Fandomy

Zasady akcji Warsaw Comic Con na Fandoms: kliknij
Dołącz do oficjalnej grupy Fandoms na Facebooku: tutaj

+32 głosów

Na fandoms.pl od kilkunastu dni praca wre od samego rana do późnych godzin nocnych. Rozpoczęła się wielka bitwa serialowa, a członkowie fandomów prześcigają się w pisaniu kolejnych ciekawych postów. Co zrobić, by nasze posty nie musiały przechodzić kilkugodzinnej moderacji? Co zrobić, by nasz post wyglądał poprawnie stylistycznie? Czy spację postawić przed, czy po przecinku? Oto krótki poradnik dla wszystkich obecnych i przyszłych autorów postów.

1. Ortografia ponad wszystko!

Nie robiąc błędów ortograficznych, osiągamy już połowę sukcesu. Ortografia, to dziedzina, z którą nie wszyscy sobie dobrze radzą. Co zrobić, jeśli nie jesteśmy pewni, jak napisać poprawnie dany wyraz? Po pierwsze, zajrzeć TUTAJ - do Słownika Języka Polskiego, ten nigdy Was nie zdradzi. Drugim sposobem (w zależności od tego, jakiego systemu operacyjnego używamy) jest pisanie w programach komputerowych, które posiadają słownik i podkreślają nam wyrazy z błędami. Po napisaniu tekstu łatwo możemy go przekopiować do artykułu na fandoms.pl. 

2. Gramatyka!

Drugą połową sukcesu są poprawne gramatycznie zdania. Przede wszystkim czytajmy to, co napisaliśmy. Na głos. To pomoże nam zrozumieć, czy dane zdanie ma w ogóle sens. Przykład: "Pożyczyłem w bibliotece książkę dla koleżanki, która była przygodowa". Z tego zdania wynika, że to koleżanka była przygodowa, a nie książka. Śmieszne, prawda? Póki to nie my się pod podpisujemy, może być śmieszne, starajmy się jednak unikać takich błędów. Jeśli zdanie, które piszemy, z każdym wyrazem staje się coraz dłuższe i trudne do ogarnięcia - napiszmy kilka krótszych zdań. To na pewno pomoże uniknąć błędów.

3.Błędy językowe!

To coś, co razi po oczach czytającego, jak latarnia morska w bezgwiezdną noc. Zdecydowanie wolę przeczytać zdanie z błędami ortograficznymi, niż z błędami językowymi. Pamietajmy, że zawsze pod naszymi paluszkami mamy ogromny zasób wiedzy i wystarczy jedno kliknięcie, a każdy nasz problem może zostać rozwiązany. Używajcie wujka Google na potęgę, on jest po to, by zawsze służyć Wam dobrą radą. 

4. Interpunkcja!

Jak widzimy na załączonym obrazku, brak przecinka może całkowicie zmienić sens zdania. Więc nie bądźmy psychopatami, nie gotujmy swojej rodziny i zwierząt! Odświeżmy sobie zasady interpunkcji TUTAJ

5. Poprawna edycja tekstu!

Poprawna edycja tekstu, to kolejny krok do sukcesu. Rozmiar czcionki i spacje we właściwych miejscach. I tutaj troszkę się rozpiszę.


SPACJI NIE STAWIAMY:

- przed znakiem interpunkcyjnym, przed przecinkiem lub kropką

- (wewnątrz nawiasu)

- wielokrotnie

SPACJĘ STAWIAMY ZAWSZE:

- po kropce i po przecinku


Aby tekst był czytelny nie możemy zmieniać kilkukrotnie rozmiaru i rodzaju czcionki w zdaniu, gdyż odwracamy uwagę czytelnika od treści, którą staramy się przekazać.

Pogrubienia lub kursywy używamy tylko wtedy, kiedy chcemy znacząco podkreślić wagę przekazywanej informacji.6. Posty o niczym!

Kolejnym warunkiem sukcesu naszego postu jest dobre przemyślenie tematyki i sposobu, w jaki daną informację chcemy przekazać. Każdy post musi posiadać treść, a w niej wprowadzenie, rozwinięcie i zakończenie. Dobry post musi mieć dobrą treść, którą możemy przekazać w różnych formach. Najmniej interesujące są artykuły czysto informacyjno-wyliczankowe. Na przykład: 

Tytuł: 10 najlepszych pozycji Kamasutry.

Treść: 

1. Pozycja nr 15 - na Złotego Węża.

2. Pozycja nr 287 - na Małpi Ogon.

3. Pozycja nr 9876567 - na Koci Łeb.

Czy dowiedzieliście się czegoś ciekawego z takiego artykułu? Raczej tylko tego, że musicie przekopać Wujka Google i sprawdzić samemu, o co chodzi z tymi pozycjami. Dlatego zachęcam Was do obszernego opisywania każdej sekcji, na przykład:

1. Pozycja nr 15 - na Złotego Węża. To bardzo śmieszna i trudna pozycja. Nawet trudno ją sobie wyobrazić, a co dopiero wcielić w życie! Kiedyś próbowałam, ale po 10 minutach "łamania" ciała we wszystkich kierunkach świata stwierdziłam, że to zdecydowanie nie dla mnie. Może ktoś z Was spróbuje? A więc wytłumaczę Wam po kolei, jak się do tego zabrać. A więc zaczynamy od założenia naszej lewej stopy partnerowi za jego lewe ucho. Już zrezygnowaliście? To dopiero początek. Następnie prawą nogą....

Taki artykuł bardziej by Was zainteresował, czyż nie?

I JESZCZE KILKA KRÓTKICH RAD:

Każdy artykuł musi mieć przykuwający uwagę tytuł. To jest pierwsza rzecz, którą zobaczą czytelnicy i od tego głównie zależy czy otworzą Wasz artykuł i przeczytają Wasz post, czy też będą szukać dalej czegoś ciekawszego. 

Zdjęcie główne - to również decyduje o tym, czy ktoś zainteresuje się Waszym artykułem, czy poszuka sobie czegoś bardziej interesującego.

Nie powielajcie postów pisząc w tytule: "Postaci z serialu XYZ część 27". Jeśli macie dobry temat, to opiszcie go w jednym dłuższym i konkretnym poście. Szukanie kontynuacji tematu wśród setek artykułów nie jest dla czytelnika łatwe.

Starajcie się za wszelką cenę zaskoczyć czymś czytelnika. Nikt nie przeczyta artykułu o czymś, co już doskonale wie.

Omijajcie Wikipedię szerokim łukiem! Każdy może w nią wejść i przeczytać, o czym chce. 

Jeśli znajdziecie ciężko dostępne czy nieznane źródła, wtedy tekst na pewno będzie interesujący. Przekopujcie ciemne głębiny internetu, na pewno znajdziecie coś, o czym jeszcze inni nie wiedzą!

Po prostu bądźcie oryginalni!7. Czyta nas cały Świat!

Mam nadzieję, dzięki mojej "rozprawce" każdy z Was dojdzie do perfekcji dziennikarskiej, a Wasze artykuły będą czytane w coraz to większym gronie. Pamiętajmy o tym, że nasze artykuły naprawdę czyta cały świat. Starajmy się pisać piękne, interesujące i poprawne stylistycznie artykuły. Kto wie, może już dziś wśród nas rośnie kolejny Piotr Kraśko! 

Wszystkie fandomy zapraszam do dyskusji na temat opisany powyżej. Być może są jeszcze rzeczy, które chcielibyście poprawić, lub by inni poprawili? Administracja strony z pewnością wysłucha każdej naszej dobrej rady, która pomoże ulepszyć tę wspaniałą stronę! 


P.S. Mam nadzieję, że sama nie narobiłam błędów. Jest godzina 2:29, kiedy kończę pisać, więc wybaczcie, jeśli jakiś błąd się pojawił :) 

Jaka jest Twoja reakcja na ten post?
0
Jest OK
0
Super
0
Śmiech
0
Zdziwienie
0
Złość
0
Smutek
PUNKTACJA Z TEGO POSTA NIE JEST WLICZANA DO AKTUALNYCH AKCJI KONKURSOWYCH PORTALU ALE
Wciąż możesz go komentować, oceniać i brać udział w jego wyzwaniach, a być może zdecydujemy się go podbić i tym samym zaliczyć z niego punkty do aktualnych akcji serwisu - im większa w nim aktywność, tym większa szansa byśmy podjęli taką decyzję :)

Autor tego posta zarobił dotychczas 3002 punktów za:

Jakość:20Popularność:2506
Wsparcie:31Ocena i wartość ocen:32
Wyróżnienia/kary:0Komentarze i reakcje:280
W trwającej akcji autor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych postów z napisanych w tym fandomie)

Zaloguj się, aby zarabiać punkty z aktywności w postach !
 Valide Użytkownik 235,266 punktów 1 9 157
2,506 czytelników Lip 11, 2017

Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta

Możesz wkleić bezpośredni link do grafiki / video aby umieścić ją w treści komentarza
Twoja wyświetlana nazwa na stronie (opcjonalnie)
Prywatność: Twój adres email zostanie tylko wykorzystany do przesłania powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

28 Komentarzy

D. Użytkownik -12,949 punktów 3 81
Hasło dnia: "Używaj przecinków....nie bądź psychopatą!" Rozwala system Boże, o ile życie byłoby prostsze, gdyby przecinki leczyły zaburzenia psychiczne  ;)
+17 głosów
Jest OK
 
Najlepszy komentarz
Lip 11, 2017
Waleczny P. Użytkownik 88,545 punktów 2 3 88
I taki post można znaleść tylko w naszej grupie! Gratuluję pomysłu i dziękuję za wyjaśnienie.
+29 głosów
Jest OK
Lip 11, 2017
Marcelka Użytkownik 13,918 punktów 1 7
*znaleźć ^-^
Waleczny P. Użytkownik 88,545 punktów 2 3 88
Dzięki za poprawienie
Turna Użytkownik 1,483 punktów 2 2 89
Cała nasza Valide.  Wyjaśnione perfecto . Teraz inne fandomy nie mają chyba wątpliwości dlaczego my się jej słuchamy
+28 głosów
Jest OK
Lip 11, 2017
Afife Nurbanu Sultan Użytkownik 7,376 punktów 21
Valide bravissimo za błyskotliwy post. Jesteś Wielka Valide.
+27 głosów
Jest OK
Lip 11, 2017
Mihrisah Użytkownik 4,068 punktów 1 19
Brakowało takiego postu! Mam nadzieję, że posty dodawane przez innych użytkowników będą teraz napisane poprawnie zarówno pod względem stylistycznym jak i gramatycznym Błędy w ciekawie napisanych postach naprawdę rażą w oczy przez co w mojej subiektywnej opinii tracą na wartości.
+27 głosów
Jest OK
Lip 11, 2017
pasquarelli Zweryfikowany 235,692 punktów 1 3 15
Zgadzam się ze wszystkim. O wiele lepiej czyta się teksty, które nie posiadają błędów. Sama staram się takowych nie popełniać, ale wiadomo, że nawet najlepszym się zdarza. Bardzo pomocny post i dziękuję za to, że go napisałaś. Nawet nie wiedziałam, że słowa "bynajmniej" nie można używać w zastępstwie za "chociaż" hahaha

+ W drugim punkcie zabrakło chyba słowa "tym" między pod a podpisujemy, ale rozumiem, że pisałaś to późno w nocy i tak jak mówiłam- zdarza się nawet najlepszym.

Pozdrawiam, xx
+26 głosów
Jest OK
Lip 11, 2017
Nemo Użytkownik 11,264 punktów 2 4 128
Bardzo ciekawie napisane. WS kużnią talentów dziennikarskich. Może być
+25 głosów
Jest OK
Lip 11, 2017
K.1589 Użytkownik 14,823 punktów 3 59
Super; bardzo przydatny post
+24 głosów
Jest OK
Lip 11, 2017
Anastasia :-) Użytkownik 434 punktów 4
Moja nauczycielka języka polskiego byłaby z Pani bardzo dumna ❤
+23 głosów
Jest OK
Lip 11, 2017
Valide Użytkownik 235,266 punktów 1 9 157
Dziękuję, proszę pozdrowić ode mnie nauczycielkę! Może ogląda nasze seriale??
Anastasia :-) Użytkownik 434 punktów 4
Moja nauczycielka od języka polskiego byłaby z Pani bardzo dumna ❤
+22 głosów
Jest OK
Lip 11, 2017
Nemo Użytkownik 11,264 punktów 2 4 128
Fajne ilustracje do tego postu.
+21 głosów
Jest OK
Lip 11, 2017
Nemo Użytkownik 11,264 punktów 2 4 128
Ale ja zawsze miałam adnotację pod spodem wypracowania taką : " Treść na bardzo dobrze ( celującego jeszcze nie było). Ze względu na usterki w pisowni - dobry" Wtedy jeszcze nie wiedziałam,że cierpię na przypadłość co się zwie dysleksja. Dowiedziałam się dopiero jak mój syn miał te same kłopoty. I tego się nie da wyleczyć.
+21 głosów
Jest OK
Lip 11, 2017
Pokaż 2 poprzednich odpowiedzi
Doro E.B. Użytkownik 50,263 punktów 3 65
Tym bardziej BRAWO!
DirectionerForever97 Admin 118,262 punktów 5 7 15
Nareszcie ktoś to napisał! Brawo za tego posta ♥ Post mi się bardzo podoba i czekam na następne
+20 głosów
Jest OK
Lip 11, 2017
Beyhan Użytkownik 33 punktów 2
Świetny post! Teraz wiele osób się z pewnością poprawi!
+20 głosów
Jest OK
Lip 11, 2017
Karczi Zweryfikowany 198,014 punktów 1 6
O taaak, świetny post!
+20 głosów
Jest OK
Lip 11, 2017
Doro E.B. Użytkownik 50,263 punktów 3 65
Świetny post!
Człowiek niby tyle w tym necie siedzi i piiisze, ale robi to tak odruchowo i niedbale, że przestaje w ogóle zwracać uwagę na poprawność swoich dzieł...
Jakby ktoś jeszcze napisał post o tym, jak na klawiaturze (telefonu komórkowego zwłaszcza) klikać we właściwy klawisz z pożądaną literą, bo ja ciągle walę "po sąsiadkach":-D
+20 głosów
Jest OK
Lip 11, 2017
Doro E.B. Użytkownik 50,263 punktów 3 65
I skoro poradnik, to i Kamasutra musiała się pojawić:-D
+20 głosów
Jest OK
Lip 11, 2017
Sumienie Zweryfikowany 637,644 punktów 2 6 18
Bardzo przydatny post. W sumie nie wiedzialam ze pisze sie "naprawde"
+19 głosów
Jest OK
Lip 11, 2017
Doro E.B. Użytkownik 50,263 punktów 3 65
Serio? ;-) Często miałam w związku z tym dylemat... Pewnego dnia znalazłam wyjście: zapamiętałam, że "na pewno" pisze się NA PEWNO oddzielnie, więc "naprawdę" pisze się NA PEWNO razem :-D
JakubWichowski Zweryfikowany 165,189 punktów 1 8
Super post, pozwala się wiele nauczyć, a przede wszystkim sprawić, że posty w grupie będą poprawnie pisane.
+19 głosów
Jest OK
Lip 11, 2017
Julia Niedziela 1 Użytkownik 241 punktów 5
Brawo, wszystkim się przyda!
+18 głosów
Jest OK
Lip 11, 2017
Sizzy Użytkownik 964 punktów 1
W końcu ktoś napisał prawdę! Zgadzam się. Posty, które kolą w oczy ortografią od razu mnie zniechęcają do dalszego czytania..
+17 głosów
Jest OK
Lip 11, 2017
Doro E.B. Użytkownik 50,263 punktów 3 65
'Póki to nie my się pod podpisujemy, może być śmieszne(...)'
Eee... Hmmm... Nie brakuje w tym zdaniu czegoś?:-) Żeby się jakiś "gramo-faszysta" nie przyczepił;-)
+17 głosów
Jest OK
Lip 11, 2017
Doro E.B. Użytkownik 50,263 punktów 3 65
Oczywiście ja tu sobie troszkę zażartowałam, ale nie każdy potrafi...;-)
Iga Friedrich Zweryfikowany 5,405 punktów 2
Genialny post! Jestem po wrażeniem, że wszytko tak zebrałaś i napisałaś.
+16 głosów
Jest OK
Lip 11, 2017
agat.pe Użytkownik 18,272 punktów 38
Na pewno przyda się nam ten post, żebyśmy mogli dojść do wprawy i perfekcyjne pisać posty. Dzięki za podejście do tematu z humorem
+12 głosów
Jest OK
Lip 11, 2017
An Użytkownik -3,575 punktów 1 3 20
Od zawsze miałam błędy stylistyczne.Dużo czasu poświęcałam na pisaniu wypracowań, czytaniu ich kilkakrotnie i mimo to nie widziałam gaf.
+10 głosów
Jest OK
Lip 11, 2017
OnlyRaige Zweryfikowany 136,065 punktów 2 7
Hahahhahah fajny post każdą radę wezmę sobie do serca
+9 głosów
Jest OK
Lip 12, 2017
Siostra Sulejmana Użytkownik 13,751 punktów 1 54
Ale poemat.
+8 głosów
Jest OK
Lip 12, 2017
Nemo Użytkownik 11,264 punktów 2 4 128
To jest dobre " Lubię gotować moją rodzinę i zwierzęta". Jeden mały przecinek i ze zdania przestaje wiać grozą
+7 głosów
Jest OK
Lip 12, 2017
Doro E.B. Użytkownik 50,263 punktów 3 65
Hahaha! Prawda? Brak przecinka i kolacja kanibala gotowa:-D

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
103 osób na stronie
0 Użytkowników oraz 103 Gości
Dziś posty czytano : 18236 razy
 1. Riverdale
  91219 punktów
 2. The 100
  32701 punktów
 3. Pamiętniki Wampirów
  25770 punktów
 4. Stranger Things
  15916 punktów
 5. Teen Wolf
  9720 punktów
 6. SKAM
  6724 punktów
 7. Life Is Strange
  3563 punktów
 8. Gra o Tron
  2382 punktów
 9. Famous In Love
  1526 punktów
 1. Riverdale
  72360 punktów
 2. Pamiętniki Wampirów
  19534 punktów
 3. The 100
  15832 punktów
 4. Stranger Things
  5905 punktów
 5. Life Is Strange
  3257 punktów
 6. Teen Wolf
  3090 punktów
 7. SKAM
  2217 punktów
 8. Famous In Love
  419 punktów
 1. Riverdale
  8786 punktów
 2. The 100
  5222 punktów
 3. Pamiętniki Wampirów
  2431 punktów
 4. Stranger Things
  2392 punktów
 5. Teen Wolf
  1396 punktów
 6. SKAM
  783 punktów
 7. Life Is Strange
  306 punktów
 8. Famous In Love
  31 punktów
 9. Gra o Tron
  30 punktów
 1. The 100
  11647 punktów
 2. Riverdale
  10073 punktów
 3. Stranger Things
  7619 punktów
 4. Teen Wolf
  5234 punktów
 5. Pamiętniki Wampirów
  3805 punktów
 6. SKAM
  3724 punktów
 7. Gra o Tron
  2352 punktów
 8. Famous In Love
  1076 punktów
Kontakt Post