ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!
Ciekawostki o kraju, który otrzymał w spuściźnie całą potęgę imperium osmańskiego. Jakie miasto leży na dwóch kontynentach? Do ilu mórz Turcja ma dostęp i co takiego szczególnego łączy ją z Batmanem? Gdzie Polacy mają niepodzielną władzę i jaka była historia tureckiej flagi?
1. Turcja powstała po upadku Imperium Osmańskiego 29 października 1923 roku.
2. Terytorialnie Turcja jest dużo większa od naszego kraju.
3. Największe miasto w Turcji to Stambuł stolicą jest jednak Ankara.
4. To właśnie na ziemiach tureckich znajduje się słynna góra Ararat, gdzie osiadła biblijna Arka Noego.
5. Rosyjskie miasto Magnitogorsk oraz właśnie turecki Stambuł to jedyne miasta na świecie, które znajdują się na dwóch kontynentach (odpowiednio Europa i Azja).
6. W Stambule znajduje się aż pięć uniwersytetów. Najstarszy z nich został założony w 1453 roku.
7. To właśnie w Stambule znajduje się słynna Hagia Sophia.
8. We wszystkich tureckich miastach znajdują się meczety.
9. W Turcji mieści się miasto Batman – pisownia jest dokładnie taka sama, jak w przypadku bohatera kreskówek.
10. Imperium Osmańskie, jako jedyny kraj na świecie nie uznał wszystkich rozbiorów, które dotyczyły Polski.
11. Turcja ma dostęp aż do czterech różnych mórz (morze czarne, morze egejskie, morze marmara oraz morze śródziemne, chociaż Turcy nazywają je morzem białym).
12. Turcja graniczy aż z 8 państwami są to: Armenia, Azerbejdżan, Bułgaria, Gruzja, Grecja, Iran, Irak, Syria.
13. W Turcji obowiązuje waluta: Lira turecka.
14. Flaga Turcji to czerwony prostokąt z białym księżycem oraz gwiazdą. Legenda głosi, że tureccy wojownicy po wielkim zwycięstwie szukali nocą poległych. Odnaleźli ich w kałużach krwi, a na niebie przyświecał im właśnie biały księżyc w towarzystwie gwiazd.
15. Hymn Turcji (Marsz Niepodległości) jest od roku 1921 oficjalnym hymnem państwowym ereccion sin viagra. W tym samym roku ogłoszono konkurs na hymn. Do jury wpłynęło ponad 700 tekstów, ale wygrał tylko jeden. Tekst napisany przez Mehmeta Akifa Pejaniego – tureckiego weterynarza i poetę.
16. Tulipany pochodzą właśnie z Turcji, a nie jak większość sądzi z Holandii.
17. Polonezkoy (pol. Adampol) to wieś położna w Turcji na cześć Polaków założona zresztą przez polskich osadników. Na wójta wsi wybiera się zawsze Polaka.
Tulipany kojarzone są przede wszystkim z Holandią, jednak ich ojczyzną jest Turcja. W naturalnych warunkach rosną w Europie Południowej, północnej Afryce, Azji – od Turcji, przez Iran, góry Pamir i Hindukusz, stepy Kazachstanu, po północno-wschodnie Chiny i Japonię.
W XVIII wieku Turcją rządził sułtan Ahmed III. Kochał on tulipany tak mocno, że były główną ozdobą jego ogrodów. Czas jego panowania został nazwany "Wiekiem Tulipanów", który po dziś dzień kojarzony jest w Turcji z czasem radości i spokoju. Po jego śmierci, co roku na dworach sułtanów urządzano święto na cześć tulipanów.
W połowie XVI wieku do Europy tulipany sprowadził z dworu sułtańskiego austriacki ambasador w Turcji, a ich uprawą zajął się holenderski botanik Karol Clusius