NAJWAŻNIEJSZE LINKI - WYKORZYSTAJ PORTAL W 100%
DOŁĄCZ DO GRUPY FANDOMS NA FB! - KLIKNIJ


0 głosów
Kilka słów od autora:
Jedna z najlepszych gier wyścigowych w historii - czy przetrwała próbę czasu? Pograłem i wsiąkłem. No nie potrafię się oderwać... sprawdźcie dlaczego !
(postid: 328247) 
ZALOGUJ SIĘ I DOŁĄCZ DO TEGO FANDOMU!

Czy magia gry , która 8 lat temu pojawiła się na rynku działa do dziś? Na remaster tytułu z tej serii czekaliśmy długo (za długo ;) ) aż w końcu - stało się. Sprawdźcie, czy warto poświęcić czas na tę grę !

Wspomnień czar

Jest kilka takich gier, które dla mnie mają znaczenie kultowe. Takich, na myśl o których serce bije mocniej i na twarzy rysuje się uśmiech. Wyścigi to gatunek, obok którego nigdy nie przechodziłem obojętnie. Do dziś pamiętam, gdy dorwałem Burnout 2 na PS2 - cóż to była za zabawa ! Zawrotne prędkości, świetne trasy, gęsty ruch uliczny i fenomenalna grywalność. Zwykłe demo dawało tyle zabawy, jak żadna inna wówczas gra wyścigowa! Później przyszła pora na następcę króla i aktualnie niedościgniony wzór gry wyścigowej arcade: Burnout 3: Takedown. Genialna muzyka, trasy, kraksy, prędkość, samochody...w dodatku gra była naprawdę długa i dosłownie wypakowana zawartością. Cudowny tytuł. Później Dominator i Revenge. Ta ostatnia ukazała się na X360 (jakim cudem nie na PS3…) i oferowała wizualnie wielki progres względem wersji z konsoli generację niżej i ten sam, cudowny gameplay… choć nie aż tak genialny, jak Burnout 3. 


W końcu, doczekaliśmy się pełnoprawnej odsłony na konsole poprzedniej generacji - Burnout Paradise. Przez jednych kochana, przez innych znienawidzona. Znów było bardzo szybko, widowiskowo, ten sam gameplay zrywający kask z głowy i...otwarty świat. To właśnie ten element wzbudził mnóstwo kontrowersji wśród graczy i bardzo ich podzielił. Mimo wszystko, gra oferowała (i dalej oferuje) świetnie skonstruowaną formułę wyścigów, które miały tak naprawdę wszystko to, co poprzednie części, wraz z genialnie (na tamte czasy absolutnie był to wzór niedościgniony) przygotowanym trybem online. 


Brakuje nam Burnouta - strasznie. Nie wiem, czy fakt pojawienia się odświeżonej wersji ostatniej części - Paradise - daje jakąś nadzieję na powstanie nowej, pełnoprawnej części gry (oby!), ale jeśli tak - warto ją kupić… ale nie tylko dlatego.

Nostalgia czy geniusz ?

Jedna rzecz mnie zastanawiała zanim przystąpiłem do odpalenia gry: jak wypadnie dziś, 10 lat po premierze na PS3 / X360. Czy gameplay nie okaże się już przestarzały a pomysły mało atrakcyjne? Czy grafika nie będzie kłóć w oczy a tryb online kalką tego, z czym mamy do czynienia w dzisiejszych grach wyścigowych? Po prostu - czy Burnout Paradise - ma dziś w ogóle sens? Zdziwicie się . Ma i to bardzo !

Niewykorzystana szansa

Od razu trzeba jednak zdać sobie sprawę z jednej, czysto technicznej kwestii - kluczowej w zasadzie gdy mówimy o remasterach. Niestety, twórcy tego tytułu nie zdecydowali się na zaskakujące odświeżenie gry tak, by była w stanie zostać przyjęta jako pełnoprawna produkcja na 2018 rok. Nie liczcie na skok graficzny. Ba, właściwie poza nieco wyostrzonymi teksturami i ich lekkimi podmianami (naprawdę lekkimi) i podniesieniem rozdzielczości nie zrobiono praktycznie nic. Kpina - pomyślicie. Ano … czuć zawód. Bądźmy szczerzy - odświeżenie oprawy tej gry do poziomu z 2018 roku dałoby Burnout Paradise kopa takiego, że wylecielibyśmy w gameplayowy kosmos ;) To byłoby coś. Niestety - nie jest. 


Nie myślcie jednak, że gra jest brzydka, bo za takie stwierdzenie należałaby mi się solidna reprymenda. Po prostu - mistrzowie z Criterion Games potrafili (potrafią?) wyciskać ostatnie soki ze sprzętu i nawet dziś, 10 lat po premierze ten tytuł nie ma się czego wstydzić. Okej - miasto nie jest super szczegółowe, teren ...no, powinien być te 2-3x większy na dzisiejsze czasy, samochody zbudowane są z niewielkiej ilości szczegółów … ale to nadal bardzo przyzwoita wizualnie gra, która za sprawą podniesionej rozdziałki prezentuje się lepiej od pierwowzoru. Lepiej, ale niestety nic ponadto .

Eksplozja grywalności

Teraz jednak kubeł zimnej wody na głowę. Pomartwicie się tym, co opisałem powyżej przez może...5 minut? Okej, 10, a 15 to już huk. Po tym czasie zdacie sobie sprawę jak bardzo Burnouta brakuje. Ta gra to istna eksplozja smaku jeśli chodzi o wyścigi. Nie ma drugiego takiego tytułu, żaden nie robi tego tak doskonale jak Burnout. Uczucie prędkości, ilość tego wszystkiego co dzieje się na ekranie, obszar gry co rusz wprowadzający nas w hopki, przesmyki, tunele, gigantyczne skoki nad przepaściami czy fajne, wielopoziomowe drogi w mieście, wszystko to w towarzystwie fenomenalnej, idealnie pasującej do wydarzeń na ekranie rockowej muzyki, ciekawe modele samochodów, które rozwalają się na kawałki (no dobra - model zderzeń to już dziś nie jest najwyższa półka) po uderzeniu z impetem w ścianę, inny samochód… tego nawet nie da się opisać bez emocji. Burnout robi z naszym mózgiem coś niesamowitego, wprowadza nas w swoisty trans i nie pozwala się oderwać. Rozpocznijcie wyścig i zepchnijcie jakiegoś rywala na ścianę...a potem zaraz kolejnego… w inny pojazd...nagle hop! skaczemy i wpadamy w wąski zakręt, podczas gdy inny samochód próbuje zepchnąć nas...ale w ostatniej chwili ominęliśmy filar wiaduktu i to on ląduje na ścianie a my mkniemy dalej… i tak, aż do mety, która następuje po paru minutach. 


Taki jest Burnout - tak samo jak 10 lat temu, tak samo dziś - ekstremalnie grywalny .

Otwarty świat nie jest taki straszny

Tak, Burnout 3 był jeszcze lepszy i jego remaster zapewne wywołałby jeszcze większe emocje niż Paradise. Sama myśl o powrocie na trasy rozsiane po całym świecie, zróznicowane przejazdy, nie martwienie się o drogę - tak, to działało jeszcze lepiej. Nie mniej, Paradise to także doskonały tytuł - miasto ostatecznie po około 5-6 godzinach gry znacie już jak własną kieszeń, wówczas to szukanie dróg wcale nie jest tak skomplikowane jak z początku może się wydawać, a gdy dołożymy do tego bardzo liczne skróty, billboardy do strącenia, hopki do przeskoczenia i WIELE innych rzeczy - przed naszymi oczami rysuje się naprawdę świetna gra - i taką, mimo blisko dekady na karku - w istocie Burnout Paradise Remastered jest.

Bardzo dużo gry w grze

Warto jeszcze dodać, że jest to absolutnie dopakowana wersja - do dyspozycji dostajemy dziesiątki samochodów z DLC, tryb Party (świetna sprawa, by w Paradise pograć ze znajomymi), cykl dnia/nocy (choć tutaj noc bardziej psuje niż nastraja - miasto w nocy to niestety na dzisiejsze czasy kpina - puste, ciemne, nijakie…) , motocykle i najważniejszy z DLC - dodatkowa wyspa “Big Surf Island”, która jest wypakowana kosmiczną ilościa dodatkowych hopek, billboardów, wyścigów i wyzwań. Taka wisienka na torcie.

Multi uzależnia

Nie sposób nie wspomnieć też o absolutnie rewelacyjnym trybie Multiplayer, który technicznie wypada wręcz perfekcyjnie. W dosłownie 2 sekundy jesteśmy w stanie przełączyć się do zupełnie losowej gry multi, których aktywnych jest zatrzęsienie. Ilość graczy, która bawi się w zremasterowaną wersję Burnouta potrafi zaskoczyć, podobnie jak miodność tejże zabawy. Wszelkiej maści wyścigi i pojedynki na np. najdłuższy drift czy czas jechania pod prąd - dziś już nas nie dziwi. 


Genialnym jednak pomysłem Burnouta było wprowadzenie licznych wyzwań, których dostajemy w grze dosłownie setki. Wyzwania te stanowią to, co w online jest najlepsze - zadania pokonujemy samotnie lub wspólnie i te bywają czasem całkiem rozbudowane. Ot, wykonaj beczkę nad przepaścią w kanionie na północy mapy (i po jego ogłoszeniu nagle wszyscy ruszają w tą stronę, po drodze się “takedownując” itd. (jest moc!) , po to by po chwili spotkać na stadionie na drugim końcu mapy , następnie pojechać na parking i wyskoczyć. Zadanie będzie zaliczone, gdy wszyscy tego dokonają. Są też wyzwania kooperacyjne, podzielone na te do wykonania gdy graczy jest 2, aż do 8. W sumie - ogrom zabawy i coś, co sprawia, że w Online w Burnout Paradise chce się grać ! Ok, przykładowo w The Crew ostatecznie też pojawił się podobny tryb wyzwań...ale… to nie to. 


Ten model jazdy, genialnie zrealizowane pojedynki, muzyka, SPEED… to mieszanka wybuchowa, która przykuwa do ekranu niemal natychmiast i naprawdę długo nie pozwala się oderwać.

Kupić czy nie ?

Czyli co - kupić czy nie? Jeśli nie graliście nigdy w oryginalną wersję gry - bezwzględnie i koniecznie. To jedna z najlepszych w historii wyścigowych gier arcade, uzależniająca i piekielnie grywalna. Jeśli graliście - możecie się bronić przed zakupem ponownie tytułu, który w zasadzie jest niestety tylko lekko poprawioną wizualnie wersją gry, którą znacie. Mimo wszystko - obecnie (co smutne) na konsolach nie znajdziecie podobnego tytułu, który jest tak doskonale skonstruowany. Tak świetnie spajającego wszystkie elementy, na które składają się dobre wyścigi. No i ta prędkość, która naprawdę wgniata w fotel - sami sobie odpowiedzcie, czy zdołacie się powstrzymać ;) Nawet jeśli teraz odpuścicie, to musicie być świadomi, że inni grają w naprawdę świetne wyścigi. To gra, która mimo 10 lat na karku nie zestarzała się wcale. Trzeba jednak powiedzieć, że jest to zasługa mistrzów z Criterion Games, a nie tego remastera.


UPDATE (11:32 21.03) -> Warto jednak dodać, że gra oferuje znacznie usprawnioną rozdzielczość , gdy tylko posiadamy konsolę wspierającą wyświetlanie obrazu w 4K (XONE/PS4PRO) . Niestety nie było mi dane przekonać się o tym na własne oczy, ale z recenzenckiego obowiązku dodaję informację na ten temat - a jeśli ktoś z Was miał okazję się o tym przekonać na własne oczy, śmiało, dodajcie swój własny post, a nawet kontr-recenzję - chętnie poznam Wasze zdanie :) Aby napisać własny post, wystarczy kliknąć tutaj: http://fandoms.pl/submit .

Zdecydowałem przyznać dwie oceny - za grę i za remaster, bo to jednak dwie różne bajki w tym wypadku. Ta gra dziś warta jest oceny 8,5/10, a jeśli kochacie pęd to śmiało podnieście ocenę o pół oczka do góry (tak, jest aż tak dobrze!) . To po prostu wspaniałe wyścigi, w które trzeba zagrać i warto to zrobić nawet dziś. Zupełnie inaczej ma się sprawa z remasterem - jego twórcy nie wykorzystali okazji, by powalić graczy… a mając tak wspaniały kawałek kodu - mogli to z powodzeniem osiągnąć. Wystarczyło odświeżyć mapę, może dołożyć nowy fragment (prosi się o niego na zachodzie!), warunki pogodowe, poprawić znacznie noc w mieście (sorry, panują w nim wręcz ciemności!) … można było zrobić wiele. Technicznie nie można grze nic zarzucić pod względem framerate’u. Jest bardzo szybko, płynnie, intensywnie, ale pod względem zawartości - zarzucam wiele. Wykorzystanie szansy tego remastera zasługuje na ocenę na poziomie 3/10 . I wiecie co? 


Jestem strasznie wkurzony, że nie wykorzystano tej okazji. Tu naprawdę nie potrzeba było robić zbyt wiele. Patrząc jakie cuda osiągają twórcy innych remasterów, tutaj mógł powstać prawdziwy HIT.

Reasumując...

Czy zatem gra zasługuje ostatecznie na ocenę będącą średnią arytmetyczną z powyższych dwóch ocen (czyli jakieś...5-5,5/10)? Zdecydowanie NIE. To naprawdę świetne wyścigi, obok których żaden fan gier (a wyścigowych to już w ogóle) przejść obojętnie nie powinien. Finalnie wystawiam więc grze wysokie 8/10, bowiem te wszystkie wady remastera przestają mieć znaczenie po jakichś 15 minutach zabawy. Przez kolejne 20(?) i więcej godzin będzie to dla Was gra na 8,5, przy której będziecie bawić się doskonale, mankamenty graficzne kompletnie zignorujecie i dacie się porwać pędowi i fenomenalnemu klimatowi rozgrywki. Criterion to mistrze. Ja nie chcę. Ja żądam nowego Burnouta i bardzo liczę, że wyniki sprzedaży tej częsci gry sprawią, że na E3 usłyszymy zapowiedź kolejnej, tak oczekiwanej przez wielu graczy gry z tej serii. 


Jednak gdyby nie Burnout Paradise Remastered, nie wiedziałbym, że aż tak brakowało mi tej serii. Że ta gra była (a teraz także jest!) aż tak dobra .


Grę do recenzji dostarczyła firma Electronic Arts Polska . Testowano na podstawowej wersji konsoli PlayStation 4 .


Graliście kiedyś w gry serii Burnout? Co Wy sądzicie o tym remasterze ?


OCENA JAKOŚCI

Ten post jest POLECANY na głównej. Oceniać posty mogą tylko Administratorzy i Eksperci danego fandomu. Jesteś wśród nich? Oceń ten post !
Uważasz, że ocena jest nieuczciwa? Zgłoś to przyciskiem "zgłoś" na dole, a administracja portalu sprawdzi tą ocenę!
JAK MOGĘ ZAROBIĆ PUNKTY DLA FANDOMU Z TEGO POSTA / CO MOGĘ TERAZ ZROBIĆ?
Jaka jest Twoja reakcja?
0
OK
0
Super
0
Śmiech
0
Zdziwienie
0
Złość
0
Smutek
PUNKTACJA Z TEGO POSTA NIE JEST WLICZANA DO AKTUALNYCH AKCJI KONKURSOWYCH PORTALU ALE
Wciąż możesz go komentować, oceniać i brać udział w jego wyzwaniach, a być może zdecydujemy się go podbić i tym samym zaliczyć z niego punkty do aktualnych akcji serwisu - im większa w nim aktywność, tym większa szansa byśmy podjęli taką decyzję :)

Redaktor tej dyskusji zarobił dotychczas 863 punktów za:

Jakość:20Popularność:843
Wsparcie:0Ocena i wartość ocen:0
Wyróżnienia/kary:0Komentarze i reakcje:0
W trwającej akcji redaktor dla tego fandomu uzyskał skuteczność % ( polecanych dyskusji z napisanych w tym fandomie)
O CO CHODZI Z PUNKTAMI DLA REDAKTORÓW? ZA CO SIĘ JE ZARABIA?

Zaloguj się, aby zarabiać punkty z aktywności w postach !

Interesują Cię gry na PS4? Bądź na bieżąco ! Dołącz do polecanej przez nas grupy fanowskiej o PlayStation 4 na Facebooku i poznaj innych fanów serialu !
Kliknij tutaj, aby dołączyć
Piotr Baranowski Zarząd 1,224,493 pkt
843 czytelników Mar 20

Twój komentarz lub propozycja wyzwania do posta

Możesz wkleić bezpośredni link do grafiki / video aby umieścić ją w treści komentarza
Podpisz się (nick, imię etc.)
Prywatność: Twój adres email zostanie tylko wykorzystany do przesłania powiadomień.
Weryfikacja antyspamowa:

Aby zapobiec tej weryfikacji w przyszłości i zbierać punkty w serwisie, proszę zaloguj się lub zarejestruj.

Twój wynik:

Jeszcze w nic nie grałeś. Nie odnotowano żadnej aktywności w grze.
191 osób na stronie
2 Użytkowników oraz 189 Gości
Użytkownicy aktualnie na stronie
Dziś posty czytano : 17190 razy

Fandomy, do których należę

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, do których należysz i dołączać do nowych!

Fandomy, które obserwuję

Zaloguj się, aby zobaczyć fandomy, które Cię interesują i obserwować nowe!

Zainteresowani tym postem

Liczba osób: 0

Największe fandomy

 1. Riverdale
  134 osób
 2. The 100
  121 osób
 3. Ananasy Sylwii
  119 osób
 4. Bambinos
  112 osób
 5. Bartek Lovers
  111 osób
 6. Supiwerki
  67 osób
 7. Arturonators
  58 osób
 8. Shawn Mendes Army
  40 osób
 9. SikorskiSquad
  33 osób
 10. Domisiaki
  31 osób
 11. Once Upon A Time
  27 osób
 12. Donaty Agaty
  25 osób
 13. Pretty Little Liars
  20 osób
 14. Misiaki Sysi
  13 osób
 15. Pamiętniki Wampirów
  13 osób
 16. Remonators
  12 osób
 17. Kluseczki Olgi
  10 osób
 18. Famous In Love
  10 osób
 19. GRY
  6 osób
 20. Temorki
  5 osób
 21. Dua Lipa
  4 osób
 22. FANDOMS YOUTUBE
  4 osób
 23. Life Is Strange
  3 osób
 24. The Good Place
  3 osób
 25. PC
  2 osób
 26. Nintendo
  1 osób
 1. Riverdale
  408769 punktów
 2. Bartek Lovers
  39171 punktów
 3. Supiwerki
  37413 punktów
 4. The 100
  33493 punktów
 5. SikorskiSquad
  31400 punktów
 6. Young Stars Festival
  27180 punktów
 7. SERIALE
  22114 punktów
 8. Life Is Strange
  17358 punktów
 9. Ania, nie Anna
  17104 punktów
 10. GRY
  16998 punktów
 11. FILMY/SERIALE/TV
  15523 punktów
 12. Ananasy Sylwii
  15119 punktów
 13. Famous In Love
  14436 punktów
 14. Once Upon A Time
  13092 punktów
 15. Domisiaki
  12722 punktów
 16. Arturonators
  12598 punktów
 17. Shawn Mendes Army
  12041 punktów
 18. Bambinos
  11838 punktów
 19. YOUNG STARS
  11363 punktów
 20. Pretty Little Liars
  10437 punktów
 21. Remonators
  9509 punktów
 22. Eurowizja
  9414 punktów
 23. GWIAZDY YOUNG STARS
  8095 punktów
 24. Playstation VR
  5841 punktów
 25. Nintendo
  4961 punktów
 26. MUZYKA
  4914 punktów
 27. Detroit
  4892 punktów
 28. Dua Lipa
  4883 punktów
 29. Tomb Raider
  4830 punktów
 30. KSIĄŻKI
  4433 punktów
 31. INNE
  4424 punktów
 32. Forza
  4352 punktów
 33. Progress Armia
  4206 punktów
 34. The Originals
  4096 punktów
 35. Misiaki Sysi
  3757 punktów
 36. 13 Reasons Why
  3646 punktów
 37. Pamiętniki Wampirów
  3616 punktów
 38. Stranger Things
  2977 punktów
 39. K-Pop
  2648 punktów
 40. American Horror Story
  2486 punktów
 41. God Of War
  2435 punktów
 42. Young Stars News
  2316 punktów
 43. Sport
  2238 punktów
 44. FILMY
  2163 punktów
 45. Puthinators
  1896 punktów
 46. Przygodowe
  1080 punktów
 47. Sony Playstation
  1061 punktów
 48. FPS
  613 punktów
 49. Team Rieger
  571 punktów
 50. PC
  475 punktów
 51. Uncharted
  474 punktów
 52. Kluseczki Olgi
  411 punktów
 53. MMers
  350 punktów
 54. Arianators
  291 punktów
 55. Akcja & Przygoda
  220 punktów
 56. R5Family
  206 punktów
 57. Soy Luna
  193 punktów
 58. LUDZIE
  192 punktów
 59. YOUTUBE
  186 punktów
 60. Directioners
  139 punktów
 61. The Good Place
  95 punktów
 62. 5SOSFam
  83 punktów
 63. Beautilles
  79 punktów
 64. Donaty Agaty
  77 punktów
 65. Selenators
  63 punktów
 66. Podróże
  51 punktów
 67. Strzelanki
  51 punktów
 68. Wyścigi
  45 punktów
 69. Orlandonators
  33 punktów
 70. PROJEKT FANDOMS
  27 punktów
 1. Potterheads
  193 punktów
 2. FILMY
  50 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  50 punktów
 1. The 100
  9393 punktów
 2. SERIALE
  4884 punktów
 3. FILMY/SERIALE/TV
  4358 punktów
 4. Riverdale
  3033 punktów
 5. YOUNG STARS
  2684 punktów
 6. Young Stars Festival
  1462 punktów
 7. Bartek Lovers
  1407 punktów
 8. SikorskiSquad
  877 punktów
 9. Ananasy Sylwii
  873 punktów
 10. Once Upon A Time
  518 punktów
 11. Domisiaki
  347 punktów
 12. Remonators
  218 punktów
 13. MUZYKA
  143 punktów
 14. Supiwerki
  136 punktów
 15. Arturonators
  81 punktów
 16. Bambinos
  46 punktów
 17. Shawn Mendes Army
  39 punktów
 18. Pretty Little Liars
  38 punktów
 19. GRY
  27 punktów
 20. Pamiętniki Wampirów
  27 punktów
 21. INNE
  26 punktów
 22. KSIĄŻKI
  21 punktów
 23. Stranger Things
  21 punktów
 24. Dua Lipa
  16 punktów
 25. Young Stars News
  16 punktów
 26. Ania, nie Anna
  14 punktów
 27. Eurowizja
  12 punktów
 28. The Originals
  12 punktów
 29. FILMY
  11 punktów
 30. Nintendo
  11 punktów
 31. Famous In Love
  10 punktów
 32. Sport
  10 punktów
 33. God Of War
  8 punktów
 34. Detroit
  6 punktów
 35. Life Is Strange
  6 punktów
 36. 13 Reasons Why
  5 punktów
 37. Arianators
  3 punktów
 38. LUDZIE
  2 punktów
 39. Progress Armia
  2 punktów
 40. Misiaki Sysi
  1 punktów
 41. Playstation VR
  1 punktów
 1. Ananasy Sylwii
  2997 punktów
 2. Pretty Little Liars
  2607 punktów
 3. Riverdale
  2540 punktów
 4. Shawn Mendes Army
  2018 punktów
 5. Bartek Lovers
  1425 punktów
 6. The 100
  1297 punktów
 7. Once Upon A Time
  1216 punktów
 8. Dua Lipa
  1047 punktów
 9. The Originals
  989 punktów
 10. Soy Luna
  986 punktów
 11. Bambinos
  918 punktów
 12. K-Pop
  902 punktów
 13. Supiwerki
  645 punktów
Kontakt Post