+13 głosów
(postid: 305866) 
ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!

Ślub i wesele czyli początek nowej drogi życiowej dla pary młodej, a dla gości okazja do zjedzenia i pobawienia się. I o ile ślub w kościele czy urzędzie wszędzie wygląda tak samo, to wesele już może się zdecydowanie różnić w zależności od kraju, z czego nie koniecznie zdajemy sobie sprawę. Jako, że kilka lat temu miałam okazje być druhną na weselu we Włoszech pomyślałam, że przedstawię Wam kilka zwyczajów, które sprawiają, że polskie wesele jest lepsze (ah ta skromność)

Wykup Panny Młodej

W internecie przeczytałam, że jest to zwyczaj praktykowany głównie na południu Polski na wiejskich weselach, a że ja ze wsi i to z Podkarpacia to oczywiście nie raz się z Nim spotkałam, ale nie wiem czy wszyscy go kojarzą. Chodzi o to, że Pan Młody przyjeżdża po Panią Młodą jednak nim ją zobaczy to starsza druhna przystępuje do negocjacji z starszych druhem za ile butelek wódki sprzeda panią Młodą, a zabawie towarzyszą liczne przyśpiewki ludowe. Niestety o ile w Polsce zwyczaj ten wymiera, o tyle we Włoszech nigdy nie istniał!

Wejście do kościoła

W Polsce zazwyczaj(chociaż zdarzają się wyjątki)do kościoła Państwo Młodzi wchodzą razem, a za nimi druhowie, jakieś dzieci etc. W niektórych parafiach wychodzi po nich ksiądz. Jednak włosi tak jak chyba większość narodów ma tradycje, że ksiądz razem z Panem Młodym czekają przy ołtarzu, a Panna Młoda wchodzi wraz z swoim tatą.

Zbieranie pieniędzy na szczęście


W Polsce tradycyjnie gdy Państwo Młodzi wychodzą z kościoła rzuca się pieniądze, które Oni mają pozbierać na szczęście, a czasem też cukierki dla dzieci. We Włoszech nie ma takiego zwyczaju, zamiast tego rzucają w nich ryżem. Nie powiem oba zwyczaje raczej należą do bolesnych przynajmniej tak mi się wydaje. Najlepsze to by było chyba to rozwiązanie z rzucaniem kwiatami jak to na tych hollywoodzkich filmach.

Oczepiny

Oczepiny czyli punkt kulminacyjny każdego polskiego wesela, żeby się świat walił trzeba wytrwać chociaż do tej północy, a przed/po często jest krojony tort weselny i/lub dawane prezenty dla rodziców. Dziś tradycyjnie musi odbyć się rzucanie welonu i krawatu/muszki, czasem też zabawa w chusteczkę haftowaną, a reszta już zależy od chorej wyobraźni zespołu muzycznego. Muszę przyznać, że osobiście raczej nie biorę udziału w oczepinach, ale pośmiać się zawsze można! 

We Włoszech nie ma czegoś takiego jak oczepiny. Co więcej tam się nie bawią tak długo jak my. Polacy mają oczepiny, a po nich na parkiecie szaleją jeszcze ci najwytrwalsi lub najbardziej upici. Niejednokrotnie z wesel wraca się późną nocą, a nawet nad ranem. Włosi z wesel wracają nawet jeszcze przed 22 i nie rzadko zaczynają je bardzo późno nawet około 18. Oni tam nawet rzadko mają zespoły dogrywające (na weselu na którym ja byłam leciała tylko jakaś relaksacyjna muzyczka, ale obiło mi się o uszy, że czasem są zespoły/muzyka z magnetofonu), nie ma szaleństw tak jak u Nas, a ludzie głównie skupiają się na rozmowie ze sobą. 

Dzieci i jedzenia

W Polsce zazwyczaj dzieci robią co chcą łącząc się ze sobą w jakieś grupki podczas gdy dorośli mogą się oddać sprawom dorosłych, jeśli trafi się wesele w jakimś bardziej ekskluzywnym hotelu to czasem zdarzy się jakiś kącik z kilkoma zabawkami dla nich typu piłkarzy. We Włoszech jak wiemy, ludzie są bogatsi niż przeciętny Kowalski, dlatego wesele są bardziej sztywne, a większość restauracji ma ofertę czegoś w stylu żłobka na czas trwania imprezy wraz z opiekunką!

Co do jedzenia. W Polsce mamy zazwyczaj dwudaniowy obiad, potem deser, coś koło północy, w międzyczasie jeszcze coś no i oczywiście tort. Oczywiście jest to kwestia bardzo indywidualna i nie zaprzeczam, że również w Polsce spotkacie z tym z czym ja spotkałam się we Włoszech. Ale ponieważ tam wesele trwają krócej i jest mniej zabawy to zazwyczaj jako obowiązkowy podawany jest tylko obiad jedno- bądź dwudaniowy, a później przez te kilka godzin goście mogą korzystać z szwedzkiego stołu(takiego jak u Nas jest popularny z kiełbasą cri) bądź z jedzenie poustawianego na stoiskach coś ala kramy odpustowe(tak jak to było w moim przypadku)

Co sądzicie o takich weselach jak te włoskie? Nawet dla mnie jako osoby, która nie lubi się bawić czy nadmiernie szaleć, są to trochę zbyt nudne, a może Wy wolelibyście właśnie takie?


OCENA JAKOŚCI

Uważasz, że ocena jest nieuczciwa? Zgłoś to przyciskiem "zgłoś" na dole, a administracja portalu sprawdzi tą ocenę!
JAK MOGĘ ZAROBIĆ PUNKTY DLA FANDOMU Z TEGO POSTA / CO MOGĘ TERAZ ZROBIĆ?
Jaka jest Twoja reakcja?
0
OK
0
Super
0
Śmiech
0
Zdziwienie
0
Złość
0
Smutek
PUNKTACJA Z TEGO POSTA NIE JEST WLICZANA DO AKTUALNYCH AKCJI KONKURSOWYCH PORTALU ALE
Wciąż możesz go komentować, oceniać i brać udział w jego wyzwaniach, a być może zdecydujemy się go podbić i tym samym zaliczyć z niego punkty do aktualnych akcji serwisu - im większa w nim aktywność, tym większa szansa byśmy podjęli taką decyzję :)

Redaktor tego posta zarobił dotychczas 535 punktów za:

Jakość:20Popularność:373
Wsparcie:47Ocena i wartość ocen:13
Wyróżnienia/kary:0Komentarze i reakcje:30
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych dyskusji z napisanych w tym fandomie)
O CO CHODZI Z PUNKTAMI DLA REDAKTORÓW? ZA CO SIĘ JE ZARABIA?

Zaloguj się, aby zarabiać punkty z aktywności w postach !

inne
Deonika30 Użytkownik 179,378 pkt
373 czytelników Sie 20, 2017

Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta

Możesz wkleić bezpośredni link do grafiki / video aby umieścić ją w treści komentarza
Podpisz się (nick, imię etc.)
Prywatność: Twój adres email zostanie tylko wykorzystany do przesłania powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

3 Komentarzy

R. 17 Użytkownik 56,832 pkt
Wesele jest jedno na całe życie (no przynajmniej tak się mówi) więc musi być zapamiętane a w związku z tym jak się bawić to się bawić do białego rana. Oczywiście nikt tu nie "mówi" o nie wiem jakiej popijawie bo bez alkoholu można też nieźle się zabawić. Wiadomo jak człowiek idzie tańczyć to szybko robi się głodny i jak te niby małe przekąski że szwedzkiego stołu mają głód zaspokoić. A dzieci to rodzina powinny brać udział w tak wzniosłych momentach jak wesele krewnego fakt może niewiele z tego zapamiętają ale żeby były w tym czasie w żłobku no lekka przegina moim zdaniem. Jak się wybrudzi lub pohałasuje to nic przecież to dziecko taki jego urok. I oczywiście wspólne wejście pary do kościoła wzniosła chwila ten włoski sposób też nie jest zły ale jednak u nas jest piękniej. Polak potrafi się bawić a Włoch to chyba trochę sztywny jest bo ten ich zwyczaj trochę pasuje to kameralnego cichego przyjęcia u nas to każdy wie że wesele czyli zabawa na 102 oczywiście jeśli finanse pozwalają. A oczepiny każdy chce złapać welon lub krawat choćby tak dla zabawy. Widać co kraj to obyczaj ale nasz rodowy lepszy.
+6 głosów
Sie 21, 2017
Natalia Gacia Użytkownik 26,580 pkt
Też uważam, że włoskie wesela muszą być strasznie nudne. Ten dzień powinien być wyjątkowy dla nowożeńców, ale nie tylko. Przyjęcie urządza się głównie dla gości.
Co nieco wiem o weselach, bo śpiewam w zespole weselnym od 5 lat i byłam już na naprawdę wielu. Polskie przyjęcia weselne są cudowne. Te piękne tradycje, które opisywałaś, wykupowanie, oczepiny, orkiestra... Wiadomo, nie każdy chce mieć huczne wesele, z dwustoma gośćmi na wielkiej sali z muzyką na żywo. Niektórym wystarczy 60 osób, niewielka sala, ale większość i tak trzyma się tego tradycyjnego schematu, który opisałaś.
Ja spotkałam się jeszcze z wykupowaniem panny młodej za pieniądze.
Na kilku weselach byli również Włosi i zauważyłam, że zawsze się świetnie bawią. Widocznie brakuje im tego u siebie.
Aaa i jeszcze chciałam dodać, że w większości przypadków, oczepiny to "chora wyobraźnia" państwa młodych, a nie zespołu, bo to oni powinni wybierać zabawy. Przynajmniej mój zespół zawsze pyta Młodych czy mają jakieś propozycje zabaw. Jeśli nie mają - dopiero wtedy my coś sugerujemy :D
+4 głosów
Sie 21, 2017
Ola.Tinista Użytkownik 74,185 pkt
Z tego co tutaj przeczytałam to ewidentnie nie podobają mi się włoskie wesela. Są sztywne i nudne. A wiadomo ,że każdy kraj ma inne obyczaje. Natomiast polskie wesela są najlepsze.
+1 głos
Sie 22, 2017

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
102 osób na stronie
0 Użytkowników oraz 102 Gości
Dziś posty czytano : 1501 razy

Fandomy, do których należę

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, do których należysz i dołączać do nowych!

Fandomy, które obserwuję

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, które Cię interesują i obserwować nowe!

Zainteresowani tym postem

Liczba osób: 1

Największe fandomy

 1. Riverdale
  189 osób
 2. The 100
  138 osób
 3. Ananasy Sylwii
  134 osób
 4. Bambinos
  125 osób
 5. Bartek Lovers
  121 osób
 6. Supiwerki
  73 osób
 7. Arturonators
  71 osób
 8. Potterheads
  67 osób
 9. Shawn Mendes Army
  60 osób
 10. SikorskiSquad
  39 osób
 11. Domisiaki
  35 osób
 12. Once Upon A Time
  29 osób
 13. Pretty Little Liars
  25 osób
 14. Donaty Agaty
  25 osób
 15. Pamiętniki Wampirów
  20 osób
 16. Remonators
  16 osób
 17. GRY
  14 osób
 18. Misiaki Sysi
  12 osób
 19. Famous In Love
  11 osób
 20. Kluseczki Olgi
  10 osób
 21. Zosiaki
  6 osób
 22. Temorki
  5 osób
 23. FANDOMS YOUTUBE
  5 osób
 24. Sonbird Team
  5 osób
 25. Life Is Strange
  4 osób
 26. Dua Lipa
  4 osób
 27. The Good Place
  3 osób
 28. PC
  2 osób
 29. Nintendo
  2 osób
 30. Young Stars Festival
  1 osób
 1. Riverdale
  553491 punktów
 2. Young Stars Festival
  44838 punktów
 3. Bartek Lovers
  43488 punktów
 4. Potterheads
  39812 punktów
 5. Supiwerki
  39804 punktów
 6. The 100
  38783 punktów
 7. SikorskiSquad
  32846 punktów
 8. Arturonators
  29687 punktów
 9. SERIALE
  25576 punktów
 10. GRY
  23048 punktów
 11. Life Is Strange
  22040 punktów
 12. Famous In Love
  21836 punktów
 13. FILMY/SERIALE/TV
  20160 punktów
 14. Domisiaki
  18337 punktów
 15. Once Upon A Time
  17562 punktów
 16. Ania, nie Anna
  17329 punktów
 17. Ananasy Sylwii
  17153 punktów
 18. Pretty Little Liars
  13100 punktów
 19. YOUNG STARS
  12870 punktów
 20. Shawn Mendes Army
  12664 punktów
 21. Forza
  11110 punktów
 22. Sonbird Team
  10830 punktów
 23. Remonators
  10175 punktów
 24. Eurowizja
  10081 punktów
 25. GWIAZDY YOUNG STARS
  9279 punktów
 26. Dua Lipa
  7957 punktów
 27. TALENTY
  6450 punktów
 28. MUZYKA
  6399 punktów
 29. Playstation VR
  6136 punktów
 30. FILMY
  5724 punktów
 31. Nintendo
  5299 punktów
 32. Pamiętniki Wampirów
  5009 punktów
 33. Detroit
  4982 punktów
 34. Tomb Raider
  4923 punktów
 35. KSIĄŻKI
  4592 punktów
 36. INNE
  4588 punktów
 37. Stranger Things
  4519 punktów
 38. Progress Armia
  4280 punktów
 39. The Originals
  4228 punktów
 40. Misiaki Sysi
  4165 punktów
 41. 13 Reasons Why
  3964 punktów
 42. Bambinos
  3784 punktów
 43. Young Stars News
  3214 punktów
 44. Sport
  2832 punktów
 45. K-Pop
  2737 punktów
 46. American Horror Story
  2596 punktów
 47. God Of War
  2525 punktów
 48. YOUTUBE
  2246 punktów
 49. Kortezjanie
  2114 punktów
 50. Puthinators
  1933 punktów
 51. Sony Playstation
  1625 punktów
 52. Przygodowe
  1150 punktów
 53. MMers
  901 punktów
 54. Temorki
  848 punktów
 55. FPS
  828 punktów
 56. Team Rieger
  781 punktów
 57. R5Family
  602 punktów
 58. PC
  527 punktów
 59. Kluseczki Olgi
  504 punktów
 60. Arianators
  487 punktów
 61. Uncharted
  477 punktów
 62. LUDZIE
  386 punktów
 63. Zosiaki
  379 punktów
 64. Directioners
  312 punktów
 65. FANDOMS TALENTS
  284 punktów
 66. Soy Luna
  284 punktów
 67. #talentobranie
  282 punktów
 68. 5SOSFam
  240 punktów
 69. Akcja & Przygoda
  220 punktów
 70. PROJEKT FANDOMS
  175 punktów
 71. Beautilles
  144 punktów
 72. The Good Place
  143 punktów
 73. Selenators
  128 punktów
 74. Donaty Agaty
  100 punktów
 75. Strzelanki
  98 punktów
 76. Orlandonators
  94 punktów
 77. Podróże
  84 punktów
 78. Swifties
  57 punktów
 79. Far Cry
  45 punktów
 80. Wyścigi
  45 punktów
 1. Potterheads
  975 punktów
 2. FILMY
  350 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  350 punktów
 1. Potterheads
  13365 punktów
 2. The 100
  9393 punktów
 3. SERIALE
  4034 punktów
 4. FILMY/SERIALE/TV
  3861 punktów
 5. Riverdale
  3736 punktów
 6. YOUNG STARS
  2137 punktów
 7. Young Stars Festival
  1408 punktów
 8. Bartek Lovers
  1369 punktów
 9. SikorskiSquad
  881 punktów
 10. Ananasy Sylwii
  865 punktów
 11. Once Upon A Time
  519 punktów
 12. Pretty Little Liars
  491 punktów
 13. FILMY
  352 punktów
 14. Life Is Strange
  349 punktów
 15. Domisiaki
  338 punktów
 16. GRY
  327 punktów
 17. Remonators
  218 punktów
 18. Arturonators
  212 punktów
 19. MUZYKA
  170 punktów
 20. Supiwerki
  137 punktów
 21. Bambinos
  65 punktów
 22. Shawn Mendes Army
  42 punktów
 23. Sonbird Team
  33 punktów
 24. TALENTY
  32 punktów
 25. INNE
  28 punktów
 26. Pamiętniki Wampirów
  27 punktów
 27. KSIĄŻKI
  21 punktów
 28. Stranger Things
  21 punktów
 29. Dua Lipa
  16 punktów
 30. Young Stars News
  16 punktów
 31. Ania, nie Anna
  13 punktów
 32. Eurowizja
  12 punktów
 33. The Originals
  12 punktów
 34. Nintendo
  11 punktów
 35. Famous In Love
  10 punktów
 36. Sport
  10 punktów
 37. God Of War
  8 punktów
 38. Detroit
  6 punktów
 39. 13 Reasons Why
  5 punktów
 40. YOUTUBE
  4 punktów
 41. Arianators
  3 punktów
 42. LUDZIE
  2 punktów
 43. Progress Armia
  2 punktów
 44. Misiaki Sysi
  1 punktów
 45. Playstation VR
  1 punktów
 1. Potterheads
  37555 punktów
 2. Riverdale
  4469 punktów
 3. Ananasy Sylwii
  3072 punktów
 4. Pretty Little Liars
  2607 punktów
 5. Shawn Mendes Army
  2191 punktów
 6. The 100
  1649 punktów
 7. Bartek Lovers
  1586 punktów
 8. Sonbird Team
  1486 punktów
 9. Once Upon A Time
  1216 punktów
 10. Dua Lipa
  1047 punktów
 11. The Originals
  989 punktów
 12. Soy Luna
  986 punktów
 13. Bambinos
  918 punktów
 14. K-Pop
  902 punktów
 15. Supiwerki
  851 punktów
Kontakt Post