+31 głosów
(postid: 257303) 
ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!

Osmański Sułtanat zdecydowanie nie był łatwym kawałkiem chleba. Przygotowałam dla Was galerię wybranych, "ciekawych" Sułtanów i co za tym idzie - "ciekawostek" od których dostaniecie "gęsiej skórki". W nawiasie podałam okres panowania sułtanów.

Mehmed II Zdobywca (1444-1446 i 1451-1481)

Źródła historyczne podają, że Mehmed II nie przepadał za kobietami i przedkładał politykę nad haremowe plotki. Historiografia wskazuje również niedwuznacznie, że nie stronił od mężczyzn. Miał jedną wielką słabość – swój pałacowy ogródek. Podobno zajmował się nim tylko on i nikomu nie pozwalał się do niego zbliżać. Opieka nad wyhodowanymi przez siebie samego roślinami dawała mu ogromną satysfakcję. Na grobowcu Mehmeda umieszczony został (z jego własnego rozkazu) napis: „Zamierzałem podbić Rodos i podporządkować sobie Italię”.

Bajazyd II (1481 - 1512)

Miał 10 żon. 3 lipca 1503 r. Leonardo da Vinci wysłał do niego list, oferując mu swoje usługi inżynierskie. Oferował mu min. zbudowanie mostu w Konstantynopolu.

Selim I Groźny (1512 - 1520)

Zasłynął z niezwykłego okrucieństwa, a zarazem talentu militarnego. Objął władzę po obaleniu swego ojca (którego później kazał otruć) i zabiciu swoich braci. Powiększył Imperium Osmańskie trzykrotnie. Był jednym z najlepszych władców imperium. Panował zaledwie 8 lat i zmarł najprawdopodobniej na raka.

Sulejman Wspaniały (1520 – 1566)

Pisał liczne erotyki i listy miłosne adresowane do Hurrem. W Turcji znany jako kannuni, czyli prawodawca, gdyż ujednolicił i uporządkował prawo dla imperium. Zmarł w 1566 roku podczas oblężenia Szigetváru, w trakcie wyprawy na Węgry. Jego śmierć tajono przed żołnierzami przez czterdzieści dni.

Selim II zwany Mest, Selim Pijak (1566 – 1574)

Najmniej zdolny z rodzeństwa. Alkoholik i kobieciarz. Teoria na temat jego śmierci mówi, że goniąc po pijanemu nałożnicę przewrócił się w łaźni (tur. hammamie) i uderzył głową o podłogę.

Murad III (1574 – 1595)

Prawdopodobnie miał ponad setkę potomstwa, lecz większość nie dożyła nawet do końca jego panowania.

Mehmed III (1595 - 1603)

Zaraz po objęciu tronu postanowił zabić 19 swoich braci.

Ahmed I (1603 - 1617)

W okresie jego panowania w imperium osmańskim zaczęto używać tytoniu. Zmarł na tyfus.

Mustafa I Szalony (1617 - 1618 i 1622 - 1623)

Niedorozwinięty umysłowo lub chory psychicznie, za Ahmeda I kilkanaście lat spędził w areszcie domowym, pozostawał pod wpływem politycznym kliki dworskiej.

Osman II (1618 – 1622)

Sułtan zginął uduszony w czasie przewrotu pałacowego, dokonanego przez rozwścieczoną gwardię janczarską.

Murad IV (1623 - 1640)

Zakazał (pod groźbą kary śmierci) palenia tytoniu, spożywania alkoholu i kawy (choć sam był alkoholikiem). Władca zmarł z powodu marskości wątroby.

Ibrahim I (1640 - 1648)

Charakteryzowała go wysoka skłonność do okrucieństwa i wyuzdania seksualnego. Miał problemy psychiczne. Ponoć, gdy się nudził chodził nad Bosfor i „karmił” rybki monetami ze skarbca. Dopuszczał się gwałtów na dziewicach sprowadzanych z jego rozkazu do pałacowego ogrodu, po czym na skutek zakochania się w "Kostce Cukru" (nazywanej tak przez niego korpulentnej kochance) kazał wymordować liczący 280 kobiet harem w celu uśmierzenia zazdrości swej konkubiny. Związane w worku ofiary utopiono w rzece. Brutalność i niezrównoważenie psychiczne Ibrahima I przyczyniły się do jego obalenia, gdy jedyna ocalała z pogromu nałożnica zrelacjonowała występek władcy tureckiemu ludowi. Utraciwszy władzę, Ibrahim I został zamknięty w klatce, a następnie zgładzony poprzez tradycyjne wówczas uduszenie cięciwą z łuku.

Mehmed IV (1648 - 1687)

Niepowodzenia i klęski wojskowe doprowadziły do rewolty wojskowej, obalenia sułtana w 1687 r. i uwięzienia go w Edirne. Szybko został uduszony przez janczarów.

Sulejman II ( 1687 - 1691)

Popełnił samobójstwo.

Ahmed III (1703 - 1730)

Został obalony w wyniku przewrotu pałacowego janczarów.

Osman III (1754 - 1757)

Zanim został sułtanem, całe swoje życie spędził zamknięty w kafesie. Było to specjalne pomieszczenie w pałacu, gdzie następców tronu trzymano pod strażą. Efektem pobytu w kafes były dziwaczne zwyczaje i zachowanie sułtana. Na przykład nie lubił muzyki i wygnał wszystkich muzyków, a także nie znosił towarzystwa kobiet.

Abdülhamid I (1774 - 1789)

http://fandoms.pl/king-include/buzzupload/800px-abdülhamid_i_by_john_young-4082298092.jpg

Zasłynął w Europie wielkim zwycięstwem nad cesarzem Józefem II w bitwie pod Karánsebes, w której nie stracił nawet jednego żołnierza.

Mahmud II (1808 - 1839)

Władca znany głównie z liberalnych poglądów i reform. Zlikwidował konserwatywnych janczarów, a później spahisów. Przeniósł się z pałacu Topkapi do nowo wybudowanego Dolamahce (którego budowa zrujnowała skarbiec państwa). Nakazał reformę ubioru z długich kaftanów i turbanów na mundury i fezy (czerwone czapki z frędzlem).

Abdülmecid I (1839 - 1861)

Miał 27 żon, lub więcej...

Abdülaziz (1867 - 1876)

Został zmuszony do abdykacji. W kilka dni później zginął śmiercią samobójczą.

Murad V (30 maja 1876-31 sierpnia 1876)

Po wiadomości o śmierci i potwierdzonych później pogłoskach o zamordowaniu odsuniętego od władzy kilka dni wcześniej AbdulAziza, Murad zemdlał, a po odzyskaniu przytomności wymiotował przez półtorej doby. Ze względu na załamanie nerwowe nie był w stanie pełnić funkcji i ogłosić przygotowanej już nowej konstytucji. Po 93 dniach panowania został obalony pod pretekstem choroby psychicznej i uwięziony w pałacu Çiragan, gdzie pozostał aż do śmierci.


OCENA JAKOŚCI

Uważasz, że ocena jest nieuczciwa? Zgłoś to przyciskiem "zgłoś" na dole, a administracja portalu sprawdzi tą ocenę!
JAK MOGĘ ZAROBIĆ PUNKTY DLA FANDOMU Z TEGO POSTA / CO MOGĘ TERAZ ZROBIĆ?
Jaka jest Twoja reakcja?
0
OK
0
Super
0
Śmiech
0
Zdziwienie
0
Złość
0
Smutek
PUNKTACJA Z TEGO POSTA NIE JEST WLICZANA DO AKTUALNYCH AKCJI KONKURSOWYCH PORTALU ALE
Wciąż możesz go komentować, oceniać i brać udział w jego wyzwaniach, a być może zdecydujemy się go podbić i tym samym zaliczyć z niego punkty do aktualnych akcji serwisu - im większa w nim aktywność, tym większa szansa byśmy podjęli taką decyzję :)

Redaktor tej dyskusji zarobił dotychczas 14220 punktów za:

Jakość:20Popularność:12766
Wsparcie:84Ocena i wartość ocen:31
Wyróżnienia/kary:0Komentarze i reakcje:1190
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych dyskusji z napisanych w tym fandomie)
O CO CHODZI Z PUNKTAMI DLA REDAKTORÓW? ZA CO SIĘ JE ZARABIA?

Zaloguj się, aby zarabiać punkty z aktywności w postach !

Interesuje Cię ten serial? Bądź na bieżąco ! Dołącz do polecanej przez nas grupy fanowskiej o Wspaniałym Stuleciu (Kosem) na Facebooku i poznaj innych fanów serialu !
Kliknij tutaj, aby dołączyć
Valide Użytkownik 235,946 pkt
12,766 czytelników Lip 2, 2017

Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta

Możesz wkleić bezpośredni link do grafiki / video aby umieścić ją w treści komentarza
Podpisz się (nick, imię etc.)
Prywatność: Twój adres email zostanie tylko wykorzystany do przesłania powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

119 Komentarzy

Pandi Użytkownik 955 pkt
Jak się okazuje "bycie sułtanem" nie było takie przyjemne, jak mogłoby się wydawać. Jeśli został nim książę o "słabych nerwach", nie miał szans na długie panowanie. Ci zaś, którzy mięli silny charakter dokonywali wielkich dla Imperium rzeczy. Chociaż i tych gubiły często ich nałogi i słabości. Patrząc z perspektywy na Imperium Osmańskie trzeba przyznać, że nie było ono typowo tureckie. Książęta byli przecież synami nałożnic pochodzących z różnych krajów. Jednak kobiety te były jedynie "narzędziem" do przedłużania rodu. Tak naprawdę, to prawdziwie tureckie były jedynie pierwsze pokolenia sułtanów. Jedno, co trzeba przyznać Imperium Osmańskiemu to fakt, że długo trzymało się swoich tradycji i tak mięli je zakorzenione,że potrafili zachęcić ( bo nie tylko podbojami) innych do zmiany swojej religii.
+47 głosów
 
Najlepszy
Lip 2, 2017
Nemo Użytkownik 11,266 pkt
Imperium Osmańskie to zupełnie co innego niż ród Osmanów . Osmanowie nie byli Turkami a Osmanami. Ród dziedziczyło się po ojcu. Prawdą jest ,że dzięki nałożnicom ,które rodziły kolejnych Osmanów było coraz mniej krwi Osmana w Osmanie. Nałożnice były różnej narodowości przywożone z podbitych krajów. Jeśli chodzi o Imperium Osmańskie to też tam nie żyli tylko Turcy. Osmanie podbijając kolejne kraje pozwalali w swoim Imperium żyć ludziom z podbitych krajów . Żyć i nawet wyznawać swoją religię byleby tylko płacili podatki,które co prawda były wyższe od podatków ściąganych od Turków. I jeszcze jedna ciekawostka . Najważniejszymi urzędnikami rządzącymi w Imperium Osmańskim nie byli Turcy. Paszowie w diwanie ,wezyrowie i Wielcy Wezyrowie to byli niewolnicy z różnych podbitych krajów. Wysoki urząd nie czynił z nich wolnych ludzi. Do końca byli niewolnikami. Stąd taki problem jak we Wspaniałym Stuleciu sułtanka Hatice ,siostra Padyszacha ,zakochała się w Ibrahimie ,Wielkim Wezyrze .
Iwona W. Użytkownik 150,564 pkt
Ktoś mi kiedyś powiedział, że ten cały sułtanat, to banda psycholi, pijaków, i kochających inaczej. Oczywiście, ja jako fanka W.S., chciałam mu od razu oklepać michę. Ale realnie patrząc, coś w tym jest...
+58 głosów
Lip 2, 2017
Valide Użytkownik 235,946 pkt
Państwo Osmańskie przetrwało, bo miało dobrych wezyrów i bejów nim rządzących. A Sułtani w większości siedzieli w pałacach i oddawali się rozkoszom. Często nawet nie wiedzieli, co się w Imperium dzieje.
MysiaMazur Użytkownik 1,612 pkt
Osmanowie po prostu potrafią zaskoczyć swoją historią :D Bardzo ciekawy post  :)
+57 głosów
Lip 2, 2017
Doro E.B. Użytkownik 50,265 pkt
Czytając o Ibrahimie utwierdzam się w przekonaniu, że Kosem dobrze zrobiła tracąc go. Choć był jej synem stanowił niewyobrażalne zagrożenie nie tylko dla swojego otoczenia, ale przede wszystkim dla całego imperium. Co do turhanowego Mehmeta.... Kosem potępiona za próbę zatrucia a i tak został obalony...
+53 głosów
Lip 2, 2017
Acedia00 Użytkownik 14,520 pkt
Trochę minęło zanim został obalony ;)
Valide Użytkownik 235,946 pkt
Większość tam ich była do ewidentnie do obalenia.
Dianodolffka Użytkownik 11,161 pkt
Świetnie ciekawostki o najciekawszych sułtanach państwa osmańskiego . O niektórych nie miałam pojęcia.
+52 głosów
Lip 2, 2017
Kr3jzoL Użytkownik 15,924 pkt
Mój post o wszystkich sułtanach czeka na akceptację, więc jak komuś będzie mało to niedługo będzie miał okazję poczytać :)
Kr3jzoL Użytkownik 15,924 pkt
Super. Post wykraczający za serial, wchodzi już w historię całego imperium. Może podejmę się posta opisującego wszystkich Osmańskich Sułtanów. Oj to byłby długi post.
+51 głosów
Lip 2, 2017
Ayla66 Użytkownik 9,055 pkt
Ciekawe lekcje Sułtańska :) Mój ulubieniec Sulejman i Mehmed Zdobywca
+51 głosów
Lip 2, 2017
Alina Pazowska Użytkownik 1,764 pkt
Moim ulubieńcem jednak Sulejman Wspaniały, łagodny wyraz twarzy, stonowany :)
Klarciocha Użytkownik 572,965 pkt
:)
Turhan Sultan Użytkownik 1,822 pkt
Super post! Można się dużo dowiedzieć. Moim ulubionym Sułtanem był Suleyman Wspaniały i z tego co czytałam w róźnych źródłach to Mehmeda IV też bym bardzo polubiła.
+51 głosów
Lip 2, 2017
Klarciocha Użytkownik 572,965 pkt
Moim też <3
Nula. Użytkownik 4,089 pkt
I tacy są właśnie grupowicze z WS!!! Zyjemy nie tylko serialem ale interesujemy się również historią Osmanów! Uwazam ten post jako jeden z najlepszych!
+51 głosów
Lip 2, 2017
Nemo Użytkownik 11,266 pkt
ha ha . Mnie zakładki wysypują się z komputera. Tak dużo i intensywnie szukam wszystkiego co o Osmanach i dynastii osmańskiej. Dekret o bratobójstwie ? Mogę cytować z pamięci.
Valide Użytkownik 235,946 pkt
Oczywiście, co do tego nie ma żadnych wątpliwości.
Nisa N. Użytkownik 13,016 pkt
Odnośnie Mehmeda rego od Turhan, to janczarzy się zemscili za Kosem hehe udusili dziada
+51 głosów
Lip 2, 2017
Siostra Sulejmana Użytkownik 13,752 pkt
ale troche sobie popadyszachował i nie zabił braci.
Nemo Użytkownik 11,266 pkt
AAA to dobrą mieli pamięć .
Nisa N. Użytkownik 13,016 pkt
Cały post oczywiscie na najwyzszym poziomie super ciekawe informacje na temat Osmanskiej dynastii.
+51 głosów
Lip 2, 2017
K.1589 Użytkownik 14,824 pkt
Dla mnie "najciekawszym" (szczególnie pod względem bratobójstwa) był Mehmed III. 19 książąt zginęło tylko dlatego, że ich brat zasiadł na tronie, co dla nas, patrząc współcześnie, jest nie do pomyślenia :(
+51 głosów
Lip 2, 2017
Nemo Użytkownik 11,266 pkt
to była wina ojca Mehmeda III ,Murada III bo nieżle sobie używał. A z kolei to była wina naszej dobrej znajomej Nurbanu. Ha ha Nurbanu by się kochany synek nie nudził i nie zajmował takimi głupimy sprawami jak rządzenie państwem podsuwała mu coraz to nowe niewolnice w czym jej wtórowała ,też znana mam sułtanka Safyje. Przez dłuższy czas Safyje była jedyną nałożnicą Murada i nie było księcia . Nurbanu posyłała synowi nowe nałożnice ale on nie wykazywał zainteresowania nimi. W końcu coś zadziałała. Co dokładnie nie wiemy ale poddani posądzali Nurbanu o czary i posypnęło si ępotomstwo Murada.Podobno w liczbie 100. Stąd Mehmed III po wstąpieniu na tron miał tyle roboty . Wyobrażmy sobie ,że ci wszyscy bracia Mehmeda III by żyli  gdy on był na tronie . To co się działo po śmierci Ahmeda I  i wstąpieniu na tron jego syna Osmana ,gdy żyli bracia Padyszacha to nic.
K.1589 Użytkownik 14,824 pkt
No, na pewno byłaby masakra jakiej Imperium Osmańskie nie widziało. Ale to jest dziwne,bo państwa europejskie jakoś nie miały z tym problemu (może dlatego, że inna kultura, islam itd.)
D. Użytkownik -12,948 pkt
Ciekawa lekcja historii! Świetny temat na pracę magisterską :)
+50 głosów
Lip 2, 2017
Alina Pazowska Użytkownik 1,764 pkt
Dobry pomysł z tematem, na pracę magisterska :)
Mihrisah Użytkownik 4,068 pkt
Ile bym oddała by móc pisac pracę magisterską związaną z Imperium Osmańskim :) niestety nie jest mi to dane
Siostra Sulejmana Użytkownik 13,752 pkt
Jeden z najlepszych postów o historii sułtanatu.
Normalnie chyba gdzieś go sobie zapiszę.
+49 głosów
Lip 2, 2017
Valide Użytkownik 235,946 pkt
A dziękuję. Jest też u nas w grupie, kilka miesięcy temu wstawiałam.
Siostra Sulejmana Użytkownik 13,752 pkt
no przecież wiem.....śledze dokładnie ;)
Siostra Sulejmana Użytkownik 13,752 pkt
A jacy oni nieurodziwi ( żeby nie powiedziec  brzydale ) na tych portretach.
Zdecydowanie wole aktorów wcielających się w te postacie ;) ;)
+49 głosów
Lip 2, 2017
Sultan I. Użytkownik 43,273 pkt
Raczej, ciężko by się oglądało serial gdy by byli prawdziwej postury :D
Valide Użytkownik 235,946 pkt
Jeśli chodzi o ich portrety, to bez kija nie podchodź! Oczywiście, w serialu muszą dawać urodziwych aktorów, żeby oko mogło się nacieszyć.
Magdalena Bardzel Użytkownik 179 pkt
Wspaniały post jak całe Wspaniałe stulecie i nasza grupa  każdy z tych sułtanów wzniósł coś do imperium. Dla mnie najlepszy był Sulejman Wspaniały.
+48 głosów
Lip 2, 2017
bibi11111 Użytkownik 1,634 pkt
ciekawa historja
+46 głosów
Lip 2, 2017
Doro E.B. Użytkownik 50,265 pkt
A post fajny... Przynajmniej częściowo można sobie 'poukładać' kolejność i korelacje tych wszystkich sultanów... Oczywiście mam tu na myśli znawców tematu ;-)
+46 głosów
Lip 2, 2017
jowis Użytkownik 1,460 pkt
ciekawe rzeczy można wyczytać z tego postu, interesująca lekcja historii, dziękuję :)
+46 głosów
Lip 2, 2017
Alina Pazowska Użytkownik 1,764 pkt
Valide nasza, najlepszy post !!!!!!!
+46 głosów
Lip 2, 2017
Klarciocha Użytkownik 572,965 pkt
zgadzam sie !!
Sułtanka Hurrem Użytkownik 643 pkt
Bardzo ładnie wszystko opisane .
+46 głosów
Lip 2, 2017
Turna Użytkownik 1,485 pkt
super lekcja historii, nie trzeba szukać w wikipedii :)
+46 głosów
Lip 2, 2017
zuuziaa7 Użytkownik 79 pkt
Niezwykla historia Sultanow Imperium Osmanskiego w skrócie!  Każdy z nich czymś zasłynął ! Moim ulubieńcem jest Sulejman , bo odniósł wiele zwycięstw i umocnił imperium !
+45 głosów
Lip 2, 2017
szyndix Użytkownik 478 pkt
Faktycznie wielu "psycholi",ale trudno się dziwić.wiele lat w zamknięciu lub przekonaniu,że można lada chwila zostać zabitym. Z nich wszystkich tylko Sulejman jest niemal nieskazitelny.
+45 głosów
Lip 2, 2017
Valide Użytkownik 235,946 pkt
Spokojnie, i Sulejek ma dużo za uszami. Podbój innych państw znaczyło, że mordowali i zabijali w wojnach miliony innych ludzi. Nie był taki słodki i cudowny, jak go pokazano w serialu. Ogólnie Turcy to bezwzględny naród.
szyndix Użytkownik 478 pkt
Wiem,wiem chodziło mi o to,że na tle Murada i Ibrahima i innych tak wypada
Anastazja18 Użytkownik 10,548 pkt
Bardzo ciekawi mnie historia!Po zapoznaniu sie z Historia Anglii,Holandii przyszedl czas naTurcje i to dzieki Wspanialemu Stuleciu!
+45 głosów
Lip 2, 2017
Meduzka13 Użytkownik 75 pkt
Murad IV i jego męski harem. To też ciekawy motyw
+44 głosów
Lip 2, 2017
Sumbul Aga Użytkownik 2,879 pkt
Ha ha :) Selim pijak biegnąc za nałożnicą się potknął ;) i tak zmarł...trudno. Pamiętam jeszcze słowa Cennet Kalfy, że schody i posadzka w hamammie jest śliska...coś w tym musi być jednak :) Sułtan Ahmed zaś bardzo lubił wraz z mamusią Sułtanką Handan przebywać wśród muzycznych grajków, kuglarzy, klaunów i innych ludzi mających za zadanie "rozerwać " trochę sułtana.  W serialu tego nam nie pokazali ;) :) :)
+44 głosów
Lip 2, 2017
Iza Winiarska Użytkownik 569 pkt
Wszystko bardzo Ciekawe i fajnie napisane :-)
+43 głosów
Lip 2, 2017
Nisa N. Użytkownik 13,016 pkt
Pamiętacie jak Musti kazał wyprowadzić stoły na spacer ? :D :D ahahha
+43 głosów
Lip 2, 2017
K.1589 Użytkownik 14,824 pkt
Tego się nie da zapomnieć :D
Anna Knol Użytkownik 1,843 pkt
właśnie i mina straży na ten rozkaz :-)
Iwona W. Użytkownik 150,564 pkt


Ten moment szczególnie zapadł mi w pamięci. Ryczałam jak bóbr. Sulejmanie, jak mogłeś?! Ech, Mustafa...
+42 głosów
Lip 2, 2017
Doro E.B. Użytkownik 50,265 pkt
Oj tak! Zwyzywałam Sulejmana i przeklęłam Hurrem! W pracy się ze mnie śmieli, że chyba naprawdę ktoś z rodziny mi umarł, bo chodzę struta, jak w prawdziwej żałobie :-) Drugi raz czułam się podobnie po śmierci Ahmeda...
Acedia00 Użytkownik 14,520 pkt
A w serialu to Mustafa karmił rybki :D
Świetnie napisane;)
+41 głosów
Lip 2, 2017
Klarciocha Użytkownik 572,965 pkt
xDDDD
Mika Użytkownik 29,628 pkt
ciekawa kronika sultanow
+41 głosów
Lip 2, 2017
Klarciocha Użytkownik 572,965 pkt
:)
Dinozaur1992 Użytkownik 81 pkt
Super :) musze poczytać o nich więcej :)
+40 głosów
Lip 2, 2017
Elżbieta Radomska Użytkownik 41 pkt
Zycie nie jest i nie było sielanka, każdy z Sułtanow cos wniosł do historii :)
+40 głosów
Lip 2, 2017
Merhaba Użytkownik 72 pkt
Bardzo ciekawy post. Czekam na temat o początkach państwa:)
+40 głosów
Lip 2, 2017
Berkoff2000 Użytkownik 124 pkt
no to mamy wszystkich sułtanów w jednym miejscu!
+40 głosów
Lip 2, 2017
Klara Nowak Użytkownik 772 pkt
Jak się czyta te biografie - trudno znaleźć kogoś normalnego, może z wyjątkiem Sulejmana. Przy takich władcach aż dziw bierze, że to państwo przetrwało tyle stuleci. Fajnie się ogląda seriale , ale dobrze, że te czasy już dawno minęły
+39 głosów
Lip 2, 2017
Angelika Kowalska 1 Użytkownik 180 pkt
Wspaniały i ciekawy artykuł. Ta historia pochłania i wciąga...
+39 głosów
Lip 2, 2017
Edyta Użytkownik 255 pkt
Ciekawa lekcja historii o Sułtanach
+39 głosów
Lip 2, 2017
Klarciocha Użytkownik 572,965 pkt
Tez sie duzo dowiedzialam :)
Nemo Użytkownik 11,266 pkt
No właśnie  !! Czegóż to się nie można dowiedzieć oglądając jakiś tam serial dla babć  i dziadków .
+39 głosów
Lip 2, 2017
Nemo Użytkownik 11,266 pkt
czytając dzieła Sienkiewicza nie zainteresowałam się historią Polski i państw ościennych, Może dlatego ,że byłam prawie dzieckiem a może dlatego iż nie były porywające. Z serialów nie uczymy się historii . Serial jest bodzcem by szukać dalej.
Justyna Butrymowicz Użytkownik 7,207 pkt
Powiedziałabym, że Selim I (Groźny) z portretu wygląda na Selima ŻAŁOSNEGO a Osman I GOŁOWĄS
+39 głosów
Lip 2, 2017
Nemo Użytkownik 11,266 pkt
Osman I ? Chyba masz na myśli Osmana II ? Nic dziwnego,że wygląda na gołowąsa bo go janczarzy zabili gdy miał 18 lat. Porządził sobie 4
Agniecha Użytkownik 39 pkt
Lekcja historii w pigułce.
+38 głosów
Lip 2, 2017
PaniMatka Użytkownik 39 pkt
Zawsze bardzo interesowalam sie historia, ale.... przewaznie europejska. Serialom takim jak Wspaniale stulecie i im podobnym zawdzieczam fakt zaineresowania sie historia krojow muzulmanskich. Trudno o dobre, dostepne mi jezykowo zrodla ( polski, rosyjski, niemiecki) ale... daje rade. Przy okazji jezyki tez na tym zyskuja.A co do sultanow... niewatpiliwie to jedna z najdluzej panujacych dynstii. A to ze wystepowaly tam rozne, nazwijmy to odchylenia, to nic dziwnego. Popatrzmy na kolejnych cezarow, czy dynastie innych krajow. Tez calkiem normalni to oni nie byli.
+38 głosów
Lip 2, 2017