NAJWAŻNIEJSZE LINKI - WYKORZYSTAJ PORTAL W 100%
DOŁĄCZ DO GRUPY FANDOMS NA FB! - KLIKNIJ


0 głosów
(postid: 327673) 
ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!

Gdy dowiedziałem się, że PS4 otrzyma pełnoprawny remake, a nie tylko remaster jednej z najbardziej magicznych gier w historii - Shadow of the Colossus - zdaniem wielu, absolutnego musthaveu PS2, wiedziałem, że jest to gra w którą po prostu muszę zagrać tym bardziej, że od wersji na poprzednich konsolach się odbiłem i nie zdołałem nawet dotrzeć do pierwszego kolosa. Tym razem dałem grze szansę i... przepadłem na całe 10 godzin. Czas na recenzję gry, która z powodzeniem może zostać uznana za pełnoprawną produkcję na PS4 !

Klimat przez duże K . Atmosfera, której nie zapomnicie.


Shadow of the Colossus to gra, która od początku przykuwa do telewizora klimatem, który potęguje przepiękna oprawa graficzna. Zapomnijcie o pustych, szarych i niekiedy też niezbyt urodziwych lokacjach z wersji na PS2/PS3. To, co zrobili deweloperzy z Bluepoint Studio przekroczyło wszelkie moje najśmielsze oczekiwania. Już intro wprowadzające nas do gry pokazuje od razu, ze mamy do czynienia z nową jakością. Zmieniona kolorystyka, ostre tekstury pełne detali, piękna gra świateł i cieni... wszystko tutaj zagrało i co ważne - do samego końca gry te różnice dostrzega się na tym samym poziomie.


W największym skrócie - w grze poruszamy się chłopakiem o imieniu Wander , który na koniu wiezie ze sobą dziewczynę , która najpewniej w wyniku jakiegoś rytuału utraciła świadomość. Po kilkuminutowym wprowadzeniu poprzez niezwykle długi most nad sporym obszarem świata gry trafiamy do wnętrza monumentalnej budowli, w której jednym z pomieszczeń jest wielka sala z ołtarzem i kamiennymi posągami. Na owym ołtarzu Wander układa dziewczynę, następuje filmik który wprowadza nas w sens gry (tak, całość sprawia wrażenie dość zawiłej historii i nie spoilerując zbyt dużo - fabuła jest pełna niedomówień i momentów, w których pozostaje nam się jedynie domyślać, "co autor miał na mysli") i wreszcie dowiadujemy się, że aby dziewczyna "ożyła", musimy powalić 16 kolosów , co wyzwoli od naszego tajemniczego sprzymierzeńca na tyle silną energię, że zdoła to pomóc dziewczynie.


Wiem, że niewiele z tego da się zrozumieć, ale nie przejmujcie się tym. Cel gry w rzeczy samej to ubicie 16 kolosów. KOLOSÓW - dosłownie, a gdy już wszystkich uda się Wam pokonać, nastąpi koniec gry, który.... no i tu musicie już sami się dowiedzieć jaka nagroda nas czeka. Czy Wander ożywi dziewczynę, na której mu tak zależy? Tego dowiecie się, gdy grę skończycie.... a nie jest to łatwe zadanie.

Kolosy to kwintesencja rozgrywki


Kolosy w tej grze są naprawdę kolosalne...przez równie duże K (podobnie jak klimat) . W grze przyjdzie nam pokonać wrogów, którzy są kilkadziesiąt razy więksi od Wandera - naszego bohatera. Robi kolosalne wrażenie? Słusznie, bo tak w istocie jest. Te 16 wielkich bossów, to istny majstersztyk. Każdego z nich pokonuje się zupełnie inaczej - najpierw trzeba znaleźć sposób, by w ogóle na niego wejść (i to jest genialne w tej grze - to kombinowanie, jakim cudem mam na "to coś" wejść) , a gdy już to się uda - jakim cudem to zabić. Każdy kolos ma zupełnie inne słabe punkty - i to one są w tej walce kluczowe. Gdy namierzymy taki słaby punkt, kucamy, wbijamy nasz miecz i...tak parę razy (czasem w kilka takich punktów na jednym kolosie) aż ten wyzionie ducha.


Nie myślcie jednak, że gdy już wejdziecie na kolosa, to jest prosto - ooo nie - zdecydowanie to błędne myślenie. Kolos bowiem robi wszystko, żeby nas zrzucić i nieraz trzęsie różnymi częściami ciała na wszystkie strony, a my modlimy się, by nie spaść... ładne pare...naście metrów w dół.  A jest o co się bać, bo wówczas wspinaczka zaczyna się od nowa. Tak, wspinaczka, bowiem wiele kolosów jest naprawdę potężnych rozmiarów, co oznacza, że wspinamy się naprawdę wysoko, podczas gdy kolos nieustannie się rusza i wymachuje nami na wszystkie strony. Ciężko to opisać, ale na pewno w sieci znajdziecie filmiki obrazujące jak to wygląda, a jeden z nich nawet Wam powyżej przytaczam. Wrażenie robi to piorunujące. 


Co w pokonywaniu tych kolosów jest tak niesamowite? Tak naprawdę każdy z nich uznalibyście za finalnego, kończącego bossa w normalnej grze. Często jest naprawdę monumentalnie , z różnymi zwrotami akcji, kamera lata na wszystkie strony, muzyka podnosi ciśnienie a my mamy wrażenie, że jesteśmy pionkiem przy tym wielkim cielsku kolosa. Choć może się wydawać, że gra oparta na wybiciu 16 kolosów to płytki, mało barwny tytuł, to uwierzcie , że naprawdę warto dać jej szansę... bo choć walka z kolosami to clue tej gry, to jednak Shadow of the Colossus  to nie tylko walki.

Eksploracja to bardzo ważny element gry


W grze naprawdę dużo się nabiegacie, w szczególności na koniu Agro, który sprawia wrażenie jakby był żywy. Nasz bohater potrafi wołać Agro z różnym natężeniem (im dalej nasz wierzchowiec, tym inaczej Wander próbuje go przywołać) , a ten bardzo szybkie znajduje się w jego zasięgu. Co więcej, nawet gdy zejdziemy z konia, ten cały czas biega w naszej okolicy, co bywa niezwykle przydatne podczas niejednej z potyczek z kolosami. 


Świat gry jest jednak naprawdę duży, a każdy z owych kolosów ma jakby swoją krainę. Do każdej z nich docieramy płynnie na Agro korzystając z dość nietypowego systemu GPS jakim jest...miecz Wandera . Wznosząc go ku górze odbijamy światło, które kieruje nas w daną stronę mapy. Fajny patent, który sprawia, że trzeba się nieraz naprawdę sporo nagimnastykować, aby znaleźć kolejnego kolosa - bo choć świat gry jest wielki, a obszary dość wyraźnie odróżnione, to jednak otoczenie jest na tyle zawiłe, pełne jaskiń, wielu poziomów, wzniesień i skrzętnie poukrywanych wejść, że naszym kluczowym zadaniem w grze jest - owszem - zabicie każdego z kolosów, ale najpierw musimy zdołać każdego z nich znaleźć. Tym sposobem gra przestaje być już tylko bezduszną serią zabijania. 


W Shadow Of The Colossus jest co zwiedzać. Mamy równiny, wyżyny, góry, pustynie, lasy, strome urwiska i klify, jaskinie, podziemne obszary, ukryte miasta i wiele innych, ciekawych miejsc. W dodatku kolosy, które przyjdzie nam zgładzić, to nie tylko lądowe stworzenia, ale także i wodne a nawet powietrzne. Uwierzcie, w ruchu (czasem naprawdę szybkim) wygląda to obłędnie.

Ten remaster to graficzna uczta dla oka


Tak naprawdę do tej pory tekst ten opisywał grę, którą wielu z Was mogło juz znać z poprzednich iteracji konsol Sony - gra ukazała się w 2006 roku na konsoli PS2 i jak na tamte czasy, zaskakiwała jakością. Mnie jednak wówczas nie porwała i...odbiłem się od niej, nawet nie docierając do pierwszego kolosa. Teraz wiem ile straciłem, ale... nie żałuję, wręcz przeciwnie - dzięki temu, SoTC na PS4 była dla mnie zupełnie nową, pełnoprawną grą na PS4 , która z "odgrzewanym kotletem" czy też remasterem nie ma absolutnie nic wspólnego. Jak to wygląda ! Naprawdę, tak świetnej grafiki w remakeowanej grze się nie spodziewałem i jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak Kolosy na PS4 wyglądają - w szczególności wrażenie robi sierść każdego z nich - każdy włos rusza się pod wpływem wiatru i innych działań naszego bohatera - genialny widok. 


No własnie - widoki. Coś cudownego . To chyba jedna z największych bolączek remastera tej gry na PS3. Konsola mogła już więcej, ale niestety świat w grze z PS2 był po prostu ... pusty i zwyczajnie brzydki, szarobury. Magicy z Bluepoint Studio dokonali niemożliwego, i ożywili miejscówki obłędnie. Zobaczycie genialne przestrzenie pełne wodospadów, gór, przełęczy , fenomenalnie wykonaną wodę , wielki obszar rysowania, klimatyczną pustynię i wiele innych miejsc, z których z pewnością wielkie wrażenie zrobi na Was las . Każda roślina, źdźbło trawy, odbijające promienie woda w strumykach... cudo . 


Teraz dodajcie do tego wszystkiego co napisałem wyżej obłędne warunki atmosferyczne ... i macie obraz tego, co wysmażyło studio, które w mojej opinii potrafi zrobić niemal remake doskonały. Wrażenie, jakie robi burza piaskowa, strefa gejzerów czy burza z piorunami i ulewą .... tego nie da się opisać - to trzeba zobaczyć. Uwierzcie jednak, że gra świateł i cieni to istny majstersztyk. Screeny nie oddadzą Wam wrażenia w ruchu, ale na pewno dostrzeżecie świetne , ostre tekstury i bogactwo , a także zróżnicowanie świata przedstawionego.  Perfekcyjna robota . 

Dźwięki takie, jak być powinny


Muzycznie jest w sam raz - przez sporą część gry przyjdzie nam przemierzać świat praktycznie w ciszy, z szumem wiatru, drzew czy innych efektów otoczenia (np. wodospadów) ... aż nie dotrzemy do ciekawej krainy (zwykle ukrytej), w której czai się kolejny kolos. To właśnie wtedy muzyka dostosowuje się do tego, co widzimy na ekranie - z początku przekazuje nam jak malutcy jesteśmy , a gdy już wdrapiemy się na kolosa, przyspiesza i zagrzewa do eliminacji stwora. Świetny zabieg, dźwiękowo jest dokładnie tak, jak być powinno.

Smaczki wersji na PS4


Ok, w tym wypadku można mówić o naprawdę "sporym" smaczku, jakim jest lokalizacja gry do polskiej wersji językowej (napisy) . Gdyby postaci mówiły do nas w ojczystym języku, gra straciłaby klimat, a tak - jest świetnie. Polski oddział Playstation w tym wypadku zrobił kawał bardzo dobrej roboty - teksty są pełne liryki, nie tak oczywiste, brzmią zagadkowo , wręcz zaświatowo - słowem - absolutnie nie zabiorą Wam nic z klimatu gry, wręcz przeciwnie, dopełniają znakomicie całości i sprawiają, że choć grę ciężko zrozumieć, to jednak polskie napisy pomagają w odpowiednim przeżywaniu całej przygody.


Warto wspomnieć, że grę recenzuję Wam przechodząc ją na "zwykłej" PS4, toteż nie musicie się obawiać, że super jest tylko na PRO, a zwykły model Sony olało. Zdecydowanie nie - gra wygląda doskonale , a Pro w tym wypadku sprawia, że całą przygodę przeżyjecie w 60 klatkach na sekundę i rozdzielczości 4K . Podejrzewam, że gra wówczas jeszcze bardziej oczarowuje, jednak na standardowej wersji konsoli absolutnie nie macie się o co martwić. Z recenzenckiego obowiązku jednak wspominam, że takie możliwości w grze są i posiadacze edycji Pro na pewno z nich skorzystają .


Dodatkiem w tej edycji gry jest też tryb foto , który pozwala za pomocą kilkudziesięciu filtrów i innych ustawień (ekspozycja, kontrast , ziarnistość etc.) sprawić, że wykonamy screeny wyjątkowe , które z powodzeniem mogą służyć za tapetę na komputerze. Ja jednak wszystkie powyższe screeny wykonałem za pomocą zwykłego przycisku PS4 Share i jak widzicie - tak ta gra naprawdę wygląda. Tryb foto to fajny bonus - tylko tyle i aż tyle.

Czy są jakieś wady?


Mikroskopijne, albo raczej wynikające z tego, że to jednak remake gry, która powstała ponad 11 lat temu :

- po każdym pokonaniu kolosa wracamy do tego samego pomieszczenia z ołtarzem i dziewczyną, a głosy sprzymierzeńca nieustannie powtarzają: "Twym następnym wrogiem będzie..." . Myślę, że w dzisiejszych czasach rozwiązano by to nieco inaczej .

- przyczepić się też można do miejscami pustego (ale w remakeu naprawdę pięknego!) świata gry. Fajnie, że każde źdźbło trawy się rusza, co przy setkach ich na ekranie robi niemałe wrażenie, jednak wydaje mi się, że w "dziesiejszej" grze czasami teren wypełniono by większą ilością detali i/lub bardziej by go zróznicowano (brakuje mi np. krainy śnieżnej - skoro jest pustynia, lasy, jaskinie czy równiny - czemu nie ma śniegu?) 

-  zakończenie, które pozostawia pewien niedosyt


... i niestety, choć w grze występuje tryb Nowej Gry +, to jest to jednak gra na raz. Piękny i zapadający w pamięci - raz . 

Kupujcie - to jedna z najlepszych gier na PS4


Odważne słowa, które jednak w pełni potwierdzam z autopsji. Przy natłoku obowiązków, jakie codziennie przynosi mi praca, znalezienie 10 godzin na grę to w moim przypadku bardzo ciężkie zadanie , którego zwykle nie jestem w stanie zrealizować w czasie krótszym niż tydzień... chyba, że gra ma to coś. Wówczas parę wyrzeczeń sprawi, że decyduję się wsiąknąć w świat gry. Właśnie tak stało się z dziełem Team ICO i Bluepoint Studio - przejście gry zajęło mi dosłownie 2 dni (a właściwie noce) , których absolutnie nie żałuję. 


Czas gry jest w sam raz - ani za długo, ani za krótko. Nawet jeśli jesteście pracującymi osobami i nie macie tyle czasu, gdy się miało za młodu, to akurat ta gra ...zdoła Was wciągnąć, a jednocześnie nie zawalicie przy tym swoich obowiązków zawodowych czy rodzinnych. Tytuł, który sprawia, że człowiek przypomina sobie, dlaczego gry go kiedyś pochłonęły, i dlaczego jest tak świetny sposób rozrywki. 


Uważajcie tylko na jedno - to nie jest prosta gra. Jako gracz z ponad 20-letnim stażem grania, ukończyłem ją na średnim poziomie trudności w dokładnie 9 godzin 20 minut, bez żadnego wspomagania się opisami etc. i niektóre walki z bossami trwały dobre kilkanaście,a czasem kilkadziesiąt minut realnego czasu. To nie jest gra dla niedzielnych graczy. Bywa naprawdę ciężko, ale satysfakcja z pokonania kolejnego kolosa jest wówczas ogromna. Najwięcej krwi zepsuł mi 15 kolos , który naprawdę potrafi dać w kość... dopóki nie znajdziecie na niego strategii. To właśnie jest w tej grze piękne - że na każdego kolosa trzeba znaleźć sposób.... i tutaj wielkie brawa, że po pewnym czasie gracz otrzymuje świetne językowo wskazówki, dzięki którym nie trzeba szukać rozwiązań w sieci, tylko cieszyć się samodzielnym ukończeniem tytułu.


Grę oceniam na aż 9,5/10 , bowiem jest to remake doskonały ,a gra niemal doskonała , w którą każdy fan gier zagrać po prostu musi . 


Premiera 07.02.2018 , w polskiej wersji językowej (napisy) w cenie 169 zł (PSN) .
Kup na PlayStation Network: https://store.playstation.com/pl-pl/product/EP9000-CUSA08809_00-SOTC000PSNPREORD


Grę do recenzji otrzymaliśmy od Sony / PlayStation Polska . Screeny z gry pochodzą bezpośrednio z  mojego gameplayu i zostały wykonane za pomocą PS4 Share na standardowej wersji konsoli PlayStation 4 .


OCENA JAKOŚCI

Ten post jest POLECANY na głównej. Oceniać posty mogą tylko Administratorzy i Eksperci danego fandomu. Jesteś wśród nich? Oceń ten post !
Uważasz, że ocena jest nieuczciwa? Zgłoś to przyciskiem "zgłoś" na dole, a administracja portalu sprawdzi tą ocenę!
JAK MOGĘ ZAROBIĆ PUNKTY DLA FANDOMU Z TEGO POSTA / CO MOGĘ TERAZ ZROBIĆ?
Jaka jest Twoja reakcja?
1
OK
0
Super
0
Śmiech
0
Zdziwienie
0
Złość
0
Smutek
PUNKTACJA Z TEGO POSTA NIE JEST WLICZANA DO AKTUALNYCH AKCJI KONKURSOWYCH PORTALU ALE
Wciąż możesz go komentować, oceniać i brać udział w jego wyzwaniach, a być może zdecydujemy się go podbić i tym samym zaliczyć z niego punkty do aktualnych akcji serwisu - im większa w nim aktywność, tym większa szansa byśmy podjęli taką decyzję :)

Redaktor tego posta zarobił dotychczas 1253 punktów za:

Jakość:20Popularność:1232
Wsparcie:0Ocena i wartość ocen:0
Wyróżnienia/kary:0Komentarze i reakcje:1
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych postów z napisanych w tym fandomie)
O CO CHODZI Z PUNKTAMI DLA REDAKTORÓW? ZA CO SIĘ JE ZARABIA?

Zaloguj się, aby zarabiać punkty z aktywności w postach !

Piotr Baranowski Zarząd 1,210,201 pkt
1,232 czytelników Sty 30

Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta

Możesz wkleić bezpośredni link do grafiki / video aby umieścić ją w treści komentarza
Podpisz się (nick, imię etc.)
Prywatność: Twój adres email zostanie tylko wykorzystany do przesłania powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
155 osób na stronie
0 Użytkowników oraz 155 Gości
Dziś posty czytano : 12983 razy

Fandomy, do których należę

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, do których należysz i dołączać do nowych!

Fandomy, które obserwuję

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, które Cię interesują i obserwować nowe!

Zainteresowani tym postem

Liczba osób: 0

Największe fandomy

 1. Riverdale
  127 osób
 2. The 100
  122 osób
 3. Ananasy Sylwii
  119 osób
 4. Bartek Lovers
  111 osób
 5. Bambinos
  110 osób
 6. Supiwerki
  68 osób
 7. Arturonators
  57 osób
 8. Shawn Mendes Army
  39 osób
 9. SikorskiSquad
  32 osób
 10. Domisiaki
  29 osób
 11. Once Upon A Time
  27 osób
 12. Donaty Agaty
  23 osób
 13. Pretty Little Liars
  20 osób
 14. Pamiętniki Wampirów
  13 osób
 15. Remonators
  12 osób
 16. Misiaki Sysi
  12 osób
 17. Kluseczki Olgi
  10 osób
 18. Famous In Love
  9 osób
 19. GRY
  6 osób
 20. FANDOMS YOUTUBE
  5 osób
 21. Temorki
  5 osób
 22. Dua Lipa
  4 osób
 23. Life Is Strange
  3 osób
 24. The Good Place
  3 osób
 25. PC
  2 osób
 26. TALENTY
  1 osób
 27. Nintendo
  1 osób
 1. Riverdale
  340006 punktów
 2. Bartek Lovers
  37919 punktów
 3. Supiwerki
  37099 punktów
 4. The 100
  33079 punktów
 5. SikorskiSquad
  27865 punktów
 6. Young Stars Festival
  27129 punktów
 7. SERIALE
  18952 punktów
 8. Life Is Strange
  17246 punktów
 9. Ania, nie Anna
  17090 punktów
 10. Ananasy Sylwii
  14860 punktów
 11. GRY
  14848 punktów
 12. Famous In Love
  13766 punktów
 13. Once Upon A Time
  12942 punktów
 14. Domisiaki
  12673 punktów
 15. FILMY/SERIALE/TV
  12642 punktów
 16. Arturonators
  12488 punktów
 17. Shawn Mendes Army
  11997 punktów
 18. Bambinos
  11626 punktów
 19. YOUNG STARS
  11126 punktów
 20. Pretty Little Liars
  10321 punktów
 21. Remonators
  9417 punktów
 22. Eurowizja
  9360 punktów
 23. GWIAZDY YOUNG STARS
  7915 punktów
 24. Nintendo
  4928 punktów
 25. Detroit
  4887 punktów
 26. Dua Lipa
  4861 punktów
 27. MUZYKA
  4763 punktów
 28. KSIĄŻKI
  4423 punktów
 29. INNE
  4417 punktów
 30. Forza
  4213 punktów
 31. Progress Armia
  4197 punktów
 32. The Originals
  4082 punktów
 33. Misiaki Sysi
  3722 punktów
 34. 13 Reasons Why
  3623 punktów
 35. Pamiętniki Wampirów
  3479 punktów
 36. Stranger Things
  2949 punktów
 37. K-Pop
  2645 punktów
 38. American Horror Story
  2464 punktów
 39. God Of War
  2433 punktów
 40. Young Stars News
  2256 punktów
 41. Sport
  2189 punktów
 42. FILMY
  2079 punktów
 43. Puthinators
  1893 punktów
 44. Przygodowe
  1080 punktów
 45. Tomb Raider
  784 punktów
 46. Playstation VR
  663 punktów
 47. FPS
  603 punktów
 48. Team Rieger
  545 punktów
 49. Uncharted
  474 punktów
 50. PC
  473 punktów
 51. Kluseczki Olgi
  404 punktów
 52. MMers
  295 punktów
 53. Arianators
  278 punktów
 54. Sony Playstation
  276 punktów
 55. Soy Luna
  184 punktów
 56. YOUTUBE
  174 punktów
 57. R5Family
  168 punktów
 58. LUDZIE
  160 punktów
 59. Akcja & Przygoda
  130 punktów
 60. Directioners
  122 punktów
 61. The Good Place
  91 punktów
 62. Donaty Agaty
  76 punktów
 63. 5SOSFam
  71 punktów
 64. Beautilles
  67 punktów
 65. Selenators
  59 punktów
 66. Strzelanki
  50 punktów
 67. Podróże
  49 punktów
 68. Wyścigi
  45 punktów
 69. Orlandonators
  32 punktów
 1. Potterheads
  172 punktów
 2. FILMY
  50 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  50 punktów
 1. The 100
  9393 punktów
 2. SERIALE
  4237 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  3698 punktów
 4. YOUNG STARS
  2680 punktów
 5. Riverdale
  1686 punktów
 6. Young Stars Festival
  1462 punktów
 7. Bartek Lovers
  1407 punktów
 8. Ananasy Sylwii
  871 punktów
 9. SikorskiSquad
  834 punktów
 10. Once Upon A Time
  518 punktów
 11. Domisiaki
  347 punktów
 12. Remonators
  218 punktów
 13. MUZYKA
  143 punktów
 14. Supiwerki
  136 punktów
 15. Arturonators
  81 punktów
 16. Bambinos
  46 punktów
 17. Shawn Mendes Army
  39 punktów
 18. Pretty Little Liars
  38 punktów
 19. Pamiętniki Wampirów
  27 punktów
 20. GRY
  25 punktów
 21. INNE
  24 punktów
 22. KSIĄŻKI
  21 punktów
 23. Stranger Things
  21 punktów
 24. Dua Lipa
  16 punktów
 25. Young Stars News
  16 punktów
 26. Ania, nie Anna
  14 punktów
 27. Eurowizja
  12 punktów
 28. The Originals
  12 punktów
 29. FILMY
  11 punktów
 30. Nintendo
  11 punktów
 31. Famous In Love
  10 punktów
 32. Sport
  10 punktów
 33. God Of War
  8 punktów
 34. Detroit
  6 punktów
 35. Life Is Strange
  6 punktów
 36. 13 Reasons Why
  5 punktów
 37. Arianators
  3 punktów
 38. LUDZIE
  2 punktów
 39. Playstation VR
  2 punktów
 40. Progress Armia
  2 punktów
 41. Misiaki Sysi
  1 punktów
 1. Ananasy Sylwii
  2997 punktów
 2. Pretty Little Liars
  2607 punktów
 3. Riverdale
  2540 punktów
 4. Shawn Mendes Army
  2018 punktów
 5. Bartek Lovers
  1425 punktów
 6. The 100
  1269 punktów
 7. Once Upon A Time
  1216 punktów
 8. Dua Lipa
  1047 punktów
 9. The Originals
  989 punktów
 10. Soy Luna
  986 punktów
 11. Bambinos
  918 punktów
 12. K-Pop
  902 punktów
 13. Supiwerki
  645 punktów
Kontakt Post