Wymiar sprawiedliwości, niezależnie od tego, czy ogłaszał wyroki stronnicze czy obiektywne, miał do dyspozycji szereg kar, z których ostateczną była egzekucja. Każdy kraj miał swoje charakterystyczne metody karania za przestępstwa i zbrodnie.
W serialu „Wspaniałe stulecie” można zobaczyć funkcjonowanie kar w imperium osmańskim.
Podstawy porządku prawnego obowiązujące w imperium osmańskim były regulowane przez szariat, równocześnie rozwijano ustawodawstwo pod postacią prawa sułtańskiego. Sułtan dążył do podniesienia znaczenia prawa sułtańskiego (prawa świeckiego). Nie obowiązywała zasada nadrzędności szariatu nad prawem stanowionym (np. nie obcinano ręki , lecz wysyłano na galery).
Sulejman uchodzi za prawodawcę, gdyż polecił skodyfikować istniejące przepisy fiskalne i administracyjne, opracowane przez Mehmeda II.Podjął działania zmierzające do ujednolicenia system prawnego. Za jego rządów powstał zbiór Kanunname (księga przepisów prawnych).
W większości tortury były takie jak w Europie. Obcinano języki czy inne części ciała, stosowano "rozciągnie" po przywiązywaniu ciała do "łoża". Nawet przypalano różne części ciała metalem i biczowano. Stosowano karę więzienia, głodu.
Jedną z charakterystycznych kar, jaką niejednokrotnie można było zobaczyć w serialu „Wspaniałe stulecie”, była falaka. Był to rodzaj tortury szczególnie uprzywilejowany w imperium osmańskim i na Bliskim Wschodzie. Statystyki pokazują, że pod tą szerokością geograficzną ten rodzaj kaźni był najczęściej stosowany. Kara polegała na biczowaniu stóp, co jest bardzo bolesne ze względu na to, że znajdują się w stopach zakończenia nerwów oraz ruchome kosteczki. Na skutek biczowania dochodziło nie tylko do ran, ale ido przemieszania się drobnych części stopy względem siebie. Po tej kaźni bardzo długo trwała rekonwalescencja, a ubiczowany nie był w stanie poruszać się. Chłostanie stóp utrzymano między innymi w Turcjii w Syrii.
Najłagodniejszą karą było zesłanie sułtanek do starego Pałacu,zwanego Pałacem Łez i zakaz widywania się z dziećmi. Sułtanka była otoczona opieką, ale pozbawiona funduszy państwowych.
Inną formą odosobnienia była „złota klatka”, w której zamykano książęta, co doprowadzało do degeneracji psychicznej.
Z upodobaniem i bezwzględnie stosowano w imperium osmańskim karę śmierci, często niespodziewanie i bez sądu. Jedyną wyrocznią był sułtan.
Niejednokrotnie sułtanowie osobiście zabijali skazanych na śmierć, by utrzymać w strachu poddanych.
Przez wieki zasadą było też duszenie jedwabną cięciwą łuku książąt pretendujących do tronu w momencie wstąpienia na tron jednego z nich – tak,aby zapobiec walkom o władzę. Zasadę tę zapoczątkował Mehmed II (zdobywca Konstantynopola). Wedle dekretu skazańcem mógł być syn, który w mniemaniu władcy zagraża jego władzy.
Murad miał tak wielką manię prześladowczą, że kazał zgładzić wszystkich mężczyzn ze swojej rodziny włącznie ze swoimi synami. Kösem udało się uratować drugiego syna Ibrahima, który był również niespełna rozumu.
Wybrankowie sióstr sułtana musieli dochować wierności żonom,w przeciwnym wypadku pozbawieni byli całego majątku i skazywani na śmierć poprzez uduszenie.
Niektóre tortury prowadziły do śmierci, ale powszechnie stosowano też egzekucje natychmiastowego pozbawienia życia przez uduszenie cięciwą łuku, sznurem lub przyduszenie we śnie poduszką, przez ścięcie głowy, powieszenie lub cios w serce. Zabijano ofiary przez rozszarpanie ciała końmi, jak też przez ukamieniowanie czy powieszanie.
Najczęstszym sposobem egzekucji kobiet było wrzucanie ich do morza. Kobiety topiono w workach w Bosforze.
Była to kara zwłaszcza dla tych tych, którym jakimś cudem udało się romansować z jednym z żołnierzy lub ağów. Rybacy i handlarze byli nieraz świadkami wrzucania do Bosforu worka, w którym traciła życie niewolnica sułtana.
Temat ten poruszył m. in. George Byron w „Giaurze”czy polski malarz Jan Matejko, który stworzył aż dwie wersje „Utopionej w Bosforze”.
Trzeba przyznać, że w serialu wszelkie krwawe zajścia były ukazywane z charakterystycznym rozmazaniem ran po egzekucjach. Ta tendencja do łagodzenia wymowy brutalnych, okrutnych scen wpływać mogła na to, że nie były one tak drastyczne, jak w innych produkcjach filmowych.
Czy jednak na pewno?
Jakość: | 20 | Popularność: | 1194 |
Wsparcie: | 13 | Ocena i wartość ocen: | 24 |
Wyróżnienia/kary: | 0 | Komentarze i reakcje: | 261 |
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych dyskusji z napisanych w tym fandomie) |