Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta
35 Komentarzy
Nie ulega wątpliwości, że Nurbanu za życia, jak również po śmierci pozostała prawdziwą „panią światła” Imperium Osmańskiego. Najlepszym potwierdzeniem jej rzeczywistego statusu w dynastii oraz jej roli jako prawowitej regentki jest to, iż została pochowana razem z swoim mężem Selimem II wedle życzenia jej syna Murada III, który tym samym dał wyraz szczególnego szacunku do matki stawiając ją na równi z sułtanem.
Nawet kiedy Selim, już jako sułtan, zaczął brać do haremu inne nałożnice, pozostawała jego ulubienicą, ze względu na swoją urodę i inteligencję. Jako matka następcy tronu, była nie tylko doradczynią swojego męża, lecz także sprawowała często funkcję regentki dla uzależnionego od alkoholu i narkotyków Selima. Władca bardzo cenił opinie żony i zawsze słuchał jej rad. Jacopo Soranzo, wenecki ambasador, relacjonował to tak:
„O Haseki mówi się, że jest wyjątkowo kochana i szanowana przez Jego Wysokość ze względu na jej wielką urodę i niezwykłą inteligencję.”
Żyła 62 lata ,co żyć w tamtych czasach i w tamtych warunkach na świeczniku ,samo w sobie było osiągnięciem.
Została porwana przez Turków, a następnie zakupiona przez bośniackiego beja, który podarował ją do haremu sułtana Ahmeda I. Miała jasną karnację, długie, czarne włosy i piękne, szare oczy. Ze względu na jej olśniewającą urodę nadano jej imię Mahpeyker, co z perskiego oznacza „księżyc w pełni", „twarz o kształcie księżyca" lub „piękna jak księżyc". Później jej imię zostało zmienione przez samego Ahmeda, który nazwał ją Kösem, co oznacza „wszystko, co najdroższe sercu" lub „przewodniczka".
Kösem bardzo szybko stała się ulubienicą młodego sułtana i już w 1605 roku urodziła mu księcia Mehmeda i sułtankę Ayşe. Prawdopodobnie po narodzinach swojego pierwszego dziecka otrzymała tytuł Haseki Sultan - ulubionej żony sułtana, co znaczyło, że stała w hierarchii haremowej wyżej niż Mahfiruz, pierwsza żona Ahmeda i matka jego najstarszego syna,
Mahpeyker Kösem samodzielnie sprawowała rządy w imieniu swojego małoletniego syna. Uczestniczyła w obradach divanu, siedząc za kurtyną, nawet kiedy jej regencja już dobiegła końca. Jej panowanie było okresem korupcji, łapówkarstwa, chaosu w państwie, a także spustoszenia skarbca, jako, że Kösem udzielała się charytatywnie na ogromną skalę, zyskując sobie tym samym miłość ludu.
Murad był bardzo inteligentny i tak samo brutalny. Zaskarbił sobie wierność własnej armii, ponieważ walczył z nią ramię w ramię i dzielił jej trudy. Gdy opuszczał Stambuł wybierając się na wyprawy wojenne, regentką w stolicy zostawała jego matka. Murad cierpiał na paranoję, która z czasem się tylko pogłębiała. Chciał uśmiercić dynastię osmańską, którą uważał za zdegenerowaną i niegodną sprawowania władzy.
Jedynymi uratowanymi był jego brat Ibrahim wraz z potomstwem. Na łożu śmierci Murad przypomniał sobie, że nie zabił tych członków rodziny. Kösem postanowiła uratować swoje drugie dziecko i zapewniała sułtana, że rozkaz został wykonany.
Po jej śmierci w mieście żałoba panowała przez dwa tygodnie. Ludzie szczerze opłakiwali kobietę, która znaczą część swojego niemałego majątku przeznaczyła na działalność dobroczynną i wspieranie fundacji religijnych. Sfinansowała wzniesienie w Stambule meczetu Valide Han, a także pomagała osieroconym młodym dziewczętom, aby mogły w przyszłości wyjść za mąż i wieść godne życie. Była potężną kobietą, która nie cofnęła się przed niczym, aby utrzymać swoje wpływy w państwie. Dlatego inspiruje i fascynuje do dziś.
Nie ma wątpliwości, że rządzące niegdyś silne i odważne kobiety, potrafiące rozkochać w sobie imperialnych władców, nie tylko dały przykład żeńskiej siły i władzy, ale przekazały swoją siłę innym pokoleniom.
Podobno sułtanka nienawidziła Razyie (córki sułtana i Mahidevran, w serialu córki sułtana i Valerii) ponieważ zazdrościła jej urody.
Sulejman, żeby spełnić natychmiastowe potrzeby córki, pożyczył od króla Polski - Zygmunta II Augusta - 50 000 złotych suwerenów.
Historycznie za rządów Selima II pełniła dla niego funkcję Valide Sultan mimo iż była jego siostrą, a nie matką.
Była dosyć wpływową kobietą w historii Imperium Osmańskiego, mimo iż nie należała do wielkiej piątki
Safyje była przez dłuższy czas jedyną konkubiną Murada III Ponieważ był tylko jeden książe Nurbanu posuwała synowi nałożnice .ale ten nie wykazywał zainteresowania nimi. Nurbanu oskarżała Safyje o czary ,czy inne działania na tym polu. W końcu nawet sama Safyje przysyłała do sułtana nałożnice czym zaskarbiała sobie jego wdzięczność. Jak to się skończyło wiemy. Potomkowie sułtana posypali się jak z rękawa.Ilość wszystkich jego potomków podobno dochodziła do 100 . Nic dziwnego,że jego syn Mehmed III po wstąpieniu na tron miał pełne ręce roboty.
Została podarowana Ibrahimowi przez Kosem ale niestety nie okazała jej wdzięczności.Imię,Turhan oznacza podarek,prezent.
Turhan Hatice złamała prawo i nakazała grupie czarnych eunuchów udusić Kösem. Po śmierci sułtanki Mahpeyker jej ciało nakazała rzucić przed szeregi janczarów, którzy szli jej na pomoc.Wraz ze śmiercią swojej rywalki Turhan dostała wielką moc. Wielokrotnie towarzyszyła synowi na obradach z Paszami, lub z nimi rozmawiała przez zasłony. Czasem nawet zaufani Paszowie, doradzali młodej sułtance w sprawach politycznych. Była bardzo kochana i szanowana przez swojego syna. Jako jedyna kobieta w historii osmańskiej została postawiona na równi ze swoim synem-sułtanem. Turhan Hatice nie radziła sobie z wojną na Krecie oraz z kryzysem, który powstał w jej wyniku. Turhan zaś powoływała na stanowisko, kolejnych Wielkich wezyrów, aż w końcu pojawił się Mehmed Köprülü. Mehmed miał większą władzę niż jego poprzednicy, a więc siła polityczna Turhan Hatice, powoli przechodziła do rąk wielkiego wezyra.
Mehmed rósł i nabierał coraz większego przekonania,że jego bracia pewnego dnia wyjdą z kafes i zasiądą na tronie,więc próbował przywrócić prawo Fatiha,co nie spotkało się z aprobatą jego matki,która traktowała Ahmeda i Sulejmana jak własne dzieci,zapewniając im staranną edukację,a troche moze ze strachu przez Mehmedem i z miłości do nich zabierała ich w każdą podróż,oczywiscie z liczną świtą i ochroną ok.3000 osób,nie uchroniło to jednak chłopców od strasznego losu,jeden z nich popełnił samobójstwo,a drugi został zapomniany
Miała wielki wpływ na harem swojego syna,dobierała mu nałożnice,a sama Rabia Emmetullah byłą zapewne jej prezentem dla syna.Mehmed mial kiedyś dostać też od matki nałożnice o imieniu Mia,lecz gdy ta stała się niewygodna,czy też zaszła w ciąże,wtedy zginęła z rozkazu teściowej
W dużym stopniu poświęciła się architekturze,odbudowała choćby dwie fortece na Dardanelach,nadając im dziesiejszy wygląd,dokończyła również budowę meczetu Yeni,poświęconego Safiye Sultan,
.Był to pierwszy meczet w Imperium,który wybudowała kobieta.Swój kamien węgielny położył pod niego również Yusuf Aga,brat Turhan,który zadbał o Rosjan znajdujących się w Imperium oraz o namiastki kultury rosyjskiej.Jako sprawny polityk,nigdy nie przesłuchiwała dużej grupy osób,a jej partnerzy polityczni musieli żyć w zgodzie z jej przekonaniami i być jej wiernymi.Wielkim szacunek darzyła także inną swoją służkę,Tevekkhul Hatun,kobietę wysokiej rangi,być moze Żydówkę.
Z powodu jej dobroci nazywano ją "wcieleniem i królową cnót",wybudowała dużo studni i jadłodajni.
.Była ostatnią kobietą z Sułtanatu Kobiet,bowiem władza sułtanek stawała się coraz mniejsza,a pierwsze skrzypce grali janczarzy i paszowie.