+14 głosów
(postid: 318271) 
ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!

W drugiej części tej serii zdecydowałam się skupić tylko na jednej osobie, główna bohaterka; Clarke, która uznana jest za wybawczynię wszytskich i wszytskiego, oraz cierpiętnicę, co by o niej nie mówić, miała chyba najwięcej trudnych dylematów moralnych, inna sprawa, że sama się na to zdecydowała, gdy objęła władzę i to jak się z tymi wyborami nosiła. Ale pomijając postać Clarke (która akurat mnie ogromne irytuje) a skupiając się na traginych decyzjach, już odczuwamy pewny ból metafizyczny. 

Dylematy etyczne Clarke wydają się jeszcze trudniejsze, dlatego, że jest liderem, funkcjonuje nawet takie określenie jak odpowiedzialność lidera, teraz przedstawię Wam  wybory i to, że są one już dawno w kulturze znane, nieco inne niż sytuacja z wagonikami z poprzednego mojego postu, ale w ogólle nie łatwiejsze.
Wyobraźmy sobie taką sytuację: trwa wojna, odział specjalny zostaje wysłany na misję, jednak obie strony konfliktu dochodzą do porozumienia, więc oddział ma wrócić do bazy, musi to jednak zrobić niezauważony, bo jest oddziałem specjalnym i gdy go odnajdą na terytorium wroga, zabiją wszytskich jego człownków. W czasie powrotu jeden z żołnierzy wpada w pułapkę i tym sposobem zostaje ciężko rannny, jednak nie śmiertelnie, ale nie może powstrzymać się od krzyków, które słyszą wrogie wojska, jeden z jego kolegów bierze szmetkę i zatyka mu usta w ten sposób go dusząc. Co powinien zrobić dowódca oddziału? Pozwolić zabić rennego, czy jednak w myśl zasady jeden za wszystkich, wszyscy za jednego skazać na śmierć resztę ludzi?

Pozwolenie na śmierć tego żołnierza można tłumaczyć, że jednak ten człowiek sam wszedł w pułapkę, po części był sobie winny, poza tym odpowiada za cały zespół, ale przy tym dylemacie moralnym może być inaczej: grupa Żydów ucieka z getta, chowają się w stodole, goni ich grupa Niemców, wśrod uciekających jest matka z niemowlęciem, które cały czas płaczę, jeśli kobieta go nie uciszy wszyscy zostaną wydani i zginą, czy matka powinna zatkać dziecku usta i tym samym je zabić?

To właśnie takie, zmieniome oczywiście stoją wybory przed liderem, takie dylematy przeżywa Clarke. Zobaczcie jak wybiera.


Pierwszy naprawdę okropnie trudny i nierozwiązywalny dylemat etyczny Clarke musiała podjąć już w połowie sezonu drugiego i tym razem wcale nie chodzi mi o wydanie, czy nawet zabójstwo Finna, a o wydarzenie w Tondc. Jak to mówią? "Wiedza czyni wolnym, ale i unieszczęśliwia" tak chyba właśnie jest. Clarke dowiaduje się, że ludzie z Mount Weather zamierzają zrzucić bombę w miejsce narady wojennej, najpierw przekazuje te wiadomość Lexie, ta decyduje się na ucieczkę i namawia do tego Clarke. I tu twórcy The 100 daja nam rykoszetem między oczy, dosłownie. Co Clarke powinna zrobić? Pierwszą jej myślą była ewakuacja wszystkich, ale wtedy wróg dowiedziałby się o szpiegu-o Bellamim, wtedy by się cofneli, a wygrana wojny stanełaby pod znakiem zapytania. Ale ocaliłaby ludzi, czy można zadecydować o życiu jednych by ratować inne istnienia? "Zwycięstwo stoi na plecach ofiar", mówi Lexa i ma całkowitą rację, pytanie, czy było tego warte? Clarke decyduje się na ucieczkę, na ukrycie faktu, że mogła a nie ocaliła wielu istnień ludzkich, że tak naprawdę skazała ludzi na śmierć dla wygrania bitwy. Myślicie, że dobrze postąpiła? 

Można oceniać ten wybór w kilku kategoriach; jako taktyczny była to zdecydowanie trafiona decyzja, w końcu najbardziej Ludzią z Gór zależało na śmierci Lexy i Clarke, czego udało się uniknąć, do tego nikt się nie zorientował o szpiegu, ale gdyby ocaniać to ze względu moralnego i humanitarnego, to czy naprawdę można poświęcić tyle istnien ludzkich dla wygrania wojny? Czy można decydować o tym, kto umrze, a kto warty jest ocalenia? 

Właściwie na te pytanie nie można udzielić odpowiedzi, to właśnie wybór tragiczny. Uważacie, że Clarke zadecydowała słusznie?Kolejna decyzja Clarke, czyli słynna dźwignia w moim odczuciu nie była aż tak trudna, sądzę nawet, że nie była nawet w połowie tak niewykonalna jak ta wyżej. Dlaczego? Bo tak naprawdę Clarke musiała wybrać między życiem, a śmiercią, między życiem swoich ludzi, a innych, fakt byli wśród nich tacy, którzy im pomagali, były tam dzieci, ale byli też ci, którzy jeśli darowano by im życie, nigdy nie przestaliby dążyć do wyjścia na Ziemię. Clarke tak naprawdę nie mogła postąpić inaczej. Ta decyzja była straszna, okropna, paskudna w skutkach, ale była konieczna. Clarke szukała innego wyjścia, nie chciała zabijać tych ludzi, ale musiała i o ile w Tondc to ona zadecydowała o śmierci tych ludzi i miała wybór, o tyle tutaj tego wyboru nie dostała. Clarke napromieniowała piętro i zabiła wszystkich, ale ocaliła swoich. Był to dylemat etyczny, moralny, którego konsekwencje są straszne, ale wybór choć ogromnie trudny i pozostawiający straszne wyrzuty sumeinia, był tak naprawdę oczywisty, zgodzicie się?Czas na sezon czwarty i nie chodzi mi tu o listę! Ani nawet o to, czy Clarke powinna ją robić. Chodzi mi o prawdę. Czy można zataić ludziom informację o tym, że zginą? Czy można kazać im pracować, kiedy tak naprawdę podjęło się decyzje o tym, kto umrze? Clarke nie powiedziała ludziom, że pozostałość Arki pomieści sto osób. Mimo, że gardziła Jahą za to jak postąpił, mimo, że jeszcze niedawno była w stanie zginąć pomagając ojcu powiedzieć prawdę na Arce, mimo, że za prawdę oddał życie jej tata. To bardzo mądry zabieg w serialu. Obserwujemy ogromną zmianę Clarke (i wcale nie byłabym taka pewna czy na lepsze) ta, która nienawidziła Jahy i matki za to, że chcą okłamać ludzi, ta będąc na ich miejscu robi dokładnie to samo. To jest prawdziwy wybór tragiczny: powiedzieć i ryzykować zamieszanie i to, że nie ocaleje nikt, ryzykować może ostatnią nadzieję ludzkości, czy odebrać ludziom wiedzę, jedyne co im pozostaje i perfidnie okłamywać ich, że jeśli wezmą się do pracy wszystko będzie dobrze? Bellamy od początku był za opcją drugą, Raven natomiast uważała, że nie można robić czegoś takiego, cały czas nalegała na to, żeby powiedzieć im prawdę. A Clarke? Clarke okłamała ludzi i stworzyła listę. To wybór niewykonalny. Ale podejmując go Clarke kieruje się rozumem, nie sumieniem, nie sercem, nawet nie moralnością, jest do bólu racjonalna, ostrożna. Ocalenie, życie jest dla niej najważniejsze.

A Wy co myślicie, ludzie powinni poznać prawdę czy Clarke miała prawo ich okłamać?Teraz decyzja Clarke, która ostatnio wywołała chyba najwięcej kontrowersji, faktem jest to, że było to już jakiś czas temu, ale zagorzali fani na pewno to pamiętają. Clarke zamknęła bunkier. Poszła na współpracę, uwaga, z JAHĄ, tak właśnie z nim i mimo będącej na górze Octavii zamknęła głaz, skazując wszystkich na górze na śmierć. Octavia wygrała konklawe, więc jej decyzję bardzo często uznawano za całkowicie błędną, pytanie, czy gdyby Octavia przegrała też tak by mówiono? Bo prawda jest taka, że ona założyła, że O nie wygra, że przegra i zgnie. Jej błędem nie było to, że zamknęła ten bunkier, ale to, iż zabrakło jej wiary, i tu paradoksalnie we własnych ludzi. Tu najłatwiej zobaczyć w Clarke mesjanizm i to jak wypowiedż Konrada z "Dziadów" cz III sparafrazowaną w tytule tego posta pasuje do jej postaci. Clarke sądziła, że tylko ona jest w stanie ocalić swoich ludzi. Ale wracając do samej decyzji to znowu pojawia nam się tu to samo, czyli dogłębny, zimny racjonalizm, właśnie tym w swoich wyborach kieruje się Clarke, zadecydowała, że jest ogromne prawdopodobieństwo, że zwycięzcą  nie będzie O, a wygrać może Luna, czyli ma kolejny powód by tak postąpić, bo wtedy ratuje  już nie tylko swoich ludzi, ale cały ludzki gatunek. Jej wybór wcale nie jest taki niezrozumiały jak się wydaje, był właśnie rozsądny, rozważny, całkowicie amoralny i wbrew wszelkim zasadom, czy honorowi, ale był mądry. Tak w ogóle, nie przypomina Wam to czegoś?

A jak Wy byście wybrali, ryzyko, że Wasi ludzie zginą, mało tego, że zginą wszyscy, że cały gatunek ludzki umrze, czy zaufalibyście przyjaciółce, czy postawilibyście na jedną kartę? Zapewne fani O powiedzieliby, że powinna jej zaufać, bo powinna, były przyjaciółkami, powinna w nią wierzyć, skoro inni wierzyli w nią, ona powinna też wierzyć w swoich ludzi, ale tak łatwo się mówi, prawda jest taka, że mimo wszystkich (a jest ich na serio sporo) wad na Clarke ciążyła odpowiedzialność, a ona zrobiła wszytsko by gatunek ludzki przetrwał, pamiętacie słowa Marcusa z pierwszego sezonu "Przyjaźń to luksus, na który nas nie stać", czyż one nie pasują tu idealnie?To jak dla mnie najtragiczniejsze decyzje Clarke, których nikt nie byłby w stanie podjąć, co Wy o nich myślicie, pisząc widzę, że tych dylematów moralnych jest jeszcze o wiele więcej, ale te Clarke są chyba najbardziej rozpoznawalne. Ja o dziwo z wieloma się nawet zgadzam, a wszystkie rozumiem, a Wy sądzicie, że Clarke postępowała słusznie? Widzicie tutaj odpowiedzielność lidera, porównywalne do tych przykładów, które podałam na początku? Bo ja dostrzegam te pararelność. Wam też chciałam to pokazać, ale często właśnie takie etyczne dylematy trzymają nas przy ekranach, bo one wywołują tyle emocji, tyle bólu, nawet myślenie o tragicznych decyzjach bohaterów wywołują ból. Clarke wybrała, bo musiała, bo podjęła się tego zadania, w Wy uważacie, że jej wybory były dobre?


OCENA JAKOŚCI

Uważasz, że ocena jest nieuczciwa? Zgłoś to przyciskiem "zgłoś" na dole, a administracja portalu sprawdzi tą ocenę!
JAK MOGĘ ZAROBIĆ PUNKTY DLA FANDOMU Z TEGO POSTA / CO MOGĘ TERAZ ZROBIĆ?
Jaka jest Twoja reakcja?
0
OK
1
Super
0
Śmiech
0
Zdziwienie
0
Złość
0
Smutek
PUNKTACJA Z TEGO POSTA NIE JEST WLICZANA DO AKTUALNYCH AKCJI KONKURSOWYCH PORTALU ALE
Wciąż możesz go komentować, oceniać i brać udział w jego wyzwaniach, a być może zdecydujemy się go podbić i tym samym zaliczyć z niego punkty do aktualnych akcji serwisu - im większa w nim aktywność, tym większa szansa byśmy podjęli taką decyzję :)

Redaktor tego posta zarobił dotychczas 730 punktów za:

Jakość:20Popularność:532
Wsparcie:47Ocena i wartość ocen:14
Wyróżnienia/kary:0Komentarze i reakcje:61
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych dyskusji z napisanych w tym fandomie)
O CO CHODZI Z PUNKTAMI DLA REDAKTORÓW? ZA CO SIĘ JE ZARABIA?

Zaloguj się, aby zarabiać punkty z aktywności w postach !

Interesuje Cię ten serial? Bądź na bieżąco ! Dołącz do polecanej przez nas grupy fanowskiej o The 100 na Facebooku i poznaj innych fanów serialu !
Kliknij tutaj, aby dołączyć
Weronika z Setki Użytkownik 92,133 pkt
532 czytelników Wrz 16, 2017

Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta

Możesz wkleić bezpośredni link do grafiki / video aby umieścić ją w treści komentarza
Podpisz się (nick, imię etc.)
Prywatność: Twój adres email zostanie tylko wykorzystany do przesłania powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

6 Komentarzy

kaczka.dziwaczka Ekspert 32,682 pkt
Utwierdzasz mnie w twierdzenie, że masz najlepsze posty na fandoms. Tym bardziej nie rozumiem dlaczego mają tak mało wyświetleń! Są cudowne, czuje, że spokojnie mogłabym siedzieć z ich papierową wersją, pić kawę i zaznaczać rzeczy, które uznam za najważniejsze.
Oglądając serial chyba jak większość byłam ciągle zbulwersowana podejmowanymi decyzjami. i choć nie przepadam za Jahą, myślę, że miał rację, robią najlepsze co mogą na podtawie dostępnych informacji. Możemy się sprzeczać o tym co było potrzebne a co nie, ale tak naprawdę nigdy do końca tego nie zrozumiemy, nigdy nie będziemy w tym miejscu i tym czasie, nigdy nie podejmiemy takich decyzji. Dlatego jakiś czas po zobaczeniu serialu twierdze, że decyzje  wnim podjęte były słuszne. Nie zawsze wychodziły na dobre, ale oni właśnie robili najlepsze co mogli na podstawie dostępnych informacji. To tak jak z matką Montyiego. Postąpił słusznie zabijając ją, nie można zaprzeczyć, dopiero później, kiedy dowiedzieliśmy się o możliwości wyłączenia chipów niektórzy uznali, że zrobił źle zabijając ją.
+12 głosów
 
Najlepszy
Wrz 17, 2017
Deni2528 Użytkownik 41,963 pkt
Wspaniały post! <3
+11 głosów
Wrz 17, 2017
No One of TheHundred Fan 95,197 pkt
Post jest po prostu cudowny. Świetnie wyjaśnia kroki Clarke, dlaczego postąpiła tak, a nie inaczej. Szczerze, ja sam nie wiem co bym zrobił w tych wszystkich sytuacjach. Poświęcić wszystkich dla "wiekszego dobra", w tym przypadku wygranja wojny, czy może wydać szpiega. Takie decyzje sa niemożliwe do podjęcia.
Być może ten post otworzy trochę oczy osobom typu "NIE LUBIE KLARK BO JEJ DECYZJE SOM ZLE HURR DURR".
+9 głosów
Wrz 18, 2017
Galopujący Jeleń Admin 289,922 pkt
Czekamy na więcej! :)
+9 głosów
Wrz 18, 2017
Karolina z Setki Użytkownik 439,103 pkt
Dobrze napisany i przemyślany post. Bardzo nie lubię Clarke, sama nawet nie jestem w stanie stwierdzić dlaczego, ale wybory przed jakimi stoją sa naprawdę trudne i sama nie byłabym w stanie stanąć przed taką decyzją
+8 głosów
Wrz 18, 2017
Sanae Użytkownik 66,056 pkt
Rewelacja!
+6 głosów
Wrz 18, 2017

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
138 osób na stronie
1 Użytkowników oraz 137 Gości
Użytkownicy aktualnie na stronie
Dziś posty czytano : 7958 razy

Fandomy, do których należę

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, do których należysz i dołączać do nowych!

Fandomy, które obserwuję

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, które Cię interesują i obserwować nowe!

Zainteresowani tym postem

Liczba osób: 1

Największe fandomy

 1. Riverdale
  189 osób
 2. The 100
  138 osób
 3. Ananasy Sylwii
  134 osób
 4. Bambinos
  125 osób
 5. Bartek Lovers
  121 osób
 6. Supiwerki
  73 osób
 7. Arturonators
  71 osób
 8. Potterheads
  67 osób
 9. Shawn Mendes Army
  60 osób
 10. SikorskiSquad
  39 osób
 11. Domisiaki
  35 osób
 12. Once Upon A Time
  29 osób
 13. Pretty Little Liars
  25 osób
 14. Donaty Agaty
  25 osób
 15. Pamiętniki Wampirów
  20 osób
 16. Remonators
  16 osób
 17. GRY
  14 osób
 18. Misiaki Sysi
  12 osób
 19. Famous In Love
  11 osób
 20. Kluseczki Olgi
  10 osób
 21. Zosiaki
  6 osób
 22. Temorki
  5 osób
 23. FANDOMS YOUTUBE
  5 osób
 24. Sonbird Team
  5 osób
 25. Life Is Strange
  4 osób
 26. Dua Lipa
  4 osób
 27. The Good Place
  3 osób
 28. PC
  2 osób
 29. Nintendo
  2 osób
 30. Young Stars Festival
  1 osób
 1. Riverdale
  554297 punktów
 2. Young Stars Festival
  44875 punktów
 3. Bartek Lovers
  43525 punktów
 4. Supiwerki
  39853 punktów
 5. Potterheads
  39847 punktów
 6. The 100
  38835 punktów
 7. SikorskiSquad
  32954 punktów
 8. Arturonators
  29734 punktów
 9. SERIALE
  25609 punktów
 10. GRY
  23075 punktów
 11. Life Is Strange
  22080 punktów
 12. Famous In Love
  21921 punktów
 13. FILMY/SERIALE/TV
  20165 punktów
 14. Domisiaki
  18356 punktów
 15. Once Upon A Time
  17603 punktów
 16. Ania, nie Anna
  17342 punktów
 17. Ananasy Sylwii
  17194 punktów
 18. Pretty Little Liars
  13118 punktów
 19. YOUNG STARS
  12872 punktów
 20. Shawn Mendes Army
  12672 punktów
 21. Forza
  11236 punktów
 22. Sonbird Team
  10831 punktów
 23. Remonators
  10195 punktów
 24. Eurowizja
  10095 punktów
 25. GWIAZDY YOUNG STARS
  9280 punktów
 26. Dua Lipa
  7962 punktów
 27. TALENTY
  6454 punktów
 28. MUZYKA
  6412 punktów
 29. Playstation VR
  6142 punktów
 30. FILMY
  5732 punktów
 31. Nintendo
  5302 punktów
 32. Pamiętniki Wampirów
  5031 punktów
 33. Detroit
  4983 punktów
 34. Tomb Raider
  4924 punktów
 35. KSIĄŻKI
  4594 punktów
 36. INNE
  4589 punktów
 37. Stranger Things
  4542 punktów
 38. Progress Armia
  4281 punktów
 39. The Originals
  4231 punktów
 40. Misiaki Sysi
  4178 punktów
 41. 13 Reasons Why
  3969 punktów
 42. Bambinos
  3810 punktów
 43. Young Stars News
  3219 punktów
 44. Sport
  2846 punktów
 45. K-Pop
  2739 punktów
 46. American Horror Story
  2598 punktów
 47. God Of War
  2527 punktów
 48. YOUTUBE
  2252 punktów
 49. Kortezjanie
  2114 punktów
 50. Puthinators
  1933 punktów
 51. Sony Playstation
  1630 punktów
 52. Przygodowe
  1150 punktów
 53. MMers
  904 punktów
 54. Temorki
  848 punktów
 55. FPS
  831 punktów
 56. Team Rieger
  782 punktów
 57. R5Family
  608 punktów
 58. PC
  527 punktów
 59. Kluseczki Olgi
  509 punktów
 60. Arianators
  492 punktów
 61. Uncharted
  477 punktów
 62. Zosiaki
  398 punktów
 63. LUDZIE
  391 punktów
 64. Directioners
  315 punktów
 65. FANDOMS TALENTS
  287 punktów
 66. Soy Luna
  287 punktów
 67. #talentobranie
  282 punktów
 68. 5SOSFam
  246 punktów
 69. Akcja & Przygoda
  220 punktów
 70. PROJEKT FANDOMS
  175 punktów
 71. Beautilles
  144 punktów
 72. The Good Place
  143 punktów
 73. Selenators
  130 punktów
 74. Donaty Agaty
  101 punktów
 75. Strzelanki
  98 punktów
 76. Orlandonators
  97 punktów
 77. Podróże
  84 punktów
 78. Swifties
  57 punktów
 79. Far Cry
  45 punktów
 80. Wyścigi
  45 punktów
 1. Potterheads
  977 punktów
 2. FILMY
  350 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  350 punktów
 1. Potterheads
  13365 punktów
 2. The 100
  9393 punktów
 3. SERIALE
  4034 punktów
 4. FILMY/SERIALE/TV
  3861 punktów
 5. Riverdale
  3736 punktów
 6. YOUNG STARS
  2137 punktów
 7. Young Stars Festival
  1408 punktów
 8. Bartek Lovers
  1369 punktów
 9. SikorskiSquad
  881 punktów
 10. Ananasy Sylwii
  865 punktów
 11. Once Upon A Time
  519 punktów
 12. Pretty Little Liars
  491 punktów
 13. FILMY
  352 punktów
 14. Life Is Strange
  349 punktów
 15. Domisiaki
  338 punktów
 16. GRY
  327 punktów
 17. Remonators
  218 punktów
 18. Arturonators
  212 punktów
 19. MUZYKA
  170 punktów
 20. Supiwerki
  137 punktów
 21. Bambinos
  65 punktów
 22. Shawn Mendes Army
  42 punktów
 23. Sonbird Team
  33 punktów
 24. TALENTY
  32 punktów
 25. INNE
  28 punktów
 26. Pamiętniki Wampirów
  27 punktów
 27. KSIĄŻKI
  21 punktów
 28. Stranger Things
  21 punktów
 29. Dua Lipa
  16 punktów
 30. Young Stars News
  16 punktów
 31. Ania, nie Anna
  13 punktów
 32. Eurowizja
  12 punktów
 33. The Originals
  12 punktów
 34. Nintendo
  11 punktów
 35. Famous In Love
  10 punktów
 36. Sport
  10 punktów
 37. God Of War
  8 punktów
 38. Detroit
  6 punktów
 39. 13 Reasons Why
  5 punktów
 40. YOUTUBE
  4 punktów
 41. Arianators
  3 punktów
 42. LUDZIE
  2 punktów
 43. Progress Armia
  2 punktów
 44. Misiaki Sysi
  1 punktów
 45. Playstation VR
  1 punktów
 1. Potterheads
  37555 punktów
 2. Riverdale
  4469 punktów
 3. Ananasy Sylwii
  3072 punktów
 4. Pretty Little Liars
  2607 punktów
 5. Shawn Mendes Army
  2191 punktów
 6. The 100
  1649 punktów
 7. Bartek Lovers
  1586 punktów
 8. Sonbird Team
  1486 punktów
 9. Once Upon A Time
  1216 punktów
 10. Dua Lipa
  1047 punktów
 11. The Originals
  989 punktów
 12. Soy Luna
  986 punktów
 13. Bambinos
  918 punktów
 14. K-Pop
  902 punktów
 15. Supiwerki
  851 punktów
Kontakt Post