Zarejestruj się, aby pisać własne posty dla fandomów ! Akcja "Fandoms Redaktorzy" ruszyła ! Zaloguj się, aby zobaczyć swoje punkty w rankingach . Powodzenia ! Zasady akcji: tutaj
Pamiętaj - skomentuj ten post (kliknij tutaj), aby podziękować w ten sposób autorowi za pracę włożoną w jego napisanie. Za każdy komentarz autor posta otrzyma też dodatkowe 10 punktów w konkursie na Redaktorów Fandoms.
......................
Do Turcji w XIII wieku, a dokładnie do Anatolii, przeniknęły z Iranu pierwsze prace w stylu ebru. Rozpowszechnianie ebru rozpoczęli Turcy seldżuccy oraz osmańscy. Poprzez tę sztukę oprawiano i dekorowano książki, a także tą metodą kaligrafowano. Słowo ebru - być może pochodzi z języka perskiego, gdzie ebri - po polsku znaczy chmura, bądź też ab-ru - czyli powierzchnia wody.
Na czym to polega? Otóż, zdobiono papier przez odbicie na nim obrazu, który został namalowany na wodzie. I to nie na takiej zwykłej wodzie. Musieli ją najpierw odpowiednio przygotować. Do zwykłej wody dodaje się wyciąg z roślin rosnących w Turcji, i też (tu nowinka) dodaje się żółć krowią.
To powoduje, że konsystencja wody jest gęsta, oleista. Następnie za pomocą pędzelków z końskiego włosia, bądź patyczków nanosi się obraz. Farby muszą być z naturalnych glinek. Najpierw nanosi się kolory ciemniejsze, a na nie jaśniejsze. Powstały w ten sposób obraz na wodzie, odbija się przykładając do niego papier lub inny materiał.
Na początku taki papier służył wyłącznie do dekoracji. Z biegiem lat natomiast stał się wrogiem różnego rodzaju fałszerzy. Obecnie stosuje się go w oficjalnej dokumentacji i korespondencji państwowej.
A dlaczego fałszerze mają problem? Dlatego, iż nie ma możliwości podrobienia. Jeśli z kolei chcieliby cokolwiek wymazać w danym piśmie, bądź obrazie, kończy się to rozmazaniem i zepsuciem wzoru naniesionego na papier.
Papier dekorowany metodą ebru może przetrwać nawet 500 lat. Najstarszy zachowany egzemplarz papieru ebru z okresu osmańskiego pochodzi z 1553 roku. W 2014 roku sztuka ebru została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
Nie ma też oficjalnych szkół, które uczą ebru. Nauka odbywa się tylko metodą usta-usta, czyli po prostu relacją mistrz-uczeń, podstawy ebru uczeń nabywa w ciągu dwóch lat.
Skomentuj teraz ten post (kliknij tutaj), aby wyrazić w ten sposób wdzięczność autorowi za pracę włożoną w jego napisanie. Za każdy komentarz autor posta otrzyma też dodatkowe 10 punktów w konkursie na Redaktorów Fandoms.
Świetne prace wychodzą z takiego malowania pod warunkiem, że ma się zdolności do malowania. Podobnie można sobie pomalować paznokcie, na wodę nanosi się kropelki lakieru i np. igłą rozprowadza tworząc wzór. Przykłada się palec, specjalnie zabezpieczony przed zabrudzeniem lakierem i gotowe.
Kopara mi opadła , to jest tak cudowne- nie mogę chwilowo si od tego oderwać- uwielbiam takie rzeczy , sama takich nie potrafię więc jak już zobaczę to koniec :-)
R. 17Użytkownik zweryfikowany56,932 punktów● 2● 51
Piękne prace i dobrze że czegoś fałszerze podrobić nie potrafią. A na jednym obrazie no proszę wkurzona na maksa cała ja (o smoka chodzi jakby co). Nie dziwię się że ta sztuka jest na liście UNESCO bo naprawdę zasługuje.