NAJWAŻNIEJSZE LINKI - WYKORZYSTAJ PORTAL W 100%
DOŁĄCZ DO GRUPY FANDOMS NA FB! - KLIKNIJ


+1 głos
(postid: 327997) 
ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!

Jeśli szukacie platformówki… to właśnie ją znaleźliście. Nie, nie takiej bajkowej, kreskówkowej, przypominającej grę dla dzieci (choć bajkowość tych gier to czasem wielka zmyła, a skill wymagany do ich ukończenia bywa większy niż sądzimy) . Fe jest kolorowa, ale jednocześnie mroczna. Prosta, ale złożona… i zdecydowanie warta poświęcenia na nią czasu !

Rozkwit platformówek trwa

W ostatnich miesiącach fani gier platformowych mają powody do radości. Trzeba przyznać, po paru latach posuchy ktoś przypomniał sobie o tym, co kiedyś bawiło graczy na całym świecie. Początki konsol PlayStation to przecież właśnie platformówki - tych na pierwszą konsolę Sony powstało mnóstwo, podobnie jak na jej poprzedniczkę, na czele z takimi tuzami gatunku jak Jak & Daxter, Ratchet & Clank czy - najważniejszą dla wielu - serię gier z Crashem. Dziś na rynku platformówek jest coraz więcej, a co cieszy - ten gatunek także nieco ewoluował. Okazuje się bowiem, że z gry polegającej na opanowaniu małpiej niekiedy zręczności i skakaniu z punktu A do punktu B, można zrobić coś więcej. To właśnie przykładem takiej gry jest Fe. Gry - w pełni tego słowa znaczeniu .

Dajcie grze co najmniej godzinę i nie róbcie z niej doświadczenia na siłę

Zauważyłem, że wiele serwisów porównuje tę grę z doświadczeniami a’la Journey i innymi tego typu produkcjami. Trochę nie rozumiem dzisiejszej mody, na stworzenie gier-doświadczeń...niekiedy na siłę. Fe dla mnie doświadczeniem nie jest i nie ma sensu myśleć o tej grze w ten sposób. Nie oznacza to jednak, że gra nie wypaliła - przeciwnie. To naprawdę świetna platformówka, która...przez pierwszą godzinę usiłuje udawać doświadczenie. Z początku skakanie jest banalne a poziomy mało skomplikowane. Widzimy co prawda złożoność i wielopoziomowość terenu, ale w pierwszej fazie gdy nie jest nam dane korzystać z tego, co widzą nasze oczy w satysfakcjonującym stopniu. Jest owszem - ciekawie (stylistyka w postaci filtra opartego o dynamiczne kolory daje radę) , ale jednocześnie dość przerażająco. Gdy jednak dacie grze więcej niż godzinę, utkniecie w niej na amen, już do napisów końcowych. 


Proste poziomy staną się dużo bardziej wykręcone, co chwilę będzie spadać z niesamowicie wysokich powierzchni po to, by po krótkim czasie znaleźć się na samym szczycie przepaści...a gdy pozyskacie zdolności umożliwiające latanie nad wirującymi kwiatami (tak, wiem, że dziwnie to brzmi) albo otwierające wyskakujące rośliny-trampoliny, robi się już naprawdę genialnie. A teraz wyobraźcie sobie, że przyjdzie Wam łączyć te zdolności, by dostać się w kolejne ciekawe miejsca… nieźle co? Fe to świetna platformówka, kolorowa - ale nie bajkowa. Teoretycznie banalna, ale tak naprawdę solidnie złożona… a wszystko to dzięki nietuzinkowym pomysłom, na które Twórcy się zdali .

Rozmawiaj ze zwierzętami, zdobywaj nowe zdolności

Osią gry jest pozyskiwanie kolejnych zdolności, które pozwalają nam odkrywać ten niesamowity świat, jaki w Fe przemierzamy. Genialny pomysł, który przypomina stareńkie, acz równie genialne - Abe’s Oddysey (i później Exodus). Ot, w grze nawiązujemy regularne kontakty z florą i fauną tego świata poprzez wciskanie przycisku...ale im mocniej go przyciśniemy, tym wyższe tony wydamy - taka namiastka śpiewania. Cały myk polega na tym, aby znaleźć “złoty ton” (czyli wcisnąć przycisk do odpowiedniego momentu i przytrzymać), który pozwoli nam nadawać “na jednej fali” (dosłownie) ze zwierzęciem (lub rośliną). 


Rozwiązując bieżące questy (swoją drogą, naprawdę ciekawe i dobrze rozwiązane) ostatecznie doprowadzamy do odblokowania znajomości kolejnego języka, których w grze jest 6. Każdy z nich daje nam nowe możliwości dla bohatera (przypomina wilko-kota) , dzięki którym jesteśmy w stanie nie tylko przedostać się do kolejnych obszarów świata, ale także w miejsca położone wyżej (albo i niżej, lub jakichś odnóg) w środowiskach, które już przemierzaliśmy. Nie myślcie tu jednak o męczącym backtrackingu. Twórcy stworzyli na tyle zaskakująco wielopoziomowy i rozbudowany (+ naprawdę duży!) świat, że nawet jeśli będziecie wracać we wcześniej odwiedzane miejsca, to jednak zrobicie to z czystą...radością. 


Patent z drastycznie inną kolorystyką każdej z krain (a tym samym klimat, jaki w niej obowiązuje) jest doskonały i sprawia, że chętnie przemieszczamy się ze świata do świata, mając wrażenie, że wciąż odkrywamy coś nowego (nie bez powodu, bowiem nawet jeśli gdzieś wrócimy, to jednak coś się zmieni - a to napotkamy wrogów na drodze, albo pojawi się jakiś kwiat, z którego możemy wystrzelić się na wyżej i wcześniej niedostępną platformę).

Zadania klasycznie inspirowane

Choć Fe niestety nie jest tak długą grą jak z początku może się wydawać (mapa niestety z początku sprawia wrażenie wielokrotnie większej, niestety okazuje się, że jej pewna część to tylko tło… chyba, że Twórcy zaskoczą nas DLC, które przyjąłbym z otwartymi rękoma), to jednak zadania, jakie przyjdzie nam w niej wykonywać zaskakują świetnym wykonaniem. Genialna inspiracja Shadow of The Colossus to jedynie jedno z nich. Opanowanie nowego języka obowiązującego w grze odbywa się zwykle po przeprowadzeniu któregoś z przedstawicieli zwierząt z punktu A do B (po naprawdę niezłej platfomówkowej przygodzie) ...i wydawać by się mogło, że robimy wciąż to samo. Poniekąd tak może i jest, jednak zróżnicowane, świetnie zaprojektowane światy (rozmach przy dużym dystansie rysowania obszaru gry robi wrażenie!) wynagradzają nam trud, z jakim niekiedy zmagamy się pomagając kolejnemu delikwentowi… a końcówka gry wykrzesa z Was największe pokłady zręczności, przypominając te najbardziej wymagające sekcje Crasha czy Jaka i Daxtera z czasów początków konsol Sony.

Wizualny obłęd

Fe naprawdę wygląda prześlicznie. Genialny design świata, zróżnicowane miejscówki (mocno zaakcentowane kolorystyką), świetne oznaczenie terenu niebezpiecznego poprzez pomarańczową poświatę, gra światła i cieni oraz sam pomysł na konkretne fragmenty map , a co za tym idzie - skakanie. Trzeba przyznać, że Twórcy pod względem wizualnym odwalili dla Fe kawał świetnej roboty - gra od samego początku zaskakuje kolorystyką (bardzo żywą) i pomysłem na konkretne kreatury, jakie napotkamy na swojej drodze. Nietrudno zauważyć też prześliczną wodę, rewelacyjny obszar rysowania, specyficzne filtry, które wyznaczają styl każdego ze światów. Okazjonalnie zdarzyły mi się niezrozumiałe spadki animacji, jednak te w żadnym wypadku nie przeszkadzają w rozgrywce i nie warto zawracać sobie nimi głowę. Wizualnie gra wypada doskonale , a warto dodać, że wszystkie w/w screeny powstały z gry w wersji na "gołą" PlayStation 4 . 

Wrogowie też istnieją, czyli nie tak kolorowo, jak mogłoby się wydawać ;)

Dotychczas tylko wspominałem o wrogach w świecie gry - poniekąd celowo, bowiem ci stanowią tylko dodatek, ale jednocześnie bardzo umiejętnie podany. W Fe nie możecie “zabić” wrogów. Występują oni jako swoiste kreatury potrafiące rzucać w nas czymś, co zamienia w swego rodzaju przezroczysty kokon. Potrafią też zmienić pozycję ze stojącej na “zwierzęcą” , aby szybko się poruszać. Co zatem możemy z nimi zrobić? Trzeba uciekać i dużo się skradać (choć po pewnym etapie gry będzie i krótki fragment, gdy pozbędziemy się przeszkadzających stworów dzięki pomocy przedstawicielowi jednego z gatunków zwierząt świata, w którym się znajdziemy). Co więcej, od drugiej połowy gry radzenie sobie z wrogami będzie już swoistą zagadką, której rozwiązanie będziemy musieli złożyć wykorzystując różne języki zwierząt i umiejętności, jakie posiądziemy. Strategia poprzez specjalne zdolności? Tego w Fe się nie spodziewałem. To naprawdę świetna gra.

Platformówkowa, zagadkowa i...nie dla dzieci

Fe nie jest grą dla dzieci. Pomijając kwestię, że odgłosy, które wydaje nasz bohater (a tym samym języki, którymi się posługiwamy ) przypominają niekiedy płacz lub odgłosy z jakiegoś horroru, to jednak zręczność ,jaką musimy się popisać np. w etapach zimowych czy nad wielką taflą wody w bańkach … to zdecydowanie nie jest coś, z czym poradzi sobie mniej doświadczony gracz. Nie bez powodu gra choć kolorowa, jest tak naprawdę bardzo mroczna (a pomarańczowo-czerwona poświata, gdy znajdziemy się w pobliżu wrogów ten efekt jeszcze bardziej potęguje), elementy platformówkowe z czasem stają się naprawdę wymagające a konieczność kombinowania i zagadkowy sposób pokonywania kolejnych questów jeszcze bardziej stopień trudności potęgują. Nie jest jednak strasznie ciężko - w grze nie utkniecie nie wiedząc co dalej zrobić (a takiej formy utrudniania graczom życia nie cierpię). Czasami po prostu traficie na wymagające sekcje zręcznościowe i pewną dawkę główkowania poprzez łączenie różnych zdolności i języków (niekiedy niemal “w locie”) . Satysfakcja z przejścia kolejnych etapów jest wielka - uwierzcie, warto spróbować.

Fe - iluzja

Nie jest idealnie - Fe czasem sprawia wrażenie gry nieco większej niż jest w istocie. Świat choć wielki i otwarty, w rzeczywistości jest taki tylko w powiedzmy połowie. Przez całą oś “fabularną” jesteśmy prowadzeni za rączkę do kolejnych obszarów widocznych na mapie… i gra ani nie myśli zaoferować nam dowolność w wyborze zadań. Rozgrywka w istocie jest całkowicie liniowa - możemy owszem zboczyć z “głównych questów” i zająć się np. zdobyciem kryształu w innej części mapy, jednak do tych możemy się ostatecznie nie dostać (z braku umiejętności, które odblokujemy z postępem kończenia kolejnych głównych questów) , a dotarcie do nich zajmuje nieraz kilka minut. Tym sposobem w rzeczywistości jesteśmy niejako zmuszeni najpierw całkowicie ukończyć wszystkie standardowe zadania, zobaczyć napisy końcowe i...dopiero wtedy Fe zaczyna otwierać nam duże możliwości dotarcia w miejsca, które wcześniej nawet nam się nie śniły (znów zaskakuje rozmach kolejnych lokacji).


Wszystko byłoby super, gdyby jednak sama mapa gry nie okazała się pewną iluzją. Gdy bowiem wydaje nam się, że tak naprawdę odkryliśmy ledwo 20% świata gry i jeszcze tyyyle jest przed nami … okazuje się, że tak naprawdę została ostatnia odnoga i finał, czyli jakieś...no, powiedzmy 15-20% - ale do końca. Spora część mapy jest tak naprawdę zakryta. Świta mi w głowie myśl, że może tak naprawdę otrzymamy DLC, które sprawią, że dotrzemy w miejsca dotychczas niedostępne, jednak wydaje mi się, że już byśmy o tym wiedzieli - wszak byłby to bardzo duży powód, by przygody z Fe po jej ukończeniu nie zamykać, a jedynie zrobić sobie przerwę.


Mimo wszystko… chyba się czepiam. Bądźmy szczerzy - grę ukończycie w ciągu około 5-6 godzin. Jeśli zdecydujecie się wymaksować i zdobyć wszystkie kryształy i inne znajdźki, pomnóżcie tą wartość przynajmniej 2-3x - miejcie jednak wówczas na uwadze, że odwiedzicie wielokrotnie te same miejscówki, które w 90% będą kalką dotychczas przemierzonego terenu, a zaledwie 10% stanowić będzie nowy obszar, do którego dotrzecie.

Podsumowując...

Fe jest świetną, pełną uroku, zdradziecko bajkową a tak naprawdę wymagającą grą. Chciałbym, by gracze ją docenili, być wówczas doczekamy się kontynuacji, którą przyjąłbym z otwartymi rękoma. Piękna gra, która jeszcze znacznie mogłaby się rozwinąć. Nowe gatunki zwierząt, nowe środowiska, więcej umiejętności… tu naprawdę jest potencjał na grę AAA na 15-20 godzin. Dajcie Fe szansę, a być może zagracie tak naprawdę w Fe prolog do pełnej gry, która stanie się hitem na miarę Abe’s Oddysey jakiś czas temu. Jest potencjał - Elektronicy zaryzykowali, ale sami zdecydujemy przyjęciem gry, czy będzie on rozwijany.


Obiektywne 8/10, ale jeśli nie przeszkadza Ci nieco krótki czas gry, dodaj 0,5-1 oczko wyżej. Świetna gra, której największym minusem jest początek, gdy rozgrywka jest znacznie płytsza i nie zwiastuje poprawnie tego, czym się staje później .


Graliście? Lubicie platformówki? Podzielcie się wrażeniami ! :)


Grę do recenzji otrzymaliśmy od  wydawcy gry - firmy Electronic Arts Polska . Fe recenzowaliśmy na konsoli PlayStation 4 (wersja standardowa) . Gra dostępna jest także na PC, Xbox One oraz Nintendo Switch .


OCENA JAKOŚCI

Ten post jest POLECANY na głównej. Oceniać posty mogą tylko Administratorzy i Eksperci danego fandomu. Jesteś wśród nich? Oceń ten post !
Uważasz, że ocena jest nieuczciwa? Zgłoś to przyciskiem "zgłoś" na dole, a administracja portalu sprawdzi tą ocenę!
JAK MOGĘ ZAROBIĆ PUNKTY DLA FANDOMU Z TEGO POSTA / CO MOGĘ TERAZ ZROBIĆ?
Jaka jest Twoja reakcja?
0
OK
0
Super
0
Śmiech
0
Zdziwienie
0
Złość
0
Smutek
PUNKTACJA Z TEGO POSTA NIE JEST WLICZANA DO AKTUALNYCH AKCJI KONKURSOWYCH PORTALU ALE
Wciąż możesz go komentować, oceniać i brać udział w jego wyzwaniach, a być może zdecydujemy się go podbić i tym samym zaliczyć z niego punkty do aktualnych akcji serwisu - im większa w nim aktywność, tym większa szansa byśmy podjęli taką decyzję :)

Redaktor tego posta zarobił dotychczas 474 punktów za:

Jakość:20Popularność:449
Wsparcie:0Ocena i wartość ocen:28
Wyróżnienia/kary:0Komentarze i reakcje:0
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych postów z napisanych w tym fandomie)
O CO CHODZI Z PUNKTAMI DLA REDAKTORÓW? ZA CO SIĘ JE ZARABIA?

Zaloguj się, aby zarabiać punkty z aktywności w postach !

Piotr Baranowski Zarząd 1,208,567 pkt
449 czytelników Mar 2

Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta

Możesz wkleić bezpośredni link do grafiki / video aby umieścić ją w treści komentarza
Podpisz się (nick, imię etc.)
Prywatność: Twój adres email zostanie tylko wykorzystany do przesłania powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
86 osób na stronie
3 Użytkowników oraz 83 Gości
Użytkownicy aktualnie na stronie
Dziś posty czytano : 3631 razy

Fandomy, do których należę

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, do których należysz i dołączać do nowych!

Fandomy, które obserwuję

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, które Cię interesują i obserwować nowe!

Zainteresowani tym postem

Liczba osób: 0

Największe fandomy

 1. The 100
  119 osób
 2. Riverdale
  117 osób
 3. Ananasy Sylwii
  113 osób
 4. Bartek Lovers
  109 osób
 5. Bambinos
  102 osób
 6. Supiwerki
  60 osób
 7. Arturonators
  54 osób
 8. Shawn Mendes Army
  32 osób
 9. SikorskiSquad
  32 osób
 10. Domisiaki
  28 osób
 11. Once Upon A Time
  27 osób
 12. Pretty Little Liars
  19 osób
 13. Pamiętniki Wampirów
  13 osób
 14. Remonators
  12 osób
 15. Misiaki Sysi
  12 osób
 16. Kluseczki Olgi
  10 osób
 17. Famous In Love
  9 osób
 18. GRY
  5 osób
 19. FANDOMS YOUTUBE
  5 osób
 20. Temorki
  5 osób
 21. Donaty Agaty
  5 osób
 22. Dua Lipa
  4 osób
 23. The Good Place
  3 osób
 24. PC
  2 osób
 25. Life Is Strange
  1 osób
 26. TALENTY
  1 osób
 27. Nintendo
  1 osób
 1. Riverdale
  298834 punktów
 2. The 100
  32728 punktów
 3. Supiwerki
  27710 punktów
 4. Young Stars Festival
  26995 punktów
 5. SikorskiSquad
  22910 punktów
 6. Bartek Lovers
  21686 punktów
 7. SERIALE
  17644 punktów
 8. Ania, nie Anna
  17069 punktów
 9. Ananasy Sylwii
  14595 punktów
 10. Famous In Love
  13064 punktów
 11. Life Is Strange
  12343 punktów
 12. Shawn Mendes Army
  11938 punktów
 13. Domisiaki
  11611 punktów
 14. Arturonators
  11571 punktów
 15. FILMY/SERIALE/TV
  11488 punktów
 16. Bambinos
  11192 punktów
 17. YOUNG STARS
  10327 punktów
 18. Pretty Little Liars
  9886 punktów
 19. Remonators
  9330 punktów
 20. Eurowizja
  9266 punktów
 21. GRY
  9228 punktów
 22. Once Upon A Time
  9020 punktów
 23. GWIAZDY YOUNG STARS
  7158 punktów
 24. Nintendo
  4888 punktów
 25. Detroit
  4867 punktów
 26. Dua Lipa
  4689 punktów
 27. MUZYKA
  4461 punktów
 28. KSIĄŻKI
  4420 punktów
 29. INNE
  4403 punktów
 30. Progress Armia
  4181 punktów
 31. Forza
  4104 punktów
 32. The Originals
  4066 punktów
 33. Misiaki Sysi
  3659 punktów
 34. 13 Reasons Why
  3593 punktów
 35. Pamiętniki Wampirów
  3281 punktów
 36. Stranger Things
  2919 punktów
 37. K-Pop
  2641 punktów
 38. God Of War
  2426 punktów
 39. Young Stars News
  2192 punktów
 40. Sport
  2152 punktów
 41. Puthinators
  1889 punktów
 42. FILMY
  1855 punktów
 43. Tomb Raider
  780 punktów
 44. FPS
  583 punktów
 45. Team Rieger
  500 punktów
 46. Uncharted
  472 punktów
 47. PC
  463 punktów
 48. Kluseczki Olgi
  394 punktów
 49. Arianators
  267 punktów
 50. Playstation VR
  260 punktów
 51. MMers
  238 punktów
 52. Sony Playstation
  219 punktów
 53. Soy Luna
  169 punktów
 54. YOUTUBE
  163 punktów
 55. R5Family
  136 punktów
 56. LUDZIE
  128 punktów
 57. Directioners
  96 punktów
 58. The Good Place
  88 punktów
 59. 5SOSFam
  61 punktów
 60. Selenators
  53 punktów
 61. Beautilles
  51 punktów
 62. Podróże
  44 punktów
 63. Orlandonators
  29 punktów
 1. Potterheads
  140 punktów
 2. FILMY
  50 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  50 punktów
 1. The 100
  9393 punktów
 2. SERIALE
  4218 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  3679 punktów
 4. YOUNG STARS
  2334 punktów
 5. Riverdale
  1735 punktów
 6. Young Stars Festival
  1462 punktów
 7. Bartek Lovers
  1394 punktów
 8. Ananasy Sylwii
  864 punktów
 9. Once Upon A Time
  581 punktów
 10. SikorskiSquad
  403 punktów
 11. Domisiaki
  342 punktów
 12. Remonators
  218 punktów
 13. MUZYKA
  143 punktów
 14. Supiwerki
  124 punktów
 15. Arturonators
  81 punktów
 16. Bambinos
  49 punktów
 17. Shawn Mendes Army
  39 punktów
 18. Pretty Little Liars
  38 punktów
 19. Pamiętniki Wampirów
  27 punktów
 20. GRY
  25 punktów
 21. INNE
  24 punktów
 22. KSIĄŻKI
  21 punktów
 23. Stranger Things
  21 punktów
 24. Dua Lipa
  16 punktów
 25. Young Stars News
  16 punktów
 26. Ania, nie Anna
  14 punktów
 27. Eurowizja
  12 punktów
 28. The Originals
  12 punktów
 29. FILMY
  11 punktów
 30. Nintendo
  11 punktów
 31. Famous In Love
  10 punktów
 32. Sport
  10 punktów
 33. God Of War
  8 punktów
 34. Life Is Strange
  7 punktów
 35. Detroit
  6 punktów
 36. 13 Reasons Why
  5 punktów
 37. Arianators
  3 punktów
 38. Sony Playstation
  3 punktów
 39. LUDZIE
  2 punktów
 40. Playstation VR
  2 punktów
 41. Progress Armia
  2 punktów
 42. Misiaki Sysi
  1 punktów
 1. Ananasy Sylwii
  2955 punktów
 2. Riverdale
  2540 punktów
 3. Pretty Little Liars
  2469 punktów
 4. Shawn Mendes Army
  1914 punktów
 5. Bartek Lovers
  1425 punktów
 6. The 100
  1269 punktów
 7. Once Upon A Time
  1216 punktów
 8. Dua Lipa
  1047 punktów
 9. The Originals
  989 punktów
 10. Soy Luna
  986 punktów
 11. Bambinos
  918 punktów
 12. K-Pop
  902 punktów
 13. Supiwerki
  645 punktów
Kontakt Post