Trzecia już część bestiariusza z zarówno rzeczywistą historią stworów jak i tym supernaturalowym.
Pochodzą one ze starożytnego folkloru arabskiego. W wolnym tłumaczeniu arabskiego słowa na angielski oznacza ono "demon". Ghul jest uznawany za diabelską formę dżinów, oczywiście nie wszystkich, tylko jednego z nich. Często jest też uznawany za shapeshiftera, z tą różnicą, że ghule mogą przybrać postać osobą, którą ostatnio zjadły, a shifter nie musi pożerać kogoś, by się w niego zmienić. W arabskich wierzeniach są to anioły, które zbuntowały się przeciw Bogu. Za karę zostały porażone spadającymi gwiazdami. Część spłonęła, część spadła do wód, zmieniając się w krokodyle i część spadła na ląd, stając się ghulami. Są również wierzenia, że ghule to wynik związku Szatana z ognistą kobietą (nie, nie chodzi o niezłą laskę, tylko kobietę stworzoną z ognia). Jeszcze inne mity mówią, że był to demon rodzaju żeńskiego. Zwabiał on podróżnych, by potem ich pożreć. Ich postacie często są związane z postaciami hien lub potworów, ponieważ okradają groby zmarłych. Istnieje także wierzenie przedstawiające ghule jako zwłoki przywrócone do życia przez inne demony lub wiedźmę, czyli po prostu zombie. Większość takich ghuli to istoty tępe. Ich jedynym celem jest służenie panu, który przywołał je do życia. Stwory te są nadzwyczaj szybkie i silne. Żywią się krwią i ciałami małych dzieci. Możliwe jest zabicie ich przez spalenie na popiół lub strzał z łuku, broni palnej, ale koniecznie prosto w głowę. Za to według bliższych nam, bo słowiańskich wierzeń wampir to taki odpowiednik ghuli. Tutaj również były to ożywione zwłoki nieposiadające własnej woli tylko z tą różnicą, że żywiły się ciałami zmarłych. Kolejne zombie. Wampir był ghulem, dopiero gdy wypił krew zmarłego. Wracając jeszcze do arabskich wierzeń, ghule wiązano go z miejscami, w których chowano zmarłych oraz terenami niezamieszkałymi przez ludzi.Stwory te występują również w fantastyce, grach, literaturze czy anime. Pewnie niektórzy z was znają takie anime jak „Tokyo Ghoul” (nie dla ludzi o słabym żołądku). W grach występuje, chociażby w polskim Wiedźminie tylko tam jest on okazalszy i żywi się zarówno martwymi, jak i żywymi. Literatura ukazuje je natomiast w „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” czy „Opowieści z Narnii".
------------
W Supernatural pojawia się po raz pierwszy w "Jump the Shark". Czyli w tym samym odcinku, w którym pojawia się Adam. Tak jak w arabskich wierzeniach, przyjmują postać osoby zjedzonej. Dodatkowo tylko przejmują również jej wspomnienia. Z SPN wiadomo, że można je zabić, rozwalając im głowę, czy to strzałą, czy po prostu ją roztrzaskując.
W rzeczywistości jest to zespół rockowy założony w 1970. Stworzył go członek zespołu Jefferson Airplane (JA), Paul Kanter. Paul z pomocą członków JA, Crosby Stills&Nash oraz Grateful Dead wydał album Blows Againts The Empire. I od tego się zaczęło. Przez konflikt JA rozpadło się i część zespołu dołączyła do Jefferson Starship. Swój pierwszy album wydali w 1974, a było to Dragon Fly. Największą popularnością cieszyli się w latach 70 i 80. Po odejściu Paula zostało samo Starship. W 1984 zespół się rozpadł. Osiem lat później Kantner go reaktywował. Paul zmarł 28 stycznia 2016 roku na atak serca.
----------
Supernaturalowe uniwersum pokazuje nam Starhipa w odcinku Mommy Dearest. Jest wynikiem eksperymentu matki wszystkich potworów. Czyli jest hybrydą. Konkretnie to wampira, widma i zmiennokształtnego. Taką nazwę nadał mu Dean. Nie działa na nich sól, woda święcona itp.
Reem, Ki-lin, Kirin. Mityczne stworzenie. Wbrew wszystkim bajkom, dzikie i okrutne. Człowiek nie był w stanie go okiełznać.
Średniowiecze: głowa i korpus białego (dość rzadko czerwono-czarnego) konia. Dodawano mu nogi jelenia i ogon lwa. Był jedynym na tyle odważnym zwierzęciem zdolnym zaatakować słonia. Posiadało kopyta zdolne jednym uderzeniem rozciąć słoniowi brzuch.
Grecja i Rzym (oczywiście starożytne): w mitologii ich nie znajdziecie, uważano, że żyły w Indiach. Mimo to były osoby, które o nich pisały. Chociażby jeden z filozofów. „Bardzo agresywne zwierzę nazywane monoceros, które ma jelenią głowę, nogi słonia i ogon dzika, podczas gdy reszta ciała przypomina konia; wydaje ryczące dźwięki i ma pojedynczy czarny róg na środku czoła, długi na dwa łokcie.” Jeszcze inny mówił, że niemożliwe jest, by pojmać jednorożca żywego z powodu jego rogu, na który potrafi przyjąć całą siłę uderzenia skoku, chociażby z urwiska, przez co może spokojnie uciekać dalej.
Daleki Wschód: pojawia się w chińskiej mitologii pod nazwą qilin. Ma ciało jelenia, głowę lwa, zielone łuski i długi, krzywy róg. Za to w japońskiej odpowiada on istocie o nazwie kirin. Kirin bardziej przypomina tego "europejskiego" jednorożca.
Nazwa wietnamskiego Que Ly, symbolu bogactwa jest czasami tłumaczona jako "jednorożec".
Najwięcej o jednorożcach pochodzi jednak ze średniowiecza i renesansu. Był wtedy przedstawiany jako biały koń z rogiem na czole, czyli tak jak jest przedstawiany współcześnie. Jednorożca mogła schwytać tylko naga dziewica siedząca pod drzewem, ponieważ był on symbolem czystości. Traktowano go również jako symbol Jezusa lub Jego wcielenie. Przedstawiał także męstwo, odwagę i szlachetność. Ich rogom przypisywano wiele właściwości. Używane przez czarowników, miały silne właściwości lecznicze, odtrutka na praktycznie wszystko. Podobno również działały na męską potencję.
----------
W serialu wystąpił tylko raz, epizodycznie. Był to odcinek Plucky Pennywhistles Magic Menagerie i był wyobrażeniem małego chłopca. Zabija jego ojca, przebijając go rogiem przez ścianę, a potem biegnie w dal z lecącą mu tęczą z tyłka.
Czyli z greckiego "duży rekin". Jest to także potwór lub demon z greckiej mitologii. Wabi dzieci i młodych mężczyzn na koniec i pożerając. Była królową Libii i kochanką Zeusa (a która nie była). Kiedy rozzłoszczona (znowu) Hera zamordowała jej dzieci, Lamia w rozpaczy zaczęła zabijać każde napotkane dziecko, podczas gdy jej twarz zamieniła się w maskę. Może przybrać postać pięknej kobiety. Są też wzmianki, o tym, że Lamia została przeklęta, przez co nie może zamknąć oczu i wciąż widzi swoje zamordowane dzieci. Zaliczano ją do menad, czyli kobiet tworzących orszak Dionizosa. Istnieją mity przedstawiające ją jako córkę Posejdona. Ukazywano ją czasami w postaci kobiety z ogonem węża zamiast tułowia, najczęściej jednak jest kobietą ze skamieniałą twarzą. Później Lamię zaczęto utożsamiać z folklorystycznymi wampirami i sukkubami. Wodziły i wysysały krew. Współcześnie w Grecji upodobniło się ją do Baby Jagi. Potrafi latać, mieszka na odludziu w zrujnowanym domu lub wieży, je ludzkie ciała i niszczy plony. Pojawia się też w folklorze państw bałkańskich. Tam jest to istota przypominająca olbrzymiego gada z psią głową, posiadająca ogromne pazury i zęby.
------------
W odcinku Wekkend At Bobbys ukazana jest pobieżnie. Jest to potwór wyrywający ofiarom serce i wysysającym ich krew. Zwykle poluje w Grecji. Posiada długie, ostre szpony. Sposobem na jej zabicie jest srebrny nóż poświęcony przez księdza. Ewentualnie podpalona mieszanka soli i rozmarynu.
Po łacińsku Mercurius. Rzymski bóg handlu, zysku kupiectwa, złodziei i celników. Jest także posłańcem bogów. Jego święto przypada w maju, a jego kult rozwinął się w Rzymie dopiero w czasie rozkwitu handlu, kiedy to władza Rzymu zaczynała sięgać poza granice Italii. Jego świątynia, jak i jego greckiej matki Mai znajdowała się obok Wielkiego Cyrku. Istniało tam też źródło poświęcone Merkuremu.
-------------
W programie jest recepcjonistą Elysian Fields Hotel. Jest zarówno przewodnikiem, jak i jednym z organizatorów spotkania bogów.
Jakość: | 20 | Popularność: | 391 |
Wsparcie: | 0 | Ocena i wartość ocen: | 11 |
Wyróżnienia/kary: | 0 | Komentarze i reakcje: | 90 |
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych dyskusji z napisanych w tym fandomie) |