+8 głosów
(postid: 269627) 
ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!

Zombie, roboty, promieniowanie, a może podział na lepszych i gorszych, odbieranie pamięci albo organizowanie corocznych igrzysk, w których mają ginąć dzieci? Tak, wszystkie te tematy są dość znane, a co je łączy? Dystopia-gatunek ostatnio ogromnie popularny, nie tylko w literaturze, ale przede wszystkim w filmach i serialach."Igrzyska śmierci","Niezgodna", "Dawca pamięci", a także klasyka; "Mechaniczna pomarańcza", "Nowy lepszy, świat" "451 stopni Fahrenheita" Orwelli jego "Folwark zwierzęcy" a także "Rok 1984". Twórcy już od dawna nie przewidywali dla nas miłej przyszłości, ale, co powoduje, że dystopia stała się aż tak popularna, szczególnie wśród nas, młodych ludzi?

               Zombie, roboty, promieniowanie, a może podział na lepszych i gorszych, odbieranie pamięci albo organizowanie corocznych igrzysk, w których mają ginąć dzieci? Tak, wszystkie te tematy są dość znane, a co je łączy? Dystopia-gatunek ostatnio ogromnie popularny, nie tylko w literaturze, ale przede wszystkim w filmach i serialach."Igrzyska śmierci","Niezgodna", "Dawca pamięci", a także klasyka; "Mechaniczna pomarańcza", "Nowy lepszy, świat" "451 stopni Fahrenheita" Orwelli jego "Folwark zwierzęcy" a także "Rok 1984". Twórcy już od dawna nie przewidywali dla nas miłej przyszłości, ale, co powoduje, że dystopia stała się aż tak popularna, szczególnie wśród nas, młodych ludzi?

Trudno mi już nadążyć za tym co serwuje nam literatura z tego działu. Pamiętam wychwalone "Igrzyska śmierci", później była "Niezgodna", no a dalej, u niektórych ludzie będą "leczeni" z miłości i nie będą jej mogli odczuwać, inni podzielą się na tych z srebrną i czerwoną krwią-powrót monarchii, niektórzy autorzy wprowadzą po raz kolejny wyścigi, albo z jakimś zwierzątkiem, albo na końcu, którego ktoś znajdzie coś, co jest mu najbardziej potrzebne. Tak... jest tego bardzo dużo.


          Ja osobiście nie przepadam za nowoczesnymi dystopiami, za to z chęcią (a jednocześnie z przerażeniem) sięgam po te starsze. Ale nie znaczy to, że na ekranie stronie od antyutopii, wręcz przeciwnie. Bo tak naprawdę seriale od zawsze poruszają tematy aktualne i nie obyło się właśnie bez dystopii. Jednym z scenariuszów końca świata są zombie. Motyw ten jest chyba strzałem w dziesiątkę, wystarczy tylko spojrzeć na trwający już siedem sezonów „The Walking Dead”, który także doczekał się swojego prequela. Zwróćcie uwagę na to, że zombie jest traktowane jako odzew natury, jeden z bohaterów mówi nawet wprost o tym, iż natura właśnie teraz odbiera ludziom wszystko to, co wcześniej człowiek jej zabrał, czyli tutaj mamy jasny rozkład sił, w przyszłości to natura zapanuje nad człowiekiem.


                                                                       


          Następny przykład dystopii to między innymi nowy serial HBO: "Westworld" opowiada o przyszłości, w której to zbudowano specjalny park na którego stworzono roboty wręcz nienaturalnie podobne do ludzi, do tego cały czas ulepszane, w taki sposób, by jeszcze bardziej przypominały człowieka. Z czasem jednak maszyny te zaczynały wyswobadzać się spod ludzkiej kontroli. Cały park został stworzony tylko po to aby dostarczać bogaczom rozrywki, dzięki temu mogli bezkarnie spełniać swoje często nienormalne fantazje. Ja sama dopiero niedawno zaczęłam oglądać ten serial i z każdą minutą przeraża on mnie bardziej, bo to wszystko tak naprawdę nie jest niemożliwe. Człowiek cały czas się rozwija, ale za którymś razem może posunąć się za daleko. Przekroczyć te cienką granicę, a co wtedy się stanie? Możemy się tylko domyślać, albo zgadywać, która dystopia ma większe szansę na urealnienie się. A temat robotów, sztucznego życia, przerastającego nieraz człowieka nie jest nam obcy, jednak bardzo intryguje, szczególnie w nowej produkcjo HBO.


                                                                     


             Co jeszcze warte jest uwagi z tego gatunku? Moją uwagę przykuł ostatnio pierwszy brazylijski serial Netflixa "3%", mimo iż nie dużo można o nim usłyszeć, został przedłużony o drugi sezon. Właściwie jest bardzo schematyczny, rażąco podobny do "Igrzysk śmierci", "Niezgodnej" a nawet "Więźnia labiryntu". Opowiada bowiem historię podzielonej społeczności; ta mniejsza i "lepsza" część mieszka na wyspie, gdzie życie jest szczęśliwe i dostatnie, reszta ludzkości przybywa natomiast na lądzie, gdzie jakby to powiedzieć życie nie jest tak doskonałe. Każdy ma jednak szansę wyrwać się z tego padola łez, gdyż co roku organizowany jest Proces, do którego mogą przystąpić wszyscy dwudziestolatkowie, ci którzy go przejdą, będą mogli wieść dostatnie i piękne życie, jednakże nie jest to wcale proste, Proces przechodzi tylko tytułowe "3%" społeczeństwa, czy to Wam czegoś nie przypomina?


                                               


          Przy okazji warto również wspomnieć o "Utopii", czy "Opowieści podręcznej", ja polecam szczególnie te drugą pozycje, co prawda jeszcze nie miałam okazji oglądać serialu, czytałam jednak książkę, na której jest oparty. Serial przedstawia świat, w którym kobiety stają się własnością rządu i są zmuszone do rodzenia dzieci elitom państwa. Nie wiem jak Was, ale mnie zatrważa taka prognoza przyszłości.


                                                                                  Z serialowych dystopii najwierniejsza jestem "The 100", dlatego zamierzam rozłożyć zawarte w nim wątki dystopijne na czynniki pierwsze; otóż z początku rzeczywiście serial ten zapowiada się trochę schematycznie: nastoletni kryminaliści po 97. latach zostają wysłani na Ziemię by sprawdzić czy ta nadaje się już do życia. No i rzeczywiście w pierwszym sezonie spotkamy się z trójkącikiem miłosnym, nastoletnimi dramatami, walką o przywództwo nad obozem (choć to akurat niezły wątek); momentami "The 100" przypomina wręcz "Władcę much" (a to akurat pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów dystopii!)-a to ogromny plus i miłe zaskoczenie. Ale co czyni akurat te dystopię wyjątkową na tle innych i co sprawia, że z wielu scenariuszów w kosmosie końca świata, akurat ten warty jest obejrzenia? Chociażby by dlatego, że łączy wiele wątków dystopijnych, gdzie zazwyczaj tylko jeden jest tematem serialu, dla mnie najważniejsze są trzy, choć z łatwością można wskazać ich więcej.


                                                         


        I. "May we meet again"-czyli koniec świata w kosmosie

 Kiedy po wojnie nuklearnej osądzono, że na Ziemi życie jest niemożliwe trzynaście krajów postanowiło o wystrzeleniu swoich stacji w kosmos, by tam przetrwać do momentu  kiedy ludzkość będzie mogła wrócić na Ziemię. Pomysł nie jest jakiś bardzo oryginalny, ale też nie tandetny. Sama wojna nuklearna jest aż nadto realna dla naszego świata. A życie w kosmosie chyba nawet dla nas nie wydaje się niemożliwe. Samym elementem dystopii jest już wysłanie do kosmosu statków, ale to jak ukształtowało się tam życie to już inna rzecz. Jeżeli dobrze jesteście zorientowani w nastrojach dystopijnych możecie mieć lekkie deja vu. Chociażby zasady na arce, a także sposób ich egzekwowania. Takie motywy są bardzo często powtarzane w tym gatunku. Na pewno plusem jest to, że decyzje rządzących zawsze są dla nas wyjaśnione, nawet jeśli nie rozumiemy np. działań Kane wiemy czym kieruje się, kiedy chce ukryć informację o tym, iż zamierza ekspulsować 320 ludzi i ukryć te informację. Bo w dystopiach nieczęsto spotkamy się z wyjaśnieniem tego, dlaczego tak się dzieje. Najczęściej zobaczymy po prostu świat przedstawiony, w którym istnieją jakieś zasady, w którym robi się to i działa się w ten sposób, a elita rządzących jasno się tego trzyma i nawet jeśli czynią zło, widz tudzież czytelnik nie wie dlaczego, nie wie dlaczego akurat takie zasady panują, ani nie wie co kieruje ludźmi, którzy stoją na czele tego państwa. A to w serialu jest bardzo ważne i myślę, że także dla widzów, im lepiej zrozumie się świat jaki ogląda się na szklanym ekranie, tym bardziej jest on wiarygodniejszy, i tym bardziej człowiek zdaje sobie sprawę, że to wszystko może się wydarzyć. 


                                                         


          II. "Blood must have blood"-czyli Ziemienie i ich cywilizacja

Dystopii najczęściej towarzyszą super nowoczesne urządzenia, pranie mózgów czy roboty, tutaj jest coś zupełnie innego, prawie sto lat po wojnie nuklearnej widzimy, że ludzie wcale nie są wyposażeni w komputery, a raczej cofnęli się o parę epok, nie używają prądu, mieszkają w prowizorycznych chatach, a nawet mają swój własny system władzy i wierzeń, to jak wygląda życie Ziemian jest bardzo interesujące i ogólnie intrygujące, czyżby reżyser "The 100" twierdził, że w przyszłości możemy tak naprawdę wrócić do tego, co w pewnym sensie już było? Bo tak zrobili ludzie, którzy przetrwali promieniowanie-wrócili do tego, co było już dawno, szkolono wojowników, ale odrzucono jakąkolwiek broń palną. Wierzono w reinkarnację, malowano twarze i wzywano na pojedynki. Wychodzi na to, że wtedy, gdy cywilizacja chyli się ku upadkowi, w nas, ludziach rodzi się nie tylko instynkt przetrwania, ale wychodzi z nas to, co pierwotne. Ważnym aspektem całej tej cywilizacji Ziemian, jak dla mnie są dwa motywy, które mnie niezmiernie ucieszyły. Po pierwsze; kobiety w końcu są na równi z mężczyznami! Hedą jest Lexa, Anya stała na czele klanu Trikru, nawet Azgedą dowodziła kobieta, nie wiem jak Was, ale mnie ogromnie cieszy, że kobieta nie tylko jest uważana za kogoś, kto ma rodzić dzieci- i to najlepiej chłopców. Cieszy to jeszcze bardziej dlatego, że cywilizacja Ziemian przypomina raczej średniowiecze, aniżeli czasy współczesne. Drugim aspektem jest to, że w tym społeczeństwie, w którym przecież nie używa się prądu, nie ma komputerów i internetu nie ma nic dziwnego w związkach homoseksualnych. To ważne, bo Ziemianie sięgają do tego, co pierwotne, dobrze, że przynajmniej w tym scenariuszu nie odrzucono tolerancji i równouprawnienia. Właściwie, czasami odnoszę wrażenie, że właśnie ci Ziemianie na wskroś brutalni, żądni krwi i okrutni są bardziej cywilizowani niż my, może to pewnego rodzaju diagnoza? 


                                                                        


         III. "Too many people"- czyli "suka w czerwonej kiecce"

Mówiąc o końcu świata... w serialu pojawia się również motyw sztucznej inteligencji jest on jednak o wiele bardziej ciekawiej poprowadzony niż w innych dystopiach z którymi miałam okazję się zapoznać i choć wiele fanów serialu mówi o tym, iż wątek A.L.I.E był nudny i niepotrzebnie przeciągnięty, trzeba oddać twórcom, iż jej motyw jest prowadzony dość oryginalnie i na pewno konsekwentnie. Pierwotnie bowiem ta sztuczna inteligencja powstała by poprawić komfort życia i żeby to zrobić to ona spowodowała wojnę nuklearną, chciała bowiem zmniejszyć populację ludzką, najbardziej jej motyw rozwinął się w sezonie trzecim, co zwiastował już koniec drugiego. A.L.I.E pragnęła przenieść wszystkich ludzi do Miasta Świateł, z czasem posuwała się w coraz dalej pokonując nawet swoje oprogramowanie, odbierała ludiom wolną wolę, przejmowała ich umysły. Może walka ludzi z sztuczną inteligencją nie jest wątkiem niespotykanym, szczególnie a antyutopiach,ale w "The 100" i tak jest oryginalnym pomysłem, choćby ze względu na to, że łączy się z przecież niecywilizowanymi Ziemianami, bo jej druga wersja (nie, nie jest to A.LI.E 2.O) to specjalny chip, który jakby wzmacnia te dobre cechy w człowieku i tutaj serial zatacza krąg, a finał trzeciego sezonu nie pozostawia złudzeń w związku z kolejną apokalipsą. W "The 100" akcja dobrze się zazębia i wszystkie motywy fajnie ze sobą współgrają. 


                                                               


         Nie mówię, że "The 100" nie popada w schematy, bo tak naprawdę w serialu zobaczymy mnóstwo tanich chwytów, ale można spokojnie powiedzieć, że serial ten naprawdę wyróżnia się na tle innych. Ciekawa wersja postapokaliptycznego świata, który właściwie spotyka się z następną apokalipsą w sezonie czwartym. Cały czas więc utrzymana jest konwencja walki o życie i dowiadywania się tak naprawdę ile te ludzkie życie znaczy. Mimo pozorów "The 100" nie jest serialem tylko dla bezmyślnej młodzieży szukającej wrażeń (choć tych na pewno nie zabraknie) i nie jest to na pewno kolejna wersja "Igrzysk śmierci"; nie mamy tu jednego nastolatka, który musi teraz wybierać między jednym miejscem, gdzie będzie żył, a drugim, ani wyścigów na śmierć i życie, ani podzielonej społeczności. Tutaj zagłada jest totalna, dotyka wszystkich i to ona zmusza ludzi do pewnych działań i wyborów.Dziękuję bardzo za uwagę.

Jestem ciekawa co Wy sądzicie na ten temat? Lubicie dystopie?

A może jesteście fanami tych nowych, uważacie, że są warte uwagi?

Oglądacie "The 100", albo inny z wymienionych przeze mnie seriali?

Może znacie jeszcze jakieś inne dystopie, które polecacie?


OCENA JAKOŚCI

Uważasz, że ocena jest nieuczciwa? Zgłoś to przyciskiem "zgłoś" na dole, a administracja portalu sprawdzi tą ocenę!
JAK MOGĘ ZAROBIĆ PUNKTY DLA FANDOMU Z TEGO POSTA / CO MOGĘ TERAZ ZROBIĆ?
Jaka jest Twoja reakcja?
2
OK
2
Super
0
Śmiech
0
Zdziwienie
0
Złość
0
Smutek
PUNKTACJA Z TEGO POSTA NIE JEST WLICZANA DO AKTUALNYCH AKCJI KONKURSOWYCH PORTALU ALE
Wciąż możesz go komentować, oceniać i brać udział w jego wyzwaniach, a być może zdecydujemy się go podbić i tym samym zaliczyć z niego punkty do aktualnych akcji serwisu - im większa w nim aktywność, tym większa szansa byśmy podjęli taką decyzję :)

Redaktor tego posta zarobił dotychczas 885 punktów za:

Jakość:20Popularność:781
Wsparcie:0Ocena i wartość ocen:8
Wyróżnienia/kary:0Komentarze i reakcje:44
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych dyskusji z napisanych w tym fandomie)
O CO CHODZI Z PUNKTAMI DLA REDAKTORÓW? ZA CO SIĘ JE ZARABIA?

Zaloguj się, aby zarabiać punkty z aktywności w postach !

Interesuje Cię ten serial? Bądź na bieżąco ! Dołącz do polecanej przez nas grupy fanowskiej o The 100 na Facebooku i poznaj innych fanów serialu !
Kliknij tutaj, aby dołączyć
Weronika z Setki Użytkownik 92,133 pkt
781 czytelników Lip 17, 2017

Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta

Możesz wkleić bezpośredni link do grafiki / video aby umieścić ją w treści komentarza
Podpisz się (nick, imię etc.)
Prywatność: Twój adres email zostanie tylko wykorzystany do przesłania powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

4 Komentarzy

Lexa Croft Użytkownik 47,359 pkt
Jestem na bieżąco z "Żywymi Trupami", głównie z powodu, że sam pomysł na świat opanowany przez Zombie bardzo mnie intryguje. Niejednokrotnie jak mijam jakiś budynek zastanawiam się czy jest on potencjalnie dobrym schronieniem przeciw apokalipsie zombie (to takie moje własne skrzywienie). Sam serial jest dosyć konsekwentnie tworzony, co (przynajmniej mnie) trzyma przy ekranie.
Zaczęłam również oglądać jedną z nowszych produkcji HBO "Westworld". Pomimo bardzo intrygującego tematu jakoś mnie nie porwał. Czegoś brakuje temu serialowi, ale sam projekt antyutopii jest naprawdę nadzwyczajny i ciekawy.
Jakiś czas temu w łapki książka "Agenda 21". Przerażająca dystopia i typowe klimaty apokaliptyczne. ". "Przed obywatelami nowej Republiki stają dwa główne cele: wytwarzać czystą energię i stworzyć ludziom nowe życie. Osiemnastoletnia Emmeline zna tylko życie ponure, monotonne i ubogie. Codziennie maszeruje po desce energetycznej i akceptuje mężczyzn, których Zarząd Spolegliwości wyznacza na sparzenie z nią."  Tematycznie bardzo skojarzyła mi się wspomnianą przez Ciebie"Opowieścią Podręczną".
Cudownie podsumowałaś świat mojej ukochanej Setki. The 100 jest jakie jest, pod niektórymi względami lepsze, pod niektórymi gorsze, ale zdecydowanie i niepodważalnie wyjątkowe i niepowtarzalne.   
Osobiście raczej nie "bratam" się z dystopiami, ale czy tego chcemy czy nie jest to nieodłączny element tematyki SCI-FI. Bardzo dobry pościk :D
+4 głosów
 
Najlepszy
Lip 20, 2017
julka_hej1 Użytkownik 7,614 pkt
The 100 życiem <3
+6 głosów
Lip 17, 2017
n_sliwinska Użytkownik 1,395 pkt
Oglądam "the 100" i z niecierpliwością czekam na następny sezon :)
+5 głosów
Lip 17, 2017
Deni2528 Użytkownik 41,963 pkt
Naprawdę uwielbiam The 100. Jest świetnym serialem, który sprawia mi przyjemność. Nie mogę doczekać się 5 sezonu!
A ostatnio zaczęłam też oglądać ,,Salvation". To takie The 100, tylko na odwrót. Również świetne! ^^
+4 głosów
Lip 27, 2017

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
153 osób na stronie
0 Użytkowników oraz 153 Gości
Dziś posty czytano : 4273 razy

Fandomy, do których należę

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, do których należysz i dołączać do nowych!

Fandomy, które obserwuję

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, które Cię interesują i obserwować nowe!

Zainteresowani tym postem

Liczba osób: 0

Największe fandomy

 1. Riverdale
  189 osób
 2. The 100
  138 osób
 3. Ananasy Sylwii
  134 osób
 4. Bambinos
  125 osób
 5. Bartek Lovers
  121 osób
 6. Supiwerki
  73 osób
 7. Arturonators
  71 osób
 8. Potterheads
  67 osób
 9. Shawn Mendes Army
  60 osób
 10. SikorskiSquad
  39 osób
 11. Domisiaki
  35 osób
 12. Once Upon A Time
  29 osób
 13. Pretty Little Liars
  25 osób
 14. Donaty Agaty
  25 osób
 15. Pamiętniki Wampirów
  20 osób
 16. Remonators
  16 osób
 17. GRY
  14 osób
 18. Misiaki Sysi
  12 osób
 19. Famous In Love
  11 osób
 20. Kluseczki Olgi
  10 osób
 21. Zosiaki
  6 osób
 22. Temorki
  5 osób
 23. FANDOMS YOUTUBE
  5 osób
 24. Sonbird Team
  5 osób
 25. Life Is Strange
  4 osób
 26. Dua Lipa
  4 osób
 27. The Good Place
  3 osób
 28. PC
  2 osób
 29. Nintendo
  2 osób
 30. Young Stars Festival
  1 osób
 1. Riverdale
  563619 punktów
 2. Young Stars Festival
  45241 punktów
 3. Bartek Lovers
  43869 punktów
 4. Potterheads
  40401 punktów
 5. Supiwerki
  40344 punktów
 6. The 100
  39259 punktów
 7. SikorskiSquad
  34395 punktów
 8. Arturonators
  30343 punktów
 9. SERIALE
  25777 punktów
 10. GRY
  23369 punktów
 11. Famous In Love
  22479 punktów
 12. Life Is Strange
  22394 punktów
 13. FILMY/SERIALE/TV
  20193 punktów
 14. Domisiaki
  18548 punktów
 15. Once Upon A Time
  18016 punktów
 16. Ananasy Sylwii
  17550 punktów
 17. Ania, nie Anna
  17407 punktów
 18. Pretty Little Liars
  13277 punktów
 19. YOUNG STARS
  12911 punktów
 20. Shawn Mendes Army
  12773 punktów
 21. Forza
  12606 punktów
 22. Sonbird Team
  10884 punktów
 23. Remonators
  10348 punktów
 24. Eurowizja
  10227 punktów
 25. GWIAZDY YOUNG STARS
  9298 punktów
 26. Dua Lipa
  8025 punktów
 27. TALENTY
  6509 punktów
 28. MUZYKA
  6483 punktów
 29. Playstation VR
  6209 punktów
 30. FILMY
  5799 punktów
 31. Nintendo
  5370 punktów
 32. Pamiętniki Wampirów
  5238 punktów
 33. Detroit
  5007 punktów
 34. Tomb Raider
  4949 punktów
 35. Stranger Things
  4725 punktów
 36. KSIĄŻKI
  4632 punktów
 37. INNE
  4627 punktów
 38. Progress Armia
  4297 punktów
 39. Misiaki Sysi
  4256 punktów
 40. The Originals
  4246 punktów
 41. 13 Reasons Why
  4037 punktów
 42. Bambinos
  3977 punktów
 43. Young Stars News
  3314 punktów
 44. Sport
  2948 punktów
 45. K-Pop
  2761 punktów
 46. American Horror Story
  2613 punktów
 47. God Of War
  2566 punktów
 48. YOUTUBE
  2318 punktów
 49. Kortezjanie
  2125 punktów
 50. Puthinators
  1943 punktów
 51. Sony Playstation
  1780 punktów
 52. Przygodowe
  1150 punktów
 53. MMers
  951 punktów
 54. FPS
  878 punktów
 55. Temorki
  858 punktów
 56. Team Rieger
  807 punktów
 57. R5Family
  648 punktów
 58. PC
  552 punktów
 59. Arianators
  548 punktów
 60. Kluseczki Olgi
  545 punktów
 61. Zosiaki
  519 punktów
 62. Uncharted
  485 punktów
 63. LUDZIE
  441 punktów
 64. Directioners
  338 punktów
 65. Soy Luna
  305 punktów
 66. FANDOMS TALENTS
  304 punktów
 67. #talentobranie
  292 punktów
 68. 5SOSFam
  272 punktów
 69. Akcja & Przygoda
  220 punktów
 70. PROJEKT FANDOMS
  181 punktów
 71. Beautilles
  163 punktów
 72. The Good Place
  152 punktów
 73. Selenators
  142 punktów
 74. Strzelanki
  109 punktów
 75. Donaty Agaty
  108 punktów
 76. Orlandonators
  105 punktów
 77. Podróże
  94 punktów
 78. Swifties
  77 punktów
 79. Far Cry
  55 punktów
 80. Wyścigi
  45 punktów
 1. Potterheads
  1109 punktów
 2. FILMY
  350 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  350 punktów
 1. Potterheads
  13365 punktów
 2. The 100
  9393 punktów
 3. SERIALE
  4034 punktów
 4. FILMY/SERIALE/TV
  3861 punktów
 5. Riverdale
  3736 punktów
 6. YOUNG STARS
  2137 punktów
 7. Young Stars Festival
  1408 punktów
 8. Bartek Lovers
  1369 punktów
 9. SikorskiSquad
  881 punktów
 10. Ananasy Sylwii
  865 punktów
 11. Once Upon A Time
  519 punktów
 12. Pretty Little Liars
  491 punktów
 13. FILMY
  352 punktów
 14. Life Is Strange
  349 punktów
 15. Domisiaki
  338 punktów
 16. GRY
  327 punktów
 17. Remonators
  218 punktów
 18. Arturonators
  212 punktów
 19. MUZYKA
  170 punktów
 20. Supiwerki
  137 punktów
 21. Bambinos
  65 punktów
 22. Shawn Mendes Army
  42 punktów
 23. Sonbird Team
  33 punktów
 24. TALENTY
  32 punktów
 25. INNE
  28 punktów
 26. Pamiętniki Wampirów
  27 punktów
 27. KSIĄŻKI
  21 punktów
 28. Stranger Things
  21 punktów
 29. Dua Lipa
  16 punktów
 30. Young Stars News
  16 punktów
 31. Ania, nie Anna
  13 punktów
 32. Eurowizja
  12 punktów
 33. The Originals
  12 punktów
 34. Nintendo
  11 punktów
 35. Famous In Love
  10 punktów
 36. Sport
  10 punktów
 37. God Of War
  8 punktów
 38. Detroit
  6 punktów
 39. 13 Reasons Why
  5 punktów
 40. YOUTUBE
  4 punktów
 41. Arianators
  3 punktów
 42. LUDZIE
  2 punktów
 43. Progress Armia
  2 punktów
 44. Misiaki Sysi
  1 punktów
 45. Playstation VR
  1 punktów
 1. Potterheads
  37555 punktów
 2. Riverdale
  4469 punktów
 3. Ananasy Sylwii
  3072 punktów
 4. Pretty Little Liars
  2607 punktów
 5. Shawn Mendes Army
  2191 punktów
 6. The 100
  1649 punktów
 7. Bartek Lovers
  1586 punktów
 8. Sonbird Team
  1486 punktów
 9. Once Upon A Time
  1216 punktów
 10. Dua Lipa
  1047 punktów
 11. The Originals
  989 punktów
 12. Soy Luna
  986 punktów
 13. Bambinos
  918 punktów
 14. K-Pop
  902 punktów
 15. Supiwerki
  851 punktów
Kontakt Post