Fandomy

Zarejestruj się, aby pisać własne posty dla fandomów ! Akcja "Fandoms Redaktorzy" ruszyła ! Zaloguj się, aby zobaczyć swoje punkty w rankingach . Powodzenia ! Zasady akcji: tutaj


+20 głosów
Pamiętaj - skomentuj ten post (kliknij tutaj), aby podziękować w ten sposób autorowi za pracę włożoną w jego napisanie. Za każdy komentarz autor posta otrzyma też dodatkowe 10 punktów w konkursie na Redaktorów Fandoms.


Burzliwe dzieje Bazyliki Hagia Sophia w Stambule (niegdysiejszym Konstantynopolu) są odzwierciedleniem przemian politycznych i wyznaniowych, jakie zachodziły na terenach dawnego Cesarstwa Bizantyjskiego. 

Świątynia Hagia Sophia to najważniejszy i najsłynniejszy zabytek w Stambule, klejnot nie tylko wieku Justyniana, ale całej architektury bizantyjskiej. Była kościołem przez 916 lat, a meczetem przez 482; sekularyzowana z rozkazu Atatürka dzisiaj pełni rolę muzeum. Chociaż jej wygląd zewnętrzny nie wydaje się szczególnie piękny, pozostaje jednym z najważniejszych świadectw w historii ludzkości: nie istnieje inna bizantyjska budowla, która by choć w połowie dorównała wielkością tej i nigdy ​​nie została ona naśladowana w architekturze aż do XVI wieku, (kiedy zaczęto budować osmańskie meczety), ponieważ uznawano ją za cud, a prace nad jej budową dobiegły końca tylko dzięki boskiej interwencji. Jej historia jest bardzo skomplikowana: wzniesiona na cześć Świętej Mądrości (gr. Ἁγία Σοφία, tur. Ayasofya) w latach 326 - 360 przez cesarza Konstantyna Wielkiego, powiększona przez Konstancjusza II, została całkowicie zniszczona przez pożar w 404 roku. Odbudowana przez Teodozjusza II ponownie spalona w czasie rewolty Nika w styczniu 532, wraz z innymi kościołami, termami i częścią w pałacu królewskiego.

W tym samym roku Cesarz Justynian I Wielki zdecydował się na jej odbudowę, ale z takim przepychem i wielkością, żeby prześcignęła Świątynię Salomona. Odbudowa trwała 5 i pół roku, pracowało przy niej 10 000 robotników, a całkowity koszt wyniósł 180 ton złota! 

27 grudnia 537 roku Justynian z wielką pompą, w otoczeniu dostojników państwa, w powozie zaprzężonym wspaniałymi końmi, udał się do katedry. Powitany przez patriarchę Nesso, podczas ceremonii konsekracji nagle uniósł ręce i krzyknął: "Chwała Bogu, który ocenił mnie godnym dokończenia tego dzieła! Salomonie, prześcignąłem cię!"

Architektami byli Antemiusz z Tralles - słynny matematyk i Izydor z Miletu, prawdopodobnie wybrani ze względu na doświadczenie praktyczne i wiedzę teoretyczną, którzy jednak nie zasłynęli przy budowie innych oper. Rozmiary projektu były ogromne (prostokątna podstawa główna wynosiła 69,70 x 74,60 m), przeogromne w przypadku kopuły (średnica wynosiła 31 metrów), która nie opierała się całym obwodem na masywnych murach, lecz na czterech pendentywach stwarzając w ten sposób iluzję zawieszenia kopuły w powietrzu. Była to innowacja, której nikt wcześniej nie dokonał.

I, opowiadają kroniki Prokopa, to dzięki decyzji cesarza kopuła została dokończona, pomimo pewnych obsunięć strukturalnych podczas budowy. Prokop opowiada również o nadmiarze światła, które wydawało się nie pochodzić z zewnątrz lecz tworzyć się wewnątrz świątyni; prawdopodobnie ściany pod łukami zostały przebite i wpadające światło odbijało się na wielkich powierzchniach mozaiki.


Dwadzieścia lat później, struktura częściowo ustąpiła z powodu serii trzęsień ziemi, które nawiedziły Konstantynopol między 553 a 557 rokiem. Kopuła została natychmiast odbudowana wyższa, ale o mniejszej średnicy, a przypory zewnętrzne zostały podniesione prawie do podstawy kopuły. W każdym razie nie znany jest oryginalny projekt Antemiusza i Izydora, którym (nie wymyślając nowych wynalazków) udało się połączyć elementy architektoniczne w sposób nigdy wcześniej nieznany.

Po ty złotym wieku imperium rozpadło się z powodu braku doświadczenia następców Justyniana oraz poważnych problemów finansowych; łacina, która już dawna wyszła z użytku, została zastąpiona greką, a Persowie i Arabowie grozili Konstantynopolowi ze wszystkich stron. To właśnie podczas oblężenia przez Arabów w 672 roku, kiedy Eyüp El Ensari - ostatni towarzysz Mahometa, upadł atakując miasto od strony Złotego Rogu. 

Nastąpił okres wielkiego zamieszania; cesarze rzymscy często wpadali w sprzeczność z kościołem, Bułgarzy i Arabowie wyruszali do ataku, niektóre dynastie wymierały, a inne zagrabiały na tron, stosunki z kościołem (już bardzo napięte) ulegały pogorszeniu, papieże i patriarchowie ekskomunikowali się nawzajem i rozpoczęła się schizma między kościołem katolickim, a kościołem prawosławnym. 

A potem nadeszli Krzyżowcy z IV Krucjatą, którzy w 1203 roku ograbili Konstantynopol: bezcenne dzieła sztuki zostały utracone, bądź wzbogaciły muzea w całej Europie.

Po podziale łupów, w maju 1204 roku został wybrany cesarz Baldwin I z Flandrii, koronował go w Hagia Sophia przedstawiciel papieża i powstało tzw. Cesarstwo Łacińskie, ze stolicą w Nicei, które jednak okazało się krótkotrwałe.

Do Konstantynopolu wrócili cesarze greccy, ale miasto utraciło już swój blask, a Genua i Wenecja walczyły o dominację ekonomiczną nad miastem.

I wtedy na scenie pojawili się osmańscy władcy, którzy w międzyczasie zdążyli podbić już większą część Azji Mniejszej. Napaści były coraz bardziej widoczne, po raz pierwszy Konstantynopol był oblegany przez Turków.

Konstantyn XII wzmocnił fortyfikację miasta, otoczył Złoty Róg mocnym żelaznym łańcuchem aby uniemożliwić dostęp tureckiej flocie. Ale jego 20 000 ludzi, Mehmed II, który panował od 1451 roku, skontrastował armią 80 000 tureckich żołnierzy.

W nocy między 23 a 24 kwietnia 1453 roku Sułtan Mehmed II wpłynął do Bosforu i wraz ze swoimi 70 okrętami wojennymi okrążył Złoty Róg, wsuwając swoje statki na tłustych deskach i utworzywszy most pomiędzy jedną a drugą stroną Rogu zaatakował miasto na wszystkich frontach. Grecy bohatersko bronili miasta; przy tej okazji zabito cesarza i genueńskiego władcę Giustinianiego, ale poprzez wyłom w murach sułtan wkroczył do miasta. 

Po podboju, miasto dostało nową nazwę - Stambuł. Mehmed II Zdobywca przekształcił Hagia Sophia w meczet upiększając ją innymi dziełami sztuki: drobno perforowaną marmurową amboną, chórem, loggią dla sułtana, ale z szacunku do prawa islamskiego, które sprzeciwia się ludzkim wizerunkom w meczecie, pokrył tynkiem bizantyjskie mozaiki. Zbudował kolejnych 11 meczetów wraz z pałacem królewskim, który później nazywany był Topkapi.


W 2016, po raz pierwszy od dokonania w 1935 ustawowej sekularyzacji świątyni, muezin zaintonował w jej wnętrzu ezan, wezwanie muzułmanów do modlitwy. Wydarzenie było transmitowane na żywo przez telewizję państwową TRT. 

Jaka jest Twoja reakcja na ten post?
Skomentuj teraz ten post (kliknij tutaj), aby wyrazić w ten sposób wdzięczność autorowi za pracę włożoną w jego napisanie. Za każdy komentarz autor posta otrzyma też dodatkowe 10 punktów w konkursie na Redaktorów Fandoms.

Ten post zarobił dotychczas 620 punktów za:

Jakość:20Popularność:214
Podziękowania:16Ocena:100
Wyróżnienia:0Komentarze:270

Interesuje Cię ten serial? Bądź na bieżąco ! Dołącz do polecanej przez nas grupy fanowskiej o Wspaniałym Stuleciu (Kosem) na Facebooku i poznaj innych fanów serialu !
Kliknij tutaj, aby dołączyć
Valide Zarejestrowany użytkownik 235,266 punktów 1 9 156
214 czytelników Lip 14, 2017

Twój komentarz

Teraz w Twoim komentarzu/odpowiedzi, opcji odpowiedzi w quizie czy propozycji kontynuowania historii możesz umieścić nie tylko tekst , ale także zdjęcie/grafikę (wystarczy wkleić do niej bezpośredni link) lub video (wystarczy wkleić np. link do youtube'a) .

Masz zdjęcie na komputerze / w telefonie i chcesz je umieścić w sekcji w poście lub np. komentarzach? Wyślij je np. poprzez serwis imgie.pl i skopiuj bezpośredni link do komentarza / posta :)
Twoja wyświetlana nazwa na stronie (opcjonalnie)
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

27 Komentarzy

D. Zarejestrowany użytkownik -12,950 punktów 3 81
Hagia Sophia kojarzy mi się ....Destuuur!!! ...z zaborami Polski. Wiem, że to daleko idące skojarzenie, ale...przecież to jest typowy symbol islamizacji. Tak, jak zaborcy próbowali nas zgermanizować czy zrusyfikować, Turcy osmańscy poprzez czuły punkt -religię- upokorzyli Greków, przerabiając ich święte miejsce, na miejsce kultu islamu. Dla mnie to gwałt na ludzkiej duszy i próba złamania mieszkańców podbitego Konstantynopola, ponieważ jeżeli chce się zawładnąć człowiekiem, najpierw należy zawładnąć jego psychiką i poczuciem przynależności. Brawo dla Ataturka za sekularyzację tego miejsca.
+23 głosów
 
Najlepszy komentarz
Lip 14, 2017
Nemo Zarejestrowany użytkownik 11,260 punktów 2 4 128
Wszyscy tak robili. Moim zdaniem gorzej było jak kościoły przerabiali na magazyny
Wloszka Zarejestrowany użytkownik 176,508 punktów 3 78
jest to obiekt absolutnie zjawiskowy. fenomen Stambulu i jeden z symboli Turcji. przepiekny i niepowtarzalny. robi wrazenie!!!!
+20 głosów
Lip 14, 2017
bibi11111 Zarejestrowany użytkownik 1,634 punktów 1 2 25
przepiekne i bardzo ciekawy artykul
+18 głosów
Lip 14, 2017
Waleczny P. Zarejestrowany użytkownik 88,544 punktów 2 3 88
Piękna budowla i wspaniałe wnętrze!
+18 głosów
Lip 14, 2017
Afife Nurbanu Sultan Zarejestrowany użytkownik 7,375 punktów 21
Hagia Sophia robi wrażenie. Świetny post.
+17 głosów
Lip 14, 2017
Nemo Zarejestrowany użytkownik 11,260 punktów 2 4 128
Piękne zdjęcia. Dużo ciekawych wiadomości.
+16 głosów
Lip 14, 2017
Turna Zarejestrowany użytkownik 1,482 punktów 2 2 89
piękna budowla i wspaniale pokazana w tym poście, dziękuję
+16 głosów
Lip 14, 2017
Nemo Zarejestrowany użytkownik 11,260 punktów 2 4 128
Legenda głosi, że Justynian Wielki, budując ten kościół czerpał inspiracje z rozmów, które prowadził z aniołem. Architekci w ciągu zaledwie 5 lat ukończyli dzieło, które doskonałością konstrukcji i przepychem dekoracji przyćmić miało wszystko, co znała do tej pory sztuka bizantyjska. Bazylika Hagia Sofia dodała nowego blasku cesarskiej koronie.
Cesarz Konstantyn
To właśnie on w 330 r. n. e. przeniósł stolicę z Rzymu do maleńkiej greckiej miejscowości Bizancjum i przemianował ją na Konstantynopol. I  to on ufundował wówczas pierwszy kościół Mądrości Bożej, który dwa wieki później, po pożarze został odbudowany przez cesarza Justyniana.
- Konstantynowi zawdzięczamy nie tylko założenie nowej stolicy Imperium Rzymskiego, ale bardziej znaczące jest to, że był to pierwszy cesarz chrześcijański.
Edykt Mediolański
Jak doszło do tego, że właśnie ten władca zdecydował się przyjąć chrześcijaństwo i uznać je za religię panującą w pogańskim dotąd imperium? Dlaczego uległ mocy chrześcijan?
- Konstantyn zrozumiał, że ta grupa jest zbyt silna. Że trzeba się na niej oprzeć, a nie ją zwalczać. Ponadto jego matka Helena, później uznana za świętą, stała się najprawdopodobniej chrześcijanką. Musiał zatem istnieć jakiś bezpośredni wpływ, zwłaszcza że on swoją matkę bardzo cenił.
Konstantyn zdawał też sobie sprawę, że coraz więcej żołnierzy służących w jego armii – to wyznawcy Chrystusa. W 313 r. wydał słynny Edykt Mediolański, który sankcjonował chrześcijaństwo jako religie państwową.
+16 głosów
Lip 14, 2017
Acedia00 Zarejestrowany użytkownik 14,520 punktów 3 43
Chciałabym tam kiedyś być i poczuć ten klimat;) Mega!
+15 głosów
Lip 14, 2017
Waleczny P. Zarejestrowany użytkownik 88,544 punktów 2 3 88
Piękne budowla i wspaniałe wnętrze!
+13 głosów
Lip 14, 2017
Iwona W. Zarejestrowany użytkownik 150,562 punktów 4 69
Tak to już w historii bywało, że wszystko zdobyte należało do zdobywców. Hagia Sophia jest tego dowodem.
+13 głosów
Lip 14, 2017
Baisa Zarejestrowany użytkownik 1,938 punktów 6
Że też po takim, pełnym pychy, okrzyku Justyniana żyrandol nie spadł mu na głowę
+11 głosów
Lip 14, 2017
Justyna Butrymowicz Zarejestrowany użytkownik 7,206 punktów 1 16
Chyba Hagia wewnątrz jest jeszcze bardziej majestatyczna niż Bazylika Św. Piotra w Rzymie
+11 głosów
Lip 14, 2017
K.1589 Zarejestrowany użytkownik 14,822 punktów 3 59
No, no, robi wrażenie Hagia Sophia kojarzy mi się jakoś z Sułtanką Safyie
+9 głosów
Lip 14, 2017
An Zarejestrowany użytkownik -3,576 punktów 1 3 20
Hagia Sophia potężna, jak twierdza. Żyrandole wyglądają pięknie, jakby unosiły się w powietrzu. Podobny zachwyt za dziecka wzbudziła we mnie kaplica Św. Kingi w Wieliczce.
+7 głosów
Lip 14, 2017
Mihrisah Zarejestrowany użytkownik 4,067 punktów 1 19
Móc zobaczyć ten obiekt na żywo- bezcenne... zabierzcie mnie tam
+6 głosów
Lip 14, 2017
agat.pe Zarejestrowany użytkownik 18,271 punktów 38
uwielbiam tą budowlę, to właśnie hagia sofia kojarzy mi się z Turcją i Stambułem. Naprawdę przepiękna i mam nadzieję, że kiedyś uda mi się zobaczyć ją na żywo
+6 głosów
Lip 15, 2017
Ewa Wie Zarejestrowany użytkownik -33,822 punktów 3 46
Bardzo często pokazywana jest a kadrach współczesnych tureckich seriali
+6 głosów
Lip 15, 2017
Ewa Wie Zarejestrowany użytkownik -33,822 punktów 3 46
Maria Pawlikowska -Jasnorzewska w trakcie zwiedzania Stambułu kopuły meczetu porównała do miseczek z mydlinami a minarety do długich spiczastych palców złożonych do modlitwy
+6 głosów
Lip 15, 2017
Nemo Zarejestrowany użytkownik 11,260 punktów 2 4 128
Ciekawe porównanie
Mihrimah Zarejestrowany użytkownik 1,842 punktów 3
Piękna monumentalna budowla
+5 głosów
Lip 14, 2017
Turhan H. Zarejestrowany użytkownik 20,987 punktów 2 34
O matko te zdjęcia są piękne to widok na żywo pewnie zwala z nóg.....
+5 głosów
Lip 15, 2017
Nemo Zarejestrowany użytkownik 11,260 punktów 2 4 128
W Haga Sophia zachował się obraz namalowany na ścianie przedstawiający Matkę Boską z dzieciątkiem
+4 głosów
Lip 15, 2017
R. 17 Użytkownik zweryfikowany 56,932 punktów 2 51
Hagia Sophia prawdziwy cud architektoniczny aż dziw że przetrwała tle zawirowań historycznych. Wnętrze musi robić wrażenie zapewne zwiedzający czuje się w nim jak maleńka mrówka piękna budowla.
+3 głosów
Lip 15, 2017
Gevherhan S. Zarejestrowany użytkownik 927 punktów 2 15
Cudowna!!!! Super post
+3 głosów
Lip 16, 2017
Justyna Butrymowicz Zarejestrowany użytkownik 7,206 punktów 1 16
Przepiękna jest i w realu robi majestatyczne wrażenie. I te żyrandole sprawiają wrażenie unoszenia się bez zwisów
+2 głosów
Lip 16, 2017
Mika Zarejestrowany użytkownik 29,627 punktów 2 21
Haga Sophia- nawet nie wiedzialam ze byla kosciolem - no i prosze zmienila sie w meczet ale co najlepsze co moglo ja spotkac to ze jest muzeum - na skale swiatowa
+1 głos
Lip 17, 2017
Sylwia Kostka Zarejestrowany użytkownik 60,295 punktów 3 91
Tam jest tak pięknie, aż się chce natychmiast tam uciec   :-)
+1 głos
Lip 19, 2017

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
45 osób na stronie
0 Użytkowników oraz 45 Gości
Dziś posty czytano : 2635 razy

Zainteresowani tym postem

Liczba osób: 6

Kontakt Post