+30 głosów
(postid: 257303) 
ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!

Osmański Sułtanat zdecydowanie nie był łatwym kawałkiem chleba. Przygotowałam dla Was galerię wybranych, "ciekawych" Sułtanów i co za tym idzie - "ciekawostek" od których dostaniecie "gęsiej skórki". W nawiasie podałam okres panowania sułtanów.

Mehmed II Zdobywca (1444-1446 i 1451-1481)

Źródła historyczne podają, że Mehmed II nie przepadał za kobietami i przedkładał politykę nad haremowe plotki. Historiografia wskazuje również niedwuznacznie, że nie stronił od mężczyzn. Miał jedną wielką słabość – swój pałacowy ogródek. Podobno zajmował się nim tylko on i nikomu nie pozwalał się do niego zbliżać. Opieka nad wyhodowanymi przez siebie samego roślinami dawała mu ogromną satysfakcję. Na grobowcu Mehmeda umieszczony został (z jego własnego rozkazu) napis: „Zamierzałem podbić Rodos i podporządkować sobie Italię”.

Bajazyd II (1481 - 1512)

Miał 10 żon. 3 lipca 1503 r. Leonardo da Vinci wysłał do niego list, oferując mu swoje usługi inżynierskie. Oferował mu min. zbudowanie mostu w Konstantynopolu.

Selim I Groźny (1512 - 1520)

Zasłynął z niezwykłego okrucieństwa, a zarazem talentu militarnego. Objął władzę po obaleniu swego ojca (którego później kazał otruć) i zabiciu swoich braci. Powiększył Imperium Osmańskie trzykrotnie. Był jednym z najlepszych władców imperium. Panował zaledwie 8 lat i zmarł najprawdopodobniej na raka.

Sulejman Wspaniały (1520 – 1566)

Pisał liczne erotyki i listy miłosne adresowane do Hurrem. W Turcji znany jako kannuni, czyli prawodawca, gdyż ujednolicił i uporządkował prawo dla imperium. Zmarł w 1566 roku podczas oblężenia Szigetváru, w trakcie wyprawy na Węgry. Jego śmierć tajono przed żołnierzami przez czterdzieści dni.

Selim II zwany Mest, Selim Pijak (1566 – 1574)

Najmniej zdolny z rodzeństwa. Alkoholik i kobieciarz. Teoria na temat jego śmierci mówi, że goniąc po pijanemu nałożnicę przewrócił się w łaźni (tur. hammamie) i uderzył głową o podłogę.

Murad III (1574 – 1595)

Prawdopodobnie miał ponad setkę potomstwa, lecz większość nie dożyła nawet do końca jego panowania.

Mehmed III (1595 - 1603)

Zaraz po objęciu tronu postanowił zabić 19 swoich braci.

Ahmed I (1603 - 1617)

W okresie jego panowania w imperium osmańskim zaczęto używać tytoniu. Zmarł na tyfus.

Mustafa I Szalony (1617 - 1618 i 1622 - 1623)

Niedorozwinięty umysłowo lub chory psychicznie, za Ahmeda I kilkanaście lat spędził w areszcie domowym, pozostawał pod wpływem politycznym kliki dworskiej.

Osman II (1618 – 1622)

Sułtan zginął uduszony w czasie przewrotu pałacowego, dokonanego przez rozwścieczoną gwardię janczarską.

Murad IV (1623 - 1640)

Zakazał (pod groźbą kary śmierci) palenia tytoniu, spożywania alkoholu i kawy (choć sam był alkoholikiem). Władca zmarł z powodu marskości wątroby.

Ibrahim I (1640 - 1648)

Charakteryzowała go wysoka skłonność do okrucieństwa i wyuzdania seksualnego. Miał problemy psychiczne. Ponoć, gdy się nudził chodził nad Bosfor i „karmił” rybki monetami ze skarbca. Dopuszczał się gwałtów na dziewicach sprowadzanych z jego rozkazu do pałacowego ogrodu, po czym na skutek zakochania się w "Kostce Cukru" (nazywanej tak przez niego korpulentnej kochance) kazał wymordować liczący 280 kobiet harem w celu uśmierzenia zazdrości swej konkubiny. Związane w worku ofiary utopiono w rzece. Brutalność i niezrównoważenie psychiczne Ibrahima I przyczyniły się do jego obalenia, gdy jedyna ocalała z pogromu nałożnica zrelacjonowała występek władcy tureckiemu ludowi. Utraciwszy władzę, Ibrahim I został zamknięty w klatce, a następnie zgładzony poprzez tradycyjne wówczas uduszenie cięciwą z łuku.

Mehmed IV (1648 - 1687)

Niepowodzenia i klęski wojskowe doprowadziły do rewolty wojskowej, obalenia sułtana w 1687 r. i uwięzienia go w Edirne. Szybko został uduszony przez janczarów.

Sulejman II ( 1687 - 1691)

Popełnił samobójstwo.

Ahmed III (1703 - 1730)

Został obalony w wyniku przewrotu pałacowego janczarów.

Osman III (1754 - 1757)

Zanim został sułtanem, całe swoje życie spędził zamknięty w kafesie. Było to specjalne pomieszczenie w pałacu, gdzie następców tronu trzymano pod strażą. Efektem pobytu w kafes były dziwaczne zwyczaje i zachowanie sułtana. Na przykład nie lubił muzyki i wygnał wszystkich muzyków, a także nie znosił towarzystwa kobiet.

Abdülhamid I (1774 - 1789)

http://fandoms.pl/king-include/buzzupload/800px-abdülhamid_i_by_john_young-4082298092.jpg

Zasłynął w Europie wielkim zwycięstwem nad cesarzem Józefem II w bitwie pod Karánsebes, w której nie stracił nawet jednego żołnierza.

Mahmud II (1808 - 1839)

Władca znany głównie z liberalnych poglądów i reform. Zlikwidował konserwatywnych janczarów, a później spahisów. Przeniósł się z pałacu Topkapi do nowo wybudowanego Dolamahce (którego budowa zrujnowała skarbiec państwa). Nakazał reformę ubioru z długich kaftanów i turbanów na mundury i fezy (czerwone czapki z frędzlem).

Abdülmecid I (1839 - 1861)

Miał 27 żon, lub więcej...

Abdülaziz (1867 - 1876)

Został zmuszony do abdykacji. W kilka dni później zginął śmiercią samobójczą.

Murad V (30 maja 1876-31 sierpnia 1876)

Po wiadomości o śmierci i potwierdzonych później pogłoskach o zamordowaniu odsuniętego od władzy kilka dni wcześniej AbdulAziza, Murad zemdlał, a po odzyskaniu przytomności wymiotował przez półtorej doby. Ze względu na załamanie nerwowe nie był w stanie pełnić funkcji i ogłosić przygotowanej już nowej konstytucji. Po 93 dniach panowania został obalony pod pretekstem choroby psychicznej i uwięziony w pałacu Çiragan, gdzie pozostał aż do śmierci.


OCENA JAKOŚCI

Uważasz, że ocena jest nieuczciwa? Zgłoś to przyciskiem "zgłoś" na dole, a administracja portalu sprawdzi tą ocenę!
JAK MOGĘ ZAROBIĆ PUNKTY DLA FANDOMU Z TEGO POSTA / CO MOGĘ TERAZ ZROBIĆ?
Jaka jest Twoja reakcja?
0
OK
0
Super
0
Śmiech
0
Zdziwienie
1
Złość
0
Smutek
PUNKTACJA Z TEGO POSTA NIE JEST WLICZANA DO AKTUALNYCH AKCJI KONKURSOWYCH PORTALU ALE
Wciąż możesz go komentować, oceniać i brać udział w jego wyzwaniach, a być może zdecydujemy się go podbić i tym samym zaliczyć z niego punkty do aktualnych akcji serwisu - im większa w nim aktywność, tym większa szansa byśmy podjęli taką decyzję :)

Redaktor tego posta zarobił dotychczas 14553 punktów za:

Jakość:20Popularność:13106
Wsparcie:81Ocena i wartość ocen:30
Wyróżnienia/kary:0Komentarze i reakcje:1191
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych dyskusji z napisanych w tym fandomie)
O CO CHODZI Z PUNKTAMI DLA REDAKTORÓW? ZA CO SIĘ JE ZARABIA?

Zaloguj się, aby zarabiać punkty z aktywności w postach !

Interesuje Cię ten serial? Bądź na bieżąco ! Dołącz do polecanej przez nas grupy fanowskiej o Wspaniałym Stuleciu (Kosem) na Facebooku i poznaj innych fanów serialu !
Kliknij tutaj, aby dołączyć
Valide Użytkownik 238,305 pkt
13,106 czytelników Lip 2, 2017

Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta

Możesz wkleić bezpośredni link do grafiki / video aby umieścić ją w treści komentarza
Podpisz się (nick, imię etc.)
Prywatność: Twój adres email zostanie tylko wykorzystany do przesłania powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

119 Komentarzy

Pandi Użytkownik 947 pkt
Jak się okazuje "bycie sułtanem" nie było takie przyjemne, jak mogłoby się wydawać. Jeśli został nim książę o "słabych nerwach", nie miał szans na długie panowanie. Ci zaś, którzy mięli silny charakter dokonywali wielkich dla Imperium rzeczy. Chociaż i tych gubiły często ich nałogi i słabości. Patrząc z perspektywy na Imperium Osmańskie trzeba przyznać, że nie było ono typowo tureckie. Książęta byli przecież synami nałożnic pochodzących z różnych krajów. Jednak kobiety te były jedynie "narzędziem" do przedłużania rodu. Tak naprawdę, to prawdziwie tureckie były jedynie pierwsze pokolenia sułtanów. Jedno, co trzeba przyznać Imperium Osmańskiemu to fakt, że długo trzymało się swoich tradycji i tak mięli je zakorzenione,że potrafili zachęcić ( bo nie tylko podbojami) innych do zmiany swojej religii.
+46 głosów
 
Najlepszy
Lip 2, 2017
Nemo Użytkownik 10,939 pkt
Imperium Osmańskie to zupełnie co innego niż ród Osmanów . Osmanowie nie byli Turkami a Osmanami. Ród dziedziczyło się po ojcu. Prawdą jest ,że dzięki nałożnicom ,które rodziły kolejnych Osmanów było coraz mniej krwi Osmana w Osmanie. Nałożnice były różnej narodowości przywożone z podbitych krajów. Jeśli chodzi o Imperium Osmańskie to też tam nie żyli tylko Turcy. Osmanie podbijając kolejne kraje pozwalali w swoim Imperium żyć ludziom z podbitych krajów . Żyć i nawet wyznawać swoją religię byleby tylko płacili podatki,które co prawda były wyższe od podatków ściąganych od Turków. I jeszcze jedna ciekawostka . Najważniejszymi urzędnikami rządzącymi w Imperium Osmańskim nie byli Turcy. Paszowie w diwanie ,wezyrowie i Wielcy Wezyrowie to byli niewolnicy z różnych podbitych krajów. Wysoki urząd nie czynił z nich wolnych ludzi. Do końca byli niewolnikami. Stąd taki problem jak we Wspaniałym Stuleciu sułtanka Hatice ,siostra Padyszacha ,zakochała się w Ibrahimie ,Wielkim Wezyrze .
Iwona W. Użytkownik 150,412 pkt
Ktoś mi kiedyś powiedział, że ten cały sułtanat, to banda psycholi, pijaków, i kochających inaczej. Oczywiście, ja jako fanka W.S., chciałam mu od razu oklepać michę. Ale realnie patrząc, coś w tym jest...
+57 głosów
Lip 2, 2017
Valide Użytkownik 238,305 pkt
Państwo Osmańskie przetrwało, bo miało dobrych wezyrów i bejów nim rządzących. A Sułtani w większości siedzieli w pałacach i oddawali się rozkoszom. Często nawet nie wiedzieli, co się w Imperium dzieje.
MysiaMazur Użytkownik 1,602 pkt
Osmanowie po prostu potrafią zaskoczyć swoją historią :D Bardzo ciekawy post  :)
+56 głosów
Lip 2, 2017
Doro E.B. Użytkownik 50,105 pkt
Czytając o Ibrahimie utwierdzam się w przekonaniu, że Kosem dobrze zrobiła tracąc go. Choć był jej synem stanowił niewyobrażalne zagrożenie nie tylko dla swojego otoczenia, ale przede wszystkim dla całego imperium. Co do turhanowego Mehmeta.... Kosem potępiona za próbę zatrucia a i tak został obalony...
+52 głosów
Lip 2, 2017
Acedia00 Użytkownik 15,173 pkt
Trochę minęło zanim został obalony ;)
Valide Użytkownik 238,305 pkt
Większość tam ich była do ewidentnie do obalenia.
Dianodolffka Użytkownik 11,043 pkt
Świetnie ciekawostki o najciekawszych sułtanach państwa osmańskiego . O niektórych nie miałam pojęcia.
+51 głosów
Lip 2, 2017
Kr3jzoL Użytkownik 15,790 pkt
Mój post o wszystkich sułtanach czeka na akceptację, więc jak komuś będzie mało to niedługo będzie miał okazję poczytać :)
anonim Użytkownik
Odnośnie Mehmeda rego od Turhan, to janczarzy się zemscili za Kosem hehe udusili dziada
+51 głosów
Lip 2, 2017
Siostra Sulejmana Użytkownik 13,641 pkt
ale troche sobie popadyszachował i nie zabił braci.
Nemo Użytkownik 10,939 pkt
AAA to dobrą mieli pamięć .
anonim Użytkownik
Cały post oczywiscie na najwyzszym poziomie super ciekawe informacje na temat Osmanskiej dynastii.
+51 głosów
Lip 2, 2017
Kr3jzoL Użytkownik 15,790 pkt
Super. Post wykraczający za serial, wchodzi już w historię całego imperium. Może podejmę się posta opisującego wszystkich Osmańskich Sułtanów. Oj to byłby długi post.
+50 głosów
Lip 2, 2017
Ayla66 Użytkownik 8,968 pkt
Ciekawe lekcje Sułtańska :) Mój ulubieniec Sulejman i Mehmed Zdobywca
+50 głosów
Lip 2, 2017
Alina Pazowska Użytkownik 1,755 pkt
Moim ulubieńcem jednak Sulejman Wspaniały, łagodny wyraz twarzy, stonowany :)
Klarciocha Użytkownik 577,386 pkt
:)
Turhan Sultan Użytkownik 1,783 pkt
Super post! Można się dużo dowiedzieć. Moim ulubionym Sułtanem był Suleyman Wspaniały i z tego co czytałam w róźnych źródłach to Mehmeda IV też bym bardzo polubiła.
+50 głosów
Lip 2, 2017
Klarciocha Użytkownik 577,386 pkt
Moim też <3
Nula. Użytkownik 3,996 pkt
I tacy są właśnie grupowicze z WS!!! Zyjemy nie tylko serialem ale interesujemy się również historią Osmanów! Uwazam ten post jako jeden z najlepszych!
+50 głosów
Lip 2, 2017
Nemo Użytkownik 10,939 pkt
ha ha . Mnie zakładki wysypują się z komputera. Tak dużo i intensywnie szukam wszystkiego co o Osmanach i dynastii osmańskiej. Dekret o bratobójstwie ? Mogę cytować z pamięci.
Valide Użytkownik 238,305 pkt
Oczywiście, co do tego nie ma żadnych wątpliwości.
K.1589 Użytkownik 14,706 pkt
Dla mnie "najciekawszym" (szczególnie pod względem bratobójstwa) był Mehmed III. 19 książąt zginęło tylko dlatego, że ich brat zasiadł na tronie, co dla nas, patrząc współcześnie, jest nie do pomyślenia :(
+50 głosów
Lip 2, 2017
Nemo Użytkownik 10,939 pkt
to była wina ojca Mehmeda III ,Murada III bo nieżle sobie używał. A z kolei to była wina naszej dobrej znajomej Nurbanu. Ha ha Nurbanu by się kochany synek nie nudził i nie zajmował takimi głupimy sprawami jak rządzenie państwem podsuwała mu coraz to nowe niewolnice w czym jej wtórowała ,też znana mam sułtanka Safyje. Przez dłuższy czas Safyje była jedyną nałożnicą Murada i nie było księcia . Nurbanu posyłała synowi nowe nałożnice ale on nie wykazywał zainteresowania nimi. W końcu coś zadziałała. Co dokładnie nie wiemy ale poddani posądzali Nurbanu o czary i posypnęło si ępotomstwo Murada.Podobno w liczbie 100. Stąd Mehmed III po wstąpieniu na tron miał tyle roboty . Wyobrażmy sobie ,że ci wszyscy bracia Mehmeda III by żyli  gdy on był na tronie . To co się działo po śmierci Ahmeda I  i wstąpieniu na tron jego syna Osmana ,gdy żyli bracia Padyszacha to nic.
K.1589 Użytkownik 14,706 pkt
No, na pewno byłaby masakra jakiej Imperium Osmańskie nie widziało. Ale to jest dziwne,bo państwa europejskie jakoś nie miały z tym problemu (może dlatego, że inna kultura, islam itd.)
D. Użytkownik -13,158 pkt
Ciekawa lekcja historii! Świetny temat na pracę magisterską :)
+49 głosów
Lip 2, 2017
Alina Pazowska Użytkownik 1,755 pkt
Dobry pomysł z tematem, na pracę magisterska :)
Mihrisah Użytkownik 4,036 pkt
Ile bym oddała by móc pisac pracę magisterską związaną z Imperium Osmańskim :) niestety nie jest mi to dane
Siostra Sulejmana Użytkownik 13,641 pkt
Jeden z najlepszych postów o historii sułtanatu.
Normalnie chyba gdzieś go sobie zapiszę.
+48 głosów
Lip 2, 2017
Valide Użytkownik 238,305 pkt
A dziękuję. Jest też u nas w grupie, kilka miesięcy temu wstawiałam.
Siostra Sulejmana Użytkownik 13,641 pkt
no przecież wiem.....śledze dokładnie ;)
Siostra Sulejmana Użytkownik 13,641 pkt
A jacy oni nieurodziwi ( żeby nie powiedziec  brzydale ) na tych portretach.
Zdecydowanie wole aktorów wcielających się w te postacie ;) ;)
+48 głosów
Lip 2, 2017
Sultan I. Użytkownik 43,205 pkt
Raczej, ciężko by się oglądało serial gdy by byli prawdziwej postury :D
Valide Użytkownik 238,305 pkt
Jeśli chodzi o ich portrety, to bez kija nie podchodź! Oczywiście, w serialu muszą dawać urodziwych aktorów, żeby oko mogło się nacieszyć.
Magdalena Bardzel Użytkownik 174 pkt
Wspaniały post jak całe Wspaniałe stulecie i nasza grupa  każdy z tych sułtanów wzniósł coś do imperium. Dla mnie najlepszy był Sulejman Wspaniały.
+47 głosów
Lip 2, 2017
bibi11111 Użytkownik 1,554 pkt
ciekawa historja
+45 głosów
Lip 2, 2017
Doro E.B. Użytkownik 50,105 pkt
A post fajny... Przynajmniej częściowo można sobie 'poukładać' kolejność i korelacje tych wszystkich sultanów... Oczywiście mam tu na myśli znawców tematu ;-)
+45 głosów
Lip 2, 2017
jowis Użytkownik 1,426 pkt
ciekawe rzeczy można wyczytać z tego postu, interesująca lekcja historii, dziękuję :)
+45 głosów
Lip 2, 2017
Alina Pazowska Użytkownik 1,755 pkt
Valide nasza, najlepszy post !!!!!!!
+45 głosów
Lip 2, 2017
Klarciocha Użytkownik 577,386 pkt
zgadzam sie !!
Sułtanka Hurrem Użytkownik 635 pkt
Bardzo ładnie wszystko opisane .
+45 głosów
Lip 2, 2017
Turna Użytkownik 1,336 pkt
super lekcja historii, nie trzeba szukać w wikipedii :)
+45 głosów
Lip 2, 2017
zuuziaa7 Użytkownik 78 pkt
Niezwykla historia Sultanow Imperium Osmanskiego w skrócie!  Każdy z nich czymś zasłynął ! Moim ulubieńcem jest Sulejman , bo odniósł wiele zwycięstw i umocnił imperium !
+44 głosów
Lip 2, 2017
szyndix Użytkownik 464 pkt
Faktycznie wielu "psycholi",ale trudno się dziwić.wiele lat w zamknięciu lub przekonaniu,że można lada chwila zostać zabitym. Z nich wszystkich tylko Sulejman jest niemal nieskazitelny.
+44 głosów
Lip 2, 2017
Valide Użytkownik 238,305 pkt
Spokojnie, i Sulejek ma dużo za uszami. Podbój innych państw znaczyło, że mordowali i zabijali w wojnach miliony innych ludzi. Nie był taki słodki i cudowny, jak go pokazano w serialu. Ogólnie Turcy to bezwzględny naród.
szyndix Użytkownik 464 pkt
Wiem,wiem chodziło mi o to,że na tle Murada i Ibrahima i innych tak wypada
Anastazja18 Użytkownik 10,465 pkt
Bardzo ciekawi mnie historia!Po zapoznaniu sie z Historia Anglii,Holandii przyszedl czas naTurcje i to dzieki Wspanialemu Stuleciu!
+44 głosów
Lip 2, 2017
Meduzka13 Użytkownik 73 pkt
Murad IV i jego męski harem. To też ciekawy motyw
+43 głosów
Lip 2, 2017
anonim Użytkownik
Pamiętacie jak Musti kazał wyprowadzić stoły na spacer ? :D :D ahahha
+43 głosów
Lip 2, 2017
K.1589 Użytkownik 14,706 pkt
Tego się nie da zapomnieć :D
Anna Knol Użytkownik 1,826 pkt
właśnie i mina straży na ten rozkaz :-)
Sumbul Aga Użytkownik 2,842 pkt
Ha ha :) Selim pijak biegnąc za nałożnicą się potknął ;) i tak zmarł...trudno. Pamiętam jeszcze słowa Cennet Kalfy, że schody i posadzka w hamammie jest śliska...coś w tym musi być jednak :) Sułtan Ahmed zaś bardzo lubił wraz z mamusią Sułtanką Handan przebywać wśród muzycznych grajków, kuglarzy, klaunów i innych ludzi mających za zadanie "rozerwać " trochę sułtana.  W serialu tego nam nie pokazali ;) :) :)
+43 głosów
Lip 2, 2017
Iza Winiarska Użytkownik 571 pkt
Wszystko bardzo Ciekawe i fajnie napisane :-)
+42 głosów
Lip 2, 2017
Iwona W. Użytkownik 150,412 pkt


Ten moment szczególnie zapadł mi w pamięci. Ryczałam jak bóbr. Sulejmanie, jak mogłeś?! Ech, Mustafa...
+41 głosów
Lip 2, 2017
Doro E.B. Użytkownik 50,105 pkt
Oj tak! Zwyzywałam Sulejmana i przeklęłam Hurrem! W pracy się ze mnie śmieli, że chyba naprawdę ktoś z rodziny mi umarł, bo chodzę struta, jak w prawdziwej żałobie :-) Drugi raz czułam się podobnie po śmierci Ahmeda...
Acedia00 Użytkownik 15,173 pkt
A w serialu to Mustafa karmił rybki :D
Świetnie napisane;)
+40 głosów
Lip 2, 2017
Klarciocha Użytkownik 577,386 pkt
xDDDD
Mika Użytkownik 29,559 pkt
ciekawa kronika sultanow
+40 głosów
Lip 2, 2017
Klarciocha Użytkownik 577,386 pkt
:)
Dinozaur1992 Użytkownik 78 pkt
Super :) musze poczytać o nich więcej :)
+39 głosów
Lip 2, 2017
Elżbieta Radomska Użytkownik 40 pkt
Zycie nie jest i nie było sielanka, każdy z Sułtanow cos wniosł do historii :)
+39 głosów
Lip 2, 2017
Merhaba Użytkownik 70 pkt
Bardzo ciekawy post. Czekam na temat o początkach państwa:)
+39 głosów
Lip 2, 2017
Berkoff2000 Użytkownik 121 pkt
no to mamy wszystkich sułtanów w jednym miejscu!
+39 głosów
Lip 2, 2017
Klara Nowak Użytkownik 743 pkt
Jak się czyta te biografie - trudno znaleźć kogoś normalnego, może z wyjątkiem Sulejmana. Przy takich władcach aż dziw bierze, że to państwo przetrwało tyle stuleci. Fajnie się ogląda seriale , ale dobrze, że te czasy już dawno minęły
+38 głosów
Lip 2, 2017
Angelika Kowalska 1 Użytkownik 174 pkt
Wspaniały i ciekawy artykuł. Ta historia pochłania i wciąga...
+38 głosów
Lip 2, 2017
Edyta Użytkownik 243 pkt
Ciekawa lekcja historii o Sułtanach
+38 głosów
Lip 2, 2017
Klarciocha Użytkownik 577,386 pkt
Tez sie duzo dowiedzialam :)
Nemo Użytkownik 10,939 pkt
No właśnie  !! Czegóż to się nie można dowiedzieć oglądając jakiś tam serial dla babć  i dziadków .
+38 głosów
Lip 2, 2017
Nemo Użytkownik 10,939 pkt
czytając dzieła Sienkiewicza nie zainteresowałam się historią Polski i państw ościennych, Może dlatego ,że byłam prawie dzieckiem a może dlatego iż nie były porywające. Z serialów nie uczymy się historii . Serial jest bodzcem by szukać dalej.
Justyna Butrymowicz Użytkownik 7,144 pkt
Powiedziałabym, że Selim I (Groźny) z portretu wygląda na Selima ŻAŁOSNEGO a Osman I GOŁOWĄS
+38 głosów
Lip 2, 2017
Nemo Użytkownik 10,939 pkt
Osman I ? Chyba masz na myśli Osmana II ? Nic dziwnego,że wygląda na gołowąsa bo go janczarzy zabili gdy miał 18 lat. Porządził sobie 4
Agniecha Użytkownik 38 pkt
Lekcja historii w pigułce.
+37 głosów
Lip 2, 2017
PaniMatka Użytkownik 38 pkt
Zawsze bardzo interesowalam sie historia, ale.... przewaznie europejska. Serialom takim jak Wspaniale stulecie i im podobnym zawdzieczam fakt zaineresowania sie historia krojow muzulmanskich. Trudno o dobre, dostepne mi jezykowo zrodla ( polski, rosyjski, niemiecki) ale... daje rade. Przy okazji jezyki tez na tym zyskuja.A co do sultanow... niewatpiliwie to jedna z najdluzej panujacych dynstii. A to ze wystepowaly tam rozne, nazwijmy to odchylenia, to nic dziwnego. Popatrzmy na kolejnych cezarow, czy dynastie innych krajow. Tez calkiem normalni to oni nie byli.
+37 głosów
Lip 2, 2017
Krixuu Użytkownik 726 pkt
Fakt, sułtanat był zróżnicowany, nie to co w państwach europejskich Królowie. Każdy sułtan był zupełnie inny.
+37 głosów
Lip 2, 2017
anonim Użytkownik
Sułtanat był wielką odpowiedzialnością.  Trzeba było mieć silny charakter i pewność siebie. Niestety nie wszyscy  byli w stanie  udźwignąć ciężar władzy i przez to wpadali w nałogi, stawało się despotami lub po prostu wariowali. Zauważyłam też, że  mieli nieodpowiednich doradców, którzy działając  we własnym interesie  powodowali podejmowanie  przez Sułtanów złych decyzji.
+37 głosów
Lip 2, 2017
Sumbul Aga Użytkownik 2,842 pkt
Najczęściej ci doradcy to doradzali sułtanom tak, żeby oni mieli największy zysk. Niewielu kierowało się dobrem Imperium.
Nemo Użytkownik 10,939 pkt
Różnie to było ale najczęściej wariowali ci co przesiedzieli w " złotych klatkach " wiele lat po zniesieniu Dekretu o bratobójstwie ,czyli zabijaniu braci przez Padyszacha po wstąpieniu na tron. Taki Ibrahim I przesiedział w " kafes " ze 20 lat nim w wieku 25 został Padyszachem. Było to więzienie w którym był odizolowany od świata a służba była głuchoniema by nawet z nimi książe nie porozmawiał.
loca123 Użytkownik 2,172 pkt
Bardzo ciekawy post
+36 głosów
Lip 2, 2017
Gosia Wu Użytkownik 1,360 pkt
Super post!
+36 głosów
Lip 2, 2017
Sylwia Kostka Użytkownik 60,106 pkt
Osobiście najbardziej wole Sulejmana- i to tego serialowego  :-)
+36 głosów
Lip 2, 2017
Klau Diaa Użytkownik 6,725 pkt
Bardzo ciekawe, może zrobisz też coś podobnego o kobietach?
+36 głosów
Lip 2, 2017
Valide Użytkownik 238,305 pkt
Spróbuję wieczorem :P
Nemo Użytkownik 10,939 pkt
Jeden z tematów bulwersujących fanów oglądających seriale o Padyszachach osmańskich jest temat trafiających wśród nich homoseksualistów. No tak ,mieli wszystko to im się w głowach poprzewracało. Byli panami Świata, Królami wszystkich królów to mogli wszystko. Haremy mieli pełne najpiękniejszych kobiet to się przesycili widokiem pięknych ciał kobiecych. Wymyślili ,że do szczęścia im jeszcze tylko seksu z mężczyznami brakuje. Tak pewno wiele osób sobie myśli. A tu prawda jest zupełnie inna. Homoseksualizm to nie domena tych nudzących się ,wśród bogactwa i przepychu kobiecych ciał " Władców świata " Homoseksualizm jest stary jak świat i " dotykał " wszystkich ludzi ,z wszystkich środowisk społecznych. Oczywiście najbardziej znamy ludzi ,którzy czymś się wyróżniali ,byli w jakiejś dziedzinie sławni. Zainteresowanych zapraszam na YT by sobie to obejrzeli .   jeszcze jeden plus oglądania tureckich seriali .Historycznych.
+36 głosów
Lip 2, 2017

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
158 osób na stronie
0 Użytkowników oraz 158 Gości
Dziś posty czytano : 32 razy

Fandomy, do których należę

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, do których należysz i dołączać do nowych!

Fandomy, które obserwuję

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, które Cię interesują i obserwować nowe!

Największe fandomy

 1. Riverdale
  189 osób
 2. The 100
  138 osób
 3. Ananasy Sylwii
  134 osób
 4. Bambinos
  125 osób
 5. Bartek Lovers
  121 osób
 6. Supiwerki
  73 osób
 7. Arturonators
  71 osób
 8. Potterheads
  67 osób
 9. Shawn Mendes Army
  60 osób
 10. SikorskiSquad
  39 osób
 11. Domisiaki
  35 osób
 12. Once Upon A Time
  29 osób
 13. Pretty Little Liars
  25 osób
 14. Donaty Agaty
  25 osób
 15. Pamiętniki Wampirów
  20 osób
 16. Remonators
  16 osób
 17. GRY
  14 osób
 18. Misiaki Sysi
  12 osób
 19. Famous In Love
  11 osób
 20. Kluseczki Olgi
  10 osób
 21. Zosiaki
  6 osób
 22. Temorki
  5 osób
 23. FANDOMS YOUTUBE
  5 osób
 24. Sonbird Team
  5 osób
 25. Life Is Strange
  4 osób
 26. Dua Lipa
  4 osób
 27. The Good Place
  3 osób
 28. PC
  2 osób
 29. Nintendo
  2 osób
 30. Young Stars Festival
  1 osób
 1. Riverdale
  564464 punktów
 2. Young Stars Festival
  45262 punktów
 3. Bartek Lovers
  43895 punktów
 4. Potterheads
  40434 punktów
 5. Supiwerki
  40379 punktów
 6. The 100
  39281 punktów
 7. SikorskiSquad
  34509 punktów
 8. Arturonators
  30382 punktów
 9. SERIALE
  25798 punktów
 10. GRY
  23395 punktów
 11. Famous In Love
  22531 punktów
 12. Life Is Strange
  22407 punktów
 13. FILMY/SERIALE/TV
  20196 punktów
 14. Domisiaki
  18568 punktów
 15. Once Upon A Time
  18059 punktów
 16. Ananasy Sylwii
  17575 punktów
 17. Ania, nie Anna
  17409 punktów
 18. Pretty Little Liars
  13289 punktów
 19. YOUNG STARS
  12912 punktów
 20. Forza
  12809 punktów
 21. Shawn Mendes Army
  12783 punktów
 22. Sonbird Team
  10885 punktów
 23. Remonators
  10357 punktów
 24. Eurowizja
  10229 punktów
 25. GWIAZDY YOUNG STARS
  9300 punktów
 26. Dua Lipa
  8028 punktów
 27. TALENTY
  6511 punktów
 28. MUZYKA
  6487 punktów
 29. Playstation VR
  6211 punktów
 30. FILMY
  5801 punktów
 31. Nintendo
  5373 punktów
 32. Pamiętniki Wampirów
  5244 punktów
 33. Detroit
  5007 punktów
 34. Tomb Raider
  4949 punktów
 35. Stranger Things
  4738 punktów
 36. KSIĄŻKI
  4634 punktów
 37. INNE
  4631 punktów
 38. Progress Armia
  4298 punktów
 39. Misiaki Sysi
  4259 punktów
 40. The Originals
  4246 punktów
 41. 13 Reasons Why
  4039 punktów
 42. Bambinos
  3996 punktów
 43. Young Stars News
  3319 punktów
 44. Sport
  2966 punktów
 45. K-Pop
  2763 punktów
 46. American Horror Story
  2613 punktów
 47. God Of War
  2568 punktów
 48. YOUTUBE
  2320 punktów
 49. Kortezjanie
  2125 punktów
 50. Puthinators
  1945 punktów
 51. Sony Playstation
  1788 punktów
 52. Przygodowe
  1150 punktów
 53. MMers
  954 punktów
 54. FPS
  881 punktów
 55. Temorki
  858 punktów
 56. Team Rieger
  812 punktów
 57. R5Family
  652 punktów
 58. PC
  552 punktów
 59. Kluseczki Olgi
  550 punktów
 60. Arianators
  549 punktów
 61. Zosiaki
  530 punktów
 62. Uncharted
  486 punktów
 63. LUDZIE
  442 punktów
 64. Directioners
  339 punktów
 65. FANDOMS TALENTS
  307 punktów
 66. Soy Luna
  306 punktów
 67. #talentobranie
  293 punktów
 68. 5SOSFam
  275 punktów
 69. Akcja & Przygoda
  220 punktów
 70. PROJEKT FANDOMS
  181 punktów
 71. Beautilles
  163 punktów
 72. The Good Place
  154 punktów
 73. Selenators
  142 punktów
 74. Strzelanki
  109 punktów
 75. Donaty Agaty
  108 punktów
 76. Orlandonators
  106 punktów
 77. Podróże
  94 punktów
 78. Swifties
  77 punktów
 79. Far Cry
  55 punktów
 80. Wyścigi
  45 punktów
 1. Potterheads
  1115 punktów
 2. FILMY
  350 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  350 punktów
 1. Potterheads
  13365 punktów
 2. The 100
  9393 punktów
 3. SERIALE
  4034 punktów
 4. FILMY/SERIALE/TV
  3861 punktów
 5. Riverdale
  3736 punktów
 6. YOUNG STARS
  2137 punktów
 7. Young Stars Festival
  1408 punktów
 8. Bartek Lovers
  1369 punktów
 9. SikorskiSquad
  881 punktów
 10. Ananasy Sylwii
  865 punktów
 11. Once Upon A Time
  519 punktów
 12. Pretty Little Liars
  491 punktów
 13. FILMY
  352 punktów
 14. Life Is Strange
  349 punktów
 15. Domisiaki
  338 punktów
 16. GRY
  327 punktów
 17. Remonators
  218 punktów
 18. Arturonators
  212 punktów
 19. MUZYKA
  170 punktów
 20. Supiwerki
  137 punktów
 21. Bambinos
  65 punktów
 22. Shawn Mendes Army
  42 punktów
 23. Sonbird Team
  33 punktów
 24. TALENTY
  32 punktów
 25. INNE
  28 punktów
 26. Pamiętniki Wampirów
  27 punktów
 27. KSIĄŻKI
  21 punktów
 28. Stranger Things
  21 punktów
 29. Dua Lipa
  16 punktów
 30. Young Stars News
  16 punktów
 31. Ania, nie Anna
  13 punktów
 32. Eurowizja
  12 punktów
 33. The Originals
  12 punktów
 34. Nintendo
  11 punktów
 35. Famous In Love
  10 punktów
 36. Sport
  10 punktów
 37. God Of War
  8 punktów
 38. Detroit
  6 punktów
 39. 13 Reasons Why
  5 punktów
 40. YOUTUBE
  4 punktów
 41. Arianators
  3 punktów
 42. LUDZIE
  2 punktów
 43. Progress Armia
  2 punktów
 44. Misiaki Sysi
  1 punktów
 45. Playstation VR
  1 punktów
 1. Potterheads
  37555 punktów
 2. Riverdale
  4469 punktów
 3. Ananasy Sylwii
  3072 punktów
 4. Pretty Little Liars
  2607 punktów
 5. Shawn Mendes Army
  2191 punktów
 6. The 100
  1649 punktów
 7. Bartek Lovers
  1586 punktów
 8. Sonbird Team
  1486 punktów
 9. Once Upon A Time
  1216 punktów
 10. Dua Lipa
  1047 punktów
 11. The Originals
  989 punktów
 12. Soy Luna
  986 punktów
 13. Bambinos
  918 punktów
 14. K-Pop
  902 punktów
 15. Supiwerki
  851 punktów
Kontakt Post