Masz pytanie? Napisz do Administatorów serwisu - jesteśmy po to, by Ci pomóc. Pisząc na skrzynkę kontakt, wiadomość trafi od razu do wszystkich administratorów serwisu :) Przejdź do skrzynki Kontakt klikając tutaj :)


+13 głosów

Historia Polaków, którzy przyjęli islam sięga czasów Bolesława Chrobrego. Polski mediewista i orientalista Tadeusz Lewicki w swojej książce "Słownik starożytności słowiańskich", w rozdziałach poświęconych Polakom w średniowiecznej Hiszpanii wspomina o niejakim Mudżahidzie – polskim niewolniku, który trafił na dwór ówczesnych kalifów, przyjął islam, uzyskał wolność i zrobił karierę polityczną, w wyniku której przez 30 lat był gubernatorem Ibizy. Historia przyjęcia islamu w Turcji przez generała Józefa Bema vel Murada Paszy jest ogólnie znana, ale mało kto pamięta o innym konwertycie polskim Wojciechu Bobowskim.

Bobowski urodził się w 1610 roku w Bobowej w Małopolsce, w rodzinie protestanckiej. Wywodził się z bobowskiego rodu Gryfitów. Dzieciństwo spędził we Lwowie. Po ukończeniu szkół, przez kilka lat uczył się muzyki i został organistą w jednym z lwowskich kościołów.

W 1638 roku wzięty w jasyr podczas jednego z najazdów tatarskich, został przez Tatarów sprzedany Turkom. Miał szczęście, znajomość muzyki spowodowała, że nie trafił na galery, ale do pałacu Topkapi – na dwór sułtana Murada IV, gdzie przeszedł na islam i przyjął imię Ali Ufki. Obdarowany przez sułtana wolnością, Bobowski zjednał sobie władcę swoimi wyjątkowymi zdolnościami, wysoką kulturą i ogładą. Pod okiem Murada IV i jego padyszachów, Polak kontynuował naukę muzyki, a także języków, do których wykazywał wyjątkowe zdolności. Władał, oprócz polskiego, tureckim, francuskim, niemieckim, włoskim, łaciną, arabskim, hebrajskim, perskim i jeszcze sześcioma innymi językami. Murad IV nazywał Bobowskiego "polskim geniuszem". Bobowski zasłynął też w krótkim czasie jako nadworny znawca i wykładowca islamu. Całe Topkapi huczało od kłótni i sporów jakie Polak wiódł z sułtańskimi imamami i ulemami.


Pomiędzy światem muzułmańskim a chrześcijańskim


W roku 1657 Bobowski udał się na pielgrzymkę do Mekki, prawdopodobnie był pierwszym polskim muzułmaninem, który odwiedził święte miasto islamu. Po odbyciu pielgrzymki mieszkał przez kilka lat w Kairze i Aleksandrii, studiując filozofię arabską i islamską. Po powrocie do Stambułu został sułtańskim skarbnikiem i pierwszym dragomanem czyli nadwornym dyplomatą-tłumaczem w relacjach z dyplomatami świata Zachodu i Wschodu. Po latach, kiedy przyjechał do Polski jako wysłannik tureckiej Wysokiej Porty, przyjął go w jego rodzinnym Lwowie król Jan Kazimierz.

Bobowski był człowiekiem wybitnie uzdolnionym i szybko awansował na tureckim dworze stając się jednym z najważniejszych przedstawicieli osmańskiej dyplomacji. Obok zasług politycznych dla Turcji,niezwykły jest jego wielki wkład w kulturę zarówno islamu jak i Europy. Rozpięty pomiędzy światem muzułmańskim a chrześcijańskim, polski muzułmanin pasjonował się problematyką religijną. Jednym z priorytetów jego pracy było wzajemne poznanie i zrozumienie muzułmanów,

chrześcijan i żydów. To m.in. dlatego sztandarową pracą, której poświęcił wiele lat, było przetłumaczenie na turecki Biblii z własnymi obszernymi komentarzami. Do 2002 roku jego przekład był jedynym tłumaczeniem Biblii na język turecki. W 1653 roku przetłumaczył na turecki także Nowy Testament.


Katechizm po arabsku


Bobowski dokonał również przekładu na turecki i arabski katechizmu Kościoła anglikańskiego. Po łacinie napisał liczący kilkaset stron traktat o islamie, który wydano w Niemczech, Anglii i we Francji. Przełożył także na łacinę i włoski obszerne fragmenty Koranu. W 1666 napisał pierwszą kompletną gramatykę języka tureckiego, która obowiązywała w szkolnictwie tureckim do lat 20 XX wieku. Pisał także utrzymane w duchu mistycznym poematy, zbierał przepisy kulinarne i był autorem książki kucharskiej sułtańskiego dworu. Dzieło to, jaki kilka jeszcze innych zaginęło w pożogach i zawirowaniach osmańskiego świata. Do dzisiaj jednak w bibliotekach tureckich znajduje się wiele jego oryginalnych rękopisów. Część dzieł Bobowskiego znajduje się także w Bibliothè que Nationale w Paryżu, w Berlinie i w bibliotekach brytyjskich.


Wielkie zasługi ma Bobowski na polu muzykologii. Polski muzułmanin przełożył na turecki teksty z Psałterza Genewskiego i dostosował europejski zapis muzyczny do skali tureckiej i arabskiej. Jednocześnie dokonywał transkrypcji muzyki tureckiej i bliskowschodniej na nutację europejską. Komponował pieśni, psalmy i utwory utrzymane w duchu muzyki protestanckiej, greko-katolickiej, żydowskiej i sufickiej. Przeszedł do historii jako autor jednego z najważniejszych dzieł tureckiej muzyki klasyczne j– "Mecmua-i Saz ü Söz" (Zbiór utworów instrumentalnych i wokalnych). Utwory Bobowskiego wykonywane są przez współczesnych muzyków, zarówno ze Wschodu jak i Zachodu.

Przewodnik po Topkapi


Bobowski był prawdziwym człowiekiem renesansu, oprócz muzyki, polityki, lingwistyki i religii, zajmował się również malarstwem. Malował głównie miniatury przedstawiające sceny rodzajowe z życia tureckich dworów, a także z ówczesnych miast i miasteczek otomańskiego imperium. "Sturczony Polak" napisał też w języku włoskim przewodnik po Topkapi, do którego sporządził szkice i ilustracje. Przetłumaczony potem na francuski i turecki, do dzisiaj jest nieocenionym źródłem poznania sekretów sułtańskiego życia i obyczajów.

Był także prekursorem badań religioznawczo-etnologicznych o religii i zwyczajach Turków, Arabów i innych ludów bliskowschodnich.


W listopadzie 2014 w sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Bobowej odbyła się uroczystość związana z 600-leciem nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych oraz koncert poświęcony twórczości Wojciecha Bobowskiego Ali Ufki Beya.

Albert Bobowski vel Santuri Ali Ufki Bey znany w Europie także jako Alberto Bobovio, Alberto Bobovio Leopolitano i Albertus Bobovius zmarł w1 675 roku.

Ewa Wie Zarejestrowany użytkownik 14,746 punktów
60 wyświetleń 3 dni temu

Proszę zaloguj się lub zarejestruj aby skomentować ten post.

14 Komentarzy

Maria Koc Zarejestrowany użytkownik 16,071 punktów
W ocenie współczesnego tureckiego naukowca Cema Behara „odnoszące się do muzyki dzieła nawróconego na islam Polaka Wojciecha Bobowskiego (który przyswoił sobie osmańskie imię Ali Ufki) są najważniejszymi źródłami tureckiej klasycznej muzyki XVI i XVII w.”. Bobowski pisał także własne kompozycje muzyczne, które grywane są obecnie na Zachodzie.
+10 głosów
 
Najlepszy komentarz
3 dni temu
Valide Zarejestrowany użytkownik 18,878 punktów
O matko, przecież ten człowiek był geniuszem! Niesamowicie uzdolniony, nasza polsko-turecka chluba!
+13 głosów
3 dni temu
Ayse Hafsa Zarejestrowany użytkownik 11,346 punktów
No patrz nie widzialam- przynajmniej sie nauczylam czegos!!
+12 głosów
3 dni temu
Maria Koc Zarejestrowany użytkownik 16,071 punktów
To miał szczęście lub Murad w przypływie odruchu ludzkiego go obdarzył wolnością. Może na rauszu ? Na ogół tak nie było i nawet znamienici urzędnicy jak wielki wezyr pozostawali niewolnikami
+11 głosów
3 dni temu
Ewa Wie Zarejestrowany użytkownik 14,746 punktów
poczuł mięte przez rumianek
Waleczny Padyszach Zarejestrowany użytkownik 23,264 punktów
Duma naszego narodu!
+11 głosów
3 dni temu
Kobieta Sulejmana Zarejestrowany użytkownik 1,619 punktów
wiedziałam o tym... Ewa Wie to trudny temat dziękuję że subtelnie i delikatnie dotknęłaś, przekazałaś
+10 głosów
3 dni temu
Katarzyna Sa Zarejestrowany użytkownik 150 punktów
Światły człowiek,duma rozpiera, otwarty umysł,opoka postępu daj Boże takich i dziś.
+8 głosów
3 dni temu
Maria Koc Zarejestrowany użytkownik 16,071 punktów
+8 głosów
3 dni temu
Baisa Zarejestrowany użytkownik 1,020 punktów
Ja nie mogę.. Polak Muradowi do kielicha przygrywał
+6 głosów
3 dni temu
Kobieta Sulejmana Zarejestrowany użytkownik 1,619 punktów
siedzą piją, lulki palą
Maria Koc Zarejestrowany użytkownik 16,071 punktów
Zaczynając oglądanie Wspaniałego Stulecia i przewspaniałej sułtanki Hurrem nie przyszło mi do głowy czym to się skończy. Studiujemy encyklopedyczną wiedzę na temat Turcji i wszystkiego co z nią związane, zahaczając o dzieje Polski i Polaków.
Tego nie przewidzieli najstarsi górale
+6 głosów
3 dni temu
Kobieta Sulejmana Zarejestrowany użytkownik 1,619 punktów
o dokładnie dobrze to ujęłas
An Zarejestrowany użytkownik 4,763 punktów
Och pięknie, wszech uzdolniony człowiek .
+3 głosów
1 dzień temu
agat.pe Zarejestrowany użytkownik 2,994 punktów
Dobrze jest mieć takiego rodaka! możemy być dumni
+1 głos
1 dzień temu
Nisa Nur Zarejestrowany użytkownik 8,883 punktów
Nasza chluba
+1 głos
20 godzin temu
Renata 17 Zarejestrowany użytkownik 3,709 punktów
Wszechstronnie uzdolniony człowiek jestem dumna z tego, że to nasz rodak. Tylu rozsianych po świecie o ilu jeszcze nie wiemy.
0 głosów
20 godzin temu

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
668 osób na stronie
54 Użytkowników oraz 614 Gości
Użytkownicy aktualnie na stronie
Dziś posty czytano : 20773 razy
Wczoraj posty czytano : 24433 razy

Zainteresowani tym postem

Liczba osób: 5

  1. Wspaniałe Stulecie
    56456 punktów
  2. Violetta
    17746 punktów
  3. Once Upon A Time
    14835 punktów
  4. Famous In Love
    4981 punktów
  5. The 100
    4354 punktów
  6. Soy Luna
    4105 punktów
  7. Riverdale
    3263 punktów
  8. 13 powodów
    2426 punktów
  9. Supernatural
    2242 punktów
  10. Sherlock
    1996 punktów
  11. Shadowhunters
    1901 punktów
  12. SKAM
    1861 punktów
  13. Teen Wolf
    1367 punktów
  14. Stranger Things
    627 punktów
  15. Sprawiedliwi
    394 punktów
  16. Pamiętniki Wampirów
    173 punktów
  17. Policjantki i Policjanci
    54 punktów
  18. The Walking Dead
    21 punktów
  19. Pretty Little Liars
    15 punktów
  20. American Horror Story
    11 punktów
  21. Lucifer
    5 punktów
  22. Na Dobre I Na Złe
    2 punktów
  1. Once Upon A Time
    243 pkt na osobę
  2. Violetta
    199 pkt na osobę
  3. Famous In Love
    177 pkt na osobę
  4. Wspaniałe Stulecie
    131 pkt na osobę
  5. Soy Luna
    43 pkt na osobę
  6. Stranger Things
    41 pkt na osobę
  7. Shadowhunters
    36 pkt na osobę
  8. The 100
    35 pkt na osobę
  9. Sherlock
    30 pkt na osobę
  10. Sprawiedliwi
    24 pkt na osobę
  11. Supernatural
    22 pkt na osobę
  12. 13 powodów
    21 pkt na osobę
  13. Teen Wolf
    19 pkt na osobę
  14. SKAM
    18 pkt na osobę
  15. Riverdale
    16 pkt na osobę
  16. Policjantki i Policjanci
    9 pkt na osobę
  17. Pamiętniki Wampirów
    2 pkt na osobę
  18. The Walking Dead
    1 pkt na osobę
  1. Wspaniałe Stulecie
    17762 czytelników
  2. Violetta
    13409 czytelników
  3. The 100
    10710 czytelników
  4. Pretty Little Liars
    4073 czytelników
  5. Riverdale
    4043 czytelników
  6. Supernatural
    3506 czytelników
  7. Sherlock
    3415 czytelników
  8. SKAM
    2928 czytelników
  9. Once Upon A Time
    2859 czytelników
  10. Famous In Love
    2786 czytelników
  11. Soy Luna
    2232 czytelników
  12. 13 powodów
    1774 czytelników
  13. Pamiętniki Wampirów
    1017 czytelników
  14. Teen Wolf
    824 czytelników
  15. Shadowhunters
    815 czytelników
  16. Stranger Things
    324 czytelników
  17. Sprawiedliwi
    125 czytelników
  18. Policjantki i Policjanci
    21 czytelników