Fandomy

Zarejestruj się, aby pisać własne posty dla fandomów ! Akcja "Fandoms Redaktorzy" ruszyła ! Zaloguj się, aby zobaczyć swoje punkty w rankingach . Powodzenia ! Zasady akcji: tutaj


+32 głosów
Pamiętaj - skomentuj ten post (kliknij tutaj), aby podziękować w ten sposób autorowi za pracę włożoną w jego napisanie. Za każdy komentarz autor posta otrzyma też dodatkowe 10 punktów w konkursie na Redaktorów Fandoms.


Na fandoms.pl od kilkunastu dni praca wre od samego rana do późnych godzin nocnych. Rozpoczęła się wielka bitwa serialowa, a członkowie fandomów prześcigają się w pisaniu kolejnych ciekawych postów. Co zrobić, by nasze posty nie musiały przechodzić kilkugodzinnej moderacji? Co zrobić, by nasz post wyglądał poprawnie stylistycznie? Czy spację postawić przed, czy po przecinku? Oto krótki poradnik dla wszystkich obecnych i przyszłych autorów postów.

1. Ortografia ponad wszystko!

Nie robiąc błędów ortograficznych, osiągamy już połowę sukcesu. Ortografia, to dziedzina, z którą nie wszyscy sobie dobrze radzą. Co zrobić, jeśli nie jesteśmy pewni, jak napisać poprawnie dany wyraz? Po pierwsze, zajrzeć TUTAJ - do Słownika Języka Polskiego, ten nigdy Was nie zdradzi. Drugim sposobem (w zależności od tego, jakiego systemu operacyjnego używamy) jest pisanie w programach komputerowych, które posiadają słownik i podkreślają nam wyrazy z błędami. Po napisaniu tekstu łatwo możemy go przekopiować do artykułu na fandoms.pl. 

2. Gramatyka!

Drugą połową sukcesu są poprawne gramatycznie zdania. Przede wszystkim czytajmy to, co napisaliśmy. Na głos. To pomoże nam zrozumieć, czy dane zdanie ma w ogóle sens. Przykład: "Pożyczyłem w bibliotece książkę dla koleżanki, która była przygodowa". Z tego zdania wynika, że to koleżanka była przygodowa, a nie książka. Śmieszne, prawda? Póki to nie my się pod podpisujemy, może być śmieszne, starajmy się jednak unikać takich błędów. Jeśli zdanie, które piszemy, z każdym wyrazem staje się coraz dłuższe i trudne do ogarnięcia - napiszmy kilka krótszych zdań. To na pewno pomoże uniknąć błędów.

3.Błędy językowe!

To coś, co razi po oczach czytającego, jak latarnia morska w bezgwiezdną noc. Zdecydowanie wolę przeczytać zdanie z błędami ortograficznymi, niż z błędami językowymi. Pamietajmy, że zawsze pod naszymi paluszkami mamy ogromny zasób wiedzy i wystarczy jedno kliknięcie, a każdy nasz problem może zostać rozwiązany. Używajcie wujka Google na potęgę, on jest po to, by zawsze służyć Wam dobrą radą. 

4. Interpunkcja!

Jak widzimy na załączonym obrazku, brak przecinka może całkowicie zmienić sens zdania. Więc nie bądźmy psychopatami, nie gotujmy swojej rodziny i zwierząt! Odświeżmy sobie zasady interpunkcji TUTAJ

5. Poprawna edycja tekstu!

Poprawna edycja tekstu, to kolejny krok do sukcesu. Rozmiar czcionki i spacje we właściwych miejscach. I tutaj troszkę się rozpiszę.


SPACJI NIE STAWIAMY:

- przed znakiem interpunkcyjnym, przed przecinkiem lub kropką

- (wewnątrz nawiasu)

- wielokrotnie

SPACJĘ STAWIAMY ZAWSZE:

- po kropce i po przecinku


Aby tekst był czytelny nie możemy zmieniać kilkukrotnie rozmiaru i rodzaju czcionki w zdaniu, gdyż odwracamy uwagę czytelnika od treści, którą staramy się przekazać.

Pogrubienia lub kursywy używamy tylko wtedy, kiedy chcemy znacząco podkreślić wagę przekazywanej informacji.6. Posty o niczym!

Kolejnym warunkiem sukcesu naszego postu jest dobre przemyślenie tematyki i sposobu, w jaki daną informację chcemy przekazać. Każdy post musi posiadać treść, a w niej wprowadzenie, rozwinięcie i zakończenie. Dobry post musi mieć dobrą treść, którą możemy przekazać w różnych formach. Najmniej interesujące są artykuły czysto informacyjno-wyliczankowe. Na przykład: 

Tytuł: 10 najlepszych pozycji Kamasutry.

Treść: 

1. Pozycja nr 15 - na Złotego Węża.

2. Pozycja nr 287 - na Małpi Ogon.

3. Pozycja nr 9876567 - na Koci Łeb.

Czy dowiedzieliście się czegoś ciekawego z takiego artykułu? Raczej tylko tego, że musicie przekopać Wujka Google i sprawdzić samemu, o co chodzi z tymi pozycjami. Dlatego zachęcam Was do obszernego opisywania każdej sekcji, na przykład:

1. Pozycja nr 15 - na Złotego Węża. To bardzo śmieszna i trudna pozycja. Nawet trudno ją sobie wyobrazić, a co dopiero wcielić w życie! Kiedyś próbowałam, ale po 10 minutach "łamania" ciała we wszystkich kierunkach świata stwierdziłam, że to zdecydowanie nie dla mnie. Może ktoś z Was spróbuje? A więc wytłumaczę Wam po kolei, jak się do tego zabrać. A więc zaczynamy od założenia naszej lewej stopy partnerowi za jego lewe ucho. Już zrezygnowaliście? To dopiero początek. Następnie prawą nogą....

Taki artykuł bardziej by Was zainteresował, czyż nie?

I JESZCZE KILKA KRÓTKICH RAD:

Każdy artykuł musi mieć przykuwający uwagę tytuł. To jest pierwsza rzecz, którą zobaczą czytelnicy i od tego głównie zależy czy otworzą Wasz artykuł i przeczytają Wasz post, czy też będą szukać dalej czegoś ciekawszego. 

Zdjęcie główne - to również decyduje o tym, czy ktoś zainteresuje się Waszym artykułem, czy poszuka sobie czegoś bardziej interesującego.

Nie powielajcie postów pisząc w tytule: "Postaci z serialu XYZ część 27". Jeśli macie dobry temat, to opiszcie go w jednym dłuższym i konkretnym poście. Szukanie kontynuacji tematu wśród setek artykułów nie jest dla czytelnika łatwe.

Starajcie się za wszelką cenę zaskoczyć czymś czytelnika. Nikt nie przeczyta artykułu o czymś, co już doskonale wie.

Omijajcie Wikipedię szerokim łukiem! Każdy może w nią wejść i przeczytać, o czym chce. 

Jeśli znajdziecie ciężko dostępne czy nieznane źródła, wtedy tekst na pewno będzie interesujący. Przekopujcie ciemne głębiny internetu, na pewno znajdziecie coś, o czym jeszcze inni nie wiedzą!

Po prostu bądźcie oryginalni!7. Czyta nas cały Świat!

Mam nadzieję, dzięki mojej "rozprawce" każdy z Was dojdzie do perfekcji dziennikarskiej, a Wasze artykuły będą czytane w coraz to większym gronie. Pamiętajmy o tym, że nasze artykuły naprawdę czyta cały świat. Starajmy się pisać piękne, interesujące i poprawne stylistycznie artykuły. Kto wie, może już dziś wśród nas rośnie kolejny Piotr Kraśko! 

Wszystkie fandomy zapraszam do dyskusji na temat opisany powyżej. Być może są jeszcze rzeczy, które chcielibyście poprawić, lub by inni poprawili? Administracja strony z pewnością wysłucha każdej naszej dobrej rady, która pomoże ulepszyć tę wspaniałą stronę! 


P.S. Mam nadzieję, że sama nie narobiłam błędów. Jest godzina 2:29, kiedy kończę pisać, więc wybaczcie, jeśli jakiś błąd się pojawił :) 

Skomentuj teraz ten post (kliknij tutaj), aby wyrazić w ten sposób wdzięczność autorowi za pracę włożoną w jego napisanie. Za każdy komentarz autor posta otrzyma też dodatkowe 10 punktów w konkursie na Redaktorów Fandoms.

Ten post zarobił dotychczas 2945 punktów za:

Jakość:20Popularność:2457
Podziękowania:23Ocena:160
Wyróżnienia:0Komentarze:280

Valide Zarejestrowany użytkownik 235,091 punktów 1 9 156
2,457 czytelników Lip 11, 2017

Twój komentarz

Teraz w Twoim komentarzu/odpowiedzi, opcji odpowiedzi w quizie czy propozycji kontynuowania historii możesz umieścić nie tylko tekst , ale także zdjęcie/grafikę (wystarczy wkleić do niej bezpośredni link) lub video (wystarczy wkleić np. link do youtube'a) .

Masz zdjęcie na komputerze / w telefonie i chcesz je umieścić w sekcji w poście lub np. komentarzach? Wyślij je np. poprzez serwis imgie.pl i skopiuj bezpośredni link do komentarza / posta :)
Twoja wyświetlana nazwa na stronie (opcjonalnie)
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

28 Komentarzy

D. Zarejestrowany użytkownik -12,950 punktów 3 81
Hasło dnia: "Używaj przecinków....nie bądź psychopatą!" Rozwala system Boże, o ile życie byłoby prostsze, gdyby przecinki leczyły zaburzenia psychiczne  ;)
+16 głosów
 
Najlepszy komentarz
Lip 11, 2017
Waleczny P. Zarejestrowany użytkownik 88,544 punktów 2 3 88
I taki post można znaleść tylko w naszej grupie! Gratuluję pomysłu i dziękuję za wyjaśnienie.
+28 głosów
Lip 11, 2017
Marcelka Zarejestrowany użytkownik 13,883 punktów 1 6
*znaleźć ^-^
Waleczny P. Zarejestrowany użytkownik 88,544 punktów 2 3 88
Dzięki za poprawienie
Turna Zarejestrowany użytkownik 1,482 punktów 2 2 89
Cała nasza Valide.  Wyjaśnione perfecto . Teraz inne fandomy nie mają chyba wątpliwości dlaczego my się jej słuchamy
+27 głosów
Lip 11, 2017
Afife Nurbanu Sultan Zarejestrowany użytkownik 7,375 punktów 21
Valide bravissimo za błyskotliwy post. Jesteś Wielka Valide.
+26 głosów
Lip 11, 2017
Mihrisah Zarejestrowany użytkownik 4,067 punktów 1 19
Brakowało takiego postu! Mam nadzieję, że posty dodawane przez innych użytkowników będą teraz napisane poprawnie zarówno pod względem stylistycznym jak i gramatycznym Błędy w ciekawie napisanych postach naprawdę rażą w oczy przez co w mojej subiektywnej opinii tracą na wartości.
+26 głosów
Lip 11, 2017
pasquarelli Użytkownik zweryfikowany 235,090 punktów 1 3 14
Zgadzam się ze wszystkim. O wiele lepiej czyta się teksty, które nie posiadają błędów. Sama staram się takowych nie popełniać, ale wiadomo, że nawet najlepszym się zdarza. Bardzo pomocny post i dziękuję za to, że go napisałaś. Nawet nie wiedziałam, że słowa "bynajmniej" nie można używać w zastępstwie za "chociaż" hahaha

+ W drugim punkcie zabrakło chyba słowa "tym" między pod a podpisujemy, ale rozumiem, że pisałaś to późno w nocy i tak jak mówiłam- zdarza się nawet najlepszym.

Pozdrawiam, xx
+25 głosów
Lip 11, 2017
Nemo Zarejestrowany użytkownik 11,271 punktów 2 4 128
Bardzo ciekawie napisane. WS kużnią talentów dziennikarskich. Może być
+24 głosów
Lip 11, 2017
K.1589 Zarejestrowany użytkownik 14,822 punktów 3 59
Super; bardzo przydatny post
+23 głosów
Lip 11, 2017
Anastasia :-) Zarejestrowany użytkownik 432 punktów 4
Moja nauczycielka języka polskiego byłaby z Pani bardzo dumna ❤
+22 głosów
Lip 11, 2017
Valide Zarejestrowany użytkownik 235,091 punktów 1 9 156
Dziękuję, proszę pozdrowić ode mnie nauczycielkę! Może ogląda nasze seriale??
Anastasia :-) Zarejestrowany użytkownik 432 punktów 4
Moja nauczycielka od języka polskiego byłaby z Pani bardzo dumna ❤
+21 głosów
Lip 11, 2017
Nemo Zarejestrowany użytkownik 11,271 punktów 2 4 128
Fajne ilustracje do tego postu.
+20 głosów
Lip 11, 2017
Nemo Zarejestrowany użytkownik 11,271 punktów 2 4 128
Ale ja zawsze miałam adnotację pod spodem wypracowania taką : " Treść na bardzo dobrze ( celującego jeszcze nie było). Ze względu na usterki w pisowni - dobry" Wtedy jeszcze nie wiedziałam,że cierpię na przypadłość co się zwie dysleksja. Dowiedziałam się dopiero jak mój syn miał te same kłopoty. I tego się nie da wyleczyć.
+20 głosów
Lip 11, 2017
Doro E.B. Zarejestrowany użytkownik 50,260 punktów 3 65
Tym bardziej BRAWO!
DirectionerForever97 Administrator 125,959 punktów 4 7 15
Nareszcie ktoś to napisał! Brawo za tego posta ♥ Post mi się bardzo podoba i czekam na następne
+19 głosów
Lip 11, 2017
Beyhan Zarejestrowany użytkownik 7 punktów 2
Świetny post! Teraz wiele osób się z pewnością poprawi!
+19 głosów
Lip 11, 2017
Karczi Użytkownik zweryfikowany 197,857 punktów 1 5
O taaak, świetny post!
+19 głosów
Lip 11, 2017
Doro E.B. Zarejestrowany użytkownik 50,260 punktów 3 65
Świetny post!
Człowiek niby tyle w tym necie siedzi i piiisze, ale robi to tak odruchowo i niedbale, że przestaje w ogóle zwracać uwagę na poprawność swoich dzieł...
Jakby ktoś jeszcze napisał post o tym, jak na klawiaturze (telefonu komórkowego zwłaszcza) klikać we właściwy klawisz z pożądaną literą, bo ja ciągle walę "po sąsiadkach":-D
+19 głosów
Lip 11, 2017
Doro E.B. Zarejestrowany użytkownik 50,260 punktów 3 65
I skoro poradnik, to i Kamasutra musiała się pojawić:-D
+19 głosów
Lip 11, 2017
Sumienie Użytkownik zweryfikowany 636,365 punktów 2 6 18
Bardzo przydatny post. W sumie nie wiedzialam ze pisze sie "naprawde"
+18 głosów
Lip 11, 2017
Doro E.B. Zarejestrowany użytkownik 50,260 punktów 3 65
Serio? ;-) Często miałam w związku z tym dylemat... Pewnego dnia znalazłam wyjście: zapamiętałam, że "na pewno" pisze się NA PEWNO oddzielnie, więc "naprawdę" pisze się NA PEWNO razem :-D
JakubWichowski Użytkownik zweryfikowany 157,638 punktów 1 7
Super post, pozwala się wiele nauczyć, a przede wszystkim sprawić, że posty w grupie będą poprawnie pisane.
+18 głosów
Lip 11, 2017
Julia Niedziela 1 Zarejestrowany użytkownik 240 punktów 5
Brawo, wszystkim się przyda!
+17 głosów
Lip 11, 2017
Sizzy Zarejestrowany użytkownik 963 punktów 1
W końcu ktoś napisał prawdę! Zgadzam się. Posty, które kolą w oczy ortografią od razu mnie zniechęcają do dalszego czytania..
+16 głosów
Lip 11, 2017
Doro E.B. Zarejestrowany użytkownik 50,260 punktów 3 65
'Póki to nie my się pod podpisujemy, może być śmieszne(...)'
Eee... Hmmm... Nie brakuje w tym zdaniu czegoś?:-) Żeby się jakiś "gramo-faszysta" nie przyczepił;-)
+16 głosów
Lip 11, 2017
Doro E.B. Zarejestrowany użytkownik 50,260 punktów 3 65
Oczywiście ja tu sobie troszkę zażartowałam, ale nie każdy potrafi...;-)
Iga Friedrich Użytkownik zweryfikowany 4,779 punktów 2
Genialny post! Jestem po wrażeniem, że wszytko tak zebrałaś i napisałaś.
+15 głosów
Lip 11, 2017
agat.pe Zarejestrowany użytkownik 18,271 punktów 38
Na pewno przyda się nam ten post, żebyśmy mogli dojść do wprawy i perfekcyjne pisać posty. Dzięki za podejście do tematu z humorem
+11 głosów
Lip 11, 2017
An Zarejestrowany użytkownik -3,576 punktów 1 3 20
Od zawsze miałam błędy stylistyczne.Dużo czasu poświęcałam na pisaniu wypracowań, czytaniu ich kilkakrotnie i mimo to nie widziałam gaf.
+9 głosów
Lip 11, 2017
OnlyRaige Użytkownik zweryfikowany 134,528 punktów 2 7
Hahahhahah fajny post każdą radę wezmę sobie do serca
+8 głosów
Lip 12, 2017
Siostra Sulejmana Zarejestrowany użytkownik 13,750 punktów 1 53
Ale poemat.
+7 głosów
Lip 12, 2017
Nemo Zarejestrowany użytkownik 11,271 punktów 2 4 128
To jest dobre " Lubię gotować moją rodzinę i zwierzęta". Jeden mały przecinek i ze zdania przestaje wiać grozą
+6 głosów
Lip 12, 2017
Doro E.B. Zarejestrowany użytkownik 50,260 punktów 3 65
Hahaha! Prawda? Brak przecinka i kolacja kanibala gotowa:-D

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
81 osób na stronie
0 Użytkowników oraz 81 Gości
Dziś posty czytano : 3399 razy
 1. Bambinos
  89316 punktów
 2. Ananasy Sylwii
  60818 punktów
 3. Jereminators
  52721 punktów
 4. Shawn Mendes Army
  7074 punktów
 1. Paulina Korejke 3
  31693 punktów
 2. Heartbreaker
  15822 punktów
 3. justine_drzewo
  7438 punktów
 4. Malwina Konat
  3516 punktów
 5. JakubWichowski
  1178 punktów
 6. sandracz56
  665 punktów
 7. natusia_766
  186 punktów
 8. olaczaplicka
  146 punktów
 9. bemorehappy2003
  83 punktów
 10. x_kinga.xx
  59 punktów
 1. Mad (Redaktor)
  65875 punktów
 1. oliviaxy (Rywal)
  18804 punktów
 1. Asia Skoczylas (Redaktor)
  42570 punktów
 1. zuzia11 (Rywal)
  5934 punktów
 1. Bambinos
  89316 punktów
 2. Ananasy Sylwii
  60818 punktów
 3. Jereminators
  52721 punktów
 4. Shawn Mendes Army
  7074 punktów
 5. Misiaki Sysi
  6604 punktów
 6. Beliebers
  3079 punktów
 7. Riverdale
  2515 punktów
 8. Once Upon A Time
  2118 punktów
 9. Kluseczki Olgi
  992 punktów
 10. Beautilles
  136 punktów
 11. MMers
  81 punktów
 12. Selenators
  72 punktów
 13. Directioners
  41 punktów
 14. Sheerios
  41 punktów
 15. Supiwerki
  33 punktów
Kontakt Post