ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!
Jeżeli macie ochotę obejrzeć serial na temat schyłku Imperium Osmańskiego za czasów Sułtana Abdulhamida II, lubicie wartką akcję i chcielibyście poznać zrównoważonego, sprawiedliwego i po prostu ludzkiego władcę to zapraszam!
Z informacji wyczytanych w internecie wynika, ze był nieudolny i przez Rzeź Ormian zyskał miano Krwawego, ale w serialu wydaje się być władcą niemal idealnym. Abdulhamid II zasiadł na tronie po obaleniu swojego brata Murada, który był obłąkany. Rządził w latach 1876-1909. W serialu jest pokazany jako człowiek, który przejmuje się losem każdego obywatela, jest niebywale inteligentny, doskonale analizuje związki przyczynowo skutkowe i potrafi wyjść z każdej opresji, a przy tym jak na Osmańskiego Padyszacha przystało, Allach jest jego drogą, a wiara przyświeca mu w codziennych zmaganiach i pomaga podjąć każdą decyzję.
Abdulhamid II i jego charakterystyczna laska.
Laska zdaje się być atrybutem władzy. Gdy sułtan wstaje i stuka swoją laską to ma się wrażenie, że zadzieją się jakieś cuda, a już na pewno wzbudza tym strach i nikt nie śmie mu się sprzeciwić.
Sułtan - stolarz i rzeźbiarz.
Każdą wolną chwilę sułtan spędza w swoim warsztacie stolarskim, gdzie zajmuje się obróbką drewna i rzeźbiarstwem, Potrafił wykonać miniaturę kolei, a także zrobił protezę nogi dla niepełnosprawnego ormiańskiego chłopca. W stolarni również zajmuje się sprawami państwa - przyjmuje interesantów i rozmyśla nad ważnymi decyzjami.
Tahsin Pasza.
Najwierniejszym przyjacielem i prawą ręką sułtana jest Tahsin Pasza. Wpatruje się w sułtana z nabożeństwem, ma do niego ojcowskie wręcz uczucia i nawet sposób w jaki się do niego zwraca, świadczy o oddaniu, miłości i uwielbieniu Padyszacha. Gdy wymawia zwrot "inkarem" to ostania sylaba jakby była wyciszona, łagodna, jakby rozkoszował się zwracaniem się bezpośrednio do władcy.
Sehzade Abdulkadir.
Syn Abdulhamida, pragnący szeroko pojętej wolności dla wszystkim mniejszości narodowych żyjących w Imperium Osmańskim. Sprzeciwia się ojcu, zafascynowany Europą i jej demokracją.
Mahmud Pasza.
Szwagier sułtana, mąż jego siostry Senihy i ojciec Sabahattina. Sabahattin jest przyjacielem księcia Abdulkadira i współnie głoszą idee wolności dla wszystkich. Uważają Abdulhamida za tyrana i ciemiężyciela narodu. Mahmud Pasza jest zdrajcą i sprzedawczykiem. Współpracuje z Anglikami przeciw rządom osmańskim. W odróżnieniu do syna, nie ma żadnych idei- jedynie taką, by zyskać jak najwięcej korzyści materialnych i władzę.
Oczywiście serial, a właściwie całe Imperium Osmańskie, nie istniałoby bez kobiet; przedstawiam Bidar Kadin!
Żona Abdulhamida, matka Abdulkadira, siostra Mehmeda Paszy, który wiecznie pakuje się w kłopoty. Bidar jest mądrą kobietą, która oprócz zarządzaniem haremem, utrzymuje poprawne politycznie kontakty z żonami dyplomatów, przez co wspiera męża w działaniach i potrafi łagodzić międzynarodowe spory.
Pamiętacie skądś tę panią??? To Seniha, siostra sułtana. Znana z WS jako jedna z pierwszych nałożnic Sulejmana - Gulfem hatun. Jednak uwierzcie, Seniha to barwna postać, która nie ma nic wspólnego z mdłą Gulfem :)
Z miłości do syna i aby chronić swoją rodzinę potrafi zrobić wiele - nie zawsze wychodzi to jej i jej bliskim na dobre. Ciągle wchodzi w konflikty z Bidar Kadin.
Mogłabym tak godzinami opisywać, ale nie chcę nikogo znudzić, a jedynie zachęcić, bo serial jest tego wart!
Miłość, zdrada, honor, poświęcenie, cierpienie, chore ambicje- w tym serialu macie wszystko, czego dusza zapragnie!.. Serial jest dostepny w naszej grupie z polskimi napisami Kosem Wspaniałe Stulecie Polska oraz na www.turcjatv.pl. ZAPRASZAMY!
Piszą o nim,że jego rządy były nieudolne. A jakie miały być?
Urodził się 1842 a wstąpiłna tron w wyniku przewrotu pałacowego 31 sierpnia 1876 po detronizacji swego brata Murada V, jako obłąkanego.
To jak myślicie co on robił przez pierwsze 34 lata swojego życia?
Przebywał w kafes.
Z rządami państwem nie szło mu najlepiej ale świetnie sobie radził z intrygami pałacowymi , posuwającymi się aż do zamachów na jego życie (grudzień 1878)
Miał też osiągnięcia bo przeprowadził reformy unowocześniające Turcję, m.in. w dziedzinie edukacji.