Fandomy

Akcja "Fandoms Redaktorzy" ruszyła ! Zaloguj się, aby zobaczyć swoje punkty w rankingach . Powodzenia ! Zasady akcji: tutaj


+6 głosów

W tym poście przedstawię wam moje ulubione lektury szkolne. Mimo tego, że w szkole podstawowej bardzo nie lubiłam czytać i praktycznie nie przeczytałam żadnej z lektur to teraz, staram się przeczytać każdą w całości. Bardzo wam polecam to robić, bo mimo tego, że mogą wydawać się nudne to zapewniam was, że można się z nich dużo nauczyć

Aleksander Fredro - Zemsta

W książce Aleksandra Fredry pt. "Zemsta" rozczulają mnie problemy sercowe bohaterów, szczególnie Wacława i Klary. Zaskakuje mnie natomiast język jakim posługują się bohaterowie. Zarówno śmieszy ale też zawiera niecodzienne wyrażenia np. "Mocium Panie". Zaskakujące również są sytuacje opisane w książce, ponieważ okazuje się, że w dzisiejszych czasach ludzie zachowują się dość podobnie. Bardzo zniechęcają mnie niezrozumiałe zwroty, które utrudniają szybkie czytanie i zrozumienie tekstu. Jeżeli chodzi o ciekawe wątki to moim ulubionym jest to, jak Cześnik mści się na Rejencie za "zabranie" mu Podstoliny, z którą chciał się ożenić. Cześnik jako zemstę żeni Klarę z Wacławem, aby Wacław nie ożenił się z Podstoliną.



Wisława Szymborska - Miłość Szczęśliwa

W wierszu Szymborskiej widać wyraźnie, że to, co na przestrzeni niemal całęgo tekstu mówi osoba wypowiadająca się w nim, nie jest równoznaczne z tym, co ona sama o tym myśli. Jej opinia na temat miłości szczęśliwej ujawnia się w ironicznym podejściu do sposobu myślenia ludzi, którzy nigdy takiego szczęścia nie zaznali i w zazdrości wypowiadają się z lekcewarzeniem o tych, którym tak piękne uczucie było dane. Miłość szczęśliwa opisana jest jako niepowszechne zjawisko, które da się zidentyfikować na podstawie szeregu objawów występujących w obojgu zakochanych. Pytania obecne w wierszu zadają mu charakter wywodu lub toku myślowego. Czytelnik ma wrażenie, że osoba mówiąca w wierszu opisuje swoje zdanie albo myśli związane z tematem. Wyraża ona także opinię na temat miłości szczęśliwej z punktu widzenia osoby trzeciej, czyli tej, która jej nie doświadcza. Komentarze oraz ostatnie wersy mają wydżwięk ironiczny.

Pieśń o Rolandzie

Jest to tekst poświęcony bohaterstwu średniowiecznych rycerzy. Utwory te nazywane były w języku francuskim pieśniami o bohaterach. Jak w przypadku wielu utworów tamtego czasu, zrodzonych w obrębie rycerskiej kultury średniowiecza, także i tutaj nie możemy precyzyjnie określić nazwiska autora i czasu powstania dzieła. Najważniejsze jednak jest nie to, że "Pieśń o Rolandzie" została napisana w IX czy XI wieku ale to, że nie było wytworem świata, który obowiązywał. Gamelon, ojczyn Rolanda, to człowiek, którego postawa jest zaprzeczeniem rycerskich cnót. Zdrada, której się dopuścił nadużywając zaufania samego Karola i sprzeniewierzając się kodeksowi honorowemu rycerza - była czymś, czego w tamtym, opartym na jasnych zasadach, świecie nie wybaczano i za co musiała spotkać człowieka surowa, ale jednocześnie sprawiedliwa kara. Roland, Oliwier i ich liczni towarzysze ginęli w chwale na polu walki, Ganelon odchodził z tego świata pohańbiony, bo też nie tylko okazał się nielojalny wobec swoich, ale i w starciu z saracenami wyrzekł się tego wszystkiego, co kształtowało chrześcijański świat.

Adam Mickiewicz - Dziady

Mickiewiczowskie Dziady to dobry przykład tego, jak bardzo poezja czasów romantyzmu chciała się różnić od literatury wcześniejszych epok. Rządzące tą literaturą reguły były przez takich jak Mickiewicz kwestionowane - tutaj widać to chociażby w kompozycji dzieła: kolejne jego części mają nie ciągłą numeracje, nie wszystkie z nicz są ukończone, fragmenty dramatyczne przeplątane są utworami poetyckimi. W tym tekście daje też znać o sobie zamiłowanie romantyków do kultury ludowej - "dziady" to przecież nazwa obrzędu religijnego, którego istotę stanowiło przywołanie dusz przodków. Jeżeli miałabym coś więcej powiedzieć o obrzędach to nie miały one nic wspólnego z chrześcijaństwem. I rzeczywiście, odnosząc się do drugiej części - Guślarz przypomina nieco duchowego, trzymając w ręku krzyż, wykorzystując w ręku kropidło, wspominając o "święconym ...". Najważniejsze jednak, że przybywające na apel Guślarza dusze są duszami, które cierpią w czyśćcu - okazuje się zatem, że obowiązują tutaj pojęcia ze świata chrześcijaństwa.

Joseph Conrad - Tajfun

W tekście Josepha Conrada bardzo istotną rolę odgrywającą opisy tego co się dzieje na morzu a tym samym na statku "Nan- Shan". Za sprawą wskazanego w tytule zjawiska. Conrad chce nam w ten sposób unaocznić jak w rzeczywistości wygląda coś takiego jak tajfun - ten ostatni staje się tu rzec można, pełnoprawnym bohaterem literackim. Miejscem akcji jak już pisałam jest statek Nan-Shan, który pływa po morzu chińskim. Głównymi bohaterami są Kapitan Mac Whirr - miał zimną relację ze swoją rodziną. Jego dzieci tak naprawdę go nie znały. Jedyne co ich łączyło to pieniądze. Kolejną postacią jest Jukes - główną jego robotą było wysyłanie listów do swojego dobrego przyjaciela, który pływał na statku transatlantyckim. Wszystkie te książki/wiersze które opisałam w tym poście są naprawdę warte przeczytania. Jeżeli czytałeś chociaż jedną z nich czekam na opinię.

Klarciocha Użytkownik zweryfikowany 574,091 punktów 3 10
40 czytelników Wrz 23

Proszę zaloguj się lub zarejestruj aby skomentować ten post.

6 Komentarzy

OnlyRaige Użytkownik zweryfikowany 134,528 punktów 2 7
Czemu napisałaś to kiedy jestem już po maturze? Hahahhaha świetny na post dnia! A wracając do matury to na ustnej podałam jako przykład "Zemstę" i nią się uratowałam heh. Bo gdyby nie ona to "Pan Tadeusz" wdeptałby mnie w ziemię hahahhaha. Czasem żałuję, że nie przeczytałam tylu fajnych lektur ehh ale może teraz nadrobię w końcu po coś kupowało się te książki (tak zbierałam lektury szkole xdd). Pozdrawiam.
+5 głosów
Wrz 23
Martyna Wajer Użytkownik zweryfikowany 140,927 punktów 2 6
Super post! W tym roku moją lekturą są dziady (już na 3 października xD) Moi rodzice mówią, że dziady to bezsensowna książka i lepiej przeczytać streszczenie, ale po tym poście może przeczytam hah. No i jeszcze zemsta- książka, którą czytałam już i była fajna, ale nie zaliczam jej do moich ulubionych lektur.
+2 głosów
Wrz 23
MalenaRatnerPL Użytkownik zweryfikowany 335,967 punktów 4 18
Stety lub niestety nie lubię lektur i nie polubię heh
+2 głosów
Wrz 23
Karolista3011 Użytkownik zweryfikowany 55,051 punktów 4
Świetny post!
+1 głos
Wrz 23
Chanel Użytkownik zweryfikowany 510,255 punktów 1 5 11
Nigdy nie potrafiłam przebrnąć przez Dziady. Mimo że naprawdę chciała  je przeczytać kiedy jeszcze chodziłam do szkoły to niestety, ale mi nie wyszło. Tak samo miałam z większością lektur. I o ile w gimnazjum jeszcze coś tam przeczytałam, tak później cały czas niestety, ale streszczenia szły w ruch. Czasami żałuję, że nie czytałam niektórych lektur, ale co było to już było. Może kiedyś tak z własnej nieprzymuszonej woli przeczytam którąś z lektur które kiedyś omijałam szerokim łukiem. Nigdy nie wiadomo xD
+1 głos
Wrz 24
Deonika30 Użytkownik zweryfikowany 178,334 punktów 2 8
Ja tam do gimnazjum jeszcze mniej więcej lubiłam lekture, obecnie jestem w 3 liceum i nie przeczytałam żadnej lektury oprócz Tristiana i Izoldy, Mendla Gdańskiego i połowy książki Josepha Conrada(nie Tajfun, jakaś inna nie pamiętam tytułu cri). Omawiając te książki potem na lekcjach wole utrzymywać, że autorzy chyba coś ćpali pisząc je(Lalka i Przedwiośnie, które właśnie zaczęłam omawiać są spoko), a najlepszą lekturą jest "W pustyni i puszczy"o zgrozo jedyna Sienkiewicza, którą lubię), "Ten obcy" i "Hobbit:Tam i z powrotem". No i mam zamiar kiedyś przeczytać "Oskar i pani Róża" bo wydaje się fajna, a my nie mieliśmy u Nas tego jako lektury.
+1 głos
Wrz 24

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
209 osób na stronie
5 Użytkowników oraz 204 Gości
Użytkownicy aktualnie na stronie
Dziś posty czytano : 9306 razy

Zainteresowani tym postem

Liczba osób: 1

  1. Arturonators
    1766 punktów
  2. Kwiatonators
    0 punktów
  3. MMers
    0 punktów
  4. Selenators
    0 punktów
  1. Dariia751
    1766 punktów
  2. 0 punktów
  3. Renata WS
    0 punktów
  4. Martyna.Żaborowska
    0 punktów
  5. DirectionerForever97
    0 punktów
  1. 0 punktów
  2. Dariia751
    0 punktów
  3. Renata WS
    0 punktów
  4. Martyna.Żaborowska
    0 punktów
  5. DirectionerForever97
    0 punktów
  1. 0 punktów
  2. Dariia751
    0 punktów
  3. Renata WS
    0 punktów
  4. Martyna.Żaborowska
    0 punktów
  5. DirectionerForever97
    0 punktów
Kontakt