Książka o której mam zamiar teraz porozmawiać, nie jest książką zbudowaną na miłosnych relacjach głównych bohaterów, wątek miłości w tej książce jest praktycznie nikły, co było dla mnie zachętą do kupna jej i przeczytania. Książka a raczej wydarzenia w niej są bolesną lekcją empatii, i zachodzi w niej efekt śnieżnej kuli, co było dla mnie ciężkie do przeczytania. Dla niewiedzących, efekt śnieżnej kuli w przenośni odnosi się do procesu, który rozpoczyna się na małą skalę i rozrasta stopniowo, stając się większym (również poważniejszym), a nawet bardziej niebezpiecznym (porównaj: błędne koło, „spirala śmierci”, eskalacja konfliktu). Zdarzają się jednak przypadki odnoszenia się do efektu kuli śnieżnej jako do działań przynoszących w konsekwencji sukces. Istotnym aspektem efektu jest to, że im bardziej zaawansowany jest dany proces, tym trudniej go zatrzymać. Wyrażenie swą nazwę bierze od toczenia kulki ze śniegu po zboczu pokrytej śniegiem góry; kula taka staczając się w dół zbiera zalegający na zboczu śnieg – tym więcej, im dalej w dół się toczy, a im więcej śniegu zebrała, tym ciężej ją zatrzymać.
Autor
Autorem książki jest Jay Asher. Czterdziestoletni mężczyzna, mieszkający w Kaliforni. Jest autorem m.in “Ty, ja i fejs”, “What Light” i Nasza przyszłość. Każde jego dzieło jest idealnie opisane, co udowadniają miejsca w rankingu New York Timesa.
Świat w powieści
Kiedy Clay wraca do domu ze szkoły, przed drzwiami znajduje tajemniczą przesyłkę adresowaną do niego. W środku są kasety magnetofonowe oraz list. Nadawcą jest Hannah - dziewczyna, która dwa tygodnie wcześniej odebrała sobie życie. Dołączony list wiele wyjaśnia. Każdy z adresatów dostaje jasne instrukcje. Nie można przerwać odsłuchiwania taśm, gdyż grożą poważne konsekwencje, a co najważniejsze każda z osób, która je otrzymała,ma bezpośredni związek z samobójstwem dziewczyny. Przyznaję bez bicia. Odetchnęłam po tej lekturze. To wielka bomba emocjonalna, która przygwoździła mnie na kilkanaście godzin. Trzynaście powodów śmierci i nie wiadomo, kiedy trafi na mnie - myślał główny narrator.Autor nakreślił problem samobójstw nastolatek w sposób można rzecz nowatorski. Całą analize psychologiczną, odsłuchiwanie taśm to prawdziwy majstersztyk. To debiut autora i ta książka utrzymuje się od dziesięciu lat na liście bestsellerów New York Timesa. Wstrząsająca, doskonale napisana, przemawiająca i wołająca o uwagę. Dla nastolatków i ich rodziców.
Wpływ autora na czytelnika
Jay Asher w swoim debiucie stawia czytelnika w niezwykle niekomfortowym położeniu. Każe nam się zastanawiać, jak poszczególne słowa, gesty, coś na pozór nic nieznaczącego, w połączeniu z zachowaniem innej osoby, może wpłynąć na czyjeś samopoczucie, a nawet życie. Autor nie bawi się w usprawiedliwianie czy marginalizowanie problemu, tylko mówi – ustami Hannah – wprost: wszystko co robisz, mówisz, a nawet myślisz, będzie miało konsekwencje. Jesteś więc odpowiedzialny za wszystko, o czym zdecydujesz i musisz liczyć się z tym, że kiedyś ktoś może postawić cię w sytuacji, w której będziesz musiał ponieść odpowiedzialność za każdą podjętą decyzję, gest, słowo. Asher zmienia nasze spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość, a to chyba największa pochwała, jaką może otrzymać artysta. Przez kilka pierwszych dni po zamknięciu książki niełatwo będzie rozmawiać z kimś, nie zastanawiając się co rusz, jak te słowa mogą wpłynąć na coś, czego nie jesteśmy w stanie przewidzieć. I to będzie jak najbardziej zdrowy objaw, szkoda tylko, że u większości z nas zniknie prędzej czy później.
Soundtrack
Billie Eilish - Bored
The Call - The Walls Come Down
Lord Huron - The Night We Met klik
The Japanese House - Cool Blue klik
Hamilton Leithauser - A 1000 Times klik
The Cure - Fascination Street klik
Selena Gomez - Kill Em With Kindness klik
Joy Division - Love Will Tear Us Aparat klik
The Alarm - The Stand klik
chromatics - Into The Black klik
Sir Sly - High klik
Roman Remains - The Killing Moon klik
Selena Gomez - Only You klik
Vance Joy - Mess is Mine klik
The Moth & The Flame - Young & Unafraid klik
Colin & Caroline - More Than Gravity klik
Husbands - You, Me, Cellphones klik
Angel Olsen - Windows klik
Ruelle - Monsters klik
Ruelle - Game Of Survival klik
Woodkid - Run Boy Run klik
The Kills - Doing it to Death klik
Eskmo - Oh In This World of Dread, Carry On klik
Podsumowanie
Dziękuję, za przeczytanie i poświęcony mi czas. W komentarzach napiszcie jak poznaliście 13 powodów! <3