+11 głosów
(postid: 311625) 
ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!

Umięśniony przystojniak, podziwiany przez wszystkich, może niezbyt inteligentny... Nieważne! Która by go nie chciała? No, słyszałam o takiej jednej... Postać pojawiająca się w kultowej bajce Disneya, niedawnym, odświeżonym hicie wytwórni, w wersji aktorskiej, jak i w serialu Once Upon a Time. Poznajcie Gastona!

Wersja bajki Disneya

Och, Gaston, Gaston! Każda dziewczyna z miasteczka marzy tylko o tym, by zostać jego żoną. Ale niestety! Nasz mięśniak jest zakochany tylko w jednej, wyjątkowej osobie, tak naprawdę kocha tylko siebie, córce wynalazcy, Belli. W końcu imię zobowiązuje... Bella to najpiękniejsza dziewczyna w całym, niewielkim miasteczku, ale jest jakaś taka dziwna... Czyta książki itd. no i nie uśmiecha jej się przyszły los żonki przystojniaka... JAK MOŻNA NIE BYĆ ZACHWYCONĄ PERSPEKTYWĄ MAŁŻEŃSTWA Z GASTONEM?! Tak naprawdę to można. A teraz na poważnie. Gaston to zapatrzony w siebie egoista z przerośniętym poczuciem własnej wartości. Uważa, że każdy powinien go podziwiać (co zresztą większość robi), nie można odmówić mu siły, zwinności czy umiejętności łowieckich, ale BEZ PRZESADY, GASTONIE! Za to na pewno posiada istotne braki w edukacji czy wrażliwości, dlatego Bella nie jest nim zainteresowana, poza tym dziewczyna marzy o czymś więcej, o miłości łapiącej za serce rodem z rycerskich romansów, o przygodach i poznawaniu świata. Nie chce siedzieć w domu, wychowywać dzieci, zajmować się domem i mężem, a taka przyszłość czekałaby ją z Gastonem. Mężczyzna jest typowym przedstawicielem męskiej części miasteczka, no może nie do końca typowym, bo nikt z nich nie popada w aż takie SAMOUWIELBIENIE, dla którego liczy się tylko spokojny dom, ładna żona i dzieci, żadnych porywów serca, przygód czy podróży. Mężczyzna upokorzony odrzuceniem ze strony Belli, podbudowany głosami gawiedzi:


"Każdy z nas chciałby być tobą, Gaston,

Każdy też pech wziąłby twój.

W miasteczku tym nie ma faceta jak ty.

Podziwia cię każdy, to wiesz

Co tylko zrobisz, zrobimy i my,

Każdy wie, czemu tak dzieje się!"Postanawia jeszcze raz spróbować zdobyć serce Belli, serce to za dużo powiedziane, po prostu zostać jej mężem, tym razem chce zacząć od innej strony. Gdy w gospodzie zjawia się ojciec dziewczyny twierdząc, że jego córka znajduje się w niewoli u okrutnej bestii zamieszkującej w strasznym zamku, wszyscy wyśmiewają starca, jednakże Gaston dostrzega w sytuacji swoją szansę. Jako, że wszyscy wezmą ojca Belli za szaleńca, on jako wielki wybawca uwolni starca ze szpitala psychiatrycznego, na prośbę dziewczyny, pod warunkiem, że ta zostanie jego żoną. GENIALNY PLAN GASTONIE, TY TO UMIESZ ZAIMPONOWAĆ DZIEWCZYNIE! Wszystko idzie po myśli mięśniaka do czasu, aż na pomoc ojcu przybywa Bella z magicznym lustrem, dowodząc prawdziwości słów starca. Plan trzeba nieco zmodyfikować. Czemu nie zamknąć Belli wraz z ojcem pod pretekstem obaw o to, że pomoże "krwiożerczej bestii", a samemu ruszyć na zamek wraz ze zgrają rozsierdzonych współmieszkańców, w końcu gdy zabije najlepszego przyjaciela (a może i prawdziwą miłość) dziewczyny i ocali miasto, Bella nie będzie miała wyboru, chociaż dalej uważam, że ten plan jest bez sensu, no bo teraz to cię już raczej na pewno nie zechce. Plan nie wydaje się idealny w kontekście zdobycia dziewczyny, ale odrzucony mięśniak z przerośniętym ego zdolny jest do wszystkiego nie patrząc na koszty, czy SENS?! Gaston dociera do zamku, gawiedź robi wielkie zamieszanie, mieszkańcy budowli się bronią, a Bestia pogrążony jest w rozpaczy, w tym czasie również Belli udaje się dotrzeć do zamku. Gaston nie do końca fair walczy z Bestią, cios od tyłu, BRAWO GASTONIE, BRAWO, raniąc go śmiertelnie i samemu spadając w przepaść, resztę na pewno znacie... I KTO TU JEST POTWOREM, GASTONIE?

Wersja filmowa Disneya

Co do filmowej wersji to uwielbiam tę produkcję ślicznie opisaną w tym poście http://fandoms.pl/305674/tej-historii-bieg-stary-jest-jak-swiat-piekna-i-bestia?show=305850#a305850, zresztą w komentarzach pod tym postem opisałam swój stosunek do produkcji, więc jeśli macie ochotę to zapraszam. Film w znacznej części został oparty na bajce, zostało tam wyjaśnione kilka fabularnych drobiazgów, ale większość całkowicie zgadza się z bajką. To samo tyczy się postaci Gastona, granego przez wspaniałego Lukea Evansa (Hobbit), który idealnie wpasował się w tę rolę, nie mogli znaleźć lepszego aktora na Gastona, Luke błyszczy bardziej niż Emma! Drobną zmianą jest tekst piosenki na cześć przystojniaka:


"Każdy tu chciałby być tobą, Gaston

Wezmę twój żal chętnie sam

Tu nie ma drugiego takiego jak ty

Kochamy cię wszyscy, boś gość

Jest w tobie coś, jesteś muzą tej wsi

Każdy wie, a jak nie, to jest łoś"Zmianą jest także to, że gdy ojciec Belle przychodzi do gospody, Gaston udaje, że mu wierzy, wyrusza z nim nawet na poszukiwanie zamku, tylko po to by przypodobać się ojcu dziewczyny, by ten poparł go w staraniach o Belle. Jednakże gdy starzec przez długi czas nie może znaleźć drogi, mięśniak nie wytrzymuje i przywiązuje starca do drzewa, zostawiając go samego na pastwę wilków, jeszcze lepiej, Gastonie, Belle jest cała twoja! Gdy nędzarka Agata uwalnia ojca Belle i nikt mu nie wierzy w okrucieństwo Gastona, do którego mężczyzna oczywiście się nie przyznaje, SZOK I NIEDOWIERZANIE, wtedy ostatecznie wszyscy biorą starca za szaleńca, a ciąg dalszy jak w bajce. Gaston jest tak samo zapatrzony w siebie, egoistyczny, niedouczony i pozbawiony wrażliwości, ale jakoś mniej mi przeszkadza, bo gra go fantastyczny Luke Evans, którego uwielbiam, zresztą od Hobbita się zaczęło, a teraz okazało się, że ma świetny głos. Żebyście mogli go pokochać tak samo popatrzcie na ten alfabetyczny prank.Jeśli macie wątpliwości, co go jego umiejętności wokalnych przesłuchajcie to nagranie z występu na żywo z Alanem Menkenem i Joshem Gadem

Wersja Once Upon a Time

Smutne czasy nastały w Zaczarowanym Lesie, walki z ogrami pustoszą kraj, sir Maurice prosi swoją córkę, by zgodziła się na aranżowane małżeństwo z najstarszym synem lorda LeGumea (co ciekawe w oryginalnym skrypcie bajki Disneya tak właśnie miał na nazwisko Gaston), które może ocalić królestwo od zguby (wojska lorda znacznie podniosą szanse krainy na zwycięstwo). Dziewczyna nie ukrywa, że nie jest tym faktem zachwycona, gdyż o Gastonie krąży wiele niezbyt przychylnych plotek, jak te że jest zapatrzonym w siebie bufonem, za trofea uważającym zarówno zwierzynę, jak i kobiety (oczywiście w metaforycznym znaczeniu). Jednakże z uwagi na prośby ojca, by nie oceniała książki po okładce (cytat jej ojca: "Nie oceniaj kogoś, póki nie poznasz szczegółów") i świetne pierwsze wrażenie jakie wywarł na niej Gaston, dziewczyna zgadza się na spacer i bierze pod uwagę możliwość wyjścia za mężczyznę. Podczas niewinnej przechadzki po lesie para natrafia na małego ogra, który najprawdopodobniej zabłądził i wpadł do pułapki. Belle wierzy w czyste intencje stworzenia, natomiast Gaston uważa, że ogr tak naprawdę jest szpiegiem. Dziewczyna zabrania wszystkim torturowania istoty i próby wydobycia z niej informacji do czasu, aż nie znajdzie lustra, o którym kiedyś czytała. Zwierciadle, które pokazuje intencje osób, które się w nie wpatrują sprawiając, że ich oczy jarzą się demonicznym ogniem jeśli zamiary są niecne. Gaston początkowo zgadza się na nietypowe rozwiązanie, podczas poszukiwań Belle ofiaruje Gastonowi swoją ulubioną książkę, "Jej Przystojny Bohater". Belle znajduje lustro i chce odkryć intencje ogra, jednakże przy pułapce zastaje tylko Gastona, który twierdzi, że ogr uciekł, raniąc go. Belle mimo wszystko chce ruszyć za Gastonem poszukującym ogra, by odkryć jego intencje i w ostatniej chwili ratuje stworzenie od śmierci z rąk mężczyzny. Okazuje się, że ogr był torturowany przez Gastona i to oczy mężczyzny jarzą się demonicznym ogniem. Ponownie: I KTO TU JEST POTWOREM, GASTONIE?!


Gdy wojna z ogrami staje się faktem jedynym rozwiązaniem staje się zawarcie układu z Rumpelsztykiem, a Mroczny żąda tylko jednego, Belle jako służącej... Belle została zmuszona, by zostać narzeczoną Gastona. a mężczyzna jako jej narzeczony nie chce się na to zgodzić, ale Belle dobrowolnie oddaje się w niewolę Rumpelsztykowi. Narzeczony nie może się z tym pogodzić i sam wyrusza na zamek Bestii, by uwolnić ukochaną, niestety jego rola jest śmiesznie mała, ponieważ po odezwaniu się ledwie słowem od razu zostaje zabity i zamieniony w różę prze Mrocznego. 


Kolejnym razem spotykamy Gastona w Zaświatach, w piątym sezonie. Gaston ma żal do Belle, że uczyniła go słabym, a tak naprawdę liczy się tylko siła. Zachęcony przez Hadesa postanawia zabić Golda, jednakże Belle staje w obronie męża, nie chcąc jednak dopuścić by ten zabił Gastona przy pomocy czarnej magii, nawet pomimo gróźb Hadesa, trzymającego tę dwójkę w szachu dzięki umowie jaką niegdyś zawarł z Rumpelsztykiem, dotyczącą jego drugiego dziecka. Ostatecznie to Belle wrzuca Gastona do Morza Umarłych, by chronić swojego męża.

Podsumowanie

Gaston, jak to Gaston. W każdej wersji nie był kimś kogo można by było polubić. Jednakże w Once Upon a Time jego postać zyskała nowy wymiar, nie był on już zapatrzonym w siebie egoistą, ale okrutnym myśliwym, którego zamiary nie do końca były czyste, ale w jakimś stopniu może nawet kochał Belle i miał w sobie dobro, na początku wydawał się być całkiem w porządku, ale może to właśnie jest gorsze? Ukrywał to kim był naprawdę, w odróżnieniu od Rumpelsztyka nie ukrywał swojej dobrej strony lub słabości obawiając się ponownej utraty miłości czy zranienia, wręcz przeciwnie... W tej sprawie mam trochę żal do twórców serialu, rozwinęli postać Gastona, ale nie dali mu szansy na pokazanie siebie, by ktoś zauważył w nim dobro, bo wierzę, że znajduje się ono w każdym, nawet w takiej postaci. Być może chodziło o pokazanie, że nawet idealna Belle, zauważająca piękno w Bestii, może działać pod wpływem impulsu i nie zawsze zachować się jak bohaterka, szukająca innego, lepszego rozwiązania. Bo nawet ona nie dostrzegła w nim dobra, ale nikt nie jest ideałem i również Belle dla miłości mogła zrobić nie do końca przemyślaną rzecz. I to właśnie kocham w serialu, bohaterom zdarza się nie postąpić słusznie, a i złoczyńcy niejednokrotnie podejmą właściwą decyzję...


OCENA JAKOŚCI

Uważasz, że ocena jest nieuczciwa? Zgłoś to przyciskiem "zgłoś" na dole, a administracja portalu sprawdzi tą ocenę!
JAK MOGĘ ZAROBIĆ PUNKTY DLA FANDOMU Z TEGO POSTA / CO MOGĘ TERAZ ZROBIĆ?
Jaka jest Twoja reakcja?
0
OK
0
Super
0
Śmiech
0
Zdziwienie
0
Złość
0
Smutek
PUNKTACJA Z TEGO POSTA NIE JEST WLICZANA DO AKTUALNYCH AKCJI KONKURSOWYCH PORTALU ALE
Wciąż możesz go komentować, oceniać i brać udział w jego wyzwaniach, a być może zdecydujemy się go podbić i tym samym zaliczyć z niego punkty do aktualnych akcji serwisu - im większa w nim aktywność, tym większa szansa byśmy podjęli taką decyzję :)

Redaktor tego posta zarobił dotychczas 362 punktów za:

Jakość:20Popularność:219
Wsparcie:8Ocena i wartość ocen:11
Wyróżnienia/kary:0Komentarze i reakcje:60
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych dyskusji z napisanych w tym fandomie)
O CO CHODZI Z PUNKTAMI DLA REDAKTORÓW? ZA CO SIĘ JE ZARABIA?

Zaloguj się, aby zarabiać punkty z aktywności w postach !

Interesuje Cię ten serial? Bądź na bieżąco ! Dołącz do polecanej przez nas grupy fanowskiej o Once Upon A Time na Facebooku i poznaj innych fanów serialu !
Kliknij tutaj, aby dołączyć
chachacharming VIP 169,244 pkt
219 czytelników Wrz 4, 2017

Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta

Możesz wkleić bezpośredni link do grafiki / video aby umieścić ją w treści komentarza
Podpisz się (nick, imię etc.)
Prywatność: Twój adres email zostanie tylko wykorzystany do przesłania powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

5 Komentarzy

Kinga Nosek Admin 169,909 pkt
Gaston powinien nazywać się Narcyz, wiecznie zapatrzony i zakochany w sobie. W Once Upon a Time niezbyt był rozwinięty jego wątek, a szkoda. Natomiast w disnejowskiej adaptacji, Luke Evans przebił wszystkich! *-*
+9 głosów
 
Najlepszy
Wrz 4, 2017
chachacharming VIP 169,244 pkt
Taaaaak <3 zgadzam się w pełni :)
Kinga Nosek Admin 169,909 pkt
przy okazji Emillie jest taka malutka jejku :D
+7 głosów
Wrz 4, 2017
tempxbrenn Fan 117,675 pkt
Super post
+3 głosów
Wrz 4, 2017
misiakyo Użytkownik 21,913 pkt
jakoś w wersji Ouat aktor grający Gastona nie przypadł mi do gustu.. o wiele lepszy jest ten Disneyowski.
+3 głosów
Wrz 6, 2017
Wanesa #ONCER Użytkownik 40,236 pkt
Niestety muszę jakoś rano wstać do szkoły, ale zatrzymuję ten post na jutro! Przeczytam na spokojnie w drodze, bo wydaje się być bardzo interesujący <3
+2 głosów
Wrz 5, 2017

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
109 osób na stronie
0 Użytkowników oraz 109 Gości
Dziś posty czytano : 6756 razy

Fandomy, do których należę

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, do których należysz i dołączać do nowych!

Fandomy, które obserwuję

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, które Cię interesują i obserwować nowe!

Zainteresowani tym postem

Liczba osób: 1

 1. Oliwia Płaczkiewicz
  484 punktów
 2. Mateusz Noga
  402 punktów
 3. GosiaDAISY
  2 punktów

Największe fandomy

 1. Riverdale
  157 osób
 2. Ananasy Sylwii
  130 osób
 3. Bambinos
  125 osób
 4. The 100
  125 osób
 5. Bartek Lovers
  118 osób
 6. Supiwerki
  73 osób
 7. Arturonators
  67 osób
 8. Shawn Mendes Army
  47 osób
 9. SikorskiSquad
  39 osób
 10. Domisiaki
  36 osób
 11. Once Upon A Time
  28 osób
 12. Donaty Agaty
  25 osób
 13. Pretty Little Liars
  24 osób
 14. Pamiętniki Wampirów
  19 osób
 15. Remonators
  16 osób
 16. Misiaki Sysi
  13 osób
 17. Famous In Love
  11 osób
 18. Kluseczki Olgi
  10 osób
 19. GRY
  8 osób
 20. Temorki
  5 osób
 21. FANDOMS YOUTUBE
  5 osób
 22. Dua Lipa
  4 osób
 23. Sonbird Team
  4 osób
 24. Life Is Strange
  3 osób
 25. The Good Place
  3 osób
 26. PC
  2 osób
 27. Nintendo
  2 osób
 1. Riverdale
  494010 punktów
 2. Bartek Lovers
  40042 punktów
 3. Supiwerki
  38194 punktów
 4. The 100
  35100 punktów
 5. SikorskiSquad
  31948 punktów
 6. Young Stars Festival
  27691 punktów
 7. SERIALE
  24245 punktów
 8. GRY
  22063 punktów
 9. Life Is Strange
  20560 punktów
 10. Arturonators
  19367 punktów
 11. Domisiaki
  17781 punktów
 12. Ania, nie Anna
  17166 punktów
 13. FILMY/SERIALE/TV
  17104 punktów
 14. Famous In Love
  16934 punktów
 15. Once Upon A Time
  15880 punktów
 16. Ananasy Sylwii
  15814 punktów
 17. Shawn Mendes Army
  12306 punktów
 18. YOUNG STARS
  12071 punktów
 19. Pretty Little Liars
  11860 punktów
 20. Remonators
  9891 punktów
 21. Eurowizja
  9609 punktów
 22. GWIAZDY YOUNG STARS
  8773 punktów
 23. Dua Lipa
  7768 punktów
 24. Forza
  6478 punktów
 25. TALENTY
  6253 punktów
 26. Playstation VR
  5987 punktów
 27. MUZYKA
  5344 punktów
 28. Nintendo
  5108 punktów
 29. Detroit
  4928 punktów
 30. Tomb Raider
  4865 punktów
 31. INNE
  4492 punktów
 32. KSIĄŻKI
  4466 punktów
 33. Progress Armia
  4239 punktów
 34. The Originals
  4154 punktów
 35. Pamiętniki Wampirów
  4116 punktów
 36. Misiaki Sysi
  3935 punktów
 37. 13 Reasons Why
  3779 punktów
 38. Stranger Things
  3189 punktów
 39. Potterheads
  3043 punktów
 40. K-Pop
  2667 punktów
 41. Bambinos
  2647 punktów
 42. Young Stars News
  2647 punktów
 43. American Horror Story
  2519 punktów
 44. FILMY
  2505 punktów
 45. God Of War
  2476 punktów
 46. Sport
  2382 punktów
 47. Kortezjanie
  2072 punktów
 48. Puthinators
  1908 punktów
 49. Sony Playstation
  1310 punktów
 50. Przygodowe
  1150 punktów
 51. Temorki
  833 punktów
 52. FPS
  706 punktów
 53. Team Rieger
  658 punktów
 54. MMers
  604 punktów
 55. PC
  487 punktów
 56. Uncharted
  475 punktów
 57. Kluseczki Olgi
  438 punktów
 58. YOUTUBE
  413 punktów
 59. R5Family
  377 punktów
 60. Arianators
  326 punktów
 61. #talentobranie
  263 punktów
 62. LUDZIE
  231 punktów
 63. FANDOMS TALENTS
  222 punktów
 64. Akcja & Przygoda
  220 punktów
 65. Soy Luna
  220 punktów
 66. Directioners
  204 punktów
 67. PROJEKT FANDOMS
  171 punktów
 68. 5SOSFam
  132 punktów
 69. The Good Place
  118 punktów
 70. Sonbird Team
  110 punktów
 71. Beautilles
  100 punktów
 72. Strzelanki
  93 punktów
 73. Selenators
  90 punktów
 74. Donaty Agaty
  86 punktów
 75. Podróże
  63 punktów
 76. Orlandonators
  58 punktów
 77. Wyścigi
  45 punktów
 78. Swifties
  33 punktów
 79. Far Cry
  31 punktów
 1. Potterheads
  283 punktów
 2. FILMY
  50 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  50 punktów
 1. The 100
  9393 punktów
 2. SERIALE
  5528 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  5009 punktów
 4. Riverdale
  3733 punktów
 5. YOUNG STARS
  2723 punktów
 6. Young Stars Festival
  1442 punktów
 7. Bartek Lovers
  1408 punktów
 8. SikorskiSquad
  881 punktów
 9. Ananasy Sylwii
  865 punktów
 10. Once Upon A Time
  518 punktów
 11. Domisiaki
  338 punktów
 12. Remonators
  218 punktów
 13. MUZYKA
  158 punktów
 14. Supiwerki
  137 punktów
 15. Arturonators
  106 punktów
 16. Bambinos
  94 punktów
 17. Pretty Little Liars
  41 punktów
 18. Shawn Mendes Army
  41 punktów
 19. TALENTY
  32 punktów
 20. GRY
  27 punktów
 21. Pamiętniki Wampirów
  27 punktów
 22. INNE
  26 punktów
 23. Sonbird Team
  25 punktów
 24. KSIĄŻKI
  21 punktów
 25. Stranger Things
  21 punktów
 26. Dua Lipa
  16 punktów
 27. Young Stars News
  16 punktów
 28. Ania, nie Anna
  14 punktów
 29. Eurowizja
  12 punktów
 30. The Originals
  12 punktów
 31. FILMY
  11 punktów
 32. Nintendo
  11 punktów
 33. Famous In Love
  10 punktów
 34. Sport
  10 punktów
 35. God Of War
  8 punktów
 36. Detroit
  6 punktów
 37. Life Is Strange
  6 punktów
 38. 13 Reasons Why
  5 punktów
 39. Arianators
  3 punktów
 40. LUDZIE
  2 punktów
 41. Progress Armia
  2 punktów
 42. Misiaki Sysi
  1 punktów
 43. Playstation VR
  1 punktów
 1. Ananasy Sylwii
  3072 punktów
 2. Riverdale
  2769 punktów
 3. Pretty Little Liars
  2607 punktów
 4. Shawn Mendes Army
  2114 punktów
 5. Bartek Lovers
  1425 punktów
 6. The 100
  1339 punktów
 7. Once Upon A Time
  1216 punktów
 8. Dua Lipa
  1047 punktów
 9. The Originals
  989 punktów
 10. Soy Luna
  986 punktów
 11. Bambinos
  918 punktów
 12. K-Pop
  902 punktów
 13. Sonbird Team
  886 punktów
 14. Supiwerki
  645 punktów
Kontakt Post