+8 głosów
(postid: 260007) 
ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!

Serial Pretty Little Liars powstał na podstawie serii książek autorstwa Sary Shepard. Na szczęście jednak twórcy nie zafundowali nam bezmyślnej kopii, a bardzo ciekawą i pełną nieoczywistych zwrotów akcji i nierozwiązanych zagadek podróż. Wraz z głównymi bohaterkami mogliśmy przeżyć dwie, niemalże zupełnie różne opowieści. Czytaliście książkę? Bez obaw, serial nadal będzie zaskakujący. Oglądaliście adaptacje? Spokojnie możecie sięgnąć teraz po powieść, by poznać alternatywny bieg wydarzeń.


Oto zbiór różnic, które zapadły mi w pamięć:

1. W książce Alison zaginęła ostatniego dnia roku szkolnego, a w serialu w ostatni dzień wakacji. I tu, i tu miała zorganizować razem z przyjaciółkami imprezę. W książce skończyła się ona szybko, bo kłamczuchy się pokłóciły. W serialu trwała całą noc, ale następnego dnia dziewczyny nic nie pamiętały, bo Ali dosypała im do picia prochów.


2. W książce Hanna jest właścicielką psa, Pinczera Miniaturowego o imieniu Dot. W serialu nie posiada żadnego zwierzęcia.


3. W książce bliźniaczkę (Courtney) ma Alison, a w serialu Spencer (Alex).


4. W książce Ezra nie odgrywa tak dużej roli, jak w serialu. Wyprowadza się do Nowego Yorku, a potem na krótko wraca, ale jego postać przestaje być opisywana, ponieważ Aria z nim zrywa.


5. Serialowa Hanna ukradła ze sklepu okulary przeciwsłoneczne, a książkowa bransoletkę i parę kolczyków.


6. W książce nie pojawia się postać CeCe.


7. W serialu rodzina DiLaurentisów nie wróciła "w całości" do Rosewood. W książce mieszkają oni w mieście oddalonym parę kilometrów od Rosewood, ale rodzice Alison i tak chcą się rozwieść.


8. W książkach Hanna zachorowała na bulimię z powodu uwag jej ojca dotyczących jej wagi. W serialu stało się to przez docinki Alison.


9. W serialu przyrodnim bratem Melissy i Spencer jest Jason, co jest owocem romansu ojca dziewcząt i matki chłopaka. W książce Melissa i Spencer mają dwie przyrodnie siostry: Alison i Courtney. Kiedy dowiaduje się o tym Veronica, państwo Hastings rozstają się.

10. Według sagi Kłamczuchy wyglądają zupełnie inaczej, niż w serialu. Emily ma blond włosy z rudymi prześwitami od chlorowanej wody i piegowatą twarz, Spencer długie blond włosy i niebieskie oczy, Hanna brązowe włosy, a Aria jest w książce wysoka, ma proste czarne włosy i niebieskie oczy.


11. W książce Hanna, była w dość poważnym związku z Lucasem, w serialu natomiast są Oni tylko przyjaciółmi.


12. Czytając książkę dowiadujemy się też, że Spencer jest urodzona przez surogatkę, a w serialu nie ma o tym mowy.


13. Emily w książce była w ciąży, którą ukrywała przed rodzicami. Potajemnie urodziła i swoją córkę (Violet) oddała do adopcji. W serialu Em oddaje swoje jajeczka do przechowania, kradnie je A.D i zapładnia nimi Alison.


14. Powieściowa Hanna uwielbia słuchać ciężkiej muzyki, z kolei serialowa jest fanką Justina Biebera i Katy Perry. 


15. W książce Toby ani Lucas nigdy nie byli A., co miało miejsce w serialu.


16. W książkach Hanna poznała Kate przed zniknięciem Alison- ta była wtedy z nią, a w serialu dziewczyny poznały się po zniknięciu Alison.


17. W książce nie miała miejsca śmierć Pani DiLaurentis. 


18. W książce nie było też A-teamu.

19. W książce nie pojawia się Shana, która w serialu okazuje się być członkinią A - Teamu.


20. W serialu Spencer przebywa w szpitalu psychiatrycznym z powodu załamania po rzekomej śmierci Tobiego. W książce to Hanna zostaje wysłana do psychiatryka przez ojca, który po otrzymaniu listu od A twierdzi, że jego córka ma problemy.


21. W serialu Maya umarła, a w książce żyje, natomiast w książce umarła Jenna, a w serialu nadal żyje.


22. W serialu po wypadku spowodowanym przez A, Hanna miała jedynie złamaną nogę. W książce dziewczyna dostała amnezji i nie pamiętała, kto spowodował jej wypadek.


23. Serialowy Toby był podejrzany o bycie A i zabicie Alison. W książce właśnie z tego powodu się zabija, a w serialu zostaje uniewinniony.


24. W serialu starsza siostra Spencer zachodzi w ciążę aż dwa razy, a w książce nie miało to miejsca ani razu. 


25. W książce nie pojawia się taka postać jak Garett Reynolds. Niektóre jego cechy i przeżycia należą do Wildena z książki, więc wygląda na to, że zrobili z jednej postaci książkowej, dwie serialowe. 


26. Mama Hanny w książce wyjechała z Rosewood do nowej pracy, przez co Hanna musiała zamieszkać z ojcem, Isabel i Kate. W serialu nic takiego się nie wydarzyło.


27. W książce Veronica nie jest mamą Spencer, ponieważ nie mogła jej urodzić przez komplikacje podczas porodu Melissy. Jednak rodzice Spencer chcieli mieć drugie dziecko, więc znaleźli kobietę, Olivię, która urodziła im Spencer.

29. W serialu Em nie jest biseksualna, chociaż możemy tak twierdzić, bo chodziła przez długi czas z Benem. W książce po odkryciu, że jest lesbijką spotykała się z dziewczynami, ale potem była w długim związku z Isaaciem Coltbertem, z którym zaszła w ciąże, co również nie miało miejsca w serialu.


30. W książce Mona umarła zaraz po tym jak `uprowadziła` Spencer i pojechała z nią nad kamieniołom, gdy dziewczyny dowiedziały się, że jest ich prześladowcą. Podczas szarpaniny została zepchnięta z urwiska - spadła i złamała sobie kark. W serialu po upadku udało jej się przeżyć, ale trafiła do szpitala psychiatrycznego Radley.


31. Książkowy Toby popełnia samobójstwo, a w serialu żyje i jest ze Spencer, co nigdy nie miało miejsca w powieści, bo nawet ani razu ze sobą nie rozmawiali.


32. W powieści rodzice Arii rozstają się zaraz po tym, jak jej matka dowiaduje się o zdradzie, a ojciec przeprowadza się do Meredith. Jakiś czas później rodzi im się córka, Lola. W serialu, państwo Montgomery próbują ratować związek, ale w rezultacie i tak się rozstają. Tata Arii nie jest już jednak ze swoją byłą studentką.


33. W serialu Caleb Rivers odgrywa bardzo dużą rolę, jest wielką miłością Hanny, tym czasem nie pojawia on się w ogóle w książce.


34. W książce nie pojawia się także taka postać jak Paige, choć w serialu ma dość istotną rolę i jest w poważnym związku z Emily.


35. W książce to Spencer jest opisana jako podobna do Ali, w serialu to Hanna bardziej ją przypomina.

36. W serialu młodzież z Rosewood uczęszcza do publicznej szkoły Rosewood High School, a w książce jest to prywatna szkoła Rosewood Day.


37. Książkowa Hanna spotykała się przez jakiś czas z Mikiem Montgomery (bratem Arii), a w serialu jest tylko wspomniane w retrospekcji, że całowali się na kanapie, kiedy przyłapała ich Alison.


38. W książce nie pojawia się wątek Ravenswood, a do serialu powstał nawet specjalny Spin-Off do kontynuowania tego wątku.


39. W serialu policja nie dowiaduje się o związku Arii i Ezry, wiedzą rodzice dziewczyny. W książce nauczyciel zostaje aresztowany za związek z uczennicą, ale nie dowiadują się o nim rodzice.


40. Serialowa Hanna nigdy nie przyjaźniła się z Naomi i Riley, pojawiły się one tylko raz, jako świta Mony po tym, jak dziewczyna dostała od A sms-a, że Hanna miała zabieg liposukcji. W książce te dziewczyny od dawna rywalizowały z Hanną i Moną i sporo jest o nich mowa.


41. W serialu Ezra napisał książkę o Alison, w powieści chłopak nawet jej nie znał, a książka była o nim i Arii.


42. W książce Hanna jest Żydówką, a w serialu nie ma o tym mowy.


43. W serialu Andrew Campbell nigdy nie był chłopakiem Spencer, a w książce tak.


44. Książkowa Emily ma trójkę rodzeństwa - brata i dwie siostry. W serialu jest jedynaczką.


45. W książce chłopakiem Arii jest Noel Khan, a byłym chłopakiem Sean Preston. W serialu jest to jedynie Ezra.


46. Kolejną rzeczą pominiętą w serialu jest stypendium pływackie na Uniwersytecie Północnej Karoliny, które w książce otrzymuje Em.


47. W serialu Wren nazywa się Kingston, w książce Kim.


48. Toby w serialu był wykorzystywany seksualnie przez Jennę, a w książce było na odwrót - to on ją molestował.


49. Aria w serialu wyjechała na Islandię na rok, a w książce na trzy lata.


50. Ian i Garrett - Co prawda ten drugi nie występuje w książkach wcale, jednak okazuje się, że pomysł na jego postać wzięto z książkowego Iana. Ich życiorysy brzmią bardzo podobne: obaj byli z Melissą, zostali aresztowani jako podejrzani za zabójstwo Alison, a kiedy byli w wiezieniu, ich matki zachorowały. Finalnie każdy z nich kiedy wyszedł z aresztu spotkał Spencer i przez chwilę rozmawiał z nią na temat nocy zaginięcia. Ciała obojga zostały znalezione na jakiejś imprezie.


51. Zarówno w serialu jak i w książce Spencer podejrzewa, ze to ona mogła zabić Ali. W książce jednak przypomina sobie, że popchnęła ją na mur, a w serialu, że biegła z łopatą.


52. Serialowa Mona jest brunetką, książkowa natomiast ma blond włosy.
A może znacie jakieś jeszcze różnice, które pominęłam?


OCENA JAKOŚCI

Uważasz, że ocena jest nieuczciwa? Zgłoś to przyciskiem "zgłoś" na dole, a administracja portalu sprawdzi tą ocenę!
JAK MOGĘ ZAROBIĆ PUNKTY DLA FANDOMU Z TEGO POSTA / CO MOGĘ TERAZ ZROBIĆ?
Jaka jest Twoja reakcja?
1
OK
2
Super
0
Śmiech
0
Zdziwienie
0
Złość
0
Smutek
PUNKTACJA Z TEGO POSTA NIE JEST WLICZANA DO AKTUALNYCH AKCJI KONKURSOWYCH PORTALU ALE
Wciąż możesz go komentować, oceniać i brać udział w jego wyzwaniach, a być może zdecydujemy się go podbić i tym samym zaliczyć z niego punkty do aktualnych akcji serwisu - im większa w nim aktywność, tym większa szansa byśmy podjęli taką decyzję :)

Redaktor tego posta zarobił dotychczas 2247 punktów za:

Jakość:20Popularność:2124
Wsparcie:0Ocena i wartość ocen:8
Wyróżnienia/kary:0Komentarze i reakcje:63
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych dyskusji z napisanych w tym fandomie)
O CO CHODZI Z PUNKTAMI DLA REDAKTORÓW? ZA CO SIĘ JE ZARABIA?

Zaloguj się, aby zarabiać punkty z aktywności w postach !

Pretty Little Liars
Syll Nowakowska Użytkownik 947,593 pkt
2,124 czytelników Lip 3, 2017

Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta

Możesz wkleić bezpośredni link do grafiki / video aby umieścić ją w treści komentarza
Podpisz się (nick, imię etc.)
Prywatność: Twój adres email zostanie tylko wykorzystany do przesłania powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

6 Komentarzy

MalenaRatnerPL Użytkownik 338,566 pkt
Woooooow ile tego, chyba zacznę oglądać serial ^^
+7 głosów
Lip 3, 2017
oxygen6 Użytkownik 7 pkt
Z książkami się zetknęłam, jednak po tym jak wpadłam na serial. Jednak książki porzuciłam po kilku częściach, bo kompletnie mi się nie podobały. Serial wydawał mi się lepiej poprowadzony mimo tego jak zaczęli wszystko psuć po kilku sezonach. Kreacja postaci, wątków, a nawet samej kwestii A moim zdaniem została lepiej przedstawiona w serialu i każda zmiana jaką dokonali moim zdaniem była korzystna.
+6 głosów
Lip 3, 2017
mxmmyzenere Użytkownik 627 pkt
Szczerze mówiąc, nie interesowałam się tym serialem i książką, także niestety nic nie pomogę w tej kwestii. Miałam się wziąć w wakacje, ale ciągle odkładam to na później. Polecasz może?
+5 głosów
Lip 3, 2017
Syll Nowakowska Użytkownik 947,593 pkt
Tak! Serial jest naprawdę świetny, książka trochę hmm mniej ambitna, ale fajna jako dodatek do serialu ;) Ja zaczynam teraz, po finale już, oglądać cały od początku, bo tyle się tam działo że większości pewnie już nie pamiętam szczegółów xD
Zielony_Kapturek Użytkownik 70,572 pkt
Zaczęłam kiedyś pierwszy odcinek serialu i z braku czasu nie powróciłam do niego. Jednakże zawsze słyszałam o nim wiele dobrego i cały czas mnie korci, by do niego powrócić. Lubię czytać sobie ciekawostki lub różnicę między książką a danym serialem, oprócz opisu, jest to druga rzecz, po której można stwierdzić czy opowieść się człowiekowi spodoba. Myslę, że chyba zabiorę się w końcu za serial, a może i kupię książkę :D
+2 głosów
Lip 4, 2017
misaki_123 Użytkownik 1,195 pkt
Napracowałaś się nad tym postem, podziwiam!♥ Co do serialu to obejrzałam do 4 sezonu i chyba muszę to nadrobić! Pozdrawiam ;3
+2 głosów
Lip 4, 2017
Fitz Użytkownik 3,550 pkt
Świetnie pokazane różnice :D Ogólnie super pomysł na post. Kupiłam niedawno 3 pierwsze części powieści i mam zamiar po nie sięgnąć, bo serial jest zdecydowanie moim ulubionym :)
0 głosów
Lip 16, 2017

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
146 osób na stronie
0 Użytkowników oraz 146 Gości
Dziś posty czytano : 10932 razy

Fandomy, do których należę

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, do których należysz i dołączać do nowych!

Fandomy, które obserwuję

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, które Cię interesują i obserwować nowe!

Zainteresowani tym postem

Liczba osób: 0

Największe fandomy

 1. Riverdale
  189 osób
 2. The 100
  138 osób
 3. Ananasy Sylwii
  134 osób
 4. Bambinos
  125 osób
 5. Bartek Lovers
  121 osób
 6. Supiwerki
  73 osób
 7. Arturonators
  71 osób
 8. Potterheads
  67 osób
 9. Shawn Mendes Army
  60 osób
 10. SikorskiSquad
  39 osób
 11. Domisiaki
  35 osób
 12. Once Upon A Time
  29 osób
 13. Pretty Little Liars
  25 osób
 14. Donaty Agaty
  25 osób
 15. Pamiętniki Wampirów
  20 osób
 16. Remonators
  16 osób
 17. GRY
  14 osób
 18. Misiaki Sysi
  12 osób
 19. Famous In Love
  11 osób
 20. Kluseczki Olgi
  10 osób
 21. Zosiaki
  6 osób
 22. Temorki
  5 osób
 23. FANDOMS YOUTUBE
  5 osób
 24. Sonbird Team
  5 osób
 25. Life Is Strange
  4 osób
 26. Dua Lipa
  4 osób
 27. The Good Place
  3 osób
 28. PC
  2 osób
 29. Nintendo
  2 osób
 30. Young Stars Festival
  1 osób
 1. Riverdale
  554314 punktów
 2. Young Stars Festival
  44875 punktów
 3. Bartek Lovers
  43525 punktów
 4. Supiwerki
  39853 punktów
 5. Potterheads
  39849 punktów
 6. The 100
  38835 punktów
 7. SikorskiSquad
  32955 punktów
 8. Arturonators
  29734 punktów
 9. SERIALE
  25609 punktów
 10. GRY
  23075 punktów
 11. Life Is Strange
  22080 punktów
 12. Famous In Love
  21923 punktów
 13. FILMY/SERIALE/TV
  20165 punktów
 14. Domisiaki
  18356 punktów
 15. Once Upon A Time
  17605 punktów
 16. Ania, nie Anna
  17342 punktów
 17. Ananasy Sylwii
  17194 punktów
 18. Pretty Little Liars
  13118 punktów
 19. YOUNG STARS
  12872 punktów
 20. Shawn Mendes Army
  12673 punktów
 21. Forza
  11238 punktów
 22. Sonbird Team
  10831 punktów
 23. Remonators
  10197 punktów
 24. Eurowizja
  10096 punktów
 25. GWIAZDY YOUNG STARS
  9280 punktów
 26. Dua Lipa
  7962 punktów
 27. TALENTY
  6454 punktów
 28. MUZYKA
  6412 punktów
 29. Playstation VR
  6142 punktów
 30. FILMY
  5732 punktów
 31. Nintendo
  5302 punktów
 32. Pamiętniki Wampirów
  5031 punktów
 33. Detroit
  4983 punktów
 34. Tomb Raider
  4924 punktów
 35. KSIĄŻKI
  4594 punktów
 36. INNE
  4589 punktów
 37. Stranger Things
  4542 punktów
 38. Progress Armia
  4281 punktów
 39. The Originals
  4231 punktów
 40. Misiaki Sysi
  4178 punktów
 41. 13 Reasons Why
  3969 punktów
 42. Bambinos
  3810 punktów
 43. Young Stars News
  3219 punktów
 44. Sport
  2846 punktów
 45. K-Pop
  2739 punktów
 46. American Horror Story
  2598 punktów
 47. God Of War
  2527 punktów
 48. YOUTUBE
  2252 punktów
 49. Kortezjanie
  2114 punktów
 50. Puthinators
  1933 punktów
 51. Sony Playstation
  1630 punktów
 52. Przygodowe
  1150 punktów
 53. MMers
  904 punktów
 54. Temorki
  848 punktów
 55. FPS
  831 punktów
 56. Team Rieger
  782 punktów
 57. R5Family
  608 punktów
 58. PC
  527 punktów
 59. Kluseczki Olgi
  509 punktów
 60. Arianators
  492 punktów
 61. Uncharted
  477 punktów
 62. Zosiaki
  399 punktów
 63. LUDZIE
  391 punktów
 64. Directioners
  315 punktów
 65. FANDOMS TALENTS
  287 punktów
 66. Soy Luna
  287 punktów
 67. #talentobranie
  282 punktów
 68. 5SOSFam
  246 punktów
 69. Akcja & Przygoda
  220 punktów
 70. PROJEKT FANDOMS
  175 punktów
 71. Beautilles
  144 punktów
 72. The Good Place
  143 punktów
 73. Selenators
  130 punktów
 74. Donaty Agaty
  101 punktów
 75. Strzelanki
  98 punktów
 76. Orlandonators
  97 punktów
 77. Podróże
  84 punktów
 78. Swifties
  57 punktów
 79. Far Cry
  45 punktów
 80. Wyścigi
  45 punktów
 1. Potterheads
  977 punktów
 2. FILMY
  350 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  350 punktów
 1. Potterheads
  13365 punktów
 2. The 100
  9393 punktów
 3. SERIALE
  4034 punktów
 4. FILMY/SERIALE/TV
  3861 punktów
 5. Riverdale
  3736 punktów
 6. YOUNG STARS
  2137 punktów
 7. Young Stars Festival
  1408 punktów
 8. Bartek Lovers
  1369 punktów
 9. SikorskiSquad
  881 punktów
 10. Ananasy Sylwii
  865 punktów
 11. Once Upon A Time
  519 punktów
 12. Pretty Little Liars
  491 punktów
 13. FILMY
  352 punktów
 14. Life Is Strange
  349 punktów
 15. Domisiaki
  338 punktów
 16. GRY
  327 punktów
 17. Remonators
  218 punktów
 18. Arturonators
  212 punktów
 19. MUZYKA
  170 punktów
 20. Supiwerki
  137 punktów
 21. Bambinos
  65 punktów
 22. Shawn Mendes Army
  42 punktów
 23. Sonbird Team
  33 punktów
 24. TALENTY
  32 punktów
 25. INNE
  28 punktów
 26. Pamiętniki Wampirów
  27 punktów
 27. KSIĄŻKI
  21 punktów
 28. Stranger Things
  21 punktów
 29. Dua Lipa
  16 punktów
 30. Young Stars News
  16 punktów
 31. Ania, nie Anna
  13 punktów
 32. Eurowizja
  12 punktów
 33. The Originals
  12 punktów
 34. Nintendo
  11 punktów
 35. Famous In Love
  10 punktów
 36. Sport
  10 punktów
 37. God Of War
  8 punktów
 38. Detroit
  6 punktów
 39. 13 Reasons Why
  5 punktów
 40. YOUTUBE
  4 punktów
 41. Arianators
  3 punktów
 42. LUDZIE
  2 punktów
 43. Progress Armia
  2 punktów
 44. Misiaki Sysi
  1 punktów
 45. Playstation VR
  1 punktów
 1. Potterheads
  37555 punktów
 2. Riverdale
  4469 punktów
 3. Ananasy Sylwii
  3072 punktów
 4. Pretty Little Liars
  2607 punktów
 5. Shawn Mendes Army
  2191 punktów
 6. The 100
  1649 punktów
 7. Bartek Lovers
  1586 punktów
 8. Sonbird Team
  1486 punktów
 9. Once Upon A Time
  1216 punktów
 10. Dua Lipa
  1047 punktów
 11. The Originals
  989 punktów
 12. Soy Luna
  986 punktów
 13. Bambinos
  918 punktów
 14. K-Pop
  902 punktów
 15. Supiwerki
  851 punktów
Kontakt Post