ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!
Doprowadził do upadku imperium trwającego przez tysiąclecia. Podbił kraje zamieszkiwane przez wyznawców trzech różnych religii. Odpowiadał za najbardziej zuchwałe najazdy i oblężenia.
Mehmed II zwany Zdobywcą, rwał się do ataku na Konstantynopol już w wieku 14 lat. Na przeszkodzie tym planom stanął bardziej powściągliwy ojciec. Dopiero po jego śmierci młody sułtan mógł rozpocząć przygotowania do podboju ostatniej twierdzy Cesarstwa Bizantyńskiego. Perła imperium była już ostatnim skrawkiem państwa, wywodzącego swą dumną historię od starożytnych Rzymian. W 1451 roku Mehmed zaczął od wzniesienia zamku Rumeli Hisar, który miał odciąć stolicę Cesarstwa od dostaw morzem. Forteca była przez ludność nazywana Bogaz Kesen, czyli Podrzynacz Gardeł.
Oblężenie ruszyło 6 kwietnia 1453 roku. Przez cały czas miasto było ostrzeliwane z artylerii. Obrońcy otrzymywali zapasy tylko dzięki statkom wpływającym do zatoki Złotego Rogu, której osmańska flota nie mogła opanować. Wciąż potężna bizantyńska flota blokowała Mehmedowi dostęp do miasta. Sułtan wiedział jednak co robić. Nakazał swoim żołnierzom przeciągnąć własne statki lądem, na specjalnie przygotowanych platformach. W efekcie turecka flota znalazła się u bram Konstantynopola, a dostawy zostały zablokowane. Najeźdźcy liczebnie przewyższali załogę miasta i to kilkakrotnie, Bizantyńczycy jednak wciąż pozostawali groźnymi przeciwnikami, którzy mogli wykorzystywać jedne z najpotężniejszych fortyfikacji w znanym świecie. Ostateczny szturm rozpoczął się w 53 dniu oblężenia. Sułtan wysłał do ataku najpierw oddziały kiepsko uzbrojonych najemników. Natarcie trwało kilka godzin i miało na celu zmęczenie żołnierzy broniących murów. Następnie do boju ruszyły wyszkolone oddziały Anatolijczyków, ale i one zostały odparte. W końcu Mehmed sam poprowadził elitarną piechotę janczarów pod same mury. Sukces był pełny. Cesarstwo przestało istnieć 29 maja, a egzekucji dokonał 21-letni władca Imperium Osmańskiego.
Mehmed był niezwykle energicznym władcą, który prawie całe życie spędził na podbojach. Co jednak z resztą kariery sułtana? Okazuje się ona nie mniej barwna! Podczas wypraw zbrojnych w 1454 i 1455 rozgromił wojska Serbii i przejął kontrolę nad złożami srebra i złota w Novo Brda. Dochód z kopalni zasilał machinę wojenną sułtana. W latach 1458 – 60 „Zdobywca” podbił resztę półwyspu Peloponeskiego, kładąc tym samym kres intrygom zepsutej elity dawnego Bizancjum. Prawie cała Grecja i wiele wysp na Morzu Egejskim dostało się pod panowanie Osmanów
Mehmed był słownym człowiekiem. Dotrzymywał obietnic i karał tych, którzy go zdradzali. Wlad Palownik, słynny Drakula, hospodar wołoski, uznał zwierzchnictwo zarówno Imperium Osmańskiego jak i Węgrów. W zamian otrzymał obietnicę pokoju obydwu władców. Jednak kiedy Wlad zaczął nękać najazdami ziemie osmańskie, „Zdobywca” wyruszył przeciwko niemu podbijając prawie cała Wołoszczyznę i osadzając na tronie sprzyjającego mu króla. Kampania nie była łatwa (ani pozbawiona kompromitacji), ale słynny Drakula wygrał tylko pierwszy akt wojny. W drugim poniósł już sromotną klęskę. Zresztą za sprawą własnych poddanych.
„Zdobywca” dowodził nie tylko na lądzie, ale również i na morzu. W 1470 roku kierowana przez niego flota zajęła Negroponte, główną bazę wypadową statków weneckich.
W 1472 roku Uzun Hasan – turkmeński sułtan Aj Kojunlu – na czele wielkiej armii dozbrojonej przez Wenecjan, zaatakował Imperium Osmańskie w Azji Mniejszej. Mehmed ruszył mu naprzeciw. Obydwie armie spotkały się na nizinie Otluk Beli 11 sierpnia 1473 roku. „Zdobywca” uwielbiał nowinki techniczne i starał się wyposażać w nie swoje wojsko, natomiast armia Hasana składała się z tradycyjnych oddziałów lekkiej kawalerii. Starcie trwało osiem godzin i zakończyło się całkowitą klęską napastników. Konnica Turkmenów nie mogła równać się z artylerią i bronią palną. Zwycięstwo przyniosło korzyści terytorialne Imperium Osmańskiemu
Podczas 30 lat swojego panowania przyłączył niezliczone ziemie do Imperium Osmańskiego. Przeprowadził 19 kampanii wojennych. Zhołdował Chanat Krymski. Zajął Albanię. Pokonał Stefana Wielkiego, władcę Mołdawii i splądrował jego kraj. Opanował południowe wybrzeże Morza Czarnego. Zajął ostatnią enklawę Bizancjum w Trabzonie. W 1463 podbił Bośnię, w czym pomogła chrześcijańska sekta bogomiłów. Jej wyznawcy woleli osmańskie panowanie od przymusowego przechodzenia na katolicyzm. Dowodził na lądzie i morzu. Imperium Osmańskie rozpoczęło dzięki niemu złoty wiek. Zasłużył sobie na miejsce obok najwybitniejszych dowódców wojskowych wszech czasów.
Dla zainteresowanych podbiciem Konstantynopolu polecam obejrzeć film "Fetih 1453" z 2012 roku.