Wakacje to czas wyjazdów i odpoczynku. Dla niektórych się kończą z dniem 1 września, lecz ja jako studentka tego dnia wyjeżdżam na wakacje mojego życia. Jadę z rodzicami do Włoch. Jedziemy samochodem i nie mamy zamiaru leżeć na basenowych leżakach, ale też i zwiedzać! Dlatego zakupiłam kilka przewodników po Toskani i Rzymie, czyli rejonach, w które się wybieramy. Chciałam zaplanować kilka jednodniowych wycieczek, lecz nie było to łatwe zadanie, ponieważ jest w nich wymienionych bardzo dużo miejsc. Ale na szczęście udało mi się wybrać kilka najbardziej interesujących mnie miejsc i dzisiaj chce się z wami podzielić planem wycieczki po toskańskim wybrzeżu, który zawiera adresy parkingów, godziny otwarcia (informacje te dotyczą września) oraz ceny wejściówek.
Będziemy mieszkać w okolicy San Vincenzo i stąd jedziemy autem do Pizy. Auto zostawiamy na Parcheggio Park Brennero na Via A. Paparelli. Stamtąd spacerkiem idziemy w stronę Piazza del Duomo, co zajmie ok 20 minut.
Piza to miasto, w którym urodził się Galileusz. Przeżywało ono największy rozkwit na przełomie XI i XII w. Z tego właśnie okresu pochodzą najpiękniejsze zabytki Pizy.
Ciekawostka:
Najbardziej lokalne dania to np. zupa z białej fasoli (minestra di fagioli bianchi di San Michele) czy zupa z żab (zuppa di ranocchi). Podobno warto też spróbować potraw rybnych z grilla np. węgorza (anguilla). Natomiast numerem jeden wśród deserów jest torta co bischeri - ciasto robione na bazie czekolady, ryżu i orzechów piniowych.
Jako pierwszą zwiedzamy Krzywą Wieżę. Zwiedzanie jest możliwe od 9 do 20, a wejście kosztuje 18 euro.
Waży ona ponad 14 tys. ton i mierzy ona aż 56m! Na samej góze jest taras widokowy, skąd można podziwiać panoramę pobliskiego placu i całej Pizy. Krzywa Wieża miała pełnić funkcję dzwonnicy przy znajdującej się tuż obok katedrze. Budowla zaczęła się przechylać już od początku prac, które miały miejsce w 1173r.
Zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem i trwa ono 35 min.
Następnie odwiedzamy katedre. Czynna od 9 do 20. Wstęp wolny, lecz należy pobrać bilet w kasie.
Katedra została wzniesiona na przełomie XI i XII w. Podczas zwiedzania nie należy przeoczyć kaplicy patrona Pizy, św. Ranieriego (Cappella di San Ranieri) gdzie przechowywane są jego relikwia. Warto też zobaczyć tzw. lampę Galileusza, która, jak uznawano przez wiele lat, miała zainspirować go do odkrycia prawa ruchu wahadła.
Później spacerem kierujemy się w stronę rzeki. Po drodze można odwiedzić ogród botaniczny (9 do 19; 2,50 euro), gdzie warto zobaczyć orchidee, kamelie i hortensje oraz magnolie i miłorzęb dwuklapowy, które zostały zasadzone w 1789r.
Nad rzeką można się posilić przed kolejną porcją zwiedzania. :D
Aby powrócić na parking należy się udać na przystanek Pacinotti 1, wsiąść do autobusu lini Linea 2 i wysiąść na przystanku Batelli 3, skąd bliziutko mamy do naszego samochodziku. (Bilety autobusowe można zakupić w specjalnych automatach oraz kioskach)
Udajemy się do oddalonego o ok 35min Livorno. Auto zostawiamy na Parcheggio Moderno na Via Dell Angiolo.
Miasto to zostało zaprojektowane na życzenie Medyceuszy jako "miasto idealne".
Zwiedzanie tego miasta zaczynamy od Nowej Twierdzy, która została wzniesiona w XVI wieku. Obecnie w jej górnej częsci mieści się park.
Następnie spacerkiem udajemy się do Starej Twierdzy. Pomiędzy Starą i Nową Twierdzą w 1629r. wyrosła urokliwa dzielnica zwana Nową Wenecją, obecnie wizytówka miasta.
Taras Mascagniego (Terrazza Mascagni) to (wg przewodnika) ulubione miejsce przechadzek mieszkańców - nadmorski deptak.
Zaparkować można przy Aquarium, które znajduje się w pobliżu (Piazzale Mascagni 1)
Najlepszą wizytówką Ceciny jest krajobraz. Wysokie wydmy, gęste lasy piniowe i piaszczyste wybrzeże przyciągają wielu turystów.
Jednym z najbardziej znanych tutejszych kurortów jest Marina di Cecina, oddalona o ok. 3,5 km od centrum Ceciny.
My w planach mamy po prostu spacer po tym kurorcie (parking na Piazza Sant Andresa 145), lecz jeśli ktoś nadal ma mało wraże, to w okolicy znajduje się Museum Archeologico Comunale Villa Guerrazzi. Są tam przechowywane kolekcje pochodzące z czasów etruskich i wcześniejszych okresów.
Na północ od Ceciny znajdziemy zajmujący 3km pas białych plaż. Z daleka morskie wybrzeże wygląda jak pokryte śniegiem. Białe plaże o wyjątkowo delikatnym piasku znajdują się głównie pomiędzy miejscowościami Vada i Rosignano Solvay.
I oto zakończyła się nasza pierwsza jednodniowa wycieczka. Mam nadzieję, że wam się post spodoba. Przygotuję też post o Florencji i Rzymie. Może ktoś z was był w tych okolicach i może doradzić, coś co warto zobaczyć, a nie ma tego w żadnych przewodnikach?
Chętnie też przyjmę rady, co możemy zobaczyć podróżując z Polski do Włoch przez Austrie i Czechy, ale też i przez Austrie i Niemcy.
Jakość: | 20 | Popularność: | 234 |
Wsparcie: | 3 | Ocena i wartość ocen: | 13 |
Wyróżnienia/kary: | 0 | Komentarze i reakcje: | 110 |
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych dyskusji z napisanych w tym fandomie) |