0 głosów
Kilka słów od autora:
Zaskakująco świetna gra dla dwóch graczy jednocześnie. Dlaczego taka świetna? Sprawdźcie recenzję :-)
(postid: 328810) 
ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!

Gra, która przeciera szlaki i wnosi naprawdę wiele. Jeden z bardzo nielicznych tytułów, które przejdziecie od początku do końca w duecie i w którą bez drugiej osoby nie zagracie. Jeśli obawialiście się, że co-op skupi się głównie na strzelaniu, wiedzcie , że się pomyliliście. Zapraszam do zapoznania się z recenzję gry A Way Out, którą możecie już znaleźć w sklepach.

Ścigany...

Ucieczka z więzienia to temat, na którym można by oprzeć całą grę, jednak twórcy nie poszli w tym wypadku po najmniejszej linii oporu i zaoferowali nam znacznie bardziej złożoną grę - i chwała im za to ! W grze przejmujemy kontrolę dwóch bohaterów: skazanego za między innymi malwersacje finansowe, rozważnego i starszego Vincenta oraz rozrabiakę, szybko zmierzającego do rozwiązań siłowych i młodszego Leo. Para bohaterów poznaje się podczas jednego z więziennych “spacerów” i dość szybko postanawia uciec z więzienia. Historia z pozoru jest sztampowa, ale z czasem akcja przenosi się w wiele innych miejsc, czym błyskawicznie zyskuje uwagę Gracza. Nie myślcie sobie przy tym, że ucieczka z więzienia została potraktowana po macoszemu - nic z tych rzeczy ! To w gruncie rzeczy naprawdę rozbudowana, całkiem długa (jak na taki “pierwszy raz” z co-opem) produkcja, po której chcemy więcej… ale o tym za chwilę.

Kooperacyjny fun do potęgi n-tej

Coś, co bezwzględnie zasługuje na uwagę to fakt wspaniale zrealizowanego grania w kooperacji. W tym wypadku developerzy dali nam dwie możliwości i obie zasługują na uwagę. Jeśli macie kolegę “obok”, całą grę możecie przejść na jednym telewizorze za pomocą dwóch padów - ekran rozdzieli się wertykalnie na pół (w 90% przebiegu fabuły) i gotowe. Ot, takie kooperacyjne Lego, ale dla znacznie starszego odbiorcy i w mojej opinii - znacznie ciekawszym gameplayem ;) Jeśli nie macie drugiego gracza obok siebie, w A Way Out możecie zagrać online i tu ciekawostka - wystarczy jedna kopia gry, aby zagrać z drugim graczem online i - uwaga - ten drugi gracz NIE musi posiadać swojej kopii gry ! Doskonałe rozwiązanie, które budzi szacunek dla twórców. Można? Można. Nie mam wątpliwości, że takim ruchem gra sprzeda się w znacznie większej ilości egzemplarzy, niż miałoby to miejsce, gdyby tego rodzaju Online nie był możliwy. Bo nie zawsze więcej znaczy więcej… :)

Zaskakująco rozbudowana , ale są rysy na diamencie

Gdy już wybierzemy gracza i formę przejścia gry, możemy zabrać się do zabawy. Początkowe wrażenie staje się coraz lepsze, więc jeśli początek gry Was porwie, uwierzcie, będzie tylko lepiej. Przede wszystkim warto odnotować jedną rzecz - to nie jest strzelanka . Gra oferuje całą masę ciekawych (szczególnie w pierwszej połowie gry i końcówce) rozwiązań , które wymagają udziału obu graczy jednocześnie. Co prawda w pewnym momencie w A Way Out strzelania jest naprawdę niemało, ale mimo wszystko, wcale Was to nie zmęczy. Dobra - nie jest to Call Of Duty czy choćby Uncharted w Multi, ale to, co najważniejsze, czyli radocha z grania wspólnie - gwarantowana ! Trzeba jednak przyznać, że animacje w etapach strzelankowych nie powalają i czuć ograniczenia budżetowe. Brakuje też wszelkiego rodzaju efektów, które bardziej zdynamizowały by potyczki. Jeśli powstanie druga część, z - na bank - większym budżetem, ten tryb rozgrywki należałoby poprawić.

Nie tylko strzelanie

Odpuśćmy jednak strzelanie, bowiem to przez pierwsze parę godzin występuje bardzo rzadko. Znacznie częściej przyjdzie nam się skradać (szkoda tylko, że tak świetnie zrealizowanych sekwencji skradankowych jak z początku gry, gdy lądujemy w więziennej sali szpitalnej jest tak niewiele…), ścigać i uciekać, a nawet jeździć samochodami (model jazdy arcade, ale uwierzcie - nie zwrócicie na to specjalnie uwagi) , motorami, pływać łodzią (wspólne wiosłowanie musi być!), a także kombinować (niekiedy naprawdę szybko) jak złapać uciekiniera czy też ukryć się, by nas nie znaleźli. To jednak nie wszystko !

Do kooperacji już nie tylko Lego. Szukacie czegoś poważniejszego? Oto jest.

Momentami gra przypomina takie tuzy gatunku gier przygodowych jak choćby Heavy Rain. Bywa przygnębiająco, poważnie i po prostu życiowo. Co więcej, nawet w takich momentach twórcy mieli pomysł na wspólne granie. Będziecie zaskoczeni, gdy przyjdzie Wam wykonywać zupełnie zwyczajne czynności - razem - i przy tym realnie świetnie się bawić oraz wybierać różne opcje dialogowe. A gdy będziecie chcieli trochę porywalizować, w tej materii developerzy poszli o krok dalej i...w określonych miejscach zaoferowali całkiem fajne minigry, w których możemy bić wzajemnie swoje rekordy. Nie spędzicie przy nich zbyt wiele czasu, gdyż fabuła zachęca do jej kontynuowania bez zbędnych postojów, ale trzeba przyznać, że rozmach pomysłów daje radę. W przyszłości (następnej części?) warto pokusić się o rozwinięcie i tego elementu gry.

Każdy wybór ma znaczenie... jak przejść dany fragment gry.

Najbardziej pozytywnym zaskoczeniem było dla mnie jednak kolejne nawiązanie do tytułów Quantic Dream czy choćby genialnego Until Dawn, Life Is Strange, o tytułach Telltale nie wspominając. W grze przyjdzie nam naprawdę wiele razy podejmować wybory, które w świetny sposób będą nam odzwierciedlać charakter obu bohaterów. Co ważne, wybory te dość diametralnie zmieniają rozgrywkę w kilku przypadkach, co oznacza, że gdybyście drugi raz ukończyli grę wybierając dokładnie odmienne opcje, mielibyście do czynienia z dość znacznie innym przebiegiem gry. Co prawda nie są do wybory, które ową fabułę zmieniają, a jedynie zmieniają sposób przejścia danego fragmentu gry, ale i tak jest to świetna opcja.

Jeszcze więcej plusów ...

Mało Wam zalet? To dodam jeszcze, że sekwencje zręcznościowe (np. pościgi czy ucieczki) są całkiem długie (sekwencje trwają nawet parę minut) i jest ich naprawdę wiele, odpowiednio zróżnicowanych. Co chwilę myślałem sobie: “cóż, grało się super, ale to już na pewno koniec…” i ku mojej uciesze okazywało się, że jeszcze wiele miałem przed sobą. Jeden z momentów wydawał się już 100% endingiem (na pewno wiecie który, jeśli graliście) a tu okazało się, że gramy dalej...i to całkiem długo. Wymagająco i intensywnie jest dosłownie do samego końca (“grande finale” to naprawdę długa seria różnych rozwiązań - a jakże inaczej - do wspólnego grania) i co więcej, ostatecznie gra kończy się na jeden z dwóch sposobów, które dość znacznie różnią się od siebie. Ile jest takich rozdziałów - zapytacie? Zwykle słyszymy o 10… huk, jak jest ich ze 20 (czujecie Uncharted? ;) ) . W A Way Out natomiast przyjdzie Wam rozegrać blisko 2x tyle sekwencji, w których roi się od pomysłów na wspólne granie.

Graficznie powyżej oczekiwań!

Zaskoczeniem okazała się także oprawa wizualna. Vincent i Leo przemierza kilka zaskakująco rozbudowanych (zapomnijcie o kilku pokojach na krzyż!) miejscówek, odpowiednio zróżnicowanych wizualnie. Nie brakuje też warunków atmosferycznych, świetnej gry światła i cieni, przyjemnych, ostrych tekstur i bogatego w detale otoczenia. Przyczepić się muszę do powtarzalności terenu w etapach dłuższych pościgów samochodowych, motorowych itd. , ale to bardziej z czysto recenzenckiego obowiązku niż faktycznego odczucia problemu. Chciałbym jednak, by gry indie, będące prekursorami do czegoś nowego cierpiały tylko na takiego rodzaju mankamenty jak A Way Out.

Alternatyw sensownych brak

To naprawdę świetna gra, podczas której owszem - odczujecie ograniczenia budżetowe - ale A Way Out oferuje przede wszystkim jedno: wielki fun z rozgrywki, w szczególności wynikającej ze wspólnego grania. Plasuje to tę grę na pozycji bardzo wysokiej, przede wszystkim z racji braku sensownej alternatywy dla tego rodzaju rozgrywki, ale także - naprawdę rozbudowanego, zróżnicowanego i satysfakcjonującego gameplayu. Będziecie zadowoleni, tym bardziej, że gra kosztuje 50% normalnej ceny pudełkowej, a w dodatku do wspólnego grania wystarczy...jedna kopia gry. Czy może być lepiej ?

Odważnie , z sukcesem

Może, ale nie od razu. Developerzy jak na “pierwszy raz” z takim co-opem puścili naprawdę wodze fantazji i mamy grę, która zaskakuje rozmachem i ilością pomysłów. Gdyby A Way Out miała ich połowę, to nadal byłaby dobra gra ! Bardzo chciałbym, żeby pomysłowość A Way Out stała się inspiracją dla innych twórców. Prosi się o taki tryb co-op w Uncharted i innych grach z co-opową zabawą, także na jednej kanapie (nie tylko online! my chcemy grać z żywymi ludźmi obok także!) oraz o więcej tego rodzaju gier. Trzeba jednak przyznać, że mnogość pomysłów w tej grze jest na tyle duża, że inni developerzy mają teraz całkiem trudne zadanie by zrobić, co nie będzie “kolejnym A Way Out” . Jeszcze jedno - w grze niemal nie występują zwykłe pomysły na zadania typu quick time event. Mamy do czynienia z ogromną większością czysto gameplayowych rozwiązań. Oklaski się należą !

Chcemy drugą część. EA, dajcie im budżet - zasłużyli !

Niewątpliwie Hazelight Studios - developerowi gry - należy się solidny zastrzyk finansowy od EA, by ci mogli stworzyć kolejną odsłonę tej świetnej gry. Jeśli nowa część dostanie znacznie większy budżet, może powstać z tego gra na “9”, a być może jeszcze więcej. Pokazali, że potrafią - teraz należy w nich zainwestować, bo to bardzo zdolna ekipa. Po świetnej “Brothers: A Tale Of Two Sons”, która miała być namiastką co-opa (niestety dla jednego gracza…) , tym razem dostaliśmy tytuł, który oferuje tony zabawy i choć kończy się po około 7-8 godzinach zabawy (co i tak nie jest złym wynikiem!) , to jednak daje perspektywy zagrania ponownie zmieniając przebieg konkretnych etapów. A Way Out 2 musi powstać - dzięki takim grom EA ma szansę realnie zrehabilitować się za działania związane z lootami i mikrotransakcjami. Tym razem tego rodzaju rzeczy nie uświadczycie, a co więcej - zapłacicie za grę mniej, niż jest tego warta - co samo w sobie jest wielką rzadkością.


Na koniec napiszę wprost: fabuła także daje radę i trochę szkoda, że twórcy nie zrobili sobie jakiejś furtki do kontynuacji - wydaje się, że mamy do czynienia z zamkniętą całością, ale może się mylę.

Podsumowując...

Zagrajcie koniecznie - gra dostępna jest na PS4, XONE i PC . To taka gra, która wnosi wiele do naszej branży i przeciera szlaki do tego, co może wydarzyć się dalej. Z jednej strony chciałbym, by takich tytułów jak A Way Out powstało więcej, ale z drugiej - niech nie następuje to od razu. Panowie z Hazelight Studios zwyczajnie zasługują na to, by druga część ich gry okazała się wielkim sukcesem, także finansowym. Takich ludzi chce się wspierać - którzy nie boją się eksperymentować, a co więcej - dają nam więcej, niż moglibyśmy tego na początek oczekiwać. Wspaniała gra. 


Ocena końcowa: 8,5 - technicznie na 8, ale kooperacyjny gameplay to czysta, bezapelacyjna 9 .


Recenzja powstała na bazie kopii gry, którą otrzymaliśmy od firmy Electronic Arts Polska. Grałem na konsoli PlayStation 4 w wersji podstawowej.


OCENA JAKOŚCI

Ten post jest POLECANY na głównej. Oceniać posty mogą tylko Administratorzy i Eksperci danego fandomu. Jesteś wśród nich? Oceń ten post !
Uważasz, że ocena jest nieuczciwa? Zgłoś to przyciskiem "zgłoś" na dole, a administracja portalu sprawdzi tą ocenę!
JAK MOGĘ ZAROBIĆ PUNKTY DLA FANDOMU Z TEGO POSTA / CO MOGĘ TERAZ ZROBIĆ?
Jaka jest Twoja reakcja?
1
OK
1
Super
0
Śmiech
0
Zdziwienie
0
Złość
0
Smutek
PUNKTACJA Z TEGO POSTA NIE JEST WLICZANA DO AKTUALNYCH AKCJI KONKURSOWYCH PORTALU ALE
Wciąż możesz go komentować, oceniać i brać udział w jego wyzwaniach, a być może zdecydujemy się go podbić i tym samym zaliczyć z niego punkty do aktualnych akcji serwisu - im większa w nim aktywność, tym większa szansa byśmy podjęli taką decyzję :)

Redaktor tego posta zarobił dotychczas 649 punktów za:

Jakość:20Popularność:617
Wsparcie:0Ocena i wartość ocen:0
Wyróżnienia/kary:0Komentarze i reakcje:12
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych dyskusji z napisanych w tym fandomie)
O CO CHODZI Z PUNKTAMI DLA REDAKTORÓW? ZA CO SIĘ JE ZARABIA?

Zaloguj się, aby zarabiać punkty z aktywności w postach !

Piotr Baranowski Zarząd 1,237,419 pkt
617 czytelników Kwi 6, 2018

Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta

Możesz wkleić bezpośredni link do grafiki / video aby umieścić ją w treści komentarza
Podpisz się (nick, imię etc.)
Prywatność: Twój adres email zostanie tylko wykorzystany do przesłania powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

1 Komentarz

Badyl Załoga
No to chyba czas powiększyć ,,peesową" bibliotekę gier ;) jak zwykle bardzo fajna recka!
0 głosów
Kwi 7, 2018

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
112 osób na stronie
0 Użytkowników oraz 112 Gości
Dziś posty czytano : 10608 razy

Fandomy, do których należę

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, do których należysz i dołączać do nowych!

Fandomy, które obserwuję

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, które Cię interesują i obserwować nowe!

Zainteresowani tym postem

Liczba osób: 0

Największe fandomy

 1. Riverdale
  157 osób
 2. Ananasy Sylwii
  130 osób
 3. The 100
  125 osób
 4. Bambinos
  124 osób
 5. Bartek Lovers
  112 osób
 6. Supiwerki
  73 osób
 7. Arturonators
  67 osób
 8. Shawn Mendes Army
  47 osób
 9. SikorskiSquad
  39 osób
 10. Domisiaki
  34 osób
 11. Once Upon A Time
  28 osób
 12. Donaty Agaty
  25 osób
 13. Pretty Little Liars
  24 osób
 14. Pamiętniki Wampirów
  19 osób
 15. Remonators
  16 osób
 16. Misiaki Sysi
  13 osób
 17. Famous In Love
  11 osób
 18. Kluseczki Olgi
  10 osób
 19. GRY
  7 osób
 20. Temorki
  5 osób
 21. FANDOMS YOUTUBE
  5 osób
 22. Dua Lipa
  4 osób
 23. Life Is Strange
  3 osób
 24. The Good Place
  3 osób
 25. PC
  2 osób
 26. Nintendo
  2 osób
 1. Riverdale
  490541 punktów
 2. Bartek Lovers
  39971 punktów
 3. Supiwerki
  38128 punktów
 4. The 100
  34970 punktów
 5. SikorskiSquad
  31920 punktów
 6. Young Stars Festival
  27417 punktów
 7. SERIALE
  24201 punktów
 8. GRY
  22024 punktów
 9. Life Is Strange
  20509 punktów
 10. Arturonators
  19230 punktów
 11. Domisiaki
  17740 punktów
 12. Ania, nie Anna
  17159 punktów
 13. FILMY/SERIALE/TV
  17081 punktów
 14. Famous In Love
  16706 punktów
 15. Once Upon A Time
  15812 punktów
 16. Ananasy Sylwii
  15753 punktów
 17. Shawn Mendes Army
  12290 punktów
 18. YOUNG STARS
  11985 punktów
 19. Pretty Little Liars
  11787 punktów
 20. Remonators
  9867 punktów
 21. Eurowizja
  9599 punktów
 22. GWIAZDY YOUNG STARS
  8725 punktów
 23. Dua Lipa
  7763 punktów
 24. Forza
  6319 punktów
 25. TALENTY
  6229 punktów
 26. Playstation VR
  5978 punktów
 27. MUZYKA
  5338 punktów
 28. Nintendo
  5106 punktów
 29. Detroit
  4926 punktów
 30. Tomb Raider
  4864 punktów
 31. INNE
  4487 punktów
 32. KSIĄŻKI
  4466 punktów
 33. Progress Armia
  4237 punktów
 34. The Originals
  4150 punktów
 35. Pamiętniki Wampirów
  4076 punktów
 36. Misiaki Sysi
  3912 punktów
 37. 13 Reasons Why
  3767 punktów
 38. Stranger Things
  3178 punktów
 39. K-Pop
  2665 punktów
 40. Bambinos
  2636 punktów
 41. Young Stars News
  2604 punktów
 42. American Horror Story
  2516 punktów
 43. God Of War
  2472 punktów
 44. FILMY
  2457 punktów
 45. Sport
  2372 punktów
 46. Kortezjanie
  2070 punktów
 47. Puthinators
  1907 punktów
 48. Sony Playstation
  1292 punktów
 49. Przygodowe
  1150 punktów
 50. Temorki
  833 punktów
 51. FPS
  697 punktów
 52. Team Rieger
  651 punktów
 53. MMers
  587 punktów
 54. PC
  486 punktów
 55. Uncharted
  475 punktów
 56. Kluseczki Olgi
  436 punktów
 57. YOUTUBE
  407 punktów
 58. R5Family
  368 punktów
 59. Arianators
  322 punktów
 60. #talentobranie
  261 punktów
 61. LUDZIE
  227 punktów
 62. Akcja & Przygoda
  220 punktów
 63. FANDOMS TALENTS
  220 punktów
 64. Soy Luna
  216 punktów
 65. Directioners
  201 punktów
 66. PROJEKT FANDOMS
  170 punktów
 67. 5SOSFam
  131 punktów
 68. The Good Place
  115 punktów
 69. Beautilles
  98 punktów
 70. Strzelanki
  93 punktów
 71. Selenators
  89 punktów
 72. Donaty Agaty
  86 punktów
 73. Podróże
  63 punktów
 74. Orlandonators
  58 punktów
 75. Wyścigi
  45 punktów
 76. Swifties
  30 punktów
 77. Far Cry
  28 punktów
 1. Potterheads
  280 punktów
 2. FILMY
  50 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  50 punktów
 1. The 100
  9393 punktów
 2. SERIALE
  5528 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  5009 punktów
 4. Riverdale
  3733 punktów
 5. YOUNG STARS
  2718 punktów
 6. Young Stars Festival
  1460 punktów
 7. Bartek Lovers
  1408 punktów
 8. SikorskiSquad
  881 punktów
 9. Ananasy Sylwii
  865 punktów
 10. Once Upon A Time
  518 punktów
 11. Domisiaki
  338 punktów
 12. Remonators
  218 punktów
 13. Supiwerki
  137 punktów
 14. MUZYKA
  134 punktów
 15. Arturonators
  97 punktów
 16. Bambinos
  94 punktów
 17. Pretty Little Liars
  41 punktów
 18. Shawn Mendes Army
  41 punktów
 19. TALENTY
  32 punktów
 20. GRY
  27 punktów
 21. Pamiętniki Wampirów
  27 punktów
 22. INNE
  26 punktów
 23. KSIĄŻKI
  21 punktów
 24. Stranger Things
  21 punktów
 25. Dua Lipa
  16 punktów
 26. Young Stars News
  16 punktów
 27. Ania, nie Anna
  14 punktów
 28. Eurowizja
  12 punktów
 29. The Originals
  12 punktów
 30. FILMY
  11 punktów
 31. Nintendo
  11 punktów
 32. Famous In Love
  10 punktów
 33. Sport
  10 punktów
 34. God Of War
  8 punktów
 35. Detroit
  6 punktów
 36. Life Is Strange
  6 punktów
 37. 13 Reasons Why
  5 punktów
 38. Arianators
  3 punktów
 39. LUDZIE
  2 punktów
 40. Progress Armia
  2 punktów
 41. Misiaki Sysi
  1 punktów
 42. Playstation VR
  1 punktów
 1. Ananasy Sylwii
  3072 punktów
 2. Riverdale
  2769 punktów
 3. Pretty Little Liars
  2607 punktów
 4. Shawn Mendes Army
  2114 punktów
 5. Bartek Lovers
  1425 punktów
 6. The 100
  1339 punktów
 7. Once Upon A Time
  1216 punktów
 8. Dua Lipa
  1047 punktów
 9. The Originals
  989 punktów
 10. Soy Luna
  986 punktów
 11. Bambinos
  918 punktów
 12. K-Pop
  902 punktów
 13. Supiwerki
  645 punktów
Kontakt Post