Fandomy

Zasady akcji Warsaw Comic Con na Fandoms: kliknij
Dołącz do oficjalnej grupy Fandoms na Facebooku: tutaj

+18 głosów

Doprowadził do upadku imperium trwającego przez tysiąclecia. Podbił kraje zamieszkiwane przez wyznawców trzech różnych religii. Odpowiadał za najbardziej zuchwałe najazdy i oblężenia.

Mehmed II zwany Zdobywcą, rwał się do ataku na Konstantynopol już w wieku 14 lat. Na przeszkodzie tym planom stanął bardziej powściągliwy ojciec. Dopiero po jego śmierci młody sułtan mógł rozpocząć przygotowania do podboju ostatniej twierdzy Cesarstwa Bizantyńskiego. Perła imperium była już ostatnim skrawkiem państwa, wywodzącego swą dumną historię od starożytnych Rzymian. W 1451 roku Mehmed zaczął od wzniesienia zamku Rumeli Hisar, który miał odciąć stolicę Cesarstwa od dostaw morzem. Forteca była przez ludność nazywana Bogaz Kesen, czyli Podrzynacz Gardeł.

Oblężenie ruszyło 6 kwietnia 1453 roku. Przez cały czas miasto było ostrzeliwane z artylerii. Obrońcy otrzymywali zapasy tylko dzięki statkom wpływającym do zatoki Złotego Rogu, której osmańska flota nie mogła opanować. Wciąż potężna bizantyńska flota blokowała Mehmedowi dostęp do miasta. Sułtan wiedział jednak co robić. Nakazał swoim żołnierzom przeciągnąć własne statki lądem, na specjalnie przygotowanych platformach. W efekcie turecka flota znalazła się u bram Konstantynopola, a dostawy zostały zablokowane. Najeźdźcy liczebnie przewyższali załogę miasta i to kilkakrotnie, Bizantyńczycy jednak wciąż pozostawali groźnymi przeciwnikami, którzy mogli wykorzystywać jedne z najpotężniejszych fortyfikacji w znanym świecie. Ostateczny szturm rozpoczął się w 53 dniu oblężenia. Sułtan wysłał do ataku najpierw oddziały kiepsko uzbrojonych najemników. Natarcie trwało kilka godzin i miało na celu zmęczenie żołnierzy broniących murów. Następnie do boju ruszyły wyszkolone oddziały Anatolijczyków, ale i one zostały odparte. W końcu Mehmed sam poprowadził elitarną piechotę janczarów pod same mury. Sukces był pełny. Cesarstwo przestało istnieć 29 maja, a egzekucji dokonał 21-letni władca Imperium Osmańskiego.

Mehmed był niezwykle energicznym władcą, który prawie całe życie spędził na podbojach. Co jednak z resztą kariery sułtana? Okazuje się ona nie mniej barwna! Podczas wypraw zbrojnych w 1454 i 1455 rozgromił wojska Serbii i przejął kontrolę nad złożami srebra i złota w Novo Brda. Dochód z kopalni zasilał machinę wojenną sułtana. W latach 1458 – 60 „Zdobywca” podbił resztę półwyspu Peloponeskiego, kładąc tym samym kres intrygom zepsutej elity dawnego Bizancjum. Prawie cała Grecja i wiele wysp na Morzu Egejskim dostało się pod panowanie Osmanów

Mehmed był słownym człowiekiem. Dotrzymywał obietnic i karał tych, którzy go zdradzali. Wlad Palownik, słynny Drakula, hospodar wołoski, uznał zwierzchnictwo zarówno Imperium Osmańskiego jak i Węgrów. W zamian otrzymał obietnicę pokoju obydwu władców. Jednak kiedy Wlad zaczął nękać najazdami ziemie osmańskie, „Zdobywca” wyruszył przeciwko niemu podbijając prawie cała Wołoszczyznę i osadzając na tronie sprzyjającego mu króla. Kampania nie była łatwa (ani pozbawiona kompromitacji), ale słynny Drakula wygrał tylko pierwszy akt wojny. W drugim poniósł już sromotną klęskę. Zresztą za sprawą własnych poddanych.


„Zdobywca” dowodził nie tylko na lądzie, ale również i na morzu. W 1470 roku kierowana przez niego flota zajęła Negroponte, główną bazę wypadową statków weneckich.

W 1472 roku Uzun Hasan – turkmeński sułtan Aj Kojunlu – na czele wielkiej armii dozbrojonej przez Wenecjan, zaatakował Imperium Osmańskie w Azji Mniejszej. Mehmed ruszył mu naprzeciw. Obydwie armie spotkały się na nizinie Otluk Beli 11 sierpnia 1473 roku. „Zdobywca” uwielbiał nowinki techniczne i starał się wyposażać w nie swoje wojsko, natomiast armia Hasana składała się z tradycyjnych oddziałów lekkiej kawalerii. Starcie trwało osiem godzin i zakończyło się całkowitą klęską napastników. Konnica Turkmenów nie mogła równać się z artylerią i bronią palną. Zwycięstwo przyniosło korzyści terytorialne Imperium Osmańskiemu

Podczas 30 lat swojego panowania przyłączył niezliczone ziemie do Imperium Osmańskiego. Przeprowadził 19 kampanii wojennych. Zhołdował Chanat Krymski. Zajął Albanię. Pokonał Stefana Wielkiego, władcę Mołdawii i splądrował jego kraj. Opanował południowe wybrzeże Morza Czarnego. Zajął ostatnią enklawę Bizancjum w Trabzonie. W 1463 podbił Bośnię, w czym pomogła chrześcijańska sekta bogomiłów. Jej wyznawcy woleli osmańskie panowanie od przymusowego przechodzenia na katolicyzm. Dowodził na lądzie i morzu. Imperium Osmańskie rozpoczęło dzięki niemu złoty wiek. Zasłużył sobie na miejsce obok najwybitniejszych dowódców wojskowych wszech czasów.Dla zainteresowanych podbiciem Konstantynopolu polecam obejrzeć film "Fetih 1453" z 2012 roku. 

Jaka jest Twoja reakcja na ten post?
2
Jest OK
0
Super
0
Śmiech
0
Zdziwienie
0
Złość
0
Smutek
PUNKTACJA Z TEGO POSTA NIE JEST WLICZANA DO AKTUALNYCH AKCJI KONKURSOWYCH PORTALU ALE
Wciąż możesz go komentować, oceniać i brać udział w jego wyzwaniach, a być może zdecydujemy się go podbić i tym samym zaliczyć z niego punkty do aktualnych akcji serwisu - im większa w nim aktywność, tym większa szansa byśmy podjęli taką decyzję :)

Autor tego posta zarobił dotychczas 976 punktów za:

Jakość:20Popularność:460
Wsparcie:28Ocena i wartość ocen:18
Wyróżnienia/kary:0Komentarze i reakcje:380
W trwającej akcji autor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych postów z napisanych w tym fandomie)

Zaloguj się, aby zarabiać punkty z aktywności w postach !
Interesuje Cię ten serial? Bądź na bieżąco ! Dołącz do polecanej przez nas grupy fanowskiej o Wspaniałym Stuleciu (Kosem) na Facebooku i poznaj innych fanów serialu !
Kliknij tutaj, aby dołączyć
 Kr3jzoL Użytkownik 15,923 punktów 4 49
460 czytelników Lip 4, 2017

Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta

Możesz wkleić bezpośredni link do grafiki / video aby umieścić ją w treści komentarza
Twoja wyświetlana nazwa na stronie (opcjonalnie)
Prywatność: Twój adres email zostanie tylko wykorzystany do przesłania powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

38 Komentarzy

Yasemin Użytkownik 5,394 punktów 33
Piękny dydaktyczny post. Dużo cennych informacji. Piękne zdjęcia.
+31 głosów
Jest OK
 
Najlepszy komentarz
Lip 4, 2017
Turna Użytkownik 1,483 punktów 2 2 89
Dziękuję za ten post. tym bardziej nie mogę doczekać się serialu
+38 głosów
Jest OK
Lip 4, 2017
Ayla66 Użytkownik 9,055 punktów 2 32
Lubię tego sułtana juz się nie mogę doczekać serielu o nim..
+36 głosów
Jest OK
Lip 4, 2017
Piotr Baranowski Zarząd 1,176,198 punktów 2 11 101
Oj, nagradzam ten post 100 punktami premii dla autora za jakość
+36 głosów
Jest OK
Lip 4, 2017
Kr3jzoL Użytkownik 15,923 punktów 4 49
Wielkie dzięki. Mam zamiar napisać jeszcze o jakimś Sułtanie, może kilku tylko nie za bardzo mogę się  zdecydować. Czas pokaże
mloda34 Użytkownik 3,489 punktów 24
Bardzo pouczający post i już nie mogę się doczekać serialu o Mehmedzie Zdobywcy
+35 głosów
Jest OK
Lip 4, 2017
Nemo Użytkownik 11,264 punktów 2 4 128
Przeczytałam uważnie tekst i jednego zwycięstwa mi Mehmeda II zabrakło.
Wprowadził Dekret o bratobójstwie
Do tego czasu bracia się zabijali ,że tak powiem nielegalnie.
Imperium osłabiały walki wewnętrzne, które uniemożliwały prowadzenie wojen z zewnętrznymi wrogami. Dzięki temu dekretowi Sulejman Wspaniały mógł powiększać swoje Imperium i umacniać je wewnętrznie. Nie miał rywali a więc nie było buntów janczarów i knowań paszów. Nikt mu nie podskoczył .
Co się zaczęło dziać po zaniechaniu stosowania Dekretu widzimy we "Wspaniałym Stuleciu Kosem". Jeden " burdel" na dworze Padyszacha. Władcy są zmieniani jak rękawiczki bo się komuś co chwila nie podobają. Imperium Osmańskie chyli się ku upadkowi.
+34 głosów
Jest OK
Lip 4, 2017
Nemo Użytkownik 11,264 punktów 2 4 128
Ładny kawałek historii. Będziemy mieli solidny podkład wiedzy gdy będziemy oglądali serial o nim tłumaczony przez naszą grupę
+33 głosów
Jest OK
Lip 4, 2017
Wloszka Użytkownik 176,508 punktów 3 78
co to byly za czasy, chyba jednak nie chcialabym w nich zyc poniewaz na wszystkich tam czekala szybka smierc
+31 głosów
Jest OK
Lip 4, 2017
Nemo Użytkownik 11,264 punktów 2 4 128
Sumbul Aga ,szybka śmierć nie była najgorsza. Wegetacja w " kafes" po zaniechaniu Dekretu to była dopiero męczarnia.
A Wprowadzenie Dekretu przez Mhmeda II to nie było znowu takie proste. Padyszach nie Padyszach ale  prawa się musiał trzymać
Przepisy osmańskiego prawa świeckiego – kanun – musiały być zgodne z islamskim prawem szariatu. Mehmed II, zdobywca Konstantynopola (w 1453 r.) i twórca imperium osmańskiego, miał jednak tak wielki posłuch i autorytet, że nie zważał na obiekcje islamskich mędrców. Uparł się, by wprowadzić nieludzkie prawo, i uczynił to w 1477 r. „Którykolwiek z moich potomków odziedziczy z woli Allaha tron sułtana, powinien zabić swoich braci w interesie zachowania porządku na świecie. Większość ulemów zgadza się z tym, niechajże więc takoż się dzieje” – orzekł monarcha w wydanym przez siebie dekrecie kanun. Charakterystyczny zwrot „większość ulemów” wskazuje, że pomimo wielkiego autorytetu władcy część mędrców sprzeciwiła się przepisowi niezgodnemu z prawem islamskim.

„Jest oczywiste, że użyto odpowiednich nacisków, aby uzyskać aprobatę tej »większości ulemów«, o ile w ogóle cała ta konsultacja nie była fikcją – mówi „Focusowi Historia” prof. Edhem Eldem, historyk z uniwersytetu Boğaziçi w Stambule. – Nie ma przecież żadnego sposobu, żeby zgodnie z szariatem usprawiedliwić zabójstwo niewinnego człowieka. Sułtan był jednak zdeterminowany, żeby wprowadzić to rozwiązanie. W jego zamyśle miało uchronić państwo przed ogromnym niebezpieczeństwem, grożącym mu katastrofą”.
+31 głosów
Jest OK
Lip 4, 2017
Dianodolffka Użytkownik 11,161 punktów 2 45
Film oglądam, sceny bitewne tam są genialne. Nie mogłam na nie się napatrzeć.  A co do samego sułtana, jest to bardzo ciekawa postać i nie mogę się doczekać serialu Faith.
+30 głosów
Jest OK
Lip 4, 2017
D. Użytkownik -12,949 punktów 3 81
Świetny post! Krejzol, Ty powinieneś historię Turcji wykładać! Każdy słuchałby z otwartą gębą
+30 głosów
Jest OK
Lip 4, 2017
Pokaż 3 poprzednich odpowiedzi
Nemo Użytkownik 11,264 punktów 2 4 128
Aha . Dzięki za odpowiedz.
jowis Użytkownik 1,460 punktów 13
Bardzo ciekawa, interesująca lekcja historii. Rzeczowo przedstawione fakty, piękne ilustracje. Dzięki za tak pouczający post.
+30 głosów
Jest OK
Lip 4, 2017
Nurbanu Sultan Użytkownik 935 punktów 1 10
Kocham film "Fetih 1453" - od niego zaczęłam interesować się historią Imperium Osmańskiego. Na prawdę polecam film!
Super post! Dużo informacji i jak pewnie większość czekam na serial o Mehmedzie
+30 głosów
Jest OK
Lip 4, 2017
Siostra Sulejmana Użytkownik 13,751 punktów 1 54
o kochany własnie mi przypomniałes ,że w zakładkach mam ten film o nim dodany,więc dzis go musze obejrzeć....a potem przerzucam sie na  serial o nim...cos czuje,że będzie to kolejna uczta dla ducha.Dziękuję tłumaczkom z naszej grupy za wybieranie tak dobrych filmów do oglądania.
+29 głosów
Jest OK
Lip 4, 2017
Bulbul Aga Użytkownik 1,929 punktów 14
Jeden z lepszych Sułtanów radzących sobie na polu bitwy.
+29 głosów
Jest OK
Lip 4, 2017
anetakarmela Użytkownik 2,042 punktów 10
Mehmed w końcu zrobił porządek. Może to okrutne, aby zabijać swoich braci, ale nie miał wyboru. Aby zapanował porządek w państwie musiał dokonać wyboru. Zapewne była to najtrudniejsza decyzja jaką musiał podjąć. W końcu to krew z tej samej krwi.
+28 głosów
Jest OK
Lip 4, 2017
Bulbul Aga Użytkownik 1,929 punktów 14
Bardzo interesujący informacje na temat przodka Sułtana Sulejmana
+28 głosów
Jest OK
Lip 4, 2017
Waleczny P. Użytkownik 88,545 punktów 2 3 88
Ciekawy post. Zachęcił mnie do poznania dokładniejszych dziejów Mehmeda. Z chęci obejrzę film ;)
+28 głosów
Jest OK
Lip 4, 2017
Afife Nurbanu Sultan Użytkownik 7,376 punktów 21
Bardzo dobra lekcja historii!!  Dziękuję ;) wciągający reportaż ;)
+28 głosów
Jest OK
Lip 4, 2017
Sehzade Mehmed Użytkownik 83,497 punktów 1 48
Jeden z największych sułtanów i autor najważniejszego zwycięstwa w dziejach Imperium Osmańskiego - zdobycia Konstantynopola. Zdecydowanie to jeden z tych ludzi, o których można powiedzieć, że zmienili bieg historii.
+25 głosów
Jest OK
Lip 4, 2017
Mika Użytkownik 29,627 punktów 2 21
dobry podklad pod nowy serial..
+24 głosów
Jest OK
Lip 4, 2017
Valide Safiye Sultan Użytkownik 3,076 punktów 24
wow. duzo sie dowiedzialam o nim, dziekuje
+23 głosów
Jest OK
Lip 4, 2017
szczerozlota Użytkownik 1,836 punktów 9
Dużo ciekawych  informacji o wielkim władcy...jeszcze bardziej czekam na film i  tym chętniej go obejrzę
+22 głosów
Jest OK
Lip 4, 2017
Anastazja18 Użytkownik 10,548 punktów 37
Brawo ,super artykul jeszcze tylko troche cierpliwosci i bedziemy na nowo przezywac nowy serial !
+22 głosów
Jest OK
Lip 4, 2017
agat.pe Użytkownik 18,272 punktów 38
Kolejny fajny post z którego można czegoś fajnego się dowiedzieć. Historia w pigułce. A co do Mehmeda to naprawdę mądry gość był, chyba obejrzę ten film
+18 głosów
Jest OK
Lip 4, 2017
Zielony_Kapturek Użytkownik 70,516 punktów 1 2 8
Świetna lekcja historii, bardzo ciekawy post. Witać, że nie miał nudnego życia
+17 głosów
Jest OK
Lip 4, 2017
artur99 Użytkownik 3,698 punktów 24
Wow porządny i rzeczowy artykuł
+17 głosów
Jest OK
Lip 4, 2017
artur99 Użytkownik 3,698 punktów 24
Ale i tak szkoda mi Bizancjum, o którym wiele przeczytałem i którym wciąż się pasjonuję.
+17 głosów
Jest OK
Lip 4, 2017
anonim Gość
Dziękuję za super lekcje historii, nigdy nie lubiłam takich artykułów a teraz czytam je od deski do deski, oj co ten serial robi z ludźmi
+15 głosów
Jest OK
Lip 4, 2017
R. 17 Zweryfikowany 56,932 punktów 2 52
Widać z posta nie na darmo zyskał przydomek "Zdobywca" prawdziwy wojownik.
+14 głosów
Jest OK
Lip 4, 2017
alfka28 Użytkownik 716 punktów 5
ja również już czekam na serial
+11 głosów
Jest OK
Lip 5, 2017
Sylwia Kostka Użytkownik 60,309 punktów 3 91
Jego historię dopiero zaczynam poznawać i póki co zapowiada się ciekawą postacią.
+10 głosów
Jest OK
Lip 5, 2017
Sah Huban Sultan Użytkownik 3,192 punktów 11
Super post oby było więcej postów o tematyce historycznej ;) ;)
+10 głosów
Jest OK
Lip 5, 2017
Haseki Hurrem Sultan Użytkownik 953 punktów 4
Dzieki za kolejna lekcje historii bede ja dalej z wami poglebiac
+9 głosów
Jest OK
Lip 6, 2017
pasquarelli Zweryfikowany 235,692 punktów 1 3 15
Nie lubię historii, ale przyznam, że ten post bardzo miło się czyta haha
+5 głosów
Jest OK
Lip 6, 2017
Justyna Butrymowicz Użytkownik 7,206 punktów 1 16
Wielkim wodzem byl z pewnością. Ciekawe jakie zdanie mają na jego temat współcześni mieszkańcy krain przez niego podbitych? Czekam na nowy serial o nim
+2 głosów
Jest OK
Lip 15, 2017
An Użytkownik -3,575 punktów 1 3 20
Mehmed II Zdobywca musiał być wybitnym strategiem, w "czepku urodzony" albo jedno i drugie. Stara wersja Fatih-Zdobywca jest równie wciągająca co WS i z niecierpliwością oczekuję na wrzesień
+2 głosów
Jest OK
Lip 16, 2017
Ewa Wie Użytkownik -33,822 punktów 3 46
Mehmed Fatih był siódmym sułtanem z dynastii osmańskiej,której trzydziestu sześciu przedstawicieli w ciągu sześciu wieków i przez dwadzieścia jeden pokoleń władało imperium osmańskim
+2 głosów
Jest OK
Lip 18, 2017

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
104 osób na stronie
0 Użytkowników oraz 104 Gości
Dziś posty czytano : 87 razy
 1. Riverdale
  91219 punktów
 2. The 100
  32701 punktów
 3. Pamiętniki Wampirów
  25770 punktów
 4. Stranger Things
  15916 punktów
 5. Teen Wolf
  9720 punktów
 6. SKAM
  6724 punktów
 7. Life Is Strange
  3563 punktów
 8. Gra o Tron
  2382 punktów
 9. Famous In Love
  1526 punktów
 1. Riverdale
  72360 punktów
 2. Pamiętniki Wampirów
  19534 punktów
 3. The 100
  15832 punktów
 4. Stranger Things
  5905 punktów
 5. Life Is Strange
  3257 punktów
 6. Teen Wolf
  3090 punktów
 7. SKAM
  2217 punktów
 8. Famous In Love
  419 punktów
 1. Riverdale
  8786 punktów
 2. The 100
  5222 punktów
 3. Pamiętniki Wampirów
  2431 punktów
 4. Stranger Things
  2392 punktów
 5. Teen Wolf
  1396 punktów
 6. SKAM
  783 punktów
 7. Life Is Strange
  306 punktów
 8. Famous In Love
  31 punktów
 9. Gra o Tron
  30 punktów
 1. The 100
  11647 punktów
 2. Riverdale
  10073 punktów
 3. Stranger Things
  7619 punktów
 4. Teen Wolf
  5234 punktów
 5. Pamiętniki Wampirów
  3805 punktów
 6. SKAM
  3724 punktów
 7. Gra o Tron
  2352 punktów
 8. Famous In Love
  1076 punktów
Kontakt Post