Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta
19 Komentarzy
Syn i następca Osmana, Orhan Gazi, nadal rozszerzał swoje państwo, przybierając tytuł sułtana. W 1402 r. stolicę przeniesiono do Adrianopola (dzisiejsze Edirne), ale Bursa pozostała ważnym ośrodkiem. Obaj pierwsi władcy Imperium Osmańskiego, Osman i Orhan, zostali pochowani w Bursie, ich grobowce są znaczącymi atrakcjami turystycznymi.
Głównym punktem programu wszystkich wycieczek, a także i naszej wyprawy, jest Mevlana Müzesi (Muzeum Mewlewitów na zdj.), czynne w godz. 9.00 – 17.30, wstęp: 2,7 USD, studenci: 1,35 USD. Znajduje się ono przy wschodnim końcu Mevlana Cad., obok Selimiye Camii. Uwagę zwraca niezwykła, żłobiona, turkusowa kopuła, która jest wizytówką miasta i bardzo częstym motywem wykorzystywanym przy promowaniu Turcji jako kraju turystycznego. Kopuła rzeczywiście jest piękna i nie ma sobie równych w całym kraju. Kompleks, w którym dzisiaj mieści się muzeum, był siedzibą rodziny Celaleddin podarowanej im przez sułtana Keykobada. Po śmierci Mevlany pochowano go w ogrodzie obok szczątków jego ojca (później dołączył do nich też syn Rumiego), a nad sarkofagami wybudowano grobowiec, jak się zdaje, typowy dla Seldżuków – w kształcie wielokątnej komory. Ale w 1394 r. emir Karamanidów, Alaeddin Ali, zmienił jego kształt, dodając do niego osadzone na wysokim, żłobionym bębnie (16 żeber) stożkowe zadaszenie.
Cała konstrukcja jest pokryta turkusowymi kafelkami pochodzącymi z Kütahyi i wstawionymi w 1830 r. na miejsce starych, już zniszczonych (chociażby przez silne trzęsienie ziemi w 1698 r.). Ta centralna część budowy pochodzi z czasów seldżuckich, reszta zaś – z osmańskich. Na przykład meczet i semahane (sala tańca) powstały za Sulejmana Wspaniałego. Następcy i wyznawcy Mevlany założyli tutaj niedługo po jego śmierci klasztor, dobudowując kolejne, potrzebne do tego budynki. Bardzo szybko miejsce pochówku mistrza stało się celem pielgrzymek milionów wiernych i tak pozostało do dziś.