+4 głosów
(postid: 328056) 
ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!

Znacie sytuację, gdy przychodzą do Was znajomi, pogralibyście w coś, ale nie chce Wam się ani dużo czasu spędzać na tłumaczeniu o co chodzi w danej grze, ani specjalnie angażować w jakąś produkcję? Rozwiązaniem jest technologia PlayLink, a własnie zadebiutowała kolejna gra , w którą zabawimy się z użyciem smartona i konsoli. Czy warto dać szansę Frantics ?

Nowa gra korzystająca z technologii Playlink


Frantics to gra, której bardzo brakowało w solidnym portfolio dla posiadaczy PS4. Choć kanapowe granie jest niestety coraz rzadziej implementowane przez developerów do swoich produkcji, to jednak osobiście jestem zdania, że jest to duży błąd. W czasach, gdy gaming nie jest już tak niszowy jak kiedyś, otwarcie się na - nazwijmy to - rodzinne granie (czy choćby z dzieckiem/drugą połówką) , powinno być standardem. Podczas, gdy konkurencja zabiła Kinecta, w Sony postanowiono jednak dać szansę produkcjom kierowanym nie tylko dla hardcore’owych graczy. Efektem jest bardzo udana technologia PlayLink, która w świetny sposób łączy granie na konsoli z zabawą na smartfonie. Dotychczas na rynku pojawiło się 5 gier korzystających z tej technologii, z czego 4 zostały spolszczone - To Jesteś Ty, Wiedza to Potęga, Singstar Celebrations i Ukryty Plan. W tym tygodniu premierę miała kolejna - Frantics, czyli tak naprawdę zestaw minigier do zabawy ze znajomymi/rodziną ale… podoba w bardzo ciekawej, atrakcyjnej formie.


Podobnie jak we wszystkich innych tytułach z serii PlayLink, zabawa przedstawiona jest tak, abyśmy byli w stanie dosłownie w mig rozpocząć grę ze znajomymi - za każdym razem narrator (tu występujący w formie lisa) tłumaczy rozgrywkę, ale tak, aby było szybko, łatwo i przyjemnie - bez zbędnego przynudzania. Na szczęście, gdy wciągniecie się w zabawę, kolejna rozgrywka przebiega już bez tłumaczenia zasad a my możemy skupić się na czystej rozgrywce. 

Jak zacząć i jak się w to gra?


Aby rozpocząć zabawę należy ściągnąć aplikację “Frantics” na Wasz telefon (iOS/Android) i uruchomić grę na konsoli, po czym postępować zgodnie ze wskazówkami na (obu) ekranach. Po krótkiej kalibracji (można grać przy użyciu akcelerometra jak i żyroskopu) gra losuje zwierzę, którym kierujemy w grze (jest ich całkiem sporo), robimy selfie (niestety, bez filtrów) i...zaczynamy, a właściwie lis zaczyna i prowadzi nas przez wszystkie etapy rozgrywki.


Tym razem będziemy grać całkiem aktywnie - nie ma tutaj co prawda gier ruchowych (których nota bene mocno na PS4 brakuje - choć niektóre tytuły na PlayStation VR próbują zagospodarować tę niszę graczy) , ale i tak przyjdzie nam całkiem często i sprawnie machać telefonem przed telewizorem. Zdecydowana większość minigier wymaga przechylania urządzeniem na wszystkie strony (w ten sposób poruszamy się postacią), zdarza się też konieczność potrząsania, wciskania jakiegoś przycisku na ekranie, a nawet słuchania tego, co leci z głośników naszego telefonu. Słowem - jest dość zróżnicowanie. We Frantics gra się prosto, zasady każdej z gier opanujemy w mig i...prawdopodobnie zagracie więcej niż jeden raz - czy zatem eksperyment z gameplayem rodem ze gier na Switcha się udał ?

Dobry początek, ale co dalej ?


I tak i nie. Liczba minigier jest względnie wystarczająca, jeśli nie zdecydujecie się grać dłużej niż powiedzmy godzinę, co kilka dni. Gdy uznacie, że Frantics jest na tyle fajna, by pobawić się codziennie, albo w ramach wielogodzinnej sesji, powtarzalność dość szybko da Wam się we znaki. Świetnym ruchem jest to, że kolejne minigry odblokowujemy w ramach ponownej rozgrywki (co sprawia, że chce się grać więcej i więcej) , jednak choć niektóre z nich mają np. 3 wersje plansz do ukończenia, to niestety - za każdym razem występują one w identycznej konfiguracji - i tak np. w grze a’la bule tory są 3 i tylko 3, podobnie jak w wyścigach samochodowych a’la trials - tory nie dość, że krótkie, to z przeszkodami występującymi w tych samych konfiguracjach. Niektóre gry owszem , jakąś losowość przebiegu rozgrywki oferują, ale i tak pod tym względem odczułem zawód - i tak, choć z początku tytułem byłem wręcz zachwycony, tak z każdą godziną (i dniem) zabawy - pojawiała się reakcja : “ech, znowu to samo” .


Nie zrozumcie źle - różnorodność jest , całkiem spora (choć niektóre gry to powielenie zasad w nieco innej konfiguracji - np. wyścigi samochodów czy rakiet, opierają się o tą samą - ale jednak bardzo udaną! - formułę modyfikowania naszych pojazdów), jednak z czasem złapiecie się na tym, że właściwie w kółko gracie w to samo, szczególnie podczas np. licytacji , gdy przychodzi nam rywalizować nieustannie o te same przedmioty. We Frantics zabrakło mi zwyczajnie większej ilości zróżnicowanych minigier. Pod tym względem twórcy niestety nie zdołali ogarnąć ich tylu, ile możemy spotkać w tytułach chociażby takich jak Mario Party czy innych gier ze Switcha, opartych o tę formę zabawy. A przecież jest to niemal studnia bez dna pomysłów do realizacji, podobnie jak wielki potencjał do tworzenia rozgrywki.


Mimo wszystko - ten minus może okazać się zupełnie nieaktualny, jeśli okaże się, że developerzy przygotowują dla nas nowe minigry , przedmioty do licytacji itd. w formie DLC. Tak, w przypadku Frantics aż się prosi o zestawy nowych minigier - te przedłużyłyby żywotność gry niesamowicie i naprawdę liczę na to, że developerzy nie tylko już o tym myślą, ale wręcz pracują nad kolejnymi minigrami. Jeśli tak się stanie, możecie spokojnie dodać 1-1,5 oczka do końcowej oceny.

Czas na show !


Minigry choć są osią główną zabawy, to jednak Frantics nie byłaby tak warta rozbudowywania, gdyby nie formuła, na którą developerzy postawili. Podobnie jak w przypadku “Wiedza to potęga” czy “To jesteś Ty” , mamy do czynienia ze swoistym show, w którym bierzemy udział - i za to chwała twórcom. Gra jest całkowicie zdubbingowana , postacie wypadają ciekawie i w tym aspekcie produkcja mnie nie zawiodła. No, może gdyby czasem rozgrywka była nieco dłuższa… albo gdyby chociaż można było zmienić ilość rund (to nawet byłoby lepsze wyjście) do rozegrania w ramach jednej sesji - byłoby już w ogóle super. Mimo wszystko, zabawa jest dość dynamiczna, spójnie i sprawnie prowadzona, płynnie przenosząca nas od jednej minigry do drugiej. Po drodze uraczeni zostaniemy też jednym grupowym wyzwaniem (swoją drogą, patent z przerzucaniem się bombami jest naprawdę świetny!) , licytacją przedmiotu, którym utrujemy życie rywalom w trwającej minigrze (ciekawy pomysł, nie ukrywam) oraz wyborem przedmiotu, który chcemy wykorzystać w Wielkim Finale. Ten ostatni niestety trochę zawodzi - zawsze polega na tym samym i przebiega identycznie. To tak naprawdę arena , w której musimy pozbyć się wszystkich rywali (zrzucić ich w przepaść) z tą różnicą, że w ramach rozgrywki odblokujemy nowe przedmioty do wykorzystania na tym etapie zabawy. Znów - fajne, gdy gramy sporadycznie ale irytujące, gdy do Frantics zechcemy przywiązać się na dłuższe sesje. 

Jeśli przegrasz, możesz jeszcze wygrać


Wspomnieć jeszcze warto o ciekawym zabiegu, który ma sprawiać, że ostatecznie wszyscy gracze są fajni i nawet jeśli przegrywają w jakiejś minigrze, to i tak należy się im jakaś nagroda. Tym sposobem, gdy przegramy na smarfonie możemy wybrać kogo i jaką przeszkadzajką zechcemy uraczyć, narrator lis pod koniec każdej z minigier nagrodzi koroną nie tylko zwycięzcę minigry ale także kogoś, kogo sobie na bazie jakiegoś dodatkowego kryterium wybierze, podczas licytacji przedmiotów (z użyciem monet porozrzucanych do zebrania w każdej minigrze) pozwoli nam skorzystać z przedmiotu, którego nikt inny nie wybrał. Mało tego - czasami podczas rozgrywki lis może do nas...zadzwonić (!) , przekazując tajną misję - np. doprowadź do tego, by X przegrał, albo zbierz jak najwięcej monet w tej zabawie - dzięki której zdobędziemy także koronę. Te w Wielkim Finale przeliczane są na życia - im więcej koron mamy, tym więcej razy możemy spaść z areny finałowej. I tak w kółko.

Wizualnie bardzo OK


Wizualnie nie ma się do czego przyczepić - jest dokładnie tak, jak być powinno. Ostre, dynamiczne kolory, stylistyka nawiązująca do klimatów orientalnych, trochę plastelinowa (nawiązanie do kultowego Neverhood jak najbardziej wskazane ;) )  i oczywiście płynna. Słowem - bardzo ładna party game, która oczywiście nie oferuje jakichś fajerwerków graficznych, ale na pewno mogła prezentować się gorzej i i tak nie bylibyśmy zdziwieni. Na plus należy ująć przywiązania do detali, ostre tekstury i ciekawy level-design (choć np. wyścigi mogłyby być dłuższe - ale to w końcu minigra - nie przez przypadek ;) )

To naprawdę fajna gra !


Mimo minusów, gra tak naprawdę nie ma żadnej sensownej konkurencji i po prostu warto ją mieć. Niekoniecznie po to, by zagrywać się nią godzinami - przynajmniej dotychczas, gdy minigier jest tylko 15 (z finałową), co przy poziomie bliskim 100 i więcej minigier w grach od Nintendo - jest niestety liczbą zbyt małą. Mimo wszystko, gdy odwiedzą Was znajomi, dziewczyna będzie chciała pograć z Wami i swoimi przyjaciółkami na konsoli albo macie dzieci… Frantics wydaje się obowiązkową pozycją do zakupu. Nie jest droga, oferuje ciekawą rozgrywkę i po prostu bawi. W dodatku całkowite (i dobre) spolszczenie oraz wykorzystanie smartfonów zamiast standardowego kontrolera sprawia, że dostępna będzie dla każdego i praktycznie każdy będzie się z nią dobrze bawił.

Podsumowując...


Kupcie, by mieć - a mieć taką grę w swojej kolekcji wręcz trzeba. Na imprezę, rodzinne granie z drugą połówką i/lub dziećmi etc. - jest to pozycja, która zapewni wiele rozrywki i humoru, pod warunkiem, że będziecie ją sobie rozsądnie dawkować (godzinka-półtorej, czyli ze 3-4 rozgrywki pod rząd to uczciwy max). Na szczęście tytułów z serii PlayLink przybywa (i miejmy nadzieję, że przybywać nadal będzie), toteż posiadając przykładowo mając w swojej kolekcji takie tytuły jak np. To Jesteś Ty, Wiedzę czy Potęgę i teraz Frantics - możecie już zapewnić swoim gościom wiele atrakcji. Proszę tylko o DLC z nowymi minigrami (mogą być płatne - jest to w tym wypadku całkowicie usprawiedliwione), a będzie to tytuł, do którego będziecie często, a być może nawet regularnie na pół godzinki-godzinkę co parę dni - wracać.


Ocena ostateczna aktualna: 7/10 (za małą ilość minigier) - gdy jednak pojawią się DLC z nowymi minigrami, śmiało możecie przyjąć ocenę 8.25/10 .

Grę możecie kupić już teraz w PlayStation Store w cenie 79 zł - https://store.playstation.com/pl-pl/product/EP9000-CUSA09638_00-0000000000000000 . Możecie też spróbować wygrać kod uprawniający do pobrania gry w naszych konkursach na tym portalu: http://fandoms.pl/328032/konkurs-wygraj-gre-frantics-na-playstation-4-playlink lub w grupie partnerskiej Fandoms - PS4 Polska - https://www.facebook.com/groups/ps4polska/ , jeśli rozszyfrujecie kod korzystając z poniższych wskazówek :) Powodzenia!


Frantics zrecenzowaliśmy dzięki PlayStation Polska (Sony Computer Interactive) na standardowej konsoli PlayStation 4 .


Graliście? A może planujecie zakupić i/lub gra Was zainteresowała? Podzielcie się opinią w komentarzach :)

Rozszyfruj kod do pobrania pełnej wersji gry z PS Store!

Pora na to, byście zdobyli swój egzemplarz gry - ale uwaga - trzeba troszkę pogłówkować - kto pierwszy ten lepszy ! Cała zabawa polega na tym, aby odgadnąć 4 tytuły gier, o które chodzi poniżej. Pierwsza litera każdej z nich to brakujący znak w kodzie do pobrania gry ! Kod znajdziecie w stosownym poście na partnerskiej grupie PS4 Polska (https://www.facebook.com/groups/ps4polska/) . 


1. Gra, którą zapowiedziano podczas konferencji na E3 i tego samego dnia trafiła do PS Store, udostępniono ją też za darmo w ramach PS Plus

2. Gra ze statusem czasowego exlusivea, której zapowiedź podczas konferencji Microsoftu bardzo zabolała fanów konsoli Sony .

3. Wielki hit, który zgarnął nieraz maksymalne oceny w recenzjach i w tym miesiącu trafił do PS Plus.

4. Jedna z najbardziej niedocenionych gier, którą aktualnie możecie kupić w świetnej przecenie na PS Store, która pierwotnie ukazała się na PS VITA a jakiś czas w wersji zremasterowanej także na PS4 .


POWODZENIA ! Pochwalcie się w komentarzach, jeśli udało Wam się odgadnąć kod i ściągnąć grę ! :)


OCENA JAKOŚCI

Ten post jest POLECANY na głównej. Oceniać posty mogą tylko Administratorzy i Eksperci danego fandomu. Jesteś wśród nich? Oceń ten post !
Uważasz, że ocena jest nieuczciwa? Zgłoś to przyciskiem "zgłoś" na dole, a administracja portalu sprawdzi tą ocenę!
JAK MOGĘ ZAROBIĆ PUNKTY DLA FANDOMU Z TEGO POSTA / CO MOGĘ TERAZ ZROBIĆ?
Jaka jest Twoja reakcja?
0
OK
5
Super
0
Śmiech
0
Zdziwienie
1
Złość
0
Smutek
PUNKTACJA Z TEGO POSTA NIE JEST WLICZANA DO AKTUALNYCH AKCJI KONKURSOWYCH PORTALU ALE
Wciąż możesz go komentować, oceniać i brać udział w jego wyzwaniach, a być może zdecydujemy się go podbić i tym samym zaliczyć z niego punkty do aktualnych akcji serwisu - im większa w nim aktywność, tym większa szansa byśmy podjęli taką decyzję :)

Redaktor tego posta zarobił dotychczas 977 punktów za:

Jakość:20Popularność:858
Wsparcie:53Ocena i wartość ocen:54
Wyróżnienia/kary:0Komentarze i reakcje:26
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych dyskusji z napisanych w tym fandomie)
O CO CHODZI Z PUNKTAMI DLA REDAKTORÓW? ZA CO SIĘ JE ZARABIA?

Zaloguj się, aby zarabiać punkty z aktywności w postach !

Piotr Baranowski Zarząd 1,131,660 pkt
858 czytelników Mar 9, 2018

Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta

Możesz wkleić bezpośredni link do grafiki / video aby umieścić ją w treści komentarza
Podpisz się (nick, imię etc.)
Prywatność: Twój adres email zostanie tylko wykorzystany do przesłania powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

1 Komentarz

Amelia Banaszak Użytkownik 209,530 pkt
1. Far Cry 4
2. Tomb Raider
3. Bloodborne?
4. Horizon Zero Dawn?

uwaga, strzelam!:p
0 głosów
Mar 9, 2018

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
121 osób na stronie
0 Użytkowników oraz 121 Gości
Dziś posty czytano : 5012 razy

Fandomy, do których należę

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, do których należysz i dołączać do nowych!

Fandomy, które obserwuję

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, które Cię interesują i obserwować nowe!

Zainteresowani tym postem

Liczba osób: 1

Największe fandomy

  1. Riverdale
    189 osób
  2. The 100
    138 osób
  3. Ananasy Sylwii
    134 osób
  4. Bambinos
    125 osób
  5. Bartek Lovers
    121 osób
  6. Supiwerki
    73 osób
  7. Arturonators
    71 osób
  8. Potterheads
    67 osób
  9. Shawn Mendes Army
    60 osób
  10. SikorskiSquad
    39 osób
  11. Domisiaki
    35 osób
  12. Once Upon A Time
    29 osób
  13. Pretty Little Liars
    25 osób
  14. Donaty Agaty
    25 osób
  15. Pamiętniki Wampirów
    20 osób
  16. Remonators
    16 osób
  17. GRY
    14 osób
  18. Misiaki Sysi
    12 osób
  19. Famous In Love
    11 osób
  20. Kluseczki Olgi
    10 osób
  21. Zosiaki
    6 osób
  22. Temorki
    5 osób
  23. FANDOMS YOUTUBE
    5 osób
  24. Sonbird Team
    5 osób
  25. Life Is Strange
    4 osób
  26. Dua Lipa
    4 osób
  27. The Good Place
    3 osób
  28. PC
    2 osób
  29. Nintendo
    2 osób
  30. Young Stars Festival
    1 osób
  1. Riverdale
    561120 punktów
  2. Young Stars Festival
    45180 punktów
  3. Bartek Lovers
    43777 punktów
  4. Potterheads
    40281 punktów
  5. Supiwerki
    40240 punktów
  6. The 100
    39167 punktów
  7. SikorskiSquad
    34067 punktów
  8. Arturonators
    30215 punktów
  9. SERIALE
    25734 punktów
  10. GRY
    23301 punktów
  11. Famous In Love
    22360 punktów
  12. Life Is Strange
    22332 punktów
  13. FILMY/SERIALE/TV
    20189 punktów
  14. Domisiaki
    18515 punktów
  15. Once Upon A Time
    17910 punktów
  16. Ananasy Sylwii
    17463 punktów
  17. Ania, nie Anna
    17397 punktów
  18. Pretty Little Liars
    13249 punktów
  19. YOUNG STARS
    12907 punktów
  20. Shawn Mendes Army
    12744 punktów
  21. Forza
    12199 punktów
  22. Sonbird Team
    10875 punktów
  23. Remonators
    10310 punktów
  24. Eurowizja
    10202 punktów
  25. GWIAZDY YOUNG STARS
    9294 punktów
  26. Dua Lipa
    8013 punktów
  27. TALENTY
    6501 punktów
  28. MUZYKA
    6467 punktów
  29. Playstation VR
    6199 punktów
  30. FILMY
    5787 punktów
  31. Nintendo
    5357 punktów
  32. Pamiętniki Wampirów
    5186 punktów
  33. Detroit
    4999 punktów
  34. Tomb Raider
    4947 punktów
  35. Stranger Things
    4692 punktów
  36. KSIĄŻKI
    4628 punktów
  37. INNE
    4615 punktów
  38. Progress Armia
    4295 punktów
  39. Misiaki Sysi
    4249 punktów
  40. The Originals
    4243 punktów
  41. 13 Reasons Why
    4018 punktów
  42. Bambinos
    3934 punktów
  43. Young Stars News
    3292 punktów
  44. Sport
    2925 punktów
  45. K-Pop
    2754 punktów
  46. American Horror Story
    2609 punktów
  47. God Of War
    2558 punktów
  48. YOUTUBE
    2305 punktów
  49. Kortezjanie
    2125 punktów
  50. Puthinators
    1943 punktów
  51. Sony Playstation
    1763 punktów
  52. Przygodowe
    1150 punktów
  53. MMers
    943 punktów
  54. FPS
    874 punktów
  55. Temorki
    857 punktów
  56. Team Rieger
    805 punktów
  57. R5Family
    642 punktów
  58. PC
    549 punktów
  59. Arianators
    541 punktów
  60. Kluseczki Olgi
    537 punktów
  61. Zosiaki
    503 punktów
  62. Uncharted
    485 punktów
  63. LUDZIE
    434 punktów
  64. Directioners
    334 punktów
  65. FANDOMS TALENTS
    303 punktów
  66. Soy Luna
    302 punktów
  67. #talentobranie
    290 punktów
  68. 5SOSFam
    266 punktów
  69. Akcja & Przygoda
    220 punktów
  70. PROJEKT FANDOMS
    180 punktów
  71. Beautilles
    156 punktów
  72. The Good Place
    151 punktów
  73. Selenators
    141 punktów
  74. Strzelanki
    109 punktów
  75. Donaty Agaty
    106 punktów
  76. Orlandonators
    104 punktów
  77. Podróże
    92 punktów
  78. Swifties
    77 punktów
  79. Far Cry
    55 punktów
  80. Wyścigi
    45 punktów
  1. Potterheads
    1075 punktów
  2. FILMY
    350 punktów
  3. FILMY/SERIALE/TV
    350 punktów
  1. Potterheads
    13365 punktów
  2. The 100
    9393 punktów
  3. SERIALE
    4034 punktów
  4. FILMY/SERIALE/TV
    3861 punktów
  5. Riverdale
    3736 punktów
  6. YOUNG STARS
    2137 punktów
  7. Young Stars Festival
    1408 punktów
  8. Bartek Lovers
    1369 punktów
  9. SikorskiSquad
    881 punktów
  10. Ananasy Sylwii
    865 punktów
  11. Once Upon A Time
    519 punktów
  12. Pretty Little Liars
    491 punktów
  13. FILMY
    352 punktów
  14. Life Is Strange
    349 punktów
  15. Domisiaki
    338 punktów
  16. GRY
    327 punktów
  17. Remonators
    218 punktów
  18. Arturonators
    212 punktów
  19. MUZYKA
    170 punktów
  20. Supiwerki
    137 punktów
  21. Bambinos
    65 punktów
  22. Shawn Mendes Army
    42 punktów
  23. Sonbird Team
    33 punktów
  24. TALENTY
    32 punktów
  25. INNE
    28 punktów
  26. Pamiętniki Wampirów
    27 punktów
  27. KSIĄŻKI
    21 punktów
  28. Stranger Things
    21 punktów
  29. Dua Lipa
    16 punktów
  30. Young Stars News
    16 punktów
  31. Ania, nie Anna
    13 punktów
  32. Eurowizja
    12 punktów
  33. The Originals
    12 punktów
  34. Nintendo
    11 punktów
  35. Famous In Love
    10 punktów
  36. Sport
    10 punktów
  37. God Of War
    8 punktów
  38. Detroit
    6 punktów
  39. 13 Reasons Why
    5 punktów
  40. YOUTUBE
    4 punktów
  41. Arianators
    3 punktów
  42. LUDZIE
    2 punktów
  43. Progress Armia
    2 punktów
  44. Misiaki Sysi
    1 punktów
  45. Playstation VR
    1 punktów
  1. Potterheads
    37555 punktów
  2. Riverdale
    4469 punktów
  3. Ananasy Sylwii
    3072 punktów
  4. Pretty Little Liars
    2607 punktów
  5. Shawn Mendes Army
    2191 punktów
  6. The 100
    1649 punktów
  7. Bartek Lovers
    1586 punktów
  8. Sonbird Team
    1486 punktów
  9. Once Upon A Time
    1216 punktów
  10. Dua Lipa
    1047 punktów
  11. The Originals
    989 punktów
  12. Soy Luna
    986 punktów
  13. Bambinos
    918 punktów
  14. K-Pop
    902 punktów
  15. Supiwerki
    851 punktów
Kontakt Post