zamknięte oczy to nie objaw strachu czy nieśmiałości. To całkowite oddanie się muzyce. To pokaz: “ja śpiewam, Wy słuchacie, nic innego nie jest ważne. Przeżyjmy to - razem”.

Spektakl

Pisząc o tym koncercie nie sposób wspomnieć o oprawie. Tak dopasowanego oświetlenia do wykonania nie widziałem dawno... choć większa w tym zasługa prawdopodobnie samego Artysty, klimatu, muzyki niż technicznych możliwości samego sprzętu. Światło robiło niesamowitą robotę - różne barwy, kolory, typy oświetlenia, momenty mniej lub bardziej ruchome, szybsze i wolniejsze, ale zawsze doskonałe, wręcz idealnie pasujące do muzyki, którą słyszymy. Efekty rozmycia, które prezentowały Artystę w cieniu, czasem za poświatą, a niekiedy w pełnym blasku świateł, w połączeniu z mistycznymi aranżami utworów takich jak “Ludzie z lodu”, “Zostań”, “Stare Drzewa”, "Już nie pamiętam" "Wyjdź ze mną na deszcz" (ach te kontrasty!) , "Od Dawna Już Wiem" czy “Dla Mamy” spowodowały, że dosłownie zamierałem w bezruchu. Pełno ludzi dookoła, to przecież nie był żaden “kameralny koncert”... a jednak człowiek wgapiony był w scenę jak przyklejony i ani myślał obrócić się choć na moment…

W kontraście z momentami pełnymi zadumy i refleksji pojawiały się nagrania typu "Hej Wy" czy też “We Dwoje”, “Bumerang”, “Z Imbirem” ,  etc. , które na jakiś czas przenosiły w objęcia nieco inne, bardziej pozytywne, kiedy to cała sala zaczęła klaskać, czując idealnie rytm każdej z takich kompozycji. Na chwilę więc wróciło poczucie, że przecież “jest dobrze” i uczestniczymy w “rozrywkowym” wydarzeniu, który ma nam pozwolić zdystansować się problemów dnia codziennego. Krótkie to chwile, jednak bardzo potrzebne. A po każdej z nich jeszcze większy kontrast do tych bardziej chwytających za serce wykonań, których zmiany były jak oaza na pustyni w postaci fatamorgany - niby wyczekiwane, ale tylko pozornie. Bo ten melancholijny klimat choć częsty i niekiedy wręcz dosadny - także z poziomu tekstów piosenek - wcale nie przeszkadza. Przeciwnie, chciałoby się go więcej…


Zdecydowanie warto wspomnieć o wspaniałym warsztacie technicznym zespołu, który wyczyniał niekiedy solówki, przy których nóżka sama tupała, budząc podziw i szacunek dla tych, co stoją, prezentują co potrafią i...nic więcej nie muszą - byśmy mogli powiedzieć jak świetnie się do tego nadają. Sam warsztat gry na fortepianie Korteza, czasem w postaci instrumentalnej ("No.46"), inny razem wokalnej (np. “Pierwsza”) to takie małe mistrzostwo świata, które dopełniło całości.


Może pozostaję w euforii do tej pory i może “nakortezowanie” trwa, stąd same supelatywy i wszech-zachwyt tym, w czym dane mi było uczestniczyć… ale nawet jeśli są tu elementy przesadzone i zabrakło uwypuklenia błędów czy też elementów mniej doskonałych… to nie mają one znaczenia w obliczu tak świetnie skonstruowanego programu tworzącego jedną całość.

Nakortezowanie

Cały koncert miał dla mnie dwa znaczenia - to muzyczne i to osobiste. Z pewnością zapamiętam i wierzę, że jeszcze nieraz przeżyję to, co wydarzyło się w środę. Piękne to uczucie, gdy przychodzisz na koncert kogoś, kto powie raz “Dobry wieczór”, za półtorej godziny zrobi...dokładnie to samo wzbudzając śmiech połączony z energią podziwu w stronę Artysty, a potem po prostu zejdzie ze sceny i poczujesz TO. I wcale nie masz pretensji, że nie powiedział czegoś więcej o piosenkach. Nie przeszkadza Ci, że czasem czujesz się bezpardonowo rozwalony na łopatki przez targające Tobą emocje zmieniające się niekiedy tak nagle, że aż dziw bierze, że ktoś się na to odważył… O 22:00 czujesz, że przeżyłeś coś niesamowitego, a wracając do domu w środku nocy słuchasz płyty przez wiele kolejnych godzin - w loopie, za każdym razem odkrywając w każdym z utworów coś nowego…

Wybaczcie, jeśli mój tekst uznacie za kiepski od strony merytorycznej - bo tej nie ma tu chyba za grosz. Publikując link do niego w grupie fanów to niemal strzał w stopę - “co Ty człowieku nam tu pokazujesz, nic o nim nie wiesz…”... Ot, parę zapamiętanych tytułów, pomoc w postaci setlisty by ogarnąć co jest co i dało się w ogóle zrozumieć o co mi chodzi. Ale to tekst pełen emocji, uświadamiający jak niesamowite jest zderzenie z rzeczywistością - tak bardzo nieplanowaną. Bo to miał być przecież “koncert artysty muzyki alternatywnej”. Wiedziałem, że będzie dobrze… okej, bardzo dobrze. Okazało się, że było magicznie i stało się to początkiem dla mnie czegoś nowego. Najbardziej zaskakujący koncert w którym uczestniczyłem w ostatnich wielu latach - bo gdy idziesz na koncert, zazwyczaj wiesz co się na nim wydarzy... A tutaj? Pustka, totalna randka w ciemno.... które często oznaczają nadciągającą katastrofę z bardzo nielicznymi wyjątkami jak choćby ten...

...trwa

Nakortezowanie, jak niezwykle trafnie (to powinno zostać wręcz opatentowane!) określiła to M., nie mija wcale mimo upływu kolejnych godzin i dni. Chcesz więcej i nawet siedząc w pracy włączysz sobie choć na parę chwil jedną z piosenek, nie mówiąc o innych okolicznościach. I odpływasz, przypominasz sobie co było...myśląc o tym, co będzie.Dziękuję - Tobie i Tobie. Wy wiecie za co, Ty wiesz dlaczego.


Wrażenia powstały z uczestnictwa w koncercie Korteza w Bydgoszczy, 23.11.2019 .


OCENA JAKOŚCI

Ten post jest POLECANY na głównej. Oceniać posty mogą tylko Administratorzy i Eksperci danego fandomu. Jesteś wśród nich? Oceń ten post !
Uważasz, że ocena jest nieuczciwa? Zgłoś to przyciskiem "zgłoś" na dole, a administracja portalu sprawdzi tą ocenę!
JAK MOGĘ ZAROBIĆ PUNKTY DLA FANDOMU Z TEGO POSTA / CO MOGĘ TERAZ ZROBIĆ?
Jaka jest Twoja reakcja?
0
OK
6
Super
0
Śmiech
0
Zdziwienie
0
Złość
0
Smutek
PUNKTACJA Z TEGO POSTA JEST WLICZANA DO AKTUALNYCH AKCJI KONKURSOWYCH PORTALU!
Komentuj, oceniaj, bierz udział w jego wyzwaniach - punkty z niego są wliczane - powodzenia :)

Redaktor tego posta zarobił dotychczas 2072 punktów za:

Jakość:20Popularność:2036
Wsparcie:0Ocena i wartość ocen:2
Wyróżnienia/kary:0Komentarze i reakcje:6
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych dyskusji z napisanych w tym fandomie)
O CO CHODZI Z PUNKTAMI DLA REDAKTORÓW? ZA CO SIĘ JE ZARABIA?

Zaloguj się, aby zarabiać punkty z aktywności w postach !

Kortez
Piotr Baranowski Zarząd 1,131,660 pkt
2,036 czytelników Sty 25

Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta

Możesz wkleić bezpośredni link do grafiki / video aby umieścić ją w treści komentarza
Podpisz się (nick, imię etc.)
Prywatność: Twój adres email zostanie tylko wykorzystany do przesłania powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
106 osób na stronie
0 Użytkowników oraz 106 Gości
Dziś posty czytano : 2705 razy

Fandomy, do których należę

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, do których należysz i dołączać do nowych!

Fandomy, które obserwuję

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, które Cię interesują i obserwować nowe!

Zainteresowani tym postem

Liczba osób: 0

Największe fandomy

 1. Riverdale
  189 osób
 2. The 100
  138 osób
 3. Ananasy Sylwii
  134 osób
 4. Bambinos
  125 osób
 5. Bartek Lovers
  121 osób
 6. Supiwerki
  73 osób
 7. Arturonators
  71 osób
 8. Potterheads
  67 osób
 9. Shawn Mendes Army
  60 osób
 10. SikorskiSquad
  39 osób
 11. Domisiaki
  35 osób
 12. Once Upon A Time
  29 osób
 13. Pretty Little Liars
  25 osób
 14. Donaty Agaty
  25 osób
 15. Pamiętniki Wampirów
  20 osób
 16. Remonators
  16 osób
 17. GRY
  14 osób
 18. Misiaki Sysi
  12 osób
 19. Famous In Love
  11 osób
 20. Kluseczki Olgi
  10 osób
 21. Zosiaki
  6 osób
 22. Temorki
  5 osób
 23. FANDOMS YOUTUBE
  5 osób
 24. Sonbird Team
  5 osób
 25. Life Is Strange
  4 osób
 26. Dua Lipa
  4 osób
 27. The Good Place
  3 osób
 28. PC
  2 osób
 29. Nintendo
  2 osób
 30. Young Stars Festival
  1 osób
 1. Riverdale
  549840 punktów
 2. Young Stars Festival
  44537 punktów
 3. Bartek Lovers
  43383 punktów
 4. Potterheads
  39684 punktów
 5. Supiwerki
  39666 punktów
 6. The 100
  38608 punktów
 7. SikorskiSquad
  32546 punktów
 8. Arturonators
  29471 punktów
 9. SERIALE
  25505 punktów
 10. GRY
  22978 punktów
 11. Life Is Strange
  21888 punktów
 12. Famous In Love
  21496 punktów
 13. FILMY/SERIALE/TV
  20154 punktów
 14. Domisiaki
  18300 punktów
 15. Once Upon A Time
  17399 punktów
 16. Ania, nie Anna
  17316 punktów
 17. Ananasy Sylwii
  17066 punktów
 18. Pretty Little Liars
  13047 punktów
 19. YOUNG STARS
  12820 punktów
 20. Shawn Mendes Army
  12641 punktów
 21. Sonbird Team
  10821 punktów
 22. Forza
  10623 punktów
 23. Remonators
  10142 punktów
 24. Eurowizja
  10023 punktów
 25. GWIAZDY YOUNG STARS
  9236 punktów
 26. Dua Lipa
  7946 punktów
 27. TALENTY
  6444 punktów
 28. MUZYKA
  6371 punktów
 29. Playstation VR
  6120 punktów
 30. FILMY
  5695 punktów
 31. Nintendo
  5285 punktów
 32. Detroit
  4978 punktów
 33. Pamiętniki Wampirów
  4948 punktów
 34. Tomb Raider
  4920 punktów
 35. KSIĄŻKI
  4586 punktów
 36. INNE
  4580 punktów
 37. Stranger Things
  4353 punktów
 38. Progress Armia
  4277 punktów
 39. The Originals
  4224 punktów
 40. Misiaki Sysi
  4153 punktów
 41. 13 Reasons Why
  3947 punktów
 42. Bambinos
  3719 punktów
 43. Young Stars News
  3153 punktów
 44. Sport
  2799 punktów
 45. K-Pop
  2732 punktów
 46. American Horror Story
  2594 punktów
 47. God Of War
  2521 punktów
 48. YOUTUBE
  2221 punktów
 49. Kortezjanie
  2112 punktów
 50. Puthinators
  1929 punktów
 51. Sony Playstation
  1607 punktów
 52. Przygodowe
  1150 punktów
 53. MMers
  884 punktów
 54. Temorki
  847 punktów
 55. FPS
  821 punktów
 56. Team Rieger
  774 punktów
 57. R5Family
  587 punktów
 58. PC
  513 punktów
 59. Kluseczki Olgi
  499 punktów
 60. Arianators
  480 punktów
 61. Uncharted
  477 punktów
 62. LUDZIE
  351 punktów
 63. Zosiaki
  310 punktów
 64. Directioners
  304 punktów
 65. FANDOMS TALENTS
  282 punktów
 66. #talentobranie
  281 punktów
 67. Soy Luna
  277 punktów
 68. 5SOSFam
  232 punktów
 69. Akcja & Przygoda
  220 punktów
 70. PROJEKT FANDOMS
  175 punktów
 71. The Good Place
  142 punktów
 72. Beautilles
  141 punktów
 73. Selenators
  124 punktów
 74. Donaty Agaty
  99 punktów
 75. Strzelanki
  98 punktów
 76. Orlandonators
  89 punktów
 77. Podróże
  83 punktów
 78. Swifties
  55 punktów
 79. Wyścigi
  45 punktów
 80. Far Cry
  43 punktów
 1. Potterheads
  934 punktów
 2. FILMY
  350 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  350 punktów
 1. Potterheads
  13365 punktów
 2. The 100
  9393 punktów
 3. SERIALE
  4034 punktów
 4. FILMY/SERIALE/TV
  3861 punktów
 5. Riverdale
  3736 punktów
 6. YOUNG STARS
  2137 punktów
 7. Young Stars Festival
  1408 punktów
 8. Bartek Lovers
  1369 punktów
 9. SikorskiSquad
  881 punktów
 10. Ananasy Sylwii
  865 punktów
 11. Once Upon A Time
  519 punktów
 12. Pretty Little Liars
  491 punktów
 13. FILMY
  352 punktów
 14. Life Is Strange
  349 punktów
 15. Domisiaki
  338 punktów
 16. GRY
  327 punktów
 17. Remonators
  218 punktów
 18. Arturonators
  212 punktów
 19. MUZYKA
  170 punktów
 20. Supiwerki
  137 punktów
 21. Bambinos
  65 punktów
 22. Shawn Mendes Army
  42 punktów
 23. Sonbird Team
  33 punktów
 24. TALENTY
  32 punktów
 25. INNE
  28 punktów
 26. Pamiętniki Wampirów
  27 punktów
 27. KSIĄŻKI
  21 punktów
 28. Stranger Things
  21 punktów
 29. Dua Lipa
  16 punktów
 30. Young Stars News
  16 punktów
 31. Ania, nie Anna
  13 punktów
 32. Eurowizja
  12 punktów
 33. The Originals
  12 punktów
 34. Nintendo
  11 punktów
 35. Famous In Love
  10 punktów
 36. Sport
  10 punktów
 37. God Of War
  8 punktów
 38. Detroit
  6 punktów
 39. 13 Reasons Why
  5 punktów
 40. YOUTUBE
  4 punktów
 41. Arianators
  3 punktów
 42. LUDZIE
  2 punktów
 43. Progress Armia
  2 punktów
 44. Misiaki Sysi
  1 punktów
 45. Playstation VR
  1 punktów
 1. Potterheads
  37555 punktów
 2. Riverdale
  4469 punktów
 3. Ananasy Sylwii
  3072 punktów
 4. Pretty Little Liars
  2607 punktów
 5. Shawn Mendes Army
  2191 punktów
 6. The 100
  1649 punktów
 7. Bartek Lovers
  1586 punktów
 8. Sonbird Team
  1486 punktów
 9. Once Upon A Time
  1216 punktów
 10. Dua Lipa
  1047 punktów
 11. The Originals
  989 punktów
 12. Soy Luna
  986 punktów
 13. Bambinos
  918 punktów
 14. K-Pop
  902 punktów
 15. Supiwerki
  851 punktów
Kontakt Post