+23 głosów
(postid: 262817) 
ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!

Z osmańskiej niewoli mogli Cię uratować bogaci krewni lub szczęśliwy przypadek. Kilku Polaków miało jednak lepszy pomysł – brawurową ucieczkę! Porywali galery, mordowali oprawców, przebierali się za mnichów… istnieją nawet relacje o naszym rodaku, który uciekł balonem!


Najsłynniejszym Polakiem, który wymknął się Osmanom, jest prawdopodobnie Marek Jakimowski. W 1620 roku został wzięty do niewoli w bitwie pod Cecorą i sprzedany na galery. W 1623 lub 1627 roku stanął na czele buntu, przejął okręt, zgubił turecki pościg i szczęśliwie dotarł do Italii.

Okazuje się jednak, że Jakimowski nie był jedynym mieszkańcem Rzeczpospolitej, żegnającym się z niewolą w stylu rodem z awanturniczej powieści. Oto kilka podobnych historii.

Lina we flaszy.


Mało który polski dowódca tak dał się we znaki Turkom, jak książę Samuel Korecki. Dbał o to, aby Mołdawia pozostała w polskiej strefie wpływów. Osadził na tamtejszym tronie propolskiego kandydata Aleksandra Mohyłę i przez kilka miesięcy stawiał opór Turkom, niezadowolonym z takiego obrotu sprawy.

Koniec końców jednak w 1617 roku dostał się do osmańskiej niewoli. Wprawdzie przebrał się za prostego żołnierza, lecz i tak został rozpoznany. Przewieziono go do Konstantynopola.

Sułtan zaoferował mu wolność i wysokie stanowisko w osmańskiej armii w zamian za przejście na islam. Korecki odrzucił propozycję. Uwięziono go w twierdzy nad Bosforem. Być może w Rumeli Hisarı, gdzie, według legendy, z jednej z jej baszt wyrzucano niewierne żony sułtanów, zaszyte w skórzany worek napełniony kamieniami.

Korecki postanowił opuścić więzienie w inny sposób. Jako że pochodził z bogatej rodziny, w normalnych warunkach Turcy dostaliby okup, a książę Samuel pomachał im na pożegnanie i wrócił do Rzeczpospolitej. Tyle że muzułmanie nie zgodzili się zwrócić mu wolności za pieniądze – tak bardzo dał im się we znaki. W takiej sytuacji musiał zwrócić ją sobie sam.

Więzień otrzymywał od krewnych i znajomych różne podarki, którymi dzielił się ze strażnikami. Zwłaszcza, gdy przysyłano alkohol. Nie oponowano zatem, gdy pewnego dnia zjawił się Grek, wysłannik podczaszego koronnego Mikołaja Sieniawskiego, z flaszą wina dla Koreckiego. Jednak tym razem w butelce nie było zacnego trunku, lecz… sznur i żelazna piłka.

Kiedy w listopadową noc 1618 roku zmożona alkoholem straż znajdowała się w objęciach Morfeusza, książę Samuel Korecki przepiłował trzy żelazne kraty, spuścił się po linie i pobiegł do Konstantynopola. Tam skrył się u pewnego mnicha.

Osmańskie służby z wielką zawziętością szukały polskiego szlachcica. Korecki był cierpliwy. Przeczekał dwa miesiące u swojego gospodarza, a dopiero potem, udając kupca, ruszył w kierunku Italii, a stamtąd do Polski.

Książę Samuel na swoje nieszczęście pragnął się zemścić. Niestety, w 1620 roku w bitwie pod Cecorą ponownie dostał się do tureckiej niewoli. Tym razem pilnowano go dokładniej i zadbano, by już nigdy nie wyszedł na wolność. W 1622 roku został zamordowany w więzieniu.

Szable w skrytce!

Szlachcic Jan Wołkowski spędził dwanaście lat w wojsku, aż dostał się do tatarskiej niewoli. Sprzedany do Turcji, wylądował na galerze. Miał nieco szczęścia w nieszczęściu – nie musiał wiosłować, lecz służył w ładowni, a kajdany zakładano mu jedynie w nocy.

Nie docenił „łaskawości” oprawców. Wręcz przeciwnie: chciał uciekać. W swój plan wtajemniczył towarzysza niedoli, Włocha Bartolomea Trillę. Znaleźli na pokładzie dwie zapomniane przez żołnierzy szable. Dobry punkt wyjścia, jednak musieli być cierpliwi i czekać na właściwy moment.

Dopiero kilka miesięcy później mogli przejść do działania. Był 21 grudnia 1630 roku. Ich galera stała przy niezamieszkałej części wybrzeża Anatolii, gdzie kapitan chciał zebrać zapasy drewna.

Część Turków wzięła ze sobą kilkudziesięciu niewolników i udała się w głąb lądu. Na pokładzie zostało sześćdziesięciu muzułmanów, drugie tyle zakutych galerników plus kilkunastu rozkutych, mających ładować drewno w ładowni. To była okazja!

Ośmiu niewolników, w tym Wołkowski i Trilla, uzbrojonych w dwie szable, pałki i kule armatnie, zaatakowało Turków. Udało im się zaskoczyć oprawców, a później rzucić szable skutym galernikom.

Wrzaski usłyszano na lądzie. Połowa niewolników, ścinających drzewo, pobiegła w kierunku galery. Pozostali zamarli, obawiając się, że w razie niepowodzenia buntu mogą spotkać ich, nazwijmy to delikatnie, nieprzyjemności, z wbiciem na pal włącznie. I to ich zgubiło.

Większość uciekających szczęśliwie dobiegło galery. Muzułmanie zagrodzili drogę niezdecydowanym i ich wymordowali. Jak to ujął autor relacji o buncie Wołkowskiego, „ścinacze Turków” nie mogli pomóc „ścinaczom drzew”. W dodatku zerwał się wiatr, tak więc nie można było tracić ani chwili. Odcięto liny kotwiczne i wypłynięto na pełne morze. Wprawdzie był to najgorszy okres do żeglugi po Morzu Śródziemnym, ale nie było innego wyjścia.

W styczniu 1631 roku buntownicy dotarli na Maltę, gdzie sprzedali galerę Kawalerom Maltańskim. Tam byli niewolnicy się rozdzielili. Francuzi, Włosi, Hiszpanie, Chorwaci i Grecy zostali na wyspie. Polacy na czele z Wołkowskim ruszyli w dalszą drogę. W marcu 1631 roku dotarli do Rzymu, później zaś wrócili do Rzeczpospolitej.

Galera bez wioseł!

Kiedy Wołkowski i jego towarzysze witali się z rodzinami, na innej osmańskiej galerze znowu podniósł się bunt, a na jego czele znowu stanął Polak – szlachcic Bazyli Rohatyński. Jego historia była dość typowa. Wzięty do niewoli tureckiej odmówił przejścia na islam, więc wylądował na galerze, z której chciał jak najszybciej uciec. Pomysł miał prosty: wymordować w czasie snu 128-osobową turecką załogę.

Rohatyński wciągnął do spisku kilku niewolników. Wiadomo było, że w miarę rozwoju akcji reszta przyłączy się do buntu. W nocy z 23 na 24 maja 1631 roku przystąpili do działania. Galera stała w porcie Chios, a Turcy spali w najlepsze, upojeni alkoholem.

Buntownicy, uzbrojeni w cztery szable, trzy tasaki, dwa rożny i kilka arkebuzów, przystąpili do krwawej pracy. Zabili dziewięćdziesięciu sześciu Turków, trzydziestu dwóch wzięli do niewoli i zakuli w kajdany. Już mieli odpływać, kiedy zorientowali się, że… nie mają wioseł.

Te zaś zdeponowane były zwyczajowo na czas zimy na lądzie, od którego stojąca na kotwicy galera była dosyć oddalona. Był to bowiem maj i sezon żeglugowy dopiero się rozpoczynał na Morzu Śródziemnym. Fakt, że galera była „nieuzbrojona”, czyli pozbawiona wioseł, wpłynął na brak czujności ze strony Turków, którzy nie zakuli niewolników, a w trakcie pijaństwa zapomnieli wystawić warty – pisze historyk Andrzej Dziubiński, odkrywca relacji o buncie Rohatyńskiego.

Skoro jednak przejęło się galerę, nie można było się wycofać. Pod osłoną nocy podpłynięto na szalupie do magazynu na lądzie i zaczęto wynosić wiosła. Każde z nich ważyło około stu trzydziestu kilogramów, a potrzeba było pięćdziesiąt dwie sztuki! Kiedy z magazynu wyniesiono wszystkie i nadal brakowało, „pożyczono” kilka z sąsiedniej, pustej galery.

Na szczęście Rohatyńskiemu i reszcie udało się im uciec. Po czternastu dniach wylądowali na Sycylii. Później jeszcze tylko kwarantanna zarządzona przez tamtejszego wicekróla, procesja dziękczynna do Madonny w Trapani, wizyta w Rzymie – i Rohatyński ze swoimi rodakami, których nie brakowało na galerze, mógł wracać do ojczyzny.

Polski hrabia ucieka balonem?

Ta historia miałaby potencjał najbardziej widowiskowej ucieczki Polaka z tureckiej niewoli. Niestety, polski akcent jest najpewniej efektem pomyłki, lecz wspomnieć o tym wydarzeniu też warto.

Turecki historyk Nedżib Asym pisał, że niejaki Zambecari, polski hrabia, służący we flocie hiszpańskiej, dostał się do tureckiej niewoli i został przewieziony do Stambułu. W 1790 roku uciekł skonstruowanym przez siebie balonem, wzbudzając wśród miejscowych podziw i zarazem przestrach. W tureckiej stolicy nigdy wcześniej nie widzieli „wielkiej kuli ognistej”, unoszącej się w powietrzu.

To oczywiście apokryficzna opowieść – stwierdził Pierre Oberling, zajmujący się historią tureckiej aeronautyki. Francesco Zambeccari (przez dwa „c”) w rzeczywistości był Włochem, owszem latał balonami, lecz z Polską raczej nie miał nic wspólnego. Bardziej interesujący jest fakt, że w tej opowieści uznano, że jak ktoś widowiskowo ucieka z tureckiej niewoli, to z pewnością był Polakiem.

A może samo się ułoży?

Wielu niewolników z Rzeczpospolitej nie miało tyle szczęścia, co opisani Polacy. Albo ich próby buntu kończyły się niepowodzeniem (co mogło oznaczać śmierć w męczarniach), albo czekali, że los sam się odmieni. Mogli wszak spotkać na swojej drodze trynitarzy, zajmujących się wykupem jeńców, albo… królewicza.

W 1625 roku królewicz Władysław (późniejszy Władysław IV), peregrynujący po Europie, zatrzymał się w porcie w Livorno. Przypadkiem cumowała tam galera – Włosi zdobyli ją na Turkach, ale galernikom nie zwrócili wolności, traktując ich jako „część inwentarza”.

Wśród nieszczęśników znajdowali się mieszkańcy kresów Rzeczpospolitej. Jak wspominał jeden z pamiętnikarzy: Między więźniami, którzy na galerach byli, nalazło się ośm Ruśniaków naszych i wolnością ich darowano za prośbą królewica[!] jegomości.

Materiał z ciekawostkihistoryczne.pl


OCENA JAKOŚCI

Uważasz, że ocena jest nieuczciwa? Zgłoś to przyciskiem "zgłoś" na dole, a administracja portalu sprawdzi tą ocenę!
JAK MOGĘ ZAROBIĆ PUNKTY DLA FANDOMU Z TEGO POSTA / CO MOGĘ TERAZ ZROBIĆ?
Jaka jest Twoja reakcja?
0
OK
0
Super
0
Śmiech
0
Zdziwienie
0
Złość
0
Smutek
PUNKTACJA Z TEGO POSTA NIE JEST WLICZANA DO AKTUALNYCH AKCJI KONKURSOWYCH PORTALU ALE
Wciąż możesz go komentować, oceniać i brać udział w jego wyzwaniach, a być może zdecydujemy się go podbić i tym samym zaliczyć z niego punkty do aktualnych akcji serwisu - im większa w nim aktywność, tym większa szansa byśmy podjęli taką decyzję :)

Redaktor tego posta zarobił dotychczas 3249 punktów za:

Jakość:20Popularność:2756
Wsparcie:68Ocena i wartość ocen:23
Wyróżnienia/kary:0Komentarze i reakcje:290
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych dyskusji z napisanych w tym fandomie)
O CO CHODZI Z PUNKTAMI DLA REDAKTORÓW? ZA CO SIĘ JE ZARABIA?

Zaloguj się, aby zarabiać punkty z aktywności w postach !

Interesuje Cię ten serial? Bądź na bieżąco ! Dołącz do polecanej przez nas grupy fanowskiej o Wspaniałym Stuleciu (Kosem) na Facebooku i poznaj innych fanów serialu !
Kliknij tutaj, aby dołączyć
Valide Użytkownik 238,305 pkt
2,756 czytelników Lip 6, 2017

Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta

Możesz wkleić bezpośredni link do grafiki / video aby umieścić ją w treści komentarza
Podpisz się (nick, imię etc.)
Prywatność: Twój adres email zostanie tylko wykorzystany do przesłania powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

29 Komentarzy

Iwona W. Użytkownik 150,412 pkt
A może samo się ułoży? - będąc facetem w tych czasach, nie czekałabym na "co będzie, to będzie", na pewno gdyby dali mi propozycję przejścia na islam, zrobiłabym to. Wówczas, będąc w ich szeregach miałabym większe pole manewru. Rozdupcyłabym ich od środka. No tak, ale w czasach Rzeczpospolitej, gdzie kościół katolicki miał większą władzę, niż teraz, pewnie znalazłabym się na pierwszym miejscu na liście papieskiej - do odstrzału. Historia z wiosłami graniczy z cudem, ta szalupa to musiała być takim małym Titanicem?
+20 głosów
 
Najlepszy
Lip 7, 2017
Sylwia Kostka Użytkownik 60,106 pkt
No i kolejny fajny materiał wart uwagi. Jak pokazałam starszej córce poprzedni " Nasi górą", to najpierw się zapytała czy Fandom.pl to nasza strona  :-) bo ciągle tu coś piszę i niezłe tematy tu wkręcamy w postach  :-). Z duma powiedziałam ze o innych produkcjach tyle nie poczyta  :-)
+30 głosów
Lip 6, 2017
Justyna Butrymowicz Użytkownik 7,144 pkt
Kolejny fantastycznie ciekawy post
+29 głosów
Lip 6, 2017
Dianodolffka Użytkownik 11,043 pkt
Polacy to jednak zawsze znajdą wyjście z trudnej sytuacji.
+27 głosów
Lip 6, 2017
Ewa Wie Użytkownik -34,007 pkt
Ciekawie,ale byli i tacy co służyli Osmanom i przyjmowali islam
+26 głosów
Lip 6, 2017
Nemo Użytkownik 10,939 pkt
na przykład ten Józef Zachariasz Bem (muzułmańskie imię Murad Pasza), urodzony w tarnowskiej rodzinie mieszczańskiej 14 marca 1794 r., był synem Andrzeja Bema i Agnieszki z Gołuchowskich.

Gdy w 1809 r. do murów stolicy zbliżają się zwycięskie wojska księcia Józefa Poniatowskiego, piętnastoletni Bem, uzyskawszy zgodę rodziców, zaciągna się do wojska jako prosty kanonier.
Kr3jzoL Użytkownik 15,790 pkt
Od dawna wiadomo, że Polacy są najlepsi, ale brawa i uznanie zazwyczaj przyznaje się komuś innemu. Smutna prawda.
+26 głosów
Lip 6, 2017
Acedia00 Użytkownik 15,173 pkt
Bardzo przyjemnie się czyta, dziękuję ;)
+25 głosów
Lip 6, 2017
Doro E.B. Użytkownik 50,105 pkt
"jak ktoś widowiskowo ucieka z tureckiej niewoli, to z pewnością był Polakiem." HAHAHAHA Myśl stulecia:-D Jaka ja jestem dziś dumna, że jestem Polką :-D
+25 głosów
Lip 6, 2017
Doro E.B. Użytkownik 50,105 pkt
Jak ja kocham czytać takie historie! Czułam się, jakbym tam osobiście była a nie tekst przeczytała! NIesamowite...
+25 głosów
Lip 6, 2017
agat.pe Użytkownik 18,194 pkt
I znów potwierdzenie, że Polak potrafi :) Polakom sprzyja wszystko i wcale bym się nie zdziwiła gdyby pomysł z balonem obmyślił nasz rodak :D
+25 głosów
Lip 6, 2017
Waleczny P. Użytkownik 88,334 pkt
Polak sobie wszędzie poradzi :D
+25 głosów
Lip 6, 2017
D. Użytkownik -13,158 pkt
Wyczyny Jakimowskiego i Rohatyńskiego mają miejsce za czasów panowania  Murada IV. Być może spektakularne czyny naszych rodaków spowodowały , że w tym okresie  stosunki dyplomatyczne z Polską były napięte, a w roku 1632 sułtan Murad próbował zawrzeć antypolską koalicję z Rosją. Dwa lata później szykował wyprawę przeciwko Polsce, która jednak nie doszła do skutku. Bardzo ciekawy post, a wzmianka o hrabim Zambeccari, dowodzi, że nasi rodacy znani byli z brawury i bohaterskich czynów, ponieważ mimo iż wspomniany szlachcic najprawdopodobniej był Włochem, to studium charakterologicznego szlachcica i waga jego dokonań sugerowała pochodzenie polskie. Brawo my :)
+25 głosów
Lip 7, 2017
Turna Użytkownik 1,336 pkt
bardzo lubię czytać takie artykuły o Turcji . Nigdzie nie muszę szukać tylko cierpliwie poczekać i tutaj znajdę . dziękuję :)
+25 głosów
Lip 7, 2017
bibi11111 Użytkownik 1,554 pkt
super artykul
+24 głosów
Lip 7, 2017
Turna Użytkownik 1,336 pkt
jak na Valide przystało :) . Super artykuł
+23 głosów
Lip 7, 2017
Anastazja18 Użytkownik 10,465 pkt
Jak zwykje Bardzo wartosciowy bardzociekawy artykul!
+23 głosów
Lip 7, 2017
xvmbbh Użytkownik 49,701 pkt
Świetny artykuł, jak widać Polacy też potrafią radzić sobie w różnych sytuacjach ;) szkoda tylko, że ucieczka balonem nie była jednak związana z Polską... W bardzo ciekawy sposób opisałaś wszystkie ucieczki, przyjemnie się czytało :)
+21 głosów
Lip 7, 2017
Anastazja18 Użytkownik 10,465 pkt
Przepraszam wystapil blad poprawiam,bardzo wartosciowy,to tak jest jak czlowiek pisze i nie patrzy!
+21 głosów
Lip 7, 2017
Aleksander Użytkownik 416 pkt
Polacy to chyba jednak nadwyczajny naród, tak to bym podsumował.
+20 głosów
Lip 7, 2017
Ewaisthe1 Użytkownik 21 pkt
Ciekawy post. Co dziennie się czegoś nowego uczę. Dziękuję
+20 głosów
Lip 7, 2017
Nemo Użytkownik 10,939 pkt
No nie Valide. Jak ty coś napiszesz to napiszesz
+17 głosów
Lip 7, 2017
Bulbul Aga Użytkownik 1,901 pkt
TO musiało być śmieszne : ,,Pięknie dziękujemy za gościnę.''
+17 głosów
Lip 7, 2017
Nemo Użytkownik 10,939 pkt
Co ciekawe, obcokrajowcy, np. Polacy, nawet ci wzięci w jasyr, mieli dużo większe możliwości awansu niż potomkowie turkijskich koczowników, od których zaczęła się przecież historia Państwa Osmańskie-go. W Imperium Osmańskim, podobnie jak w Rosji bolszewickiej, narodowość nie odgrywała roli, liczyło się zaangażowanie. Wszyscy musieli oczywiście przejść na islam (zasada ta obowiązywała do połowy XIX wieku), ale to było akurat bardzo proste i polegało na wygłoszeniu jednej formuły.
 Konstanty Borzęcki (Musta Dżelaleddin), który przeszedł na islam. Zachowało się zaledwie kilka jego listów. Był niedoszłym malarzem, alumnem seminarium duchowne-go i w roku 1848 roku po powstaniu w Wielkopolsce przez Francję dotarł do Imperium Osmańskiego. Wiadomo, że zrobienie kariery w armii wymagało konwersji, a Borzęcki został paszą, generałem. Zginął w walce z Czarnogórcami i chyba sam tego chciał, bo miał dosyć wojowania. Wcześniej napisał historię ludów turkijskich po francusku i wprowadził  pojęcie Turka, sugerując, że to dobra nazwa dla całego narodu.
Książka ta była podstawową lekturą paszy Mustafy Kemala (Atatürka).
Stereotyp Polaka w Turcji jest bardzo pozytywny, w przeciwieństwie do negatywnego stereotypu Turka w Polsce. I pomyśleć, że w czasach złotego wieku Państwa Osmańskiego Polacy fascynowali się Orientem. Osmańskie kobierce były tak popularne, że kiedy kogoś nie było na nie stać, malował je na ścianach. Zachowały się zresztą wymalowane kilimy w kamienicach w Tarnowie.
+17 głosów
Lip 7, 2017
Afife Nurbanu Sultan Użytkownik 7,340 pkt
Brawo!!! Kolejny super tekst :-) nie mogę wyjść z podziwu
+16 głosów
Lip 7, 2017
Nemo Użytkownik 10,939 pkt
No cóż ? Kto chciał to uciekał ale byli i tacy co zostawali i robili kariery
Głównym spoiwem Państwa Osmańskiego był islam, a wojnę z giaurami traktowano jako obowiązek państwa i poddanych padyszacha. Oni uważali, że islam to ostatnia religia objawiona, czyli najlepsza, a z tego wynikało lekceważenie świata zachodniego, ale równocześnie do wieku XIX w kosmopolitycznym imperium panowała znacznie większa tolerancja niż w wielu innych ówczesnych monarchiach europejskich. W 1492 roku to w państwie padyszacha Bajazyda – zresztą podobnie jak w Królestwie Polskim – znaleźli schronienie wygnani z katolickiej Hiszpanii Żydzi. Inne religie były na terenie Państwa Osmańskiego tolerowane, czego dowodem – zresztą do dziś – jest fakt, że siedziba greckiego Kościoła prawosławnego znajduje się w Stambule.
Polacy ?
Wielu z nich zostawało osmańskimi dostojnikami. Na przykład Jan Kierdej, za młodu porwany w jasyr, został wychowany w korpusie janczarów i już jako bej Said pojawia się na historycznej scenie w poselstwie Sulejmana IIdo Polski. Inny poturczeniec z Polski Joachim Strasz również jako chłopak porwany w jasyr, został naczelnym tłumaczem Porty. Zresztą Zygmunt August płacił mu za to, żeby pilnował na dworze sułtana polskich spraw.
Były też polki
 Na przykład Salomea Pilsztynowa. Swoje niezwykle burzliwe życie opisała nawet w pamiętnikach. W XVII wieku z pierwszym mężem wyruszyła do Porty, gdzie oboje pracowali jako lekarze. Ona leczyła kobiety z haremów. Rozwiodła się i kupiła na targu niewolników młodego Austriaka, jeńca. Kiedy nie udało się go korzystnie sprzedać, wyszła za niego za mąż.
+15 głosów
Lip 7, 2017
Ivonna Użytkownik 649 pkt
zmroziło mnie to zdanie : niewierne żony pakowano w skórzane worki wypełnione kamieniami i spuszczano do Bosforu! A niewierni mężowie to , gdzie lądowali???
+14 głosów
Lip 7, 2017
Ivonna Użytkownik 649 pkt
jak miło ,że elegancki balon kojarzy się z Polakami.A któż inny ma wiekszą fantazję??
+13 głosów
Lip 7, 2017
Ivonna Użytkownik 649 pkt
trynitarz - całkiem dobre hasło do krzyżówki.Do  dnia dzisiejszego pijęcia nie miałam,że taki zawód istniał.Dziekuję za kolejną dawkę historii z historią Turcji związaną
+13 głosów
Lip 7, 2017
Nemo Użytkownik 10,939 pkt
Takie to ciekawe,że dam do zakładek i poczytam spokojną porą
+5 głosów
Lip 9, 2017

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
126 osób na stronie
0 Użytkowników oraz 126 Gości
Dziś posty czytano : 1014 razy

Fandomy, do których należę

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, do których należysz i dołączać do nowych!

Fandomy, które obserwuję

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, które Cię interesują i obserwować nowe!

Największe fandomy

  1. Riverdale
    189 osób
  2. The 100
    138 osób
  3. Ananasy Sylwii
    134 osób
  4. Bambinos
    125 osób
  5. Bartek Lovers
    121 osób
  6. Supiwerki
    73 osób
  7. Arturonators
    71 osób
  8. Potterheads
    67 osób
  9. Shawn Mendes Army
    60 osób
  10. SikorskiSquad
    39 osób
  11. Domisiaki
    35 osób
  12. Once Upon A Time
    29 osób
  13. Pretty Little Liars
    25 osób
  14. Donaty Agaty
    25 osób
  15. Pamiętniki Wampirów
    20 osób
  16. Remonators
    16 osób
  17. GRY
    14 osób
  18. Misiaki Sysi
    12 osób
  19. Famous In Love
    11 osób
  20. Kluseczki Olgi
    10 osób
  21. Zosiaki
    6 osób
  22. Temorki
    5 osób
  23. FANDOMS YOUTUBE
    5 osób
  24. Sonbird Team
    5 osób
  25. Life Is Strange
    4 osób
  26. Dua Lipa
    4 osób
  27. The Good Place
    3 osób
  28. PC
    2 osób
  29. Nintendo
    2 osób
  30. Young Stars Festival
    1 osób
  1. Riverdale
    561529 punktów
  2. Young Stars Festival
    45189 punktów
  3. Bartek Lovers
    43786 punktów
  4. Potterheads
    40297 punktów
  5. Supiwerki
    40249 punktów
  6. The 100
    39184 punktów
  7. SikorskiSquad
    34191 punktów
  8. Arturonators
    30237 punktów
  9. SERIALE
    25739 punktów
  10. GRY
    23313 punktów
  11. Famous In Love
    22391 punktów
  12. Life Is Strange
    22344 punktów
  13. FILMY/SERIALE/TV
    20189 punktów
  14. Domisiaki
    18516 punktów
  15. Once Upon A Time
    17922 punktów
  16. Ananasy Sylwii
    17477 punktów
  17. Ania, nie Anna
    17397 punktów
  18. Pretty Little Liars
    13252 punktów
  19. YOUNG STARS
    12907 punktów
  20. Shawn Mendes Army
    12750 punktów
  21. Forza
    12275 punktów
  22. Sonbird Team
    10875 punktów
  23. Remonators
    10314 punktów
  24. Eurowizja
    10206 punktów
  25. GWIAZDY YOUNG STARS
    9294 punktów
  26. Dua Lipa
    8013 punktów
  27. TALENTY
    6501 punktów
  28. MUZYKA
    6469 punktów
  29. Playstation VR
    6199 punktów
  30. FILMY
    5788 punktów
  31. Nintendo
    5360 punktów
  32. Pamiętniki Wampirów
    5194 punktów
  33. Detroit
    5001 punktów
  34. Tomb Raider
    4947 punktów
  35. Stranger Things
    4698 punktów
  36. KSIĄŻKI
    4628 punktów
  37. INNE
    4616 punktów
  38. Progress Armia
    4295 punktów
  39. Misiaki Sysi
    4250 punktów
  40. The Originals
    4243 punktów
  41. 13 Reasons Why
    4020 punktów
  42. Bambinos
    3938 punktów
  43. Young Stars News
    3293 punktów
  44. Sport
    2928 punktów
  45. K-Pop
    2755 punktów
  46. American Horror Story
    2610 punktów
  47. God Of War
    2559 punktów
  48. YOUTUBE
    2306 punktów
  49. Kortezjanie
    2125 punktów
  50. Puthinators
    1943 punktów
  51. Sony Playstation
    1766 punktów
  52. Przygodowe
    1150 punktów
  53. MMers
    943 punktów
  54. FPS
    874 punktów
  55. Temorki
    857 punktów
  56. Team Rieger
    805 punktów
  57. R5Family
    644 punktów
  58. PC
    549 punktów
  59. Arianators
    541 punktów
  60. Kluseczki Olgi
    537 punktów
  61. Zosiaki
    506 punktów
  62. Uncharted
    485 punktów
  63. LUDZIE
    435 punktów
  64. Directioners
    334 punktów
  65. FANDOMS TALENTS
    303 punktów
  66. Soy Luna
    302 punktów
  67. #talentobranie
    290 punktów
  68. 5SOSFam
    267 punktów
  69. Akcja & Przygoda
    220 punktów
  70. PROJEKT FANDOMS
    180 punktów
  71. Beautilles
    156 punktów
  72. The Good Place
    151 punktów
  73. Selenators
    141 punktów
  74. Strzelanki
    109 punktów
  75. Donaty Agaty
    106 punktów
  76. Orlandonators
    104 punktów
  77. Podróże
    92 punktów
  78. Swifties
    77 punktów
  79. Far Cry
    55 punktów
  80. Wyścigi
    45 punktów
  1. Potterheads
    1086 punktów
  2. FILMY
    350 punktów
  3. FILMY/SERIALE/TV
    350 punktów
  1. Potterheads
    13365 punktów
  2. The 100
    9393 punktów
  3. SERIALE
    4034 punktów
  4. FILMY/SERIALE/TV
    3861 punktów
  5. Riverdale
    3736 punktów
  6. YOUNG STARS
    2137 punktów
  7. Young Stars Festival
    1408 punktów
  8. Bartek Lovers
    1369 punktów
  9. SikorskiSquad
    881 punktów
  10. Ananasy Sylwii
    865 punktów
  11. Once Upon A Time
    519 punktów
  12. Pretty Little Liars
    491 punktów
  13. FILMY
    352 punktów
  14. Life Is Strange
    349 punktów
  15. Domisiaki
    338 punktów
  16. GRY
    327 punktów
  17. Remonators
    218 punktów
  18. Arturonators
    212 punktów
  19. MUZYKA
    170 punktów
  20. Supiwerki
    137 punktów
  21. Bambinos
    65 punktów
  22. Shawn Mendes Army
    42 punktów
  23. Sonbird Team
    33 punktów
  24. TALENTY
    32 punktów
  25. INNE
    28 punktów
  26. Pamiętniki Wampirów
    27 punktów
  27. KSIĄŻKI
    21 punktów
  28. Stranger Things
    21 punktów
  29. Dua Lipa
    16 punktów
  30. Young Stars News
    16 punktów
  31. Ania, nie Anna
    13 punktów
  32. Eurowizja
    12 punktów
  33. The Originals
    12 punktów
  34. Nintendo
    11 punktów
  35. Famous In Love
    10 punktów
  36. Sport
    10 punktów
  37. God Of War
    8 punktów
  38. Detroit
    6 punktów
  39. 13 Reasons Why
    5 punktów
  40. YOUTUBE
    4 punktów
  41. Arianators
    3 punktów
  42. LUDZIE
    2 punktów
  43. Progress Armia
    2 punktów
  44. Misiaki Sysi
    1 punktów
  45. Playstation VR
    1 punktów
  1. Potterheads
    37555 punktów
  2. Riverdale
    4469 punktów
  3. Ananasy Sylwii
    3072 punktów
  4. Pretty Little Liars
    2607 punktów
  5. Shawn Mendes Army
    2191 punktów
  6. The 100
    1649 punktów
  7. Bartek Lovers
    1586 punktów
  8. Sonbird Team
    1486 punktów
  9. Once Upon A Time
    1216 punktów
  10. Dua Lipa
    1047 punktów
  11. The Originals
    989 punktów
  12. Soy Luna
    986 punktów
  13. Bambinos
    918 punktów
  14. K-Pop
    902 punktów
  15. Supiwerki
    851 punktów
Kontakt Post