Wszystko się zmienia. Niektóre rzeczy jesteśmy w stanie zaobserowować, a niektórych nie. Zmienia się cały świat, każdy człowiek- nasz rodzic siwieje, nasze włosy rosną, my się rozwijamy pod każdym względem. Nasz świat też się rozwija, muzyka, obyczaje, wszystko się zmienia. Dzięki nam. My, realizując swoje pomysły, nawet w 10% pomagamy naszemu światu być idealny. Muzyka, to idealny przykład na zmianę, istnieje od niewiadomo kiedy, zawsze była, dźwięki strumyka, szum wody, to również muzyka. Muzyką jest wszystko co nasze uszy są w stanie usłyszeć- klakson samochodu, karetka na sygnale, wróbel śpiewający na pobliskim drzewie, para nastolatków rozmawiająca.
Muzyka wpływa na nasz nastrój, jest w stanie nami manewrować, co wydaje się abstrakcyjne, ale to prawda. Struktury dźwiękowe składają się z zestawów fal akustycznych o dobranych częstotliwościach i amplitudach. Celem muzyki jest odzwierciedlenie uczuć kompozytora.
Każdemu zostało przynajmniej raz zadane pytanie "Ej, a jakiej muzyki słuchasz?". Nigdy pewnie nie spytaliście "A co?". Dlatego wam wyjaśnię. Celem pytającego jest ukojenie ciekawości, i poznanie towarzysza rozmowy. Najczęściej ludzie oceniają kogoś przez pryzmat słuchanej muzyki. Psychologowie nie są w stanie stwierdzić czy nasz ulubiony rodzaj muzyki w rzeczywistości odzwierciedla nasz charakter.
Ale z drugiej strony, nasz charakter jest związany z muzyką. Dlaczego?
Jestem spokojną osobą- słucham smutnego popu, i czasami muzyki klasycznej
Moja mama, kompletnie pozytywna i zwariowana osoba słucha disco polo i nowoczesnego popu
Moja koleżanka emo słucha rocka i metalu
Jest wiele takich przykładów, ale skupcie się, i w komentarzach na dole, po przeczytaniu całości napiszcie mi jaką osobą jesteście wy i jakiej muzyki słuchacie, i czy waszym zdaniem moja maleńka teoria się sprawdza. (możecie również zaznaczyć w ankiecie ;pp)
Po przeczytaniu kilku artykułów, i na własnym przykładzie jestem w stanie stwierdzić, że muzyka jest dla nas tym czym dla ciała sport. Muzyka nieodłącznie nam towarzyszy, tak jak o tym wspominałam we wstępie. Jednak teraz chcę się skupić na jej naukowych, potwierdzonych działaniach.
"Już w latach dwudziestych XX wieku udowodniono jej pozytywny wpływ na koncentrację, kreatywność oraz psychikę człowieka. Muzyka działa nie tylko odprężająco na psychikę, ale łagodzi bóle ciała.Działa kojąco, dlatego jest wysoce wskazane słuchać jej, szczególnie gdy czujesz się wyczerpany psychicznie i fizycznie.
Inaczej wpływa na nas muzyka klasyczna, muzyka relaksująca a inaczej współczesna taka jak min. np. techno lub house. Udowodniono np. że dzieci, które od najwcześniejszych lat słuchały klasyki, wyróżniały się wyjątkową wrażliwością oraz inteligencją. Zauważono też, że u dzieci, które miały regularną styczność z muzyką Mozarta, rozwijały się ponadprzeciętne zdolności matematyczne" - słowa ritatarotblog.com
Czyli reasumując...
Na tamtą chwilę nieoceniony dla zdrowia wpływ muzyki został niedawno zauważony przez lekarzy i to nie tylko przez psychologów, ale też przez stomatologów, którzy zgodnie twierdzą, że u pacjentów słuchających odprężającej muzyki, podnosi się poziom serotoniny, która zmniejsza stres.
Do tej pory pamiętam moje zadanie na muzyce w podstawówce. Wymień różnicę pomiędzy muzyką klasyczną a muzyką popularną. Już wtedy dziesięcioletnia Patrycja słuchała gwiazdek popu, i uczyła się grać na instrumentach. Jednak nurtowała mnie wtedy ta nieodparta chęć poznania muzyki klasycznej. Nie wiedziałam, że jest to coś niesamowitego, nie spotykanego już tak często.
Innymi słowy muzyka poważna - w potocznym znaczeniu jest to muzykatworzona w celach artystycznych, w przeciwieństwie do muzyki rozrywkowej i ludowej.
Do tego rodzaju muzyki zalicza się gatunki przeznaczone tylko do słuchania (np. symfonia, fuga, koncert), nie zalicza się zaś muzyki do tańca (np. polonez, walc) i muzyki filmowej. Brak instrumentów elektrycznych i elektronicznych.
Natomiast muzyka popularna oznacza każdy rodzaj muzyki rozrywkowej, niezależnie od jej charakteru.Charakteryzuje się biernym słuchaniem – lansuje bierne słuchanie muzyki (np. w pracy, w autobusie) z jednej strony jest negatywne-nie wymaga myślenia, a z drugiej-jest przyjemne.Taki rodzaj muzyki powoduje integrację. Ludzie dobrze się bawią i dobrze się ze sobą czują.
Ta pierwsza ma bardzo głębokie oddziaływanie terapeutyczne.
Klasycyzm powstał w drugiej połowie XVII wieku. Jego cechami m.in są:
- Najważniejszym elementem jest melodia
- Muzyka dostępna jest dla wszystkich
- Pojawia się zasada płatnych koncertów, która trwa po dzisiaj- jednak nie zawsze.
- działają tzw. Klasycy wiedeńscy( Józef Haydn, W.A. Mozart, L. van Beethoven)
- bazowanie na formach barokowych, w których uproszczono harmonikę
Źródłem moich informacji na temat klasycyzmu jest internet, i wikipedia. Na potrzeby posta zdania zostały zmienione.
Muzykę pop cechuje melodyjne brzmienie. Wiele popowych piosenek są tandetne pod względem tekstu i melodii. Od tej zasady są wyjątki. Np. twórczość Michaela Jacksona to w większości pop, ale o bardziej wartościowym i trafiającym w emocje wydźwięku. Pop jest postrzegany jako miękką i zmodyfikowaną odmianę rocka. Od rocka różni się na pewno tym, że w kompozycjach wykorzystuje się syntezatory w znacznie szerszym zakresie. Różnica zachodzi również w studyjnych technikach nagrań.
Źródłem moich informacji na temat muzyki popularnej jest strona brain.ly.
Jakość: | 20 | Popularność: | 206 |
Wsparcie: | 0 | Ocena i wartość ocen: | 5 |
Wyróżnienia/kary: | 0 | Komentarze i reakcje: | 71 |
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych dyskusji z napisanych w tym fandomie) |