+13 głosów
(postid: 308939) 
ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!

Tu zagłębię się w temat poruszony już przynajmniej milion razy na tej stronie – mianowicie śmierć. Ale to nie tak łatwe jak sobie pomyślisz. Przeanalizujemy czyja śmierć miała znaczenie. Odważysz się sprawdzić jak to widzę? 

Na wstępie podkreślę, że mój post ma kompletnie inne znaczenie i sens niż TEN post, który też mega polecam, ale to zauważycie zaraz po tym jak przeczytacie oba.


Nie będę przybliżać śmierci tych postaci, gdyż są one wszechobecnie znane, od razu przejdę do tego na kogo/co miały one wpływ i jaki.

Finn

> Raven

Pomimo tego, że nie byli już parą zostali przyjaciółmi i śmierć Finna był silnym ciosem w Raven. Raven na Ziemi była od niedawna i tak naprawdę to Finn był jej jedynym przyjacielem na Ziemi. Zobaczyć śmierć własnego przyjaciela, którego zna się od zawsze to coś co rozrywa serce na miliard kawałków. Po śmierci Finna potrzebowała czasu. Przesiadywała sama w swoim namiocie i sama pracowała nad pociskami. Był to dla niej czas cierpienia, przemyśleń, ale też weny, świetnej weny.


> Clarke

Przed śmiercią Finna ich relacja nie była za ciekawa, ale zależało jej aby Finn nie cierpiał, co pokazała zbierając się w sobie i zabijając go aby uchronić go przed karą jaką zadaliby mu ziemianie. Nie było to dla niej nic łatwego, to była jej pierwsza "ofiara" i być może to było jakimś zalążkiem do popchnięcia jej aby zadecydować tak, a nie inaczej w Mount Weather.

Sinclair

> Raven

Finn nie był jedynym ciosem wymierzonym w Raven. Śmierć Sinclaira – jej mentora, nauczyciela i również w pewnym sensie przyjaciela była kolejnym nożem w plecach nastolatki. Był dla niej niesamowicie ważny co widzimy w finałowych odcinkach 4 sezonu gdy ta w swoich wizjach widzi również jego. Sam fakt, że miała tak bliską styczność z tą śmiercią większość ludzi by załamał – lecz ta brnęła dalej przez życie, z kolejną torbą w swoim bagażu wspomnień i doświadczeń. Śmierć Sinclaira zabrała jej trochę pewności siebie, nie była pewna swoich umiejętności gdy nie ma go obok niej, aby poradzić i pomóc. Ale na szczęście ten etap minął jej szybko.

Maya

> Jasper

Kolejna bardzo widoczna zmiana. Po dość tragicznej śmierci May’i Jasper popadł w depresję co zaprowadziło go do alkoholizmu. Poznaliśmy go jako żywiołowego nastolatka cieszącego się każdą chwilą życia, a zakończyliśmy tą znajomość z dorosłym mężczyzną zmęczonym życiem. Śmierć May’i zabiła w nim chęć życia i przepełniła go nienawiścią i zmęczeniem.


> zniszczenie toku "misji"

Jak wiemy Jasper był bardzo angażowany we wszelkiego rodzaju "misje" wyjazdowe. Przed Mount Weather był całkiem przydatny, lecz po tamtych wydarzeniach Jasper na "misje" był zabierany głównie w celu odciągnięcia jego myśli od Mount Weather, ale zwykle kończyło się to porażką "misji" gdyż Jasper w każdy możliwy sposób do tego doprowadzał.

Wells

> Charlotte

Znamy okoliczności śmierci Wellsa i wiemy, że zabiła go Charlotte chcąc zabić „demony” w swojej głowie. Ale wiemy też, że to nie pomogło, a mała bardzo mocno przeżywała to co zrobiła. Już po dokonaniu tego czynu zdała sobie sprawę jak bardzo źle postąpiła i jakie głupie to było, a przy okazji bała się konsekwencji widząc co prawie stało się z Johnem. Ostatecznie ona również zginęła po skoku z klifu.

Lexa

> Clarke

Niezaprzeczalnie i stu procentowo najwięcej śmierć Lexy wywarła na Clarke. Jak wiemy były kochankami i niezaprzeczalnie potrzebowały siebie by funkcjonować. Clarke po śmierci Komandor powiedziała swojej matce „mamo, ale ja ją kochałam”. Niezaprzeczalnie była to scena łapiąca za serce nawet osoby nie będące zwolennikami Lexy czy Clexy. Clarke po śmierci Lexy stała się oschła, wyprana z emocji. Oczywiście było to czasowe, ale trwało przez kilka odcinków. Zakończyło się to na odcinku Perverse Instantion (II), czyli odcinku, w którym pojawiła się Lexa w mieście świateł. W tym odcinku Lexa dała Clarke wyraźny znak „żyj dalej”, oczywiście przenośnie to mówię.


> koalicja

Śmierć Komandor miała też bardzo duże oddziaływanie na koalicję 13 klanów. W momencie jej śmierci owa koalicja już zaczęła się sypać. W pewnym momencie proces niszczenia koalicji zatrzymał się – był to moment padnięcia pomysłu Igrzysk, czas wybierania oraz ich trwania. No a potem jak wiemy po wygranej O stali się jednym klanem i koalicja nie miała jak istnieć. Chociaż sądzę, że gdyby Abby nie powiedziała, że Clarke ma czarną krew „wytworzoną” to koalicja byłaby do teraz. Ale nie uważam, że to byłoby lepsze.

Lincoln

> Octavia

To chyba najbardziej spektakularne wydarzenie – przemiana Octavii po śmierci ukochanego. Przeszła dużą zmianę zewnętrzną. Jej strój zamienił się na taki jak na Ziemiankę przystało, jej twarz pokryła się malunkami, przestała się uśmiechać, z jej ręki przestała znikać broń. Ale przeszła też dużą zamianę wewnętrzną. Pomijając fakt, że była przepełniona cierpieniem, wściekłością i rozgoryczeniem, to jej cechy uległy diametralnej zmianie, jej wrodzony optymizm  zmienił się w racjonalny pesymizm, jedyne czym zaczęła się kierować to nienawiść i chęć zemsty i co chyba najgorsze dla wielu osób – znienawidziła brata, dla którego jest wszystkim.

Pike

> Octavia

Jak doskonale wiemy O wystawiła Pike’a ziemianom i miało jej dać to ulgę. Po zrobieniu tego nie odczuwała żadnych wyrzutów sumienia i była dumna z tego, że „pomściła” Lincolna, że jego oprawca zginął za to co uczynił. Śmierć Pike’a pomogła jej trochę w otrząśnięciu się i pójściu dalej.


> system działający w Arkadii

Śmierć Pike’a niosła za sobą zmiany. Był prowodyrem wielu „zamieszek/buntów” na niegdysiejszej arce i to on prowadził tą mini armię na ziemian. Po śmierci Pike’a część władzy zyskali młodzi, co dało inny pogląd na wiele spraw. Dowodził tam nadal Kane na zmianę z Abby, ale dzieciaki były dopuszczone, miały jakąś część głosu


> stanowiska

Nastąpiła duża rotacja stanowisk, gdyż przez dopuszczenie do głosów dzieciaków część z nich dostała normalne stanowiska.

Ojciec Clarke

> Clarke

To on zaszczepił w niej to przekonanie, że ludzie mają prawo wiedzieć, przez to również trafiła za kratki. Jej ojciec zginął za prawdę, a Clarke większość decyzji, zwłaszcza tych w pierwszego sezonu podejmuje zgodnie z przekonaniami i zdaniem ojca, gdyż mają dokładnie to samo. Duża część decyzji jest podejmowana na zasadzie „jak zrobiłby to ojciec”.


> Abby

Abby musiała żyć wiedząc, że zabiła swojego męża i okłamuje córkę. Przez jego śmierć straciła córkę, która została zamknięta w areszcie i zesłana na Ziemię. Po jej trafieniu na Ziemię, Abby w końcu wyznała jej prawdę o tym, kto wydał ojca, a Clarke na chwilę straciła również matkę i Abby musiała się z tym liczyć. Odbudowanie ich relacji nie było łatwe ale nie trwało też długo na szczęście dla nich obu.


> Wells

Śmierć ojca Clarke zmusiła go do okłamania przyjaciółki i chronienia jej matki. Wells tracił ją każdego dnia na nowo nie mogąc się wytłumaczyć, wyjawić prawdy. Zmarł wiedząc, że Clarke go nienawidzi. To chyba najgorszy rodzaj śmierci.

TERAZ POGDYBAJMY

Zakończyłam w tym miejscu fakty, które już mogliśmy zaobserwować, teraz chętnie porozwodzę się krótko nad tym co może się stać w nadchodzącym sezonie, jak postacie mogą zareagować.


Och! No i pisząc to zdałam sobie sprawę jak dużo wycierpiała O i jak wiele jeszcze ją czeka. Na prawdę.

Jasper

> Monty

Nie możemy stwierdzić na pewno czy ukażą ten wątek w serialu, ale każdy odbiorca tego serialu wie jak bardzo Monty przeżyje śmierć najlepszego przyjaciela i jak mocno go to zaboli. Byli jak bracia, a teraz jednego z nich nie ma. Monty już wcześniej stracił cząstkę Jaspera, w momencie kiedy ten z dnia na dzień praktycznie umierał wewnątrz, ale widok śmierci przyjaciela to najgorsze co może Cię spotkać [wiem, pisałam to wcześniej]. Nie mamy pewności, czy producenci będą chcieli tego użyć, lecz jedno jest pewne – to zmieni Monty’ego.

Roan

> Octavia

Nigdy nie pałali do siebie przesadną sympatią, lecz podczas igrzysk zawiązali sojusz. O postarała się zaufać mu na tyle by móc z nim współpracować, a ten zginął tragicznie na jej oczach. Pomimo, że przyjaciółmi to oni nie byli to chyba nikt nie chciał by zobaczyć tak tragicznej i bolesnej śmierci na własne oczy. Octavia przeżyła już dużo i widziała równie wiele, ale to też może zostawić piętno na jej skórze.


> Echo

Echo była mu bardzo oddana i po jego śmierci, pomimo że ten wykluczył ją z klanu ona i tak chciała popełnić samobójstwo uważając, że skoro on nie żyje, to ona tez nie może i chciała tym sposobem złożyć ofiarę za jego śmierć. Nie wierzę, że nic to wydarzenie w niej nie zmieni, zwłaszcza, że Roan był jej osobą bardzo bliska i ważną w jej życiu. Sądzę, że producenci zaprzepaścili by cudowny wątek nie używając tego.


> Clarke

Nie zawsze się ze sobą zgadzali, nie byli przyjaciółmi na dobre i na złe, mieli okresy wrogości, ale tak czy tak zawsze się po tym wszystkim dogadali. Byli czymś na zasadzie „początkujących przyjaciół”,zwłaszcza, że Roan nigdy nie miał prawdziwego przyjaciela i był w tym świeży. Myślę, że jest możliwość, że Clarke dotknie ta strata, choć w natłoku tych „strat” ludzi i samotności może on się wtopić w tło. Tutaj nie mam pewności co było by lepsze.


No dobra, przejdźmy do sedna i pytania zawartego w tytule, bo chyba po to każdy się tu zjawił.

CZY BOHATEROWIE THE 100 JEDNAK NIE SĄ TACY TWARDZI?

Pewnie, że nie. Są ludźmi, co z tego że wykreowanymi na wojowników? Nadal to ludzie i twórcy nie zatracili się w tej idei bezdusznych wojowników i silnych, mężnych ziemian, ale pokazują też te cechy które łączą ich z nami, pokazują te podobieństwa i ten brak perfekcjonizmu postaci. To nie Bogowie, to tylko grupa ludzi szukająca swojego miejsca do życia. Mają gorsze chwile, załamania, zmiany nastrojów i charakterów i co ważne UMIERAJĄ, nie są nieśmiertelni, pomimo absurdów biologicznych, jakie występują w tym serialu.


No i jak widać śmierć ma tu duże znaczenie i silnie oddziałuje na bohaterów. Ale zadajmy sobie pytanie, czy inaczej, niż na nas? Zadaj sobie sam pytanie jak ty byś zareagował widząc śmierć swojego najlepszego przyjaciela, albo życiowego mentora? Posądzając swojego przyjaciela o śmierć swojego ojca po czym okazuje się, że przez ten cały czas była to wina Twojej matki? Ciekawe jak ty byś się zachował na ich miejscu.


OCENA JAKOŚCI

Uważasz, że ocena jest nieuczciwa? Zgłoś to przyciskiem "zgłoś" na dole, a administracja portalu sprawdzi tą ocenę!
JAK MOGĘ ZAROBIĆ PUNKTY DLA FANDOMU Z TEGO POSTA / CO MOGĘ TERAZ ZROBIĆ?
Jaka jest Twoja reakcja?
0
OK
2
Super
0
Śmiech
0
Zdziwienie
0
Złość
0
Smutek
PUNKTACJA Z TEGO POSTA NIE JEST WLICZANA DO AKTUALNYCH AKCJI KONKURSOWYCH PORTALU ALE
Wciąż możesz go komentować, oceniać i brać udział w jego wyzwaniach, a być może zdecydujemy się go podbić i tym samym zaliczyć z niego punkty do aktualnych akcji serwisu - im większa w nim aktywność, tym większa szansa byśmy podjęli taką decyzję :)

Redaktor tej dyskusji zarobił dotychczas 1642 punktów za:

Jakość:20Popularność:1418
Wsparcie:47Ocena i wartość ocen:13
Wyróżnienia/kary:0Komentarze i reakcje:92
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych dyskusji z napisanych w tym fandomie)
O CO CHODZI Z PUNKTAMI DLA REDAKTORÓW? ZA CO SIĘ JE ZARABIA?

Zaloguj się, aby zarabiać punkty z aktywności w postach !

Interesuje Cię ten serial? Bądź na bieżąco ! Dołącz do polecanej przez nas grupy fanowskiej o The 100 na Facebooku i poznaj innych fanów serialu !
Kliknij tutaj, aby dołączyć
Milena z Setki Ekspert 295,603 pkt
1,418 czytelników Sie 24, 2017

Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta

Możesz wkleić bezpośredni link do grafiki / video aby umieścić ją w treści komentarza
Podpisz się (nick, imię etc.)
Prywatność: Twój adres email zostanie tylko wykorzystany do przesłania powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

8 Komentarzy

Verona Użytkownik 117,668 pkt
Jak już kiedyś pisałam, mam nadzieje, że Monty będzie pamiętał o Jasperze i pokażą scenę, gdzie ten przepłakuje swoje. Tym bardziej, że są w Arce, gdzie on i Jasper robili wiele głupstw, a przecież tam ich przyjaźń się zaczęła.
Nie jestem pewna, co do śmierci Roana. Jedno jest pewne, ja na sto procent opłakuje jego śmierć XD Echo już raczej swoje zrobiła, wtedy co Bellamy ją uratował przed popełnieniem samobójstwa.
Moim zdaniem śmierć Pike nie była potrzebna, no ale wiadomo Octavia musi zrobić swoje no cóż. Nie zrobiło na mnie to jakiegoś wielkiego wrażenia.
Jedynie co mi brakuje do przy Wellsie Clarke. Ona też bardzo przeżyła jego śmierć, tym bardziej niedawno zaczęli się "ponownie przyjaźnić".
Świetny post, uwielbiam poruszać tematy śmierci. PRzy nich są największe rozkminy ♥
+12 głosów
 
Najlepszy
Sie 24, 2017
Octavia Blake Użytkownik 430 pkt
Taka mała uwaga/sugestia - Wells nie zmarł wiedząc, że Clarke go nienawidzi. Przed jego śmiercią Clarke dowiedziała się, że to nie on zabił jej ojca i pogodzili sie.
Poza tym post świetny, bardzo podoba mi sie twoj punkt widzenia i się z nim zgadzam :)
+10 głosów
Sie 24, 2017
Milena z Setki Ekspert 295,603 pkt
Ajajaj, umknął mi ten wątek, teraz jak o tym piszesz to pamiętam ta scenę ; /// 1 sezon byl zbyt dawno xd
kaczka.dziwaczka Ekspert 32,682 pkt
Jak stawiam się w ich sytuacji to widzę tylko i wyłącznie załamanie, nie wiem czy jest na świecie wielu ludzi którzy pozbierali by się po tak wielu stratach jakich doznała np Clarke
+4 głosów
Sie 24, 2017
Sky_flower Użytkownik 4,702 pkt
świetny post
+2 głosów
Sie 24, 2017
mkvx_ Użytkownik 176 pkt
Każdy ma troche ciepła (?) w środku <3
+2 głosów
Sie 27, 2017
Nemo Użytkownik 11,266 pkt
Trudna decyzja zabić kogoś ze wspólczucia
+1 głos
Wrz 8, 2017
Klaudia Brunaht Ekspert 3,113 pkt
Każdy z aktorów przeżył wiele, ale podziwiam to jak sobie z tym super radzą, nie licząc Jaspera, który niestety sobię nie poradził :/
0 głosów
Maj 26, 2018
Galopujący Jeleń Admin 285,793 pkt
No super super Milenka!!!
0 głosów
Cze 30, 2018

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
359 osób na stronie
1 Użytkowników oraz 358 Gości
Użytkownicy aktualnie na stronie
Dziś posty czytano : 35309 razy

Fandomy, do których należę

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, do których należysz i dołączać do nowych!

Fandomy, które obserwuję

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, które Cię interesują i obserwować nowe!

Zainteresowani tym postem

Liczba osób: 3

Największe fandomy

 1. Riverdale
  152 osób
 2. Ananasy Sylwii
  128 osób
 3. The 100
  123 osób
 4. Bambinos
  119 osób
 5. Bartek Lovers
  112 osób
 6. Supiwerki
  67 osób
 7. Arturonators
  65 osób
 8. Shawn Mendes Army
  47 osób
 9. SikorskiSquad
  37 osób
 10. Domisiaki
  33 osób
 11. Once Upon A Time
  28 osób
 12. Donaty Agaty
  25 osób
 13. Pretty Little Liars
  24 osób
 14. Remonators
  15 osób
 15. Misiaki Sysi
  13 osób
 16. Pamiętniki Wampirów
  13 osób
 17. Famous In Love
  11 osób
 18. Kluseczki Olgi
  10 osób
 19. GRY
  6 osób
 20. Temorki
  5 osób
 21. FANDOMS YOUTUBE
  5 osób
 22. Dua Lipa
  4 osób
 23. Life Is Strange
  3 osób
 24. The Good Place
  3 osób
 25. PC
  2 osób
 26. Nintendo
  1 osób
 1. Riverdale
  472530 punktów
 2. Bartek Lovers
  39675 punktów
 3. Supiwerki
  37824 punktów
 4. The 100
  34368 punktów
 5. SikorskiSquad
  31741 punktów
 6. Young Stars Festival
  27322 punktów
 7. SERIALE
  23336 punktów
 8. GRY
  21715 punktów
 9. Arturonators
  18067 punktów
 10. Life Is Strange
  17761 punktów
 11. Domisiaki
  17470 punktów
 12. Ania, nie Anna
  17129 punktów
 13. FILMY/SERIALE/TV
  16415 punktów
 14. Famous In Love
  15706 punktów
 15. Ananasy Sylwii
  15476 punktów
 16. Once Upon A Time
  13518 punktów
 17. Bambinos
  12356 punktów
 18. Shawn Mendes Army
  12198 punktów
 19. YOUNG STARS
  11727 punktów
 20. Pretty Little Liars
  11382 punktów
 21. Remonators
  9714 punktów
 22. Eurowizja
  9522 punktów
 23. GWIAZDY YOUNG STARS
  8472 punktów
 24. Dua Lipa
  7658 punktów
 25. TALENTY
  6037 punktów
 26. Playstation VR
  5947 punktów
 27. Forza
  5549 punktów
 28. MUZYKA
  5185 punktów
 29. Nintendo
  5068 punktów
 30. Detroit
  4916 punktów
 31. Tomb Raider
  4854 punktów
 32. INNE
  4459 punktów
 33. KSIĄŻKI
  4452 punktów
 34. Progress Armia
  4228 punktów
 35. The Originals
  4132 punktów
 36. Pamiętniki Wampirów
  3879 punktów
 37. Misiaki Sysi
  3839 punktów
 38. 13 Reasons Why
  3720 punktów
 39. Stranger Things
  3096 punktów
 40. K-Pop
  2659 punktów
 41. American Horror Story
  2505 punktów
 42. Young Stars News
  2486 punktów
 43. God Of War
  2456 punktów
 44. FILMY
  2353 punktów
 45. Sport
  2306 punktów
 46. Puthinators
  1903 punktów
 47. Sony Playstation
  1204 punktów
 48. Przygodowe
  1080 punktów
 49. Temorki
  830 punktów
 50. FPS
  659 punktów
 51. Team Rieger
  626 punktów
 52. MMers
  509 punktów
 53. PC
  480 punktów
 54. Uncharted
  474 punktów
 55. Kluseczki Olgi
  419 punktów
 56. YOUTUBE
  390 punktów
 57. R5Family
  316 punktów
 58. Arianators
  304 punktów
 59. Akcja & Przygoda
  220 punktów
 60. #talentobranie
  213 punktów
 61. LUDZIE
  213 punktów
 62. Soy Luna
  206 punktów
 63. Directioners
  180 punktów
 64. FANDOMS TALENTS
  178 punktów
 65. PROJEKT FANDOMS
  143 punktów
 66. The Good Place
  106 punktów
 67. 5SOSFam
  104 punktów
 68. Beautilles
  91 punktów
 69. Donaty Agaty
  80 punktów
 70. Selenators
  79 punktów
 71. Strzelanki
  71 punktów
 72. Podróże
  56 punktów
 73. Orlandonators
  49 punktów
 74. Wyścigi
  45 punktów
 75. Far Cry
  23 punktów
 1. Potterheads
  251 punktów
 2. FILMY
  50 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  50 punktów
 1. The 100
  9393 punktów
 2. SERIALE
  5535 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  5009 punktów
 4. Riverdale
  3733 punktów
 5. YOUNG STARS
  2709 punktów
 6. Young Stars Festival
  1460 punktów
 7. Bartek Lovers
  1408 punktów
 8. SikorskiSquad
  881 punktów
 9. Ananasy Sylwii
  865 punktów
 10. Once Upon A Time
  518 punktów
 11. Domisiaki
  338 punktów
 12. Remonators
  218 punktów
 13. MUZYKA
  145 punktów
 14. Supiwerki
  137 punktów
 15. Arturonators
  88 punktów
 16. Bambinos
  46 punktów
 17. Pretty Little Liars
  41 punktów
 18. Shawn Mendes Army
  41 punktów
 19. TALENTY
  32 punktów
 20. GRY
  27 punktów
 21. Pamiętniki Wampirów
  27 punktów
 22. INNE
  26 punktów
 23. KSIĄŻKI
  21 punktów
 24. Stranger Things
  21 punktów
 25. Dua Lipa
  16 punktów
 26. Young Stars News
  16 punktów
 27. Ania, nie Anna
  14 punktów
 28. Eurowizja
  12 punktów
 29. The Originals
  12 punktów
 30. FILMY
  11 punktów
 31. Nintendo
  11 punktów
 32. Famous In Love
  10 punktów
 33. Sport
  10 punktów
 34. God Of War
  8 punktów
 35. Detroit
  6 punktów
 36. Life Is Strange
  6 punktów
 37. 13 Reasons Why
  5 punktów
 38. Arianators
  3 punktów
 39. LUDZIE
  2 punktów
 40. Progress Armia
  2 punktów
 41. Misiaki Sysi
  1 punktów
 42. Playstation VR
  1 punktów
 1. Ananasy Sylwii
  3072 punktów
 2. Riverdale
  2699 punktów
 3. Pretty Little Liars
  2607 punktów
 4. Shawn Mendes Army
  2114 punktów
 5. Bartek Lovers
  1425 punktów
 6. The 100
  1297 punktów
 7. Once Upon A Time
  1216 punktów
 8. Dua Lipa
  1047 punktów
 9. The Originals
  989 punktów
 10. Soy Luna
  986 punktów
 11. Bambinos
  918 punktów
 12. K-Pop
  902 punktów
 13. Supiwerki
  645 punktów
Kontakt Post