+23 głosów
(postid: 312576) 
ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!

I have a dream, czyli Mam marzenie.

Czy wielebny Martin Luther King był świadomy tego, że jego słowa zostaną wyryte na żywym marmurze historii? Był świadomy. 

HISTORYCZNY DZIEŃ.

Tego 28 sierpnia 1963 roku pod koniec marszu na rzecz wolności i praw człowieka, kiedy wygłosił swoją przemowę przed Lincoln Memorial of Washington, wielebny był świadom, że wypowiedział słowa, które na zawsze pozostawią znak: Jestem szczęśliwy, że mogę być z wami podczas demonstracji, która przejdzie do historii jako największa demonstracja na rzecz wolności w naszym kraju - powiedział Luther King.

ONE MAN. ONE MARCH. ONE SPEECH. ONE DREAM.

Od 28 sierpnia 1963 wyrażenie I have a dream stało się uniwersalną ikoną. W 17-minutowej przemowie wielebny Martin Luther King skondensował moc jego przesłania, powierzając je potomstwu. Od tej chwili walka z rasizmem i segregacją rasową nie była już taka sama. Zyskała nową siłę, korzenie i przede wszystkim symbol. Przemowa wygłoszona przed 250 000 ludzi była jedną z najbardziej rozważanych i kopiowanych w historii. Lingwiści, filozofowie, ghostwritersi, teolodzy, eksperci od komunikacji rozbierali ją i analizowali z każdej perspektywy. 

NIE DO POWTÓRZENIA.

W rytmie, w wyborze powtarzających się słów, w tonie i retoryce poszukiwano tajnych składników tej nieśmiertelnej przemowy - mówi Mattia Ferraresi, ekspert w amerykańskiej komunikacji politycznej. 

Mówi się, na przykład, że tego 28 sierpnia prezydent John F. Kennedy oglądał transmisję w telewizji przemowy wielebnego Kinga i kiedy ten kończył triumfalnie swoją przemowę, JFK miał powiedzieć: Jest cholernie dobry.

JAK POWSTAŁA.

Geneza tej historycznej przemowy ukrywa niektóre tajemnice, które zostały odtworzone przez Clarence Benjamin Jones, doradczyni i bliskiego przyjaciela wielebnego i autora książki Behind The Dream: The Making of the Speech that Transformed a Nation.

Nie każdy o tym wie, ale tylko pierwszych siedem akapitów przemowy było przygotowanych - mówi Jones - wybraliśmy razem tematy, a on przygotował tekst. Potem, w pewnej chwili Mahalia Jackson, wokalistka muzyki gospel, która otwierała manifestację, zaczęła krzyczeć: Powiedz o marzeniu, Martin! Powiedz o marzeniu! Stałam w odległości kilku metrów i dobrze pamiętam, jak King odłożył kartki i zaczął przekazywać ludziom to, co czuje w sercu. To właśnie ta część, która była improwizowana i przeszła do historii, była jego siłą. W czasie spontanicznej przemowy wyraził pojęcie, które można podsumować w trzech słowach: ALL, HERE, NOW. Chcemy wszystkiego, tu i teraz. Nie możemy zapomnieć o wartości, którą spontaniczność i improwizacja zyskała tego dnia.

ORYGINAŁ.

Tezę Jones potwierdzają inni historycy i naoczni świadkowie. Wśród nich był również były koszykarz George Raveling, który stał również na scenie. To on w kilka sekund po zakończeniu mowy zebrał oryginalne kartki, które wciąż przechowuje z zazdrością. Mahalia Jackson powtarzała: Opowiedz o marzeniu, Martin! Wyglądała, jak na niedzielnej mszy w jednym z kościołów z muzyką gospel, w których wierni wypowiadają swoje obserwacje na głos. Od tego momentu King przestał czytać przemowę i używał jej tylko jako odnośnik - opowiada Raveling.


Raveling, jak setki tysięcy ludzi każdej rasy i pochodzenia etnicznego, przybył do Washingtonu, by prosić o zatwierdzenie wynagrodzenia minimalnego w kwocie 2 dolarów - bardzo ważnego projektu ustawy w dziedzinie praw człowieka, o wycofanie segregacji rasowej w szkołach, o zatwierdzenie projektu prac federalnych i o zablokowanie nieprawidłowych praktyk dla pracodawców. Jednak rankiem 28 sierpnia ze względu na swoją posturę został do zaciągnięty do służb porządkowych jako wolontariusz.

BEZPIECZEŃSTWO.

Bezpieczeństwo w istocie było największym zmartwieniem organizatorów. Marsz został rozreklamowany jako protest bez przemocy i spodziewano się wielu gwiazd (tak zwana delegacja z Hollywood), od Boba Dylana, przez Harryiego Belafonte po Marlona Brando, którzy mieli wystąpić na scenie. Ale było też wiele nerwów.


W celu udzielenia pomocy wezwano ponad 5000 rezerwistów oraz wprowadzono prohibicję. Było więcej policjantów, niż policji - pisał New York Times. Prezydent John F. Kennedy i jego brat Robert, który zajmował wtedy stanowisko prokuratora generalnego, przygotowywali się na najgorsze, w strachu, że najmniejszy incydent mógłby wywołać bunt proporcji dotąd nie widzianych w Ameryce.

Obawy zostały zdementowane przez fakty: marsz okazał się świętem pokoju, a mowa Kinga przeszła do historii. I have a dream, powiedział JFK witając wielebnego w swoim gabinecie owalnym Białego Domu kilka godzin po marszu.

TRANSMISJA.

Marsz oraz przemowa kończąca manifestację były transmitowane przez amerykańską stację CBS. Nikt nie zauważył (zrobił to dopiero w 2003 roku zwycięzca Pulitzera David Garrow), że wielebny użył sformułowania I have a dream w conajmniej czterech swoich poprzednich przemowach. Ale 250 000 obecnym ludziom i milionom przed telewizorami, którzy słuchali w telewizji, wydawało się zupełnie nowe.


I choć dzisiaj to sformułowanie nie wydaje się tak nowe, nadal dotyka głębin naszych serc.

Przemowa dr. Martina Luthera Kinga Napisy PL część 1


Przemowa dr. Martina Luthera Kinga Napisy PL część 2


Dr. Martin Luther King Junior został zastrzelony 4 kwietnia 1968 roku w Memphis.

OCENA JAKOŚCI

Uważasz, że ocena jest nieuczciwa? Zgłoś to przyciskiem "zgłoś" na dole, a administracja portalu sprawdzi tą ocenę!
JAK MOGĘ ZAROBIĆ PUNKTY DLA FANDOMU Z TEGO POSTA / CO MOGĘ TERAZ ZROBIĆ?
Jaka jest Twoja reakcja?
0
OK
0
Super
0
Śmiech
0
Zdziwienie
0
Złość
0
Smutek
PUNKTACJA Z TEGO POSTA NIE JEST WLICZANA DO AKTUALNYCH AKCJI KONKURSOWYCH PORTALU ALE
Wciąż możesz go komentować, oceniać i brać udział w jego wyzwaniach, a być może zdecydujemy się go podbić i tym samym zaliczyć z niego punkty do aktualnych akcji serwisu - im większa w nim aktywność, tym większa szansa byśmy podjęli taką decyzję :)

Redaktor tego posta zarobił dotychczas 620 punktów za:

Jakość:20Popularność:306
Wsparcie:69Ocena i wartość ocen:23
Wyróżnienia/kary:0Komentarze i reakcje:110
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych dyskusji z napisanych w tym fandomie)
O CO CHODZI Z PUNKTAMI DLA REDAKTORÓW? ZA CO SIĘ JE ZARABIA?

Zaloguj się, aby zarabiać punkty z aktywności w postach !

Fandomy ludzi, którzy chcą się pokazać :)
Valide Użytkownik 238,305 pkt
306 czytelników Sie 29, 2017

Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta

Możesz wkleić bezpośredni link do grafiki / video aby umieścić ją w treści komentarza
Podpisz się (nick, imię etc.)
Prywatność: Twój adres email zostanie tylko wykorzystany do przesłania powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

11 Komentarzy

Sylwia Kostka Użytkownik 60,106 pkt
Byłam mała- może miałam z 10 lat , jak w telewizji moja babcia oglądała o nim program i strasznie płakała. Jak zapytałam dlaczego tak płacze, to powiedziała, że ci amerykanie to dzikusy, bo każdy może mieć broń i ciągle kogoś zabijają, i że zabili bardzo dobrego człowieka...  Od tej pory wiedziałam kim jest Martin Luther King  ....
+23 głosów
Sie 29, 2017
Iwona W. Użytkownik 150,412 pkt
M. L. King miał marzenie..., które w całości do dnia dzisiejszego się nie spełniło. W dalszym ciągu są ludzie, którzy nie pozwolą, aby to się spełniło. Zawsze znajdą się tacy, którzy uważają się lepsi od innych. Wówczas gnębiono Afroamerykanów, a dziś w XXI wieku gnębią za wszystko, co jest inne. A przecież inny, to wcale nie gorszy.
+21 głosów
Sie 29, 2017
Gevherhan S. Użytkownik 1,176 pkt
Piękna przemowa....
+19 głosów
Sie 29, 2017
Nemo Użytkownik 10,939 pkt
A rasizm dalej ma się dobrze
+15 głosów
Sie 29, 2017
Ayla Sułtanka Użytkownik 9,049 pkt
Marzenia tej miary nie spełniają się w pełni. Jak pokazuje życie, ludzkość jest wciąż niedojrzala. Co gorsza.. jakieś mechanizmy utrwalają negatywne zjawiska.
+14 głosów
Sie 29, 2017
Feride Użytkownik -2,558 pkt
Szkoda, że ogromna część młodzieży nie zna potęgi tego człowieka ani jego samego! To mógłby być dla nich idealnych autorytet!
+13 głosów
Sie 29, 2017
Berfu Użytkownik 31,245 pkt
Rasizm jest zjawiskiem ponadczasowym i niestety tak zostanie. Ile by nie uczyć, życie sobie.
+10 głosów
Sie 29, 2017
An Użytkownik -3,619 pkt
Z pewnością rasizm nie jest już tak powszechny jak kiedyś, ale nie jest całkowicie wyeliminowany i niestety nadal istnieje.
+8 głosów
Sie 29, 2017
Mika Użytkownik 29,559 pkt
Martin King jest symbolem walki przeciw rasizmowi- pamietam te klux- klux- klany- -teraz tez mamy tylko w bialych rekawiczkach
+7 głosów
Sie 29, 2017
Kleusa Użytkownik 9,445 pkt
Rasizm trwa w najlepsze, na całym świecie i w wielu aspektach. Przybiera też różne oblicza. To nie okoliczności, ani nawet zabójstwo Martina Luthera Kinga nie pozwoliły na zupełne spełnienie tego amerykańskiego marzenia o wolności i poszanowaniu dla innego koloru skóry, po dzień dzisiejszy. Zawsze znajdzie się człowiek, który drugiego obedrze z marzeń czy iluzji. Da namiastkę nadziei, po czym ją bezlitośnie odbierze.
Ach, jak pięknie o pragnieniu by nasz świat był lepszy śpiewał John Lennon...
+7 głosów
Sie 29, 2017
agat.pe Użytkownik 18,194 pkt
Przemowa z wielkim przesłaniem od wielkiego człowieka
+2 głosów
Sie 30, 2017

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
103 osób na stronie
0 Użytkowników oraz 103 Gości
Dziś posty czytano : 1999 razy

Fandomy, do których należę

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, do których należysz i dołączać do nowych!

Fandomy, które obserwuję

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, które Cię interesują i obserwować nowe!

Zainteresowani tym postem

Liczba osób: 4

Największe fandomy

 1. Riverdale
  189 osób
 2. The 100
  138 osób
 3. Ananasy Sylwii
  134 osób
 4. Bambinos
  125 osób
 5. Bartek Lovers
  121 osób
 6. Supiwerki
  73 osób
 7. Arturonators
  71 osób
 8. Potterheads
  67 osób
 9. Shawn Mendes Army
  60 osób
 10. SikorskiSquad
  39 osób
 11. Domisiaki
  35 osób
 12. Once Upon A Time
  29 osób
 13. Pretty Little Liars
  25 osób
 14. Donaty Agaty
  25 osób
 15. Pamiętniki Wampirów
  20 osób
 16. Remonators
  16 osób
 17. GRY
  14 osób
 18. Misiaki Sysi
  12 osób
 19. Famous In Love
  11 osób
 20. Kluseczki Olgi
  10 osób
 21. Zosiaki
  6 osób
 22. Temorki
  5 osób
 23. FANDOMS YOUTUBE
  5 osób
 24. Sonbird Team
  5 osób
 25. Life Is Strange
  4 osób
 26. Dua Lipa
  4 osób
 27. The Good Place
  3 osób
 28. PC
  2 osób
 29. Nintendo
  2 osób
 30. Young Stars Festival
  1 osób
 1. Riverdale
  553492 punktów
 2. Young Stars Festival
  44838 punktów
 3. Bartek Lovers
  43488 punktów
 4. Potterheads
  39812 punktów
 5. Supiwerki
  39805 punktów
 6. The 100
  38783 punktów
 7. SikorskiSquad
  32846 punktów
 8. Arturonators
  29687 punktów
 9. SERIALE
  25576 punktów
 10. GRY
  23048 punktów
 11. Life Is Strange
  22040 punktów
 12. Famous In Love
  21836 punktów
 13. FILMY/SERIALE/TV
  20160 punktów
 14. Domisiaki
  18337 punktów
 15. Once Upon A Time
  17562 punktów
 16. Ania, nie Anna
  17329 punktów
 17. Ananasy Sylwii
  17153 punktów
 18. Pretty Little Liars
  13100 punktów
 19. YOUNG STARS
  12870 punktów
 20. Shawn Mendes Army
  12664 punktów
 21. Forza
  11110 punktów
 22. Sonbird Team
  10830 punktów
 23. Remonators
  10175 punktów
 24. Eurowizja
  10081 punktów
 25. GWIAZDY YOUNG STARS
  9279 punktów
 26. Dua Lipa
  7957 punktów
 27. TALENTY
  6450 punktów
 28. MUZYKA
  6399 punktów
 29. Playstation VR
  6136 punktów
 30. FILMY
  5724 punktów
 31. Nintendo
  5299 punktów
 32. Pamiętniki Wampirów
  5009 punktów
 33. Detroit
  4982 punktów
 34. Tomb Raider
  4923 punktów
 35. KSIĄŻKI
  4592 punktów
 36. INNE
  4588 punktów
 37. Stranger Things
  4519 punktów
 38. Progress Armia
  4280 punktów
 39. The Originals
  4228 punktów
 40. Misiaki Sysi
  4165 punktów
 41. 13 Reasons Why
  3964 punktów
 42. Bambinos
  3784 punktów
 43. Young Stars News
  3214 punktów
 44. Sport
  2832 punktów
 45. K-Pop
  2737 punktów
 46. American Horror Story
  2596 punktów
 47. God Of War
  2525 punktów
 48. YOUTUBE
  2246 punktów
 49. Kortezjanie
  2114 punktów
 50. Puthinators
  1933 punktów
 51. Sony Playstation
  1625 punktów
 52. Przygodowe
  1150 punktów
 53. MMers
  901 punktów
 54. Temorki
  848 punktów
 55. FPS
  828 punktów
 56. Team Rieger
  781 punktów
 57. R5Family
  602 punktów
 58. PC
  527 punktów
 59. Kluseczki Olgi
  504 punktów
 60. Arianators
  487 punktów
 61. Uncharted
  477 punktów
 62. LUDZIE
  386 punktów
 63. Zosiaki
  379 punktów
 64. Directioners
  312 punktów
 65. FANDOMS TALENTS
  284 punktów
 66. Soy Luna
  284 punktów
 67. #talentobranie
  282 punktów
 68. 5SOSFam
  240 punktów
 69. Akcja & Przygoda
  220 punktów
 70. PROJEKT FANDOMS
  175 punktów
 71. Beautilles
  144 punktów
 72. The Good Place
  143 punktów
 73. Selenators
  128 punktów
 74. Donaty Agaty
  100 punktów
 75. Strzelanki
  98 punktów
 76. Orlandonators
  94 punktów
 77. Podróże
  84 punktów
 78. Swifties
  57 punktów
 79. Far Cry
  45 punktów
 80. Wyścigi
  45 punktów
 1. Potterheads
  975 punktów
 2. FILMY
  350 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  350 punktów
 1. Potterheads
  13365 punktów
 2. The 100
  9393 punktów
 3. SERIALE
  4034 punktów
 4. FILMY/SERIALE/TV
  3861 punktów
 5. Riverdale
  3736 punktów
 6. YOUNG STARS
  2137 punktów
 7. Young Stars Festival
  1408 punktów
 8. Bartek Lovers
  1369 punktów
 9. SikorskiSquad
  881 punktów
 10. Ananasy Sylwii
  865 punktów
 11. Once Upon A Time
  519 punktów
 12. Pretty Little Liars
  491 punktów
 13. FILMY
  352 punktów
 14. Life Is Strange
  349 punktów
 15. Domisiaki
  338 punktów
 16. GRY
  327 punktów
 17. Remonators
  218 punktów
 18. Arturonators
  212 punktów
 19. MUZYKA
  170 punktów
 20. Supiwerki
  137 punktów
 21. Bambinos
  65 punktów
 22. Shawn Mendes Army
  42 punktów
 23. Sonbird Team
  33 punktów
 24. TALENTY
  32 punktów
 25. INNE
  28 punktów
 26. Pamiętniki Wampirów
  27 punktów
 27. KSIĄŻKI
  21 punktów
 28. Stranger Things
  21 punktów
 29. Dua Lipa
  16 punktów
 30. Young Stars News
  16 punktów
 31. Ania, nie Anna
  13 punktów
 32. Eurowizja
  12 punktów
 33. The Originals
  12 punktów
 34. Nintendo
  11 punktów
 35. Famous In Love
  10 punktów
 36. Sport
  10 punktów
 37. God Of War
  8 punktów
 38. Detroit
  6 punktów
 39. 13 Reasons Why
  5 punktów
 40. YOUTUBE
  4 punktów
 41. Arianators
  3 punktów
 42. LUDZIE
  2 punktów
 43. Progress Armia
  2 punktów
 44. Misiaki Sysi
  1 punktów
 45. Playstation VR
  1 punktów
 1. Potterheads
  37555 punktów
 2. Riverdale
  4469 punktów
 3. Ananasy Sylwii
  3072 punktów
 4. Pretty Little Liars
  2607 punktów
 5. Shawn Mendes Army
  2191 punktów
 6. The 100
  1649 punktów
 7. Bartek Lovers
  1586 punktów
 8. Sonbird Team
  1486 punktów
 9. Once Upon A Time
  1216 punktów
 10. Dua Lipa
  1047 punktów
 11. The Originals
  989 punktów
 12. Soy Luna
  986 punktów
 13. Bambinos
  918 punktów
 14. K-Pop
  902 punktów
 15. Supiwerki
  851 punktów
Kontakt Post