+24 głosów
(postid: 309435) 
ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!

Na kartach historii zapisało się wielu szalonych władców.Można odnieść wrażenie, że najwięcej pojawiało się szaleńców na tronie osmańskim. Wpływały na to szczególne warunki, w jakich dorastali książęta.


Dojrzewali w atmosferze strachu, zamknięci w złotych klatkach. Dlatego też nie zdobywali doświadczenia w prowincjach, nie uczestniczyli w życiu dworu, nie kontaktowali się z ludźmi, nie mieli kontaktu z rodziną. W wyniku takiego wychowania nie byli kompetentni do sprawowania rządów. Większość z nich miała przez to mniejsze lub większe zaburzenia psychiczne. Słabe jednostki popadały w obłęd.


W każdym serialu historycznym, który pokazuje dzieje imperium osmańskiego, spotykamy szaleńców. Są to różni bohaterowie w różnych epokach. Do najlepiej zarysowanych portretów zaliczymy Mustafę I Szalonego oraz Ibrahima Szalonego z serialu „Wspaniałe stulecie: Kosem”.

Mustafa I Szalony

Mustafa I Szalony, syn sułtana Mehmeda III i jego faworyty Halime dwukrotnie zasiadał na tronie. Ocalał dzięki bratu, Ahmedowi, który zmienił obowiązujące prawo. To właśnie od tego momentu bracia, którzy mogliby rywalizować do sułtańskiego tronu, byli zamykani w złotych klatkach. Przypuszcza się, że Mustafa urodził się za burzeniami, na pewno jednak pogłębiły się one w ciągłej sytuacji zagrożenia życia i w wyniku przetrzymywania w izolacji.


Przydomek Szalony otrzymał Mustafa jeszcze za życia.Zdumiewał dwór niepoczytalnością: zrywał turbany z głów wezyrów, ciągnął ich za brody, karmił pieniędzmi rybki, sztyletem wycinał okręgi na kaftanach. Na jego rozkaz strażnicy musieli wyprowadzać meble na spacery. Przybierał kobiece szaty, perły, spacerował po haremie opowiadając, że jest nałożnicą sułtana. Dostawał paniki w tłumie.


Mustafa I Szalony zmarł w niewoli. Jedna wersja przyczyny śmierci wskazuje na atak nerwowy, druga na otrucie przez Murada IV.

Ibrahim Szalony

Ibrahim Szalony, syn sułtana Ahmeda i Kosem, zasiadł na tronie po śmierci brata Murada IV. Ocalał mimo że brat zlecił jego zabójstwo.

Żył iluzjami, nie zdawał sobie sprawy z tego, co działo się wokół niego. Wychowywał się w odosobnieniu, z nikim nie rozmawiając i mając za towarzyszy jedynie książki, które miały podtrzymywać go przy zdrowych zmysłach.


Jako padyszach Ibrahim oddawał się szaleństwu żądzy erotycznej. Okazał się najbardziej rozpustnym sułtanem. Dla najbardziej pulchnej nałożnicy nazywanej wdzięcznie „Kostką Cukru” wymordował cały harem,aby ukochana nie była zazdrosna. Wykazywał skłonności do  okrucieństwa. Do historii przeszły fakty o takich incydentach, jak rozkaz zdzierania pasów skóry z pleców wróżbity, który podzielił się z nim niepomyślną wróżbą, a następnie wwiercania w nie zapalonych świec ze smoły. Zlecał nieuzasadnione egzekucje i zarządzał tortury. Okazywał się też okrutny wobec swoich dzieci, gdyż pewnego razu miał wrzucić własnego syna do sadzawki.


Po ośmiu latach został zdetronizowany, ponownie zamknięty w złotej klatce, a potem uduszony cięciwą łuku.

Osąd potomnych

Obaj szaleńcy żyli w ciągłym strachu o życie. Nieustannie wyobrażali sobie katów, którzy usiłowali przedrzeć się do klatki, by wykonać wyrok. Historycy różnie oceniają ich sułtanaty.


Dwa różne portrety...


Którego z nich uważacie za postać budzącą sympatię? Czy z dzisiejszej perspektywy zachowania tych sułtanów budzą grozę?


OCENA JAKOŚCI

Uważasz, że ocena jest nieuczciwa? Zgłoś to przyciskiem "zgłoś" na dole, a administracja portalu sprawdzi tą ocenę!
JAK MOGĘ ZAROBIĆ PUNKTY DLA FANDOMU Z TEGO POSTA / CO MOGĘ TERAZ ZROBIĆ?
Jaka jest Twoja reakcja?
0
OK
0
Super
0
Śmiech
0
Zdziwienie
0
Złość
0
Smutek
PUNKTACJA Z TEGO POSTA NIE JEST WLICZANA DO AKTUALNYCH AKCJI KONKURSOWYCH PORTALU ALE
Wciąż możesz go komentować, oceniać i brać udział w jego wyzwaniach, a być może zdecydujemy się go podbić i tym samym zaliczyć z niego punkty do aktualnych akcji serwisu - im większa w nim aktywność, tym większa szansa byśmy podjęli taką decyzję :)

Redaktor tego posta zarobił dotychczas 885 punktów za:

Jakość:20Popularność:513
Wsparcie:12Ocena i wartość ocen:24
Wyróżnienia/kary:0Komentarze i reakcje:220
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych dyskusji z napisanych w tym fandomie)
O CO CHODZI Z PUNKTAMI DLA REDAKTORÓW? ZA CO SIĘ JE ZARABIA?

Zaloguj się, aby zarabiać punkty z aktywności w postach !

Interesuje Cię ten serial? Bądź na bieżąco ! Dołącz do polecanej przez nas grupy fanowskiej o Wspaniałym Stuleciu (Kosem) na Facebooku i poznaj innych fanów serialu !
Kliknij tutaj, aby dołączyć
Berfu Użytkownik 31,245 pkt
513 czytelników Sie 24, 2017

Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta

Możesz wkleić bezpośredni link do grafiki / video aby umieścić ją w treści komentarza
Podpisz się (nick, imię etc.)
Prywatność: Twój adres email zostanie tylko wykorzystany do przesłania powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

22 Komentarzy

Nemo Użytkownik 10,939 pkt
Ibrahim i Mustafa prawdopodobnie mieli zaburzenia psychiczne od małego lub mieli słabą psychikę nie odporną na stres. A stres był duży. Żyli cały czas w strachu ,że w każdej chwili przyjdą kaci i ich zabiją. Przecież Ibrahim po śmierci Murada gdy przyszli do niego z wieścią o śmierci brata i wiadomością ,że został Padyszachem nie chciał wyjść z pomieszczenia puki mu nie pokazali zwłok Murada. To jest fakt autentyczny.  Murad i Ibrahim byli zamknięci os dzieciństwa. A jak to zamknięcie wyglądało?
Apartamenty, które pełniły rolę aresztu, znajdowały się w najdalszej części haremu, tak by dostęp do nich mieli jedynie nieliczni. Księciu Mustafie nie działa się tam żadna krzywda, nikt nie znęcał się nad nim ani fizycznie, ani psychicznie. Wciąż był przecież księciem krwi i bratem sułtana, należał się mu więc szacunek.

Problemem było jednak zamknięcie i izolacja. Co prawda dostęp do więźnia miała matka lub niania, a także kilkoro sług, ale nikt, kto był zamknięty w złotej klatce, nie mógł pod żadnym pozorem wychodzić na zewnątrz. „Wejście do apartamentów zamurowano, pozostawiając tylko okna, przez które podawano jedzenie, napoje i opium, traktowane jako remedium na beznadzieję owej egzystencji”2, a to z pewnością nie działało dobrze na zdrowie psychiczne żadnego człowieka. W dodatku, aby móc komunikować się z głuchoniemymi niewolnikami, którzy mogli przebywać w apartamentach, więzień musiał nauczyć się choćby podstaw języka migowego. Kobiety, które miały tam wstęp, prawdopodobnie nie mogły współżyć z książętami z obawy o to, że spłodziliby oni kolejnych pretendentów.
Jeśli więc dochodziło do kontaktów fizycznych z niewolnicami, z pewnością akuszerki skutecznie pozbywały się problemu.
Luksusy nie były lekarstwem na samotność i brak kontaktu ze światem zewnętrznym, który zdawał się zapomnieć o istnieniu książąt zamkniętych w odosobnieniu. Los taki spotkał nie tylko Mustafę, ale także syna Ahmeda, księcia Ibrahima, który został zamknięty w złotej klatce przez swego brata, Murada IV. Ibrahim i tak miał sporo szczęścia, bo reszta jego braci została zamordowana – jak widać syn nie uszanował woli ojca i podążał swoją własną drogą.
Tak więc ja uważam,może to jest szokujące ,że bardziej humanitarne było stosowania Dekretu o bratobójstwie niż instytucja Kafes
+19 głosów
 
Najlepszy
Sie 24, 2017
Sylwia Kostka Użytkownik 60,106 pkt
Zgodnie z zasadą, którą wprowadził Ahmed I, sułtan nie powinien już podnosić ręki na swoich braci, lecz – dla bezpieczeństwa – mieli być oni odizolowani, aby nie zagrażać rządom padyszacha. Taki los spotkał biednego księcia Mustafę, którego izolacja doprowadziła do obłędu, i podobne życie było przeznaczone młodszym braciom Murada. Ibrahim wychowywał się więc w odosobnieniu, z nikim nie rozmawiając i mając za towarzyszy jedynie książki, które miały podtrzymywać go przy zdrowych zmysłach. Nie było to jednak takie proste…  Zamknięty jako niewinne dziecko, uwolniony jako szaleniec i znienawidzony za okrucieństwo...
+22 głosów
Sie 24, 2017
Anastazja18 Użytkownik 10,465 pkt
Wieksza sympatie budzi Mustafa, jego wystepki nie mialy ofiar! Dla mnie Ibrahim to psychol,a nie szalony innego okreslenia na te czasy nie znajduje. Jezeli zamkniemy kogos od dziecinstwa w zlotej klatce, to ta osoba moim zdaniem jest mniej zdemoralizowana ,gdyz nie zna innego zycia! Gorzej jak ktos zasmakowal normalnego zycia i zostal skazany na odosobnienie to wtedy pojawiaja sie problemy natury psychicznej!
+21 głosów
Sie 24, 2017
anonim Użytkownik
Mniej okrutny był Mustafa, ale obaj wzbudzają u mnie współczucie.. szkoda mi ich po prostu, że mieli takie ciężkie życie.. no ale cóź.. takie były czasy :/
+21 głosów
Sie 24, 2017
Turna Użytkownik 1,336 pkt
Powiem tylko to, że może i byli padyszachami bo im tak się potoczyło życie, jednak nie umieli podźwignąć tego ciężaru bo mieli chore dusze a umysł to tylko cząstka ciała
+20 głosów
Sie 24, 2017
Mika Użytkownik 29,559 pkt
Mustafa budzi wieksza sympatie- byl bardziej oblakany niz szalony- od dziecka zamkniety co mialo napweno wplyw na psychike- Ibrahim - ciagle trzesacy sie , byl okrutny z wyboru
+19 głosów
Sie 24, 2017
Turhan H. Użytkownik 20,911 pkt
Ja się im nie dziwę, każdy by sfiksował jakby codziennie musiał mieć oczy dookoła głowy i patrzeć czy nie idą go udusić....
+19 głosów
Sie 24, 2017
Mehmed II Użytkownik 2,744 pkt
Współczuję Mustafie...ile to dziecko musiało wycierpieć...te godziny,dni,miesiące,lata izolacji,samotności...ile bólu i cierpienia...to musiało się odbić na jego psychice...tak,darzę sympatią tego biednego chłopca...i tak po prostu po ludzku jest mi go żal.
+19 głosów
Sie 24, 2017
Nemo Użytkownik 10,939 pkt
Brawo Ty
+18 głosów
Sie 24, 2017
Sehzade Mehmed Użytkownik 83,404 pkt
Teoretycznie Mustafa był ciut łagodniejszy w swoim postępowaniu, ale ja współczuję im obu. Urodzili się w samym sercu brutalnej walki o władzę i to niestety zruinowało im życie. Życie w ciągłym strachu przed śmiercią doprowadziło ich na skraj obłędu.
+15 głosów
Sie 24, 2017
Kobieta Sulejmana Użytkownik 35,899 pkt
Szczerze? Mustafy było mi naprawdę żal. Od dziecka ciągle żył w strachu. Nawet gdy był zbyt mały by to zrozumieć, to przecież irracjonalnie czuł lęk. Matka fundowała mu ucieczki z domu...
A potem nastąpiło najgorsze, bo w głowie się nie mieści jak można zamknąć kilkulatka w lochach? a później to już ciągle gdzieś go zamykali....żaden nawet najzdrowszy na umyśle człowiek nie wytrzymałby takiego obciążenia. To musiało zrodzić psychozę i stany depresyjno- lękowe. Smutne.... Ale przyznam szczerze że jeden raz mnie rozbawił...to był odcinek, w którym kazał sługom zabrać sekretarzyk na spacer, żeby ten pooddychał świeżym powietrzem.... płakałam ze śmiechu.
+14 głosów
Sie 24, 2017
agat.pe Użytkownik 18,194 pkt
Mustafa prawie całe życie spędził w zamknięciu - nie wiem czego od niego oczekiwano? że wyjdzie stamtąd i będzie mądrze sprawował władzę?? Ibrahim po prostu sobie naskrobał chociaż nie mało już się w życiu naoglądał (zabicie Bayezida i Kasima), też mu się nie dziwię że nie chciał być zamknięty - bo nikt by nie chciał...
+14 głosów
Sie 24, 2017
An Użytkownik -3,619 pkt
Dla mnie najsympatyczniejszy był Mustafa I Szalony. Rozśmieszył mnie żartem gdy wydał rozkaz strażnikom przejść się z stołem po Pałacu. Rechotałam ze śmiechu. Ibrahim Szalony był shukany i bojaźliwy. Mogłam mu tylko współczuć.
+14 głosów
Sie 25, 2017
Gevherhan S. Użytkownik 1,176 pkt
Zamknięcie robi swoje.. Niestety z początku się nikt nie spodziewał ze np Mustafa będzie tak szalał... To wieczne myśli.. brat mnie zabije przyjda kaci... Kazdy reaguje inaczej.... Ja na ich miejscu też bym nie byla przy zdrowych zmysłach.... Współczuję im i każdemu pod zamknieciem...
+13 głosów
Sie 25, 2017
bibi11111 Użytkownik 1,554 pkt
Nie ma pewności co do tego, czy zamknięty w złotej klatce Ibrahim miał okazje do fizycznej bliskości z kobietami – w końcu istniało ryzyko, że więzień mógł spłodzić syna, a było to niedopuszczalne. Tak czy siak podczas izolacji Ibrahim nie doczekał się dziedzica, za to po objęciu sułtańskiego tronu zabrał się do intensywnej pracy na tym polu. Miał mnóstwo nałożnic – niemal trzysta – i szybko zyskał sławę jednego z najbardziej rozpustnych władców w historii całego imperium osmańskiego. Podobno szczególne upodobanie żywił do dziewic, które sprowadzano specjalnie dla niego. Jego nowe „hobby”, o dziwo, wcale nie przeszkadzało sułtance Kösem, która znalazła kolejną okazję do tego, aby samodzielnie rządzić i sama podsuwała synowi afrodyzjaki.
+12 głosów
Sie 25, 2017
bibi11111 Użytkownik 1,554 pkt
Niewiele wiadomo o tym, jak wyglądały dziecięce lata Ibrahima, lecz z pewnością można stwierdzić, że niczego mu nie brakowało. Jako syn sułtana Ahmeda I i jego prawowitej małżonki Kösem opływał w dostatki i miał szasnę odebrać dobrą edukację. Mimo to wciąż ciążyło nad nim fatum, którego jako maleńkie dziecko nie był jeszcze świadom, a które wkrótce miało stać się jego największym przekleństwem. Rywalizacja o tron padyszacha1 była nieunikniona i chociaż sam Ahmed zniósł zasadę mówiącą o tym, że każdy władca mógł, a nawet powinien pozbawić życia swoich młodszych braci po przejęciu władzy, to nikt nie był pewny co stanie się, kiedy życie obecnego sułtana dobiegnie końca. Z pewnością o bezpieczeństwo swoich synów drżała sułtanka Kösem – jak się później okazało, słusznie.
+11 głosów
Sie 25, 2017
Ayla Sułtanka Użytkownik 9,049 pkt
Moją sympatię wzbudzał Mustafa, nieszkodliwy w gruncie rzeczy szaleniec. Natomiast Ibrahim budził grozę nieprzewidywalnymi okrucienstwami.
+10 głosów
Sie 25, 2017
D. Użytkownik -13,158 pkt
A Murad był normalny??? Albo Sulejman pod koniec życia??? Selim??? Każdy z nich prędzej czy później miał większy lub mniejszy problem psychiczny. Jeden szalał na całego i był klasycznym szaleńcem jak Panowie z posta powyżej, a inni albo mieli obsesje, skłonności do okrucieństwa i agresji, albo uciekali w alkoholizm.
+9 głosów
Sie 25, 2017
Oyku Użytkownik 7,968 pkt
Wolałam bardziej Mustafę niż Ibrahima
+8 głosów
Sie 25, 2017
Dianodolffka Użytkownik 11,043 pkt
Boran świetnie zagrał Mustafę. Czasami aż się miało wrażenie, że to aktor jest szalony. I ile śmiechu było przy tych wszystkich ,,dziwactwach" Mustafy.
+4 głosów
Sie 25, 2017
OnlyRaige Użytkownik 145,033 pkt
W sumie nie dziwię się, że oszaleli. Sama bym zwariowała z myślą, że ktoś może zaraz mnie zabić
+1 głos
Paz 1, 2017
Karolista3011 Użytkownik 55,051 pkt
Świetny!
0 głosów
Paz 1, 2017

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
122 osób na stronie
0 Użytkowników oraz 122 Gości
Dziś posty czytano : 3113 razy

Fandomy, do których należę

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, do których należysz i dołączać do nowych!

Fandomy, które obserwuję

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, które Cię interesują i obserwować nowe!

Zainteresowani tym postem

Liczba osób: 2

Największe fandomy

 1. Riverdale
  189 osób
 2. The 100
  138 osób
 3. Ananasy Sylwii
  134 osób
 4. Bambinos
  125 osób
 5. Bartek Lovers
  121 osób
 6. Supiwerki
  73 osób
 7. Arturonators
  71 osób
 8. Potterheads
  67 osób
 9. Shawn Mendes Army
  60 osób
 10. SikorskiSquad
  39 osób
 11. Domisiaki
  35 osób
 12. Once Upon A Time
  29 osób
 13. Pretty Little Liars
  25 osób
 14. Donaty Agaty
  25 osób
 15. Pamiętniki Wampirów
  20 osób
 16. Remonators
  16 osób
 17. GRY
  14 osób
 18. Misiaki Sysi
  12 osób
 19. Famous In Love
  11 osób
 20. Kluseczki Olgi
  10 osób
 21. Zosiaki
  6 osób
 22. Temorki
  5 osób
 23. FANDOMS YOUTUBE
  5 osób
 24. Sonbird Team
  5 osób
 25. Life Is Strange
  4 osób
 26. Dua Lipa
  4 osób
 27. The Good Place
  3 osób
 28. PC
  2 osób
 29. Nintendo
  2 osób
 30. Young Stars Festival
  1 osób
 1. Riverdale
  553609 punktów
 2. Young Stars Festival
  44842 punktów
 3. Bartek Lovers
  43491 punktów
 4. Supiwerki
  39814 punktów
 5. Potterheads
  39812 punktów
 6. The 100
  38792 punktów
 7. SikorskiSquad
  32852 punktów
 8. Arturonators
  29694 punktów
 9. SERIALE
  25580 punktów
 10. GRY
  23048 punktów
 11. Life Is Strange
  22046 punktów
 12. Famous In Love
  21839 punktów
 13. FILMY/SERIALE/TV
  20160 punktów
 14. Domisiaki
  18338 punktów
 15. Once Upon A Time
  17566 punktów
 16. Ania, nie Anna
  17331 punktów
 17. Ananasy Sylwii
  17158 punktów
 18. Pretty Little Liars
  13102 punktów
 19. YOUNG STARS
  12870 punktów
 20. Shawn Mendes Army
  12667 punktów
 21. Forza
  11134 punktów
 22. Sonbird Team
  10831 punktów
 23. Remonators
  10178 punktów
 24. Eurowizja
  10083 punktów
 25. GWIAZDY YOUNG STARS
  9279 punktów
 26. Dua Lipa
  7958 punktów
 27. TALENTY
  6451 punktów
 28. MUZYKA
  6400 punktów
 29. Playstation VR
  6137 punktów
 30. FILMY
  5724 punktów
 31. Nintendo
  5299 punktów
 32. Pamiętniki Wampirów
  5011 punktów
 33. Detroit
  4982 punktów
 34. Tomb Raider
  4923 punktów
 35. KSIĄŻKI
  4592 punktów
 36. INNE
  4589 punktów
 37. Stranger Things
  4521 punktów
 38. Progress Armia
  4280 punktów
 39. The Originals
  4228 punktów
 40. Misiaki Sysi
  4166 punktów
 41. 13 Reasons Why
  3965 punktów
 42. Bambinos
  3788 punktów
 43. Young Stars News
  3215 punktów
 44. Sport
  2833 punktów
 45. K-Pop
  2737 punktów
 46. American Horror Story
  2596 punktów
 47. God Of War
  2525 punktów
 48. YOUTUBE
  2246 punktów
 49. Kortezjanie
  2114 punktów
 50. Puthinators
  1933 punktów
 51. Sony Playstation
  1626 punktów
 52. Przygodowe
  1150 punktów
 53. MMers
  901 punktów
 54. Temorki
  848 punktów
 55. FPS
  828 punktów
 56. Team Rieger
  781 punktów
 57. R5Family
  602 punktów
 58. PC
  527 punktów
 59. Kluseczki Olgi
  504 punktów
 60. Arianators
  487 punktów
 61. Uncharted
  477 punktów
 62. LUDZIE
  386 punktów
 63. Zosiaki
  383 punktów
 64. Directioners
  314 punktów
 65. FANDOMS TALENTS
  284 punktów
 66. Soy Luna
  284 punktów
 67. #talentobranie
  282 punktów
 68. 5SOSFam
  242 punktów
 69. Akcja & Przygoda
  220 punktów
 70. PROJEKT FANDOMS
  175 punktów
 71. Beautilles
  144 punktów
 72. The Good Place
  143 punktów
 73. Selenators
  128 punktów
 74. Donaty Agaty
  100 punktów
 75. Strzelanki
  98 punktów
 76. Orlandonators
  94 punktów
 77. Podróże
  84 punktów
 78. Swifties
  57 punktów
 79. Far Cry
  45 punktów
 80. Wyścigi
  45 punktów
 1. Potterheads
  976 punktów
 2. FILMY
  350 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  350 punktów
 1. Potterheads
  13365 punktów
 2. The 100
  9393 punktów
 3. SERIALE
  4034 punktów
 4. FILMY/SERIALE/TV
  3861 punktów
 5. Riverdale
  3736 punktów
 6. YOUNG STARS
  2137 punktów
 7. Young Stars Festival
  1408 punktów
 8. Bartek Lovers
  1369 punktów
 9. SikorskiSquad
  881 punktów
 10. Ananasy Sylwii
  865 punktów
 11. Once Upon A Time
  519 punktów
 12. Pretty Little Liars
  491 punktów
 13. FILMY
  352 punktów
 14. Life Is Strange
  349 punktów
 15. Domisiaki
  338 punktów
 16. GRY
  327 punktów
 17. Remonators
  218 punktów
 18. Arturonators
  212 punktów
 19. MUZYKA
  170 punktów
 20. Supiwerki
  137 punktów
 21. Bambinos
  65 punktów
 22. Shawn Mendes Army
  42 punktów
 23. Sonbird Team
  33 punktów
 24. TALENTY
  32 punktów
 25. INNE
  28 punktów
 26. Pamiętniki Wampirów
  27 punktów
 27. KSIĄŻKI
  21 punktów
 28. Stranger Things
  21 punktów
 29. Dua Lipa
  16 punktów
 30. Young Stars News
  16 punktów
 31. Ania, nie Anna
  13 punktów
 32. Eurowizja
  12 punktów
 33. The Originals
  12 punktów
 34. Nintendo
  11 punktów
 35. Famous In Love
  10 punktów
 36. Sport
  10 punktów
 37. God Of War
  8 punktów
 38. Detroit
  6 punktów
 39. 13 Reasons Why
  5 punktów
 40. YOUTUBE
  4 punktów
 41. Arianators
  3 punktów
 42. LUDZIE
  2 punktów
 43. Progress Armia
  2 punktów
 44. Misiaki Sysi
  1 punktów
 45. Playstation VR
  1 punktów
 1. Potterheads
  37555 punktów
 2. Riverdale
  4469 punktów
 3. Ananasy Sylwii
  3072 punktów
 4. Pretty Little Liars
  2607 punktów
 5. Shawn Mendes Army
  2191 punktów
 6. The 100
  1649 punktów
 7. Bartek Lovers
  1586 punktów
 8. Sonbird Team
  1486 punktów
 9. Once Upon A Time
  1216 punktów
 10. Dua Lipa
  1047 punktów
 11. The Originals
  989 punktów
 12. Soy Luna
  986 punktów
 13. Bambinos
  918 punktów
 14. K-Pop
  902 punktów
 15. Supiwerki
  851 punktów
Kontakt Post