+17 głosów
(postid: 260533) 
ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!

Doprowadził do upadku imperium trwającego przez tysiąclecia. Podbił kraje zamieszkiwane przez wyznawców trzech różnych religii. Odpowiadał za najbardziej zuchwałe najazdy i oblężenia.

Mehmed II zwany Zdobywcą, rwał się do ataku na Konstantynopol już w wieku 14 lat. Na przeszkodzie tym planom stanął bardziej powściągliwy ojciec. Dopiero po jego śmierci młody sułtan mógł rozpocząć przygotowania do podboju ostatniej twierdzy Cesarstwa Bizantyńskiego. Perła imperium była już ostatnim skrawkiem państwa, wywodzącego swą dumną historię od starożytnych Rzymian. W 1451 roku Mehmed zaczął od wzniesienia zamku Rumeli Hisar, który miał odciąć stolicę Cesarstwa od dostaw morzem. Forteca była przez ludność nazywana Bogaz Kesen, czyli Podrzynacz Gardeł.

Oblężenie ruszyło 6 kwietnia 1453 roku. Przez cały czas miasto było ostrzeliwane z artylerii. Obrońcy otrzymywali zapasy tylko dzięki statkom wpływającym do zatoki Złotego Rogu, której osmańska flota nie mogła opanować. Wciąż potężna bizantyńska flota blokowała Mehmedowi dostęp do miasta. Sułtan wiedział jednak co robić. Nakazał swoim żołnierzom przeciągnąć własne statki lądem, na specjalnie przygotowanych platformach. W efekcie turecka flota znalazła się u bram Konstantynopola, a dostawy zostały zablokowane. Najeźdźcy liczebnie przewyższali załogę miasta i to kilkakrotnie, Bizantyńczycy jednak wciąż pozostawali groźnymi przeciwnikami, którzy mogli wykorzystywać jedne z najpotężniejszych fortyfikacji w znanym świecie. Ostateczny szturm rozpoczął się w 53 dniu oblężenia. Sułtan wysłał do ataku najpierw oddziały kiepsko uzbrojonych najemników. Natarcie trwało kilka godzin i miało na celu zmęczenie żołnierzy broniących murów. Następnie do boju ruszyły wyszkolone oddziały Anatolijczyków, ale i one zostały odparte. W końcu Mehmed sam poprowadził elitarną piechotę janczarów pod same mury. Sukces był pełny. Cesarstwo przestało istnieć 29 maja, a egzekucji dokonał 21-letni władca Imperium Osmańskiego.

Mehmed był niezwykle energicznym władcą, który prawie całe życie spędził na podbojach. Co jednak z resztą kariery sułtana? Okazuje się ona nie mniej barwna! Podczas wypraw zbrojnych w 1454 i 1455 rozgromił wojska Serbii i przejął kontrolę nad złożami srebra i złota w Novo Brda. Dochód z kopalni zasilał machinę wojenną sułtana. W latach 1458 – 60 „Zdobywca” podbił resztę półwyspu Peloponeskiego, kładąc tym samym kres intrygom zepsutej elity dawnego Bizancjum. Prawie cała Grecja i wiele wysp na Morzu Egejskim dostało się pod panowanie Osmanów

Mehmed był słownym człowiekiem. Dotrzymywał obietnic i karał tych, którzy go zdradzali. Wlad Palownik, słynny Drakula, hospodar wołoski, uznał zwierzchnictwo zarówno Imperium Osmańskiego jak i Węgrów. W zamian otrzymał obietnicę pokoju obydwu władców. Jednak kiedy Wlad zaczął nękać najazdami ziemie osmańskie, „Zdobywca” wyruszył przeciwko niemu podbijając prawie cała Wołoszczyznę i osadzając na tronie sprzyjającego mu króla. Kampania nie była łatwa (ani pozbawiona kompromitacji), ale słynny Drakula wygrał tylko pierwszy akt wojny. W drugim poniósł już sromotną klęskę. Zresztą za sprawą własnych poddanych.


„Zdobywca” dowodził nie tylko na lądzie, ale również i na morzu. W 1470 roku kierowana przez niego flota zajęła Negroponte, główną bazę wypadową statków weneckich.

W 1472 roku Uzun Hasan – turkmeński sułtan Aj Kojunlu – na czele wielkiej armii dozbrojonej przez Wenecjan, zaatakował Imperium Osmańskie w Azji Mniejszej. Mehmed ruszył mu naprzeciw. Obydwie armie spotkały się na nizinie Otluk Beli 11 sierpnia 1473 roku. „Zdobywca” uwielbiał nowinki techniczne i starał się wyposażać w nie swoje wojsko, natomiast armia Hasana składała się z tradycyjnych oddziałów lekkiej kawalerii. Starcie trwało osiem godzin i zakończyło się całkowitą klęską napastników. Konnica Turkmenów nie mogła równać się z artylerią i bronią palną. Zwycięstwo przyniosło korzyści terytorialne Imperium Osmańskiemu

Podczas 30 lat swojego panowania przyłączył niezliczone ziemie do Imperium Osmańskiego. Przeprowadził 19 kampanii wojennych. Zhołdował Chanat Krymski. Zajął Albanię. Pokonał Stefana Wielkiego, władcę Mołdawii i splądrował jego kraj. Opanował południowe wybrzeże Morza Czarnego. Zajął ostatnią enklawę Bizancjum w Trabzonie. W 1463 podbił Bośnię, w czym pomogła chrześcijańska sekta bogomiłów. Jej wyznawcy woleli osmańskie panowanie od przymusowego przechodzenia na katolicyzm. Dowodził na lądzie i morzu. Imperium Osmańskie rozpoczęło dzięki niemu złoty wiek. Zasłużył sobie na miejsce obok najwybitniejszych dowódców wojskowych wszech czasów.Dla zainteresowanych podbiciem Konstantynopolu polecam obejrzeć film "Fetih 1453" z 2012 roku. 


OCENA JAKOŚCI

Uważasz, że ocena jest nieuczciwa? Zgłoś to przyciskiem "zgłoś" na dole, a administracja portalu sprawdzi tą ocenę!
JAK MOGĘ ZAROBIĆ PUNKTY DLA FANDOMU Z TEGO POSTA / CO MOGĘ TERAZ ZROBIĆ?
Jaka jest Twoja reakcja?
2
OK
0
Super
0
Śmiech
0
Zdziwienie
0
Złość
0
Smutek
PUNKTACJA Z TEGO POSTA NIE JEST WLICZANA DO AKTUALNYCH AKCJI KONKURSOWYCH PORTALU ALE
Wciąż możesz go komentować, oceniać i brać udział w jego wyzwaniach, a być może zdecydujemy się go podbić i tym samym zaliczyć z niego punkty do aktualnych akcji serwisu - im większa w nim aktywność, tym większa szansa byśmy podjęli taką decyzję :)

Redaktor tego posta zarobił dotychczas 1268 punktów za:

Jakość:20Popularność:756
Wsparcie:25Ocena i wartość ocen:17
Wyróżnienia/kary:0Komentarze i reakcje:382
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych dyskusji z napisanych w tym fandomie)
O CO CHODZI Z PUNKTAMI DLA REDAKTORÓW? ZA CO SIĘ JE ZARABIA?

Zaloguj się, aby zarabiać punkty z aktywności w postach !

Interesuje Cię ten serial? Bądź na bieżąco ! Dołącz do polecanej przez nas grupy fanowskiej o Wspaniałym Stuleciu (Kosem) na Facebooku i poznaj innych fanów serialu !
Kliknij tutaj, aby dołączyć
Kr3jzoL Użytkownik 15,790 pkt
756 czytelników Lip 4, 2017

Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta

Możesz wkleić bezpośredni link do grafiki / video aby umieścić ją w treści komentarza
Podpisz się (nick, imię etc.)
Prywatność: Twój adres email zostanie tylko wykorzystany do przesłania powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

38 Komentarzy

Yasemin Użytkownik 5,321 pkt
Piękny dydaktyczny post. Dużo cennych informacji. Piękne zdjęcia.
+30 głosów
 
Najlepszy
Lip 4, 2017
Turna Użytkownik 1,336 pkt
Dziękuję za ten post. tym bardziej nie mogę doczekać się serialu :)
+37 głosów
Lip 4, 2017
Ayla66 Użytkownik 8,968 pkt
Lubię tego sułtana juz się nie mogę doczekać serielu o nim..
+35 głosów
Lip 4, 2017
Piotr Baranowski Zarząd 1,131,660 pkt
Oj, nagradzam ten post 100 punktami premii dla autora za jakość :)
+35 głosów
Lip 4, 2017
Kr3jzoL Użytkownik 15,790 pkt
Wielkie dzięki. Mam zamiar napisać jeszcze o jakimś Sułtanie, może kilku tylko nie za bardzo mogę się  zdecydować. Czas pokaże :P
mloda34 Użytkownik 3,432 pkt
Bardzo pouczający post i już nie mogę się doczekać serialu o Mehmedzie Zdobywcy :)
+34 głosów
Lip 4, 2017
Nemo Użytkownik 10,939 pkt
Przeczytałam uważnie tekst i jednego zwycięstwa mi Mehmeda II zabrakło.
Wprowadził Dekret o bratobójstwie
Do tego czasu bracia się zabijali ,że tak powiem nielegalnie.
Imperium osłabiały walki wewnętrzne, które uniemożliwały prowadzenie wojen z zewnętrznymi wrogami. Dzięki temu dekretowi Sulejman Wspaniały mógł powiększać swoje Imperium i umacniać je wewnętrznie. Nie miał rywali a więc nie było buntów janczarów i knowań paszów. Nikt mu nie podskoczył .
Co się zaczęło dziać po zaniechaniu stosowania Dekretu widzimy we "Wspaniałym Stuleciu Kosem". Jeden " burdel" na dworze Padyszacha. Władcy są zmieniani jak rękawiczki bo się komuś co chwila nie podobają. Imperium Osmańskie chyli się ku upadkowi.
+33 głosów
Lip 4, 2017
Nemo Użytkownik 10,939 pkt
Ładny kawałek historii. Będziemy mieli solidny podkład wiedzy gdy będziemy oglądali serial o nim tłumaczony przez naszą grupę
+32 głosów
Lip 4, 2017
Wloszka Użytkownik 176,335 pkt
co to byly za czasy, chyba jednak nie chcialabym w nich zyc poniewaz na wszystkich tam czekala szybka smierc :(
+30 głosów
Lip 4, 2017
Nemo Użytkownik 10,939 pkt
Sumbul Aga ,szybka śmierć nie była najgorsza. Wegetacja w " kafes" po zaniechaniu Dekretu to była dopiero męczarnia.
A Wprowadzenie Dekretu przez Mhmeda II to nie było znowu takie proste. Padyszach nie Padyszach ale  prawa się musiał trzymać
Przepisy osmańskiego prawa świeckiego – kanun – musiały być zgodne z islamskim prawem szariatu. Mehmed II, zdobywca Konstantynopola (w 1453 r.) i twórca imperium osmańskiego, miał jednak tak wielki posłuch i autorytet, że nie zważał na obiekcje islamskich mędrców. Uparł się, by wprowadzić nieludzkie prawo, i uczynił to w 1477 r. „Którykolwiek z moich potomków odziedziczy z woli Allaha tron sułtana, powinien zabić swoich braci w interesie zachowania porządku na świecie. Większość ulemów zgadza się z tym, niechajże więc takoż się dzieje” – orzekł monarcha w wydanym przez siebie dekrecie kanun. Charakterystyczny zwrot „większość ulemów” wskazuje, że pomimo wielkiego autorytetu władcy część mędrców sprzeciwiła się przepisowi niezgodnemu z prawem islamskim.

„Jest oczywiste, że użyto odpowiednich nacisków, aby uzyskać aprobatę tej »większości ulemów«, o ile w ogóle cała ta konsultacja nie była fikcją – mówi „Focusowi Historia” prof. Edhem Eldem, historyk z uniwersytetu Boğaziçi w Stambule. – Nie ma przecież żadnego sposobu, żeby zgodnie z szariatem usprawiedliwić zabójstwo niewinnego człowieka. Sułtan był jednak zdeterminowany, żeby wprowadzić to rozwiązanie. W jego zamyśle miało uchronić państwo przed ogromnym niebezpieczeństwem, grożącym mu katastrofą”.
+30 głosów
Lip 4, 2017
Dianodolffka Użytkownik 11,043 pkt
Film oglądam, sceny bitewne tam są genialne. Nie mogłam na nie się napatrzeć.  A co do samego sułtana, jest to bardzo ciekawa postać i nie mogę się doczekać serialu Faith.
+29 głosów
Lip 4, 2017
D. Użytkownik -13,158 pkt
Świetny post! Krejzol, Ty powinieneś historię Turcji wykładać! Każdy słuchałby z otwartą gębą :)
+29 głosów
Lip 4, 2017
Nemo Użytkownik 10,939 pkt
Aha . Dzięki za odpowiedz.
jowis Użytkownik 1,426 pkt
Bardzo ciekawa, interesująca lekcja historii. Rzeczowo przedstawione fakty, piękne ilustracje. Dzięki za tak pouczający post. :)
+29 głosów
Lip 4, 2017
Nurbanu Sultan Użytkownik 917 pkt
Kocham film "Fetih 1453" - od niego zaczęłam interesować się historią Imperium Osmańskiego. Na prawdę polecam film!
Super post! Dużo informacji i jak pewnie większość czekam na serial o Mehmedzie :)
+29 głosów
Lip 4, 2017
Siostra Sulejmana Użytkownik 13,641 pkt
o kochany własnie mi przypomniałes ,że w zakładkach mam ten film o nim dodany,więc dzis go musze obejrzeć....a potem przerzucam sie na  serial o nim...cos czuje,że będzie to kolejna uczta dla ducha.Dziękuję tłumaczkom z naszej grupy za wybieranie tak dobrych filmów do oglądania.
+28 głosów
Lip 4, 2017
Bulbul Aga Użytkownik 1,901 pkt
Jeden z lepszych Sułtanów radzących sobie na polu bitwy.
+28 głosów
Lip 4, 2017
anetakarmela Użytkownik 2,019 pkt
Mehmed w końcu zrobił porządek. Może to okrutne, aby zabijać swoich braci, ale nie miał wyboru. Aby zapanował porządek w państwie musiał dokonać wyboru. Zapewne była to najtrudniejsza decyzja jaką musiał podjąć. W końcu to krew z tej samej krwi.
+27 głosów
Lip 4, 2017
Bulbul Aga Użytkownik 1,901 pkt
Bardzo interesujący informacje na temat przodka Sułtana Sulejmana
+27 głosów
Lip 4, 2017
Waleczny P. Użytkownik 88,334 pkt
Ciekawy post. Zachęcił mnie do poznania dokładniejszych dziejów Mehmeda. Z chęci obejrzę film ;)
+27 głosów
Lip 4, 2017
Afife Nurbanu Sultan Użytkownik 7,340 pkt
Bardzo dobra lekcja historii!!  Dziękuję ;) wciągający reportaż ;)
+27 głosów
Lip 4, 2017
Sehzade Mehmed Użytkownik 83,404 pkt
Jeden z największych sułtanów i autor najważniejszego zwycięstwa w dziejach Imperium Osmańskiego - zdobycia Konstantynopola. Zdecydowanie to jeden z tych ludzi, o których można powiedzieć, że zmienili bieg historii.
+24 głosów
Lip 4, 2017
Mika Użytkownik 29,559 pkt
dobry podklad pod nowy serial..
+23 głosów
Lip 4, 2017
Valide Safiye Sultan Użytkownik 3,033 pkt
wow. duzo sie dowiedzialam o nim, dziekuje
+22 głosów
Lip 4, 2017
szczerozlota Użytkownik 1,803 pkt
Dużo ciekawych  informacji o wielkim władcy...jeszcze bardziej czekam na film i  tym chętniej go obejrzę
+21 głosów
Lip 4, 2017
Anastazja18 Użytkownik 10,465 pkt
Brawo ,super artykul jeszcze tylko troche cierpliwosci i bedziemy na nowo przezywac nowy serial !
+21 głosów
Lip 4, 2017
agat.pe Użytkownik 18,194 pkt
Kolejny fajny post z którego można czegoś fajnego się dowiedzieć. Historia w pigułce. A co do Mehmeda to naprawdę mądry gość był, chyba obejrzę ten film :)
+17 głosów
Lip 4, 2017
Zielony_Kapturek Użytkownik 70,572 pkt
Świetna lekcja historii, bardzo ciekawy post. Witać, że nie miał nudnego życia :)
+16 głosów
Lip 4, 2017
artur99 Użytkownik 3,623 pkt
Wow porządny i rzeczowy artykuł
+16 głosów
Lip 4, 2017
artur99 Użytkownik 3,623 pkt
Ale i tak szkoda mi Bizancjum, o którym wiele przeczytałem i którym wciąż się pasjonuję.
+16 głosów
Lip 4, 2017
anonim Użytkownik
Dziękuję za super lekcje historii, nigdy nie lubiłam takich artykułów a teraz czytam je od deski do deski, oj co ten serial robi z ludźmi
+14 głosów
Lip 4, 2017
R. 17 Użytkownik 56,832 pkt
Widać z posta nie na darmo zyskał przydomek "Zdobywca" prawdziwy wojownik.
+13 głosów
Lip 4, 2017
alfka28 Użytkownik 700 pkt
ja również już czekam na serial :)
+10 głosów
Lip 5, 2017
Sylwia Kostka Użytkownik 60,106 pkt
Jego historię dopiero zaczynam poznawać i póki co zapowiada się ciekawą postacią.
+9 głosów
Lip 5, 2017
Sah Huban Sultan Użytkownik 3,173 pkt
Super post :D oby było więcej postów o tematyce historycznej ;) ;)
+9 głosów
Lip 5, 2017
Haseki Hurrem Sultan Użytkownik 940 pkt
Dzieki za kolejna lekcje historii bede ja dalej z wami poglebiac
+9 głosów
Lip 6, 2017
pasquarelli Użytkownik 240,768 pkt
Nie lubię historii, ale przyznam, że ten post bardzo miło się czyta haha
+5 głosów
Lip 6, 2017
Justyna Butrymowicz Użytkownik 7,144 pkt
Wielkim wodzem byl z pewnością. Ciekawe jakie zdanie mają na jego temat współcześni mieszkańcy krain przez niego podbitych? Czekam na nowy serial o nim
+2 głosów
Lip 15, 2017
An Użytkownik -3,619 pkt
Mehmed II Zdobywca musiał być wybitnym strategiem, w "czepku urodzony" albo jedno i drugie. Stara wersja Fatih-Zdobywca jest równie wciągająca co WS i z niecierpliwością oczekuję na wrzesień :D
+2 głosów
Lip 16, 2017
Ewa Wie Użytkownik -34,007 pkt
Mehmed Fatih był siódmym sułtanem z dynastii osmańskiej,której trzydziestu sześciu przedstawicieli w ciągu sześciu wieków i przez dwadzieścia jeden pokoleń władało imperium osmańskim
+2 głosów
Lip 18, 2017

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
169 osób na stronie
0 Użytkowników oraz 169 Gości
Dziś posty czytano : 11524 razy

Fandomy, do których należę

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, do których należysz i dołączać do nowych!

Fandomy, które obserwuję

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, które Cię interesują i obserwować nowe!

Największe fandomy

 1. Riverdale
  189 osób
 2. The 100
  138 osób
 3. Ananasy Sylwii
  134 osób
 4. Bambinos
  125 osób
 5. Bartek Lovers
  121 osób
 6. Supiwerki
  73 osób
 7. Arturonators
  71 osób
 8. Potterheads
  67 osób
 9. Shawn Mendes Army
  60 osób
 10. SikorskiSquad
  39 osób
 11. Domisiaki
  35 osób
 12. Once Upon A Time
  29 osób
 13. Pretty Little Liars
  25 osób
 14. Donaty Agaty
  25 osób
 15. Pamiętniki Wampirów
  20 osób
 16. Remonators
  16 osób
 17. GRY
  14 osób
 18. Misiaki Sysi
  12 osób
 19. Famous In Love
  11 osób
 20. Kluseczki Olgi
  10 osób
 21. Zosiaki
  6 osób
 22. Temorki
  5 osób
 23. FANDOMS YOUTUBE
  5 osób
 24. Sonbird Team
  5 osób
 25. Life Is Strange
  4 osób
 26. Dua Lipa
  4 osób
 27. The Good Place
  3 osób
 28. PC
  2 osób
 29. Nintendo
  2 osób
 30. Young Stars Festival
  1 osób
Kontakt Post