Fandomy

Zarejestruj się, aby pisać własne posty dla fandomów ! Akcja "Fandoms Redaktorzy" ruszyła ! Zaloguj się, aby zobaczyć swoje punkty w rankingach . Powodzenia ! Zasady akcji: tutaj


+18 głosów
Pamiętaj - skomentuj ten post (kliknij tutaj), aby podziękować w ten sposób autorowi za pracę włożoną w jego napisanie. Za każdy komentarz autor posta otrzyma też dodatkowe 10 punktów w konkursie na Redaktorów Fandoms.


Doprowadził do upadku imperium trwającego przez tysiąclecia. Podbił kraje zamieszkiwane przez wyznawców trzech różnych religii. Odpowiadał za najbardziej zuchwałe najazdy i oblężenia.

Mehmed II zwany Zdobywcą, rwał się do ataku na Konstantynopol już w wieku 14 lat. Na przeszkodzie tym planom stanął bardziej powściągliwy ojciec. Dopiero po jego śmierci młody sułtan mógł rozpocząć przygotowania do podboju ostatniej twierdzy Cesarstwa Bizantyńskiego. Perła imperium była już ostatnim skrawkiem państwa, wywodzącego swą dumną historię od starożytnych Rzymian. W 1451 roku Mehmed zaczął od wzniesienia zamku Rumeli Hisar, który miał odciąć stolicę Cesarstwa od dostaw morzem. Forteca była przez ludność nazywana Bogaz Kesen, czyli Podrzynacz Gardeł.

Oblężenie ruszyło 6 kwietnia 1453 roku. Przez cały czas miasto było ostrzeliwane z artylerii. Obrońcy otrzymywali zapasy tylko dzięki statkom wpływającym do zatoki Złotego Rogu, której osmańska flota nie mogła opanować. Wciąż potężna bizantyńska flota blokowała Mehmedowi dostęp do miasta. Sułtan wiedział jednak co robić. Nakazał swoim żołnierzom przeciągnąć własne statki lądem, na specjalnie przygotowanych platformach. W efekcie turecka flota znalazła się u bram Konstantynopola, a dostawy zostały zablokowane. Najeźdźcy liczebnie przewyższali załogę miasta i to kilkakrotnie, Bizantyńczycy jednak wciąż pozostawali groźnymi przeciwnikami, którzy mogli wykorzystywać jedne z najpotężniejszych fortyfikacji w znanym świecie. Ostateczny szturm rozpoczął się w 53 dniu oblężenia. Sułtan wysłał do ataku najpierw oddziały kiepsko uzbrojonych najemników. Natarcie trwało kilka godzin i miało na celu zmęczenie żołnierzy broniących murów. Następnie do boju ruszyły wyszkolone oddziały Anatolijczyków, ale i one zostały odparte. W końcu Mehmed sam poprowadził elitarną piechotę janczarów pod same mury. Sukces był pełny. Cesarstwo przestało istnieć 29 maja, a egzekucji dokonał 21-letni władca Imperium Osmańskiego.

Mehmed był niezwykle energicznym władcą, który prawie całe życie spędził na podbojach. Co jednak z resztą kariery sułtana? Okazuje się ona nie mniej barwna! Podczas wypraw zbrojnych w 1454 i 1455 rozgromił wojska Serbii i przejął kontrolę nad złożami srebra i złota w Novo Brda. Dochód z kopalni zasilał machinę wojenną sułtana. W latach 1458 – 60 „Zdobywca” podbił resztę półwyspu Peloponeskiego, kładąc tym samym kres intrygom zepsutej elity dawnego Bizancjum. Prawie cała Grecja i wiele wysp na Morzu Egejskim dostało się pod panowanie Osmanów

Mehmed był słownym człowiekiem. Dotrzymywał obietnic i karał tych, którzy go zdradzali. Wlad Palownik, słynny Drakula, hospodar wołoski, uznał zwierzchnictwo zarówno Imperium Osmańskiego jak i Węgrów. W zamian otrzymał obietnicę pokoju obydwu władców. Jednak kiedy Wlad zaczął nękać najazdami ziemie osmańskie, „Zdobywca” wyruszył przeciwko niemu podbijając prawie cała Wołoszczyznę i osadzając na tronie sprzyjającego mu króla. Kampania nie była łatwa (ani pozbawiona kompromitacji), ale słynny Drakula wygrał tylko pierwszy akt wojny. W drugim poniósł już sromotną klęskę. Zresztą za sprawą własnych poddanych.


„Zdobywca” dowodził nie tylko na lądzie, ale również i na morzu. W 1470 roku kierowana przez niego flota zajęła Negroponte, główną bazę wypadową statków weneckich.

W 1472 roku Uzun Hasan – turkmeński sułtan Aj Kojunlu – na czele wielkiej armii dozbrojonej przez Wenecjan, zaatakował Imperium Osmańskie w Azji Mniejszej. Mehmed ruszył mu naprzeciw. Obydwie armie spotkały się na nizinie Otluk Beli 11 sierpnia 1473 roku. „Zdobywca” uwielbiał nowinki techniczne i starał się wyposażać w nie swoje wojsko, natomiast armia Hasana składała się z tradycyjnych oddziałów lekkiej kawalerii. Starcie trwało osiem godzin i zakończyło się całkowitą klęską napastników. Konnica Turkmenów nie mogła równać się z artylerią i bronią palną. Zwycięstwo przyniosło korzyści terytorialne Imperium Osmańskiemu

Podczas 30 lat swojego panowania przyłączył niezliczone ziemie do Imperium Osmańskiego. Przeprowadził 19 kampanii wojennych. Zhołdował Chanat Krymski. Zajął Albanię. Pokonał Stefana Wielkiego, władcę Mołdawii i splądrował jego kraj. Opanował południowe wybrzeże Morza Czarnego. Zajął ostatnią enklawę Bizancjum w Trabzonie. W 1463 podbił Bośnię, w czym pomogła chrześcijańska sekta bogomiłów. Jej wyznawcy woleli osmańskie panowanie od przymusowego przechodzenia na katolicyzm. Dowodził na lądzie i morzu. Imperium Osmańskie rozpoczęło dzięki niemu złoty wiek. Zasłużył sobie na miejsce obok najwybitniejszych dowódców wojskowych wszech czasów.Dla zainteresowanych podbiciem Konstantynopolu polecam obejrzeć film "Fetih 1453" z 2012 roku. 

Skomentuj teraz ten post (kliknij tutaj), aby wyrazić w ten sposób wdzięczność autorowi za pracę włożoną w jego napisanie. Za każdy komentarz autor posta otrzyma też dodatkowe 10 punktów w konkursie na Redaktorów Fandoms.

Ten post zarobił dotychczas 899 punktów za:

Jakość:20Popularność:381
Podziękowania:28Ocena:90
Wyróżnienia:0Komentarze:380

Interesuje Cię ten serial? Bądź na bieżąco ! Dołącz do polecanej przez nas grupy fanowskiej o Wspaniałym Stuleciu (Kosem) na Facebooku i poznaj innych fanów serialu !
Kliknij tutaj, aby dołączyć
Kr3jzoL Zarejestrowany użytkownik 15,923 punktów 4 48
381 czytelników Lip 4, 2017

Twój komentarz

Teraz w Twoim komentarzu/odpowiedzi, opcji odpowiedzi w quizie czy propozycji kontynuowania historii możesz umieścić nie tylko tekst , ale także zdjęcie/grafikę (wystarczy wkleić do niej bezpośredni link) lub video (wystarczy wkleić np. link do youtube'a) .

Masz zdjęcie na komputerze / w telefonie i chcesz je umieścić w sekcji w poście lub np. komentarzach? Wyślij je np. poprzez serwis imgie.pl i skopiuj bezpośredni link do komentarza / posta :)
Twoja wyświetlana nazwa na stronie (opcjonalnie)
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

38 Komentarzy

Yasemin Zarejestrowany użytkownik 5,394 punktów 33
Piękny dydaktyczny post. Dużo cennych informacji. Piękne zdjęcia.
+31 głosów
 
Najlepszy komentarz
Lip 4, 2017
Turna Zarejestrowany użytkownik 1,482 punktów 2 2 89
Dziękuję za ten post. tym bardziej nie mogę doczekać się serialu
+38 głosów
Lip 4, 2017
Ayla66 Zarejestrowany użytkownik 9,055 punktów 2 32
Lubię tego sułtana juz się nie mogę doczekać serielu o nim..
+36 głosów
Lip 4, 2017
Piotr Baranowski Super Administrator
Oj, nagradzam ten post 100 punktami premii dla autora za jakość
+36 głosów
Lip 4, 2017
Kr3jzoL Zarejestrowany użytkownik 15,923 punktów 4 48
Wielkie dzięki. Mam zamiar napisać jeszcze o jakimś Sułtanie, może kilku tylko nie za bardzo mogę się  zdecydować. Czas pokaże
mloda34 Zarejestrowany użytkownik 3,489 punktów 24
Bardzo pouczający post i już nie mogę się doczekać serialu o Mehmedzie Zdobywcy
+35 głosów
Lip 4, 2017
Nemo Zarejestrowany użytkownik 11,271 punktów 2 4 128
Przeczytałam uważnie tekst i jednego zwycięstwa mi Mehmeda II zabrakło.
Wprowadził Dekret o bratobójstwie
Do tego czasu bracia się zabijali ,że tak powiem nielegalnie.
Imperium osłabiały walki wewnętrzne, które uniemożliwały prowadzenie wojen z zewnętrznymi wrogami. Dzięki temu dekretowi Sulejman Wspaniały mógł powiększać swoje Imperium i umacniać je wewnętrznie. Nie miał rywali a więc nie było buntów janczarów i knowań paszów. Nikt mu nie podskoczył .
Co się zaczęło dziać po zaniechaniu stosowania Dekretu widzimy we "Wspaniałym Stuleciu Kosem". Jeden " burdel" na dworze Padyszacha. Władcy są zmieniani jak rękawiczki bo się komuś co chwila nie podobają. Imperium Osmańskie chyli się ku upadkowi.
+34 głosów
Lip 4, 2017
Nemo Zarejestrowany użytkownik 11,271 punktów 2 4 128
Ładny kawałek historii. Będziemy mieli solidny podkład wiedzy gdy będziemy oglądali serial o nim tłumaczony przez naszą grupę
+33 głosów
Lip 4, 2017
Wloszka Zarejestrowany użytkownik 176,510 punktów 3 77
co to byly za czasy, chyba jednak nie chcialabym w nich zyc poniewaz na wszystkich tam czekala szybka smierc
+31 głosów
Lip 4, 2017
Nemo Zarejestrowany użytkownik 11,271 punktów 2 4 128
Sumbul Aga ,szybka śmierć nie była najgorsza. Wegetacja w " kafes" po zaniechaniu Dekretu to była dopiero męczarnia.
A Wprowadzenie Dekretu przez Mhmeda II to nie było znowu takie proste. Padyszach nie Padyszach ale  prawa się musiał trzymać
Przepisy osmańskiego prawa świeckiego – kanun – musiały być zgodne z islamskim prawem szariatu. Mehmed II, zdobywca Konstantynopola (w 1453 r.) i twórca imperium osmańskiego, miał jednak tak wielki posłuch i autorytet, że nie zważał na obiekcje islamskich mędrców. Uparł się, by wprowadzić nieludzkie prawo, i uczynił to w 1477 r. „Którykolwiek z moich potomków odziedziczy z woli Allaha tron sułtana, powinien zabić swoich braci w interesie zachowania porządku na świecie. Większość ulemów zgadza się z tym, niechajże więc takoż się dzieje” – orzekł monarcha w wydanym przez siebie dekrecie kanun. Charakterystyczny zwrot „większość ulemów” wskazuje, że pomimo wielkiego autorytetu władcy część mędrców sprzeciwiła się przepisowi niezgodnemu z prawem islamskim.

„Jest oczywiste, że użyto odpowiednich nacisków, aby uzyskać aprobatę tej »większości ulemów«, o ile w ogóle cała ta konsultacja nie była fikcją – mówi „Focusowi Historia” prof. Edhem Eldem, historyk z uniwersytetu Boğaziçi w Stambule. – Nie ma przecież żadnego sposobu, żeby zgodnie z szariatem usprawiedliwić zabójstwo niewinnego człowieka. Sułtan był jednak zdeterminowany, żeby wprowadzić to rozwiązanie. W jego zamyśle miało uchronić państwo przed ogromnym niebezpieczeństwem, grożącym mu katastrofą”.
+31 głosów
Lip 4, 2017
Dianodolffka Zarejestrowany użytkownik 11,161 punktów 2 45
Film oglądam, sceny bitewne tam są genialne. Nie mogłam na nie się napatrzeć.  A co do samego sułtana, jest to bardzo ciekawa postać i nie mogę się doczekać serialu Faith.
+30 głosów
Lip 4, 2017
D. Zarejestrowany użytkownik -12,950 punktów 3 81
Świetny post! Krejzol, Ty powinieneś historię Turcji wykładać! Każdy słuchałby z otwartą gębą
+30 głosów
Lip 4, 2017
Nemo Zarejestrowany użytkownik 11,271 punktów 2 4 128
Aha . Dzięki za odpowiedz.
jowis Zarejestrowany użytkownik 1,460 punktów 13
Bardzo ciekawa, interesująca lekcja historii. Rzeczowo przedstawione fakty, piękne ilustracje. Dzięki za tak pouczający post.
+30 głosów
Lip 4, 2017
Nurbanu Sultan Zarejestrowany użytkownik 935 punktów 1 10
Kocham film "Fetih 1453" - od niego zaczęłam interesować się historią Imperium Osmańskiego. Na prawdę polecam film!
Super post! Dużo informacji i jak pewnie większość czekam na serial o Mehmedzie
+30 głosów
Lip 4, 2017
Siostra Sulejmana Zarejestrowany użytkownik 13,750 punktów 1 53
o kochany własnie mi przypomniałes ,że w zakładkach mam ten film o nim dodany,więc dzis go musze obejrzeć....a potem przerzucam sie na  serial o nim...cos czuje,że będzie to kolejna uczta dla ducha.Dziękuję tłumaczkom z naszej grupy za wybieranie tak dobrych filmów do oglądania.
+29 głosów
Lip 4, 2017
Bulbul Aga Zarejestrowany użytkownik 1,929 punktów 14
Jeden z lepszych Sułtanów radzących sobie na polu bitwy.
+29 głosów
Lip 4, 2017
anetakarmela Zarejestrowany użytkownik 2,042 punktów 10
Mehmed w końcu zrobił porządek. Może to okrutne, aby zabijać swoich braci, ale nie miał wyboru. Aby zapanował porządek w państwie musiał dokonać wyboru. Zapewne była to najtrudniejsza decyzja jaką musiał podjąć. W końcu to krew z tej samej krwi.
+28 głosów
Lip 4, 2017
Bulbul Aga Zarejestrowany użytkownik 1,929 punktów 14
Bardzo interesujący informacje na temat przodka Sułtana Sulejmana
+28 głosów
Lip 4, 2017
Waleczny P. Zarejestrowany użytkownik 88,544 punktów 2 3 88
Ciekawy post. Zachęcił mnie do poznania dokładniejszych dziejów Mehmeda. Z chęci obejrzę film ;)
+28 głosów
Lip 4, 2017
Afife Nurbanu Sultan Zarejestrowany użytkownik 7,375 punktów 21
Bardzo dobra lekcja historii!!  Dziękuję ;) wciągający reportaż ;)
+28 głosów
Lip 4, 2017
Sehzade Mehmed Zarejestrowany użytkownik 83,497 punktów 1 48
Jeden z największych sułtanów i autor najważniejszego zwycięstwa w dziejach Imperium Osmańskiego - zdobycia Konstantynopola. Zdecydowanie to jeden z tych ludzi, o których można powiedzieć, że zmienili bieg historii.
+25 głosów
Lip 4, 2017
Mika Zarejestrowany użytkownik 29,627 punktów 2 21
dobry podklad pod nowy serial..
+24 głosów
Lip 4, 2017
Valide Safiye Sultan Zarejestrowany użytkownik 3,076 punktów 24
wow. duzo sie dowiedzialam o nim, dziekuje
+23 głosów
Lip 4, 2017
szczerozlota Zarejestrowany użytkownik 1,836 punktów 9
Dużo ciekawych  informacji o wielkim władcy...jeszcze bardziej czekam na film i  tym chętniej go obejrzę
+22 głosów
Lip 4, 2017
Anastazja18 Zarejestrowany użytkownik 10,548 punktów 37
Brawo ,super artykul jeszcze tylko troche cierpliwosci i bedziemy na nowo przezywac nowy serial !
+22 głosów
Lip 4, 2017
agat.pe Zarejestrowany użytkownik 18,271 punktów 38
Kolejny fajny post z którego można czegoś fajnego się dowiedzieć. Historia w pigułce. A co do Mehmeda to naprawdę mądry gość był, chyba obejrzę ten film
+18 głosów
Lip 4, 2017
Zielony_Kapturek Zarejestrowany użytkownik 70,516 punktów 1 2 8
Świetna lekcja historii, bardzo ciekawy post. Witać, że nie miał nudnego życia
+17 głosów
Lip 4, 2017
artur99 Zarejestrowany użytkownik 3,698 punktów 24
Wow porządny i rzeczowy artykuł
+17 głosów
Lip 4, 2017
artur99 Zarejestrowany użytkownik 3,698 punktów 24
Ale i tak szkoda mi Bizancjum, o którym wiele przeczytałem i którym wciąż się pasjonuję.
+17 głosów
Lip 4, 2017
anonim Gość
Dziękuję za super lekcje historii, nigdy nie lubiłam takich artykułów a teraz czytam je od deski do deski, oj co ten serial robi z ludźmi
+15 głosów
Lip 4, 2017
R. 17 Użytkownik zweryfikowany 56,932 punktów 2 51
Widać z posta nie na darmo zyskał przydomek "Zdobywca" prawdziwy wojownik.
+14 głosów
Lip 4, 2017
alfka28 Zarejestrowany użytkownik 716 punktów 5
ja również już czekam na serial
+11 głosów
Lip 5, 2017
Sylwia Kostka Zarejestrowany użytkownik 60,295 punktów 3 91
Jego historię dopiero zaczynam poznawać i póki co zapowiada się ciekawą postacią.
+10 głosów
Lip 5, 2017
Sah Huban Sultan Zarejestrowany użytkownik 3,192 punktów 11
Super post oby było więcej postów o tematyce historycznej ;) ;)
+10 głosów
Lip 5, 2017
Haseki Hurrem Sultan Zarejestrowany użytkownik 953 punktów 4
Dzieki za kolejna lekcje historii bede ja dalej z wami poglebiac
+9 głosów
Lip 6, 2017
pasquarelli Użytkownik zweryfikowany 235,090 punktów 1 3 14
Nie lubię historii, ale przyznam, że ten post bardzo miło się czyta haha
+5 głosów
Lip 6, 2017
Justyna Butrymowicz Zarejestrowany użytkownik 7,206 punktów 1 16
Wielkim wodzem byl z pewnością. Ciekawe jakie zdanie mają na jego temat współcześni mieszkańcy krain przez niego podbitych? Czekam na nowy serial o nim
+2 głosów
Lip 15, 2017
An Zarejestrowany użytkownik -3,576 punktów 1 3 20
Mehmed II Zdobywca musiał być wybitnym strategiem, w "czepku urodzony" albo jedno i drugie. Stara wersja Fatih-Zdobywca jest równie wciągająca co WS i z niecierpliwością oczekuję na wrzesień
+2 głosów
Lip 16, 2017
Ewa Wie Zarejestrowany użytkownik -33,822 punktów 3 46
Mehmed Fatih był siódmym sułtanem z dynastii osmańskiej,której trzydziestu sześciu przedstawicieli w ciągu sześciu wieków i przez dwadzieścia jeden pokoleń władało imperium osmańskim
+2 głosów
Lip 18, 2017

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
116 osób na stronie
0 Użytkowników oraz 116 Gości
Dziś posty czytano : 24130 razy
 1. Bambinos
  90202 punktów
 2. Ananasy Sylwii
  61175 punktów
 3. Jereminators
  52878 punktów
 4. Shawn Mendes Army
  7082 punktów
 1. Paulina Korejke 3
  31948 punktów
 2. Heartbreaker
  15823 punktów
 3. justine_drzewo
  7441 punktów
 4. Malwina Konat
  3610 punktów
 5. JakubWichowski
  1182 punktów
 6. sandracz56
  665 punktów
 7. natusia_766
  186 punktów
 8. olaczaplicka
  146 punktów
 9. bemorehappy2003
  83 punktów
 10. x_kinga.xx
  59 punktów
 1. Mad (Redaktor)
  66498 punktów
 1. oliviaxy (Rywal)
  18812 punktów
 1. Asia Skoczylas (Redaktor)
  42716 punktów
 1. zuzia11 (Rywal)
  5944 punktów
 1. Bambinos
  90202 punktów
 2. Ananasy Sylwii
  61175 punktów
 3. Jereminators
  52878 punktów
 4. Shawn Mendes Army
  7082 punktów
 5. Misiaki Sysi
  6622 punktów
 6. Riverdale
  3217 punktów
 7. Beliebers
  3079 punktów
 8. Once Upon A Time
  2118 punktów
 9. Kluseczki Olgi
  992 punktów
 10. Beautilles
  137 punktów
 11. MMers
  82 punktów
 12. Selenators
  73 punktów
 13. Sheerios
  44 punktów
 14. Supiwerki
  43 punktów
 15. Directioners
  41 punktów
Kontakt Post