0 głosów
(postid: 329840) 
ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!

Yakuza swoimi początkami sięga konsol PlayStation 2. Wyprodukowana i wydana przez Firmę SEGA w 2005 r. Jest grą typu action-adventure z mocnym naciskiem na walki uliczne. Niestety w Europie nie cieszy się zbyt dużą popularnością w śród zwykłych graczy, nazywana prześmiewczo „Japońskim GTA”. Natomiast dla prawdziwych fanów jest to jedna z lepszych gier jakie opowiadają o życiu Japońskiej mafii.
Gra przedstawia historię, byłego członka gangu Yakuza, Kauma Kiryu bo tak nazywa się nasz główny bohater sagi. W obronie swoich najbliższych, bierze na siebie winę za zabójstwo swojego szefa. Zostaje za to skazany na 10 lat pozbawienia wolności oraz traci swoją pozycję w mafii. Serii niesprzyjających zdarzeń nie ma końca. Po zakończeniu odsiadki wraca do rodzinnego miasta gdzie czeka na niego zasadzka zastawiona przez członków byłego gangu…

Szósta odsłona serii? Hit czy gra robiona na siłę?

Szósta odsłona serii to ogromy krok w przód i ukłon w stronę coraz bardziej wymagających graczy. Grafika, chociaż nie powala, robi ogromne wrażenie w porównaniu do poprzednich odsłon tytułu. Nowy silnik graficzny wpływa znacząco na poprawę odbioru samej gry. Nie można powiedzieć, że grafika jest piękna, natomiast bardzo nie odbiega od konkurencji. Mechanika walki została przebudowana diametralnie co dla zagorzałych graczy ma chyba ogromne znaczenie. Jednym z największych plusów jest brak ograniczenia walki areną. Walczyć możemy wszystkim i wszędzie. Jeżeli znudzą nam się podstawowe kombinację walki, zawsze możemy użyć stojącego obok śmietnika czy roweru. Twórcy zdecydowali się również uprościć rozgrywkę o wybór jednego stylu walki, który został jedynie rozbudowany o nowe umiejętności, przez co sama walka wygląda bardziej naturalnie i zjawiskowo. Gra w subtelny sposób uczy nas nowych kombinacji, które nie okazują się skomplikowane i łatwo je zapamiętać. Nawet początkujący gracze poradzą sobie z odnalezieniem się w nowej Yakuzie.

Zbliżamy się do końca…

Ale zacznijmy od początku. Od pierwszych chwil gry ukazuje nam się pełnometrażowe intro przybliżające nam najważniejszych bohaterów oraz ich historię. Wstęp możemy porównać do krótkiego filmu z dobrze wyreżyserowanymi scenami oraz dialogami. O początku gry ciężko opowiedzieć bez spojlerów. W trakcie 6 i zarazem ostatniej odsłony serii ponownie wcielamy się w rolę, Kauma Kiryu znanego jako Smok Dojimy. Główny bohater, jako były członek gangu ponownie musi zmierzyć się z przeciwnościami losu które na niego czekają. Gra składa się z 13 powiązanych ze sobą rozdziałów. Osadzona jest 3 lata po zakończeniu piątej części. Smok wychodzi z więzienia aby zmierzyć się z przygodą, oraz zaskoczeniem które na niego czeka.

Fabuła to nie wszystko.

W świecie gry napotkamy wiele ciekawych aktywności pobocznych. Możemy pograć w rzutki lub spróbować swoich sił na karaoke, ale to kilka z wielu urozmaiceń, które napotkamy podczas zwiedzania lokacji. Od automatów z napojami do restauracji, dzięki którym zregenerujemy swoje życie oraz możemy skorzystać z dodatkowych bonusów do niektórych atrybutów często związanych z walka. Zadania poboczne pod względem fabularnym jak i dialogowym niczym nie odbiegają od głównego wątku gry. Możemy powiedzieć że są mocną strona Yakuzy da się odczuć, że nie są ty tylko „zapychacze” a bardzo interesująca odskocznia od fabuły.

Coś dla łasuchów.

Podobnie jak w poprzednich odsłonach, rozwój postaci jest silnie związany z rodzajem posiłków jakie konsumujemy. Poza wskaźnikiem życia, zwrócić musimy uwagę również na wskaźnik najedzenia. To właśnie dzięki niemu otrzymujemy punkty doświadczenia. Początkowo wskaźnik sytości wynosi 100 natomiast już po pierwszej walce tracimy punkty najedzenia. Każdy posiłek odnawia trochę wskaźnika najedzenia oraz dodaje określoną liczbę punktów doświadczenia. Odwiedzając restaurację, maksymalnie możemy zamówić 9 posiłków. Posiłki możemy łączyć ze sobą, tworząc zestawy które dostarczą nam dodatkowe punkty doświadczenia. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest kupowanie posiłków na wynos. Dzięki temu możemy skonsumować je w każdym momencie gry. A co za tym idzie otrzymamy dodatkowe punkty doświadczenia oraz regenerację zdrowia. Należy natomiast pamiętać, że punkty doświadczenia otrzymujemy tylko i wyłącznie gdy Kiryu jest głodny.

W grze jak w życiu należy się rozwijać.

Doświadczenie możemy zdobywać w przeróżny sposób. Poprzez walki, wykonywanie zadań, jedzenie, branie udziału w mini grach oraz zlecenia telefoniczne. Punkty doświadczenie otrzymujemy w następujących kategoriach: Sprint, Agility, Strength, Technique i Charm. Zdobyte punkty doświadczenia wydajemy w różnych kombinacjach. Możemy rozwijać zdrowie, siłę ciosów, odporność, a także umiejętności bitewne, nowe ciosy podstawowe/specjalne.

Ocena gry.

W mojej opinii, grę ocenię na 7,5/10. Szósta odsłona serii przypadła mi do gustu, pod względem dojrzałej fabuły. Olbrzymi plus za oprawę dialogową oraz przygotowanie cut-scenek. Tak jak pisałem w świecie gry jest co robić. Mini gry pozwalają na oderwanie się na chwilę od głównej fabuły. Dla mnie jednym z większych minusów jest uproszczenie modelu walki do jednego stylu. Zachęcam do sprawdzenia swoich sił w grze. Jeżeli nigdy nie graliście w Yakuzę, szósta część może być początkiem aby cofnąć się w czasie i spróbować swoich sił w poprzednich odsłonach.


Grę do recenzji dostarczył polski odział Cenega, za co serdecznie dziękujemy! Recenzja powstała w oparciu o wersję na konsolę PlayStation 4. Wszystkie screeny pochodzą bezpośrednio z gry i zostały przechwycone za pomocą konsoli (nie oddają one jednak w pełni wyglądu gry z powodu kompresji)


OCENA JAKOŚCI

Ten post jest POLECANY na głównej. Oceniać posty mogą tylko Administratorzy i Eksperci danego fandomu. Jesteś wśród nich? Oceń ten post !
Uważasz, że ocena jest nieuczciwa? Zgłoś to przyciskiem "zgłoś" na dole, a administracja portalu sprawdzi tą ocenę!
JAK MOGĘ ZAROBIĆ PUNKTY DLA FANDOMU Z TEGO POSTA / CO MOGĘ TERAZ ZROBIĆ?
Jaka jest Twoja reakcja?
14
OK
6
Super
0
Śmiech
0
Zdziwienie
0
Złość
0
Smutek
PUNKTACJA Z TEGO POSTA JEST WLICZANA DO AKTUALNYCH AKCJI KONKURSOWYCH PORTALU!
Komentuj, oceniaj, bierz udział w jego wyzwaniach - punkty z niego są wliczane - powodzenia :)

Redaktor tego posta zarobił dotychczas 673 punktów za:

Jakość:20Popularność:632
Wsparcie:1Ocena i wartość ocen:0
Wyróżnienia/kary:0Komentarze i reakcje:20
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych dyskusji z napisanych w tym fandomie)
O CO CHODZI Z PUNKTAMI DLA REDAKTORÓW? ZA CO SIĘ JE ZARABIA?

Zaloguj się, aby zarabiać punkty z aktywności w postach !

Guziioo Użytkownik 20 pkt
632 czytelników Maj 21, 2018

Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta

Możesz wkleić bezpośredni link do grafiki / video aby umieścić ją w treści komentarza
Podpisz się (nick, imię etc.)
Prywatność: Twój adres email zostanie tylko wykorzystany do przesłania powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
138 osób na stronie
0 Użytkowników oraz 138 Gości
Dziś posty czytano : 7268 razy

Fandomy, do których należę

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, do których należysz i dołączać do nowych!

Fandomy, które obserwuję

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, które Cię interesują i obserwować nowe!

Zainteresowani tym postem

Liczba osób: 1

Największe fandomy

 1. Riverdale
  189 osób
 2. The 100
  138 osób
 3. Ananasy Sylwii
  134 osób
 4. Bambinos
  125 osób
 5. Bartek Lovers
  121 osób
 6. Supiwerki
  73 osób
 7. Arturonators
  71 osób
 8. Potterheads
  67 osób
 9. Shawn Mendes Army
  60 osób
 10. SikorskiSquad
  39 osób
 11. Domisiaki
  35 osób
 12. Once Upon A Time
  29 osób
 13. Pretty Little Liars
  25 osób
 14. Donaty Agaty
  25 osób
 15. Pamiętniki Wampirów
  20 osób
 16. Remonators
  16 osób
 17. GRY
  14 osób
 18. Misiaki Sysi
  12 osób
 19. Famous In Love
  11 osób
 20. Kluseczki Olgi
  10 osób
 21. Zosiaki
  6 osób
 22. Temorki
  5 osób
 23. FANDOMS YOUTUBE
  5 osób
 24. Sonbird Team
  5 osób
 25. Life Is Strange
  4 osób
 26. Dua Lipa
  4 osób
 27. The Good Place
  3 osób
 28. PC
  2 osób
 29. Nintendo
  2 osób
 30. Young Stars Festival
  1 osób
Kontakt Post