NAJWAŻNIEJSZE LINKI - WYKORZYSTAJ PORTAL W 100%
DOŁĄCZ DO GRUPY FANDOMS NA FB! - KLIKNIJ


+11 głosów
(postid: 311625) 
ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!

Umięśniony przystojniak, podziwiany przez wszystkich, może niezbyt inteligentny... Nieważne! Która by go nie chciała? No, słyszałam o takiej jednej... Postać pojawiająca się w kultowej bajce Disneya, niedawnym, odświeżonym hicie wytwórni, w wersji aktorskiej, jak i w serialu Once Upon a Time. Poznajcie Gastona!

Wersja bajki Disneya

Och, Gaston, Gaston! Każda dziewczyna z miasteczka marzy tylko o tym, by zostać jego żoną. Ale niestety! Nasz mięśniak jest zakochany tylko w jednej, wyjątkowej osobie, tak naprawdę kocha tylko siebie, córce wynalazcy, Belli. W końcu imię zobowiązuje... Bella to najpiękniejsza dziewczyna w całym, niewielkim miasteczku, ale jest jakaś taka dziwna... Czyta książki itd. no i nie uśmiecha jej się przyszły los żonki przystojniaka... JAK MOŻNA NIE BYĆ ZACHWYCONĄ PERSPEKTYWĄ MAŁŻEŃSTWA Z GASTONEM?! Tak naprawdę to można. A teraz na poważnie. Gaston to zapatrzony w siebie egoista z przerośniętym poczuciem własnej wartości. Uważa, że każdy powinien go podziwiać (co zresztą większość robi), nie można odmówić mu siły, zwinności czy umiejętności łowieckich, ale BEZ PRZESADY, GASTONIE! Za to na pewno posiada istotne braki w edukacji czy wrażliwości, dlatego Bella nie jest nim zainteresowana, poza tym dziewczyna marzy o czymś więcej, o miłości łapiącej za serce rodem z rycerskich romansów, o przygodach i poznawaniu świata. Nie chce siedzieć w domu, wychowywać dzieci, zajmować się domem i mężem, a taka przyszłość czekałaby ją z Gastonem. Mężczyzna jest typowym przedstawicielem męskiej części miasteczka, no może nie do końca typowym, bo nikt z nich nie popada w aż takie SAMOUWIELBIENIE, dla którego liczy się tylko spokojny dom, ładna żona i dzieci, żadnych porywów serca, przygód czy podróży. Mężczyzna upokorzony odrzuceniem ze strony Belli, podbudowany głosami gawiedzi:


"Każdy z nas chciałby być tobą, Gaston,

Każdy też pech wziąłby twój.

W miasteczku tym nie ma faceta jak ty.

Podziwia cię każdy, to wiesz

Co tylko zrobisz, zrobimy i my,

Każdy wie, czemu tak dzieje się!"Postanawia jeszcze raz spróbować zdobyć serce Belli, serce to za dużo powiedziane, po prostu zostać jej mężem, tym razem chce zacząć od innej strony. Gdy w gospodzie zjawia się ojciec dziewczyny twierdząc, że jego córka znajduje się w niewoli u okrutnej bestii zamieszkującej w strasznym zamku, wszyscy wyśmiewają starca, jednakże Gaston dostrzega w sytuacji swoją szansę. Jako, że wszyscy wezmą ojca Belli za szaleńca, on jako wielki wybawca uwolni starca ze szpitala psychiatrycznego, na prośbę dziewczyny, pod warunkiem, że ta zostanie jego żoną. GENIALNY PLAN GASTONIE, TY TO UMIESZ ZAIMPONOWAĆ DZIEWCZYNIE! Wszystko idzie po myśli mięśniaka do czasu, aż na pomoc ojcu przybywa Bella z magicznym lustrem, dowodząc prawdziwości słów starca. Plan trzeba nieco zmodyfikować. Czemu nie zamknąć Belli wraz z ojcem pod pretekstem obaw o to, że pomoże "krwiożerczej bestii", a samemu ruszyć na zamek wraz ze zgrają rozsierdzonych współmieszkańców, w końcu gdy zabije najlepszego przyjaciela (a może i prawdziwą miłość) dziewczyny i ocali miasto, Bella nie będzie miała wyboru, chociaż dalej uważam, że ten plan jest bez sensu, no bo teraz to cię już raczej na pewno nie zechce. Plan nie wydaje się idealny w kontekście zdobycia dziewczyny, ale odrzucony mięśniak z przerośniętym ego zdolny jest do wszystkiego nie patrząc na koszty, czy SENS?! Gaston dociera do zamku, gawiedź robi wielkie zamieszanie, mieszkańcy budowli się bronią, a Bestia pogrążony jest w rozpaczy, w tym czasie również Belli udaje się dotrzeć do zamku. Gaston nie do końca fair walczy z Bestią, cios od tyłu, BRAWO GASTONIE, BRAWO, raniąc go śmiertelnie i samemu spadając w przepaść, resztę na pewno znacie... I KTO TU JEST POTWOREM, GASTONIE?

Wersja filmowa Disneya

Co do filmowej wersji to uwielbiam tę produkcję ślicznie opisaną w tym poście http://fandoms.pl/305674/tej-historii-bieg-stary-jest-jak-swiat-piekna-i-bestia?show=305850#a305850, zresztą w komentarzach pod tym postem opisałam swój stosunek do produkcji, więc jeśli macie ochotę to zapraszam. Film w znacznej części został oparty na bajce, zostało tam wyjaśnione kilka fabularnych drobiazgów, ale większość całkowicie zgadza się z bajką. To samo tyczy się postaci Gastona, granego przez wspaniałego Lukea Evansa (Hobbit), który idealnie wpasował się w tę rolę, nie mogli znaleźć lepszego aktora na Gastona, Luke błyszczy bardziej niż Emma! Drobną zmianą jest tekst piosenki na cześć przystojniaka:


"Każdy tu chciałby być tobą, Gaston

Wezmę twój żal chętnie sam

Tu nie ma drugiego takiego jak ty

Kochamy cię wszyscy, boś gość

Jest w tobie coś, jesteś muzą tej wsi

Każdy wie, a jak nie, to jest łoś"Zmianą jest także to, że gdy ojciec Belle przychodzi do gospody, Gaston udaje, że mu wierzy, wyrusza z nim nawet na poszukiwanie zamku, tylko po to by przypodobać się ojcu dziewczyny, by ten poparł go w staraniach o Belle. Jednakże gdy starzec przez długi czas nie może znaleźć drogi, mięśniak nie wytrzymuje i przywiązuje starca do drzewa, zostawiając go samego na pastwę wilków, jeszcze lepiej, Gastonie, Belle jest cała twoja! Gdy nędzarka Agata uwalnia ojca Belle i nikt mu nie wierzy w okrucieństwo Gastona, do którego mężczyzna oczywiście się nie przyznaje, SZOK I NIEDOWIERZANIE, wtedy ostatecznie wszyscy biorą starca za szaleńca, a ciąg dalszy jak w bajce. Gaston jest tak samo zapatrzony w siebie, egoistyczny, niedouczony i pozbawiony wrażliwości, ale jakoś mniej mi przeszkadza, bo gra go fantastyczny Luke Evans, którego uwielbiam, zresztą od Hobbita się zaczęło, a teraz okazało się, że ma świetny głos. Żebyście mogli go pokochać tak samo popatrzcie na ten alfabetyczny prank.Jeśli macie wątpliwości, co go jego umiejętności wokalnych przesłuchajcie to nagranie z występu na żywo z Alanem Menkenem i Joshem Gadem

Wersja Once Upon a Time

Smutne czasy nastały w Zaczarowanym Lesie, walki z ogrami pustoszą kraj, sir Maurice prosi swoją córkę, by zgodziła się na aranżowane małżeństwo z najstarszym synem lorda LeGumea (co ciekawe w oryginalnym skrypcie bajki Disneya tak właśnie miał na nazwisko Gaston), które może ocalić królestwo od zguby (wojska lorda znacznie podniosą szanse krainy na zwycięstwo). Dziewczyna nie ukrywa, że nie jest tym faktem zachwycona, gdyż o Gastonie krąży wiele niezbyt przychylnych plotek, jak te że jest zapatrzonym w siebie bufonem, za trofea uważającym zarówno zwierzynę, jak i kobiety (oczywiście w metaforycznym znaczeniu). Jednakże z uwagi na prośby ojca, by nie oceniała książki po okładce (cytat jej ojca: "Nie oceniaj kogoś, póki nie poznasz szczegółów") i świetne pierwsze wrażenie jakie wywarł na niej Gaston, dziewczyna zgadza się na spacer i bierze pod uwagę możliwość wyjścia za mężczyznę. Podczas niewinnej przechadzki po lesie para natrafia na małego ogra, który najprawdopodobniej zabłądził i wpadł do pułapki. Belle wierzy w czyste intencje stworzenia, natomiast Gaston uważa, że ogr tak naprawdę jest szpiegiem. Dziewczyna zabrania wszystkim torturowania istoty i próby wydobycia z niej informacji do czasu, aż nie znajdzie lustra, o którym kiedyś czytała. Zwierciadle, które pokazuje intencje osób, które się w nie wpatrują sprawiając, że ich oczy jarzą się demonicznym ogniem jeśli zamiary są niecne. Gaston początkowo zgadza się na nietypowe rozwiązanie, podczas poszukiwań Belle ofiaruje Gastonowi swoją ulubioną książkę, "Jej Przystojny Bohater". Belle znajduje lustro i chce odkryć intencje ogra, jednakże przy pułapce zastaje tylko Gastona, który twierdzi, że ogr uciekł, raniąc go. Belle mimo wszystko chce ruszyć za Gastonem poszukującym ogra, by odkryć jego intencje i w ostatniej chwili ratuje stworzenie od śmierci z rąk mężczyzny. Okazuje się, że ogr był torturowany przez Gastona i to oczy mężczyzny jarzą się demonicznym ogniem. Ponownie: I KTO TU JEST POTWOREM, GASTONIE?!


Gdy wojna z ogrami staje się faktem jedynym rozwiązaniem staje się zawarcie układu z Rumpelsztykiem, a Mroczny żąda tylko jednego, Belle jako służącej... Belle została zmuszona, by zostać narzeczoną Gastona. a mężczyzna jako jej narzeczony nie chce się na to zgodzić, ale Belle dobrowolnie oddaje się w niewolę Rumpelsztykowi. Narzeczony nie może się z tym pogodzić i sam wyrusza na zamek Bestii, by uwolnić ukochaną, niestety jego rola jest śmiesznie mała, ponieważ po odezwaniu się ledwie słowem od razu zostaje zabity i zamieniony w różę prze Mrocznego. 


Kolejnym razem spotykamy Gastona w Zaświatach, w piątym sezonie. Gaston ma żal do Belle, że uczyniła go słabym, a tak naprawdę liczy się tylko siła. Zachęcony przez Hadesa postanawia zabić Golda, jednakże Belle staje w obronie męża, nie chcąc jednak dopuścić by ten zabił Gastona przy pomocy czarnej magii, nawet pomimo gróźb Hadesa, trzymającego tę dwójkę w szachu dzięki umowie jaką niegdyś zawarł z Rumpelsztykiem, dotyczącą jego drugiego dziecka. Ostatecznie to Belle wrzuca Gastona do Morza Umarłych, by chronić swojego męża.

Podsumowanie

Gaston, jak to Gaston. W każdej wersji nie był kimś kogo można by było polubić. Jednakże w Once Upon a Time jego postać zyskała nowy wymiar, nie był on już zapatrzonym w siebie egoistą, ale okrutnym myśliwym, którego zamiary nie do końca były czyste, ale w jakimś stopniu może nawet kochał Belle i miał w sobie dobro, na początku wydawał się być całkiem w porządku, ale może to właśnie jest gorsze? Ukrywał to kim był naprawdę, w odróżnieniu od Rumpelsztyka nie ukrywał swojej dobrej strony lub słabości obawiając się ponownej utraty miłości czy zranienia, wręcz przeciwnie... W tej sprawie mam trochę żal do twórców serialu, rozwinęli postać Gastona, ale nie dali mu szansy na pokazanie siebie, by ktoś zauważył w nim dobro, bo wierzę, że znajduje się ono w każdym, nawet w takiej postaci. Być może chodziło o pokazanie, że nawet idealna Belle, zauważająca piękno w Bestii, może działać pod wpływem impulsu i nie zawsze zachować się jak bohaterka, szukająca innego, lepszego rozwiązania. Bo nawet ona nie dostrzegła w nim dobra, ale nikt nie jest ideałem i również Belle dla miłości mogła zrobić nie do końca przemyślaną rzecz. I to właśnie kocham w serialu, bohaterom zdarza się nie postąpić słusznie, a i złoczyńcy niejednokrotnie podejmą właściwą decyzję...


OCENA JAKOŚCI

Uważasz, że ocena jest nieuczciwa? Zgłoś to przyciskiem "zgłoś" na dole, a administracja portalu sprawdzi tą ocenę!
JAK MOGĘ ZAROBIĆ PUNKTY DLA FANDOMU Z TEGO POSTA / CO MOGĘ TERAZ ZROBIĆ?
Jaka jest Twoja reakcja?
0
OK
0
Super
0
Śmiech
0
Zdziwienie
0
Złość
0
Smutek
PUNKTACJA Z TEGO POSTA NIE JEST WLICZANA DO AKTUALNYCH AKCJI KONKURSOWYCH PORTALU ALE
Wciąż możesz go komentować, oceniać i brać udział w jego wyzwaniach, a być może zdecydujemy się go podbić i tym samym zaliczyć z niego punkty do aktualnych akcji serwisu - im większa w nim aktywność, tym większa szansa byśmy podjęli taką decyzję :)

Redaktor tego posta zarobił dotychczas 275 punktów za:

Jakość:20Popularność:133
Wsparcie:8Ocena i wartość ocen:11
Wyróżnienia/kary:0Komentarze i reakcje:60
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych postów z napisanych w tym fandomie)
O CO CHODZI Z PUNKTAMI DLA REDAKTORÓW? ZA CO SIĘ JE ZARABIA?

Zaloguj się, aby zarabiać punkty z aktywności w postach !

Interesuje Cię ten serial? Bądź na bieżąco ! Dołącz do polecanej przez nas grupy fanowskiej o Once Upon A Time na Facebooku i poznaj innych fanów serialu !
Kliknij tutaj, aby dołączyć
chachacharming VIP 163,422 pkt
133 czytelników Wrz 4, 2017

Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta

Możesz wkleić bezpośredni link do grafiki / video aby umieścić ją w treści komentarza
Podpisz się (nick, imię etc.)
Prywatność: Twój adres email zostanie tylko wykorzystany do przesłania powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

5 Komentarzy

Kinga Nosek Admin 168,638 pkt
Gaston powinien nazywać się Narcyz, wiecznie zapatrzony i zakochany w sobie. W Once Upon a Time niezbyt był rozwinięty jego wątek, a szkoda. Natomiast w disnejowskiej adaptacji, Luke Evans przebił wszystkich! *-*
+9 głosów
 
Najlepszy
Wrz 4, 2017
chachacharming VIP 163,422 pkt
Taaaaak <3 zgadzam się w pełni :)
Kinga Nosek Admin 168,638 pkt
przy okazji Emillie jest taka malutka jejku :D
+7 głosów
Wrz 4, 2017
tempxbrenn Fan 117,675 pkt
Super post
+3 głosów
Wrz 5, 2017
misiakyo Użytkownik 21,913 pkt
jakoś w wersji Ouat aktor grający Gastona nie przypadł mi do gustu.. o wiele lepszy jest ten Disneyowski.
+3 głosów
Wrz 6, 2017
Wanesa #ONCER Użytkownik 40,236 pkt
Niestety muszę jakoś rano wstać do szkoły, ale zatrzymuję ten post na jutro! Przeczytam na spokojnie w drodze, bo wydaje się być bardzo interesujący <3
+2 głosów
Wrz 6, 2017

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
1345 osób na stronie
11 Użytkowników oraz 1334 Gości
Użytkownicy aktualnie na stronie
Dziś posty czytano : 17048 razy

Fandomy, do których należę

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, do których należysz i dołączać do nowych!

Fandomy, które obserwuję

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, które Cię interesują i obserwować nowe!

Zainteresowani tym postem

Liczba osób: 1

Największe fandomy

 1. Riverdale
  123 osób
 2. The 100
  122 osób
 3. Ananasy Sylwii
  119 osób
 4. Bartek Lovers
  111 osób
 5. Bambinos
  110 osób
 6. Supiwerki
  68 osób
 7. Arturonators
  56 osób
 8. Shawn Mendes Army
  38 osób
 9. SikorskiSquad
  32 osób
 10. Domisiaki
  29 osób
 11. Once Upon A Time
  27 osób
 12. Donaty Agaty
  23 osób
 13. Pretty Little Liars
  20 osób
 14. Pamiętniki Wampirów
  13 osób
 15. Remonators
  12 osób
 16. Misiaki Sysi
  12 osób
 17. Kluseczki Olgi
  10 osób
 18. Famous In Love
  9 osób
 19. GRY
  6 osób
 20. FANDOMS YOUTUBE
  5 osób
 21. Temorki
  5 osób
 22. Dua Lipa
  4 osób
 23. Life Is Strange
  3 osób
 24. The Good Place
  3 osób
 25. PC
  2 osób
 26. TALENTY
  1 osób
 27. Nintendo
  1 osób
Kontakt Post