+15 głosów
(postid: 316022) 
ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!

Post wstawiam dość późno, bo rekrutacja dawno za nami, ale myślę,że się tutaj jednak przyda ;) Ja oczywiście przedstawiam tylko i wyłącznie moje spostrzeżenia, refleksje i mam porównanie tylko do dwóch szkół z tym kierunkiem. Nie zapewniam, że w każdej szkole w Polsce czy na świecie panują te same zasady, lekcje przebiegają tak samo czy nawet podobnie – no każdy wie o co chodzi! Przejdźmy do konkretów!

KIM JA JESTEM?

Zapewne większość z was zadała sobie pytanie o to kim ja jestem, że mam prawo o tym mówić? Otóż jestem uczennicą drugiej klasy Zespołu Szkół Przemysłu Mody w Łodzi. W mojej szkole znajdziecie też takie klasy jak klasa „odzieżowa” i klasa „cyfrowa” [oczywiście kierunki nie mają takich nazw, to są uproszczone nazwy, których używamy wewnątrz szkoły].

Także co nieco mogę się wypowiedzieć, bo mam już jakiś bagaż podręczny moich doświadczeń związanych z tym kierunkiem i chętnie się tym z wami podzielę.

TROCHĘ O KIERUNKU

Jak można się domyśleć jest to kierunek związany ściśle z fotografią, ale ku zdziwieniu wielu nie tylko. Na wstępie muszę zaznaczyć, że nie ma to nic wspólnego z reżyserowaniem, w ogóle z filmem.

Ale przejdźmy do głównego wątku, czyli wątku „co to fototechnik?”. Fototechnik, jak sama nazwa wskazuje to TECHNIK FOTOGRAFII [nie mylić z fotografem, bo to obraża fototechników]. Aby zostać fotografem wystarczy wziąć aparat w rękę i nacisnąć spust migawki, aby zostać PROFESJONALNYM fotografem trzeba zrobić kilkutygodniowy, optymalnie kilkumiesięczny kurs i bum! Możesz dopisać sobie „profesjonalny”. Ale aby zostać fototechnikiem należy znać zasady fotografii, ale oprócz tego zasady obróbki cyfrowej, odczynniki chemiczne, zasady wywoływania zdjęć [w ciemni jak i w fotolabach], podstawy fizyki i matematyki oraz mieć troszkę wiedzy o teorii i historii fotografii. Jeśli masz opanowane te cuda i zdasz dwa egzaminy kwalifikacyjne otrzymujesz certyfikat FOTOTECHNIKA. Czy teraz widzisz w tym różnicę?

CO MY TAM WŁAŚCIWIE ROBIMY?

No według tego co przedstawiłam wcześniej to żeby to wszystko ogarnąć powinnam cały rok siedzieć po 11 godzin w szkole 7 dni w tygodniu. No aż tak źle nie jest kochani, spokojnie. Choć przyznam, że bywa ciężko. Ale zawsze jest przyjemnie!

Także jak na razie dane mi było poznać 4 przedmioty zawodowe. Więc porozmawiajmy o nich!


TECHNIKI FOTOGRAFICZNE to technika, czyli zajęcia manualne.W 1 klasie były one dzielone na dwie części i jedna to była praca głównie w studio, a następnie na photoshopie, a druga to technika nadgarstka [teraz was zaskoczę], czyli rysowanie. Rysowaliśmy przeróżne rzeczy, jedne trudniejsze, drugie łatwiejsze, ale dlaczego? Praca w studio to wbrew pozorom nie tylko klikanie spustu, przed każdą poważną sesją fotograf musi sporządzić plan wyposażenia i eksploatacji studio, czyli co gdzie leży, kto gdzie stoi, jakie lampy skierowane są w jaką stronę. Nic przyjemnego, ale też mozolnego.


PROCESY FOTOGRAFICZNE, czyli sama esencja wiedzy. To lekcje czysto teoretyczne, na których uczymy się rodzajów perspektyw, obiektywów, ogarniamy całą historię, poznajemy chemię i wiele, wiele innych. Generalnie jest to dość nudny przedmiot, na którym pisze się nieopisanie dużo, ale jednak dobrze prowadzony staje się jedną z ulubionych lekcji w planie. Całą tą teorię można bardzo ciekawie przedstawić, dając nam, jako uczniom pole do popisu. Na moich lekcjach wyglądało to tak, że mieliśmy miesiąc teorię, a później „wcielaliśmy ją w życie” i przez dwa tygodnie [czyli średnio 8 godzin lekcyjnych] pracowaliśmy w studio, robiliśmy zdjęcia z wykorzystaniem tej wiedzy, później tworzyliśmy z tego prezentacje [ćwicząc przy tym metody konkursowego opisywania zdjęcia, dobierania kolorystyki, tworzenia galerii] i przedstawialiśmy na ocenę. To naprawdę pomaga przełamać strach sceniczny, trenuje ważne umiejętności.


URZĄDZENIA FOTOTECHNICZNE, czyli jak można się domyśleć tu ogarniamy bardzo szczegółowo elementy budowy aparatu, obiektywu, poznajemy stare, w większości już nawet nie działające aparaty, czy oglądamy różne rodzaje kliszy, no ale co bardziej nużące – poznajemy też tajniki matematyko-fizyki czyli RÓWNANIE SOCZEWKI i tego typu sprawy.


CYFROWA OBRÓBKA OBRAZU, czyli jak można sobie samemu zgadnąć to są to lekcje, na których tylko i wyłącznie pracujemy na photoshopie [dokładnie photoshop CS6/CS5.5 zależnie od sali lekcyjnej] i pracujemy systemem zadaniowym, czyli dostajemy ściśle określone zadanie, zdjęcie do obrobienia i efekt końcowy i przez 2 h musimy to zdjęcie wykonać i to w sumie tyle.

ALE JEST "FOTOGRAFIA", A NIE "FOTOTECHNIKA"!

No właśnie, idziecie do fotografa robić sobie zdjęcia legitymacyjne, paszportowe czy do dowodu, a nie do fototechnika. A czy ktoś z was widział kiedyś jego dyplomy i tytuły? Na większości szyldów, jest napisane „fototechnika”, a nie „fotografia”. Sama zanim zaczęłam się w to tak naprawdę zagłębiać, też widziałam „fotografia”, no bo przecież, chodzę do FOTOGRAFA. Prawda jest taka, że każdy z waszych FOTOGRAFÓW, jest FOTOTECHNIKIEM, bo on nie tylko robi zdjęcie, prawda? Przeprowadza też retusz zdjęcia i je wywołuje w labie.

Często można się też spotkać, z tym, że nowo otwierające się placówki mają w nazwie fotografia, bo taka 60-letnia pani Zenia nie przyjdzie tutaj, bo to nie fotograf, a ona do jakichś nowych wytworów młodzieży chodzić nie będzie [choć zdradzę wam, że nie tylko takie podejście ma ta pani Zenia, ale i u 30-letniej pani Karoliny możemy zaobserwować takie zjawisko].


I jeszcze taka ciekawostka. Będąc zwykłym fotografem po kursach nie możesz otworzyć własnej działalności, możesz jedynie być u kogoś zatrudniony!

WRAŻENIA W SZKOLE ARTYSTYCZNEJ

Fototechnik zwykle jest w szkołach artystycznych, przez co widuje się ludzi o najprzeróżniejszych stylach, interpretacjach własnego ja i zdecydowanie nie podążających za moda, a za swoimi upodobaniami.

Oczywiście znajdą się też grupki typowych dresów, dziewczyny prosto z solarium z różową szminką na ustach czy osoby ślepo podążające za aktualnymi modowymi trendami, ale nie o tym chce mówić.

Powiem szczerze, że idąc do tej szkoły nie spodziewałam się, że spotkam dużą rzeszę ludzi w czarnych skórach, obwieszonych łańcuchami, w glanach, z tunelami w uszach w których spokojnie zmieściłby się mój piórnik. Ale ciekawsi są ci bardzo akcentujący swoje JA. Są to ludzie z kolorowymi włosami [optymalnie ściętymi na jeżyka, niezależnie od płci], chodzący w dwóch różnych skarpetkach czy butach, w kardiganach zszytych z różnych, wielokolorowych materiałów, noszących swoje książki w reklamówkach czy też z makijażem bardzo mocno odbiegającym od tego z kanonu „pospolitych”. Ale to jest coś, dzięki czemu każdy w szkole zna te osoby!


Ale to nie tylko ludzie, to też to co można zobaczyć w samej szkole. Zaraz przy głównym wejściu stoi szereg najróżniejszych manekinów w tak mocno wymyślnych strojach, że ciężko to opisać. Przy co drugiej sali zrobiona jest wystawka czyichś prac – ubrań, zdjęć, modeli czy czego sobie dusza zapragnie! Ale to jeszcze nic. Przy salach informatycznych zrobione są cyfrowe kopie prac plastycznych uczniów, tworzone w programach graficznych . Zawsze wisi praca ręczna i praca cyfrowa obok siebie, niesamowite! Ale to nadal nie wszystko! Najciekawsze można znaleźć przy salach od zajęć zawodowych. Przy salach od szycia stoją manekiny ubrane w suknie w kształcie sera, inspirowane łabędziem, kostką Rubika czy też „ulepszone” suknie z czerwonych dywanów. Zaraz przy studio fotograficznym stoi dwumetrowy model aparatu fotograficznego obklejony zdjęciami z owego studio wywołanymi w szkolnej ciemni. Po wejściu można zobaczyć całą ścianę obwieszoną sznurkami, a na nich wiszą zdjęcia!

Szkoły artystyczne to magiczne miejsca, w których są rzeczy tak różne, że to prawie nie możliwe!

PLUSY FOTOTECHNIKA

> praktyka – nawet jak jesteś fotografem samoukiem rzadko kiedy masz możliwość praktykowania swojej nauki w profesjonalnym studio fotograficznym, a ta klasa daje Ci taką możliwość. To nie 3-dniowy kurs, a 4-letnia nauka gdzie w studio jesteś przynajmniej raz w tygodniu.

> poznawanie ludzi o tych samych zainteresowaniach – niby idąc na studia fotograficzne, też poznajesz ludzi. Ale na studiach wiadomo jak to bywa, ten wykład masz z taką grupą ludzi, a ten z taka i widujecie się raz w tygodniu. A ja z moją klasą i nauczycielami widzimy się ciągle, bez przerwy dyskutujemy i poznajemy się, mamy szansę wymiany nowych doświadczeń czy informacji. To kompletnie inny rodzaj więzi.

> nauka pracy w grupie – nie sztuką jest samemu stanąć i cyknąć zdjęcie – sztuką jest umiejętność zrobienia tego kiedy 3 inne osoby mają troszkę inną wizję tego i musicie wszystkie swoje pomysły połączyć w jeden plan działania i się nie pozabijać w trakcie tego.

> budowanie port folio – aby zaliczyć semestr muszę wziąć udział w choć jednym konkursie fotograficznym. Jest to bardzo motywujące i z każdym semestrem mam przynajmniej jeden punkt więcej do mojego port folio, które jest bardzo ważne, jeśli zamierzam dalej rozwijać się czy podjąć pracę w tym zawodzie.

MINUSY FOTOTECHNIKA

> liczba godzin – bardzo frustrujące jest to, gdy słyszysz od swoich znajomych w liceum czy na mniej wymagających kierunku technikum o tym że mają po 5 – 6 lekcji dziennie. Fototechnik to 11 godzin zawodowych w pierwszej klasie, a z roku na rok dochodzi więcej przedmiotów i liczba godzin przedmiotów, które były jak dotąd niebezpiecznie rośnie. Ja w tym roku mam dwa dni na 7, z czego jeden z nich kończę o 15, drugi o 16, a pozostałe dni mam średnio po osiem lekcji. Musisz zajęcia zawodowe łączyć również z przedmiotami ogólnymi oraz tymi rozszerzonymi – to wcale nie takie łatwe.

> praca z nie zawsze tak pogodnie nastawionymi jak ty –są ludzie, którzy nie wiedzieli co zrobić ze swoim życiem, więc przyszli „na próbę” na ten kierunek, a wtedy ty musisz się z nimi użerać, bo oni zwykle nic o tym nie wiedzą i co gorsza NIE CHCĄ TEJ WIEDZY CHŁONĄĆ, więc jak Cie przydzielą do grupy z taka osobą, to krzyżyk na drogę.

> dużo materiału w krótkim czasie – fotografia jest tematem bardzo obszernym, z historią sięgająca 1600 roku i naprawdę jest się czego uczyć. Idąc na ten kierunek musisz liczyć się z tym, że na przedmiotach zawodowych nie odpoczniesz, bo nie zdążysz.

> zdasz sobie sprawę, że wcale nie jesteś w tym taki dobry – ja idąc do tej szkoły czułam się całkiem niezłym fotografem.. przez pierwszy miesiąc, bo potem już zdałam sobie sprawę, że nie wiem praktycznie nic i muszę dużo się dowiedzieć – ALE W KOŃCU PO TO TAM POSZŁAM!


To na tyle, bo nie chcę przekroczyć 2000 słów. Myślę, że tym tematem pomogłam co niektórym. JEŚLI KTOŚ JEST ZAINTERESOWANY POCIĄGNIĘCIEM TEGO TEMATU, PROSZĘ KOMENTOWAĆ!


OCENA JAKOŚCI

Uważasz, że ocena jest nieuczciwa? Zgłoś to przyciskiem "zgłoś" na dole, a administracja portalu sprawdzi tą ocenę!
JAK MOGĘ ZAROBIĆ PUNKTY DLA FANDOMU Z TEGO POSTA / CO MOGĘ TERAZ ZROBIĆ?
Jaka jest Twoja reakcja?
3
OK
10
Super
0
Śmiech
0
Zdziwienie
0
Złość
0
Smutek
PUNKTACJA Z TEGO POSTA NIE JEST WLICZANA DO AKTUALNYCH AKCJI KONKURSOWYCH PORTALU ALE
Wciąż możesz go komentować, oceniać i brać udział w jego wyzwaniach, a być może zdecydujemy się go podbić i tym samym zaliczyć z niego punkty do aktualnych akcji serwisu - im większa w nim aktywność, tym większa szansa byśmy podjęli taką decyzję :)

Redaktor tego posta zarobił dotychczas 2473 punktów za:

Jakość:20Popularność:2148
Wsparcie:47Ocena i wartość ocen:15
Wyróżnienia/kary:0Komentarze i reakcje:183
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych dyskusji z napisanych w tym fandomie)
O CO CHODZI Z PUNKTAMI DLA REDAKTORÓW? ZA CO SIĘ JE ZARABIA?

Zaloguj się, aby zarabiać punkty z aktywności w postach !

Hobby
Milena z Setki Użytkownik 295,603 pkt
2,148 czytelników Wrz 8, 2017

Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta

Możesz wkleić bezpośredni link do grafiki / video aby umieścić ją w treści komentarza
Podpisz się (nick, imię etc.)
Prywatność: Twój adres email zostanie tylko wykorzystany do przesłania powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

13 Komentarzy

Kopytkująca Sarna Użytkownik 388,748 pkt
a ja sie marnuje na humanie;(
+11 głosów
Wrz 8, 2017
Milena z Setki Użytkownik 295,603 pkt
Widzisz kochana, trzeba było iść pykać zdjęcia!
Kopytkująca Sarna Użytkownik 388,748 pkt
Nie otworzyli mi klasy fotograficznej a mialam pierwszego wyboru taka;(
kaczka.dziwaczka Użytkownik 32,682 pkt
Świetny post! Z chęcią przeczytam kolejny. Niesamowite jest to co mówisz o szkołach artystycznych, myślałam, że wgl w tym kraju nawet nie ma takich miejsc a cos takiego to tylko w amerykańskich filmach, no proszę jedank nie miałam racji. Czytając ten opis czułam się serio jak w jakimś magicznym miejscu rodem z High School Musical!
+10 głosów
Wrz 8, 2017
Julka z Setki Użytkownik 83,660 pkt
Jako, że wybór szkoły średniej jeszcze przede mną takie posty są bardzo pomocne. Chętnie przeczytam kolejne!
+10 głosów
Wrz 8, 2017
Karolina z Setki Użytkownik 439,103 pkt
Super post, ale ja chyba bym się nie sprawdziła na takim kierunku XD
+9 głosów
Wrz 9, 2017
Nemo Użytkownik 10,939 pkt
A na jakim ? Ważne by robić to co sprawia przyjemność.
Nemo Użytkownik 10,939 pkt
Widać,że to co robisz sprawia ci przyjemność a to jest najważniejsze.
+5 głosów
Wrz 9, 2017
No One of TheHundred Użytkownik 95,197 pkt
O jeny, super post. Gdyby szkola z takim profilem istniała niedaleko mnie, to na pewno bym sie do niej zapisał, bo fotografowanie to moje skryte marzenie :3
+5 głosów
Wrz 9, 2017
Merlin Kroyna Użytkownik 15,801 pkt
Mam ogromne zamiłowanie do robienia zdjęć,ale niestety mieszkam w innym kraju i nie mówię tak biegle jak w J. Polskim i to mnie bardzo blokuje. Nie wiem co będzie dalej z moim zamiłowaniem,ale prywatnie mogę robić komuś zdjęcia czuję się wtedy spełniona. Najbardziej cieszę się kiedy ktoś w oczy powie mi,że mu się podobają zdjęcia jakie robię. Kiedyś mój idol powiedział " Stara dobra robota!" Ciągle mam to w głowie i jestem mu za to wdzięczna <3 Uaktywnił u mnie walkę o marzenia. Bardzo mnie zachwyciło to,ze akurat moje zdjęcia mu się spodobały gdzie dla mnie nie były wystarczająco dobre. Pozdrawiam i sorry że tak zanudzam.
+4 głosów
Wrz 9, 2017
Meryem Użytkownik 18,521 pkt
Najfajniej jest by zarabiać na tym co się lubi.
+3 głosów
Wrz 9, 2017
E. Użytkownik 3,071 pkt
Dokladnie :)
Princeska Użytkownik 24 pkt
Ja jestem zainteresowana :) Od kilku lat zaczęłam się interesować fotografią ale chcę to pogłębić i fototechnik wydaję się być odpowiedni :)
+3 głosów
Wrz 9, 2017
zuzia11 Użytkownik 45,310 pkt
Post fajny :)
+3 głosów
Wrz 9, 2017
Zuzia Domagała Użytkownik 48,512 pkt
Naprawdę Świetny post
+2 głosów
Wrz 10, 2017
Anna Jopek Użytkownik 146,937 pkt
Wspaniały post. Zawarte w nim informacje z pewniścią zachęcą kogoś ab zastabowił się nad wyborem szkoły. Mimo ze fotografia to nie jest moje hobby to przyzam, że bardzo mocno zastanowiła bym się nad wyborem takiej szkoły.
+1 głos
Wrz 10, 2017
Queen Stoessel Użytkownik 42,358 pkt
Ciekawy post! Bardzo lubię posty gdzie osoby opisują swoje przeżycia w szkołach średnich bo przez to poznaje jaki jest dany kierunek, co jest ważne na nim oraz czego możemy się nauczyć. Jestem w tym momencie życia, gdzie muszę wybrać szkołę, która będzie kształtowała mój zawód, a to wcale nie jest takie łatwe. W końcu dzięki tej decyzji waży się całe twoje przyszłe życie.
+1 głos
Wrz 12, 2017

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
133 osób na stronie
0 Użytkowników oraz 133 Gości
Dziś posty czytano : 17662 razy

Fandomy, do których należę

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, do których należysz i dołączać do nowych!

Fandomy, które obserwuję

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, które Cię interesują i obserwować nowe!

Zainteresowani tym postem

Liczba osób: 2

Największe fandomy

  1. Riverdale
    189 osób
  2. The 100
    138 osób
  3. Ananasy Sylwii
    134 osób
  4. Bambinos
    125 osób
  5. Bartek Lovers
    121 osób
  6. Supiwerki
    73 osób
  7. Arturonators
    71 osób
  8. Potterheads
    67 osób
  9. Shawn Mendes Army
    60 osób
  10. SikorskiSquad
    39 osób
  11. Domisiaki
    35 osób
  12. Once Upon A Time
    29 osób
  13. Pretty Little Liars
    25 osób
  14. Donaty Agaty
    25 osób
  15. Pamiętniki Wampirów
    20 osób
  16. Remonators
    16 osób
  17. GRY
    14 osób
  18. Misiaki Sysi
    12 osób
  19. Famous In Love
    11 osób
  20. Kluseczki Olgi
    10 osób
  21. Zosiaki
    6 osób
  22. Temorki
    5 osób
  23. FANDOMS YOUTUBE
    5 osób
  24. Sonbird Team
    5 osób
  25. Life Is Strange
    4 osób
  26. Dua Lipa
    4 osób
  27. The Good Place
    3 osób
  28. PC
    2 osób
  29. Nintendo
    2 osób
  30. Young Stars Festival
    1 osób
Kontakt Post