+31 głosów
(postid: 265408) 
ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!

Na fandoms.pl od kilkunastu dni praca wre od samego rana do późnych godzin nocnych. Rozpoczęła się wielka bitwa serialowa, a członkowie fandomów prześcigają się w pisaniu kolejnych ciekawych postów. Co zrobić, by nasze posty nie musiały przechodzić kilkugodzinnej moderacji? Co zrobić, by nasz post wyglądał poprawnie stylistycznie? Czy spację postawić przed, czy po przecinku? Oto krótki poradnik dla wszystkich obecnych i przyszłych autorów postów.

1. Ortografia ponad wszystko!

Nie robiąc błędów ortograficznych, osiągamy już połowę sukcesu. Ortografia, to dziedzina, z którą nie wszyscy sobie dobrze radzą. Co zrobić, jeśli nie jesteśmy pewni, jak napisać poprawnie dany wyraz? Po pierwsze, zajrzeć TUTAJ - do Słownika Języka Polskiego, ten nigdy Was nie zdradzi. Drugim sposobem (w zależności od tego, jakiego systemu operacyjnego używamy) jest pisanie w programach komputerowych, które posiadają słownik i podkreślają nam wyrazy z błędami. Po napisaniu tekstu łatwo możemy go przekopiować do artykułu na fandoms.pl. 

2. Gramatyka!

Drugą połową sukcesu są poprawne gramatycznie zdania. Przede wszystkim czytajmy to, co napisaliśmy. Na głos. To pomoże nam zrozumieć, czy dane zdanie ma w ogóle sens. Przykład: "Pożyczyłem w bibliotece książkę dla koleżanki, która była przygodowa". Z tego zdania wynika, że to koleżanka była przygodowa, a nie książka. Śmieszne, prawda? Póki to nie my się pod podpisujemy, może być śmieszne, starajmy się jednak unikać takich błędów. Jeśli zdanie, które piszemy, z każdym wyrazem staje się coraz dłuższe i trudne do ogarnięcia - napiszmy kilka krótszych zdań. To na pewno pomoże uniknąć błędów.

3.Błędy językowe!

To coś, co razi po oczach czytającego, jak latarnia morska w bezgwiezdną noc. Zdecydowanie wolę przeczytać zdanie z błędami ortograficznymi, niż z błędami językowymi. Pamietajmy, że zawsze pod naszymi paluszkami mamy ogromny zasób wiedzy i wystarczy jedno kliknięcie, a każdy nasz problem może zostać rozwiązany. Używajcie wujka Google na potęgę, on jest po to, by zawsze służyć Wam dobrą radą. 

4. Interpunkcja!

Jak widzimy na załączonym obrazku, brak przecinka może całkowicie zmienić sens zdania. Więc nie bądźmy psychopatami, nie gotujmy swojej rodziny i zwierząt! Odświeżmy sobie zasady interpunkcji TUTAJ

5. Poprawna edycja tekstu!

Poprawna edycja tekstu, to kolejny krok do sukcesu. Rozmiar czcionki i spacje we właściwych miejscach. I tutaj troszkę się rozpiszę.


SPACJI NIE STAWIAMY:

- przed znakiem interpunkcyjnym, przed przecinkiem lub kropką

- (wewnątrz nawiasu)

- wielokrotnie

SPACJĘ STAWIAMY ZAWSZE:

- po kropce i po przecinku


Aby tekst był czytelny nie możemy zmieniać kilkukrotnie rozmiaru i rodzaju czcionki w zdaniu, gdyż odwracamy uwagę czytelnika od treści, którą staramy się przekazać.

Pogrubienia lub kursywy używamy tylko wtedy, kiedy chcemy znacząco podkreślić wagę przekazywanej informacji.6. Posty o niczym!

Kolejnym warunkiem sukcesu naszego postu jest dobre przemyślenie tematyki i sposobu, w jaki daną informację chcemy przekazać. Każdy post musi posiadać treść, a w niej wprowadzenie, rozwinięcie i zakończenie. Dobry post musi mieć dobrą treść, którą możemy przekazać w różnych formach. Najmniej interesujące są artykuły czysto informacyjno-wyliczankowe. Na przykład: 

Tytuł: 10 najlepszych pozycji Kamasutry.

Treść: 

1. Pozycja nr 15 - na Złotego Węża.

2. Pozycja nr 287 - na Małpi Ogon.

3. Pozycja nr 9876567 - na Koci Łeb.

Czy dowiedzieliście się czegoś ciekawego z takiego artykułu? Raczej tylko tego, że musicie przekopać Wujka Google i sprawdzić samemu, o co chodzi z tymi pozycjami. Dlatego zachęcam Was do obszernego opisywania każdej sekcji, na przykład:

1. Pozycja nr 15 - na Złotego Węża. To bardzo śmieszna i trudna pozycja. Nawet trudno ją sobie wyobrazić, a co dopiero wcielić w życie! Kiedyś próbowałam, ale po 10 minutach "łamania" ciała we wszystkich kierunkach świata stwierdziłam, że to zdecydowanie nie dla mnie. Może ktoś z Was spróbuje? A więc wytłumaczę Wam po kolei, jak się do tego zabrać. A więc zaczynamy od założenia naszej lewej stopy partnerowi za jego lewe ucho. Już zrezygnowaliście? To dopiero początek. Następnie prawą nogą....

Taki artykuł bardziej by Was zainteresował, czyż nie?

I JESZCZE KILKA KRÓTKICH RAD:

Każdy artykuł musi mieć przykuwający uwagę tytuł. To jest pierwsza rzecz, którą zobaczą czytelnicy i od tego głównie zależy czy otworzą Wasz artykuł i przeczytają Wasz post, czy też będą szukać dalej czegoś ciekawszego. 

Zdjęcie główne - to również decyduje o tym, czy ktoś zainteresuje się Waszym artykułem, czy poszuka sobie czegoś bardziej interesującego.

Nie powielajcie postów pisząc w tytule: "Postaci z serialu XYZ część 27". Jeśli macie dobry temat, to opiszcie go w jednym dłuższym i konkretnym poście. Szukanie kontynuacji tematu wśród setek artykułów nie jest dla czytelnika łatwe.

Starajcie się za wszelką cenę zaskoczyć czymś czytelnika. Nikt nie przeczyta artykułu o czymś, co już doskonale wie.

Omijajcie Wikipedię szerokim łukiem! Każdy może w nią wejść i przeczytać, o czym chce. 

Jeśli znajdziecie ciężko dostępne czy nieznane źródła, wtedy tekst na pewno będzie interesujący. Przekopujcie ciemne głębiny internetu, na pewno znajdziecie coś, o czym jeszcze inni nie wiedzą!

Po prostu bądźcie oryginalni!7. Czyta nas cały Świat!

Mam nadzieję, dzięki mojej "rozprawce" każdy z Was dojdzie do perfekcji dziennikarskiej, a Wasze artykuły będą czytane w coraz to większym gronie. Pamiętajmy o tym, że nasze artykuły naprawdę czyta cały świat. Starajmy się pisać piękne, interesujące i poprawne stylistycznie artykuły. Kto wie, może już dziś wśród nas rośnie kolejny Piotr Kraśko! 

Wszystkie fandomy zapraszam do dyskusji na temat opisany powyżej. Być może są jeszcze rzeczy, które chcielibyście poprawić, lub by inni poprawili? Administracja strony z pewnością wysłucha każdej naszej dobrej rady, która pomoże ulepszyć tę wspaniałą stronę! 


P.S. Mam nadzieję, że sama nie narobiłam błędów. Jest godzina 2:29, kiedy kończę pisać, więc wybaczcie, jeśli jakiś błąd się pojawił :) 


OCENA JAKOŚCI

Uważasz, że ocena jest nieuczciwa? Zgłoś to przyciskiem "zgłoś" na dole, a administracja portalu sprawdzi tą ocenę!
JAK MOGĘ ZAROBIĆ PUNKTY DLA FANDOMU Z TEGO POSTA / CO MOGĘ TERAZ ZROBIĆ?
Jaka jest Twoja reakcja?
1
OK
1
Super
0
Śmiech
0
Zdziwienie
0
Złość
0
Smutek
PUNKTACJA Z TEGO POSTA NIE JEST WLICZANA DO AKTUALNYCH AKCJI KONKURSOWYCH PORTALU ALE
Wciąż możesz go komentować, oceniać i brać udział w jego wyzwaniach, a być może zdecydujemy się go podbić i tym samym zaliczyć z niego punkty do aktualnych akcji serwisu - im większa w nim aktywność, tym większa szansa byśmy podjęli taką decyzję :)

Redaktor tego posta zarobił dotychczas 3199 punktów za:

Jakość:20Popularność:2709
Wsparcie:28Ocena i wartość ocen:31
Wyróżnienia/kary:0Komentarze i reakcje:282
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych dyskusji z napisanych w tym fandomie)
O CO CHODZI Z PUNKTAMI DLA REDAKTORÓW? ZA CO SIĘ JE ZARABIA?

Zaloguj się, aby zarabiać punkty z aktywności w postach !

inne
Valide Użytkownik 238,305 pkt
2,709 czytelników Lip 11, 2017

Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta

Możesz wkleić bezpośredni link do grafiki / video aby umieścić ją w treści komentarza
Podpisz się (nick, imię etc.)
Prywatność: Twój adres email zostanie tylko wykorzystany do przesłania powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

28 Komentarzy

D. Użytkownik -13,158 pkt
Hasło dnia: "Używaj przecinków....nie bądź psychopatą!" Rozwala system :) Boże, o ile życie byłoby prostsze, gdyby przecinki leczyły zaburzenia psychiczne  ;) :D
+17 głosów
 
Najlepszy
Lip 11, 2017
Waleczny P. Użytkownik 88,334 pkt
I taki post można znaleść tylko w naszej grupie! Gratuluję pomysłu i dziękuję za wyjaśnienie.
+28 głosów
Lip 11, 2017
Marcelka Użytkownik 13,963 pkt
*znaleźć ^-^
Waleczny P. Użytkownik 88,334 pkt
Dzięki za poprawienie :D
Turna Użytkownik 1,336 pkt
Cała nasza Valide. :)  Wyjaśnione perfecto . Teraz inne fandomy nie mają chyba wątpliwości dlaczego my się jej słuchamy :)
+27 głosów
Lip 11, 2017
pasquarelli Użytkownik 240,768 pkt
Zgadzam się ze wszystkim. O wiele lepiej czyta się teksty, które nie posiadają błędów. Sama staram się takowych nie popełniać, ale wiadomo, że nawet najlepszym się zdarza. Bardzo pomocny post i dziękuję za to, że go napisałaś. Nawet nie wiedziałam, że słowa "bynajmniej" nie można używać w zastępstwie za "chociaż" hahaha

+ W drugim punkcie zabrakło chyba słowa "tym" między pod a podpisujemy, ale rozumiem, że pisałaś to późno w nocy i tak jak mówiłam- zdarza się nawet najlepszym.

Pozdrawiam, xx
+26 głosów
Lip 11, 2017
Afife Nurbanu Sultan Użytkownik 7,340 pkt
Valide bravissimo za błyskotliwy post. Jesteś Wielka Valide.
+26 głosów
Lip 11, 2017
Mihrisah Użytkownik 4,036 pkt
Brakowało takiego postu! Mam nadzieję, że posty dodawane przez innych użytkowników będą teraz napisane poprawnie zarówno pod względem stylistycznym jak i gramatycznym :) Błędy w ciekawie napisanych postach naprawdę rażą w oczy przez co w mojej subiektywnej opinii tracą na wartości.
+26 głosów
Lip 11, 2017
Nemo Użytkownik 10,939 pkt
Bardzo ciekawie napisane. WS kużnią talentów dziennikarskich. Może być
+25 głosów
Lip 11, 2017
K.1589 Użytkownik 14,706 pkt
Super; bardzo przydatny post :)
+23 głosów
Lip 11, 2017
Anastasia :-) Użytkownik 424 pkt
Moja nauczycielka języka polskiego byłaby z Pani bardzo dumna ❤
+22 głosów
Lip 11, 2017
Valide Użytkownik 238,305 pkt
Dziękuję, proszę pozdrowić ode mnie nauczycielkę! Może ogląda nasze seriale??
Anastasia :-) Użytkownik 424 pkt
Moja nauczycielka od języka polskiego byłaby z Pani bardzo dumna ❤
+21 głosów
Lip 11, 2017
DirectionerForever97 Użytkownik 109,658 pkt
Nareszcie ktoś to napisał! Brawo za tego posta :D ♥ Post mi się bardzo podoba i czekam na następne :D ♥
+20 głosów
Lip 11, 2017
Beyhan Użytkownik 33 pkt
Świetny post! Teraz wiele osób się z pewnością poprawi!
+20 głosów
Lip 11, 2017
Karczi Użytkownik 198,014 pkt
O taaak, świetny post!
+20 głosów
Lip 11, 2017
Nemo Użytkownik 10,939 pkt
Fajne ilustracje do tego postu.
+20 głosów
Lip 11, 2017
Nemo Użytkownik 10,939 pkt
Ale ja zawsze miałam adnotację pod spodem wypracowania taką : " Treść na bardzo dobrze ( celującego jeszcze nie było). Ze względu na usterki w pisowni - dobry" Wtedy jeszcze nie wiedziałam,że cierpię na przypadłość co się zwie dysleksja. Dowiedziałam się dopiero jak mój syn miał te same kłopoty. I tego się nie da wyleczyć.
+20 głosów
Lip 11, 2017
Doro E.B. Użytkownik 50,105 pkt
Tym bardziej BRAWO!
Sumienie Użytkownik 644,006 pkt
Bardzo przydatny post. W sumie nie wiedzialam ze pisze sie "naprawde"
+19 głosów
Lip 11, 2017
Doro E.B. Użytkownik 50,105 pkt
Serio? ;-) Często miałam w związku z tym dylemat... Pewnego dnia znalazłam wyjście: zapamiętałam, że "na pewno" pisze się NA PEWNO oddzielnie, więc "naprawdę" pisze się NA PEWNO razem :-D
JakubWichowski Użytkownik 224,042 pkt
Super post, pozwala się wiele nauczyć, a przede wszystkim sprawić, że posty w grupie będą poprawnie pisane.
+19 głosów
Lip 11, 2017
Doro E.B. Użytkownik 50,105 pkt
Świetny post!
Człowiek niby tyle w tym necie siedzi i piiisze, ale robi to tak odruchowo i niedbale, że przestaje w ogóle zwracać uwagę na poprawność swoich dzieł...
Jakby ktoś jeszcze napisał post o tym, jak na klawiaturze (telefonu komórkowego zwłaszcza) klikać we właściwy klawisz z pożądaną literą, bo ja ciągle walę "po sąsiadkach":-D
+19 głosów
Lip 11, 2017
Doro E.B. Użytkownik 50,105 pkt
I skoro poradnik, to i Kamasutra musiała się pojawić:-D
+19 głosów
Lip 11, 2017
Julia Niedziela 1 Użytkownik 236 pkt
Brawo, wszystkim się przyda!
+18 głosów
Lip 11, 2017
Sizzy Użytkownik 964 pkt
W końcu ktoś napisał prawdę! Zgadzam się. Posty, które kolą w oczy ortografią od razu mnie zniechęcają do dalszego czytania..
+17 głosów
Lip 11, 2017
Iga Friedrich Użytkownik 5,778 pkt
Genialny post! Jestem po wrażeniem, że wszytko tak zebrałaś i napisałaś.
+16 głosów
Lip 11, 2017
Doro E.B. Użytkownik 50,105 pkt
'Póki to nie my się pod podpisujemy, może być śmieszne(...)'
Eee... Hmmm... Nie brakuje w tym zdaniu czegoś?:-) Żeby się jakiś "gramo-faszysta" nie przyczepił;-)
+16 głosów
Lip 11, 2017
Doro E.B. Użytkownik 50,105 pkt
Oczywiście ja tu sobie troszkę zażartowałam, ale nie każdy potrafi...;-)
agat.pe Użytkownik 18,194 pkt
Na pewno przyda się nam ten post, żebyśmy mogli dojść do wprawy i perfekcyjne pisać posty. Dzięki za podejście do tematu z humorem
+12 głosów
Lip 12, 2017
An Użytkownik -3,619 pkt
Od zawsze miałam błędy stylistyczne.Dużo czasu poświęcałam na pisaniu wypracowań, czytaniu ich kilkakrotnie i mimo to nie widziałam gaf.
+10 głosów
Lip 12, 2017
OnlyRaige Użytkownik 145,033 pkt
Hahahhahah fajny post :D każdą radę wezmę sobie do serca :D
+9 głosów
Lip 12, 2017
Siostra Sulejmana Użytkownik 13,641 pkt
Ale poemat.
+8 głosów
Lip 12, 2017
Nemo Użytkownik 10,939 pkt
To jest dobre " Lubię gotować moją rodzinę i zwierzęta". Jeden mały przecinek i ze zdania przestaje wiać grozą
+7 głosów
Lip 12, 2017
Doro E.B. Użytkownik 50,105 pkt
Hahaha! Prawda? Brak przecinka i kolacja kanibala gotowa:-D

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
128 osób na stronie
0 Użytkowników oraz 128 Gości
Dziś posty czytano : 4420 razy

Fandomy, do których należę

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, do których należysz i dołączać do nowych!

Fandomy, które obserwuję

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, które Cię interesują i obserwować nowe!

Największe fandomy

 1. Riverdale
  189 osób
 2. Ananasy Sylwii
  134 osób
 3. The 100
  131 osób
 4. Bambinos
  125 osób
 5. Bartek Lovers
  121 osób
 6. Supiwerki
  73 osób
 7. Arturonators
  70 osób
 8. Potterheads
  67 osób
 9. Shawn Mendes Army
  60 osób
 10. SikorskiSquad
  39 osób
 11. Domisiaki
  35 osób
 12. Once Upon A Time
  29 osób
 13. Pretty Little Liars
  25 osób
 14. Donaty Agaty
  25 osób
 15. Pamiętniki Wampirów
  20 osób
 16. Remonators
  16 osób
 17. GRY
  14 osób
 18. Misiaki Sysi
  12 osób
 19. Famous In Love
  11 osób
 20. Kluseczki Olgi
  10 osób
 21. Temorki
  5 osób
 22. FANDOMS YOUTUBE
  5 osób
 23. Sonbird Team
  5 osób
 24. Life Is Strange
  4 osób
 25. Dua Lipa
  4 osób
 26. Zosiaki
  4 osób
 27. The Good Place
  3 osób
 28. PC
  2 osób
 29. Nintendo
  2 osób
 30. Young Stars Festival
  1 osób
Kontakt Post